Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

danielav.
6. lis 2008

Tak som teda dorazila 🙂 , som trúba, už som tu mala byť dávno.
Predstavím sa kúštik - a zrazu neviem, čo napísať - mám milé pekné dobré a zdravé 5-mesačné chlápätko a tak trochu bezplienkujem. Darí sa striedavo, nesnažím sa o dokonalosť.
Začali sme v 2m. kakať do umývadla, už asi týždeň máme nočníček, škoda že som sa nerozkývala skôr.

U nás večer o siedmej dám jednorázovku, neprebaľujem, ráno sa budíme medzi 5 a 7 na a kakáme do nočníčka.
V noci ciko neriešim. Kojíme sa potme pospiačky kedy len chce, občas si ho akurát prehodím na druhú stranu.
Vikinka, už si mi začala vysvetľovať, aké sú možnosti - ale mám pocit, že by protestoval, cítil by sa rušený - stojí to za to? Neprotestujú?

kili
6. lis 2008

danielav, protestujú ako ktoré, veľa báb tu písalo, že vnoci nočníkovanie neriešia, lebo sa dieťa zobudí a plače a potom sa nedá utíšiť alebo nejak inak. takže treba vyskúšať, alebo ani nie, keď sa chceš vyspať.

venonna
6. lis 2008

u nas bkm pohroma ☹ vcera sa 2x pokadila do plienky a dnes, kym som ju rano prezliekla z pyzamy, pustila mlaku na koberec (sa to stalo 1. raz. som z toho odrovnana, len sa cudujem, jak beta vajciam...)

lubicanoemi
6. lis 2008

hehe, ahoj🙂 som rada že práve táto téma je tu nakusnutá
máme nejaké blbé dva dni...ale to som nepočula aby bojkotoval 7týždnový prcek...nuž ale bojkotuje.resp. dnes od rána lepšie, ale dva dni to bolo nad nočníkom nula a o dve minúty do plienky... pri tom som sa chcela opýtať ako dlho ich nad nočníkom držíte, lebo Šimon mi robí také veci občas že viem že musí,, podržíme, chvíľu cirkus a potom pustí - tak mám akože občas výčitky či ho tým netrápim.
a dnes ráno ma dorazil tým že mrnčal celú noc a ráno stáchol akonáhle som mu dala Alanu :-P

danielav.
6. lis 2008

Tak ostávame pri spaní.
Ale tiež mi niekedy protestuje (zrejme chce robiť niečo iné) a potom to pustí.
Čo robíť - pustíť či nepopustíť? 😅

vikinka27
6. lis 2008

ad. dani, pokracujem:
takze v noci tie 3 moznosti. ako pisala kili, zalezi od dietata. a od toho ako casto sa kojite. ak 3x za noc, tak to sa da. ak 8x, je to tazsie (niektore zmagorene ako ja, to napriek tomu robia 😎 ).
vyskusaj jednu noc s bavlnenou. ak cika pred, je to jednoduche.
ak cika pocas: ja osobne sa posadim, dam na nocnik, pricucnem, ked sa vycika zlozim. odlozim nocnik, dokojime sa. medzitym krici (zo zaciatku neplakal, potom si vzykol, teraz znovu prestava, uz vie, ze sa budeme dalej kojit)
ak cika po kojeni, to je hnus, cakat cely cas hore (ja vacsinou zaspim, ak si to necha na koniec) zalezi od teba, ako sa citis...
ja davam na nocnik potme poslepiacky (svetla vonku svietia) - tak ako si ho vies prilozit, tak tak sa da zvyknut na toto....
niektore deticky cikaju v polospanku - to sa len mechria a neprebudia (napr. na kojenie) - niektore sa daju vycikat v polospanku, niektorym to vadi. (romimu to napr. ako vacsiemu nevadilo, vycikal a spal dalej, ani o tom nevedel)

zalezi to od pocetnosti cikania a kojenia, od tvojej vole a sily, unavenosti, jeho vole, proste vsetkeho. ja osobne som ozaj zmagorena, neviem ho nechat v pleinke, takze poctivo cca kazdu hodinu davam skusmo na nocnik... cika cca kazdy 2-3 raz, ale to neviem kedy, takze davam na nocnik stale.
nocnikujem a kojim v polospanku, obcasne mame nehody z toho dovodu, u nas malokedy kvoli tomu, ze by sa pocikal v spanku (no, ked sa budi tak casto, ani sa necudujem 😉 )

mas v zasade 3 moznosti: nocnikovat, dat bavlnenu a menit pocikanu podla toho ako cika, alebo nechat jednorazovku, kym nebude cikanie v noci menej pocetne.
ale v zasade vacsinou co mam skusenosti su bezplienkovane deticky odplienkovane (resp. suche cez noc a bez plienok) skor ako cez den (hormonalna vec), cca okolo 9 mesiacov. takze si myslim, ze to stoji za to ...
samozrejme, ako som spominala, zalezi od vela faktorov....

lubica: ak vies, ze musi a nejde to, skus s nim chvilu pochodit po byte, nech pride na ine myslienky a potom skuste. alebo zmenit miesto na cikanie (u nas v takom veku pomohlo, ked som sa od umyvadla obratila k vani
😵 ) mozno sa iba nevie uvolnit....
a ak place tesne pred cikanim (alebo pri cikani), to je to uvolnovanie, viacero babatiek to robi - aj dani to tak robil. vyzera to ako tyranie dietata, ale oni sa tym uvolnuju.
este nevedia regulovat svaly osobitne, tak uvolnuju aj hore aj dole. neboj sa toho... z toho postupne vyrastie, akosa to nauci.

kili
6. lis 2008

u nás ako A. bojkotuje, tak ešte niekedy je ochotný začať čúrať, ale potom sa začne mätať, a keďže má piňďúra do hora, tak je to docela "sranda" 🙄 ako z Desperáda 😀

lubicanoemi
6. lis 2008

vikinka, to si ma celkom ukludnila, dakujem🙂
kazdu hodinuuuuu?????????? 😲 a v noci????? ty brdo...

danielav.
6. lis 2008

Sedia niekedy vaše deti sami na nočníku (tie väčšie samozrejme) ?
Alebo stále potrebujú plnú asistenciu rodiča? Dokedy?

audreyd
6. lis 2008

ahoj daniela, my sme sa stretli tuším na babetku 🙂

naša lejdy sa včera posr. v autosedačke a ani okom nemihla 😝 normálne si v tom sedela jak torta zistila som až doma 😖 ale dnes sa zatiaľ "chová" 🙂 od rána suchoty 😵

danielav.
6. lis 2008

audreyd, tak je 🙂

venonna
6. lis 2008

daniela, nasa sedela sposobne na nocniku sama od pol roka do roka, potom sa to zacalo menit, ked sa naucila vstavat z neho a teraz tam obsedi fakt len sviatocne - idu nam stolicky, takze mame total bojkot 😖

vejka22
6. lis 2008

ahojte.ako učite malých na nočnik?lebo ja ked ho učim stale mi z neho vyskakuje a ked sa pýta na nočnik tak s neho vyskoči a vycika sa vedla nočnika.

vikinka27
6. lis 2008

dani: my sme s romim asistovane cikali az mozno do jeho 1.5 roka. umyvadlo bolo najpohodlnejsie ;)
klasicky nocnik sme pri nom skoro vobec nepouzivali, nechcel na nom sediet.
takze na kakanie lavor (a to sa neda nedrzat), na cikanie lavor alebo umyvadlo (alebo nocnik ale drzat)
potom sme kupili podsedak na WC a to uz chcel sediet.
s rodaninom este asistovane sedim, lebo by mi usiel 😅

vejka, zalezi od toho na ktoreho sa pytas, starsieho alebo mladsieho??? 😉
just kidding, je mi jasne, ze na starsieho... kazdopadne, asi by som vyskusala ho chvilu podrzat - a mozno by som vyskusala signaly (vid zasady bkm).
tiez je dolezite, ci ho davas na zachod nahodne vtedy, ked si spomenies (aj ked, moze to byt intuitivne), aby si ho "naucila", alebo iba ked sa on pyta.
ak aj vtedy, ked ho chces naucit - a on nechce, tak ti proste dava vediet, ze nechce.
ak sa pyta, nechce a potom sa vycika vedla, tak je to strajk, dava ti vediet, ze nechce cikat asistovane, a to sa da iba akceptovat.... 😖
mame to aj my tu (aj s mladsimi detickami). skus precitat prvu stranu, neviem ci tam sarka davala navod na bkm, myslim ze ano, mamicky s vacsimi detmi to pomerne uspesne pouzivaju pri "klasickom uceni na nocnik"

danielav.
6. lis 2008

Vikinka, píšeš, že bezplienkované deti sú zvyčajne odplienkované okolo 9.mesiaca - ale ak dieťa neciká v noci, tak to už zrejme ani nebaští, ak stále pije, tak zrejme musí aj cikať, nie?
Takže ono je asi dôležité aj to, ako sa vyvíja nočné kojenie.

johanda
6. lis 2008

daniela - moje dítě bylo zcela odplínkované cca v 15 - 16 měsících (tj. nebála jsem se nedat mu pojistku, s většinou suchou plínou přes den bylo od cc 11 m) .Od cca 9. mělo jednu čůrací epizodu kolem půlnoci a kojila jsem ho do 18 m i 3x za noc. Ty BKM děcka (některé) toho asi více udrží.

audreyd
6. lis 2008

no tak to my v 9m nebudeme ani omylom!!! 😝

kili
6. lis 2008

vejka, a nechceš radšej začať s tým mladším 😀

vikinka27
6. lis 2008

dani, pozor, ja vravim o odplienkovani / resp. suchych nociach, ked davas cikat, nie ze dieta necika celu noc...
vid napr. johanku. romi vstaval tiez cca do 18 mesiacov, ale to sa sam zobudil na cikanie a spal dalej (tzn. bez plienky). kojeny v noci tiez cca do 18 mes. proste sme dali vycikat a spal bez plienky.
myslim ze aj ostatne dievcata tu spominali podobny vek. na googlovskej skupine predtym to platilo.
romi uplne odplienkovany podobne ako johankine, cca 15 mes.

uvidim ako bude s daninom, kedze sa na kojenie budi tak casto. kazdopadne, tiez mame suche noci (kedze sa snazim 😅 )

audrey, aj bora to svojho casu spominala, ze vacsinou bkm rodicia maju vacsie uspechy v noci ako cez den... ale je mi jasne, ze to neplati na vsetkych 😀
u nas zase cez den pohroma, noc to isti 😀 😀 😀

audreyd
6. lis 2008

pravda! adam má 3 roky a 5 mesiacov a v noci ciká ešte raz, dva razy...

milwa
6. lis 2008

Ahoj holky, jen chci napsat, ze aspon u nas strasne moc zalezi na tom, jestli jsem uvolnena ja. Dokud se neuvolnim ja, tak se neuvolni ani ona. Takze vetsinou vydechnu, tim se celkove uvolnim a uz vidim ze cura 😵 Stejne tak ji dost pomaha, kdyz ji pri kakani pomaham tim, ze sama zatinam brisni svaly (jako bych taky tlacila), jak je o me oprena zadama, tak proste vsechny tyhle veci citi a diky tomu lip chape, co po ni chci.

V noci ted davam pri kazdym kojeni curat, nocni plinky jsem prodala asi v sedmi nebo osmi mesicich, do te doby jsem to nocnikovani nejak nezvladala. Nebo jsem to spis ani nezkusila. Ovsem nekdy byvam v noci uplne mimo a ani nechapu proc vlastne breci a co se po me chce... Proste obcas se dostavi vycerpani.
Kazdopadne, kdyz se probudi a mrci, tak ji sundam plinku, sednu na kraj postele, strcim ji nad nocnik a zaroven necham prisat. pokud potrebuje curat, tak se vycura skoro hned. Nastesti. Takze pak odlozim nocnik, zabalim ji do plinky - stale je prisata, lehneme a ona pri tom kojeni zas usne. Odtrhnout od prsa jsem zkusila parkrat, ale moje nervy v noci ten brekot nezvladnou, takze jsem se naucila balit ji do plinky zatimco je pricucnuta. Jinak teda od pulnoci, kdy chodim spat ja, do pul osme nebo osme rano, kdy vstavame, davam curat tak dvakrat nekdy trikrat.

vikinka27
6. lis 2008

milwo ;)
to uvolnenie pri cikani u nas nefunguje :( kakanie ale ano....
v noci tiez robim podobne, naucila som sa zapinat body ako je pricucnuty. ked ho zlozim, vacsinou tiez krici. (posledne 2 noci ale uz caka...)

indy
6. lis 2008

no s tymi nocami sa to u nas za posledne 3 dni zmenilo. Predtym sa v pohode vycural po rozbaleni pred alebo po kojeni No a tuto noc po rozbaleni bol suchy tak som ho dala na nocnik a zjavne sa mu chcelo curat, ale stale driemal tak nie a nie sa vycikat Tak sa potom poriadne rozcertil, ze mal problem zaspat tak som banovala ze som ho rozbalovala...Ale zase by mi to nedalo aby som ho nechala v mokrom, alebo znova zabalila ked som videla ze isto bude curat.No ved to poznate obcas je to zacarovany kruh 😉

milwa
6. lis 2008

indy, tak u nas docela casto vypadalo posledni nocni curani, kdyz jsem jeste behem noci jen kojila, ale nenocnikovala. O pulnoci jsem se snazila malou dat vycurat, aby byla co nejvetsi casto noci v suchu, a ona mi u toho obcas proste drimala a nevycurala se. Bylo to na palici, moc jsem to zrala 😒
Nastesti se vsechno kolem bkm meni s vekem ditete, takze si clovek muze obcas rict, ze na to kasle a pocka, az se to casem zase zmeni.

indy
6. lis 2008

milwa presne tak si to hovorim aj ja 😉 a hlavne som sa mala cas pripravit sa na to, ze to nebude stale rovnake vdaka vasim skusenostiam o ktore sa tu delite 🙂 . Doteraz bolo nase BKM pohodove co slo do nocnika bolo fain co do plienky to som neriesila a tak to budem brat aj nadalej. Hlavne ho nechcem znechutit nejakym mojim prilisnym "snazenim" 😎

kili
6. lis 2008

milwa, ja som tiež napínala svaly, je to nejaký reflex či čo 😀

danielav.
6. lis 2008

Viki, chápem, vidíš - ešte nie som poriadne rozhľadená v terminológii.

vikinka27
7. lis 2008

tak, ja som to vedela: ako som to tu vcera tak optimisticky popisala, tak dnesny nocny vysledok:
1x pocikana postel, 2x pocikane pyzamko (cez plienku). vsetko moja vina, ale bola som groggy.
dieta som zlozila nevycikane, evidentne nespalo a davalo mi vediet, ze chce cikat. reflexy nefungovali, bola som zaspata, zabalila som ho a buchla do postele s pricucom. zobudila som sa na dalsie kojenie, bol cely mokry a postel tiez.
druhy krat sa zobudil a plakal a ja som nebola schopna vstat, len som ho ucicikala (asi som bola v hlbokej faze). potom stichol a viac neviem.... tak som potom prisla nato, ze spal odkopany a mokry ☹ zjavne hlasil cikanie.
takze tak.... dufam ze nenachladol viac, dnes dako viac kasle (mame nejaku neprechadzajucu virozu)....

tolko ku chvaleniu. dalo sa to cakat

😝

lenki33
7. lis 2008

baby ja vam teda zavidim, nam sa nedari vobec ☹
v noci to proste nejde, lebo by sa prebral a to je potom katastrofa, kedze kojim asi 6krat urcite (nepocitam to, ale myslim ze to tak bude) je rano total precurany
cez den uplne nulove hlasenie podari sa mi ho mozno 5krat za den dat vycurat, inak len chodim a menim plienky, uz nehlasi ani po akcii 😒
kakanie sa mi teraz celkom podarilo upravit (ovsenymi vlockami) takze vacsinou kaka hned rano.
Lenze problem je ten ze len po stojacky inak to zadrzi, takze ho davam len do vane. Nie je to az take narocne,lebo bobky pozbieram a splachnem a vanu len umyjem (lepsie ako plienka 😝 ) ale neviem ci sa niekedy nauci kakat inak ako po stojacky. Proste nechce byt ani v klbku ani na klasickom nocniku. Pritom nocnik je podla mna dobry dokaze z neho sam zliezt aj na neho vyliezt. Ja neviem mam pocit ze sa s tym budem nahanat este 3roky 😔

lenki33
7. lis 2008

a keby bol doteraz normal v plienkach tak mi to tak nepride, ale ked viem ako krasne spolupracoval a teraz toto ☹