Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

s.arik
autor
28. říj 2008

já se mám čím chlubit 😀 dneska jsem vychytala úplně všechno, až na dvě malé "drobnosti", ráno bobek na peřině 😠 😀 ...a odpoledne jsem šly na plavání - ukázkové nočníkování před odchodem, v šatně, po plavání, ještě jednou po pohoupání na hřišti blízko bazénu, říkám si super, můžu ji hodit do erga, domů vydrží v kuse hodinové cestování....no, usla a stále ve spánku mě pár metrů před domem počurala 😲 😲 😲 ve spaní!

pro nováčky podotýkám že nosím od narození několik hodin denně, a v šátku nebo nosítku mě za celý rok počurala jen párkrát, max 7x? !!!

takže, i když je dítě doma a venku spolehlivé na 95% a v nosítku na 99,9%, někdy by se plena jako pojistka šikla 😒 likvidace následků je pak menšího rozsahu...

eriqe
28. říj 2008

Jabru neboj, Dorku to prejde a opat sa vratite do starych dobrych kolaji 😉
Tak Rut ozaj signalizuje, ze chce ist, ze si pride za mnou, postavi sa mi o nohu a zafnuka, dnes jedna pocurana plienka akurat ked sme sli z plavania a aj to mi davala na javo, ale nemohla som zastat 😒

sonulah
28. říj 2008

teda supr - jak Sarikovo, tak Eriqe dcerka....

my taky celkem v pohoě, akorát J (na jeho obhajobu musim podotknout, že po dlouhém varování) pos.. taťkovi svetr, kraťasy,ruku.....

zejtra budem dost cestovat po městě, ttakže moc úspěchů nečekam
😉

weroni
28. říj 2008

baby tak dnes sa nam podarilo nase prve kakanie do nocnika 🙂 aj ked som malej povedala "ciki ciki" a spravila "kaki" ale aj tak uspech prvy 🙂 nie? 😀

milwa
28. říj 2008

weroni: gratulace 😵
Verunce teda byvalo dost jedno, jaky slovo ji rikam, proste udelala co potrebovala 🙂

lenkakt
28. říj 2008

jabrunko, nějak jsme se zkontaktovali s lindou kubale, že se ještě zkontaktujem, a pak žádný kontakt nebyl 🙂
musím se jí zkusit zase ozvat. ough sem začala lákat boru, tak uvidíme.

weroni, gratuluju k úspěchu.

kristynna
29. říj 2008

ahoj holky, tak já hlásím konec bojkotu. Malá už s přehledem leze a staví se, takže má asi pocit, že se chvíli zas může věnovat i jiným věcem. Ale hlavně jsme teď byli na pět dní u mých rodičů a mamka je hrozně nadšená ... a úspěšná až jsem se zastyděla a ono to najednou docela jde. 🙂

jabrunko
29. říj 2008

lenko, tak nech to dopadne ... ja sa chystam na Boru do Kosic 🙂

dievcata gratulujem k uspechom ... Dorki je posledne dni nejaka spava a mozno ma trosku teplotu, tak ju nechcem moc otravovat 🙂 chcela som ist na prvu hexa ale jej sa videntna moc nechce ... vzdy nam do toho nieco pide 🙂

teraz ma celkom dost mrzi, ze som o bkm nevedela, ked sa Bru narodil a neuzila si to s jednym dietatom ... asistovat dvom naraz ma trosku zmaha a mam pocit, ze mojim detom mokra plienka moc nevadi 😒

lalitagopi
29. říj 2008

Ahojte, kedy ste prosim zacali s BKM?
bo kukala som tie videa na youtube, a tam uz boli aj par tyzdnove babatka, ktore to uspesne praktikovali...wow! ale ako to robit, ked napriklad ta nasa zrovna kaka pocas spanku, alebo ked sa zrovna zobudza a natahuje, alebo pocas papania 😕

sonulah
29. říj 2008

my ve třech týdnech 😉 při kojení je to jednoduchý, kojíš nad nádobou/číňákem... a ve spánku - to neporadim, to asi zbejvá jen přebalit 😉

kili
29. říj 2008

lali, ono často býva, že keď dáš dieťaťu možnosť sa vykakať, tak to privýta a časom s tým bude rátať a počká si. kakanie vedia deti skôr dlhšie ovládať.
kľudne začni tými základmi, že keď vidíš, že čúra pri prebalovaní... tak jej povieš čúrací zvuk/slovo (je jedno čo si vyberieš, ale vyberaj tak, aby si sa necítila trápne to hovoriť niekde na verejnosti, lebo ten zvuk zostane) a môžeš skúšať aj dávať čúrať po zobudení, pred a po kŕmení, keď sa nespokojne mrvý... a keď sa podarí, tak povedať zvuk. Po nejakom čase si to spojí, napr. po týždni alebo aj skôr, ak budete mať úspechov viac za deň, a potom ten zvuk budeš hovoriť hneď ako dáš čúrať a ona bude vedieť, čo robiť 😉

kili
29. říj 2008

ja som sa teraz našvala a nastavila minútky na 30min. a budem skúšať tak, ináč ma to proste vôbec nenapadne ich dať čúrať. a keď sa vyčúrajú, tak zas o hodinu.

lalitagopi
29. říj 2008

Kili THANX 🙂 myslim, ze je cas ist na to...

indy
29. říj 2008

my sme zacali s BKM hned po navrate s porodnice. To bolo hlavne take skumanie a ucenie sa ako maly reaguje, kedy najcastejsie cura a pod. A kedze sme nemali cinak tak to bolo najskor tak, ze sme ho nechali po rozbaleni vycikat do plienky potom sme pridali umyvadlo a obcas podrzanie nad klasickym nocnikom. A plnohodnotna BKM zacala az prichodom cinaka to mal Mojmir mesiac aj par dni.
Co sa tyka kakania tak to som zo zaciatku s frekvenciou 8 -10 x za den vobec nemala sancu odchytit a ani som to neriesila. Omnoho lepsie hlasil cikanie a to kakanie mi prislo, ze vobec od cikania nerozlisoval.
Zlom nastal od 3 mesiaca kedy kakal tak raz za 3 dni, takze uz 2 mesiace sa nam dari az na par nehod skoro vsetko kakanie odchytit a aj na malom vidno, ze sa snazi pockat ked sa mu zrovna chce.
A hlavne som rada, ze za posledne 3 tyzdne si vytvoril rezim ze kadi hlavne rano alebo doobeda tak je to zase jednoduchsie chytit, ked viem kedy ocakavat nadielku 😉

indy
29. říj 2008

s tym zvukom je to presne tak ako pise Kili. Ja som tomu moc doraz neprikladala, ale ked cura tak mu hovorim cururu. A o tom, ze si to naozaj spojil som sa presvedcila v pondelok. Rozbalila som ho na posteli uz bol pocurany, tak ako vzdy kukala som kde je cinak, ze ho nan hned dam. Ale Mojmir bol rychlejsi a trochu si cvrkol a bolo vidno ze caka. No a teraz ma napadlo, ze cinak je v obyvacke o poschodie nizsie a uz ho nestihnem ist zobrat. Tak som mu prilozila plienku a povedala cururu a on to pekne dokoncil. Som bola vyvalena, ze to funguje lebo doteraz som si myslela, ze to asi moc nevnima ze sa proste vycura ci to nase "zaklinadlo" poviem, alebo nie. Takze bolo super aj takto nahodou si to overit 😉

jabrunko
29. říj 2008

lali Dorotka kakala prvy krat do umyvadla v porodnici 😉

vercakl
29. říj 2008

Holky je zajímavé,že se nám víc daří dopoledne než odpoledne.Dneska koupal Rozálku manžel a já Ondráška,když jí slekl,tak jsem mu řekla ať jí zkusí dát vyčůrad a řekne čííííí,jakmile to řekl tak se vyčůrala,byl z toho úplně mimo 😀 ,po koupání jí zkusil dát znova a jakmile řekl čííí,tak se zase vyčurala,je z toho nadšenej 😀 .

fikova_aja
29. říj 2008

Ahoj,
tak jsem tady u vas nakonec skoncila ;). Muze za to Bora a taky lenkakt. S Lenkou se zname uz dlouho jeste z predchoziho (bezdetneho) zivota a o tehle diskusi mi rekla, nicmene puvodne jsem sem jen parkrat jukla a rekla si, ze se sem cpat nebudu. Puvodne jsem z jineho webu no a tam jsem dneska dohledala tema bezplenkova kontaktni metoda tam u nas. Na konci polomrtve diskuse svitilo pozvani Bory sem. No to bylo jasne znameni, tak jsem tu a uvidime ;).

Jeste si dovolim rict par slov o sobe a me rodince a pak uz budu asi hodne hltat informace od vas a uvidime jak to s tou kbm u nas dopadne. Mam dve deti (Sarka temer 3 roky - Hanicka 7mesicu) a taky manzela a dum ve vesnici 200km od Prahy, ze ktere puvodne s manzelem pochazime. Sarka vyrustala na latkovych plenach a poprela veskera pravidla, ze tyto deti se na nocnik nauci rychle... Bez plen pres den jsme od zari a na noc ma plinku porad. Hanicka je take predevsim na latkovkach, ikdyz pred cca mesicem jsme zacaly s bkm a mame tak prumerne 2 curaci uspechy denne (dnes napriklad zadny). Tedy abych rekla pravdu, tak zacaly jsme poprve mnohem drive, tj. v necelych 2 mesicich, ale Hanicka (koneckoncu Sarka na tomy byla stejne) pozici klubicka nad nocnikem, umyvadlem...proste nesnasela a stejne tak i noseni v satku, oboji se zlepsilo az po 5-6mesici a to u nas prave byla Lenka se svou rodinkou a ty nepokadene plinky od Jury jsem ji fakt zavidela, takze uz mame toho cinana a zkousime a zkousime, no zatim curame a vetsinou jen po spani. Hanicka hlasi, ale az kdyz je vykonano. Myslim, ze uz to staci a doufam, ze si sem budu moci dobehnout pro nejakou tu radu nebo aspon povzbuzeni.

sonulah
30. říj 2008

ajo! prej "tak jsem u vás nakonec skončila"..... 😀 vždyť ty si u nás začala! tak vítej! 🙂

my máme úspěšnější odpoledne - rána jsou hrozný, moc nehlásí a čůrá strašně často, tak po 10.hod už je to dobrý....

včera jsem mu dokonce v půl desátý večer ještě před posledním kojenim rozbalila už noční plínku (tu dávam, když už si myslim, že večer čůrat nebude), s tim, že se možná ještě vyčůrá a ono jo... 😉 tak jsem byla ráda, protože to by asi do rána, jak je jeho zvykem, nevydržel 🙂

vercakl
30. říj 2008

sonulah to je skvělé,že to takhle krásně poznáš,jsem zvědavá až to budeme dělat dýl,jestli budeme také tak sehraní.My dopoledne větčinou kadíme to skoro vždycky vychytám a při tom se sveze i čůrání.

lalitagopi
30. říj 2008

baby mam otazku 🙂
ked len ucime, aby si zvykla na dany zvuk pri cikani a kakani, tak treba hovorit zvuk aj ked pocujem, ze sa pokakala do plienky?? 😕

fibi
30. říj 2008

Vitajte novopríchodzí 🙂 My sme tiež bývali doobeda úspešnejší...poobede už prišiel tato z roboty, tak nebolo času hlásiť. Teda som zvedavá, ako sa zase raz budem prepínať na novorodenecký level...
Lali ja som spočiatku hovorila len priamo pri akcii, aby si to spojila. Keď už bola pokakaná, tak nie, bohvie na čo už vtedy myslela 😀
Lujza začína už čoraz častejšie hlásiť, dokonca aj na návštevách a mimo domov, čo doteraz býval úplný bojkot 🙂 Cez deň mávame tak 2 pocikané plienky (+- 2) Akurát noci neviem ako riešiť, aj keď sa hmýri, tak do nočníka nechce (asi ju chladí) tak ju len tak priebežne čeknem a buď vymením mokrú, alebo vydrží suchá do rána...

lenkakt
30. říj 2008

zdravím áju i fíky 😉 pořád si říkej, důležitý je, že v tom ta tvoje ještěrka dlouho neleží. a jestli tě to potěší, tak adélka už tři dny nosí stejné kalhoty a já jsem z toho na větvi. to jako, že už se tři dny nepočůrala. bobek v kalhotkách nepočítám, to je klasika...

my jsme měli včera báječné dopoledne: v 9 jsme odešli do mc na nějaké hrátky pro ádu a pozor - ve 13 jsme byli doma s tou plínou, s níž jsme opouštěli byt. oho. mňo, ovšem dneska jsme ze stejného mc přišli s celkem 5 mokrými plenami, takže v průměru dobrý.

indy
30. říj 2008

ahojte
tak my podobne ako sonulah rano a doobeda su sialene frekvencie, cura hadam kazdych 10 minut to mavame najviac plienok. A od tej 12 do vecera uz je to pohoda to viac chytime do cinaka ako do plienky 😉
Dnes nekadil rano ako sme si uz zvykli, ale vylozil to okolo obeda s blazenym usmevom do plienky bez niakeho varovania. A pokracovanie sme mali na zaujimavom mieste. Dalsia davka bola v aute pri cakani na MM. Nastastie sme mali so sebou cinak tak to nemuselo ist do plienky

lenkakt
30. říj 2008

No, u nás jsou počůrané pleny zejména v "servisním" období pro adélku: ráno oblékání/čištění zubů/snídaně, pak vaření oběda, a pak teda večer při mytí a tak. jinak je to úplně různé, odpoledne ale asi čůrá méně.

listicka77
30. říj 2008

Štěpánka se skoro tři neděle nepokakala. Poslední dobou kaká obden, vždy ráno. Kakala dneska, tak jsem čekala, že další kakání bude až v sobotu ráno. A dneska večer nejdřív silně zaprděla (od jisté doby prdí zcela bez souvislosti s kakáním) a pak najednou nálož v plíně! Tak jsem ji odnesla umýt, do umyvadla ještě dokákla. tak jsem ji chvíli nechala běhat od pasu dolů nahou a ona se pokakala na koberec! A to ani nemluvím o tom, že ráno počůrala postel. Uf. 😀

kristynna
31. říj 2008

Ahoj Ájo,
máme skoro stejně starou holčičku a i když praktikujem už od dvou měsíců, od té doby co je aktivnější - leze, jí, ... objevuje, jsou taky dny, kdy to skončí taky u dvou třech čurání a zbytek do plen a ještě si gratuluju. TAkže nevěš hlavu a nenech se rozhodit hláškama typu: "dneska bez nehody", "už třetí den spí bez plínky" ... jsou to buď novorozeňata, nebo už zase starší děti, které čurají míň, anebo to je sarik 😀
HLAvní je, že HAnička neztratí kontakt se svým tělem 😉

lenkakt
31. říj 2008

kristi: tohle " nebo už zase starší děti, které čurají míň, anebo to je sarik" to je věta týdne ;)

chci uklidnit všechny začátečníky: jura pojurá tak 10 - 15 plen denně. ale když jsme teď byli někde na 5 dní, kde nešlo prát, tak spotřeboval magických 42 plen... asi jsem byla nějaká líp motivovaná. jo a na noc měl hnusky moltexky... nechtěla jsem bez pračky riskovat, že si pojurá postýlku, v tom je mistr.

kdysi jsem tu řešila noční balení, takže: dáváme plenu bambino mio plus jednu baby lucy bambusku vel. 30x 30 do kalhotek imse vimse a vydrží to až do rána. většinou v noci i přebaluju, ale teď s námi několik nocí spala adélka, tak jsem nechtěla přebalovat, abych ji nebudila. on jura v noci při přebalování dost nadává, že ho vytahuju z teplíčka z fusaku. jestli on to není chlap, chudáček jeden.

lenkakt
31. říj 2008

jo, je to číslo 42 plen na 8 dní... víc jich nebylo, zajímavé je, že poslední suchou plínu dostal opravdu těsně před odjezdem. asi si to nějak rozpočítal, nebo co.

lenkakt
31. říj 2008

kecám, 42 plen na5 dní