Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
28. zář 2011

@iplusr četla jsem, že nejlepší je začít do čtvrtého měsíce, ale můžeš samozřejmě kdykoli.
@crysmile já nečekám dýl jak ty dvě minutky. ale je to různé. když se probudí, musím mu dát chviličku na to, aby se rozkoukal a zjistil, že je nad umyvadlem a že má něco "dělat". pokud je bdělý a já si myslím, že chce, většinou je to otázka několika vteřin. někdy se mi ale stane, že se nevyčurá do umyvadla, ale pak až na přebalováku.

musím se pochlubit. za celý víkend (a to jsme hodně jezdili autem, byli na chatě, u švagra, u našich...) jsem nechytila jen dvě čurání! ale včera měl malý trošku průjem, čurání se mi dopoledne nedařilo moc uhlídat, jak byl mrzutý, tak se mnou pořádně nekomunikoval. ale je zajímavé, že i když byla stolice hodně vodnatá, ani kapka do plenky. to čekal nad umyvadlo. to dítě mě vlastně každý den něčím překvapí:o)))

a mám zajímavý zážitek z alergologie. byla jsem v pondělí na kontrole a když doktorka viděla malého, hned chtěla o bkm všechno vědět a že jí mám obstarat letáček, že ho vyvěsí na nástěnku :o) byla bych ráda, kdyby se o bkm dozvědělo víc maminek, každý na mě kouká jak puk a neví, že něco takového je. věřím, že kdyby bylo bezplenkování víc v povědomí, víc mamin by se zapojilo!

iplusr
28. zář 2011

@majka1981
@ssassi dakujem, ved aj ja som citala, ze by sa malo zacat do 4. mesiaca. nasa najcastejsie kaka v hojdacke alebo v autosedacke, tak ju budem sledovat a skusim vychytat aspon to kakanie.

sussanah
28. zář 2011

Tak uz to u nas asi zacina nejak fungovat 🙂 Nijak zasadne to nehrotim, precejen nemam na starost jen maleho, ale v podstate se ho snazime davat nad umyvadlo pri kazdem prebalovani a nekdy, kdyz vylozene vidim, ze je nespokojeny. A vcera se vycural a vykakal snad minimalne 6x 😵 Hlavne mu to ale pomaha na brisko, vzdycky se tak vyprdi, az se skoro divim, kde se to v tom miminku bere 😕

A nejen pro @lenka_l foto naseho bkm Simiho 🙂 Jenom skoda, ze se zrovna tvaril jen tak nejak bezne, jindy fakt hazi uplne uzasne obliceje 😀

lenka_l
28. zář 2011

@sussanah no skvele sa vam dari 😉 aj my skusame, tiez ho pri prebalovani davam cikat, niekedy uz ma mokru plienku ale niekedy stihneme a vycika sa do nadobky... mame taku dlhsiu, kedze ma daleky dostrel a mam co robit aby sme trafili 😀 A kakanie sa nam tiez sem tam podari chytit, v plienocke mava vacsinou len take zafarbene prdiky, takze mam z toho celkom radost 🙂 A este k tej fotke, je perfektna, pozeram, ze nasho drobca drzim rovnako, on vacsinou pozera na vsetky strany, je posledne dni velmi zvedavy a stale na nieco vyvaluje okale, asi sa mu uz zlepsuje zrak 😎

majka1981
28. zář 2011

@ssassi tak ta doktorka je zlata, ze sa zaujimala o bkm. nasa o tom nevie, este som to nepovedala, lebo k dokine chodime s plienkou.
ja si myslim, ze uz len pre to vyprdkanie by to mohlo viacej ludi s detmi robit, urcite by sa s tym minimovali koliky a je velmi smutne, ze detsky lekari o tom nevedia NIC.
@sussanah jeeej aky je zlaty. dobre ze ste ho odfotili, aj my by sme mohli odfotit nasho velkeho chlapa ako si sedi na wecku 😀

crysmile
28. zář 2011

@sussanah no ten je krasny, aj ja takto maleho drzim.. ale ja nad cinakom 🙂 vcera sa nam podarilo tiez 6x kakat do nocnicka..

@ssassi super ta doktorka... niekedy taketo reakcie potesia.. 🙂 a super ako ste sa snazili cez vikend, aj ked ste cestovali, ja som to trosku zanedbavala, som sa bala reakcie svokry..

majka1981
28. zář 2011

Caute babule, ja hlasim ze dnes sme neboli uspesni, idu dalsie zuby a asi preto nestihame 😝 . Nakoniec sa mi potom aj do plienky pokakal az pod pazuchy, co sa mi od kedy pouzivame latkovky, vobec nestalo 😝 😝 😝 . On zacal potom tak plakat, lebo som ho na chvilocku nahala v inej izbe a za ten cas sa aj vykakal (bola to maximalne minutka !!! a pocula som ho zrazu tlacit).
Chcela som sa Vas spytat, ze ako reagujete, ked je nehoda - myslim takato velka, ked este aj zacne plakat lebo je z toho tiez zufali ?? Ja som mu len povedala ze "dobre, Ty si sa vykakal, taaak vela, dobre moj" a potom som ho dala do vane, kompletne vyzliekla a sprchovala
Tak dufam, ze bude zase dobre... Inak mava nadalej velmi velke intervaly, dnes cikal o pol druhej a potom az o tej siestej vecer ked sa mi vykakal do plienky. To uz fakt nemozem casovat... o piatej som mu ponukla - nic nebolo - potom sme prisli domov z prechadzky a hned nehoda v plienke

luty
28. zář 2011

@majka1981 No, ja jsem ve veku Tveho syna reagovala plus minus stejne. Jarinek je o neco starsi, nadsene pojmenovava vsechno okolo sebe a presne vi, co to je nocnik (rika mu "ee", aniz jsem to nekdy pouzila ja.. no, asi to byly babicky) a co je plinka. Kdyz se vycura do plinky, tak mu ted neutralne reknu, ze se vycural do plinky a ze na curani mame nocnik a kdyz mi rekne "ee" (jak si to sam nazval), tak ho posadim a muze se vycurat tam. Valny efekt to teda nema, ale ja ma lepsi pocit🙂
K frekvenci curani - mam presne opacny extrem. Celkem jsme dneska chytali, neco si J, sam volal, jinak jsme ho davala ja, kdyz jsme mela pocit, ze chce (cca co 30-45min). Nicmeme po obede behem asi 50 min pocural 5 plinek a 2x se vycural do nocniku. A nebylo to jen malinke ucurnuti. Celkem za den toho moc nevypije a nepozorovala jsem, ze by behem obeda vypil nejak extremne moc.
Predpokladam, ze se doba, kdy Vase miminka vydrzela sucha a jak casto musela curat se s vekem prodluzovala. Nastal nekdy nejaky zasadni zlom, ovlivnovaly(i) jste to nejak? Mne uz ty nase 20-30minutovky malinko stvou 😠

luty
28. zář 2011

@majka1981 Jak se u Vas zmenilo bezplnenkovani a spoluprace s malym po tom, co maly zacal chodit do jesli (nepredpoklam, ze ho tam nekdo dava curat)?

majka1981
28. zář 2011

@luty ahoj, dakujem za odpoved, dobry napad ho nahat ukazat wecko a nocnik a uvidim, moznoze ho pomenuje 😅 😅 . A ak nie teraz, tak skusim trosku neskor.
Musim este dodat, ze teraz ma obdobie, ze je velmi malo prikrmov, vlastne len par glgov alebo lyziciek (moj problem teraz je, ze odmieta "lyzicku", takze mu davam kasu/zeleninu atd vypit z hrnceka aby co to zjedol). Takze moze to byt aj tym, ze malo papa. Ale je dojceny.
Co sa tyka jasiel - tak vzdala som to a odhlasila som ho........ neslo to vobec, nevydrzal tam, tak som ho netrapila, moja mama ho bude teraz opatrovat aspon do januara a ja nastupujem v pondelok do prace. Hladam ine jasle od januara a uvidim. Takze s bkm pokracujeme po starom, doma bez plienky v treningacoch a na vychadzkach s latkovkami, v noci latkovky.

luty
29. zář 2011

@majka1981
Predpokladam, ze za to jeho nejezeni mohou zuby, ze? Ach jo, ty deti si vytrpi.. Nastesti to prejde🙂
Jeste historka k ukazovani a popojmenovavani nocniku - jednou J. vlitnul babicce na zachod (ja mu vzdycky ukazuju, ze se jdu vycurat, zaznakuju a reknu heslo) a on teda zaznakoval, ze babi cura a pochvalil ji, ze je hodna, ze cura do zachodu🙂 Tak takove veci si z toho meho uceni ten certik maly vezme🙂))
No a co se tyka jesli - uvidis, ze dite v 10mesicich je jine nez rocni a uplne jine nez 15mesicni!!! Neverila jsem, ze je tam takovy rozdil, ale ty 3 mesice od rocnich narozenin udelaly obrovsky skok. Ted se slusne domluvime, je sikovnejsi, zahraje si mnohem vic sam, vic objevuje, ale i radeji se prituli, ale je to takove krasne prituleni, necha se pohladit a za se utika za necim, co ho zajima🙂 Taky jsem ted zacala chodit do prace, ale jen 1-2x tydne a hlidaji babicky (diky za ne!!!). Bala jsem se, ale prospiva to mne, babickam, ale hlavne Jarinkovi. Je u babicek moc spokojeny a o to spokojenejsi je pak i doma druhy den🙂 Takze se neboj, po Vanocich to bude uplne jine a verim, ze se mu v jeslich bude vic libit! Drzim pesti, at zouby brzy vyrostou a je z nej zase spokojeny jedlik🙂

sussanah
29. zář 2011

holky, s tim uplnym miminkem jde ta bkm snad uplne sama 🙂 Ne zebychom setrili plinky, ale obcas se nejaka sucha urodi. Hlavne ale kaka ty velke davky mimo plinku, takze uz jsme temer zrusili novosklad a davam jen vv s vkladackou narovno 🙂

luty
29. zář 2011

@sussanah To je super!!! Ja teda jeste dodatecne gratuluju k druhemu svistikovi 🙂 🙂 🙂 🙂 At je mu fajn🙂
Ja jsem zacinala s BKM az ve 2 mesicich, protoze drive J. kakal hodne ridkou vajecinu behem kojeni. A drzet ho na nocniku behem kojeni, na to jsem vazne nemela silu a nervy. Zacal kakat az po kojeni prave v tech 2 mesicich, to se pak dalo chytat ( kdyz to bylo stale asi 6-8x denne). Ted kdyz o tom zpetne premyslim, mozna bych praktikovanim BKM drive vyprazdnovani ovlivnila (treba by si pockal po kojeni)...
CC narovno jsem zacala davat tak okolo 3m, kdyz jsme meli kakani vychytane. Casto doma trena jen cc na novosklad se Snapkou, bez svrchnaku. Bylo to super🙂 Kolikrat jsme tak odesli i ven a temer nic se nestalo. Ted ch prala cely kocar🙂

sussanah
29. zář 2011

@luty no ja mam pocit, ze uz si to kakani zacina fakt smerovat na to rozbaleni nad umyvadlo. Vcera v noci po nakojeni se tak dlouho vrtel v postylce, az me donutil vstat a dat ho vykakat a ze toho teda bylo 😀 Ale pakspokojene usnul 😎 Ale nijak zasadne se vychytavat nesnazim, spisjen davam, kdyz mam pocit, ze by mohl chtit, kdyz se takdivne krouti atd. Navic je Sima takovy klidas, ze jakakoliv stiznost se u neho musi brat vaznea je vetsinou varovanim, ze prijde nejaka nadilka, bud brk nebo kakani 😀
A diky, mame z neho obrovskou radost, hlavne si uzivame klidneho a spaveho miminka, to jsem u maldeho opravdu neznala, takze Simu mam za odmenu 😵

luty
30. zář 2011

@sussanah To je skvele! Tak si to uzivejte🙂
Taky jsem mela ocit, ze si J. pak pockal s kakanim az domu. Kolikrat mel na plince "mokre prdy" - malinko uspineno a pockal si, az ho dam, a vykakal se pak do umyvadla. Takze mozna kdybych zacala drive, usetrim si spoustu prani🙂
Vcera jsem nechte ( na lavicce v parku) poslouchala rozhovor 2 maminek majicich holcicky o tom, ktere detske kocarky jsou nejlepsi a jestli jsou polohovatelne, ktera panenka je "fakt naslapana" apod... Tak jsem si rikala, ze jestli bude druhe kluk (a klidne takovy aktivni certik), tak budu rada🙂 No, kdybychom to meli jako vy (spokojene spinkaci miminko, to by yla parada🙂))

majka1981
30. zář 2011

@luty ahoj, si zlata, velmi si ma potesila, ze za 3 mesiace sa vela udeje 🙂 . To mi hovorila aj moja mama a presviedca ma, ze v januari bude lepsie... mam synovcov (dvojicky) ktory su o 3,5 mesiace starsi od mojho syna a zevraj tam je velky skok od narodenin... ja inak vidim skoro kazdy tyzden nieco nove, co pochopi, len tak kukam ze co zase rozumie 😅 .
s povenovanim nocnika je to super a aky zlaty ze pochvalil starku ze sa vycikala l 😀 😀 .
a ako to funguje u babiciek? robia bkm? ci len na kakanie? no moja mama dostava odo mna jednotku - ona je ukazkova, ako sa o neho stara, aj co sa tyka bkm 🙂 . Nosi ho aj v satke, na jej iniciativu bezplienkujeme uz druhy mesiac fakt bez plienok doma, lebo jej to bolo vela zapinat pulky na flipkach 😅 stale sa jej krutil 😀 . No zlata je... a ked som sa trapila kvoli latkovkam, ked som vyberala ze ake a ci budu dobre atd, tak ma podporovala (ak ked vyvalila oci kolko stoja) a povedala "ja ho aj tak naham bez" 😀 😀

majka1981
30. zář 2011

@sussanah jeej super, ze vam to tak super funguje. na cikanie prejdete urcite neskorsie, ved uz len to kakanie je suuuuper, ze to zvladate 🙂

kackabk
30. zář 2011

Ahoj maminky, tak jsem nahlédla do této diskuze, protože mi prcek prdí a kadí hlavně těsně před kojením, když mu před přebalením cvičím s nožičkama, tak jsem si říkala, jestli by se toho nedalo nějak využít... A když jsem tu tak četla vaše úspěchy, skoukla Zuzčiny fotky, jak se to dá nad tím umyvadlem, tak se z košíku malej začal ozývat, jako že už bude čas na baštu a takové trochu tlačení, tak mě popadlo nadšení a že to rovnou s ním zkusím - no a co se dělo, to se sem nedá nenapsat 😀
Shodila jsem z něj plínečku, no nepokaděná, super, to jsem to pěkně odchytla - nad umyvadlem se z překvapení vyvinul neskutečný jekot, prďanec žádnej, jen se parádně poblil, přišlo mi, že mu začly modrat nožičky, jak jsem ho za ně držela a že jekot neustával a úspěch žádný, přenesla jsem ho na přebalovací podložku, co mi teď leží na posteli, převlíkla mokré bodynko a že zacvičím s nožkama, jestli něco bude - no pořád pláč, takže asi velký hlad - tak jsem ho nechala ležet rozbalenýho (nějaké momentální hnutí mysli), jen mezi nožkama provlečenou čtvercovku, přilehla k němu a kojila, pak mě zalilo teplo - ano miláček se vyčůral a čtvercovka to samozřejmě nepobrala, pak mě a sebe ještě znovu poblil při odbrkávání, protože jsem nebyla schopná rychle zkoordinovat držení pleny mezi nožkama a pod bradou... Takže místo jedné nepokaděné plíny máme poblinkaný dvě bodyčka a kojicí šprndu a počůraný a poblinkaný tři čtvercovky a moje gatě 😅 Asi jsem na nějakou dobu skončila s experimenty 😉 Jo a teď už malej znova spokojeně spinká, aniž by si za celou dobu uprcnul 😝

sussanah
30. zář 2011

@kackabk tak ted jsem se fakt pobavila 😀 😀 😀

kackabk
30. zář 2011

P.S. Kecala jsem s tím, že nebudu experimentovat - když se malej znova vzbudil a v dobré náladě, vzala jsem ho nad umyvadlo zas. Jenže opět jekot, ale pak se mi ho podařilo ukonejšit a dokonce k mému zadostiučinění do toho umyvadla trocha vaječiny přišla 🙂 Tak jsem zvědavá, jestli mě bude nadále bavit to zkoušet, uvidíme 😉
@sussanah No já si říkala, že se o tohle musím podělit, ačkoliv si o mě pomyslíte, že jsem naprosto neschopná a padlá na hlavu 😅

sussanah
30. zář 2011

@kackabk to rozhodne ne, spis mi to pripomnelo prihody s mladynm, kdy jsem ho jednou neslanad umyvadlo, cestou se poblil on, u umyvadla neco vytvoril, ale cestou zpatky pocural vypinac, potom na pulte sla dalsi davka kakani s dlouhym doletem, takze jsem se sla prevliknout a mezitim mlady poblil manzela, ktery ho sel prevlekat 😀 Nektere situace clovek proste nevymysli 😀
S tema studenyma nozickama, davej pozor, jak ho drzis, spis jakoby za stehynka, at ti prsty nesjizdi moc do kolenich jamek, to potom opravdu malemu trosku brzdis krevni obeh v nohach a proto modraji nozicky. A moc to nad tim umyvadlem nehrot, ja ho vzdycky necham chvilku, pokud je spokojeny, tak drzim, pokud se zacne vzpirat, dam mu tak max 30sec a kaslem na to. Jde jen o tom vychytat tu spravnou chvili 😉

luty
30. zář 2011

@majka1981 Uvidis, ze v lednu se bude do jesli tesit🙂 A pokud ne, tak asi budou nejoblibenejsi babicky🙂
Moje mamka se zdesila, kdyz jsem ji rekla, ze chci latkovky. Pochopila az pak... Byla zvykla vyvarovat pliny v kotli (coz znamenalo kazdy den rano vstavat o pul ctvrte a roztapet pod kotlem), denne zehlit, nemeli svrchnaky, takze davala 2-3 cc a casto prala i kocar i s fusakem, protoze jsme ho procurali, pralo se bud v ruce, nebo v miniromovce, automatka nebyla.. Takze az kdyz videla moje latkovani v praxi, tak pochopila🙂 A podporuje me🙂
Co se tyka bkm, tak na to koukla nevericne, ale kdyz sama parkrat dala J. vycurat a on se vycural i vykakal, tak byla nadsena. Do tech 14m h ale hlidala jen tak na chvilku, vetsinou spal, takze ho dala vycurat po probuzeni, pak to neresila. Ted ho dava na nocnik, spise podle intuice a musim rict, ze prvni, co mi hlasi, kdyz se vratim domu, kolik maji nehod (casto tak max. 1-2). Takze je superuspesna a desne ji to bavi🙂
Manzelova maminka me v latkovani poporovala (co ji neho bych pry na te materske delala🙂, kdyz hlida, tak davaji na nocnik, ale porad mi nechce verit, ze J. cura tak casto. Kakani chytaji v pohode (kaka behem jidla, prestane jist a vstahuje po me ruce, ze chce ze zidlicky pryc), curani je horsi, ale spise je to o pristupu. Spise se ho snazi naucit klasicky na nocnik, dava co 2h, ale vetsinou to nechytne. Vubec to neresim, kdyz jsem s J. u nich, tak jim jenom ukazu, kolikrat cura a jak to poznam, ze chce.
Takze suma sumarum - babicky jsou skvele🙂 Znam jednu babicku zvyklou na dite v pampersce, ktera neprebalila 4h latkovku, protoze "ty nove plinky se meni jednou za 4h"...

luty
30. zář 2011

@kackabk Dobra historka! Vzpominam, jak jsem chtela "lecit koliky" a tak jsem kojila nataheho syna na mem nahem brise... No, skoncili jsme ve sprse oba, kreslo a koberec jsem cistila do vecera 😲 😲 😀 😀
Pak jsme zacali opravdu bezplenovat a pockal si do umyvadla🙂

kackabk
30. zář 2011

@sussanah No taky moc pěkná příhoda 😅 S těma kolenníma jamkama mi to došlo, jenže jak ho držím za stehýnka nebo úplně u prdýlky, tak on právě tak nějak řval - není na klubíčko zvyklý - ve frejkovce to nešlo...Je zvyklý, že když mu cvičím s nožkama, držím ho úplně dole za packy - a tak mu to už potom nevadilo, ale není to moc pevné uchycení... Ale však to vychytáme, jestli budeme dál zkoušet, jak říkám, uvidíme 😉

petruskaz
30. zář 2011

ahoj holky, můžu se zeptat, jak může vypadat "signál", že se dětátku chce? já to zpočátku zkoušela, ale prvními neúspěchy jsem se nechala odradit... přišlo mi, že prostě nevím, jak to poznat, tak jsem to vzdala.... matějovi už je 14 měsíců, takže pozdě začínat... ale látkujeme a často je vybalený a na nočník pravidelně jde po každém spaní a vždy úspěšně... jen se ptám... kvůli dalšímu miminku, které doufám brzy bude 🙂 díky 🙂

majka1981
30. zář 2011

@luty mas skvele babicky 😅
moja mama je tiez celkom uspesna v bkm, niekedy aj viacej ako ja a niekedy mi hlasi ze "uslo nam" 😀 .
ze pampersky sa prebaluju raz za 4 h 😲 😲 neviem a nechcem si to predstavit 😖
@kackabk tak ako to citam, tak ja by som zacinala na tvojom mieste tak, ze by som dieta nahala na prebalovaku, aj rozbalene a hovorila kakaci/cikaci signal, aby sa naucilo a o par tyzdnov skusila dat vylucovat do klbka nad umyvadlo/vanu atd. do vtedy sa dieta nauci, co od neho chces a nebudete mat taketo nehody 😉

majka1981
30. zář 2011

@petruskaz je to rozne, ako to spoznas - na priklad ze dieta je nepokojne, zacne tlacit, zacne sa inak tvarit, mrastit tvar, su situacie kedy jednoducho "vzdy" treba (po spanku, po kojeni, po jedeni...) u starsieho dietata: opusti koberec, ide/plazi sa ku wecku/k nocniku, ukazuje rukou kde je nocnik/wecko, chyta si genitalie...

sussanah
30. zář 2011

@petruskaz U mimca je to ruzne, treba maly dava najevo tak, ze "predtlacuje", vypada to, jakoby uz tak strilel, ale je to jen nacvik a signal pro me "matko vstavej a konej" 🙂 U mladeho jsem casem mela vylozene vycvicenou intuici, kdyz jsem mela pocit, ze je cas, tak v drtive vetsine pripadu to byla pravda. Intuice s casovanim u nas fungovala nejlepe.

kackabk
30. zář 2011

@majka1981 a nemůže být kadící signál to, že ho chytnu za tlapky a přitlačím kolínka k bříšku? na tom přebalováku to tak celkem funguje... obávám se, že na jakýkoliv zvukový signál by mi nereagoval - nepřijde mi totiž, že by mě zatím nějak extra vnímal, jako že na něj mluvím..ale víš co, já ještě nevím, jestli ho chci takto vyloženě učit, byla to dnes taková hurá akce spíše s cílem ušetřit si práci s předepíráním plínek, než mrňouska cokoliv učit. ovšem třetí pokus už byl velmi úspěšný - bez pláče a navíc se do umyvadla fakt krásně vyprázdnil 🙂

majka1981
30. zář 2011

@kackabk nie, kadiaci signal je bud zvukovy alebo potom neskor znak, ale to az okolo 8.mesiaca
ved nemusis to silit, mozes mu to hovorit vzdy ked pocujes, ze ide kakat alebo ked vidis ze cika... my sme tiez tak zacinali...