Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
11. říj 2011

@lmm hele, neres to. Ja mam nekdy u mladeho pocit, ze si toho pindika vytaha az po kolena 😀 Nejhorsi to ale bylo na dovci u more,to byl v plavkach jen ve vode a na dece pod stanem byl nahy v takovem tom ponco-rucnik. No a jak on ma pristup, tak uz jede. Nastesti uz je docela chapavy, takze jsme si vysvetlili, ze taha pindika si muze jenom doma a ne kdekoliv ho napadne. Takze potom stacilo jen upozornit a nechal toho, zato doma si to vynahrazuje 😀
@mamusia no podle me je to zas spis kluku 🙂 Jeden kamarad vzdycky rikal, ze to je vlastne nejlepsi zabava a hracka, kterou mas vsude s sebou 😀

mamusia
11. říj 2011

@lmm Zoinka fici uz iba na zachode na pridavnej doske,nocniky sme uz zrusili,uz ostal len cinak pre Zarku 🙂 A ako to robi?Aj pritom vydava nejake zvuky?Akoze Zoinka sa tiez lubi obcas pohrabat dole,ale to je asi tak vsetko 😀

sussanah
11. říj 2011

@lmm tak to u nas stale vedou knizky. Ted ma v oblibe to, ze mu tatinek predcita pismenka v knizce, takze nas mlady bude mozna driv cist a psat nez mluvit 🙂

sussanah
11. říj 2011

@mamusia Ja zas mladeho nemuzu dostat na normos zachod. Desku pro neho mame, ale on proste nechce ani za nic :-/

mamusia
11. říj 2011

@sussanah Ono to prislo nejak samo,ona saasi citi uz velka,ze moze na zachod 🙂 ta doska ma taku kacicku tam nakreslenu a ona vzdy iba,ze "na kacicku" a tam cika a kaka - je to hlavne vyhodnejsie,ze nemusime vylievat a cistit nocnik 😝

sussanah
11. říj 2011

@mamusia no ani mi nemluv, hlavne je to super prakticke na navstevach, ale copak ho muzu na zachod donutit?? No snad to prijde brzy 🙂

lmm
11. říj 2011

@sussanah, no vidíš, a náš mladej nic, a to bych zrovna potřebovala, aby si s ním hrál, protože má srostlou předkožku.
@mamusia, zvuky ne, ale občas si před sebou vyslintá loužičku 😎 . Je to pánevní profík, může začít tančit břišní tance 🙂. Rukou to objevila asi před měsícem, ale hned toho nechala, tření je asi lepší. Dělám si vždycky srandu, že na ni při porodu přeskočilo moje libido, takže ona má dvě a já žádné 😀 . Na záchod jde na návštěvě klidně taky, ale na nočníku už se snaží obsloužit sama včetně vylití, což znamená močovou cestičku z obýváku do koupelny. Teď jsme začali topit, to bude zase smrad, jak se to bude odpařovat ze země.

janulickaj1
11. říj 2011

Holky, jaký používáte signál? Šššš není u nás možné, protože všichni v okolí to používají na utišení :( Říkám čururu, ale nejsem si jistá, že po mně moje dítko tento signál někdy zopakuje :( Teda až začne mluvit tak možná. Teť jí jsou skoro 2 měsíce, bezplenkujeme od 2. týdnu a někdy jsme na třech plenách denně a někdy jen dvakrát se nám to podaří, protože ji prostě neregistruju :(

sussanah
11. říj 2011

@janulickaj1 my rikame cururu a neopakuje to zatim ani nas mlady, vubec nemluvi 😀 Nejde ani tak o opakovani ale o to, ze je to signal pro mimco, ze ted muze. Pozdeji jsme u mladeho presli na znakovani a tim si potom rikal ( a stale rika)

mamusia
11. říj 2011

@janulickaj1 ja som pri prvej pouzivala signal GG (pretoze ona to hovorila ako prve,ze nech si teda vie povedat 😅 ),ale aj tak to nikdy nepouzila a nemala som pocit,ze by to nejak fungovalo a teraz hovorime s mm malej iba "kakaj" ci uz cika,alebo kaka,stale to iste,podla mna si zapameta to slovicko 🙂

janulickaj1
11. říj 2011

@sussanah a od kdy jste znakovali a jak? Mam zacit znakovat uz na dvoumesicni mimco nebo to ma cas?

rozarka65
11. říj 2011

@janulickaj1 To je asi brzo...ale už mě taky napadlo,že bych začala...🙂 Se starší jsem začala asi na osmi měsících,dřív jsem o tom nevěděla.....

luty
11. říj 2011

@lmm Dekuju za odpoved, obcas se tady stav, az Ti bude smutno po sdelovani dojmu🙂 Mejte se slunickove 😉
@majka1981
@sussanah Tak teda situace u nas: bez pliny doma jsme. Koupila jsem nejake slipy a bavlnene trenky (vel. 98, ma to velike,ale uplne je neztraci, mensi nebyly ani v C&A, H&M apod...), davam mu do nich jeste obsity kus Ikea rucniku, nebo kus rozstrihane plinky jako vkladacku. Ale chci zrusit i to, protoze 1. necura tak velike davky, takze vkladacka toho dost vezme, ma pak lehce mokre teplacky, ale netecu mu to vylozene po nozkach, takze mu to nijak extra nevadi. 2. kdyz me vidi, ze mu ji tam davam, tak rika: "plinka". Takze vysvetluju, ze to neni plinka.. ale marne. Dneska jsem mu ji nedala a zadna nehoda nebyla, ceka to na me zitra: 😖 😉
Jestli je nejake zlepseni, to jeste nemuzu posoudit, Byvaji tak 1-3 nehody za den. V den, kdy byly 3, tak 2 z nich nahlasil predem, ale ja jsem neverila, ze po necelych 10min chce znovu... Tu 3. nehlasil, ale koukal na slipy, kdyz je mel mokre a pak pustil zbytek do nocniku.
Ven plinku davam, ale mam pocit, ze venku se vycura vzdycky, kdyz ho dam (asi je mu takova zima, ze to nezdrzuje), nebo to 1-2h vydrzi (pokud nejak extra moc nepil). Na denni spani ji davam, ale asi bych nemusela, byva temer vzdy suchy. Malokdy se stane, ze nechce hned spat, tak si skace pul hodinku po postylce a pokud nebyl vycurany tesne pres spanim, tak to pusti do plinky a pak usne. Pokud usina rychle, tak vydrzi vzdycky suchy a par minut pocka po probuzeni nez ho dam na nocnik.
Myslim, ze nejvetsi problem jsem s tim mela ja. Mame doma koberce a kdyz jsme vedela, ze je bez plinky, a jsem se Jarinka snazila udrzet v mistech, kde nejsou a da se lehce vytrit. Taky jsem ho davala sama casteji na nocnik. Po 2 dnech jsem se od "co kdyby to nahodou putil" oprostila a smirila se s tim, ze budu prat vic teplacku a slipu nez plinek, a je mi lip🙂)))
Celkem slusne hlasi, kdyz ho dam drive, tak vetsinou nechce, takze ho asi necham, at si rika sam (a prijmu fakt, ze nehod bude vic) a pociti studit mokre teplaky🙂 Ale to je zase dalsi krok, ktery musim udelat ja...
Akorat je desna otrava, ze cura hodne casto. Bylo by fajn, kdyby se to uz prodluzovalo, mam pocit, ze na nocniku travime hodne casu.
Jeste jedna zajimavost: jeste pred par tydny se krasne vycural do nocniku temer pokazde, kdyz jsem ho dala (v rozumnych intrvalech). Ted hlasi sam a kdyz ho dam ja, tak moc nechce. Kdyz ale vim, ze uz je to dlouho a uricte tam neco bude, dam na nocnik a nic, tak zkusim dat do klubicka nad umyvadlo a vycura se temer vzdy. Navic na to kouka a smeje se a bavi🙂 Delam to jen nekdy. Naptr. kdyz jdeme ven a nechce se mi cekat, az bude chtit sam. Nevim, zda je to spravne, nebo ho naucim znovu curat nad umyvadlem - drzet by se i ho 10x denne nechtelo 😝
Toz tak... pliny doma (momentalne) nejsou, nehody v rozumnem mnozstvi, ale porad jsem z toho nejista. Necekam, ze jsme definitivne doma odplekovani. Uvidim jeste, co s tim udela den hlidani babickou (nemuzu po ni chtit, at ho necha bez plinky u sebe doma..)

luty
11. říj 2011

Jo, holky ted jsem tady mela vyborny zachvat smichu z Vasich popisu, jak jsou deti vynalezave v uspokojovani se 😀 😀 😀 😀 😀 😀 J. si taha pindika jen na nocniku a obcas, kdyz ho necham dole uplne nahateho. Jeste to na nas ceka 😉

luty
11. říj 2011

@janulickaj1 My jsme znakovali asi od 8 mesicu, pouzivat znak na zachod zacal cca od roku, ted si rika. Pouzivali jsme "curucuru", fungovalo to super, ale ted si sam rekl, ze nocnik je "ee", tak jsme presli okamzite na "ee" a funguje to. Kdyz mu oblikam trenky, tak rikam, ze nema plinku a kdyzbude chtit curat, ze mi ma rict, at nepocura obrazek na trenkach a J. kyve hlavickou a rika "ee".
Takze priste bych asi zvolila to klasicke "ee" hned od zacatku, at se to diteti lip rika.
Jinak gratuluju, jste moc sikovni!!!

majka1981
11. říj 2011

@sussanah viem, ze do teraz nerobim dobre, ked ho posadim na nocnik a dam pit, robila som to len vynimocne ked uz bol dlhy interval a mala som robotu. zistila som to, lebo mi cural hned (par sekund) po piti vody, aj ked som mu pät minut pred tym ponukla na cikanie 😝

@mamusia @sussanah nemoze to pocikanie byt tym, ze sa schladilo a castejsie cikaju? proste sa zabudnu?

majka1981
11. říj 2011

@luty jej super, tak mate vyborny start bez plienok 🙂 , urcite si spravila dobre 🙂 🙂 . Paci sa mi ako si vsetko napisala a najviac ze " nehody v rozumnom mnozstve" 🙂 , presne tak aj ja mam pocit ze lepsie oprat teplacky a slipy/treningace ako prebalovat plienky...
to ze nechce nocnik a chce klbko poznam dobre - my tak putujeme jeden tyzden na wecko (mame dva, takze este aj na ine poschodie 😝 ), na nocnik, do klbka, este mame stastie ze nemame travnik a nedavam ho von do zahrady, lebo by si zmyslel ze len tam chce 😀

majka1981
11. říj 2011

@janulickaj1 my pouzivame "ciii" a "kakas?", ale to uz ani nehovorim, ja sa ho teraz spytujem "ideme cikat? ideme kakat?" a ked uz sedi tak bud nic nehovorim a spravi co potrebuje alebo ked trva dlhsie tak poviem "cikas/kakas" a spytujem sa "hotovo?".

sussanah
11. říj 2011

@majka1981 u nas bych to spis tipovala na kombinaci zmeny s prichodem maleho a tim, ze je starsi hodne veci je taaaaaak dulezitych 🙂 Ale v pohode, fakt zadna traga se u nas nekona.
@janulickaj1 zacli jsme znakovat nekdy kolem 9m, ale poradne se zacal chytat az tak kolem 11-12m, od te doby jsme i zavedli "curaci" znak a zacal si rikat. Tentokrat chci zkusit "curaci" znak driv.

zlilly
12. říj 2011

U nás se čurání v noci trochu zlepšilo. (nebo spíš už sem si zvykla) usne kolem sedmé, krásně spinká, probudí se mezi jedenáctou a půlnocí, načurá kybl a usne. tak ve tři se vzbudí znova na čurání, to se někdy počurá někdy ne, podle toho jak tvrdě spím, dám ho dočurat a malej zas usne. a pak se budí až ráno, mezi šestou sedmou, zase někdy počuranej, někdy suchej, podle toho, jak su rychlá. hodně pomohlo to, že sem ho fakt začala dávat čurat i v noci. do plínky vzdycky jen tak ucvrknul, do nočníčku se vyčurá hodně a nechce zase za hodinu znova. kdo davate čurat i v noci, tak to asi víte, pro nás je to novinka, BKM sme v noci skoro do roka neřešili.
přes den si začíná říkat i sám, říká ššššššš. stoprocentní není, ale je tam rozhodně pokrok. zrovna včera - nechtěl kakat, tak sem ho oblíkla. o minutku později šššššš. tak sem mu nevěřila. měla sem. kapitálně se pokakal, rovnou na čerstvě usušený vlňáčky 😠
s těma tréninkovkama čekám, až bude spolehlivě sám stát. zatím je pořád ještě lehčí ho obalovat, než natahovat kalhotky. ale až vydrží stát bez držení, tak jdu do toho! musim ještě přikoupit nějaký domácí tepláčky nebo punčocháčky. ten podzim je nahouby. byt teď květen, tak ho nechám nahatýho a hotovo.

evi_
13. říj 2011

Já se tak těším, až mi malá začně říkat/znakovat, že chce na záchod. ...zatím je to stále na mě, abych jí dávala na nočník.

majka1981
13. říj 2011

@evi_ na to sa tesim aj ja, aj ked moj syn hlasi celkom pekne kakanie, ale pri cikani by som si uz tiez priala lepsie naznacenie. ine maminky si praju, aby deti chodili a ja si prajem aby znakoval potrebu 🙂

@zlilly jej krasne ste sa polepsili v noci, u nas nehrozi ho dat vycikat v noci,to vobec nechce 😝 . Ani sa do toho velmi nepustam, lebo niekedy je suchy a cika na wecko rano a dalsiu noc menim aj 3 x plienku... jedine ked chce kakat, tak to hlasi poriadne aj v noci a vtedy ideme do kupelky

My sme teraz celkom uspesni, aj ked sa to trosku zhorsilo asi tak na 50:50, lebo tym ze pracujem, tak dnes (stvrtok/piatok mam volny den) zase kojim casto a musim si zase zvyknut ze chce viacej krat cikat, na buduci tyzden v stvrtok uz budem vediet, to bolo aj takto minuly tyzden. Zajtra uz urcite nebude tolko papat mliecka, tak to bude zase inak.
jaaaaj a zistila som, ze hlasi kakanie tak ze povie "hm" ako ked tlaci, pritom netlaci 😅 . Tak moznoze sa coskoro prida aj cikaci zvuk 😵 .

majka1981
13. říj 2011

A co som este zabudla je, ze kedze je von chladno, tak von ho teraz skoro vobec nedavam cikat, lebo sa zdrzujeme len tak hodinku - hodinku aj pol von a to si myslim, ze by mohol vydrzat. Dnes som ho aj chcela zase dat, ale kym ho rozbalim a vsetko pripravim, tak je uz po 😝 . V lete to bolo vsetko velmi jednoduche, len gate dole, plienku dole a je to a teraz tolko oblecnia a este aj topanky, ktore by nemal obcurat 😝. Myslela som si, ze to bude jednoduchsie.

iplusr
13. říj 2011

nam sa velmi dari. Zda sa mi, ze Slavka obcas cika do serblika len aby mi spavila radost - len si tak cvrkne. Ale inokedy nacika kooopec. Vacsinou cika po papani a po spani. Rano ju davam nad serblik - to je zarucene. Alebo pocas papania sa zacne vrtiet - tak ju dam cikat a pokracujeme v papani. V noci sa budi na papanie, tak hned aj cikame, ale to nam az tak neide, lebo je rozospata a az tak nehlasi. A tiez ked sa blaznime, alebo sa blazni s dedkovcami...

@majka1981 akurat som sa chcela spytat na to cikanie vonku. v lete sa da, ale zima je beznadejna. A nie len kvoli kope oblecenia, ale vytrcat ritku do takej zimy...

luty
13. říj 2011

Holky, resite tady bkm v zime venku. J. casto venku vydrzi temer 2h pokud ho dam vycurat tesne pred odchodem. Nicmene nekdy chce i venku. Zatim to jde, takova zima neni, ale chci se zeptat, jak jste resily00 oblekani v zime, aby bylo prakticke pro bkm. Predpokladam, ze zimni kombinezka je k nicemu. Mely jste pro chodici deti bundicku a oteplovacky, nebo se to da i s kombinezkou? Moc si to nedovedu predstavit.

sussanah
13. říj 2011

@luty ja prave proto kombinezu nekupovala, mel proste kalhoty a bundu, to sundat slo. Navic v tomhle veku uz tu chvilku s holym zadkem vydrzi. Ba co vic, alespon si dvakrat rozmysli, jestli chce a pak specha 😉 Nas mlady je rozeny v rijnu a normos uz dalsi zimu cural venku, kdyz bylo potreba.

zlilly
14. říj 2011

zimni obleceni presne resim taky. jenze koupit zimni bundu a kalhoty na takhle maly dite je docela obtizny. vsude je plno kombinez a kdyz uz sou kalhoty, tak maji ksandy nebo neco takovyho. mam nekolikery takovy ty sustaky zatepleny fleesem, tak snad to vystaci aspon ted na podzim. co v zime, to neivm. ani z tech kalhot nejsu nadsena, protoze kdyz dam malyho do nositka, tak se vyhrnou a tahne mu na holene a kolem briska se mu to nahrne a bude ho to tlacit, ne? CO mam tomu diteti oblict????? zatim shanim nejaky vlneny kamasky (jako pletla babicka na nas, kdyz sme byli mali) a nejaky skutecne teply navleky

crysmile
14. říj 2011

@zlilly h&m ma take nohavice do zimy.. len spodok a su super.. ja som klasicku kombinezu ani nekupovala..

majka1981
14. říj 2011

my kombinezu mame, este zdedene veci, tak som to neriesila. teraz mu na von davam tie take nepremokave nohavice na traky, lebo ho nahavam lozit aj von pokial nie je velka zima/mokro. lebo doma ho neudrzim a samozrejme v kociku neobsedi, tak to riesim nadalej ihriskom a tam si polozi aj pol hodinku. pokial nezacne chodit, tak stvornozkuje a pokial sa da este ako tak ist von aj na lozenie, tak ideme.
inak ja si osobne myslim, ze v zime to budem aj tak riesit ze proste do hodinky/hodinky aj pol sa vratit do tepleho a dat vycikat.

Dnes sa nam nedari vobec, okrem kakania, tusim ide zase novy zub ... uz mam 5 teplackov obcikanych 😝

jasekd
14. říj 2011

@sussanah ty jsi myslim psala, ze mas jedno dite tmave, jedno svetle, tak tady jsou moje deti, Vendulka vypada, ze neni nase 🙂
@mamusia A tady je ta Vendy na nocnicku 😉
Nejde mi to pridavat v Opere, m. to zatim nezjistil, proc, tak jsem se pripojila pres Mozillu.