Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

luvie
7. únor 2010

Holky, mně se to bezplenkování líbí čím dál víc 🙂 Kačence jsem teda zase začala dávat plenky - kvůli prdíkům, vyměním jen separačku a plenka je v poho, nemusím ji převlékat, lépe se mi v plence drží, bez plenky ji nemám za co chytit 😀 A taky nevím, jak je to s kyčlema - měla je teda v pořádku, teď máme jít ve 3 měsících zase na kontrolu, tak se zeptám. Ale stíháme i čůrání celkem v pohodě, za den máme tak 5-10 plenek, z toho asi tři za noc, mamka je líná.... I taťka už si zvykl.
Hrozně se mi líbí, jak to pochopila, dáme do polohy, řekneme si zvuk a ona začne tlačit 🙂 Když se jí nechce, má na to speciální výraz nejvyššího nezaujetí 😀

Holky, jak se vám čůrá do toho čínského??? My čůráme do kyblíku od barvy - ten je oválný. Pořídili jsme si taky obyčejný nočník, čůráme na opěrku, ale ani do jednoho se kolikrát pořádně netrefíme.... Nejlepší je to do WC, jenže to je někdy moc daleko...

Papol: To jsi musela být pyšná na své dítko. Doufám, že jinak je vše v pohodě.

Jiy: S pokakanýma plínkama si nic nedělej, myslím, že stejně nejdůležitější na tomhle celém je, že poznáš, kdy se dítko pokakalo či počůralo, když už to nestihneš odchytit, a můžeš tak malou hned přebalit. Mně se taky zrovna dnes podařilo nechytit signály včas, ale Kačka se hned začala řehonit, když jsem jí ty pokakané plenky sundávala.
A jinak ti přeju hodně štěstí s kalíškem, já mám A ještě před porodem a sedí mi dobře. Sice první den musím chodit každou hodinu, jinak proteču, i když není plný, ale s tamponem to bylo to samé... Když budeš potebovat poradit, klidně se ozvi 🙂

Nesetrilek: K prdíkům... nás teda moc netrápí, jen občas, ale myslím, že pro tu moji není dobré držet ji půl hodiny než se vykaká... Radši obětuju plínku - položím nahatou na podložku, masíruju, polštářek s pecičkama, pak nosíme bříško na bříško, nebo si spolu lehneme... Pak to občas skončí i jinde než v plence, ale stojí to za to. Nosíš v šátku? To prý taky hodně pomáhá...
Ohledně menses - malá mi v moci prospí bez kojení dlouho - rekord má přes 11 hodin... Takže mně to přišlo hned ☹

Johanka: Jestli je kojení každou půlhodinu známkou laktační krize, tak to máme už asi dva měsíce 🙂 Kačenka mi usíná přes den výhradně u prsíku nebo v šátku, ale taky tak na půl hoďky (prso v puse). Dnes spala ale skoro 2 hod. v postýlce!!! To proto, že byl doma táta 😎 No, a pak co furt dělám celý den...
Prostě když chce prsíko, má ho mít. Myslím, že mimi na to má právo. A protože chci kojit co nejdýl, ráda jí vyjdu vstříc. Ať vám to jde.

Delfi: Tak včera jsme byli na procházce opět všátku, potkali jsme jiný pár, tlačili ve sněhu kočárek a ta paní povídá pánovi: "jéé oni tam mají miminko" říkám mému muži: "měli jsme říct: jéé oni mají miminko v kočárku" Ale je fakt, že věštinou jsou reakce poziivní

Sonice: já jsem taky vlastně dudlík... Ale kdy nemá v puse prso, cucá si palec, dudlík nechce... tak nevím co je lepší...
Ad soubor - tak malé mimi bych si taky brala sebou. Učím AJ a jedné studentce jsem slíbila, že budeme pokračovat co nejdřív po porodu - už jedeme, ale s tím, že prostě musí přijmout fakt, že při výuce kojím, přebaluju, chovám, uspávám v šátku... A je mi mnohem líp, než kdybych malou nechala někomu na hlídání... Jestli jsi s malým ráda, měj ho u sebe.

jiy
7. únor 2010

luci: my čůráme do květináče a je to super, vejde se mi tak akorát mezi nohy a malá se trefí 🙂.
S kalíškem já ještě počkám, protože kojím a letos, koncem roku začínáme pokoušet o druhé 🙂. Nevím zda zníš odkaz: http://www.menstruacnikalisek.cz/Jakouvelikost/.... Manžel mi to našel 🙂. Ale dík, určitě ho v budoucnu vyzkouším 😀

luvie
7. únor 2010

Jiy: Ty stránky neznám, dík. Já taky ještě kojím, ale protože mi malá prospí většinu noci, tak s MS je to horší 🙂 My s druhým počkáme ale ještě o chvilku dýl 🙂
My jsme to zkoušely do malé plastové mislky podobné číňáku, ale prostě pokud ji na ni vyloženě nepřilepím, netrefíme se. a nechci ji ještě posazovat, myslím, že ji líp udržím jen tak v náručí... Každému asi vyhovuje něco jiného 🙂

sonice
7. únor 2010

Ahojte, tak uz sa neviem dockat satky. do suboru idem zasa v utorok, to iste este nepride ☹ uz som rozhodnuta, ze maly pojde so mnou. minimalne to vyskusam! Dakujem Vam za podporu. 🙂

S BKM stale rovnako, cikame aj kakame do nocnika, ale mame stale vela pocikanych plienok. Cinak je tiez na ceste, my zatial pouzivame vacsi lavor. tak vam potom mozem povedat, co je pre nas lepsie 🙂

jiy: ten kalisek, - nedrazdi krcok maternice?

johanka.
7. únor 2010

sonice: ja nasich ani svokrovcov nablizku nemam, takze ak niekde potrebujem alebo chcem ist, taham so sebou aj malu. Ked mala mesiac, tak som s nou bola v robote na kapustnici. A teraz v piatok som s nou tiez bola v praci, materska - nematerska, nejake konzultacie som musela vybavit. Vraj prve dva mesiace ma babo este taku chatrnejsiu imunitu, ale ani vtedy nastastie nic neschytala. No a vlastne sa to, ze nespi v postielke, vtedy meni na vyhodu: ked je unavena, dam do satky a uspim.

sonice
7. únor 2010

johanka, snad to tak bude i s nami. len dokial nemam satku, bude v kociku. 😉 este ho v nej musim naucit byt

delfi
8. únor 2010

johanka a jak často a dlouho ti spí teď? mě kolem 3 měsíců začal fakt spát míň a hlavně přestal sám usínat 😒 takže od tý doby uspávačka buď prso nebo houpání na rukách....jinak spal tak 4x denně od 30min-2 hodin (to když jsme byli na procházce). spí přes den v postýlce, ale uspat ho musím vždy já, nebo event manža na těch rukách. v noci se mnou v postelí spí doteďka 😉 ale třeba u tebe to bude mít jinej průběh. jinak tě obdivuju že si můžeš dát kapustnici (zelňačka předpokládám) a malá je v pohodě.
nesetrilek: činak si pořiď, až bude větší a těžší tak si budeš šetřit ruce.
sonice: no jo to s tím dudlíkem je blbý. a ten 3 ročný chtěl cicku pro dudlání nebo pro kojení? i když mezi lidma je to fakt síla. ad soubor - pokud ho tchánovci neumí utišit tak je to blbý. co takhle kočárek, event šátek a dát jim ho ven, nebo až bude brečet tak ať jdou ven. nebrečí třeba že má hlad? nebo že je počůranej/chce se mu čůrat. nebo se třeba nudí/chce spát? já bych ho teda pokud ho nedokážou utišit radši brala s sebou, ale ať s ním třeba jsou na tý procházce kolem tý tělocvičny a dovnitř jen na chvilku. jinak pokud bys ho měla celou dobu na sobě tak to myslím ničemu nebude vadit. já myslím, že to s ním tchánovci neumí, nebo se třeba snaží na něj aplikovat svoje výchovné metody odlišný od těch tvejch 😒
luvie : 😀

jiy
8. únor 2010

sonic: co jsem si četla, tak ne, je to vyrobeno z měkké silikonové hmoty a hodně se to rozšiřuje.

kveluse
8. únor 2010

Ahojky,
byly jsme u našich. Omlouvám se, ale nemám moc času všechno podrobně číst.
Jen jsem se chtěla zeptat, jak to děláte s čůráním, když máte dětičky tak "málo"oblečené v šátku? Já jí právě kůli tomu oblékám do teplých punčocháčů, podkolenek a teplých ponožek nebo botiček, navrch má tričko s krátkým, tričko s dlouhým, mikinku a lehčí bundu. Takhle se jí nebojím vytáhnout na chvíli ven a dát vyčůrat.

Jinak je u nás teď rozhodně oblíbenější kočár než šátek. doma mi v něm vydrží, ale venku se pořád hrabe ven, protože z něj pořádně nevidí. Když jede v kočárku, tak je v klidu.

čůrání i nás stále stejné, někdy to jde, někdy se vzpouzí, ale je spokojená a to je nejhlavnější. 😉

katka.carska
8. únor 2010

Maminy, ktore ste zacinali s BKM od novorodeniatka, ake su vase skusenosti ? Oplati sa to vobec tak skoro ? Lebo ja ako sledujem, tak sledujem, nic nevidim... so starsim sme zacinali (vtedy este nevediac, ze nejaka BLM existuje) omnoho neskor a ten teda daval poriadne najavo, ze mu je treba.
Soni, vdaka za pozvanie sem 🙂

sonice
8. únor 2010

Katka 😵 jeejda Ondrejko ma 3 tyzdne. Take len babatkove babatko 🙂 vtedy sme jacaliiiiiiiiii.

nesetrilek
8. únor 2010

ahoj holky, potrebuji poradit, jaky cinak si mam koupit- klasicky nebo evropsky? A mate nekdo zkusenosti s mokomidi? Chci si je taky poridit

katka.carska: jasne, ze to ma cenu zacit, cim driv tim lip 🙂, tak zkus zatim casovani(po kojeni, po probuzeni..signaly pochytis casem🙂)

sonice
8. únor 2010

Nesetrilek, ja mam zatial cinak len objednany, takze presne neviem. Ale na Mohoshe pisali, ze ten cinsky cinsky 😀 je na cinske deti (aj to je logicke 😀) a teda, ze je mensi a evropske deti z neho rychlo vyrastu - preto ten evropsky cinsky.

sonice
8. únor 2010

nesetrilek aj mokomidi su objednane, ta potom poviem 🙂

jiy
8. únor 2010

Já neporadím, já dávám malou nad květináč 😀 a jsem spokojená.

sonice
8. únor 2010

jiy 😀
predstav si, ze nieto absolutne veci neznaly pride sem a precita si tuto diskuziu, resp jej posledne prispevky. Musi si mysliet, ze sme sa nacisto zblaznili 😀

nesetrilek
8. únor 2010

Tak jsem dneska nechala na chvili malyho na hlidani u nasich a kdyz jsem se vratila, tak mamka se segrou hned hlasili, ze nechaly Jenika vykakat 🙂 To mi fakt udelalo radost, ze se takhle aktivne zapojily, jsem si to po nich netroufla pozadovat, do ted mi prislo, ze se na BKM moc netvari.

sonice: tak asi objednam ten evropsky 🙂

luvie: satek zatim nemam, ten budu mit az koncem unora a babyvak moc nepouzivam, pac je na prd

nesetrilek
8. únor 2010

a ještě mám jeden dotaz: jaký šátek si pořídit?

kofinek
8. únor 2010

nesetrilek:
ja som mala na zaciatku cinsky, je pravda, ze je maly, ale maly ho pouziva este teeraz na cesty(ma 18 mes), ale pred casom som kupila evropsky, lebo som uz casto v noci netrafila 😀 a potom to bolo zuzo, prat postel... Mimochodom v Cr malju evropsky nocnik v istom supermarkete ako 2l slehaci miska za 59.90 (Ka.....d) Neviem, ci aj v SR, to som neskumala. A mame moko midi, ja mu to davam na noc, je to lahke na prebalovanie, ked sa nahodou pocika. Myslim, ze to je fajn u este nepohyblivyćh mimin, ale cez den by nam to nevydrzalo, Ja som trochu uzkostna, aby maleho nic netlacilo a potom by to asi padalo, neviem, no proste mame na noc a som tomu rada.

izabelkak
9. únor 2010

ahoj kočky, "čínsky nočník európsky" možete kúpiť v kauflande ako misku na šlahanie za 59 korún mám žltý a zelený🙂)) sú identické http://www.branakdetem.cz/cinsky-nocnicek-evrop... 😉

sonice
9. únor 2010

prisla satka, uz je oprana, zajtr ju skusam 😵

sjuzocka
9. únor 2010

ahojte, ked ma moj syn takmer 17 mesiacov asi je uz neskoro zacat s BKM ako s vyukou na nocnik vsak?

opica
9. únor 2010

ahoj kocky,
ja som sem teda nikdy nepisala, ale skusam BKM od gregorovho narodenia. sice nie az tak ortodoxne, ale sme celkom uspesni. teraz v zime to je vacsi problem, ale v lete som ho, chudatko, potrapila. my sme fungovali na wc a to bolo uzasne...lenze, deti rastu a udrzat 8 kg nie je uz taka sranda, tak som kupila nocnik a fungujeme s nim. je uzasne sledovat, ze vzdy, ked ho nan posadim a hoci mu moc netreba, tak 4 kvapky "vytlaci". a kaka uz zasadne do nocnika. vzdy na mna hodi take oci, ze mama, hallo...a ideme na vec 🙂 ani v aute sa mi minule nevykakal do plienky a to som uz videla ako tlacil o dusu, proste asi nejaky blok. prisli sme domov, hned som dala na nocnik a slo to...pre mna uzasna metoda v kombinacii s baby signs..uz aj tu zneme prve uspechy, tak vcera bol uzasny, ked sa poobede zobudil na to,ze mu treba kakat a o hodinu mi pred ocami robil vo velkom znak mlieka...ze ty nechapes?! je to velka pomoc...drzte sa 😎

johanka.
9. únor 2010

delfi: no, sla som sice "na kapustnicu", ale to sa tak volala udalost, kapustnicu som si netrufla jest, tak som tam bola len o chlebe s pomazankou ☹ Ale dobre mi padlo dostat sa medzi ludi. A spanie - tak som si zacala pred casom zapisovat, ze ako spava, a vyzera to na 12 hodin denne (den + noc), to uz spi uplne nadherne oproti tomu, ako to bolo prve tyzdne, to spavala tak 8 hodin denne. Akurat, ze v postielke ani v kociku nespi, ani ked ju tam uspatu opatrne polozim, takze cez den spava v satke a v noci so mnou v posteli 😝 co uz, vzdy lepsie ako mat doma zufale, chronicky unavene dieta. Tiez sa mi dari uspat ju tak 4-krat cez den, spravidla na tristvrte hodinu, niekedy menej, a aspon raz denne sa ju snazim udrzat spiacu aspon hodinu a pol (prechadzka, neustale sa pohupovanie...) nie vzdy sa mi to podari.

sonice: drzim palce so satkou, nedaj sa odradit, ak sa tam malemu nebude hned pacit, mozno si bude musiet trochu zvyknut, ako na vsetko nove.

katka: niektori zacinaju hned od narodenia. Akurat asi netreba cakat signaly, na niektorych detoch to nevidiet, ze cikaju ci kakaju. To sa robi tak, ze treba odpozorovat, kedy zvykne cikat (typicky po zobudeni, moja asi 10 minut po zobudeni aj ked nie vzdy, potom po kojeni, to aj naviackrat v 15-30 minutovych odstupoch) a vtedy ho davat na nocnik. A tiez pri prebalovani - niekedy je sice pocikana, ale kakanie si odlozi pre kyblik. Takze spociatku sa viac uci mama (o vylucovani dietata) nez babo.

opica: super, je to dobre vediet, ze trpezlivost prinesie nejake vysledky. Ja som s cikanim na tom stale dost biedne. Aj ked - nechcem to zakriknut - ale poslednych par dni sa mi zda, akoby uz Miska pochopila, ze po zobudeni a po kojeni dostane prilezitost, a odkladala si to cikanie na vtedy, teda aspon obcas.

luvie
9. únor 2010

sonice:
já kalíšek používám a vůbec nevím, že ho mám 🙂

Katka.carska:
my jsme začínali až později, ale jen proto, že před porodem mi ta metoda přišla šíleně náročná. Když jsem se s ní setkala znovu, svoje mimi už jsem znala - věděla jsem, kdy je počůraná - a po nastudování různých zdrojů a sledování vím, kdy buce čůrat. S druhým miminkem to zkusím ještě v porodnici 😀

Nesetrilek: ohledně šátku - takový jaký ti vyhovuje. mrkni na http://www.babysatky.cz/ je tam odkaz šátky a celkem hodně info. Já mám šátek mamdesign http://www.mamdesign.net/carrying/slings/mamwra... Koupila jsem ho zcela náhodou v bazaru za poloviční cenu, byl jště v zárucea jsem s ním moc spokojená
http://pabx.rajce.idnes.cz/Kacenka_a_jeji_prvni...
a brouk taky 🙂 http://pabx.rajce.idnes.cz/Kacenka_a_jeji_prvni...
mám 4.5m a zatím je i dlouhý, ale přebytky se jistě bdou hodit později. Navíc tátovi je taky

Sjuzocka:
já bych to vyzkoušela... ale uvědom si, že tahle metoda není založena na "učení na nočník" při nehodách, kterých možná bude aspoň zpočátku hodně, to nesmíš řešit 🙂 hodně štěstí

Opica:
díky za povzbudivá slova

jiy
9. únor 2010

sjuzocka: nikdy není pozdě. 🙂

sonice
10. únor 2010

baby, tak prvy raz sme vyskusali satku - SUPER. maly v ni skoro usnul, ale prece jenom jsem ho vytahla ven - ted ma 3 hod poobednajsie spanie, a v satku by mi asi nevydrzal. resp, musim zehlit a pod a bez neho to bude istotne lepsie 🙂 parada. vyzera ako indianske babo 😵

opica
10. únor 2010

satka je najuzasnejsia vec EVER. my doteraz nosime v satke, pohoda, mozes ist, kde chces, do lesa, na nakup a nemusis terigat kocik so sebou.
a u nas od rana jedna plienka, sa vytesujem 😉

sonice
10. únor 2010

opica iba jedna?? no gratulujem 🙂 a cakaj pohromu 😀

delfi
10. únor 2010

sonice: tobě spí po obědě 3 hodiny???? závidííííííííííííííííííííím!!!!!!
johanka: no tak to ti fakt moc nespí. a kolik spí v noci proboha? mě malej spí 11 hod + 3-4 po 30-hodině (výjimečně víc když jsme na procházce) takže vlastně spí víc než tvoje. tak to se nedivím že ses zhrozila když jsem řekla že bude spát ještě míň 😀
opice: jedna plínka za den? super 😉 , ale jak napsala sonice čekej pohromu 😀 vy znakujete? já nad tím taky uvažuju. od kolika měsíců znakujete, za jak dlouho se to malý naučil a byli ste na kurzu nebo jen máš knížku?
holky hlásím že s tím naším je to teď nějaký divný. dneska se mi vykakal na nočníku a začal se vztekat, tak jsem ho dala na deku že jdu vynést nočník, vrátím se a on se vesele válí ve svém dalším hovínku!!! naštěstí ho ještě nenapadlo to ochutnat 😝. no a s čůráním je pěkně vyčůranej - vyčůrá se mi na deku, pak je ticho, ale přesune se na jinej cíp deky - přece nebude ležet v mokrým ne? 😀
sjuzocka: no na klasický BKM už pozdě je, ale můžeš ho začít dávát na nočník podle stejných zásad jako je BKM a tak ho naučit na nočník 😉