Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

rebelie
24. kvě 2012

@lenya79 Tak já právě nosím misku denně a větší by se mi tahat nechtěla... a tu, co máme doma, jsme dostali darem k narození mimča... A přinejhorším obě najdou uplatnění v kuchyni, kam obě vlastně primárně patří... Vydrbu to jarem, umyju teplou vodou a nemám s tím problém.
@dandelion Moc pěkné 🙂.

janakkk
24. kvě 2012

@dandelion jeee :D to se tatínkovi podařilo 🙂

ssassi
25. kvě 2012

@dandelion 😀 😀 😀

dandelion
25. kvě 2012
ssassi
25. kvě 2012

@dandelion u nás tatínke začal bezplenkovat, až když zjistil, že dítěti neupadne hlava, že se v půli nezlomí, nebo nedojde k nějaké jiné chybě hardwaru :o))) mám pocit, že se softwarem si moc neví rady doteď 😀
je to skvělý muž. ale jemné nuance v dětském chování prostě nerozezná a neporadí si v "krizových situacích"... což je zhruba 90% času, kdy má dítě otevřené oči 😝 myslím, že zásadním problémem bude mužská neschopnost dělat víc věcí najednou. včera jsem se potila na trenažéru a manžel hlídal. dostal povel "dej vařit rýži" (kuře už se peklo). no málem jsem z toho spadla, když jsem viděla, jak se snaží skloubit vaření rýže s péčí o dítě 😀

madlisek
25. kvě 2012

@ssassi Náš tatínek bezplenkuje vcelku bez problémů, ale jinak mám stejnou zkušenost jako ty - pokud má dělat nějakou činnost (uvařit, vyluxovat...) a zároveň dávat pozor na dítě, tak si ji buď dá do manducy a nebo ji přikurtuje do židličky 😀 Kdyby se měla během té doby volně pohybovat, tak on ty dvě činnosti najednou nedá 🙂

rebelie
25. kvě 2012

@ssassi Já si myslím, že těm chlapům prostě chybí zkušenost, kterou máme my - nám to taky zprvu nešlo (myslím, že i ten pocit, že se dítě nad tím nočníkem zlomí, nebo mu upadne hlava jsme si některé zažily), jenže jsme s dítětem 24h denně, takže máme neskutečnej náskok... Můj chlap teda bezplenkuje docela úspěšně a zvládá s dítětem i uvařit večeři...
@madlisek A co je špatného na tom, že si dítě vezme do Manducy? Mně by to asi nevadilo...
Jsem právě včera koukala do knížky Kontaktní rodičovství a tam byla kapitola o tom, jak my maminky musíme ty tatínky nechat, aby sami nasbírali potřebné zkušenosti, aby se naučili utišit dítě a podobně... že když jim pořád stojíme za zadkem a vyběhneme při prvním náznaku nezdaru, tak ten chlap si vryje do hlavy, že to prostě neumí a péči o dítě (i o domácnost, pokud ho pořád opravujeme) přenechává nám...

madlisek
25. kvě 2012

@rebelie špatného na tom není nic, samozřejmě 🙂 Jen v tom prostě vidím rozdíl mezi mužem a ženou (nebo mezi mnou a manželem, abych negeneralizovala), že já nemám problém něco dělat a zároveň sledovat, co dělá mimino na podlaze a kde se zrovna pohybuje, zatímco manžel s tím prostě problém má, a proto ho musí mít uvázané na jednom konkrétním místě 🙂 Samozřejmě, pokud je děcko ukňourané nebo nemocné, a já musím něco udělat, tak ji taky mám v šátku nebo v mandě.

lenya79
25. kvě 2012

@rebelie no to taky zvažuju, jestli ji pak ještě dál využít v kuchyni 😅 ale asi néééé.....já bych si asi furt představovala to k čemu jsem to používala primárně a nejspíš by mi nešmakovalo 🙂

lenya79
25. kvě 2012

@ssassi u nás se manža celkem snaží bezplenkovat, někdy sám dobrovolně jde a dá Samíka nad umyvadlo, už ví, že to má dělat hned po spinkání. Sice ho u toho drží jak prase kost, ale to už neřeším, akorát ještě nezvládá, když se Samík vykajdí ho jednou rukou držet a druhou utírat, tak to mě vždycky volá na pomoc 🙂 A ty jemné nuance v chování teda taky nedává ani omylem, včera Sama hlídal a on už dost nevrle mrčel a on furt na něj co se vztekáš, tak mu říkám, dej ho vyčůrat a on ahá, to mě nenapadlo 🙂
Jo a dokonce uvařit a hlídat zároveň zvládá, takže super! To já s tím mám kolikrát větší problém a někdy vaření prostě nestihnu. Souhlasím s @rebelie, nám to taky trvalo než jsme se s mimčem naučily a chlapi prostě nemají tolik příležitostí tak po nich hned nemůžeme chtít, aby to dělali stejně jako my.

rebelie
25. kvě 2012

@madlisek Já třeba s šátkem či Manducou vařím ráda, zvládám mít dítě za zemi, ale s dítětem na zádech je to jednodušší... prostě se soustředím na vaření, dítku říkám, co dělám a ono je spokojené...
@lenya79 Mně to asi vadit nebude... už mě kolikrát napadlo to použít na nějaké jídlo/pití, když jsme byli na cestách... Když se to pořádně umyje, nemám s tím problém... možná, že až B. začne dělat bobky podobné těm dospěláckým, bude se mi to eklovat víc, nevím... S těmi chlapi - my jim podle mě hlavně musíme dopřát čas, aby si (stejně jako my) našli způsob, jak to zvládat. Klidně odlišnej od toho našeho, ale svůj a funkční... Co si budeme povídat, když jsme se poprvé snažily děcko jednou rukou držet a druhou mu mýt zadek, taky nám to nešlo... ale časem člověk získá grif... a těm chlapům, jak musí chodit do práce, běží ten čas pomaleji - nám se zdá, že jim to moc trvá než se to či ono naučí, ale ve skutečnosti to zas tak dlouho není...

lenya79
25. kvě 2012

@rebelie no právě, počkej až bude dělat bobany 🙂 čůrání by mi nevadilo, to neřeším, to je jen vodička, ale ty srajdy jsou teda dost eeeeeee 🙂 S těmi chlapi máš naprostou pravdu, já jsem taky měla co dělat než jsem se vše naučila, vzpomínám si, jak jsem byla vyjablená v porodnici, když jsem měla poprvý přebalit, čučela jsem jak péro z gauče 🙂 když má Miloš čas, tak mu třeba většinou ukazuju, jak se to dělá a on si to pak zkouší. Sice je to kolikrát o nervy, ale jiná možnost není, když chci aby se to naučil. Je pravda, že několikrát jsem měla tendence ho jebat za to, že to dělá blbě a on se pak zaseknul a řekl, že to dělat nebude. Takže tudy cesta nevede, to už mám ozkoušený. Včera hlídal malýho od 7.30 do 10.30, já jsem byla u zubaře a zvládl to perfektně. Sice po svým, ale zvládnul, a to je důležitý. Malej měl hlad, tak mu dal napít čajíku, když jsem přišla domů, tak si hráli, Sam byl vysmátej. Já tam byla dlouho a Samík před mým odchodem nechtěl moc pít, tak jsem byla pološílená, že bude řvát hladem a nakonec to bylo v klídku. Já si myslím, že ten ekzém, co mám, mám částečně i od nervů. A kolikrá se nervuju úplně zbytečně - jako třeba včera 🙄

rebelie
25. kvě 2012

@lenya79 Tak to je Miloš skvělej, že to takhle zvládli... Já už skoro ani neukazuju, co chce, to si Petr odkouká sám a jinak jsem zakázala, aby se pořád ptal - klidně ať mu oblíkne něco na ruby, nebo na jinou část těla, ono se to nepo... na chybu přijde brzy sám a sám brzy pozná, co je asi tak optimální... a je super, když to ty chlap taky umí a člověk ví, že když mu mimčo nechá, zvládne to.

ssassi
25. kvě 2012

no u nás to s tou tatínkovou péči moc nejde. ne, že by manžel nechtěl. to naopak. ale není skoro vůbec doma. včera jsem ho musela prosit, aby přišel domů už o půl šesté. chodí domů většinou tehdy, když je malej ve fázi kašičky a usínání. často je pracovně mimo i přes víkendy, naposled musel k soudu na slovensko, předtím nějaké konference nebo co. v létě mívá hodně volna, tak se oba těšíme, jak si malého na chatě užijem. já manžela nekomanduju. prvně mu vše ukážu a pak ze zatnutýma zubama přihlížím, jak s tím "bojuje" 😀 . taky jsem musela k zubaři - trhali mi osmu a manžel krásně vše zvládl. kdyby byl doma víc, asi by i líp reagoval - měl by to víc zažitý. já bych nebyla na všechno sama a mohla bych si občas oddechnout. ale já jsem ráda, že je takový, jsem hrdá na to, co dělá a asi bych neměnila

lenya79
25. kvě 2012

@rebelie ty otázky se taky snažím zakázat, protože mě ty odpovědi vyčerpávají ještě víc než kdybych šla a udělala to sama. Např. když jdeme ven a řeknu mu ať ho obleče - co mu mám oblíct? Nebude mu v tom horko/zima? Kde to je? ... no to jsem pak na nervy a zuřím 😠

lenya79
25. kvě 2012

@ssassi znám jen málo tatínků, který by mohli trávit s dítětem hodně času. Můj chlap chodí domů každý den v 21 hod., o víkendech taky občas nebývá doma kvůli závodům apod. V zimě byl pracovně 3 týdny na horách, v létě zase musí na soustředění. Takže jsem ráda, když občas pohlídá a já se můžu vyspat, uklidit apod. Jsem vděčná i za to málo a taky bych neměnila.

ssassi
25. kvě 2012

@lenya79 to jsme na tom dost podobně 😒 když jsme neměli dítě, nevadilo mi to. zabavila jsem se sama. teď si ale někdy připadám osamělá, zvlášť, když není doma přes noc....

madlisek
25. kvě 2012

@rebelie o to v tom mem prispevku prece neslo, ale budiz 🙂 Jde tu hlavne o to, ze kazda vychazime z jine zkusenosti. Ty mas jeste male mimco, ja mam skoro batole. Dokud byla malinká a pohybovala se na 1 metru ctverecnim, tak jsem ji taky na skoro vsechny cinnosti kolem domu brala navazanou, rikala jsem si, ze tak ma ze zivota vic, kdyz vsechno vidi z vysky a je u me, nez kdyz jen lezi na zemi a maximalne se otoci kolem sve osy. Ted, kdyz je ji vsude plno, tak ji rada necham, at objevuje svet, proleza kouty a kramari. Coz u vetsinny cinnosti zvladnu sledovat (krome veseni pradla na zahrade, tam nestiham zaroven veset a hlidat, aby si necpala do pusy kocici hovinka, takze tam je navazana), zatimco manzel ne. Ale jinak si na muze nemuzu vubec stezovat, krome kojeni zvlada vse kolem pece o dite i starosti o domacnost, jen proste postupne, ne najednou. To byla pointa pribehu 🙂

rebelie
25. kvě 2012

@lenya79 Jj, odpovídání je pro mě taky horší než jít a udělat to.
@madlisek Jasně, chápu. Je pravda, že se starším dítkem je to zas jiný, to je jasný.
@ssassi Já si teď vyzkoušela týden, kdy chlap chodil domů v době, kdy už dítko spalo, nebo se ukládalo a asi bych z toho dlouhodobě byla nešťastná... ale jasně, když by chlap měl práci, které si vážím a která takové nasazení vyžaduje, tak bych to samozřejmně nějak dala...

dandelion
25. kvě 2012

@lenya79 @ssassi koukám na pracovní vytížení tatínků... my si prošli taky obdobím, kdy byl jirka od 7 do 9 večera v práci (dělala stavbyvedoucího).. bylo to na budku, já v novým městě bez přátel.. hrozný fakt.. nakonec to dopadlo tak, že dal výpověď, byl pár měsíců na pracáku a teď už dva roky dělá na městským úřadě cca 5min od baráku.. prac. dobu po,st do 5, út, čt do půl 4 a v pátek do 1... sice jsme finančně klesli o necelých 10tis, ale zvládáme to.. trochu jsme se v některých ohledech uskromnili, ale jsme šťastní, že jsme spolu...

evi_
25. kvě 2012

@rebelie Moc Ti děkuji za informace o miskách. Vidím, že zůstanu u svého květináče...je ze všech těch misek nejlehčí. Sice není skládací, ale zase se nesloží v nevhodný okamžik...všechno má svoje,no...

Já si kolikrát říkám, že obdivuji maminky, které se zvládají starat sami o dítě/děti přes celé dny..ono taky asi nic jiného nezbývá, ale musí to být občas velmi náročné.

rebelie
25. kvě 2012

@evi_ Není zač. Jinak já teda v poslední době hodně intenzivně myslím na maminky, který mají děti nechtěně - když vím, jakej je to občas záhul pro mě, a to mám jednak vymodlené dítko a druhak velmi hodné, neumím si vůbec představit, jaké to je mít nechtěně třeba nějaké ubrečenější miminko.... to musí být fakt masakr.
@dandelion To je úžasný, že jste šli do toho mít míň peněz, ale být víc spolu... mám pocit, že to v dnešní době moc lidí neudělá - pořád všichni řikaj, jak ty prachy potřebujou a nadávaj, jak na nic nemaj čas, a přitom by kolikrát stačilo si jasně říct, co je pro mě důležitější a podle toho se řídit... tohle se mi fakt líbí.

dandelion
26. kvě 2012

@rebelie no často při večerních kolikách si říkám, že má Štěpánka jediný štěstí.. a to že jí tolik milujeme.. byli stavy vyčerpání, kdy jsem si říkala, jak to vnímají ženský, co dítě nechtěly.. A o co víc, když zůstali bez tatínka.. To musí být šílený.. ... Víš jak... nebylo to jednoduchý rozhodnutí, člověk je zvyklej na nějakej standart a pak najednou je to šok.. Ale ta práce nás hrozně rozdělovala.. Když už byl Jirka doma, tak zase stresy z toho co musí zařídit zítra.. Hodně jsme se hádali a úplně zbytečně.. Byli jsme oba vyšťavený.. A zpětně jsme si uvědomili, že mít v tom období dítě by nebylo moc dobrý.. Takže si to Štěpka načasovala ideálně :D :D :D teď jirka zavře dveře kanceláře a no stres 🙂) Ale abych byla upřímná, byl to záhul, než jsme se fin nějak vzpamatovali.. prodali jsme auto, teĎ jsme i bez televize a paradoxně máme fakt víc času :D :D :D Ale začít nějak hospodařit a každou korunu třikrát otočit.. to bylo náročný.. Ale myslím že se to vyplatilo.. 🙂)

rebelie
26. kvě 2012

@dandelion Fakt se mi to vaše rozhodnutí moc líbí. My taky žijeme bez auta a bez televize, je nám dobře a nechybí nám to. Ale chápu, že když byl člověk zvyklej na vyšší standard, tak je to těžký přivykání si... My jsme teda bez auta a bez televize i z přesvědčení, tak je to jednodušší... A ty úvahy o nechtěných dětech máme úplně stejné...

dandelion
26. kvě 2012

@rebelie no já jsem si život bez auta a televize vždycky přála :D 🙂 ale přesvědčit muže... to bylo horší.. Ale uznal, že je bez auta míň starostí.. a bez televize víc času.. teď s malou stejně není čas a během tech 7 týdnů (mimochodem, dneska nám je 7 týdnů :D) jsme se koukli na počítači na dva filmy.. :D takže nám to fakt nechybí.. ovšem jsme teď zase zainvestovali do techniky.. koupil se novej nabušenej počítač.. (jirka fotí na zakázku svatby, tak jelikož ten starej začal odcházet, tak byla nutná výměna..) ale říkala jsem si kolik já mohla mít Anavek :D :D :D nemám ještě ani jednu.. a tenhle měsíc nás vycucla lékárna.. :/

radun
26. kvě 2012

Ahojte! Nestíhám sem chodit tak často, jak bych chtěla, ale občas si něco přečtu. Teď můžu i napsat - starší je u babičky na zahradě a mimi spinká - dneska je nám přesně měsíc! Bezplenkovku jsme začali hned po návratu z porodnice, nejdřív s obyč miskou a teď i s číňákem. Číňák je super na chytání kakání během kojení (což je u nás polovina případů), takže co ho mám, tak víceméně chytáme všechno kakání do nočníku. Ale s čůráním mám problém - číňák je malej, takže narvat tam zadeček a pindíka zároveň je fyzicky nemožný a miska je blbá, že nejde použít při tom kojení - takže buď to stihnu chytit do plíny nebo nestihnu a máme pořád něco počůranýho (moje noční košile v pohodě, ale už "ohodil" i bráchu, ten to snáší hodně špatně, nebo bohužel i postel apod... Jak to děláte - maminky chlapečků - máte nějakou vychytávku? A ještě jeden dotaz - nedají se někde v česku koupit tyto gumičky přes plínku? http://www.mokoshop.eu/deutsch/backup/minimale-... .... Koukala jsem, že už je přestala dodávat i branakdetem ☹... V jiném českém e-shopu jsem je nenašla a šití je pro mě nepředstavitelná záležitost - ale možná mi nic jinýho nezbyde ☹...

ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
dandelion
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ahojkyy
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
madlisek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz