Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

janinek
13. říj 2012

Prvni sucha plinka! Jezis, to je krasny pocit. Je to teda nahoda a vic stesti nez rozumu, ale 🙂

mochenkaa
13. říj 2012

Holky, pomoc. Davís mi přestal hlásit kakání ☹ Včera bez signálu tlačil naostro a dnes taktéž, ale dnes to byla taková mega nálož, že to měl přes pindíka až na bříško 😕 (pásl koníky). Čůrání vesměs hlásí. Dnes 7 plínek i s tou náloží. Ale jednou jsem musela jít já na wc (nevím jak na vás, ale na mně "čí" funguje dokonale 😀 ) a jednou říkám M, že malý chce čůrat, odpovědí mi bylo "jo, už jdu" a seděl dál, takže než se zvedl, tak malý to pustil. A z toho 2 plínky v noci, 2 plínky 9-10h a ty zbylé 3 až do večera.
Ale co s tím kakáním? Jak ho ukecat, aby zase hlásil? ☹

ssassi
14. říj 2012

@mochenkaa já bych to nehrotila. vždycky budou období, kdy se ti bude zdát, že je všechno na prd, že se dítě zaseklo, že nehlásí, že ty seš "strašná matka", protože se ti dítě pokadilo. ale ono to vždycky přejde. už je to velký kluk, psychomotorický vývoj frčí závratnou rychlostí, osvojuje si řadu nových dovedností, pohybů... mění se jeho vnímání okolí - s pasením se značně prohlubuje zrakové vnímání - a to je pro ten malý mozeček masakr! a první snahy o uchopení.... uvidíš, že tě za pár dní překvapí novým signálem. nebo už ho možná začíná vysílat, ale ty ho musíš teprve identifikovat. viktor vždycky s nějakým "pokrokem" vymyslel i nové hlášení.
zhluboka dýchej, moc na to nemysli a buď trpělivá 😉

ssassi
14. říj 2012

@janinek vidíš 😉 šikulky 😉

mochenkaa
14. říj 2012

@ssassi díky 🙂

janinek
14. říj 2012

@ssassi No byla to fakt nahoda, dala jsem ji pred odjezdem na nakup, tak vse udelala, pak byla v sedacce a doma ji rozbalil a prvne zkousel manzel a koukam, plinka, sucha, do omyvadla pak curala jak o zivot 🙂

Nicmene pak uz nam to moc neslo. A dnes v noci se mi dvakrat pokakala, ne zjsem k ni vstala. Jenze ona uz posledni dobou v noci nekakala, tak jsme si dala na cas a takhle to dopadlo. Vcera jsem na ni pri vetrani zase zurive koukala a ja ty signaly nevidim :( Dvakrat jsem teda poznala, ze se pocura, ale nevim vubec jak.

79uffo
14. říj 2012

@ssassi že by profesionální deformace? 😀 😉

ssassi
14. říj 2012

@janinek časuj. nic jinýho ti neporadím. dej čurat po mlíku, pak za 5 minut, pak za 10, pak po 15 minutách... a když se ti počurá, tak si zkus zapamatovat, jak dlouho po jídle to bylo, jak dlouho to bylo od předchozího čurání.... když bude čurat hodně, znamená to, že asi bude chtít brzy znovu, když cedí pár kapek, asi se jí moc brzy chtít nebude. jednu dobu jsem věděla, že když mám malého po mlíku 3x během 20 minut, krásně usne a vydrží mi v manduce suchý dlouho. pak se ti ty časy zažerou pod kůži a budeš vědět, že "teď by to děcko mělo jít". no a ono opravdu chce 😎

janinek
14. říj 2012

@ssassi No budu muset, jen na to nejsme zvykla. Kdyz byla pidi, tak prave po krmeni nic nedelala, tedy ne hned, takze jsem si navykla menit pred vzdy. A pri nocnim krmeni jsi to take delala? Mne BKM prijde desne casove narocna a nevim, jestli se vybicuji to delat poctive pokazde, nemluve o tom, kdyz jdeme pryc.

ssassi
14. říj 2012

@janinek jasně. od narození i v noci. ale tím, že byl malý na umělým, spal už brzy dost dlouho v kuse. budil se většinou až po čtvrté a to jsem ho dávala vždy. pravidelně v tu dobu kakal.
v cizím prostředí děti většinou fungují ještě líp jak doma. tam si právě můžeš všímat těch signálů. tam je určitě vysílá! v cizím se málokteré dítě chce počurat.
pro mě to nikdy nebylo časově náročné. stejně s tím dítětem jsem. nikdy jsem dítě neodkládala do ohrádky nebo tak někam, takže jestli se s ním válím na hrací dece nebo ho držím nad umyvadlem - mi přišlo jedno.

janinek
14. říj 2012

@ssassi a kdyz po kojeni mi usne a vypada, ze chce spat, rak i tak mam rozbalit a nad unyvadlo?

Venku mi jde spis o chybejici podminky. Fronta na zachod a tak. Idealni je fakt nakupac a tam ji zbytecne tahat nechci.

zlilly
14. říj 2012

@janinek jestli usne rychle, tak nech spat, vyčura se po spaní. jestli nemuze usnout, nebo vypadala že usne ale zničehonic se probrala, tak pravě dej čurat.

mochenkaa
14. říj 2012

@ssassi já teda nevím, ale Davča po jídle i spánku čůrá pokaždé jinak. Někdy hned během 2-3 minut po otevření očí a jindy v té koupelně trávíme 20 minut než se vyčůrá. To má nejvíc napilno si vykládat 😀 třeba ve 4 ráno 😠

ssassi
14. říj 2012

@mochenkaa já mu z toho udělala podmíněnej reflex - čurá se po spaní, po pití, po příchodu z venku...
@janinek když u kojení usne, tak nebudit. ale když vidíš, že je nespokojená, tak dát vyčurat.
tak musíš nosit misku, nočníček, zavařovačky..... a nebát se na lidi hartusit : "pardón, my jdeme jenom k umyvadlu, dovolíte, mám tu miminko, děkuji..." každý tě pustí 😉

mochenkaa
14. říj 2012

@ssassi a jak jsi ten reflex udělala? MY v té koupelně jsme fakt dlouho. Mám tam i přebalovák, takže si ho mám kam položit a odpočinout si, protože 20 minut ho ve stejné pozici neudržím.
A hlásím, že signál tlačení je teď planý poplach. A já pokaždé vyběhnu 😠 😀

zlilly
14. říj 2012

jinak teda u nás se noční čurání vylepšilo přímo zázračně poté, co sem se vyhecovala a začala ho dávat čurat v noci. předtím se k ránu budil každou hodinu s mokrou plenkou, teď usne, uprostřed noci se probudí mokrej, já ho dám dočurat, nají se a spí až do šest, to se budí a chce kakat
i

dandelion
15. říj 2012

Matka nemocná, dítě v jednorázovce namazané tunou krému a já si říkám: PROOOOOOOOČ? Jdu proti všemu :D

ssassi
15. říj 2012

@mochenkaa eh, dvacet minut? to je zbytečně dlouho, ne? já držela max minutu.
no on malej dycky čural hodně a často, takže to nebyl takovej problém. ale opravdu jsem chtěla vypěstovat návyk na čurání po některých "aktivitách", takže když náhodou uplně nechtěl, pár kapek studené vody na nožku udělá zázraky 😀
@zlilly v šest??? ve třech měsících??? tichá závist 😉
@dandelion my jsme nemocní oba. od rána už jsem vyhazovala tři nacucané pleny. dávám ho vyčurat, ale očividně nezvládám všechno ☹ malej má rýmu, kašle, naštěstí jen lehce zvýšená teplota, ale je to chlap, takže má prostě RÝMIČKU 😠 no a já k tomu už několik dní silný... ehm... zažívací problém 😅 nevím, jestli za to může kontryhel, nosifol nebo co, ale mám chuť všechno vyházet z okna a s vděčností hltat hrsti těch ďábelských hormonů. po těch aspoň člověk nelítá na záchod 😕

čímž se nejspíš milé brněnské i olomoucké maminky sraz odkládá. nasoplené dítě kontaktovati nejspíš nejlepší nápad nebude 😖

janinek
15. říj 2012

@zlilly Take to spani zavidim, mne kdyz usne v osm vecer, tak pak kojim v 11 az 1, podle toho, jak vydrzi. A od te doby po 2-3h az do dalsiho vecera. nekdy to nathanu delsim pobytem vneku nebo tak.

A ja drizm teda minimalne pet minut, protoze ona klidne tri minuty kouka, pak kakne poprve, a pak dalsich x minut jeste tak na trirkat. A to fakt kaka, ze to neni jen ukaknuti. Ale proste nemuze na jeden zatah, musi na vickrat vzdy. A jako vrchol vseho je, kdyz po 5 a vice min nad umyvadlem se mi pak pocura na suchou plinku, nez ji namazu a zapnu.

@ssassi @dandelion Uzdravte se brzy!

zlilly
15. říj 2012

@ssassi @janinek a to ani neříkám,že pak ještě usne tak do pul osmé..... spí fakt luxusně. kolikrát třeba šest, sedm hodin v kuse. jenže zas jak v noci moc nejí a má dlouhý pauzy, tak množství mlíka dost kolísá a zdá se, že dostanu krámy 😠 takže taky žádná výhra.
a nemocní sme taky. za poslední týden sme si nějakej bacil povyměnovali všichni 4. naposled teď v sobotu já.
a dneska se zřejmě muj bezplenkovaný i odplenkovaný syn dohodli, že dneska na to kašlou a nespolupracují. velkej, kterej je od dubna spolehlivě bez plen se dneska počural 3x za ráno!!!! snad nemá zánět močáku jak prorokuje babička ☹

ssassi
15. říj 2012

@zlilly do půl osmé??????????????? 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 ten můj satan ve 14 měsících KONEČNĚ spí až do 6:15! děsím se posunu času!
to může být i jen tím nachlazením. tak hlavně ať je v teple.

mochenkaa
15. říj 2012

@ssassi minutu? Scifi 😕 a ticha zavist. Ja BKM taky povazuju za casove narocnou, ne ze bych se mu nevenovala, ale jde ten cas travit lip nez u curani. Ja ho drzet jen minutu, tak to nebezplenkujeme vubec, proste by to pustil do plinky. Nebo jak jsi to delala? Minutu drzet a oblect a za x minut to opakovat? Ja ho v mezicase nechavam nahateho na prebalovaku a kolikrat to pusti tam, to si nikdy nerekne. Mam ho radsi oblect?
Mimochodem, mam v oblibenem knihkupectvi objednanou Bez plenky

janinek
15. říj 2012

@mochenkaa Tak my bezplenkujeme jen s tim kakanim ted a to jako do minuty udela tak jednou za den z tech jejich peti kakani.

@zlilly Kluci asi dnes maji inventuru, zitra to bude lepsi.

Ja vcera hodne vetrala a hodne davala nad umyvadlo, ale ona si tri minuyt nad umyvadlem vesele kouka a zuzla ruku a pak polozim na deku a za par minut cura. Nejaky prakticky tip na to, co pod ni? Ja mam prebal podlozku nepropustnou, na tom plinu a pod zadecek ma naskladanou plinu, ctverce teda vse. Jak s epocura, prendam ji vedle na druhou podlozku s plinou, ty ctverce hodim do kyble, utru podlozku a dam nove pliny. A kdyz neni nahata, tak jeste prevlekam 🙂

ssassi
15. říj 2012

@mochenkaa jo. zkusit - chceš - nechceš, za chvíli znova. ale on pak už většinou čural, když už jsem ho vybalila. jasně, když kadil, bylo to na dýl. v těch 5 měsících už jsem to začala řešit, že ho nad umyvadlem neudržím a ještě sám neseděl, bývalo to klidně 10 minut, než se vykakal. v půl roce měl 9 kilo:o))) ty jednorázovky a polodupačky se oblíkaly fakt rychle, takže jsem to neřešila. navíc jsem nad přebalovák natáhla špagát, na který jsem zavěsila nějakou tu hračku... vlastně plno "poprvé" bylo na přebalováku po čurání. první pokusy o chycení hračky, pasení, přetáčení..... máme pěknou velkou koupelnu, takže jsme se tam cítili vždy dobře... nevadilo mi tam být . bylo tam navíc vždy teplo.... 😉

janinek
15. říj 2012

@ssassi A kakal ti najednou nebo take na nekolikrat? Protoze Leus petkrat denne a i to na 4x aspon. Takze dam, reknu kakino, chvili nic, pak prvni strelba, pak zase nic, druha, treti, pak klidne nekolik minut nic a pak jeste dalsi.

79uffo
15. říj 2012

Holky, mažete mimčům prdelky? J měl kaku v plence naposledy skoro před 4 měsíci, když jsme s BKM začali, tak od té doby mi přijde zbytečné mazat. Když má prdelku trošku červenou, tak víc větrám, ale abych to mazala ....? Jak to praktikujete vy?

janinek
15. říj 2012

@79uffo tak kdyz nemate problemy, tak mazat nemusis.

ssassi
15. říj 2012

@janinek za ten rok se to tolikrát měnilo.... ale převažovala období, kdy kakal jednou. ráno. a dlouhou dobu to ráno bylo v 4:40 :o))) jedna z mála výhod umělýho mlíka. teď ho ráno na tom nočníku nechávám dlouho. posadím ho zády k vaně, kutálíme si třeba kačenkou do vody a on se během několika minut v klidu vykaká.
když kakal někdy víckrát za den, bylo to většinou po některém (nebo v půli) jídle. měl flašku, pil, z ničeho nic odstrčil flašku, hned se začal zvedat (nebo sednul uplně (jestli už to uměl)) a já věděla, že chce.
@79uffo mažeme. ale naprosto symbolicky. jen takovou slzu krému před spaním. kolem konečníku a pak v tříslech - někdy má lehce zarudlá - taková mikročárečka v tom skladu kůže (jak je vypasený a zpotí se třebas). takže tubu bepanthenu tu mám už asi od vánoc 😉

zlilly
15. říj 2012

@ssassi klid, starší vstává nejpozději o půl sedmé, takže je to stejně jedno. ale byly i doby, kdy se vstávalo před pátou. uprostřed zimy, tma jako v zimě, nedá se jít ani pro rohlíky, v televizi je v pět ráno závěr vysílání a když se v devět ráno konečně rozednívá už má milÁČEK ZA SEBOU posilující dopolední spánek 😠 šest ráno je dobrej čas, fakt že jo. 😀

katka_brno
15. říj 2012

Mám pár nových postřehů....pokud má počůranou plínu, stejně ji dám na nočník a na 90% ještě čůrá, množství odpovídá mokrosti plíny a pak další, pokud nechce hned na břicho, tak chce ještě na záchod a poslední pokud chce spinkat a zároveň jíst tak se nají a pak spí a čůrá až po vyspání to je posun, vězšinou se vzbudila cca za 20min že chce teď vydrží i 2hodiny