Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

janakkk
5. lis 2012

Zdravím 🙂 jak se máte? jak se vám daří? Mě dítě poslední dny celkem spolehlivě hlásí 🙂 ale až "PO" 😀 moc se nám ani nedaří, máme celkem dost nehod, bývalo to už lepší 😒 sedí krásně na nočníku nebo na záchodě a vyčůrá se na zem, jakmile ho sundám....doufám, že to brzo přejde, zub už prosvítá, tak snad už to brzo bude 🙂

janistr
5. lis 2012

@janakkk No, nám se poslední týden krásně dařilo chytat 100% kakání a tak z 80% i čůrání a teď dva dny se ráno pokadila - včera jsem jí držela nad nočníčkem a jen jsem jí sundala a chtěla přendat na přebalovák, hodila to na koberec (podotýkám, že světlý a skoro nový 🙂) a dnes tedy hlásila, ale taky až když to měla v plíně, takže v tom nejste sami 🙂).

ssassi
5. lis 2012

nám tak střídavě. máme průběžně všichni nebo aspoň jeden z nás rýmu, kašle se tady... jsem unavená, počasí je děs běs, moc se nevyspím.... dítě je chvílemi až agresivní - bouchá se do tváří, škrábe mě.... horní čtyrky na cestě. čurá jak kdy. ale docela to jde.
manželská pohoda se pozvolna mění na manželský teror. chodí domů pozdě, tak jsem na něj protivná a on chodí domu pozdě, protože jsem na něho protivná. roztomilý začarovaný kruh, na jehož řešení nemám energii. kolikrát si říkám, že svatba byla chyba, že mě teď bere jako nějaký otravný inventář.
takže asi tak 😒

zlilly
6. lis 2012

U nás taky zuby. prosvítají obě horní jedničky, hádám, že nejpozději příští týden budou tady. takže u nás fungujeme dobře jen v noc, přes den nic moc. no zas bude líp.

janakkk
6. lis 2012

U nás nemoci taky neberou konce, v noci malýmo zase vylítla horečka, tak ráno udělala dokotrka odběr moči a krve, podle sedimentace má v těle masivní zánět, jen se neví kde.....já jsem tipovala močové cesty, protože mi od včera nečůrá jako vždycky, ale ucvrkává po 5 minutách půl kapky a zásadně do plínky...ale prý to na močák nevypadá, tak uvidíme, zítra mají být přesnější výsledky z krve....

@ssassi to je nepříjemný, my míváme takovýhle začarovaný kruhy s hospodou....čím víc chodí do hospody, tím víc jsm protivná, to ho sere a tím víc chodí do hospody....chce to rázně utnout, vyčistit vzduch a bude zase dobře.... 🙂 držím palce, at to netrvá dlouho

@zlilly zuby jsou věčný trápení, já mám pocit, že sotva jeden, po mnoha slzách a probděných nocích a proknouraných dnech, vyleze, dá se do toho další.... 😒

katyxq
6. lis 2012

@ssassi To jsme měli taky, nakonec to vygradovalo tím mým odjezdem na dva týdny k mamce do Pardubic 😅.
Jinak malá si dělá prču z taínka, než ji stihne vysvlíknout, tak mu prchne, pak se zarazí, vyčůrá do plínky (jen to, co už neudrží) a culí se na něj 😀. A v nedělu mi počůrala rychle, u manželových rodičů si cvrkla v rámci hraní si do plínky, pak cvrkla do umyvadla a zbytek pustila na mě, ale byla už celkem přetažená (jenže bylo už pět, tak jsme ji nechtěla dát spát, aby zas nebyla noční seance do jedné).

madlisek
6. lis 2012

Jdu si trochu postěžovat, že u nás šla bezplenkovka nějak do kytek ☹ V létě byla dcerka doma bez plín, na spaní přes den bez plín, venku sice plínu měla, ale většinou vydržela suchá, byli jsme nadšení. Teď si sice na kakání "říká" (donese si nočník, stepuje u dveří na záchod), ale počůraných plín jsme snad v životě tolik neměli. I mamka mi tuhle říkala, že ji dřív v podstatě nemusela při hlídání přebalovat, jen posazovat na nočník, a teď tam počůrá za dopoledne tři plíny. Nevím, jestli je to zimou, tím, že jí už doma nevysazuju tolik jako dřív (docela už mě to ohýbání nebo zvedání s tím břuchem zmáhá) a nebo je to jen nějaká fáze a bude zase líp?

ssassi
6. lis 2012

@madlisek máme to podobně. přes léto byl bez plín. a teď je schopnej se za odpoledne pětkrát počurat. skoro si přestal říkat. pořád to svádím na stoličky, které momentálně postupně všechny lezou. uvidíme, jaké to bude, až vylezou.
já když si vzpomenu, jak neschopná (resp. pohodlná) jsem jako těhotná byla, tak tě docela obdivuju. i když ono mě to pak asi taky donutí zvednout zadek a prostě makat. co jinýho nám zbývá, že?

ssassi
6. lis 2012

no já nevím, jestli to jde nějak utnout. už jsem mu dokonce řekla, že jestli se hodlá i nadále starat tak, jak se stará, druhé dítě s ním nechci 😢

janistr
6. lis 2012

@ssassi Já myslím, že na to fakt hodně pomůže nějaké to krátkodobé odloučení (aspoň týden). Já před pár lety asi na měsíc a půl odešla s tím, že už se nevrátím (neměli jsme ale tenkrát dítě, takže to bylo o něčem jiném). Nicméně jsem se vrátila a od té doby je ten vztah úplně jinde, mnohem pohodovější a tolerantnější na obou stranách. Bez té pauzy bychom se už nejspíš dávno rozešli, nikdy nevzali... 🙂.

lenka5731
6. lis 2012

@janistr jj, taky myslím, že odloučení je nejúčinnější. I když teda u nás stačilo manželovi nechat holčičky, odjet bez uvedení návratu a mobil "zapomenout" doma. Efekt trvá dodnes 😀 Rázem mnoho věcí pochopil a proměnil se v empatickou bytost.

Jinak k tématu - u nás dnes dvě čurání do misky. 😝

janakkk
6. lis 2012

@ssassi my jsme se před pár týdny s přítelem rozcházeli(teda já jsem se rozcházela, on jen občas hlesnul "já nevím" nebo "máš pravdu"), úplně v klidu, úplně vážně...nakonec jsme se teda dohodli, že s tím ještě počkáme...a od té doby se chová jak vyměněnej 🙂

ssassi
6. lis 2012

@janakkk tak snad vám to vydrží. 😉 budu muset něco vymyslet.
@katyxq @janistr budeme mít 14 dní odluku. pojede pracovně do USA. jedou tam s kolegou a jejich čtyřma doktorandama (doufám, že né doktorandkama 😝 ) takže se obávám, že si na mě ani nevzpomene.

madlisek
6. lis 2012

@ssassi právě, nic jinýho nezbývá 🙂

zlilly
6. lis 2012

@madlisek Měli sme totéž a ve stejným věku. myslím, že to bylo částěčně věkem, částěčně zimou ačástečně mým druhým těhotenstvím, únavou a postupným odstavováním. spravilo se to prakticky samo od sebe asi po 3-4 měsících a pak už byl velice rychle bez plínek definitivně. jenže tobě do toho přijde to druhé miminko.... no uvidíš🙂 ačkoliv ti rozumím. chtěla by sis užít aspoň pár týdnů, kdy nemusíš řešit čurání, což? stačí že sama chodíš třikrát za noc 😀 je to tak?

zlilly
6. lis 2012

@ssassi
@janakkk
@katyxq
holky to mě mrzí. 😖 snad se to dá nějak dohromady. my sme celkem v pohodě - času jeden na druhýho je sice málo, ale snažíme se. taky sme měli blbý období, ale to bylo ještě před svatbou a před dětma.
@ssassi to odloučení musí byt naopak - on v obvyklém prostředí, ty pryč. doma se člověku víc stýská, líp si uvědomí, že je sám. jinde to člověka tak netrkne.

katyxq
6. lis 2012

@zlilly Jojo, manželovi tu bylo bez nás smutno už za dva dny 😀. Po týdnu přijel na návštěvu a nejradší by si nás odezl, ale já prostě ještě týden potřebovala.

ssassi
6. lis 2012

@zlilly to mi je jasný. bude to mít jako super dovču. had jeden. a ještě mi vykládá, že po tom jejich díkuvzdání tam jsou mega výprodeje a že mi stejně nic nepřiveze, páč neví co 😠
ale představa, že na 14 dní jdu s malým k našim, je naprosto úúúúděsná! ale mohla bych si pronajmout nějaký útulný pokojíček v hotelu, s vířivkou a takovýma těma černochama, co mě budou ovívat u bazénu palmovýma listama... ale na to už je asi trochu zima, že? 😎 tak to bude muset počkat do léta 😝

janinek
6. lis 2012

Zdravim, u nas BKM tak vselijak. Zacla mi kakat pri kojeni a ot jsme kakani mely skoro vychytane, kdyz jsem nebyla lina. Ale treba vcera SUCHA plinka, coz vite, ze je u nas VELEuspech.

Jak to delate venku treba, kdyz spi v kocarku a probudi se? Vysadite hned na misticku nebo jdete nekam na zachod / domu? Mimochodme, Fusion miska na ceste uz 🙂 Oranzova, pry nemeli cervenou, aby mi ladila s kocarem.

Trable s muzi me mrzi, vim, ze jsme se tu o tom bavily uz drive. U nas zatim ok, ale asi jen diky tomu, ze se ji zlepsily ty prdiky, protoze jednu dobu ty vecery byly narocne desne a to by se na nas urcite pdoepsalo, trvat to dele. Tak tuky tuk.

@lenka5731 Tak i ty? 🙂

madlisek
6. lis 2012

@zlilly Dodáváš mi naději, snad to nějak půjde 🙂 Pravdou je, že to teď nechci ani moc hrotit, protože si říkám, že u těch starších je často po příchodu sourozence stejně regrese. Ale mrzí mě to, bylo moc hezky našlápnuto. A jsem nějaká divná těhule, představ si, že v noci nechodím - ještě to tak, ukrajovat si z pár hodin spánku 🙂

janinek
6. lis 2012

@madlisek Ja take nechodila, pritom jako netehule jsem snad chodila vic.

madlisek
6. lis 2012

@janinek u mě je to tím, že moc nepiju, takže by bylo asi lepší, kdybych pila a chodila 🙂

janinek
6. lis 2012

@madlisek Ja piju hodne, sama nevim, cim to bylo. A to jsem chodial driv spat. Ale proste do rana sjem vydrzela.

janakkk
8. lis 2012

Holky, chcete se pobavit? u nás od včera 27 počůraných plínek, všechny "ohlášené", ale vždycky až "čůral jsem".... v každé asi 2ml ukápnuto, do nočníku pak už nic....už nestíhám prát :D

janinek
8. lis 2012

@janakkk Tak ale hlasi, no 🙂

My byly ve meste vcera a v cizim prostredi teda BKMuje viditelne nerada, kakani si schovavala az na doma skoro vse. A to jsme porad na minimalne 4x denne.

majka1981
8. lis 2012

@janakkk neboj, zvladnete to! pamätam si taketo dni presne pred rokom 😉
teraz je to pohoda 😵
treba predychat a zapnut pracku 😀

janakkk
8. lis 2012

@majka1981 a jak jsi mu,prosim te, vysvetlila, aby hlásil o chvilku dřív? 😀 já jsem hrozně ráda, že mi to říká, ale říká to prostě pozdě 🙂

majka1981
9. lis 2012

@janakk vies co, to ani velmi nevysvetlis - jednoducho povedat gate su mokre, vymenime 🙂 .
u nas bolo tak - ze par dni dobre, par dni katastrofa, u babicky lepsie, doma zle, potom zase lepsie dni, zase horsie dni a tak a zrazu vsetko lepsie ked mal 15 mesiacov 🙂

janakkk
11. lis 2012

@majka1981 děkuju 🙂

ssassi
12. lis 2012

tady je nějak mrtvo. podzimní útlum? nebo už jste všichni bez plen a já jediná zůstala s (občas 😝 ) počurávajícím se dítětem v tédle diskuzi? to od vás není hezké 😝