Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

janinek
21. lis 2012

@janakkk Ja te chci jen uklidnit, z ejsme zase v okoli zazila, ze nebjm nocnik na zacatku sel, ale po par tydnech uplny bojkot a trvalo to mesice. Tak se neboj vubec.

A celkove vas tu moz obdivuji, jste vsechny sikovne desne. Protoze ja na sobe vidim, jak by nam to mohlo jit lepe, kdybych nebyla tak lina. Nam se teda docela dari kakani a i mi bkm cura, ale sucha plinka je jedna denne tak. I kdyz treba mensi spotreba plinek pri vetrani, ze 2-3 x ji odchytnu vcas, takze uspesnost 50%. Urcite by nam to ale slo lepe, kdybych vic vysazovala.

marcelka287
21. lis 2012

Dobrý den, zatím maličkého cvrčka jenom v bříšku a bříško ještě není ani vidět🙂 Tak snad to všechno dobře dopadne🙂 Chci se vás jen zeptat.. používáte bezplenkovku i přes noc? Nebo v noci to zaspí děcka? Nečetla jsem celou diskuzi, tak doufám že se neptám na něco co už bylo řečeno. Děkuji za odpověď a těším se až sem za Vámi budu chodit pro rady ohledně bezplenkovky🙂

ssassi
21. lis 2012

@dandelion jsem povinnou četbu nikdy nečetla z toho důvodu, že by la POVINNÁ 😝 on pan pratchett je podstatně zábavnější jak ty rozvláčné voloviny. jako chápu, že v 19.století nebyla televize a internet a rozvláčná tlustá bichle slibovala "zábavu" na dlouhou dobu.... ale já osobně na některé autory fakt nemám trpělivost 😉
@janinek všechny maminky jsou nejlepší, viď? 😎
@majka1981 výborná story!
@katyxq máš holčičku šikovnou, všechno půjde. a počkej, až potvůrka začne běhat! já například dneska dítě chytla asi půl metru od silnice 😀
@janakkk ano, kň je nejlepší. dnes se dítě učí dělat haf. zní to jako aaafh

dítěte se dneska drží dobrá nálada, zatím ani jedna nehoda 😉 odpo přijde matka a její matlafousek, tak uvidíme, jestli zůstane čisté skóre do večera 😉

ssassi
21. lis 2012

@marcelka287 vítej.
ano, u nás se bezplenkuje i v noci. dítě se začne ze spánku mlet, jakoby fňuká, rychle dýchá, propíná nožky.... tak ho vyndám z pytle, vezmu, jdeme do koupelny, on stále spící. svleču mu polodupačky (praktické a rychlé) a šup nad sprchový kout. pošeptám mu "vyčurat" a on spustí vodotrysk. má zavřená očka a je polospící. když ho pokládám zpátky na přebalovák, už většinou zase tvrdě spí. tohle se děje někdy kolem 23 hodiny (spát chodí kolem deváté). pak většinou až do rána zůstane suchý. párkrát se stalo, že jsem to zaspala. tak se prostě počurá a spí se dál

janinek
21. lis 2012

@ssassi Ona mamka se proste bala, ze nevedela, jak ji spravne drzet a tak. Jinak ji musim pochvalit, kdyz jsem prvne rekla, ze davam nad umyvadlo, hned septala, zda jako provozujeme BKM. A obdivovala a chvalila nas tady, kdyz videla jak se Leus predvadela. Ale s tim 'to nestihnu' me proste dostala 😀

katyxq
21. lis 2012

@marcelka287 my bezplenkujem i v noci, malá se na čůrání budí (a co vyčůrá, tak pak zas chce doplnit vrchem, čaato pak při kojení vytuhnem obě 😀) a v mokré plínce mi stejně neusne nebo usne, ale děsně s sebou mele a brzo se probudí.

marcelka287
21. lis 2012

@ssassi
@katyxq
Tak to je super holky, že to takhle funguje🙂 Jsem na to vážně zvědavá🙂 Sice asi bude u skoro všech za exota, že něco takového dělám, ale to mi neva🙂 Prostě látkové plínky a posléze i bezplenkovka, když jsem jí viděla u kamarádky, mě oslovili už dávno předtím než jsem vůbec nějaké miminko čekala🙂

janinek
21. lis 2012

@marcelka287 Exota neres, hlavni je, at to vyhovuje tobe.

katyxq
21. lis 2012

@marcelka287 Exotství neřeš a užívej si ho 😉 (co tepr když dojde na neočkovaní, nedání náušnic holčiče, kontaktní rodičovství, nošení, spaní v jedné posteli, nenechávání vyřvat, zdravé jídlo ... cokoliv co vybočuje ze stáda 😀), dělej to, co cítíš, víš a vidíš, že je pro tebe a dítě to správné a pokud s tím ná někdo problém, tak je to jeho problém a ne tvůj.

katschka
21. lis 2012

@janinek Můžu se zeptat, jestli ti malá dává signály, že se jí chce čůrat? Já to nechci zakřiknout. Poslední dva dny mi přijde, že to dává vědět. Prý malinké děti dávají nejlépe vědět. Nejjasnější signály.. nevím, jaké děti to jsou. 😀
Fakt obdivuju jednu známou, jejíž synátor byl od 4 měsíců bez plen. Nechápu.
@marcelka287 Naše prďola vždy před kojením v noci kakala a měla několikrát suchou plenu za celou noc. Teď už "jen" čůrá a to teda odmítá chodit čůrat. Každý pokus prořvala. Tak jsem se na to vykašlala a uvidím, jak se budou věci vyvíjet (vyvýjet?) Jinak na noc má papírové pleny, páč kdybych se měla s ní budit na každé čůránií, tak bych pak s klukama přes den vůbec nefungovala. Možná jednou zdrsním a odvážím se jí na noc dát látkovku. 😅

marcelka287
21. lis 2012

@katschka Tak to je zase pochopitelné, když má někdo jen to jedno miminko, tak může fungovat i přes noc, když to pak zvládá přes den, ale fungovat přes noc a ještě pak přes den s dalšími dětmi.. Tak je jasné, že si papírovka je dobrá pomoc🙂

A taky si říkám.. Tu bezplenkovku hned hned od narození? Kamarádka začala trošku později, ale viděl jsem v nějakém pořadu pro maminky, že čím dříve, tím lípe, že si to miminko na to rychleji zvyká.. jaké máte zkušenosti? Od kdy jste začali?

katschka
21. lis 2012

@marcelka287 myslim, že jsem začala nějak po příchodu z porodnice. Asi týden po tom? Nevím, kecala bych. Ale je fakt, že čim dřív, tim líp. Nejdřív jen vysazovat po spaní, jídle.. prostě časovat, dávat při tom znamení a to mimčo si hrozně rychle navykne. Fakt jsou neuvěřitelně šikovní. 🙂

ssassi
21. lis 2012

@katyxq trochu mimo, ale co nechceš nechat očkovat?
s těmi náušnicemi - jedna "veselá historka" - kamarádka neměla propíchlé uši, "trpěla" tím celé dětství. všem náušnice vyloženě záviděla. po několika katastrofálních pokusech se zichrhajskou umluvila rodiče a asi v 15ti jí konečně nechali náušnice nastřelit 😀 naštěstí vše bez následků, stala se z ní ve světě žádaná modelka a momentálně dělá top manažerku v top firmě:o) ale do dneška nosí výrazné náušnice 😉
já bych nejrači viktorovi propíchla něco už teď 😀 😎 😝

katyxq
21. lis 2012

@ssassi Nechci dát čtvrtou hexu a cokoliv dalšího (prostě nikdy a nic a ani dalšímu dítěti/dětem - a to před porodem bych napíchala všecko včetně nepovinných 😅).
@marcelka287 My začali v necelých třech měsícich (když se mojí dietou vyřešily koliky u malé), ale už od narození čůrala a kakala většinou po rozbalení plínky a nesnesla ani trošku vlhko (v látkovce ani v jednorázovce), když se jí chtělo, tak nechtěla sát mlíčko, takže jsme běžně kojili na pokračovaní 😀 (a spotřeba plín byla óbrovská, nebylo neobvyklé, že jsem přebalovala před, během a po kojení).

katka_brno
21. lis 2012

@marcelka287 my taky bezplenkujem i v noci, dává manža 😅 a já jak katyxq doplním co vyčůrala, kolem 3-4 nechtěla v noci, ale tekom se brobudí na čůrání a hned vytuhne nebo v náručí nebo u prsa, spí s náma v posteli (ale ne vždycky to tak bylo a dávali jsme ji čůrat i s postýlky) a taky se jak píše sassi jakoby mrcasí a máme u postele nočník, do koupelny nechodíme, začínala jsem ve 3 a půl měsíce i se znakováním a super, jen tekom trochu bojkotuje, páč objedvila válení sudů a plíživý pohyb vpřed, tak nemá zájem znakovat, jinak pokud bude nějaké příště budeme bezplenkovat hned od porodu max po pár týdnech, důležité je to nehrotit, když se nedaří nedaří, nejde o počet plen ale o komunikaci a naladění a exot budeš to se neboj, i díky látkovkám 😀 mě to už ani nepřijde, náušnice malá má, ale taky jsem divný, páč má jen nastřelený a jiný nechcem dávat, zatím neočkováno a asi ani nebude, až kolem roku tetanus, možná ve třech letech něco dalšího, ale to je daleko 😉 postelí se s náma, kočárek nějak zatím opět není, jen šátek a nosítko a ještě ji nedáváme příkrmy jen metodou blw a nešišláme na ni 😀 😀 😀

janinek
21. lis 2012

@marcelka287 Zacit co nejdriv, my zacli ve dvou a pul mesicich a teda soustredim se na kakani, curani je bonus, kdyz se povede.

@katschka Ona si hraje na dece a pak se zacne vztekat. A ve vetsine pripadu se pak povede do umyvadla. A kdyz ji nedam, je po chvili pocurana plina. Podle me se proste snazi mi to dat vedet. Akorat nekdy taky breci, ze chce uz jit, coz ne vzdy rozeznam. Ale ona je desne ucurana a porad cura, takze vetsinou chce curat. A uz parkrat jsem poznala kakani, z ejsem ji uspavala v postylce a nechtela a brecela a chtela kakat.

janinek
21. lis 2012

Tak ted doma prvni curani dO misticky tescOmacke. Vetsinou chodime do umyvadla. Ted jsem sedela na zemi a mela ji s miskou na kline. Chci to natrenivat na ven prave.

ssassi
21. lis 2012

já teda většinu věcí očkovat nechávám. já myslím, že některé vakcíny by měly být opravdu povinné. dva dny teplota mi stojí za to, abych měla živé dítě. ale je to jen můj názor a rozhodně tu nechci rozpoutat očkovací debatu. 😉

janistr
21. lis 2012

@ssassi A stejně mi to nedá 🙂. Bohužel to častěji než by člověk čekal nekončí jen u teploty.

ssassi
21. lis 2012

@janistr jedna z velmi velmi mála výhod minulého režimu bylo povinné očkování. jelikož jsme ani jedna z nás nemusela zažít žádnou "pořádnou" nemoc, zdají se nám možná příznaky po očkování hrůzné. ale já bych si přála, aby ta úroveň proočkování populace zůstala zachovaná. epidemie něčeho, na co je vakcína, je přece naprosto zbytečná a na hlavu postavená. stop, domluvila jsem. už nebudu. nehádám se! 😀

ssassi
21. lis 2012

a teď už jen o bkm - dala jsem dítě čurat, našla jsem po půlhodině plazení se po zemi klíče (které byly mou matkou shledány jako super hračka pro dítě) a můžu jít spát.
zítra mě čekají moje bezdětné a svobodné kamarádky. pokud jsem si nepřipadala jako domácí spotřebič do teď, po zítřku rozhodně budu.
jo a po týdnu slaměného vdovství hlásím, že život bez chlapa není tak katastrofální, jak jsem si myslela. dobře to vědět 😉

zlilly
22. lis 2012

zajímalo by mě, co mimino asi tak vymýšlí.... obvykle tak dvakrát za noc bez problému a pěkně čural a plínku měl třeba celou noc suchou. dneska se večer strašlivě najedl, probudil se o pulnoci, čurat nechtěl. najedl se usnul. probudil se za hodinu nervozni, ale čurat zase nechtěl, nakonec sem ho přemluvila. pak se probral ještě jednou kolem čtvrté, zase čurat nechtěl a pak se vzbudil o pul sedme, počuranej. tak by mě zajímalo, co to má znamenat.....

katka_brno
22. lis 2012

@zlilly jo znám, nočník v noci ne a sucho už pár dní, donesla jsem ji dneska do koupelny a čůrala jak protržená a aj kadila

ssassi
22. lis 2012

@zlilly zatímco my se snažíme vymýšlet zábavné programy, chutná jídla a nákupní seznamy, mimina vymýšlí samé blbostě. moje dítě v průběhu svého pidiživota stihlo vymyslet tolik nočních "novinek" a změn, že už si na ně ani nepamatuju. většinou za změny můžou zuby. teď je naštěstí období relativně klidných nocí.
ono to zas přejde, někam odejde... aby mohlo přijít ještě něco "veselejšího" 😀 😀 😀 😀

zlilly
22. lis 2012

@ssassi povidej mi o tom. momentalně šílim z jeho spánku. v noci spí přímo úchvatně, ale přes den je to děs. a jako naschvál nejlíp usne ve 4odpoledne a to abych ho pak budila na noc. a ted ráno, kdy potřebuju aby spal nejvíc spal 40min. už hodinu se ho snažím uspat znova, a jestli se mě to ted povede, tak abych ho zase za pul hodiny budila, protože musí jít spat ve 12 s velkým. ach jo. brečela bych. proč to nemůže mít naopak???? kdyby ráno spal hodinu a pul a odpoledne třeba vůbec, tak mě to vůbec nevadí. ale od devíti do 12 prostě nevydrží ani za zlatý prase.
a jako bonus velkej už hodinu čumí na krtka jen aby nedělal rambajs abych mohla uspat mimino, který stejně nespí. proč? proč?

katyxq
22. lis 2012

@katka_brno K tomu neočkování běží soukromé téma https://www.modrykonik.sk/forum/sukromne-diskus... - ale berou kohokoliv, kdo projeví zájem, stačí napsat do IP prevenar 😉.
A k tématu - s nočníkem se nám bezplenkovka daří líp 😕 🙂.

ssassi
22. lis 2012

@zlilly myslím, že si to druhý dítě ještě rozmyslím :o) upřímně, dokonale mi vyhovuje, že nemám ovulaci. přestala jsem jíst vitamíny a pupalku. nebylo to náhlé rozhodnutí. prostě to tak nějak postupně vyplynulo.... satan mi zatím uplně stačí. možná si pak budu nadávat... ale tříletý rozdíl se mi najednou zdá jako dobrý nápad. mnohem lepší než dvouletý 😀

ssassi
22. lis 2012

@katyxq to je dobře. u nás jsou různé etapy. týden chce nočník, pak 14 dní sprcháč, pak nočník mezi umyvadly, pak je týden s názvem ve stoje na vaně.... asi ho to nebaví pořád stejně.
možná chtěla šárka nějakou pořádnou životní změnu 😀

katschka
22. lis 2012

@janinek Tak to jsme na tom asi podobně. Taky moc nerozeznám kdy je zrovna něco v nepořádku a kdy se jí chce čůrat. Občas jí vytáhnu zbytečně nad umyvadlo a to mi doslova vynadá. 😅 A jindy si říkám, že to je něco jiného a počůrá se. No, třeba to časem vychytáme.. 🙂

katschka
22. lis 2012

@ssassi bys mohla docela úspěšně lobbovat za farmaceutický společnosti.