Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

janinek
11. led 2013

@alenavy jezis, ty jsi sikovna! A jak to delas, kdyz treba jste venku a vzbudi se ti? No to je jedno, halvne te moc chvalim, jak jsi sikovna. Leus mi mimo take nekdy cura a kaka, ale ne vse. A vcer ai dnes mi i kakala do pliny doma, ale byla to moje chyba. Hlavne dnes.

A reci ignoruj. Nic ji nedelas, drzis ji nad necim v klubicku, to ji nevadi. A je to tvoje vec, co doma udelas a neudelas. Mne treba na BKM vadi, ze to trva desne, ale to je z casti moje chyba urcite. Ale je to moje vec proste, max manzela. Ja moc nejsme ve styku s jinymi matkami, no spis vubec, rodina take jen po skypu, takze mne do toho nastesti nikdo mco nemluvi. Moji mamce se to libi a podporuje me, tatka si z toho dela srandu, ale v dobrem. Tchynaci tu byli, kdyz jsme zrovna zacinali pozvolna, takze pro tchyni to bylo spis myti na dumyvadlem, ta ji snad kakat nevidela, protoze kdykoli u toho byla, tak Leus nic.

Koupani nevim :( A pak ve vode uz je dobra? Mne obcas take krici, ale pak ji rozrehtam zase. Zkus ji dat hracku nebo nejak zaujmout ci pobavit.

ssassi
11. led 2013

@alenavy si kup kýbl 😎

ssassi
11. led 2013

@alenavy na to se vyflákni. každýho pošli do pr... seš myslím docela použitelná matka, která pro svý dítě dělá bezvadný věci. jistě, ty první měsíce byl doma bordel jak v tanku a já byla u kadeřnice, až když bylo malému asi 15 měsíců :o) prostě máš nějaký priority, po kterých je každýmu prdlajs. dítě se naučíš sledovat a u toho normálně fungovat. navíc hafo věcí můžeš dělat s děckem v šátku....
já si myslím, že mám s dítětem naprosto nádherný vztah. dítě je vyrovnané, fyzicky i emočně krásně prospívá,... každý říká, jaký je to bezva klidný a zvídavý dítě bez nějakých vztekacích epizod.... myslím, že je to proto, že s ním spím, že jsem ho nosila, že bezplenkuju.....
věř si, pochval se a když bude nejhůř, zhluboka dýchej 😀 😀 😀

katyxq
11. led 2013

@alenavy - no co dodat, @ssassi to jako obyvkle přesně vystihla 😉 😀

mochenkaa
12. led 2013

Holky, musím se pochválit ještě tady. Předevčírem byly 4 plínky á 24 hod 😵 😵 Z toho 1 noční a 1 venku na procházce 🙂

alenavy
12. led 2013

@janinek No ono to nebylo tak těžký, protože jsme nebyly venku, jen ten přejezd v autě. Venku ji zatím nedávám, nějak se nemůžu srovnat s tím, že mám tříměsíční mimčo vytáhnout z fusaku a oblečení do té zimy... Ale trpím, když se v kočárku probudí a začne bečet, protože si samozřejmě myslím, že zrovna chce čurat.

A ta vana, mám pocit, že na ty hračky tam je ještě malá, já ji tam pořád držím pod hlavičkou a pod prdkou, takže zabavovat ji hračkama, na to už mi chybí další ruka. A jak spustila ten děsnej řev, tak ji hned vytahuju.

@ssassi Kýbl se chystám zkusit dneska.

A ještě s těma řečma ostatních... Já začala právě chvilkama tak nějak pochybovat, jestli to mrně fakt nestresuju tím, že ho tak často vysazuju - předevčírem skore 3 počurané pleny a 29x nočník (3 je tedy rekord, lítá nám to mezi těma 3 až 8).. A do toho párkrát planý poplach... A ona u balení do plenky dost často bečí 😖 A při takové frekvenci ji pořádně ani nedám třeba do manducy - nasadím tam malou, po chvíli sebou mrská, tak ji vyndám, dám vyčurat, dám plenu, ona opět bečí... Připadá mi, že jí nějak lezu na nervy...

janinek
12. led 2013

@alenavy Tak ja kdyz rikam, ze vysazuji 'venku'. myslim prebalovaci mistnost v nakupaci ci muzeu 🙂

S hrackami mas pravdu, jinak ale do vnaicky mzue sporidit penove lehatko, at ji nemusis drzet. Nebo ja davam dva rucniky pod hlavu, kdyz koupusama a nedrzi mi ji manzel. Ted teda prechazi do velke vany, do male se uz nevejde. Nase je vetsi, tak ma v ruce celou dobu nejakou hracku. Jestli ji to tak vadi, zkus treba par dni omyvat zinkou na prebalovaku a pak zase zkusit.

A pri pline mi dlouho take vrestela, poloznei na prebalovak - rev nejvetsi. Muzes snizit zaplenkovnai tim, ze treba na dece ji mej jen v teplackach na podlozce a budes eventualne vic prat.

ssassi
12. led 2013

@alenavy ten kýbl je perfektní v tom, že tam nemusíš dítě nijak extra držet. já to dělala tak, že jsem malého na přebalováku namydlenou žínečkou řádně ošudlila a pak ho posadila do kýbla, kde už mě vpodstatě nepotřeboval. pravda je, že on byl vždycky takový fest, velmi brzy držel hlavičku, nepotřeboval nijak jistit. a když náhodou nějak popojel, tak jsem ho popotáhnutím za kyčle vrátila zpátky. hračky jsem mu tam začala dávat, až když měl tendenci něco uchopovat. tam právě, i když ještě neuměl sedět, byl v dobré pozici, aby mohl po něčem sahat. jak rostl, tak zjistil, že se dá voda cákat ven... takže potopa po celé koupelně. on vodu miluje, teď by ve vaničce seděl klidně celý den:o)
na vaničku bych si s novorozencem netroufla.

i když.... největší strach, který jsem kdy měla, byl právě s kýblem. bylo to poprvé, kdy jsem koupala. a to když jsem nesla to miniaturní namydlené dítě z přebalováku do kýbla. divím se, že jsem ho neudusila, jak jsem ho tenkrát pevně svírala. pamatuju se, že jsem se strašně bála, že mi to malé namydlené tělíčko vyjede a žuchne hlavou na kachličky. toť ze zápisků hysterické čerstvé matky 😀 😀

ssassi
12. led 2013

@alenavy @janinek děvčata, vzpomeňte na eskymáky!!!

ssassi
13. led 2013

právě to jdu zakřiknout, ale už několik dní držíme jen jednu nehodu na celý den. pokud teda nepočítám to počurání při odpoledním spánku. to je dycky plínka nacuclá 😠
a dnes ráno dokonce použil čurací znak. jo a vojela jsem syna strojkem, takže má hlavu jak tenisák. není nad letní sestřih v půlce ledna 😀 😀

alenavy
13. led 2013

@ssassi Já právě pořádně nevím, jak ji mám držet, když ji do toho kýble budu dávat, stejně tak, když ji budu vyndavat 😅 Jsem to testovala na suchu v oblečení na posteli, přišlo mi, že to moje držení bylo nějaký podivný. Jo vtipný bylo, že jak jsem se na ni podívala, když už tam seděla, tak jsem ten kýbl pustila a ona se převážila a překulila se na tu postel. To bylo tak srandovní, nebečela, nelekla se, jen na mě z toho kyblíku tak koukala - mý nervy, co ta máma zas vyvádí 😀

A ssassi, jaký ty používáš čurací znak?

alenavy
13. led 2013

@janinek To je taky fakt, jdu si tedy nejdřív objednat další pratelný nepropustný podložky. Mám jen jednu, na zkoušku, a je mnohem lepší než ty papírový jednorázový podložky. Takže chci další, abych to mohla točit. Neb když má tu plenku dole a holou prdku, tak to asi fakt vnímá, že čurání povoleno. Tak jsem zvědavá, jak to bude v polodupajdách🙂

alenavy
13. led 2013

@ssassi Já vím, vždycky vzpomenu, a vždycky vyměknu.. Když si představím ten řev při oblíkání a pokládání zpátky do kočárku.. A nějak zas prakticky furt nevím. Asi by to chtělo vyzkoušet nejdřív v chráněným prostoru (pro můj klid), jenže u nás na vsi (sice je to město, ale já i Plzni říkám ves, takže našich 6 tis. obyvatel 😀 ) jsou jen takový ty malý krámky, žádná pasáž a tak. Jéééé, napadla mne hospoda, tam je nájezd a prostor 😎

Jo a na poště mám tescomáckou misku, taaaaakže 🙂 Že by....? 😝

janakkk
13. led 2013

@alenavy doporučuju tyto http://www.littleangel.cz/prebalovaci-podlozky/... , jsou lehké, skladné, rychle schnou a moc nestojí, jsou 2 v balení za 120,- Kč 🙂

janinek
13. led 2013

@alenavy Ja mam ty podlozky 4 a je to pro nas malo. Jak ji mam hodne nahatou, tak kazdy den jednu az dve pocura. A to jeste ji mam tak, ze ma pod sebou PUL svrchnak a na nem bilou plinu. Ale umi se prepidalit mimo svrchnak a porad cura.

janakkk
13. led 2013

@ssassi nerada bych ti to zakřikla, ale chválím, že se vám tak daří 😉 a závidím klidné hodné dítě, já jsem evidentně někde ve výchově udělala chybu 😀 i když nosím, bezplenkuju, spím s ním v posteli, kojím kdykoliv si vzpomene....to jste měli vidět tu scénu tenhle týden v Bráně - oblíkala jsem ho do bundy vřeštícího a ležícího na zemi, no ostuda 😖 při usazování do kočáru se to opakovalo ještě jednou 😀 😀

janinek
13. led 2013

@ssassi Ty jo, to jste sikovni, tak drzim palce.

@janakkk Take se na tyhle zazitky moc tesim. I kdyz nase ted vypada, ze se pred cizimi rada predvadi, jak je hodne miminko. ALe pochybuji, z eji to zustane 🙂

janakkk
13. led 2013

@janinek tak on ja taky normálně hodnej, jen když se musí oblíkat, přebalovat nebo posazovat do kočáru, tak je řev a není rozdíl, jestli doma nebo před lidma 😀

ssassi
13. led 2013

hahááá, není ani poledne a synek se stihl nejen počurat, ale i pohovňousovat!!!! a to už se dloooouho nestalo! 😀 😀 nojo, stojím u plotny a čurat chodí s malým tatínek 😎

janakkk
13. led 2013

@ssassi no jo, pochválila jsi ho, to máš za to 😀 😀 to funguje spolehlivě 😀

janinek
13. led 2013

@ssassi Karma modreho konika. Take uz nechvalim.

janinek
13. led 2013

@janakkk To mela kamaradka s kocarem, take vzdy rev pri posazovani a pak si vesele koukala a jela. Ale posadit a vyjet, to bylo na socialku.

janakkk
13. led 2013

@janinek taky tak, jakmile už sedí, tak je spokojenej, ale posadit ho tam, to je divadlo 😠

ssassi
13. led 2013

@alenavy já malého, když byl malý 😀 držela obouma rukama za hrudník - jakože pod pažemi a ukazovákama jsem jistila hlavičku. a pomalu jsem ho posazovala do toho kýbla tak, aby měl pěkně pokrčená obě kolínka a hezky si "sedl". jak byl starší, začal dělat blbosti typu: "haha, roztáhnu nohy a vona mě tam nebude moct strčit", případně" budu stát a vona mě nebude moct posadit". ale jako maličký tam šel takhle krásně dát. vyndávala jsem ho stejně. jak je v kýblu voda, nemá šanci se převrátit. matka sice hulákala, že ho převrhnu, ale i když jsem to "zkoušela", tak se to nepovedlo

ssassi
13. led 2013

ony ty vztekací epizody jsou taky proto, že dítě z něčeho vyrušíme. tak reagují nelibě. viktor už je tak velký, že se s ním fakt domluvím. když my byli v bráně naposled, tak jsem si s ním chvíli pohrála s tím, co zrovna držel (měl dvě pastelky). pak jsem ho pomalu navedla tak, že jsme je uklidili a zaujala jsem ho něčím, co bylo vysoko v regále, takže říkám: "pojď, já tě teď zvednu, abychom na to viděli, jééé, to je krása, cukrblíky a jiné blbé kecy" a když už jsem ho držela, tak si ani nevšim, že ho (stále žvanící nějaké cukrblíkaté nesmysly) posazuju do kočáru. a hned jak jsem zmerčila, že zjistil, že zábava skončila, strčila jsem mu do teplejch sušenku, kterou jsem měla předem připravenou hned nahoře v tašce. 😉 takže zatímco kamarádka naháněla dítě po krámě, já byla dávno ready se spokojeným děckem 😀 😀 😀

janakkk
13. led 2013

@ssassi no jo, no...prostě to s ním umíš 😉 my byli testovat nosítka, tak byl roznošenej a líbilo se mu to, tak nechtěl domů 😖

ssassi
13. led 2013

@janakkk ale tak zas ať nemachruju..... minulý týden jsem zcela vyčerpaná seděla v kuchyni na zemi, všude kolem mě byly naházený hračky, kostky, kousky skládaček, co jsem se snažila s ním uklidit, a ve stavu naprosté rezignovanosti jsem pozorovala dítě, které sedělo, pevně svíralo žufánek, který mi odmítalo vrátit a řvalo tak, žes to musela slyšet až na kotlářskou 😀

janakkk
13. led 2013

@ssassi jasně, to jsem slyšela, konečně vím, co to bylo za řev 😀 😀

alenavy
13. led 2013

@ssassi No mý nervy, tak tohle bych chtěla umět 😀 Doufám, že se k tomu aspoň trošku dopracuju 😝 A děkuju za tip na kýbl, mně tahle varianta vůbec netrkla... Jsem v tom hledala nějaký složitosti...

dandelion
13. led 2013

Dneska se u nás čůralo do záchodu ale taky potvůrka (bez plenky) vyvázaná ze šátku seděla chvíli na něm a na gauči a bylo :D 🙂