Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jarkasj
1. bře 2013

@alenavy jak se dá odpovědět více lidem v jednom příspěvku?? 🙂

ssassi
1. bře 2013

@jarkasj to ti bude muset odpovědět @alenavy , předáváme si tajná umění z jedné na druhou 😀 😀 😀

ssassi
1. bře 2013

@karkuliak jablíčkáři, to se nedivím, že něco nefunguje 😀 😀 😀

@karkuliak @alenavy k otáčení: u nás otáčení neznamenalo problém. u nás vlastně ani lezení nebo taková banalita jako chození neznamenala problém. u nás byl dycky problém, když se draly ven zuby.
a buďte rády, že máte holčičky. páč když si nožičky oslintává a u to čurá chlapeček... ehm.... 😀
strašně ráda vzpomínám tady na to mikro období - mimino neschopný, vyjukaný a nikam neodcházející.... teď má malý rok a půl, pochoduje po bytě s výrazem "všechno vím", stěhuje nábytek... nemluvě o komunikaci, která se stále víc blíží mírovému vyjednávání na OSN. dnes například objevil, že všechny ryby se v tom akvárku koupou. no to bylo zjištění, že jsem ležela na zemi v záchvatu smíchu. malý běhal před akvárkem, ukazoval na všechny ty ryby a znakoval, že se koupou! a jak byl pyšný, že na to přišel 😀 😀 😀

katyxq
1. bře 2013

@karluliak zajímavé, mě na iPadu skupiny v pohodě fungují (nefunguje akorát prohlížení fotek, hlavně když jich nékdo do jednoho přimspěvku vloží víc, vidím totiž jen náhledy, nejdou rozkliknout).
Jinak u nás BKM nic moc (ale zase - teda vlastně skoro pořád - podezřívám zuby, piraňa jedna 😀), nejlíp funguje dǎt vyčůrat po spánku, než jdeme ven a po vyndání ze šátku, jinak spousta mokrých plen a kadí zásadně do nich, si zaleze někde do rohu, ke zdi, zatlačí a hotovo 😅

janakkk
1. bře 2013

@ssassi juuu, jaký článek? tys napsala článek pro slovenský časopis a pro český ne? 😀 😀

ssassi
1. bře 2013

@janakkk néé, někdo mě oslovil, abych se deseti větama vyjádřila k tomu a onomu.... kdybych psala článek já, vypadal by jinak. byl by úderný a plný plamenné agitace 😀 😀 😀

alenavy
2. bře 2013

@jarkasj Hihi, tak nejsem jediná🙂 Přesně tak, @ssassi mi prozradila něco zázračnýho - prostě klikám na odpověz na kolik chci příspěvků, napíšu k tomu něco převelice moudrého a až když jsem skončila, dám "odešli příspěvek". A nebo ještě jednu variantu mi prozradila - prostě sem plácneš zavináč a za to pak dané jméno - @alenavy. Haha, byla jsem z toho tak unešená, že jsem si to musela hned vyzkoušet 😀
@ssassi Já fakt nerozumím, jak se to dělá u těch kluků. Tedy rozumím, když bych ho držela nad vanou. Ale jinde? Naše malá dokáže vršek misky přestříknout, a to nemá chobot! A držet mrně za prdku (musím mít obě ruce, jinak by mi zdrhla, jak se chce pořád otáčet), tak chybí ruka na usměrnění chobotu!
@karkuliak Já mám nápad! Kdybys to číslo, kde je naše guru, sehnala, měla bys případně kde ten článek naskenovat a podělit se o něj i s námi? Sice je mi jasný, že bez té plamenné agitace to nebude ono, ale stejně by mě to zajímalo 😉

karkuliak
2. bře 2013

@alenavy no v pripade ze ten casopis zozenem, tak do vas investujem dievcata a kupim ho aby sa dalo s vami podelit 😉 inac by som si ho prelistovala len v stanku a vratila by som ho spat 😀

alenavy
2. bře 2013

@karkuliak Mám další nápad🙂 Hlavně nenápadně! Prolistovat, tajně článek vyfotit a honem pryč z trafiky 😎

jarkasj
3. bře 2013

Včera se nám dařilo, jen 1 počůraná plínka 🙂

marykaha
3. bře 2013

ahojte, začala som skúšať bkm, sprvoti len tak zo zvedavosti "čo to dá", malý mal 4 mesiace. zatiaľ je to len cca 2týždne, ale celkom sa mi to zapáčilo, no mám pár otázok.
malý mi zo začiatku počúral tak cca 3plienky za deň, no teraz mám pocit akoby prestal dávať signály, môže to byť tým, že som začala neskoro? teraz viackrát nevystihnem...
a ešte ako to robíte v noci? mala som pocit, že keď som začala s tou metódou, tak okolo polnoci začal byť viac nervózny (zaspáva mi okolo siedmej a cca do polnoci nečúra), aj som ho dala vyčúrať no potom do rána už som to nechala tak, veľmi sa mi nechce stále vstávať. ako to robíte vy?
ináč pozitívne je, že sa akoby cez deň viac upokojil, dokáže mi cez deň viac pospať, proste je viac spokojnejší... vďaka za rady

ssassi
3. bře 2013

@marykaha vítej. dej ho čurat, než půjdeš spát. já chodím spát tak kolem jedenácté a tehdy ho dávám čurat. spícího ho vezmu, sundám plínku, šup nad sprchový kout, zašeptám "čurací slovo" a on se v takovém polospánku vyčurá. a když ho dávám zpět na přebalovák, abych ho oblékla, už zas chrní jako dudek. kojíš v noci? pokud ano, stejně jsi vzhůru. dej si misku k posteli a nemusíš nikam chodit. já stejně vstávala kvůli přípravě umělýho mlíka, tak to bylo při jednom. co spí v kuse celou noc, praktikuju to takhle - dám vyčurat po té jedenácté a pak většinou vydrží do rána.

ano, pozitiv má bezplenkovka mraky :o)

marykaha
3. bře 2013

@ssassi hej, skúšala som už zo 3x dávať čúrať okolo desiatej-jedenástej, no nevyčúral sa (bol suchý) a len sa zbytočne prebudil. tak neviem 😒 v noci kojím viackrát, tak fakt po tej polnoci je plienka do rána riadne počúraná. len kojím po ležiačky a zväčša pri tom zaspím... to čúracie slovo môže byť aj "čúrame" alebo to má byť len nejaký zvuk?

ssassi
3. bře 2013

@marykaha může to být klidně "nudle s mákem" 😀 co se ti hodí a líbí a přijde ti praktické 😉
zkus popřemýšlet o té misce u postele. jen si sedneš, misku mezi stehny a malého si na ni posadíš 😉
ze zkušenosti vím, že suché a dobře vyčurané dítě spí líp a dýl :o)))

susannah
3. bře 2013

@ssassi ja som si vsimla, samozrejme, hned ako mi prisiel casopis do schranky a videla som na obalke temu clanku, tak som utekala domov a hned si ho precitala. Aj som hned napisala spokojnu reakciu redakcii casopisu 🙂 krasna fotka!

jarkasj
3. bře 2013

@marykaha Ahojky, mě se malej taky nevyčůrá když ho probudim a je akorát rozmrzelej. Dávám ho čůrat po posledním kojení večer před spaním a v noci kojim ještě tak 1 - 2x, tak zas před a po kojení, někdy se zadaří, někdy ne. V noci to moc neřešim, když spinká, tak ho nebudim. Možná až pochopí čůrací slůvko, tak to půjde líp - teď je malýmu 5 týdnů a zatim si myslim, že mu jde moje čurů jedním uchem tam a druhým ven 😀

marykaha
3. bře 2013

@ssassi veď to...keby sa mi chcelo v noci sadať 😀 ty si od začiatku stále v noci vstávala? staršiu dcérku tiež tak dávam ešte okolo desiatej, jedenástej čúrať a potom vydrží do rána, ale s týmto mojím drobcom by to bolo častejšie...
@jarkasj ale zase pred aj po kojení? teda, ak sa mi vyčúra pred, tak po už nemusím, nie? síce cez deň čúra aj po kojení(trošku s časovým odstupom), no to sa už potom vôbec nevyspím...
jasné, že chcem, aby bol spokojný, lebo vidím ten skvelý efekt, ale zase kus egoisticky v noci potrebujem aj kus spať...

jarkasj
3. bře 2013

@marykaha I já v noci ráda spím 🙂 V noci jsem vstávala od začátku, často jsem kojila.
Před i po kojení mi čůrá přes den celkem spolehlivě, v noci se to vždycky nezadaří, když se vzbudí počůranej, tak přebalim, nakojim a pak se vyčůrá, pokud je suchej, tak se vyčůrá před kojením a ideálně i po, ale někdy chudák usíná, tak ho dám po kojení spinkat bez čůrání a to se 100% počůrá pozdějc. Ale jak říkám - v noci to moc neřešim, buďto se zadaří nebo ne.

alenavy
4. bře 2013

Tak jsme po 3 dnech daly novou vkládačku, jinak vydržela. Takže to byly 1-2 plínky - papírovky - když jsme byly venku a v noci.

A máme změnu. V noci vždycky když se probrala na kojení, tak čurala. A první část noci byla plena suchá.Teď v první části noci nechce, držím ji nad misku, můžu říkat čururu do aleluja, ale odpovědí je mi jenom řev - kašlu na čurání, mám hlad. A přitom plena suchá, tak jsem si říkala, že by se jí mohlo chtít. A druhý noční kojení jsem tentokrát byla vyřízená (má rýmu a kašle a je taková celkem mrzutá, vstává v noci i častěji) a zbaběle se na čurání vybodla a dala radši rovnou prso. Tak nevím, možná zkusím zítra při prvním nočním kojení rovnou prso a nebudu se vyčerpávat nočníkem, abych šetřila síly na to další noční kojení a nabídnu nočník pak....

alenavy
4. bře 2013

No já nejsem schopná to napsat najednou🙂 @ssassi, chtěla jsem se ještě zeptat na ty jantarový korálky. Nosil je malej až když mu ty zoubky začly růst, nebo jsi mu je dala preventivně už před? Jsem si říkala, že je radši už objednám, abych byla připravená. Si říkám, že máme čas (doufám, že to ještě chvíli počká), ale vyděsilo mě, že jednomu mrněti už ve 4 měsících 2 vylezly.

jennyska
4. bře 2013

@karkuliak Ahoj, zatím nevytváříme podporu pro mobilní připojení (do toho patří i Ipady), ale máme to do budoucna v plánu. J.

anika159
4. bře 2013

Baby mam na vas otazku malyma 9 mesiacov davam zatial len kakat na zachod. Vie sa pekne vykakat len mam problem ho tam udrzat... On by len utekal odtial hracky nepomahaju rozpravanie tiez nie... Ako tam udrzite vase deti...?

susannah
4. bře 2013

Su tu nejake maminy latkarky? Ak ano, stihate babatko rozbalit? chcela by som malu od zaciatku balit novoskladom a vyuzivat aj BKM, ale obavam sa, ze kym ju vyberiem z plienok, tak sa stihne pocikat :D

janinek
4. bře 2013

@susannah Mne to prijde stejne, novoskald jsem nedavala, ale davma na rovno, ci kalhotkovky, stihnout to jde, oni to umi zadrzet dlouho.

karkuliak
4. bře 2013

@susannah uplne v pohode stihas. akurat v noci ked odignorujem vrtenie, ze uz chce, tak potom si obcas mala cvrkne, ale to nie je rychlostou vybalovania, ale mojim tvrdym spanim. osobne to nevidim ako nejako casovo narocne to vybalovanie, ale do overalceku by som to dieta nedavala 😀

@marykaha @alenavy my curame i v noci. vzdy ked sa zobudi po 3 alebo viac hodinach, rano curame uz i kazdu hodinu ked este spi, asi tak po piatej...

alenavy
4. bře 2013

@susannah Ahoj, to vybalení je rychlý, neboj. Já dělám novosklad (i když už se přestává s novoskladem vejít, tak teď víc jedu v plenkách AIO, tím, že docela odchytáváme, tak není ani moc praní a stačí nám jich pár), ale to při rozbalení fakt nehraje roli - odcvaknout svrchňáky, odpálit snapku, a je to. Jinak overálky, ani dupajdy nevedem, tuším, že to byla opět ssassi se super radou - polodupajdy. Sundají se bleskurychle, nandají zpátky taky rychle, je to pohodlný. Takže overal, ani dupajdy už u nás ani nikdy nebudou. A na spaní používám spací pytel, úžasná věc, tenhle: http://eko-biorodina.mimishop.cz/detail.php?zbo.... Stejný princip, jako polodupajdy, jen se člověk nemusí trefovat na nožičky, což poslepu v rozespalým stavu se hodí 😀

@karkuliak No já taky koukala jak blázen, ale už asi 5 dní při prvním nočním kojení nečurá... Možná, kdybych čekala delší dobu, jenže jí už chytá hladovej hysterák a v té bytovce se to takhle ve dvě ráno dobře rozléhá, takže kapituluju a zpátky zabalím. No a zbytek noci spím jak dřevo, takže mě probudí až řev, že má hlad, a že už je mokrá.

alenavy
5. bře 2013

Tak jsem se rozhodla pořídit ty jantarové korálky. Kouknu do e-shopu.... A no tak, proč jich je víc? Je v tom nějakej rozdíl kromě ceny, nevíte někdo? Koukala jsem na webovky Brány k dětem, je jich tam asi 5 druhů.

susannah
5. bře 2013

@alenavy, @karkuliak dakujem velmi pekne za upokojenie 🙂 tiez asi nebudeme velmi pouzivat dupacky, zo zaciatku chcem zavinovat do ulitky a tam mozu byt nozky aj vonku a na noc len navrch vlniaciky a prikryt dekou. My mame termin v juni a ked bude take leto ako naposledy, tak v byte bude neuveritelne horuco a viac jej ani nebude treba 🙂 takze dufam, ze to budem stihat 🙂

jarkasj
5. bře 2013

@susannah Taky používám novosklad a stíhám, pokud si teda všimnu, že se malýmu chce 😀

ssassi
5. bře 2013

@alenavy no záleží na barvě a tvaru. hlavně dávej pozor na délku. my máme spíš volnější a jsem spokojená. kupovala jsem, když už byly venku jedničky a dvojky a začaly se hlásit čtyrky