Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

janinek
12. bře 2013

@katka_brno na zuby svadim kde co uz pul roku a nema ani jeden 🙂 ale jestli ji to brzy neprejde, tak nevim, jak bkm pRaktikovat.

Ze nekaka by nevadilo, ale to propinani me trapi.

katka_brno
12. bře 2013

@janinek komunikuj s ní, b to dělá taky, v tom případě zkusím zpívat aby se uvolnila a pokud to nepomůže ani hračka a navíc u toho pláče, nenutím ji, pokud pláče i po položení dám ji mlíko a pak to zkusím znova, pláčeli zase zkusím uspat (v zásadě odmítá na záchod jeli unavená a chceli spát 😅 a nebo jí řeknu, pokud to není tento případ, že to nevadí, že jí asi něco trápí a ať se vyčůrá do plíny pokud to považuje za lepší nic iného s tím stejně neudělám takže se nenervuju

janinek
12. bře 2013

@katka_brno Ja jsem ted spis nervozni, jestli ji neco neni. Protoze vcera se takhle svijela a vlastne pritom kakala. Ale jak zacla kakat, tak se uklidnila a nechala se drzet. Dneska se hodne vzpinala, hracky nezabraly, obcas zabere ze ji dam nalezato a smejeme se do zrcadla, pak me necha ji ty nohy zase 'zlomit' do klubicka, ale na chvili. Trochu lepsi to je nad miskou na zemi, kdyz sedim, ale ne o moc. A nakonec dnes vubec nekakala. Ja ji rikala, at kaka do pliny, hlavne at se vykaka a nic 🙂 Tak snad to bude zitra lepsi.

karkuliak
13. bře 2013

@janinek neskusala si jej masirovat brusko a pripadne vyskusat nejake ine miesto kde ste este nekakali?
dufam, ze je mala ok a ze je to len tym, ze sa jej prave nechce :-*

alenavy
13. bře 2013

Holky, u nás teď taky nic moc. Malá má rýmu jak hrom, pořád pláčeme ☹ Takže jsem v BKM polevila, protože mám pocit, že při střídání konejšení a odsávání hektolitrů nudlí už není nějak čas - nebo spíš to není poznat. No a hlavně se mi chudák počurá vždycky při tom odsávání, u toho je to bekot maximální ☹ Taky se mi teď nad miskou vzpouzí, div po hlavě neskáče dolů. Pomáhá mi při tom přesunout se na jiný místo. Jinak chuděrka nekakala 5 dní, dnes by to byl šestej a před hodinou to konečně přišlo! Tak se jí na chvilku zvedla nálada. Ale pak asi zas ten nosánek začal otravovat. Ať už jí ta rýma přejde...

alenavy
13. bře 2013

@janinek Tak ať je malá v pohodě, držím palce a dej vědět.

janinek
13. bře 2013

@karkuliak
@alenavy diky. Je to lepsi. Nad umyvadlem stale sili, ale na zemi to je lepsi. A dnes 4 x kakino a jen jednou v pline. A to bohuzel jsem vedela, ze bude, ale byli si tu pro auto a nemohla jsem ji dat.

Alco, at se zbavite te rymy. Chudatko.

janakkk
14. bře 2013

Ahoj, tak dneska jsem poprvé doplatila na čůrání ve stoje 😀 normálně jako vždycky - stáhnu mu gatě, přidržuju misku, míříme....on vytlačil 3 kapky a nic víc....tak mu natahuju zpátky gatě a v tom jsem si všimla toho velkýho hovňouse za ním na koberci 😀 😀 😀 😀

karkuliak
17. bře 2013

tu snáď zdochol pes 😀 dúfam, že sa vám všetkým tak darí, že niet čo komentovať a ani prať ;) to sa teda veľmi s vami teším 😉
my máme za dva dni dve pocikané plienky - tato vartoval malú, a to sme včera boli dokonca na návšteve 3 hodiny a tam nič 🙂
ešte, že sa môžem s tými plienkami vyhovoriť na drahého 😀 😀 😀

alenavy
17. bře 2013

@karkuliak Nás teď zaměstnával zánět nosohltanu:( Takže plenek bylo víc. Ale vypadá to, že je jí líp a celá noc byla dokonce suchá. Snad to vydrží a mrně bude zdravý - tatínek nám sem totiž nosí bacily už 3 týdny, takže nemáme vyhráno, by jí to ještě mohlo znovu přepadnout. Ale ťukám ťukám, aby ne.

A zrovna jsem si tak říkala, že ač malá nemocná, tak pořád to s tím nočníkem nebylo tak hrozný, myslím, že víc jak 5 plenek stejně nebylo. No a zjistila jsem (co není, může být, samozřejmě), že kvůli BKM jsme přece jen o něco ochuzený. Chybí nám historka, co mají všechny mamči kolem, které nepraktikují BKM - moje dítě plenku tak pročuralo, že byla mokrá i matrace. Nebo - moje dítě se tak zašvíklo, že mělo hovňouse i na zádech u krku. To zatím nemáme 😝 Ale jak říkám - co není, může být 😅 Přijde bojkot a budu se divit!

jarkasj
18. bře 2013

@alenavy Ač se o bezplenkovku snažíme, včera jsme hovňouse na zádech měli. Byli jsme na návštěvě u prababičky, malýho jsem měla v náručí a zrovna, když jsem vykládala o tom, jak se nám někdy daří čurů a kaky do nočníku, se z plenky ozval TEN zvuk 😀 Malej to měl fakt až na lopatkách a já to měla otisklý na triku 😠 Na cesty totiž používám papírovky a tentokrát silně zklamaly ☹

Jinak mám pocit, že máme spíš časovanou metodu, někdy vůbec nesignalizuje 😠 Mám ho třeba rozbalenýho na přebalováku, něco mu povídám, on vesele výská a najednou.... čurů. Jindy zase asi nepoznám signál já ☹

karkuliak
18. bře 2013

@alenavy dufam ze uz ste zdravi a ak este nie, tak ze zachvilku uz budete. zapaleny nostek teda nie je nic moc. tak sa drzte ;)

alenavy
21. bře 2013

@karkuliak Už to vypadá dobře, snad je vyhráno🙂

@jarkasj Neboj, nejsi sama🙂 Když mám malou v manduce nebo v náručí, tak super - tak nějak jinak sebou hne a je to téměř jistota. Ale jak bych ji odložila pod hrazdičku nebo dala do vibračního lehátka, tak signály nevidím. Takže v ten okamžik časuju, nebo když nějak jinak hekne, nebo když si myslím, že už by to mohlo být, tak ji beru. Často trefím, někdy planej poplach, no a někdy už tam je mokro (když třeba 2x za sebou během chvíle, tak fňukám, že se na to můžu víš co...). A když je rozbalená, tak myslím, že fakt nehlásí - jak říkáš, chechtá se a najednou čurá. Ssassi mi tenkrát psala, že to může být tím, jak má volnou prdku, tak to bere, že čurání rovnou je povoleno 😀

@ssassi Ooooo, mocná guru, jsem si na tebe vzpomněla a dobře jsem udělala. Mrně se nad miskou vzpíná a vzteká... Tak jsem si vzpomněla na tvou radu tady někomu a vzala ji na jiný místo i s nočníkem - ha! Nastal klid, mrně se rozhlíželo a ukázkově vyčuralo... 😉

Je ale proč jsem sem vlastně vlezla! Holky, naše prďolka neumí usínat sama. Dudlíka od začátku odmítá. Takže já uspávám tak, že ji mám v náručí a sedím na míči a houpu, někdy si vypomáhám i bílým šumem. Není to tak hrozný, jak to zní - za prvý její prdku mám položenou na nohách, takže ji jen podpírám, hlavní váhu tělíčka tedy vůbec necítím, za druhý je boží, jak po chvíli tak krásně zaklapne ty očička. Ale tedy někdy tak zatoužím, aby uměla usnout sama (když zrovna se nepovede usnout do 5 minut a já houpu půl hodiny, aby se ona pak po 15 minutách vzbudila 😀 ). Jakpak to mají vaši bezplenkáčci? Metodu vyřvat prosím odmítám, za prvý mi to přijde pro 5měsíční mimčo krutý a za druhý mě to uspávání zatím fakt netrápí, takže spíš tak teoreticky jsem zvědavá. Protože co zkouší tady holky, že položí mimčo do postýlky a už se vrací třeba pohladit a tak, ale základ je, že se mimčo nesmí vyndat z postýlky. To ale u bezplenkáčka je blbost, neb miminko může chtít čurat, že... Jakpak usínají vaše dítka?

karkuliak
21. bře 2013

@alenavy 🙂)) tebe tak pekne zaspi v naruci? to je spica.
nasa mala ma tiez 5 mesiacov. dudel tiez nema, bo ho nechce.
mne mala zaspi len na cicke, bud pri kojeni, alebo dudluje bradavku, alebo v satke, no to len vonku. doma mi v satke este nespala.

jarkasj
21. bře 2013

@alenavy My to máme jak kdy... Někdy usne sám, jen musí bejt v zavinovačce, na noc mu mu balím i ručky k tělu, někdy potřebuje pochovat - to musím hodně houpat a někdy zapojíme bílý šum. Po jídle a čůrání usne většinou celkem rychle, vpodstatě dřív než by znovu čůral.

zlilly
21. bře 2013

grrrrrgrrrrr. muj malinkej bezplenkáček se dneska vzbudil o půl páté ráno, dávala sem ho čurat, vřeštěl, vzpínal se, nechtěl, vzbudil bratra. tak sem ho vrátila do postele, on se nacucnul a za minutku se počural tak brutálně moc, že provlhla plínka, vlňáky, kalhoty i postel. darebáček malej. to se nemohl vyčurat rovnou?

janinek
21. bře 2013

@alenavy to nechces vedet, jak usuna nase. Red se na ni tri hodiny stridame a porad nic. Ja prsen, manzel houpe a hudba. Jinak nejlip usne u prsa :(

alenavy
22. bře 2013

Tak koukám, že můžu být fakt spokojená s tím naším usínáním, co... ? Zatím to houpání na míči a bílej šum zabírá... Když je dobrej den, tak je to těch 5 minut, běžnější varianta je do 10 minut a pak je třeba ta půlhodinová akce, pak pokládám do postýlky a v ten okamžik zas oči jak tenisáky, takže jdu houpat znovu. Jo a taky se mi už povedlo prohoupat k dalšímu kojení... To abyste neměly depku, že usínáme nějak moc rychle 😉

katyxq
22. bře 2013

@alenavy Jak uspáváme - no cca půl hodiny ukojením do spánku 😉, nebo usne venku v šátku (doma ne). Ale mezi 5. a 8. měsícem to bylo psycho, to byla akce na. 2-3h a s nejistým výsledkem.

katyxq
22. bře 2013

Nově vzniklá skupina o BKM - https://www.modrykonik.cz/skupina/2094/ 🙂

alenavy
23. bře 2013

@katyxq V manduce mi taky usne venku, ale doma to nehrozí. Dokonce jsem zkoušela chodit na chodbě z našeho 2. patra do přízemí a zpět, otočila jsem to 5x a stejně nic 😀 Jo a jak jsem chválila, že uspávání celkem OK (i když podle okolí jsem těžká chudinka, protože většině děti usínají samy a jsem magor, že si takhle malou učím), tak včera jsem se musela vrátit od rodičů, jsem tam byla na návštěvě, malá se nadlábla, vyčurala a koukám, že to bude na spaní, tak ji vezmu a uspávám... Ten řev musel být slyšet i v Brně! Asi půl hodiny jsem tam zoufale poskakovala a houpala a pak jsem rezignovala a upalovala domů. Příště si k našim beru CD s bílým šumem 😀

karkuliak
25. bře 2013

jaaj dievcata, moja mala sa pretaca na brusko a ked je chvilu na bruchu tak uz mrnci. mrnci i ked jej padne hracka alebo sa nevie posadit. proste mrnci kazdu chvilu a ja dost tazko rozoznavam kedy mrnci ze chce cikat, alebo chce nieco ine. okrem toho ju cikanie nezaujima, takze ho nehlasi skoro vobec, ja uz neviem co to moje dieta chce ☹
ked ju dam cikat tak sa vzpiera i ked potrebuje 🙄 , uz sme skusili vsetky nove miesta kde sa cikat da a nic moc. obcas pomoze klasicky nocnik na posteli a cicka v ustach, ale ani to nie vzdy. kamkolvek s nou idem cikat, tak sa mi snazi odist za cimkolvek co zbada a dalo by sa to chytit a napcht do ust, ak ma v rukach nejaku jej hracku, co pozna, tu automaticky zahodi a ide po tom novom. … takze rozdychavam.
nemate s tym skusenost? co by pomohlo ? alebo len vydrzat kym to prejde, ak vobec 😖

alenavy
25. bře 2013

@karkuliak Ahoj, karkuliak, u nás od té doby, se se malá převaluje, funguje spíš časování, než poznání signálu. V manduce a v náručí hlásí luxusně, i ze spaní, když nespí úplně tvrdě, se ohlásí (myslím tím spaní přes den, v noci ne, nebo možná jo, ale to zas nevnímám já). Ale když leží pod hrazdičkou a mlátí do toho, nebo když je na bříšku a zkoumá hračky, tak to fakt spíš tipuju a časuju. Ale docela to funguje, ani není tolik planých poplachů nebo naopak mokrá plenka. A taky se mi teď dost vzpírá, ale zatím funguje změna místa, nejlíp před zrcadlo. To zrcadlo jste zkoušeli?

zlilly
25. bře 2013

nevím, kde se mám zeptat, tak to zkusím tady. můj dvaapůlletej synek se teď dva dny po sobě pokakal po poledním spaní. to neudělal snad od pěti měsíců. přitom dneska i včera si jinak spolehlivě říká.
dneska se probudil suchej, ale než sem dala vyčurat malýho bráchu, tak se děsně rozbrečel a ukákl si. když sem ho oblíkala ven, tek sem na něj houkla a on ukákl znova. pak se pořádně vykakal a od té doby je úžasně veselej a rozesmátej. chuť k jídlu má, teplotu nemá, na bolení si nestěžuje. je možný, že to kakání dělá naschvál, protože žárlí nebo tak něco? divný by to nebylo, je toho teď na něj moc. bratr mu začíná lezt do věcí, stěhovali sme se, táta je pořád v čudu...

karkuliak
25. bře 2013

@alenavy zrkadlo mame len v kupelni aj to nie nad umyvadlom, mame ho tak trochu stranou. mala sa/ma tam vidi len tak tak. tam to bolo trochu lepsie, no aj tam sa mi snazi zdrhnut.
zdrhnut - rozumej, ze ju drzim v klbocku - chrbat ma opreny o mna a drzim ju pod kolienkmi. z tej polohy sa mi uplne narovna, ze je ako lata, potom natiahne rucicky nad hlavu a este sa prehne v chrbate dozadu a zacne sa po niecom natahovat. uplne najspokojnejsia je ked sa jej podari zostat vysiet dole hlavou a ze moze osahavat nieco nove. 🙄 to iste este zvladne vo verzii, ze sa zohne do boku… 😅

alenavy
25. bře 2013

@karkuliak Tak přesně takhle mi blázní i to moje mrně 😀 Když to udělala prvně, tak jsem volala o pomoc tatínka, haha. My máme právě zrcadlo v předsíni a dosahuje skoro až na zem, takže vezmu malou i s nočníkem a usadím se tam. No je to posilovna, zvednout se s ní nahoru 😝 A nejlepší je, když tam je ještě taška od kočárku a ona může kopat do toho víka a to když nadskakuje, tak je spokojenost veliká. Jo a pak jsem měla ještě jedno takový stojací zrcadlo a to nám taťka dal za přebalovák, tak tam se jí teď líbí.

alenavy
26. bře 2013

@zlilly Vůbec nevím 😢 Mám jen jedno mrně, není jí ani půl roku, takže tuhle zkušenost nemám... Ale je možný, že to dělají ty změny.

majka1981
26. bře 2013

@zlilly ano, moze byt ze to robi naschval. aj pri Sebastiankovi som uz mala podobne situacie - sice nie zo ziarlivosti, kedze nema surodenca. ale on sa na priklad zacne aj skovavat pod stolom a to uz viem, kolko bije a prehovorim ho ist na wecko kakat (vtedy je uz väcsinou cika v gatiach, a kaka ide do wc). A ako je to - chodi uz sam na nocnik/wc? ci este s tvojou pomocou? moznoze chce byt viacej samostatny. Sebastian uz zo par tyzdnov chce ist uplne sam na wc, na nocnik - niekedy akceptuje ze mu pomaham, niekedy to robi VSETKO sam - zatvori dvere, robi si tam vsetko po svojom a na stastie to dobre funguje (jedine co ho upozornujem je, aby si potom s mydlom umyl ruky, kedze vsetko dokladne obchytkava, viacej krat zostupi, nastupi, utiera sa, potrebuje skoro celu roku papieru, splachuje, atc), ked cika/kaka do nocnika tak ho chce aj sam vyliat a sam umyt (boze - aj to robi ...).

alibeli
26. bře 2013

Tak já nevím, proč Barunka nehlásí kakání. Vždy, teda skoro vždy, se do toho pustila při/po čurání. Teďka 2 krát, leží si spokojeně v lehátku a slyším bublybubly a pak to má všude. A ani nebrečí.

Jinak sbírám síly na odplenkování staršího, ale dost se toho děsím. Neříká samozřejmě, kakání zapře... Stačí mi ty jeho dennodenní kvičící výlevy kvůli všemu 😖 . A ještě ho nahánět na nočník, achjo

karkuliak
27. bře 2013

@alibeli mne mala tiez nehlasi kakanie kym nekaka s cikanim.. teraz sa to zacina pomaly zlepsovat bo uz parkrat hlasila i kakanie ale do tych 4 mesiacov na to uplne kaslala. takze sa to zlepsi i vam ;)