Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

raduga
1. únor 2013

baby malý začal štrajkovať, prvé dve pišania po prebudení dáme, lebo sú hneď po sebe 😉 ale potom viem, že už bude musieť a idem s ním aj tri razy, strašne sa vzpiera, skúšam aj rôzne miesta a nič. Tak to potom vzdám, dám ho do plienky a za chvíľu pustí do nej 😠 no na porazenie, a to sa nám už tak darilo. Ale trpezlivosť ruže prináša 😉

timuss
1. únor 2013

@alenavy
@janinek
@karkuliak
ďakujem za odpovede...asi to skúsim za pár týždňov, možno vtedy už nebude toľko vracať...aby sme sa rozumeli...môj negrcká ale vyslovene vracia...u nás je celkom bežné, že po papaní vyvráti toľko, že máme celú látkovú plienku, do ktorej to chytám, od mlieka...ale prospieva pekne....našťastie mám dosť mlieka, tak mu to stačí, aj keď veľa z toho vyvráti....najprv asi skúsim tak, že ho budem dávať len pred papaním, a po kojení to nebudem riešiť, a neskôr sa uvidí....možno si aj zvykne na to, že bude kakať a cikať pred jedením.....zatiaľ ho budem sledovať, aby som vedela rozoznávať signály, ale to tiež nie je až také jednoduché, lebo najčastejšie hlási skôr to, že ide vracať 😕

janinek
1. únor 2013

@timuss zkus davat po probuzeni hned. Ja po kojeni nerada davam, ale ona si casto vynuti kakani pri kojeni. A to predtim byla a nic.

janinek
1. únor 2013

@katka_brno vydrz 🙂 se srovns urcite brzy.

alibeli
1. únor 2013

Musím se pochlubit - ráno jsem chytla kakání. Následovalo minimálně 7 hodin s jednou suchou plenou, mezitím chyceno 9 čurání a jedno kakání 😉

karkuliak
2. únor 2013

@raduga skusala si zobrat mu nejaku hracku k cikaniu? ked sa mala vzpiera, zvykne to pomoct. len je to narocne na polohu pri cikani 😀

zlilly
3. únor 2013

průjmu sme se zbavili, bojkot pokračuje..... zaboha nechce posedět na hrnečku a vzápětí počuráno v plínce, však to znáte. navíc se celý noci naslopává a pak čurá neuvěřitelný dávky. včera durch pročural čerstvě nalanolinovaný vlňáky. to mě šokovalo. takže musím v noci víc vysazovat a ještě ke všemu řešit noční plínky. ach jo. a to sme měli i suchý noci......

janinek
3. únor 2013

@zlilly Tobe uz sedi? Mne se ani neprevali.

My vcera velky neuspech venku, v restauraci na zachode nad nocnickem nic. Pak se pokakala pri kojeni a moc nepila a po prebaleni se znovu prebalila pri kojeni. takze vcera venku mela dve papirovky, protoze jsem nemela pet latkovek s sebou, ale jen tri. Ale doma vecer uz kakala do lavorku 2x

janinek
3. únor 2013

ty brdo,t ak s emi brutalne pomstila ted za to pomlouvani. Rano nidky nekaka, a ani mi necura do umyvadla, jak sjem psala, ze je vzhuru prede mnou. A ted jsem vstala vyjimecne pred ni a sla dat dela tpliny a ona se mezitim vzbudila a priserna naloz :(

zlilly
3. únor 2013

@janinek ne, nesedí. myslela sem nenechá se podržet nad miskou a trochu sem to zkrátila. 😉 ale pohyblivej je děsně moc 😀 plazí se neuvěřitelnou rychlostí a vlezl i do skříně - čili 10cm schodek žádný problém. jen žasnu.

alenavy
4. únor 2013

Ahoj holky, jsem pohodlná po ránu 😒 Jak čurá ráno po kojení častěji a já zas tak neodchytávala (často mnou zmiňovaný moje snídání, zkulturňování, ranní údržba a tak), tak já malou teď nechávám hrát si a protahovat se rozbalenou na nepropustné podložce. A průběžně ji zvednu a dám vyčurat a trefíme se, někdy ne a pustí to na podložku. Je to moc blbý? Já jí právě i chci po noci vyvětrat prdku.

Teď to po sobě čtu a tak blbý mi to nepřijde... Ale občas dumám, jestli ji tím neodnaučuju dávat signály..?

karkuliak
4. únor 2013

@alenavy no podla man nie. mam pocit, ze moja mala dava signaly lepsie ked je rozbalena ako ked ma plienku. 😠 alebo je to tym, ze sa smazim ju viac pozorovat? 😨 no neviem 😀

janinek
4. únor 2013

@tak to uz chapu 🙂 Takhle to fakt vyznelo, jak kdyby ti utikal z nocniku 🙂 A mas sikulu viditelne.

@alenavy Nekdo mi tu psal, z epry nahati davaji signaly mene, ze nemaji tu plinu, ale ja jsme na ty signaly leva, takze ti to ani nepotvrdim, ani nevyvratim. Vetram hodne a prave casto si vzdy rikam, ze asi chce, nedam ji a fontanka. Takze zpetne musim rict, z ehlasi i nahata, jen ja to vetisnou nepochopim.

Dneska za posledni dobu uz treti pokakana plina rano za tech par minut. Na pocurane jsem zvykla, ale pokakane ne, ona rano nekakala doted vubec, az tak v 11 i pozdeji.

Dneska vubec mama spatna, troje kakani teda odchycene, ale jedno rano a jedno pred koupanim ne. A pred koupanim klasika - si rikam, musim ji svliknout a dat a nez jsem udelala, slysim jen zblunk 🙂

Zato pozor!
Dnes po sto letech sucha plina pres den 🙂 a po probuznei mohutne curani a normalni kakani do umyvadla.

ssassi
5. únor 2013

tož jsme se vrátili z jeseníků. parádně jsem si zalyžovala a dítě spotřebovalo za celý týden 5 plen. dvě počural při spaní, dvě už se rozpadly (a to jsem je normálně sešívala nití 😀 ) a jednu počural před odjezdem, když jsem balila. zlato je to!!!!

freddie
5. únor 2013

Dobrý den, prosím o radu, snažím se o bkm, mám 2,5 měs. holčičku, začali jsme hned po příchodu z porodnice. Je o měsíc a půl dříve narozená, ale jinak v pořádku. Ze začátku jsme byli dost úspěšné, po každém probuzení jsem jí dala nad mističku a pokaždé se vyčůrala většinou i vykakala. Měla jsem velkou radost, teď ale poslední týden - 104 dnů najednou nic, dám ji nad mističku, použiju zvukový signál a nic se neděje. Máte někdo radu?

alenavy
5. únor 2013

@freddie Vydržet 😉 Já teď nedávno taky trochu depkovala, že nám to najednou moc nejde... Jsem si řekla, že prdím na počítání mokrých plen, že to je jedno, když se povede, tak se povede, když ne, no boooooože, no.... A za posledních 24 hodin byla jen jedna mokrá plenka🙂 Takže začínám být opět hrdá, což znamená, že mne za chvíli malá zase vrátí na zem a já si zas zadepkuju 😎

karkuliak
5. únor 2013

@freddie hehe, no alenavy ma svatu pravdu ;) my sme mali minuly tyzden jeden den jednu mokru plienku a taka som bola nadsena, ze ma mala uzemnila piatimi na druhy den ;)

zubrienocka
5. únor 2013

Ahojte dievčatá, dcérka má 10,5 mesiaca a ja som sa len teraz dočítala o bezplienkovej metóde.... Skúsila ste ju niektorá aj v takomto neskoršom období?

karkuliak
6. únor 2013

@zubrienocka ahoj. no my bezplienkujeme od narodenia, tak ti neviem povedat ako to bude v takomto veku. no urcite skus. je mozne ze ti dcerka uz signaly nedava, no ked uvidi, ze sa snazis, urcite postupne zacne.
uspesna by si mohla byt hlavne vzdy po prebudeni, a skus malu pozorovat ako casto cika, bude to inac rano, inac vecer. a casovanie ba ti tiez mohlo vychadzat aspon na tych 60%.
hlavne, kedze je uz dost velka, davaj pozor aby si ju nevytrhla z hry, to by sa ti mohla priecit 😅, skus ju nejako zaujat, alebo ju vezmi na nocnik i s hrackou.
velmi ti drzim palce 🙂

zubrienocka
6. únor 2013

@karkuliak Ďakujem za radu. Zatiaľ sa mi darí ráno zachytiť cikanie do nočníčka a tento týždeň sme aj kakušali,tak som spokojná, len cez deň sa mi to nejako nedarí. 🙄

karkuliak
6. únor 2013

@zubrienocka neklesaj na duchu. zaciatok je vzdy tazky 😲
bude to len lepsie a lepsie 😉

alenavy
7. únor 2013

@zubrienocka Souhlasím s karkuliak🙂 Já když se teď vybodla na to, kolik plínek počuráme, tak se to strašně zlepšilo🙂 Čím víc jsem se snažila, tím víc bylo počuráno. A když to přestanu řešit, tak najednou paráda. Jo a když je zrovna to horší období, tak se tady vypovídám a je mi líp 😀

karkuliak
7. únor 2013

caute baby. tak neviem ci mame len zly den, ci som nejaku haluz zjedla, alebo nam zacali ist zubky.... 😒
dnes 0 pocikanych plienok a 6 pokakanych 😎

ssassi
8. únor 2013

ještě, že máme toho tatínka. už jsem myslela, že tu plínku, kterou měl malý od úterý, budu muset vyhodit suchou. ale včera před spaním se staral o dítě tatínek, takže letěla do koše "využitá" 😀
zub pořád bolí, dneska jdu na další mučení, hlídat bude opět tatínek, tak kdo ví, kolik plínek padne dnes :o)))

janistr
8. únor 2013

@ssassi A tuhle jsi taky zašívala? To mi neříkej, že jednorázovka vydrží 4 dny, aniž by se rozpadla 🙂.

Jinak se hlásím po dlouhé době, u nás stále střídavě oblačno 🙂. Kakání chytáme, čůrání poslední dobou moc ne.

ssassi
8. únor 2013

@janistr na noc má jinou jednorázovku - zapínací pampersku, ta je zatím taky suchá. jo, vydrží, pokud se s ní velmi slušně zachází. sice už je pak taková setřepaná, ale fungovala. 😀

janinek
8. únor 2013

@karkuliak Kakani se posunulo od vas k nam, u nas dnes teda hruza. Na to, ze se snazime vychytat jen kakani, tak teda vetsina kakani v plinach dnes :( a to bylo trikrat umyvadlo.

@ssassi At je lepe!

dedenini
8. únor 2013

mozete mi prosim poradit? kedy je asik najvhodnejsi cas s odplienkovanim? a ako ste poripade zacinali vy... nieco som citala a tak pocula..ale rada by som vedela aj od vas nieco nove..dcerka bude mat o 4 dni 10 mesiacov.. som pocula ze niektore mamicky uz davaju aj od pol roka deticky obcas na nocnik..a tak si skor zvyknu..no mne sa to zda skoro... tak by som rada pocula vas typ, ci nazor..dakujem

karkuliak
9. únor 2013

@dedenini 🙂 nooo da sa to i tak povedat, ze odplienkovanie. v tom pripade my sme zacali od narodenia. lenze my nedavame malu 'obcas na nocnik aby si zvykla', davame malu na nocnik ked jej treba cikat/kakat. teda aspon ked si to myslime, ze jej treba 😀 , alebo ked sa sama vypyta. desat mesiacov je uz dost neskoro a pravdepodobne uz ti mala nehlasi, ze jej treba. vraj to dieta postupne vzdava pytat sa, ked to rodicia ignoruju. podla literatury je vraj vek okolo 3-4 mesiacov, ked to vzda uplne. (osobne to neviem posudit 😒 )
takze zacat mozes hned. 😎 akebo kedykolvek sa rozhodnes, ze je ten spravny cas.
moja mala ma 4 mesiace a mavame v poslednom case v priemere 3-4 zaspinene plienky denne. pouzivam latkovky, takze hned prebalujem aby mala nelezala v mokrom.
najlepsie je zacat s tym, ze das malu cikat po prebudeni. a ak vies, kedy kaka, tak i vtedy. zakladom je, ze ju nenutis cikat ani sediet na nocniku. skor musis vystihnut ten spravny cas.

neviem ci tu su mamky, ktore zacinali tak neskoro, ak ano, urcite ti tiez nieco poradia.
okrem ineho, ty by si s malou mohla zacat i znakovat na dorozumievanie. ale to my este nerobime. sme velmi malicki a nemam volnu ruku nazvys 😀
nieco o tom ako, si mozes precitat i tu: http://www.prirodzene-materstvo.sk/starostlivos...

alibeli
9. únor 2013

Takhle občas mívám Barborku, ale většinou je normálně oblečená a zaplínkovaná, protože se odkopává. Přes den si hoví v obýváku na pelíšku z kožešiny. Přebalovací podložku jsem si šila, i plenkový pásek.