Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

luty
10. bře 2011

@sussanah Akorat u nas trvalo cca 3-4 mesice 😎

sussanah
10. bře 2011

@luty jj znam, ja jeste v pul roce maleho silela z hormonu a obden brecela vycerpanim z toho jeho neustaleho bliti a rvani 😔 Normalne ja se vubec nebojim porodu, docela se na neho i tesim, ale hrozne se obavam toho prvniho pul roku, az se narodi druhy svist 😅

jasekd
10. bře 2011

@luculele Super, jen tak dal 😉
@sussanah Mne se taky potvrdilo, ze neni rozdil, kdy jde spat, vstava porad stejne. Martin chodi spat kdyz po 20. hodine, tak super, ale vetsinou tak ve 21 a dele (hlavne kdyz se stara manzel) a vstava v 6. Drive to byvalo v 7-7,30, rekord 8,15, kde jsou ty casy.... Super, ze vysledek je OK, my jsme taky cisty 🙂 Ale my nesli preventivne, bezna kontrola...
@ameliejulliette U nas to bylo tak, ze ze zacatku se muselo na kojeni i budit (zloutenka), kojila jsem kolem pulnoci a pak kolem 4 a pak nosila, pokazdy min. hodinu (taky reflux), tudiz taky hruza, i kdyz dite jinak spave, kdyby neblilo a radne pilo, tak jsem vyspala dobre. Vstaval cca v 6,30. Pak krasne obdobi, kdy v kuse od cca 20ti do 7 i dyl (to uz jsem ale nemela mliko a byl na Nutrilonu), pak par krizi kdy rval i po hodine, a ted spi do 6ti, ja jsem taky spis sova, takze nic moc, ale aspon ze zase spinka vetsinou celou noc 🙂 A jak pisou holky, ve veku tveho syna se az tak nestresuj, i tak je toho strasne moc, ja byla rada, ze se vysprchuju a dojdu na WC 😉

jasekd
10. bře 2011

@sussanah Vyhoda Martinka byla, ze jen blil, on fakt neni urvanej, vzdycky to bylo takove flegmaticke spave detatko, zato ted chyta amok, a jediny, na co pouziva nohy, je poradne me zkopat, kdyz ho chci prebalit, seberu mu mobil, fotak nebo nuzky, vypnu televizi apod 😝 Takze ja se zatim spis bojim porodu a kojeni, nez noci... Ale stejne nas ty druhy deti prekvapi, a muzem jen doufat, ze mile 😉

sussanah
10. bře 2011

@jasekd krasne, jako matky muzeme prohlasit, ze nase deti maji cistou moc 😀
Jinak nas mladoch objevil tenhle tyden kouzlo bouchani hlavou o zem 😀 Kdyz mu neco zakazu, tak me nejprve chce kousnout, to mu taky zakazu (ja kruta matka), tak si klekne a tukne se hlavou o zem. Kdyz to moc neboli,tak znovu a az to boli, tak prijde s fnukavou za mnou, abych ho politovala 😀 😀 Ale dneska teda zkusil obmenu a misto aby kousal me, tak zacal kousat zem a pak se i bouchat o zuby, tak to jsem zasahla, ale hned pri prvnim bouchnuti zjistil, ze tohle fakt boli, takze se potom opet vratil ke svemu oblibenemu bouchani hlavou o zem... Ale je to docela sranda, protoze on je na sebe docela opatrny, takze to dela jen tak, abych ho litovala, ale aby si moc neublizil 🙂
@luculele super, ze to tkfunguje, ale ten nejaky "vylucovaci" zvuk bych zavedla, at si to spoji, bude se ti to hodit pozdeji 😉

ameliejulliette
10. bře 2011

@luty 😀 Jo, sprcha je luxus 😀 Většinou mám Beníka v křesílku s sebou v koupelně, abych mohla zasáhnout, kdyby se blížil hysterák... A celou dobu na něj mluvím a slibuju mu, že za chvilku pustím fén 😀
@sussanah @jasekd O tom blitíčku jsme si už psaly, no, je to opruz... Musím to zaklepat, ale odkdy jsem pochopila, že v leže mi projdou jen dvě nakojení v noci, tak už si ani Benjamin neprožívá miminkovskou obdobu waterboardingu (se mi jednou poblil tak, že mu normálně vlna mlíčka přelila obliček, brrr... No bude to drsňák jednou.. 😝 ), tak už zase tolik neblinká, no musíme prostě dávat pozor a moc s ním nečachrovat.
@luculele No koukám, jste šikovnice 🙂

veronikahan
11. bře 2011

ahoj holky, o této metodě jsem slyšela už trochu dřív, ale hodila jsem to za hlavu s tím, že do toho rozhodně nejdu. 😖 Nicméně naše malá (7 týdnů) dává docela najevo své potřeby a když mi včera pokadila přebalovák, 2 pleny a ještě i mě, tak jsem si řekla, že jsem se tomu mohla i vyhnout. Tak jsem odpoledne strávila částečným vyhledáváním informací na netu, částečně pozorováním malé a už včera jsme chytly dvoje kakání a čurání do umyvadla. Dneska ráno taky a malá vypadá značně spokojeněji a navíc i mně se "rozsvítilo", že to její mrčení a brečení z ničeho nic není z ničeho nic, ale "CO" chce. Ale co se chci zeptat zkušenějších:
1) dnes ráno a dopoledne jsme teda odchytly 2 várky úspěšně do umyvadla, ale malá pořád tak mrčela a nakonec z ní vyletělo snad i včerejší kojení (poblinkané naprosto vše, sedačka, polštář, já, malá). Pak se uklidnila a usnula, takže předpokládám, že ji to tlačilo v bříšku. Ona takhle ale nikdy neblinkala, tak mě napadlo, jestli to nemůže být z toho, jak ji držím nad umyvadlem (nebo něčím), že jí tlačím na žaludek? Nejsem si vědomá ničeho, co bych závadného snědla já, tak nevím...
2) jak to dělat v noci, když se bojím, že ji vyslékáním apod. manévry leda zbudím a pak mi nebude chtít usnout? Mám to ignorovat a prostě ju nechat dělat do plenek? V noci jsem 2x kojila, pak trošku mrčela v postýlce (čurala), ale usnula. Ráno byla plenka počuraná, takže myslím, že prostě to mrčení bylo znamení, že chce čurat. Ranní várku už jsme odchytly.
3) jak dlouho ji nad něčím držet? Obvykle se pokaká a pak ještě čurá, ale nevím, jak poznat, jestli bude ještě něco nebo už ne...

Díky za vaše názory.

jasekd
11. bře 2011

@ameliejulliette Ja bych ti moc prala, aby to byl jen reflux z duvodu nezraleho traviciho traktu a rychle se to upravilo, u hodne deti to trva pul roku i dele, jako treba u nas (ale hodne se to zlepsilo, kolikrat spis blinka, ze se vzteka a dela huby, nechce jidlo atd.), ale dost deti se zlepsi pomerne rychle 🙂 I Martinek mel jako malinkej hranicni siri pyloru a na dalsi kontrole uz dorostl do normy 🙂 Tak snad to co nejvic omezite vhodnym rezimem a pujde u toho i ta BKM.
@veronikahan Ja muzu poradit jen ze sve zkusenosti. Nas Martinek klubicko nesnesl, protoze ma GER. Nemohli jsme delat ani masaze, ulevove polohy jako tygrik, ani pecicky na brisko, i ty ho tlacily, blinkal, i kdyz cural v leze, i kdyz se usmal atd. Takze u nas klubicko ne. Zacali jsme chytat az pozdeji nez holky tady (kvuli vrozene vade ledviny je ohrozen vice infekci, tak jsme hlidali kakani, aby nebyl spinavej), a to zasadne v leze ve zvysene poloze na prebalovaci podlozce, a delame to tak doted (Martinek jeste neumi sedet), starej rucnik, na kakani vlhceny ubrousek (peru je s latkovkama stale dokola, takze nemusim kupovat a plejtvat). V noci jsem normalne prebalovala, ale on nebyl moc dlouho plne kojenej, tak nebyla vzdy klasicka tekuta vajecina, v noci moc nekakal. Pokud ti blbe spi, asi bych to v noci moc neprotahovala a necekala na d nocnikem nejak dlouho, jen pokud je neklidna. Co se tyka doby cekani, my cekame dost dlouho, prokope se, hraje si a vetra. Kdybych ho ale mela vylozene drzet, tak cekam par minut (on uz ma skoro rok a vazi 9 kg 🙂 ), co takhle drzet chvili nad nocnickem a pak treba nechat vetrat na prebalovaku jeste chvili a v pripade tlaceni znovu podrzet? Stejne to maji radi, to vetrani, krome nejmensich miminek, ktery jsou radsi pevne zabaleny... Z toho jednoho blinkani bych si nic nedelala, mohla byt i precpana, ale pokud by se to opakovalo, tak ji to asi skutecne na brisko tlaci. A pokud takhle ze zacatku chytate to kakani, tak bych se nejakym curanim az tak neznepokojovala, tohle jsou krasne uspechy 🙂 Ale ja nejsem ortodoxni BKM, delame to hlavne kvuli te infekci s kakanim a chycene curani je bonus navic.

ameliejulliette
11. bře 2011

@jasekd Děkujeme, snad to přejde... Těším se, až nám na kakání bude stačit jednorázový ubrousek 😀 Zatím spíš tak nějaká deka 😀
Ale přece jen při tom spurtu zaznamenáváme nějaý vývoj, nebo zatím spíš pozitivní náhody 😀 Ráno suchá plína (hodinu po posledním kojení) a po návratu z procházky taky 😕

jasekd
11. bře 2011

@ameliejulliette Jo, ze zacatku je to mazec, a taky jsem to dvakrat koupila 😝 Ubrousek je na to, az bude mit bobky 😉 Co je dobre, mam z prace a asi to pouziju u holky, kdyby byla blinkaci a nesla drzet nad nocnikem, to jsou takove ty bryndaky/rousky na jedne strane savy papir, z druhe zater nepropustnej (u zubare na krk), mam to z prace a asi tim budu mimco podkladat, at to neni vsude. Ale snad tentokrat budem zkouset nocnicek. Ty mas ten cinak nebo jen nejakou misku?

sussanah
11. bře 2011

@veronikahan napisu taky svou zkusenost 🙂
1)Kazde mimco si obcas ublinkne, mozna se fakt jenom precpala. Pokud to bylo poprve az ted v 6-ti tydnech, tak si myslim, ze zadny zasadni reflux to nebude, tak bych se jen vyhybala tomu klibicku tesne po jidle, treba ji to fakt tlaci na brisku. Nas ma taky reflux, takze ze zacatku jsme jeli jak jasekd, byl proste rozbaleny na prebalovaku. Kdyz byl pred jidlem (to jsem ho prebalovala), tak jsem ho vzala do klubicka nad umyvadlo. Tlacil ale zasadne na prebalovaku, protoze u toho tlaceni se vzdycky chudak tak poblindil, ze jsem nevedela, jestli mam driv chytat dole nebo nahore 😖 Nocnik jsme zacali pouzivat az kolem 3-4m, ale i tak si do neho obcas nablil 😀
2) V tomhle je kazde ditko jine, je treba to vyzkouset. KDyz byl maly uplne mimco, tak jsme to parkrat zkusili, ale vysledek byl ten, ze se tim akorat probudil a uspat ho znovu, to byl ten pravy zazitek.. Takze v noci jsem bkm vubec neresila a pres den byl kluk moc sikovny i bez toho. Okolo 9-10 zacal ve spanku hodne mrcet, zkusila jsem ho davat a od te doby davame i v noci. To se prave vycura a pak usne jako spalek a mnohem klidneji. Kdyz jsem ho nechala mrcet, tak se vycural a pak se vzbudil s placem na mokrou plinku, takze tohle nam vyhovovalo vic. Ale zkus to 1-2noci a uvidis sama. Vim, ze tu byly holky, co davaly od mala i v noci a uplne v pohode, ditko jim hnedka usnulo.
3) My jsme vetsinou drzeli tak do 5min, vic urco ne, spis mene. Poznat to poznas spis casem, nam se maly zacal vylozene na rukach vzpouzet, ze uz chce pryc a to bylo znameni, ze uz je hotovo. Kdyz si v klidu hovel, tak jsme ho nechali tech cca 3-5min a pak zabalili. Ale nejednou mi treba pocural stenu, kdyz jsem ho nesla z kouplny do loznice 😀

Jinak casem si vypestujes jakousi intuici, ta je podle me mnohem lepsi nez signaly. Spolu s casovanim to u nas slo fakt dobre. Cetla jsem to nekde na nejakem bkm webu, ze pokud ma matka pocit, ze by melo jit mimco curat, tak v drtive vetsine pripadu to tak je. Za nas to muzu potvrdit, ted, jak mel maly trochu slozitejsi tyden s tim pocuravanim, tak jsem si overila, ze intuice porad funguje, ze mi zahlasi, ze se neco deje, i kdyz jsem zactena do casopisu a jen ho sleduju jednim okem 🙂

luculele
11. bře 2011

@veronikahan Ahoj, ja som tiez zaciatocnik, ale aspon ti napisem moje skusenosti.

My sme si kupili v tescu v oddeleni kuchynskeho naradia 🙂 plastovu misku na salat (to preto, lebo nocniky sa mi zdali male na odchytavanie a k umyvadlu sa mi tiez zakazdym nechce ist) a mame ju pri posteli. Takto ked zacne byt trochu nervozna, tak jej stiahnem gate, dam dole plienku a v sede ju podrzim nad miskou. Takto sa mozem popripade aj trochu nahnut dozadu a tak jej az tak nestlacam brusko. To moze byt odpovedou aj na tvoju druhu otazku, ze co v noci. Pokial spinka, tak by som ju tym moc nebudila, ale pokial ti da signal, tak preco nie. Ja som to s mojou dnes v noci skusila a potom mi zase v klude zaspinkala. A co sa tyka toho, ze ako dlho, moja mala vacsinou hned cika a az po nejakej minute dvoch kaka, takze ju musim dlhsie podrzat a vacsinou kakinka ide tak na dva, na tri krat, nie len raz 😀

Myslim, ze po nejakom case zistis, ako to je s tou tvojou. Prajem trpezlivost a vela zdaru 😎

veronikahan
11. bře 2011

Díky holky za odpovědi. 😉 Musím sebe i malou pochválit, dneska jsme kromě jedné počurané plenky (a to jen trošku) odchytly skoro vše. 😵 (=4x kakání a 6x čurání) Možná trochu učurává během kojení, ale to řešit nebudu. Nedovedu si představit, jak bychom to praktikovaly. Ale je fakt, že jsem za celý den skoro nic neudělala. 😀 Šátek totiž nemám, takže se každou chvilku na ni dívám. A navíc mi připadá, že celý den jen kojím, nebo čuráme a kakáme.
Manžel je z toho úplně fascinovaný, zvlášť když viděl spokojený výraz malé po ranní "akci" do umyvadla. Ten úsměv stál za to, i když pak začala ječet jak viktorka, že má hlad. 😀 😀
Jen musím vychytat nějakou nádobu, do které konat.. Jak sebou malá mele, tak mám strach, aby mi neskončila v záchodě, kýblu, nebo se potloukla o umyvadlo. 😒
Ještě mě napadá další otázka, je nutné používat látkové pleny? Popravdě si moc dobře nedovedu představit, jak rychle bych ju z toho vymotala, takto je to raz dva. A asi budu muset přehodnotit šatník malé. Za dnešek jsem získala neobvyklou rychlost ve vyslékání a oblékání dupaček. 🙂
Příští týden jedeme "na prázdniny" k našim, tak su strašně zvědavá, co na to bude říkat moje mamka. 😀

jasekd
11. bře 2011

@veronikahan No tak to je parada, jen tak dal 🙂 Ja myslim, ze vetsina holek ma latkovky, my taky, ale nutne to neni. Jinak s latkovkama se brzo naucis, ja jsem s nima sikovnejsi, nez kdybych mela davat papirovku,a taky by mi na papirovkach vadilo, ze se opotrebuje to lepitko, protoze s vasima uspechama budes tu plinku pouzivat na hodnekrat 🙂

sussanah
11. bře 2011

@veronikahan jj vetsina ma latkovky a taky teda ja jsem s papirovkama marna, je to o zvyku 😉 Taky jsou latkovky fajn pro pozdejsi uceni, mimco citi, ze udelalo potrebu, proste citi vlhko (i kdyz nekterym je i tohle naprosto fuk 😀 ). Kazdopadne kamaradka delala bkm ryze s papirovkama a jeji male je ted 16m a je pres den uz v kalhotkach, plinka jen na spani a cestovani 🙂
Co se tyce nadoby, zkus se podivat po nejakych tech slehacich miskach, dulezity je kulaty okraj, protoze treba casem si budes opirat ruce a mimco, jak bude vetsi a tezsi. Me se super osvedcil plastikovy kvetinac se sirsim kulatym okrajem, uz se zacinam poohlizet po novem kvetinaci pro dvojku 🙂

ameliejulliette
11. bře 2011

@jasekd Jasnéé, no my zatím na přebalováku máme Ikea ručníky, ty to zvládají, i když se z něj valí nálože, a že střílí a musím dávat bacha, to už víme, naštěstí zatím bez následků 😀 Máme šlehací misky, větší a menší, tuhle jsem v Prostřeno zahlídla úplně stejnou 😀
@luculele @veronikahan Teda vám to takhle hezky jde 😉

luty
11. bře 2011

@veronikahan Juuuuu, Vy jste sikovne🙂) Jen tak dale!
J. nebyl blinkaci miminko, ale pri drzeni v klubicku nad nocnikem si zvdycky ublinknul (spise z tlaceni, bylo to nezavisle na dobe kojeni). Okolo 4-5 mesicu to pomalinku ustalo.
Pouzivam jen latkovky - prislo mi to vhod, kdyz jsem s BKM zacinala: namotala jsem na J. ctvercovku se Snappi sponkou na novosklad, bez svrcnaku a jak lezel na podlozce, tak jsem si co chvili sahla, jestli je plinka mokra. To mi pomohlo vysledovat, kdy zpresne cura a tak poznat, cim a jak signalizuje. Ale to je jen osobni zkusenost.
Noci neres, je jeste malinka. My mame 8,5 mesice a jsem rada, ze chvili spi, ani by me nenapado ho v noci davat curat.
Co se tyka doby, jak dloho miminko nad nocnikem drzet - casem Ti to rekne samo. Kdyz nechce, nebo uz vice kakat nebude, zacne se kroutit a poznas to. Ale to si nacvicite casem.
A obleceni: ja pouzivam, co mam doma. Zadne spec. BMK nemam. U maleho miminka muzes nechat jen v rozepnutem bodycku a v zavinovaccne, popr. nozky prekryte dekou. To pak resis jen plinu (ja sundavam po ceste do koupelny). A opet - casem to udrzi dele, takze budes mit cas v klidu sundat i dvoje dupacky😉
Drzim pesti, at se dari!!!

luty
11. bře 2011

@sussanah Ja jsem se taky porodu nebala, docela jsem se tesila, jak si to uziju (trochu masochisticke sklony. ze?). No a porodila jsem tak rychle, ze mi to pak bylo opravdu lito, ze jsem si ty kontrakce ani neuzila 😝

veronikahan
11. bře 2011

Tak přemýšlím, jestli jsem si na sebe neupletla tak trochu bič. 😀 😀 Už odpoledne, když spinkala, začala vydávat ty svoje zvuky, tak jsem si říkala "kašlu na to, bude to do plenky". No ale co myslíte? Samozřejmě mi to nedalo a malá se krásně vyčurala i vykakala. Takže teď, po zhodnocení celého dne, máme dnešní spotřebu celkem 2 pleny, první jsem vyhodila protože už mi moc nedržely ty sucháče (jinak nějak extra nacuclá nebyla) a druhou má teď ještě na sobě na noc. Zbytek skončil v kbelíku nebo v umyvadle. Sama su překvapená, jak to šlo. 😉
A vysvětlují se tím i naše prořvané večery, kdy jsem malou furt nutila, aby už šla do postýlky a spala a ona furt mrčela, až přešla do řvaní, pak chování, přebalování, kojení a tak furt dokola.
Nicméně teď naše podvečery probíhají (teda aspoň včerejší a dnešní, s odchylkou cca 30 min.) probíhají tak, že asi od páté (půl šesté) chce střídavě pít a pak čurat, příp. kakat. U kojení už to vypadá že bude spinkat, položím do postýlky, začne signalizovat, vyčuráme, chceme pít, zas skoro usíná a tak asi 7x dokola... Kolem osmé už po kojení opravdu spí a v postýlce sebou nijak nemrská.
Přes den se obvykle vyčurá a vykaká a pak teprv kojíme a to jen jednou, pije třeba 15-25 minut, ale ten podvečer pije tak necelých 5 minut a usíná u toho, ale pak hned signalizuje potřebu a tak dokola. Hm, tak nevím, říkám si, že před nocí,kdy se už přestává budit po dvou, třech hodinách, ale spinká třeba 4-6 hodin v kuse, se potřebuje víc napít, to chápu, ale nechápu, proč nepije třeba hodinu, ale pořád to prokládá tím vyměšováním. Vždyť v ní takto toho asi moc nezůstane, ne? Nebo mi chce udělat radost a když ju rozbalím, tak teda aspoň něco do toho kýblíku udělá? 😅 No zajímavé, s takovou jsem cca 3 hodiny podvečer a večer naprosto nepoužitelná a uvázaná jen u ní.. A přitom třeba od půl sedmé už se jí zavírají oči a myslím, že už by i spala, ale asi jí to nedá....

veronikahan
11. bře 2011

@sussanah Nad květináčem jsme už s manžou taky přemýšleli, musíme se po nějakém vhodném mrknout. 😉 Dneska to bylo v kýblu nebo v umyvadle. Večer už jsem s kýblem měla docela praxi. 😀

sussanah
11. bře 2011

@veronikahan prosim te, bude rada, ze ti v 8 usne 😀 Vzdyt je to fakt jeste mrne, jeste se to vsechno ustaluje 😉 Nereknu, kdyby to takhle delalo 6m ditko, to bych ja osobne uz nejak zakrocila, ale v 6tt, vzdyt ona sama jeste beztak ani nevi, ejstli fakt chce pit nebo curat nebo pit nebo spat 🙂

luculele
12. bře 2011

@sussanah ked tu hovoris o tej nadobe, mne mama hovorila, ze ma davala cikat este som poriadne nesedela, tak mi obkladala nocnik vankusmi. Nebolo by zle, keby niekto vymyslel nocnik pre batolata, aby sme ich nemuseli drzat. Taky pekne tvarovany s makkzymi okrajmi, kde by babo bolo v takom polosede 🙂

jasekd
12. bře 2011

@luty Uzila kontrakce?! Poslala bych ti ty svoje 😀 Asi jsem teda posera, ale ja se bojim jak cert krize ted. Ne konecne faze porodu, i kdyz stala za to, ale to uz je clovek v rausi, ale toho predtim, to jsem si uvedomovala moc dobre, a fakt neuzivala. Snad to ted pujde rychleji a hlavne aby telo bylo pripravenejsi nez poprvy (i kdyz to byl spontanni porod, zadna vyvolavacka).
@veronikahan Porad musim obdivovat, jak vam to jde. Asi budu s Vendulou chodit na rozumy, pokud teda zacnem, ale asi mi to neda, sice ledviny snad ma v cajku, ale zas ta holcicka a to myti 😝 Takze bych tentokrat chtela zacit fakt od zacatku, jen se obavam, zda me M. necha. Abych si pak na sebe, jak pises, nesila bic a nemela z toho zbytecny trauma, ze nam to nejde, to zas nechci. U M. jsme zacali pozdeji a neni to u nas o signalech, ale spis o casovani, navic on ted drzkuje skoro nonstop, kdo se v tom ma vyznat, co zrovna chce 😀
@luculele Jenze to posazovani je prave spatne, to je blby... No jestli budes mit takoveho "rychlika" jako ja, tak si jeste pockas, nez si na nocnik sedne. My kvuli blinkani nechame M. lezet na preb. podlozce zvysene, ja ho nedrzim, a ted se nam ten zvyk ze starych casu hodi, nemuzu furt tahat nad umyvadlo tech 9kg, i tak se ho nanosim dost. Ale vetsina deti v jeho veku uz sedi.
Uz mam i podezreni, ze se to Dr. nelibi, puvodne jsme byly domluvene, ze se na rocni prohlidku nedostavime a privalim az s Vendou, vsak to by bylo jen cca o 3 tydny posunute, ale najednou ho chce presne na roce videt 😅 Snad nas necekaji nejake rehabilitace, kdyby bylo treba, tak samo budu chodit, ale nevim, jak bych to zmakla, budou stacit Venduly kycle s obema drahouskama (autem nejezdim, blbec, i kdyz papiry mam, stejne se neda u polikl. zaparkovat, ortopedie ve tretim patre a vsude schody, kocar vytahnout do schodu a nechat u vratnice a pak s tema dvema asi obema na rukach do 3. patra, vytah je malej a vecne nejezdi, kocar se tam nevejde, obavam se, ze ani zenska se dvema detma ne 😠 ), aspon ze nefrologie v nemocnici je bezbarierova. Nejak me chyta panika, co jsme to udelali 😀 Martinek je ted s manzelem u jeho rodicu a moji rodice mi prisli pomoct s gen. predporodnim uklidem, umyli mi okna, vyprali jsme zaclony... Ted bych potrebovala zejmena manzela a dite odstehovat, aby tu to uklizeno vydrzelo 😀

luculele
12. bře 2011

@jasekd mas toho teda dost. Tak prajem vsetko dobre, aby sa Martin coskoro posadil a hned na to postavil 😀

jasekd
12. bře 2011

@luculele Mne by stacilo, aby do te rocni kontroly zacal lezt po ctyrech, nase Dr. doted nic nehrotila, rikala, ze pokroky jsou, tak dobry, ale ted uz mam pocit, ze je nejvyssi cas. Jak pisu, nejak me chytil nerv (asi z toho "predporodniho" uklidu, ze uz se to jako fakt blizi 😀 ), tak jsem si potrebovala postezovat a vykecat se. S tim sezenim je i blbe, ze mame objednanou autosedacku 9-18 kg, vajicko takrka male, a nesedi. Jidelni zidlicka na skrini uz od Vanoc. Lehatko do 9 kg, jeste ze nemame nejakyho tloustika, ze ho snad neprotrhne. No a kocarek mame Jane Powertwin, kde starsi dite sedi 😀 vepredu a vzadu lezi mimi, ten predek proste do lehu nepujde, a malej ma porad pohodu 😝

luculele
12. bře 2011

@jasekd skus sa tym chvilu nezaoberat vobec a uvidis, pojde to, ani sa nenazdas 🙂

sussanah
12. bře 2011

@jasekd a lozi Martin alespon. Pokud jo, tak je to ok, proste si zpevnuje zadove svaly a to pujde. Ja jsem teda malemu i ukazovala, jak se ma z te polohy dostat pres bok do sedu, trochu ho stimulovala tim smerem a posadil se krasne. Ale moje mamka je fyzioterapeut, takze mi ukazal, jak na to, coz byla docela vyhoda. A neboj, znam spoustu deti, ce treba ani nelozily, jen se plazily a pak najednou se behem tyden rozlezly, postavily a zacaly chodit 😕 Svagrova si pry sedla sama az ze stoje nekdy v roce. Jinak teda pokud neni Martin vylozene burtik, tak ja uz bych treba do autosedacky dala, pokud nejezdite silene dlouhe trasy, tak takove sezeni v roce si myslim, ze uz neublizi. Ale zalezi na stavbe toho ktereho ditka.
Koukam, ze te chyta predporodni uklid 😀 Nekde jsem cetla, ze kdyz zacne zenska doma znicehonic vsechno uklizet, tak ze to vetsinou prave znamena blizici se porod. Ale to vy mate alespon jeste 14dni cas!!
Jinak teda, jak to tak ctu ty tve obavy z porodu, neuvazovala jsi, ze by sis udelala jednu soukromou hodinu s nejakou PA? Ze byste si prosly tvuj predchozi porod, ceho se obavas, urcite by ti poradila, ceho se zkusit tentokrat vyvarovat, co by mohlo pomoci atd.. Mozna by te to uklidnilo, protoze podle me ta psychika je na tom vsem to nejdulezitejsi 😉

veronikahan
13. bře 2011

@jasekd To bude jen štěstí začátečníka... 😉 Včera už jsme tak úspěšné nebyly. Kakání sice odchyceno vše (6x!!! - si říkám, jestli se v ní něco aspoň ohřeje, nebo to jen proteče), ale počuraných plenek bylo víc. Ale to bylo i tím, že jsme měli návštěvu, takže jsem dopoledne chystala a odpoledne jsme besedovali.
Ale Adélce se to kakání mimo plínu vyloženě líbí, včera večer už zas usínala u prsu, zas ten náš kojící maraton, ale pak po položení do postýlky začala vyvádět jak šílená, říkám si, co ještě chce? Tak jsme ju pozorovali, po pár minutách manžel říká, jestli ještě nechce na záchod, tak že zkusíme. A ono ejhle, poslední kakání vyletělo, taktak jsme to stihli. 😅 Pak si dvě minutky podudlala a spala skoro 6 hodin.
Co se týká kakání, tak snad ještě ty signály zesílily, když zjistila, že jí je vyhověno a nemusí se v tom pak válet. Jsem zvědavá na ten týden u našich, máme toho v plánu nějak moc, tak doufám, že malé totálně nenarušíme jakýstakýs režimek, který má, a že budem zvládat aspoň to kakání chytat..
Jinak já jsem prý nelozila, zrovna jsem chodila a pak teprve jsem po 14 dnech začala i lozit. A říkala mamka, že stačilo otevřít šuplíky na jedné straně pokoje a jak jsem se snažila tam rychlo dostat. 😀 😀
A něco na tom předporodním úklidu bude, já jsem rodila v noci z pátku na sobotu a ve čtvrtek předtím jsem vygruntovala celý byt, včetně výměny povlečení a praní. 🙂

jitka_
13. bře 2011

Ahojky, tak u nás je to čím dál horší. Oslavu jsme přestáli v pohodě, ale to kakání do plínek je stejně čím dál častější ☹ Napřed to bylo tak obden, pak každý den, v pátek se dokonce pokadila úplně durch i u našich! a teď už je to dokonce dvakrát denně ☹ Jestli to tak půjde dál, tak se tu s váma asi rozloučím a půjdu vedle do klubu učení na nočník 😔 A to ji mám teď v postýlce v kuchyni, abych ji měla víc na očích a stejně se pokadí a já to vůbec nepoznám!!! Dokonce v tom pokaděným na dvě hodiny po obědě usnula! Ale tak mě napadlo, jestli to nemůže být jejími novými dovednostmi, před těmi čtrnácti dny totiž se totiž začala zvedat na ručičkách za postýlku a klečet, a tento týden od středy už se začala postavovat na nožičky. Tak jestli by to mohlo být, že si rozpohybuje střeva, a pak to nemůže vydržet a pustí to?? Jinak když ležela a jenom se trochu plazila, tak jsem měla pocit, že to už i udrží a počká, než přijdu. Jenže ona se teď na nočníku tak vzteká, že když se jí zrovna nechce, tak ji na něm neudržím, tak mám obavu, že si na to kadění do plíny začíná zvykat a že jí to vůbec nevadí. Dávám ji občas i na ten anatomický Pott, ale když se jí nechce, tak si na něm jen tak sedí a hraje si, tak to asi taky není dobrý. Takže tak u nás, hrozně mě to mrzí, když nám to tak krásně šlo, osm měsíců jenom se třema nehodama a teď každý den dvakrát 😒

jasekd
13. bře 2011

@sussanah Neleze, jen plazi, a houpe se na kolinkach, obcas zvedne ruku, snazi se narovnat, ale kdyz se chce nekam dostat, tak se spusti na brisko a plazi. Nasi nam dnes dovezli starej koberec, aby mu to neklouzalo (ted mame plovoucku a puzzle, kusovej koberec jsme davno sbalili, hadej proc 😀 ). Porod resit nebudu, neni cas a tak trochu vim, co bych chtela jinak, hlavne doufam, ze budu lip pripravena (cipek, sestouply dite atd, to s M. nebylo), spis se tim nebudu moc zaobirat. Nemam nocni mury, nehystercim z toho (mozna to tak vyznelo?), jen se fakt netesim. Ten uklid vyprovokovali nasi, meli cas, tak se nabidli, ze mi ty okna udelaji, slo mi hlavne o poveseni zaclon, blbe tam dosahnu, my totiz nemame ani normos zidle v tom pidi byte, jen tocici ke kompu a stolicky, a ty jsou nizke. Takze hnizdici priznaky ja osobne asi nemam 🙂
Jinak u nas dneska taky "pruser", manzel si bud nevsiml, nebo proste signal nebyl, no pokadil se desne behem jidla, mel to vsude 😠 Coz me vzdycky vytoci. A to jsem chvili predtim rikala, ze ted kaka jen jednou denne, z prochazky prisel suchej, tak jsme chvalili, jak je sikovnej, a pak takovy peklo 😀