Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

suik
6. lis 2010

@jitka_ před kojením to moc nejde, páč akutnější je hlad. Dneska v noci jsem zaspala pauzu na kojení a myslela jsem že se svíjí proto že chce kakat....to byl ryk. Tak se nadlábla a pak to šlo.

@dugyna
nejšťastnější miminko mám, výborná kniha, co bych si bez ní počala nevím. Na pověstné prdíky nám většinou zabraly právě ty rady, co tam píší 😀 , takže to s bolením bříška nebylo tak hrozný, když zabralo toto utěšování... co jsem spozovala tak opravdu bříško ji bolelo párkrát, teď co chodíme pravidelně kakat na záchod je to minimálně.

o batole jsem si napsala k vánocům .... dá se ve zkratce napsat co tam je?

koncept kontinua taky mám, špatně se mi to četlo, ale jsou tam zajímavý myšlenky 😉

dugyna
6. lis 2010

@misha_ ta knizka nejstestnesji miminko v okoli sa mi velmi paci..nasa malicka je velmi kludne babatko , ale raz sa nevedela utisit..a prave z tejto knizky mi pomohla jedna technika a ko utisit babatko...pustili sme vysavac a pomohlo..
koncept som zacala citat vcera..cize zatial sa mi to pozdava..uvdidime ako to bude nadalej...
ale jedno na co poukazuje aj autorka konceptu a aj harvey karpv v nejste.miminku je to ze poukazuju na povodnu vychovu, cize nosit, spavat v spolocnej posteli dojcit adt....

jitka_
6. lis 2010

@misha_ Nám právě BKM na pláč nepomohla. Akorát úplně poprvé, když jsem ji dala a vyčurala se a vykakala, tak pak usnula, ale pak zase řvala furt snad i při čurání. Musela ji bolet záda, teď už krásně leží rovně, předtím byla jako rohlík. Fakt přestala ani ne za čtrnáct dní po cvičení. A pak začala s tím spánkem přes celou noc. A ta sestřička na rehabilitacích nám to taky říkala, že se děti po vojtovce uklidní. A my vyzkoušeli snad všechno. Jedna známá mi pořád radila rektální rourku a pořád nedokázala pochopit, že to prostě nepomáhá, tak prý že ji používáme špatně. A ono stačila vojtovka a je od té doby fakt klid.

suik
6. lis 2010

@misha_ s čím konkrétně nesouhlasíš? Já jsem to četla teda jen z rychlíku, a jen půlku, ted tam občas kouknu při kojení.

suik
6. lis 2010

@dugyna u nás funguje fén, vysavač taky....fén jsem nahrála do počítače a na MP3 abych šetřila elektriku. Pak ještě musí bejt zavinutá bez toho neusne, nebo usne, ale ten spánek stojí za prd....houpání a dudlík jsou taky v kurzu 😉 ....ale většinou nám stačí kombinace zavinutí, dudlík a buď houpání nebo fén.

jitka_
6. lis 2010

@suik Naše malá řvala furt před kojením i po kojení, takže já jsem to neřešila a dávala ji pravidelně před i po. To zavinování nám taky pomohlo, bez toho by snad neusnula nikdy. Dostali jsme klasickou zavinovačku s krajkama, tak jsem ji sešněrovala, co to šlo a za chvilku byl klid. Jenže pak začala ta hrozná vedra a my jsme měli doma 28 stupňů, takže jsem měla strach, aby se nepřehřála, ale to jsme už naštěstí začali cvičit tu vojtovku, tak najednou usínala sama. Vysavač taky zabírá. Když jsem viděla, že prostě bude řvát a nic nepomůže, tak jsem si šla dělat nějakou práci, třeba to uklízení, takže na ten vysavač jsem přišla náhodou.

dugyna
6. lis 2010

@suik teraz citam kontinua ale ked zacnem batole dam vediet..ale verim ze to bude take dobre ako miminko.
je fakt ze koncept treba úrecitat asi viac krat
@jitka_ je to fakt super ze vam to pomohlo, sa tesim s vami.

dugyna
6. lis 2010

@suik nam sa to stalo iba raz ze spustila strasny plac...a nevedeli sme ju utisit ani papat ani spnkat ani na rukach nepomahalo...az ten vysavac....bol najviac po ruke a zabral v podstate hned..

nasa malicka je inak velmi kludne miminko..ale ona bola aj v porodke v klasickej zavinovacnke a aj doma kym nezacali horucavy...

suik
6. lis 2010

@dugyna já měla v porodnici svoji merinozavinovačku. Rodila jsem v německu a tady zavinovačky vůbec neznaj, nebo nevim, pouzivaji spaci pytle...v tom byla jen prvni den.... pak jsem ji ho zkusila jednou dat, kdyz byla vetsi a nemohla vubec usnout.
Sofinka je klidna jak kdy, ale spis vyzaduje pozornost nebo se ji musi s uklidnenim pomoct, prave tim karpovanim

dugyna
6. lis 2010

@suik moja mamina nasla tesne pre mojim porodm tie klasicke zavinovacky este po nas....aj ked sme mali aj tie na suchy zips moderne..ale tie sme nepouzivali iba tie klasicky zavazovacie 😉 .v podstete prvy tyzden som s malinoku skoro cely prespala...bola som po cisarskom a mm sa o nas staral.cize to sme spali polu v post 😉 li.potom spinkala v 😉 postiekle chvilu a v noci ako som kojiala tak som zaspala a ostala u nas v posteli do rana...az sme nakoniec malu zacali davat uz rovno k nam do postele... 😉

johanka.
6. lis 2010

@lmm az teraz som sa dostala k reakcii. Presne tak to bolo u nas, nekonecna ignoracia nocnika, prerusena len obcas par dnami, ked sa ako-tak darilo, akoby mi len chcela dat vediet, ze nezabudla, a potom veselo ignorovala dalej. Momentalne sme viac-menej stabilizovani aspon na tom rannom cikani do nocnika. No v poslednych dnoch mame obrovsky uspech, uz trikrat sa do nocnika aj vykakala. Niekolko mesiacov kadila zasadne no plienky. Ja to uz ani neriesim - ked chce, fajn, ked nechce, tiez fajn, hrame sa dalej, ked treba, prebalim. Tajne dufam, ze do dvoch rokov ju odplienkujem. Davam si zalezat, aby som ju nenechavala v mokrej plienke a aby som jej niekolkokrat denne ponukla ist na nocnik, viac asi urobit nemozem.

lmm
7. lis 2010

@johanka, je to přesně tak, jak popisuješ. Ale doufám, že obě odplenkujeme dříve než ve dvou. To i "plenkový" syn byl bez plen ve 20 měsících. Moc sem nestíhám chodit, tak přeju všem úspěchy, my zase nakouknem, až se třeba něco podaří.

liduska.zap
7. lis 2010

Ahoj, ráda bych se k Vám přidala. V těhotenství jsem studovala všechno možné, ale - nechápu proč - o BKM jsem si nic nepřečetla. Ale po narození Anežky mi během prvních týdnů začalo docházet, že by na tom něco mohlo být, načetla jsem si něco na netu a BKM mě naprosto nadchla. Praktikovat jsme ji začaly asi před čtyřmi dny a jsem překvapená, jak nám to jde, Anežka okamžitě pochopila, co se po ní chce (nad umyvadlem nebo nad miskou), nestíháme samozřejmě chytat všechno - hlavně ne čurání, protože čůráme fakt často, ale myslím, že na to, že jsme teprve začaly, jsme fakt úspěšné. Jinak samozřejmě látkujeme.

sussanah
7. lis 2010

@suik ja uz jsem si nejstastnejsi batole od Karpa koupila a jsem nadsena 😵 Ve strucnosti prirovnava rust ditete mezi 1-4lety k urychlenemu vyvoji clovek, tj simpanz, neadrtalec, jeskynni clovek a vesnican 😀 Je to ale moc hezky napsane, hodne to koresponduje s tim, co jsem cetla v Respektovat a byt respektovan. Je to psane lehkym stylem a mam pocit, ze proste nejsem jedina, kdo ma doma vresticiho opicaka a ze je to normalni 😀 Jsou tam fakt dobre tipy na uklidneni

sussanah
7. lis 2010

@liduska.zap ahoj, vitej 🙂 Zacatky byvaji dobre, jen si to uzivejte. Je fajn, ze se BKM klub rozrusta 🙂

misha_
8. lis 2010

@jitka_ To je prave to, ze deti maji ruzne problemy a my se to snazime vyresit jednim zpusobem, viz ta rektalni rourka. Kamaradka ji na svoji holcicku taky hodne pouzivala. Ja si myslim, ze sbalit mimco do klubicka a pomoct mu tlacit je mnohem lepsi. A vy jste zrovna potrebovali tu voltovku, jine mimi zase chce byt svazane a dalsi uplne neco jineho. Proto existuje tolik ruznych knizek o vychove 🙂
@suik Nejsem si uplne ji sta s tim 100% nosenim tak dlouho. Ze zacatku urcite, ale pak se mimco musi naucit zvedat hlavicku, otacet atd. a prave to jsem nepochopila, jak to u tech indianu delaji. Podle te knizky mi vychazi, ze je na zem daji, az kdyz se zacnou plazit. A pak se mi moc nelibi ta jeji teorie o homosexualech. Jinak mi nosime od narozeni a pomerne hodne 🙂
My jsme za zacatku taky pouzivali klasickou zavinovacku, pak jsme dostali swadle me, ale mala uz nechtela byt zavinovana, takze jsme ji pouzili snad dvakrat. Urcite ji budu pouzivat na dalsi mimco, protoze se da polorozbalit na prebalovani, tak snad pujde pouzit i na BKM.
@liduska.zap To je moc fajn, ze se vam tak dari. Uplne jsem si vzpomnela na nase zacatky 🙂

suik
8. lis 2010

@sussanah díky, tak to se na ní budu těšit.....respektovat a být respektován chci taky koupit..

@misha_ to máš pravdu, taky jsem nad tím dumala, jak se ty děti učej zvedat hlavičku a podobně....k těm homosexuálům jsem se myslím ještě nedostala, nebo jen tak letmo.

swadle me mam taky, a jsem malinko zklamaná, jako není špatná, ale nemůžu ji pořádně utáhnout, musím mít tlustou plínu, když jsem párkrát dala papírovku tak jsem to nezapla ani omylem, nedrželo to. ale na přes den je to dobrý, líbí se mi, že je to rychlý. Jinak se nemůžu vynachválit merinozavinovačku, ale taky se mi ji nechce občas zamotat a než ji vymotám.....

stejně ale zjistit co to naše dítě chce, je docela fuška, se přiznám, že pořád tápu...a to i přes to, že všude v knížkách se píše, že máma rozezná druhy křiku....já teda ne.. Už se mi stalo, že jsem běžela s ní na záchod a ona plakala hlady. Zmátlo mě to, že jsem měla pocit, že jsem právě dokojila, jen jsem čekala až se proberu a ono to už bylo před dvěma hodinama a to je většinou její ranní interval 😅 omyl sjem zjistla záhy, ale nez jsem ji aspoň provizorně zabalila ....chudinka. 😔

johanka.
8. lis 2010

@misha_, @suik vsimla som si vasu debatu o noseni a dvihani hlavicky. Pri Miske som si uvedomila, ze dieta nemusi lezat na podlozke na brusku, aby sa naucilo dvihat hlavicku. Ona v ziadnom pripade nechcela lezat na brusku, kym nedrzala hlavicku. Aj som sa parkrat pokusila polozit ju na brusko, ako sa to vsade odporuca, ale to bol strasny vresk, tak som to vzdala. Nosievala som ju na ruke bruchom nadol ("na tigrika"), lebo tvarou nahor mi na ruke lezat nechcela, a tym sa ona cvicila. Neviem, mozno ti indiani poznaju spustu sposobov, ako drzat dieta, takze ono vlastne stale cvici, nelezi len tak pasivne na rukach alebo v satke.

misha_
8. lis 2010

@johanka. To me nenapadlo. Resila jsem jenom to, ze maji deti porad v satku. Je fakt, ze jsem s malou cvicila a mela jsem ji ruzne na rukou, na nohou, na brise a pod. Ale ted jsem absolutne nekontinualni. Uz hodinu malou uspavam a momentalne jsme ve vyrvavaci fazi. Trikrat byla na zachode, jeste vickrat jsem ji kojila. Vzdycky zavre oci a jak odejdu z mistnosti zacne silene jecet. Je mi ji lito, ale jednou se musi naucit usinat. V nejhorsim bude rvat pul hodin, nez prijde mm domu a vysvobodi ji.

jitka_
8. lis 2010

@misha_ Měli jsme taky vyřvávací období, fakt nic nezabíralo. Tak jsem aspoň každých pět nebo deset minut za ní šla a pohladila ji po hlavičce, aby věděla, že nezůstala úplně sama.

misha_
8. lis 2010

Utichla na dve minuty a tatka prisel domu. Jak slysela bouchnout dvere, zacala na novo. Tak at si to spolu uzijou 😎

suik
8. lis 2010

@misha_ jejda 😒 ... naše miška usina naštěstí sama, ale děsím se toho, jestli se to někdy zlomi a bude jekot....

@johanka. to je vlasnte taky fakt, a u nas to i tak funguje, ted teda pase i na podlozce, ale nejdriv zacinala na me hrudi nebo na tatovi, jako malinka ale dokazala lezet i s hlavickou na strane a pak jednu dobu ne....ale co treba prekulovani a tak. Uz si teda ale nepamatuju v kolika mesicich ty deti dle te knihy šly na zem.

ja jsem teda s nosenim trochu na stiru, samotnou v rukach ji dlouho neudrzim, záda dost protestujou, v satku je to lepsi, ale kolikrat ji tam nemuzu uvazat, tak se pak vztekam a je to cely napytel.

jitka_
8. lis 2010

Tak my dneska ještě nespíme! Ještě jsem ji dvakrát nakrmila a furt nic a počuraná víc než za celej den. A jak se pořád tak mrská, tak si pořád ublinkává. To jsem zvědavá, kdy dneska usne.

jitka_
8. lis 2010

Tak malá usnula až po jedenácté, pořád se smála, pořád si chtěla povídat. Nechápu, že nebyla za celý unavená, spala přes den tak dvě max. tři hodinky a pořád si hrála na zemi s hrazdičkou.

lmm
9. lis 2010

@misha_jen nevím, jestli je teď na učení samostatného usínání vhodná doba, tvoje malá už má pravděpodobně separační úzkost a to, co nejvíc na světě teď potřebuje, jsi ty a jistota, že jsi tam pro ni, kdykoliv tě hledá. moje dcera usínala sama, ale v polovině osmého měsíce, když se dostala do téhle fáze, mě potřebuje mít u sebe, když usíná. věřím, že to zase odezní, až získá jistotu, že nikam nezdrhnu 🙂.

lmm
9. lis 2010

@suik, co zkusit nosítko? mně se šátky hrozně líbí, ale nervy na to rozhodně nemám. s manducou udělám raz dva tři pohyby a je to. dávám a sundávám si ji minimálně dvacetkrát denně. kdybych měla vázat šátek, tak ani nespím 🙂.

sussanah
9. lis 2010

@suik vzdyt mate sotva po 6-ti nedeli. Jestli te to uklidni, ja opravdu zacala poznavat co maly chce az tak kolem 5-6m. Do te doby to bylo zkouseni typu pokud-omyl 😅

johanka.
9. lis 2010

@misha_, @suik ti indiani asi nepouzivaju take uvazy ako kriz s kapsou, ze dieta je tam pevne fixovane, ale myslim, ze take volnejsie, takze ono ma dost pohybu, tak asi moze trochu cvicit. S tym prevalovanim sa mam tiez zaujimave pozorovanie od Misky: zacala sa prevalovat na brusko, chvilu sa aj prevalovala, ale len tak obcas, a potom sa na to uplne vydlabla, vobec sa neprevalovala. Na chrbatik z bruska sa neprevalovala vobec, az ked sa zacala plazit, a obcas sa pri tom tak mykala, ze ju prehodilo na chrbat, ale to bol samozrejme omyl, nie zamer. Ale ani to plazenie ju nejak nebavilo. Az ked zacala lozit, vsimla som si, ze sa znova uci prevalovat na brusko, ona to normalne zabudla, az vtedy to pre nu malo zmysel, tak sa to naucila znova. Teraz uz v pohode nejaku dobu beha, takze pozadu nie je, co je co povedat, lebo navyse je ona dost velka a trochu baculata, a take deti byvaju skor pomalsie v motorickom vyvoji. Ono sa to rata ako taky benchmark, ze 4-5 mesiacov: prevaluje sa, ale mozno to nie je nutne, aby ten vyvoj takto prebiehal. Vraj deti roznych prirodnych kultur, ako aj spominani indiani, su oproti zapadniarskym detom motoricky popredu, a pritom su nosene, rodicia ich nenechavaju lezat, ze nech cvicia... hm...

johanka.
9. lis 2010

@misha_ pridavam sa k @lmm, tiez by som nenechavala vyplakavat, pokial vladzes, tak bud s nou a utesuj a uspavaj. Je to mozno otazka nazoru, ja som dost odporca vyplakavania, priznavam. Chapem, ze je to niekedy strasne takze, mna zvycajne obdivovali, kolko mam trpezlivosti, a pri Miske mi obcas fakt tiekli nervy. No ona je zas co do spania dost tazky pripad od narodenia. Teraz pokial nechce spat, tak ju nenutim, necham ju bdelu, hram sa s nou co najpokojnejsie, pripadne ju nosim po izbe a po dome, nech sa zbytocne neroztatari, a o polhodinu - hodinu skusim znova. Je to aj o tom, aby sa jej ukadanie na spanok nesprotivilo. Samozrejme presny rezim tym u nas nehrozi, ale ved ja sama tiez nechodim spat kazdy vecer v tu istu hodinu ale podla unavy. Ono ako sa ubera z tych dennych spankov, tak su to (aspon u nas) dost drsne kvalitativne zmeny, jeden den spi raz, jeden den dvakrat, niekedy spi len tradicnu polhodinu, obcas sa jej zadari potiahnut hodinu (konecne! po roku!), no a tomu treba prisposobit aj vecerne ukladanie. Dnes by sme rady mali aspon vecer od deticiek pokoj, no moj nazor je, ze ak ich nechame plakat (ci s kontrolovanim alebo bez), tak sa naucia neobracat sa na nas s trapeniami. No ked budu v puberte, tak vtedy budeme stastne, ked sa na nas obratia, tak uchovajme v nich tu doveru.

johanka.
9. lis 2010

no, aj aby som bola aj v teme, tak sa pochvalim: vcera rano sa Miska vypytala na nocnik 😀 Naliehavo nieco chela od manzela, volakam ukazovala, tak jej povedal, nech ukaze blizsie, nech ho zavedie. Tak ho chytila za ruku, priviedla k nocniku a ukazala nan. Vyzliekol ju a normalne sa don vycikala 😨 Je to prva lastovicka, ktora leto nerobi (odvtedy sa to neopakovalo), no ale aj tak... 😀 😀 😀