Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kofinek
15. bře 2010

opica: nemas framykoinovy zasyp? Nie masticku. Alebo mozno trosku betadine. Nie vela kvoli jodu, ale mohlo by to vycistit a vetrat a vetrat. ALe myslim, ze zasyp by bol najlepsi, aby to bolo aj suche, aj liecilo. Ak nemas, tak Ti to musi predpisat dr.
A nezufaj, predstav si, ako by to bolo este horsie keby mal pampersky. Drzim palce.

opica
15. bře 2010

kofinek...uz aj to sme skusali a nist ;) ale dik za radu (je to atb, cize na Rp., ja viem 😎 )

ten repik tiez rozmyslam, volala som aj so sestrou, co na to zvyknu pisat lekari (kedze uz som par rokov mimo lekarne) a jasne,ze kortikoidy, no uvidim, co mi povie zajtra.

ked kaka alebo cika, tak ho to asi neboli, len ked mu na to nieco davam...tak sa stazuje 😖
inak s tym bojkotom...u nas nepomaha ani umyvadlo, ani zachod uz, tak neviem...joj, chuda moje...nejak prezijeme, snad nebude horsie 😎

luvie
15. bře 2010

Opica, to máte ale trápení... určitě ale pokračuj ve větrání i za cenu praní úplně všeho. Jinak bych zkusila asi taky heřmámek, jak už někdo navrhoval (heřmánkový čaj, možná kapku levandulového nebo mandlového oleje a utírat s tím zadeček po kakání). Ať to brzo překonáte!!!

A k bojkotu, ono to asi bude ještě dlouho střídavě oblačno 🙂 Kačka dnes zcela ukázkově čůrala, ať už jsme byly na záchodě nebo v jídelně nad kyblíkem, ale snad celý min. týden jsem měla skoro chuť celé bkm vzdát... Říkám si, že bojkoty asi budou nedílnou součástí, takže už se začínám připravovat na další.

opica
16. bře 2010

ja som hotentot ;)
teraz rano mi napadlo,ze este volakedy davno, ked bol g krpec, mi lekarka predpisala imazol krempastu, pokial by mal strasnu zapareninu,ale kedze som s tym nikdy nemala sksuenost, tak som na to zabudla 😉
a teraz rano mi to napadlo, takze hned zacnem aplikovat...je to antimykotikum, malo by to zabrat, tak som zvedava, i ked nadalej budem nechavat vetrat 😎

a co sa tyka nasej BKM...tak vcera medzi 6 a 8 vecer sa 3 razy pokakal, raz do nocnika, raz na podlozku a raz do body...kedze je vyzleceny, tak asi nepocituje potrebu hlasit 😒 takze obed bol uz vecer von...joj, aj tak zbehnem k tej lekarke, aby mi povedala, co s tym...nech mam istotu

sonice
16. bře 2010

opica, skus ahj holtov krem - to je to smradlave hnusne. nam to vylecilo exem dojcenych deti - na tvari. bobek maly ☹

johanka.
16. bře 2010

Tak my sme tu tusim momentalne jedini mimo bojkotu 🙂 konecne. Asi zabrala zmena prostredia. Alebo ju to mozno preslo. Jednoznacne signaly stale nevidim, proste ked mi zide na um, tak ju dam na kyblik a vycika sa. Tak mnoho cikani odchytime. (Stale aj dost pocikanych plienok, samozrejme.)

Dnes som zase skusila uviazat konika na bok. Je to rychle a je to pohodlnejsie ako drzat ju na jednej ruke a druhou nieco robit. Celkom to slo, stihla som vybrat a vyvesit pradlo a poliat kvety, kym jej zacalo byt dlho - alebo sa mozno len pytala na kyblik, lebo sa don nato vycikala. Z toho konika ma velmi dobry rozhlad na to, co robim, tak dlhsie vydrzi kludna. V KsK sa strasne myka. Vam deti sedia v KsK pokojne?

opica
16. bře 2010

no, tak sme spat od lekarky...zajtra mame prist na vyter do vedlajsej dediny..zatial nakazala biogaiu (to uz davam), ryzovy a mrkvovy odvar a cierny caj s bananom...zajtra mam zacat davat bio jogurty...joj, ludia, do revu mi je ☹
a na tu leziu mi dala gencianovu violet a mam davat ten imazol, snad mu to zmizne...a to som sa tesila,ze uz sme skoncili s atb 😠

sonice
16. bře 2010

opica, chudatko, maly! 😢 je mi t omo cluto! nch ste coskoro vylieceni

opica
16. bře 2010

co uz narobim...skor gregora mi je luto...len ma stve,ze robim veetko preto, aby bolo vsteko ok a takto sa to pos...
..inak, este jedna vec, predpisala mi roztok...esteze som volala so sestrou...hehe, gencianovu violet uz nikde nedrzia (lekari to skoro vobec nepisu)...tak som obvolala lekarne..v piatej mi povedali, ze mi to vedia spravit...katastrofa (ale viem, ze to tak chodi, tak som sa ani nerozculovala 😉 )

a k BKM...dnes vela poobede pil, davam ho na nocnik a nic, kalsika, polozim na podlozku...do dvoch minut postaty az za usami...takze dnes uz padli dvojo body a jedna mikina...som zvedava do vecera... 😀

johanka.
16. bře 2010

fuha, opica, to je az take zle, ze treba dalsie atb nasadit?! Neviem, dnes sa to uz s tymi atb prehana, podla mna. Len to je tazko, doktor asi lepsie vie, co robi. Dufam, ze sa uz tych problemov konecne zbavite.

Inak asi zacinam rozumiet tomu, preco sa deticky nemaju nosit tvarou napred. Oni su tak naozaj vystavene strasnej palbe podnetov a nevedia sa tomu branit. Zistila som, ze Miska aj ked je unavena, tak nedokaze zavriet oci, ale stale sa okolo seba pozera, ako by jej snad malo nieco ujst. Pomaha mi urychlit uspavanie, ked jej cez tvar prehodim plienku. Stale ju musim natriasat v satke a spievat jej, ale menej place od unavy, kym zaspi. Su urcite aj take babatka, ktorym to nerobi problem, ked su unavene, tak proste zavru oci a zalomia. Ale toto moje k nim rozhodne nepatri.

delfi
16. bře 2010

opica: on je pořád ještě nemocný???? to je mi moc líto, chjo člověk dělá co může, aby se to nestalo a pak tohle ☹

musím se opět pochlubit jak super mám tchýni - ona normálně pozná líp než já že se malýmu chce a bez ptaní ho dá na nočník!!! teď jsou u nás od soboty manž. rodiče a malej je jak vyměněnej a čůrá krásně do kyblílu (většinu času ho teda hlídá tchýně), teda kromě noci - to je samo se mnou v posteli 😕
johanka: jojo to o tom nošení sedí, myslím, že téměř každý miminko pokud má moc podnětů tak prostě nezaspí ani kdyby bylo sebevíc unavený

opica
16. bře 2010

ale nie, baby, nastastie atb nie, ale myslela som to tak, ze sme sa ich zbavili a teraz este furt problemy s tym bruskom...hold, atb su riadne svinstvo na traviaci trakt aj u dospeleho, nieto este u krpca, ktory ani nema riadne skusenosti s normalnou potravou... 😉
inak, ja som tu mala tiez svokrovcov (uz som rada,ze su prec 😉 ) a v piatok som bola 4 hodky na skoleni a zmakli to, hned ako som prisla mi hlasili, kolkokrat cikal a kakal do nocnika...a my robime aj baby signs, tak sa ucili znaky, aby mu ukazovali...super 🙂

nesetrilek
16. bře 2010

opica: drzte se, imazol by mel pomoci, ale jestli je to tak velke, jak popisujes, tak to bude asi chvilku trvat, tak vydrzte 😉

luvie
16. bře 2010

holky, tak Kačka dnes dostala dvojí očkování, odpoledne jsme obě prospaly v pelechu (ona přisátá u prsíka, samosebou) občas se vzbudila a hrozně brečela, asi ji to bolelo... Nebrala jsem ji ani na nočník, takže pak byla plenka pročůraná durch. Dali jsme Panadol, tak teď je snad v pohodě, počítám, že ještě zítra bude plenek hromada, nechci ji trápit držením za nožičky, kam jí to píchali, je jí to evidentně nepříjemné...

No a na víkend má přijet děda, ale pochybuju, že ten bude hlídat nad nočníkem 🙂 Malá si aspoň zas užije kočárek 🙂

Johanka, já uspávám Kačku v kolébce (jako v šátku), taky jí tam hodím plenku nebo něco, co může cucat (jinak jede paleček... ☹) případně prso. V Kříži mi moc doma spát nechce, ale ven chodíme jen takhle, v kolébce se mi nevejde pod bundu. To usne asi tou chůzí. Koníka jsme nezkoušely, ale budhu, tj čelem ven. Vydržela tam chvilku ,byla pak už unavená, ale asi to zkusím zítra, mám FJ, tak budu sedět, třeba se jí to bude líbit, prý je to dobré na přednášky 😀

delfi
16. bře 2010

opica: my jsme taky začali s baby signs, ale teda na kurzu se sice vyřádí, ale že by sledoval medvídka beebo jak znakuje to moc nee. doma používám když si vzpomenu jen znaky pro mlíko, jídlo, pití, čepice, kachna. víc ne. a zatím ho to moc netankuje - co u vás? jinak držím palečky gregorkovi.
luvie: hned 2? jakto?

opica
16. bře 2010

nesetrilek...snad pomoze, je to uz kusok lepsie, uvidime, i ked som z toho dost nestastna, kedze fakt doteraz sme s tym nemali ziadne skusenosti...ale hold, traviace stavy a chemia je hnusoba...slniecko moje 😉

delfi: ja som bola na kurze, ked mal 3 mesiace (vtedy sme mali obaja cas aj s muzom) a od vtedy mu ukazujem. u nas ficia zatial dva a to vtak (mame korelu-to ale ukazuje momentalne len obcas) a mlieko. snazim sa mu ukazovat tiez asi 5 tych istych a cakam, kedy sa rozbehne, ved este ma cas, on je taky vegetak aj s tym lozenim. este furt nist, stavia sa na 4, cuva, a vrti sa dokola. ked ma kde, tak sa chyti a postavi, ale lozenie dopredu furt nist. tak cakam na posun vpred, doslova 😀

delfi
16. bře 2010

opica: jojo já taky čekala a pak se dočkala asi před 3 dny 🙂) teda myslím to lezení vpřed. no tak to já teda takovou trpělivost mít asi nebudu, doufám, že malej začne aspoň pár znaků do konce kurzu. (ale už dělá pápá i když je to jen nekoordinovaný kymácení ruky, ale teda úmyslný)

luvie
16. bře 2010

Delfi, hexavakcína a pneumokok... Do obou nožiček

A k baby signs, taky se na to těším, zatím neznakujeme, plánuju začít tak nejdřív od 6 měsíce. Ale nečekám hned zázraky, co jsem četla, některým dětem trvá třeba až do roku než začnou něco sami.. a je jedno, kdy s tím začnete. Tak přeju hodně úspěchů 🙂 A Opice, Gregorkovi brzké uzdravení a zase chvilku pokoj od nemocí 🙂

delfi
16. bře 2010

luvie: nám mudr řekla že toho pneumokoka ať naočkujem po hexe, takže na první vakcíně byl před týdnem...

opica
17. bře 2010

baby, aj my sme dostali hexa a pnuemo naraz (zatial dva razy) a ani raz nemal ziadnu rekaciu, dokonca pri druhom ocovani sa na doktorku smial...uvidime, co to bude o dva mesiace pri tretom preockovavani. jaj a dokonca ked ho ockovala druhy raz, tak k tomu este dostal rotarix 😉 a vidite, aj tak kaka jak fras...joj...a vcerajsia mrkva s ryzou na veceru nemala ziaden uspech, tak som nakoniec musela spravit kasu (ta obsahuje 65% ryze), tak dufam,ze to prezijeme 😒
a vcera padli 4 body ☹

bubaaca
17. bře 2010

Čaute bkmárky:

Chystáme sa na bkm s druhým bábom. Syn bol v 15 a pol mesiaci cez deň kompletne bez plienky, v noci som prestala dávať plienku asi od 22 MESIACA, aj keď bývali suché plienky - je ľahšie meniť plienku ako celú posteľ, lebo raz za čas sa stane aj to...Bojkoty boli a veľa - keď lozí, keď idú zuby (tie sme mali od 4mes - prestal hlásiť úplne), keď začne chodiť... To bolo zdrhnutí z nočníka a vykakaní/cikaní sa vedľa... Vydržte, keď bude dieťa v 15 MESIACOCH kompletne bez plienky hlásiť na pieskovisku"kaka", tak vám všetky budú závidieť... 😀
Inak s množstvom kakania - my sme boli do viac ako roka tak 5-6 riedkych kakaní denne, dnes má takmer dva roky a kaká tak dva-trikrát denne. Neviem si predstaviť, že by to robil do plienok ako niektoré deti ešte v troch rookoch. 😠

opica
17. bře 2010

jej, bubaaca aj ty mas gregora 😉 zriedkave meno...hej, toho sa desim, ze by mal byt dlho v plienkach a presne, nezvladla by som nechavat ho v plienke, resp. aby kakal a cikal do plienky, ked vidim, ako mu to uskodilo teraz po atb a to kaka do nocnika 😉

johanka.
17. bře 2010

bubaaca, super, na to sa tiez tesim, ze ked bude mat rok a pol, uz po nej nebudem musiet pravat plienky. Uz teraz mozem skonstatovat, ze kakanie si pekne ovlada, veeelmi zriedka pokaka plienku. Este sa to sice zrejme zhorsi, ked pojdu zuby, napriklad, ale celkovo to povazujem sa viac-menej zvladnute. A uz aj cakate dalsie bkm dietko, ci su to zatial len plany? 😀

luvie, my sme take iste ockovanie absolvovali pred dvoma tyzdnami. Dobre to zvladla, nasledujucu noc mala akurat trosticka vyssiu teplotu nez normalne, nic co by bolo treba riesit, popasovalo sa s tym samo to male telicko. Pozeram, ze tebe tiez spava len tak kratko - a to jej tie tri spanky za den stacia? Lebo mne sa tiez po cca 40 minutach zobudza (v kociku aj trochu skor), ale vidim, ze by potrebovala spat dlhsie, casto uz za 1,5 az 2 hodiny zacne byt taka bez nalady a placliva, to by musela cez den spat 5-krat, co sa mi zda trochu vela. Tak sa ju snazim udrzat spiacu dlhsie. Viem uz ako jej ten spanok funguje, ma asi tak tristvrtehodinove cykly, ked prechadza lahkym spankom, tak to s nou vtedy pochodujem, hojdam sa a tak. Tak niekedy potiahne 1,5 hodiny a niekedy (hura!) prechodim s nou aj dalsiu fazu a taha dve a stvrt hodiny, ale to sa mi podari len obcas. Uz sa mi ju podarilo "donutit" aj k trom hodinam, ale to je potom po zobudeni taka oblbnuta, ze to radsej nerobievam, aby sa jej neprehodil den s nocou. Mne spava v satke v KsK, v koliske nikdy nechcela lezat. Celkovo ju horizontalna poloha moc nebavi. Vcera sa mi (pochvalim sa 🙂 ) pretocila prvykrat na brusko, trochu si pomohla hrazdickou, ze sa jej pridrzala, ale nejak ju to nefascinuje, potom to uz nerobila. Ona by chcela uz sediet a najradsej behat, asi.

luvie
17. bře 2010

Bubaaca, to je milé, když mezi nás závítá někdo s takovýma zkušenostma - hlavně ty VÝSLEDKY!!!! Když vidím, jak si některé tříleté děti "hoví" v pokakošené plence... No, i když je to někdy náročné, spíš teda hlavně z hlediska mé lenosti, jsem ráda, že jsem začala a pokračuju!

No, jinak očkování dnes v pohodě, už si ani nevzpomněla 🙂 Ale plenek jsme stejně měly zase hromadu... taky tři pokakané. Ona prostě ukazuje, že se jí chce, pak tlačí jak o život, třeba 5 min. a nic, no a sotva ji zabalím do plenky a položím na zem, už to slyším 🙂 Často se předtím ještě otočí na bříško. Tak nevím... není tu někdo, kdo by mi poradil co s tím? Mám ji nad tím kyblíkem držet dokud se nevykaká? Mně to zas ale přijde, že je to pro ni po urč. době dost nuda a jelikož kaká i 5x či vícekrát denně, přijde mi to jak týrání zvířátek 😀 Ať už tak či tak, jsem ráda, že se vykaká (i když já to někdy nestíhám, když furt jenom přebaluju a kojím 😀)

Johanko, někdy jí ty krátké spánky stačí, jindy to asi dohání - hlavně o víkendu ukazije taťkovi, jak umí krásně spinkat, dlouho a nejlépe sama v postýlce... Připadám si pak jak blb, když furt říkám, jak nemám čas nic udělat, že nespí celý den a když tak jen u mě... No ale nevím, jak to mám změnit. Když ji zkusím ještě uspat, často už nezabere, naopak se rozpláče, většinou je totiř počůraná... Někdy, když ji zas vytáhnu a nechám vyčůrat nebo přebalím - dle situace - je pak nevrlá, protže není dospaná. No, ale za chvilku se na mě řehoní, jakože co budeme dnes dělat za srandu a vydrží v pohodě další dvě hoďky... Tak nevím. Snažím se ji ukládat přibližně ve stejné časy, ale ne vždy je to možné. Taky mi nespí pravidelně stejnou dobu, tak je to s ní někdy těžké. Ale nemyslím to zle, jsem ráda, že ji mám a v noci je naprosto pravidelná. Jen mamka je někdy mrtvá... A k šátku, dnes mi doma usnula i v KsK, měla jsem francouzštinu, asi se jí ten jazyk líbí, stačilo jí, že jsem se jen pohupovala 🙂 v kolébce jí dávám hlavičku trochu výš než nožky, sice mi pak stejně sjede, ale víc se jí to líbí. Nebo níž, ale to ji mám u prsa a natočenou na sebe bříškem. Ale každé mimi má asi rádo něco jiného, zase aspoň něco uděláš, protože kolébka je s ní už široká, takže i když mám obě ruce volné, nespojím je před sebou, aniž bych ji vzbudila.

bubaaca
17. bře 2010

cakame druhe, ale este nevvieme co 😀
najhorsie bolo bkm okolo roka, lebo to lietal ako saleny a nechcel sediet na nocniku aj ked bolo jasne, ze uz mu je treba a parkrat sme mali hovno story, kedy decko ficalo po celom byte a za nim kopky hovna... no hruza, neodporucam koberce...

opica,
ak vela kaka a ma zaparenu ritku po atb, treba dat probiotika v kvapkach a imazol krempastu - lebo to bude narusena crevna mikroflora a najcastejsie je premnozena Candida.

opica
21. bře 2010

caute kocky,
tak hlasim nas stav...vytery negativne..rana sa uplne krasne hoji (ta gencianka je zazrak 😉 ), takze ak by sa vam to niekedy stalo, treba davat gencianovu violet a imazol...som necakala, ze za 4 dni tam bude mat uz len cerveny fliacik a ziadnu otvorenu ranu 🙂
s kakanim sa to vyrazne nezmenilo, stale je to zo 5-krat denne, ale kaslem na to, snad sa to upravi.
bkm momentalne nula bodov...zacina sa velmi hybat, uz sa dava v kuse na 4 a skusa sa pohynat dopredu (KONECNE!!!). sice som sa nastvala a dohodla si na utorok ortopedicku, ale nevadi, ved nech sa nanho kukne.
inak vobec nesignalizuje, uz len vidim,ze kaka a nestiham vyzliekat...ach joj, zas same pranie 😒
ale nech je spokojny, asponze sa mu zlepsuje zdravotny stav 😉

johanka.
22. bře 2010

blahozelam, bubaaca 🙂 Ani nechcete vediet ze ci chlapcek ci dievcatko? Nechate sa prekvapit?

Bola som cez vikend u nasich, tak mi vraveli, ze nas davali na nocnik, ked sme uz vedeli sediet, tak okolo 5 mesiacov. A ja som vraj cez den bola bez plienok, ked som mala 13 mesiacov a narodila sa moja sestra, noci ze trvali trochu dlhsie. Takze som pochopila, preco ta knizka, co mam, radi aj Slovensko medzi krajiny, kde sa na nocnik trenuje velmi skoro. Ze dnes mainstreamova literatura odporuca zacat v dvoch rokoch, je asi dost nedavna zapadniarska moda.

Inak zda sa mi, ze Miska si uz naozaj zacina ovladat aj cikacie zvierace. Casto pocka, kym ju dam na kyblik, a tak v poslednych dnoch celkom dobre odchytavame. Alebo sa uz parkrat stalo aj, ze celkom neudrzala, plienka bola malicko cvrknuta, a hlavna davka sla do kyblika.

johanka.
22. bře 2010

super opica, ze sa to tak lepsi. Bkm neries, to sa zas zlepsi, ked sa ostatne veci doriesia. U nas sa to teraz zlepilo, ked sme po vikendoch behali po navstevach, mala som malu v jednorazovkach, tak som ju davala cikat/kakat po kojeni popri prebalovani. Zakazdym nieco pustila, kajanie sme odchytavali. Uplne som sa ohladne bkm uvolnila - ze ved ide o to, aby sa aspon daco odchytilo, nech si fixuje, ze plienka nie je prvorady zachod, ale niekde inde by sa to malo robit. A bud sa nam zacalo zase viac darit alebo som to mozno len ja zacala vnimat, ze jeeej, ako sa nam dari.

johanka.
22. bře 2010

no, ked uz som pri tom pocitaci, tak pokracujem.... Baby, co praktizujete bkm aj v noci: ake su vase dojmy? Ja som stale na vazkach, ci v tom pokracovat. Neviem, ci ju len zbytocne nezobudzam. Stale vaham, ci neprejst na jednorazovky v noci, alebo aspon nejake fajnovejsie latkovky, nech radsej dobre spi. V podstate ma manzel vzdy presvedci, nech zotrvam, nech malej zbytocne nerobim v hlave chaos. Tak som zatial urobila aspon to, ze ju v noci neprenasam na prebalovak, ale ju rozbalim rovno na posteli a kyblik mam vedla na zemi - usetrim si tak dve prenasania, takze aj malu to snad menej rozoberie, zda sa mi, ze je to trochu lepsie.

delfi
22. bře 2010

čauky hlásím se po delší době. mates snad přestal už bojkotovat , takže ho mám doma prakticky celý den bez plínky a bez nehody (teď jsem to určitě zakřikla 🙂), ale jakmile mui dám punčocháčky (bez plínky) tak to do nich do 5ti minut pustí - ale když ho předtím dám na nočník tak to nechce.... neřešila bych to, ale jak se nám už rozlezl tak řeším aby neměl moc studenej zadek a nohy, máme tady sice podlahovku a plovoučku/dlažbu, ale stejně když na tom sedí či leze nahej (jen v ponožkách) tak má za chvíly ten zadek studenej. jak to děláte vy???
ad BKM v noci, poslední týden jsem se rozhodla, že ho nebudu zbytečně budit a dávám mu jednorázovku. to proto, že se mi už KONEČNĚ!!!!! budí jen na 1 kojení v noci (což předtím čůral čstějš než 1x tak měl mokro) a pak kolem 6tý buď už vstává nebo ho udundám ještě ke spaní, to ale nesmí čůrat do nočníku bo ho to probere úplně. dřív jsem dávala látkovku, ale to se pak moc mrskal když se počůral a začalo ho to chladit. myslím že se to s jeho spaním teď o dost zlepšilo a světe div se poslední 2 noci dokonce moc nečůrá. trochu vyčůrá před tím nočním kojení (tak kolem 3. ráno) někdy když fakt spí tak ho ani nedávám a jen dám prso a pak trochu ráno kolem tý 6. a když ho někdy nedám na nočník tak dokonce vydrží až do těch 7.30!. ale jeden nočník za noc/ráno vždy dám. je mi proti srsti nechat v počůraný papírovce (jako 2x počůraný). co vy?