Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

luvie
26. čer 2010

jo holky, už jsem začala malou posazovat na nočník, jak jsem tu četla, že někomu se dítě nechce posadit, je zvyklé v klubíčku. Snažím se jí dávat na nočník i na záchod, chodíme ven, takže čůrá i venku, teď ji občas i posadím na ten nočník a celkem jí to jde, když se jí teda opravdu chce. No, ale nekaká teď tak pravidelně, takže někdy musím být hodně ve střehu. 😀

prsky
26. čer 2010

no moja je zvyknuta na klbko a ani WC ani serbel zatial nefunguju (vzdy si pocka na cinak). dnes som jej dala len gatky s macickou a hovorila jej, ze nesmie cicu ocikat a pol dna aj vydrzala, ale zato poobede precurala rovno 2je po sebe aj s teplacikmi (sa ochladilo vonku) 😅 ale najlepsie je, ze sa vycura do gati a potom si sadne na serbel 😀 takze u nas je to asi len otazka casu, kym sa spravne nacasuje a sadne si na serbel pred cikanim 🙂 len skoda, ze pred cikanim nedava ziadny signal (sme sa na to dnes schvalne zamerali), ale neva, aspon ze kakanie hlasi este pred

kveluse
27. čer 2010

Ahojky,
tak my nočník taky používáme. sama si na něj sedá, ale většinou potřebuje do klubíčka, aby se opravdu vyčůrala. Ale říká si tak, že přinese nočník, řekne čííí a snaží si na něj sednout.

johanka.
27. čer 2010

baby nestraste, ze je taky problem preucit deticky z klbka na normalne sedenie na nocniku 😲 Tiez som ju uz skusala posadit na nocnik, ale ide okamzite do noh, neobsedi tam. No neviem, mozno je to aj tym, ze mame dlhotrvajuci bojkot. Uz som z toho trochu mimo, dari sa mi odchytavat akurat ranne cikanie, aj to nie vzdy. Zacinam sa obavat, ze zabudne vsetko, co sa ohladne bkm naucila, a o niekolko mesiacov budeme zacinat uplne odznovu, normalne konvencne ucenie na nocnik.

suncruise
27. čer 2010

zdravím všechny maminky,
chtěla jsem se s vámi poradit. bkm jsme začali používat cca ve čtyřech měsísích, a kolem půl roku jsme to měli vychytané skoro stoprocentně
pak začaly příkrmy, ale dalo se. to co řeším je někde jinde. máme zhruba rok a měsíc, " první období vzdoru" prý- řekla mi moje pediatrička
malej objevuje svět, lozí, a je nerad vyrušován. jakékoli přebalování je problém, boj ( nevydrží v jedné poloze), a následně řev. pomalu ale jistě jsem vzdala látkovky
nevím proč, ale začal bojkotovat ten čínskej hrníček. když ho na něj dám, vzepne se, jako že se mu nechce, a pak to za chvíli udělá do plínky. z normálního nočníku také slízá dolů. napadá mě někdy, jestli to nemůže být otázka nějakého jeho vlastního klidu a soukromí, nebo to je ještě moc brzo?
většinou vychytám jen " velkou stranu", a to když evidentně vidím, že tlačí, pak ho vezmu do klubíčka, a je to
zdá se mi ale, jako by byl podrážděny, když jej zkoušm dávat často i na malou stranu, je to možné, že by toho měl plné zuby? příbuzní, nezasvěcenci, mi to často říkali, když byl menší, že do něj pořád " drbu" ( rozbaluju a zabaluju látkovku), a že jak bude trochu větší, nenechá si to líbit, a zdá se mi ted , že měli pravdu
možná je problém v tom, že jsem se nevydala stoprocentně bkm cestou, a měla jsem i látkovky, takže vlastně jsem kombinovala dvě věci co spolu moc nesouvisí...
ráda bych v bkm pokračovala, ale když vidím, že čím méně jej přebaluju, tím jsme víc v pohodě, tak se mi to chce skoro vzdát...
poradíte? 🙂
díky

prsky
27. čer 2010

@suncruise aj my latkujeme a bkmkujeme. prebalovanie je boj, niekedy, ked uz prejdeme prahom kupelne, tak spusti rev, ale osvedcilo sa mi mat v policke zaujimave flasticky a veci, s ktorymi sa bezne nehra, ale ju zaujimaju, necham ju vybrat si a potom pristupim k rozbaleniu/podrzaniu nad cinakom/zabaleniu. vacsinou to funguje. teraz ale prechadzam na behanie v nohavickach alebo holou ritkou, tak uvidime, ci to prinesie nejaku zmenu 😉

kveluse
28. čer 2010

@suncruise
taky jsem už mnohokrát přemýšlela nad tím, jak to bude, až se dostane do věku, kdy by ji to mohlo otravovat. Zatím se nám to vyhýbá, možná proto, že reaguju myslím si dobře a citlivě, prostě ji radši nechám vyčůrat pod sebe, ukážu pak nočníček, že to čííí mělo být tam, ale když se brání dotyku, neberu ji a nenutím. Určitě by ti pomohlo ho nechat bez plínek, nebudeš ho otravovat vybalováním, pereš plínky, můžeš prát i tepláčky. Jestli máš pocit, že ho otravuješ, že ho zkoušíš dávat moc často, tak na ten svůj pocit určitě dej a nech ho, aby si buď říkal sám, nebo se počůral. Není to jednoduché, ale někdy prostě můžou mít období. Musí vědět, že to je přirozená věc, která je pro něho, že to není povinnost a nic se neděje, když se to nepovede. VYužij toho, že je teplo a jestli máte zahrádku, nech ho běhat nahatého, a když bude čůrat, jen ho upozorňuj signálem. To mě napadá, třeba ti něco z toho pomůže.

ludmilabb
28. čer 2010

@kveluse ja zatial malej nevysvetlujem nic, poviem jej len ideme cikat, kakat...mozno je uz pomaly aj cas, vysvetlovat jej ze do plienky sa necika ale len do nocnika, mam pocit ze zatial nepochopi co myslim 😒

kveluse
28. čer 2010

já jsem nad tím nějak nepřemýšlela, jestli je brzy nebo ne. Tak nějak jí všechno říkám, jakoby už byla velká. Něčemu nejspíš nerozumí, ale spoustě věcí rozumí moc dobře. To, že se čůrá a kaká do nočníku chápe, protože si ho sama nosí. Ale už jsem přemýšlela nad tím, že by to asi všechno bylo jinak,kdyby byla víc miminko. Ale ona už teď vypadá na 1,5 roku, tak mě to asi nutí se k ní tak chovat.

diduska777
28. čer 2010

Ahojte maminky 🙂
Busni, dakujem, moja mala má cez 7kg, buduci tyzden mame poradnu, ale plavanie začne az od septembra (lebo to cez prazdniny zrušili 😠 ) a tiež som chcela kupit M, no uvidim kolko kilov bude mat v auguste... Chodite plavat so svojimi detičkami aj inde ako na plavanie pre babatka (myslim kupko, alebo tak)...
U nas tiež akosi piskanie nestihame, kaku vačsinou ano ale tiež sa stavaju nehody.. Doobeda to je vzdy horšie ako poobede, to už piska menej často a viac.. Po zobudeni to tiež nie vždy stihnem 😒 Spime totiž spolu v posteli a kym sa spamatam (bije ma ručickou, začali sme totiž so znakovanim a už niekedy ukazuje že chce prebalit, to použivame aj na piškanie), že je hore, tak už je niekedy popiskana, ale ked ju dam nad šerblik tak si este zvykne trochu cvrknut, takze sa to aj snaži zadržat 🙂
Chcela som sa spytat, mame doma šatku a chcela by som este jeden nosič, dostali sme od znamich Zaffiro (je to womar.eu) ale nie som si ista ci je dobry na chrbatik a nožičky a tak neviem či ho mam používat. Rozmyslam nad Manducou alebo Ergom? Co vy na to? Dakujem za rady 🙂

prsky
28. čer 2010

@diduska777 my sme boli minuly rok s vtedy 8mesacnou aj na kupku na jazerach - mali sme aj bazenik a v pohode 😉 . to zaffiro je klokanka, babo v nej visi (nema nozicky okolo tela nosica) a teda nie je moc koser. my pouzivame manducu od mala a som spokojna. este ako tehu som bola vysadena na satky a teraz si neviem predstavit, ze by som viazala 😉. a mas doma sikovnicu, nasa si so znakovanim davala riadne nacas, ale ked uz zacala, tak sa to spustilo rychlym tempom.

diduska777
28. čer 2010

Prsky dakujem za odpoved, ved ani mne sa to zaffiro velmi nepaci, tak to ja ani nepouzivam... Dakujeme za pochvalu 😉 , vidim, že aj vy mate Laurušku 😀 Mne mala len teraz začala znakovať, zatial iba piškat (prebalit) a mlieko (ale to znakuje hlavne ked ju mam na rukach, čiže skoro vzdy 😉 alebo ked už je prisata, tak mi maga prso ostošesť 😝 ) Mlieko jej ukazujem od 3 mesiacov a pisat asi mesiac, ale to pisanie jej je asi lahšie 🙂 Ja sa neviem rozhodnúť či manducu alebo ergo... Obe su dobre, zatiaľ iba šatkujeme ale partner obcas chce malu tiež nosit a v satke jej to je nepohodlne lebo nevie tak naširoko roztiahnuť nožičky, takže on ju mal par krat v tom zaffire 😒 Dufam, že jej to neubližilo 😖

prsky
28. čer 2010

@diduska777 my sme znakovali od jej narodenia, ale prdela na nas 😀 ked je jej nepohodlne v satke, bude jej aj v manduce/ergu, lebo tam tiez musi roztiahnut nohy okolo pasa nosica a nosic ju len pridrzi v spravnej polohe. aj nasej Lale to bolo neprijemne, ale od cca roku je uz spokojna aj na muzovej pneumatike 😉

ludmilabb
28. čer 2010

@kveluse joooj moja mi cinak nenosi taka frajerka este nie je 😀

sussanah
28. čer 2010

@diduska777 manduca nebo ergo zalezi spis na nosici nez na mimcu. Je lepsi vyzkouset a uvidis. Me treba manduca nesedela pres zada, tak mame ergo. Ono to roztahnuti nohou by v 5m nemel byv problem, Jak malou dobre posadis, dupku hodne dole a kolinka nahore, tak je jakoby sama roztahne. Manza taky nosi a to od 3m a bez problemu.
@luvie my ted taky shanime nocnik, ale nikde nemuzu sehnat ten co chceme. Na plavani aji takovy ten stary klasicky nizky kulaty bez zad a ten se super.Maly si na nej hnedka sedl a supr. Teda ja ho jakoby nejprve davala do klubicka, drzela tesne nad, pak posadila ale drzela za nozicky a ted uz jen posadim a drepim za nim (nesedam ho pred sebe ale stejna poloha jako u klubicka). A zatim to funguje 😉

zzuzullka
29. čer 2010

ahojte, vy už máte všetky také pokroky, aj ja by som už chcela. je to strašne náročné...no ale snáď to zvládneme. stále premýšlam ako najlepšie začať, a myslím, že by bolo fajn ho nechať celý deň bez plienky a sledovať signály...ale ako to urobiť aby sme nemali všetko vrátane seba pocikané a pokakané za ten celý deň. máte nejakú radu?

lmm
29. čer 2010

Holky, a kdy používáte znak pro čůrání? Když dáváte mimčo nad nočník, pochopí to, i když se nevyčůrá? Nám se teď daří v podstatě jenom venku. Dneska jsme čůrali i v davu na autobusáku. Doma zůstává kyblík suchý, jakmile ji nemám v manduce, tak to prošvihnu. Manducu můžu jen doporučit, jen bych udělala pogumované okraje, malá se zakousne a slintá, takže má za chvíli nasáklou celou stranu 🙂. Jedno z toho (ergo, manduca) je prý vhodnější pro menší lidi, druhé pro větší, ale už si nepamatuju, co pro koho. Sussanah, to je dobrý postup při učení na nočník, díky za tip. Snad si to za rok, až to budu potřebovat, budu pamatovat 🙂. Dneska v autobuse mě oslovila stará paní, jestli vím, že to nosítko je pro miminko nezdravé. Vida, jaká funguje osvěta, akorát hodí do jednoho pytle všechny nosítka, a pak stejně vidíte maminky s klokankou.

lmm
29. čer 2010

zzuzullka, za chvíli budeš taky profík. jestli máte všude koberec, dej si na něj flísovou deku, ta nepropustí, na to složenou čtvercovku a měň jenom tu. myslím, že nebudeš potřebovat ani celý den.
johanka, přesně tyhle pochybnosti si pamatuju, když u nás bojkot trval už snad dva měsíce. a vida, ona si to moc dobře pamatuje. tak ti chci vrátit tvou dřívější podporu - vydrž, bude zase líp!

rampa
29. čer 2010

ahojte vsetky, dufam, ze ma zoberiete do svojho kolektivu ako novacika 🙂 ja som bola namotana na bezplienkovu metodu uz pocas gravidity, ale prve mesiace, aj ked nejake pokusy boli, som to proste nezvladala. mala bola strasne zaprdena a hlavne dost hnackovala - este v porodnici nas naladovali obidve kopou antibiotik. ale teraz je teplo, moze byt nahata, tak som si povedala, ze idealny cas. snazim sa ju mat cez den stale naholo v obyvacke na podlozke. ale nech kukam ako kukam, ziadne signaly z jej strany nevidim. proste cika a kaka uplne bez zmeny grimasy, ci nejakeho charakteristickeho zvuku. tak sa ju snazim aspon posadzovat na nocnicek cca po 15 minutach po papani a to opakovane. mate pre mna este nejake dobre rady?

sussanah
29. čer 2010

@rampa ahoj vitej 🙂 s temi signaly to je podle me jak u koho, my treba jsme moc nesignalizovali, to za ted, jak je starsi. Zacli jsme poradne az v 3,5m.Vzdycky je zaklad po spani, to je skoro tutovka. po kojo to uz je jak kdo. Nektere mimcacuraji hned, my zase nejdriv po 30min po kojo. Zkus to treba tak neresit, co 15min bych to asi nedelala, at to male nezprotivis. ze zacatku bude uspech, kdyz se ti podari 2-3 po spani 😉

diduska777
30. čer 2010

rampa vitaj 🙂, my sme zacali od troch tyzdnov, najprv do umyvadla, po zobudeni a 5 minut po jedle a potom o dalsich 10min. Do troch mesiacov sme nemali pokakanu plienku a potom to islo dole vodou ☹ Pisanie vychytavame ako kedy, u nas tiez nic moc, vacsinou to nestihnem lebo nie vzdy signalizuje... Ked je zaujata hrou tak uz len skusam nad serblik ale nic a potom radsej do plienocky 😖

Imm, my použivame znaky podla knizky Jak se domluvit s kojencem a batolatom. Znak jej ukazujem pred piskanim (je to znak prebalenia, buchanie rucickou na bok plienky, to by som jej uz v klbku ukazovat nevedela, iba jej ho urobim s jej rucickou), ale teraz ho zvacsa ukazuje ona mne, ale nie vzdy to aj znamena, že piskat chce... Tak 6 z 10 chce alebo je uz popisana...
sussanah, no ja by som to aj vyskusala, ale nemam kde... Byvam v malom meste, mame tu sice viac obchodov aj napr. predeti.sk, ale tam ergonomicke nositka nemaju a ani nikde inde... Nemam ani ziadnu kamošku ani znamu, čo by take mala alebo používala (ked idem s malou v šatke tak ma maju za exota 😒 ) Proste u nas sa (to) nenosí ☹ Ja som nízka (mam 160cm) a chcela som niečo také, čo budem moct používať aj ja, aj partner (185cm) a este je aj pohodlne na boku... Mne ta poloha na nosenie malej najviac vyhovuje doma, ked nieco robim (lebo chce všetko vidiet), ale v šatke ju tak uviazat neviem a neviem ci ten nosič je vhodny aj (hlavne) na domace použitie... Nezaoberala som sa tym az tak, bola som zamerana len na šatky, ale tu si uviazat nabok proste neviem... Kapsa vnutri aj vonku s krizom mi ide (ine ani neviem viazat) ale napr. koliska (nevedela som ju tam dat do spravnej polohy, ani konik nie, na budhu je asi este mala...
Skusala som to xkrat ale nic... Proste som na to lava 😠

Používate níektora plienky Kikko? Myslim plienkové systémy...
http://www.plienky.sk/plienkove-systemi/-/-/pli...
maju tam plienky za slusné ceny, len neviem ci su to len nohavicky a do toho sa vkladaju este plienky alebo by stacili tie save vlozky alebo uz nic.. Ja som z tychto plienok jelen 🙂 Ja používam eko jednorazovky alebo klasicke stvorcovky do takych pogumovanych z jednej strany... Problem je u mna ten, ze nemame pracku, byvame v podnajme (budeme sa stahovat do vlastneho, ale este nie je dokonceny a pracka bude az tam) a zatial nam veci perie svokra (zlaty to clovek 🙂 ) takze aj preto používame hlavne jednorazovky... Aj ked by som chcela používat hlavne latkovky, tak to momentalne nie je mozne 😒

diduska777
30. čer 2010

No, to som sa ale rozpisala 😝

diduska777
30. čer 2010

K tym plienkam aku velkost by ste mi odporucili ked ma mala cca 7 kg (na poslednej poradni pred 3tyzdnami mala 7040... Nechcem aby jej to bolo velke ale ani male... Chcela som M a dufam te jej to nebude za mesiac male...

sussanah
30. čer 2010

@diduska777 s tim nositkem, pokud jsi mensi, tak asi radeji bych volila ergo. Ze pry se manduca na mensich postavach musi vzadu krizit pasy a je to slozitejsi. Kazdopadne asi bych objednavala z obchodu, kde ti ho muzou i zapujcit postou a kdyz nesedi, tak postou vratis zpet a zaplatis jen pujcovne. Urco v SR neco takoveho je jako v CR. Kikko plenky jsem slysela ze pry nic moc, pokud chces neco levnejsiho jako kikko, tak radeji podle me Baby Lucy.

prsky
30. čer 2010

@sussanah @diduska777 co je mensia postava? ja som da sa povedat utlejsia, nosim konfekcnu velkost 36 aj ta mi niekedy byva velka a a o bedrovych nohaviciach mozem pri vyske 165cm snivat, ale manducu prekrizovat nemusim a je mi pohodlna. naj je asi vyskusat - su pozicovne aj na SK (napr http://www.nosime.sk/sk/poziciavanie/). v manduce nosim aj doma - teda teraz uz minimalne, ale ked bola malinka, tak bola v nosici takmer stale a je s tym super manipulacia, lebo vyberies/vlozis v priebehu par sekund. pouzivam stvorcove plienky imse vimse a pulky gro baby a som s tym spokojna (gro baby su od narodenia po naucenie na nocnik - maju take cvocky, ktorymi sa daju podla potreby zmensit alebo zvacsit). kikko plienky predavaju aj v DM, zo zaciatku su aj jemne a pekne, ale velmi rychlo stvrdnu a zozmolkuju sa. inak stvorcove plienky rychlo schnu a ja ich ani nezehlim. pri praktizovani BKm sa dopracujes aj tak k minimalnemu poctu pocikanych plienok

johanka.
30. čer 2010

@luvie dobry napad s tym melonom, alebo nejake ine sladke ovocie skusim. Jedine, co mi zatial ako-tak jedla, bolo jablko. Akurat mi pediater hovoril, ze vsetko, co jej davam, mam zatial uvarit alebo aspon preplachnut vriacou vodou. No neviem, co z takeho melona zostane, ked ho prelejem 😅 Mmch ja to tiez robim tak, ze ked dlho nic nechce jest, tak dam par dni pauzu, spravidla je to potom aspon den-dva lepsie. Je fakt, ze potom to zavadzanie prikrmov ide trochu pomalsie, ale ona nema ziaden problem, pribera, je vesela, zdrava... Nie je nevidane u nas na dedine, ze dvojrocne dieta je takmer plne dojcene, mamicky si tu s prikrmami tazku hlavu nerobia.

sussanah
30. čer 2010

@johanka. proc mas ovoceproplachovat varici vodou? 😕 Tomu asi nerozumim.. Ja to udelala jen asi dvakrat s jablkem, ale jak jsem videla, ze je v poho, tak mu davam cerstve a primo ho zboznuje. Ja bych z tech deti nedelala sklenikove kvetinky 😉
@prsky @diduska777 tak ono to bude fakt spis o vyzkouseni 😀 Ja mam velikost tak 40 a manduca mi vylozene litala kolem ramen, ergo sedi jak pribite 🙂

johanka.
30. čer 2010

@lmm vdaka za podporu. Prave tuto poslednu noc ma prekvapila. O druhej v noci uz bola dost nepokojna, tak som si povedala, ze pred dojcenim je cas aj prebalit. A bola sucha! Ukladala som ju o siedmej vecer. Neverila som vlastnym ociam, normalne byvala o tom case uz uplne precikana. Tak co ze uz s nou, vravim si, ked je rozbalena, skusim dat na kyblik. Bez protestov sa nechala podrzat a dokonca sa don krasne vycikala. Potom do pol stvrtej mala biely den, ale to mi robieva v poslednej dobe skoro kazdu noc. Tak som rozmyslala, ako sa s tymto pochvalim a aku kalamitu mi nadeli po tejto sebachvale. No uz len myslienka, ze sa pochvalim, bola dost velkym hriechom, lebo hned rano sa mi dokakala tak, ze som musela prezliekat aj postele 😀

johanka.
30. čer 2010

@sussanah myslim ze je to tak lahsie stravitelne, mozno su aj dalsie dovody neviem. Vsak chvilu to tak budem robit a potom jej dam aj surove. A zda sa mi, ze aj chut sa tym trochu zmierni, tak sa snad lahsie rozpapka. Preliala som vriacou vodou salat a tak mi chutil (jedavam s nou), ze som jej to vsetko zjedla 😅

sussanah
30. čer 2010

@johanka. tak pokud ji chutna 🙂 teda vam obema 😉 malemu prave to prevarene jablko moc nejelo, jak jsem mu dala syrove, tak se mohl utlouct 😀