Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

zzuzullka
5. črc 2010

ahojte, vy dávate pred tým ako dáte dieťato na nočník nejaký signál? aj takémuto maličkému ako mám ja? že napr. keď sa zobudí- zatiaľ sa nám väčšinou darí len vtedy, ale skúšame len pár dní- tak mu mám ukázať nejaký signál a dať na nočník a potom pochváliť? alebo ako? a aké signály máte vy?

neurologia
5. črc 2010

@zzuzullka
no ja jej od zaciatku spievm jednu pesnicku teda len kusok z nej...ked sme na wc...tak jej ju zaspievam a ona sito spojila...ze ano teraz mozem urcite 🙂 a potom chvalit to jasne 🙂

prsky
5. črc 2010

@zajaciq oralne, rektalne atd stadium je zalezitost prednasok z psychologie, ale su to stadia vychadzajuce este od freuda. moja dcerka si nezvykla kakat do plienok a teda ani nema potrebu si v nich hoviet (ako nam na prednaskach hovorievali) - takze dnes sa uz pozeram trochu inak aj na skalopevne presvedcenie prednasajucej, ze je kontraproduktivne prave v tomto veku deti odnaucat od plienok - to vychadza z nasich zvykov - ked si dieta na plienky a kakanie pod seba nezvykne, nema ani potrebu si v hovienkach "volkat", prave naopak v tomto stadiu si skor hovie v ovladani zvieracov (pozorujem to u mojej dcerky) 😉

@ johanka..no generacia mojich rodicov je zvacsa zhrozena, ze deti su este 2rocne v plienkach 😀 ale inak suhlasim

@zzuzullka signal som nedavala, obcas ma osvietilo a ked cikala, hovorila som ciki, ale nejaky efekt toho nebadam (ked jej teraz hovorim ciki, tak sa nic nedeje - som to dost neposilnila =pavlov reflex). naj by bolo, ked vykonava potrebu, hovorit signal (ššš, ciki, aaa alebo co si vymyslis) a to dosledne, dieta si to spoji a malo by sa ti ulahcit v tom zmysle, ze ked dieta rozbalis a podrzis nad nocnikom a povies signal, zacne cikat/kakat na dany signal (malo by to ulahcit aj pri uplnom oducani plienok)

prsky
5. črc 2010

@neurologia potlac boby lebo? 😀 to ma niekedy napada, ked kakame 😀

neurologia
5. črc 2010

veru potlac boby lebo.... hehehe....aj ym sme rozmyslali ze aky signal a mm zacal spievat boby...tak nam to uz ostalo..

zajaciq
5. črc 2010

fascinuje ma ako sa tu vsetky vyznaju do psychoanalyzy. ja som to studovala pat rokov, idem si z toho robit doktorat a viem toho menej ako na zaciatku. ale budis. kazdy si robi so svojimi detmi len to najlepsie co umi. ja som sa nikde nevyjadrila, ze som proti davaniu deti na nocnik predcasne, ale dedukciou ste ma tu do tej polohy dali, zrejme kvoli tomu, aby bolo komu co vysvetlovat a oponovat. dakujem, neprosim si byt projekcnou zonou 😎 a pobavilo ma, ze Freud je uz zastaraly. vo Francuzsku dalej pokracujeme skumat jeho texty a kazdy psychoanalytik, ci uz klinik, alebo teoretik, nadvazuje na jeho prvotiny.

johanka.
5. črc 2010

@zajaciq nemam pocit, ze sa tu vyzname vsetky do psychoanalyzy, mozno prsky o tom cosi vie, ja teda rozhodne nie, ale na to, aby som videla na mojej dvojmesacnej dcerke, ze tlaci, na to nepotrebujem doktorat z psychoanalyzy. No, ved sa uz nedurdi. Trosku sme sa tu do teba obuli, to je fakt, ale na tomto fore sme a bkm praktizujeme preto, lebo (a) verime, ze zvierace babatkam funguju od narodenia, a (b) verime, ze si ich babatka dokonca vedia ovladat. Ved bez tychto predpokladov bkm nema zmysel. Takze ak tu predostries opacny nazor, prirodzene si koledujes o zurivu kritiku 😉

johanka.
5. črc 2010

@kveluse to mas teda riadnu sikulku, aj s tym lozenim, chodenim 😲 , aj s nocnikom. Mne sa z 4 mesiacoch len prevalovala na brusko, aj to ju bavilo len dva tyzdne, potom sa na to vydlabla a len sediet a sediet. Skor sedela nez lozila. Tiez sa velmi netrapim tym, co by sa akoze ako malo a nemalo. Citala som skvelu knizku o tom, ako sa kde vychovavaju deti a pochopila som, ze co sa smie a nesmie, to je aj u nas skor zalezitost viery nez medicinskych znalosti. Tiez sa mi zda, ze je najlepsie pocuvat dieta, ono si povie co chce, ze na co je uz pripravene.

prsky
5. črc 2010

zajaciq ja som sice nestudovala psychoanalyzu, ale rozdeleni vyvinovych faz cloveka z psychohladiska je vela (a od mnohych renomovanych psychologov, ktori sa aj od freuda "odpichli". freud je studovany aj dnes, ale keby boli jeho nazory dodnes iba nekriticky preberane, tak by uz "po nom" asi nikto nic nepublikoval a psychola by sa dalej neposunula 😉 . ja som pred par rokmi vysvetlenie nasej prednasajucej ohladom falickeho stadia bezvyhradne prijala (este som si pomyslela, aka bola moja mama tyranka, ked nas "nutila" k cistote este pred tretim rokom) aj ked je mozne, ze to nepodala celkom stastne. no a teraz mam dcerku, praktizujeme bkm uz vyse roka a vidim, ze si vo svojich vykaloch nehovie tak, ako to ona vtedy popisala - ale freudovo rozdelenie som priamo necitala, takze mam mozno skreslenu predstavu o tom, ako to vlastne naozaj myslel (mozno mu islo skor o to, ze si dieta zacina uvedomovat, ze z neho cosi aj "vypadava" 😀 - len si aj tak myslim, ze sa mohol aj on mylit, kedze cerpal zo zivota urciteho naroda v urcitom case - keby vychadzal so sledovania narodov, ktore plienky nepoznaju a maju inu kulturu, mozno by jeho rozdelenie vyzeralo inak)

@johanka. suhlasim, tiez sa snazim odputat od toho, co by dieta malo a nemalo podla vseobecnych kriterii, snazim sa neporovnavat, ale niekedy je to silnejsie ako ja 😅

prsky
5. črc 2010

jeziis...oprava..nie ohladom falickeho ale analneho stadia..uz som asi unavena a necitam po sebe 😔

zzuzullka
6. črc 2010

@prsky, ja mu tiež spievam potlač boby lebo...keď kakáme...inak sa musím pochváliť že sa nám zatiaľ stále darí, odkedy sme začali tak každý deň aspoň nejaký úspech...ale najviac sa mi páči, že teraz napr. už 2 dni nekakal a včera keď som ho držala nad nočníkom v klbku tak sa aspoň poriadne vyprdel aby ho nebolelo bruško a dnes ráno po papaní som videla, že sa snaží tlačiť ale nešlo mu to a dala som ho nad nočník a za chvíľu sa vykakal 🙂 tá poloha mu fakt pomáha a to je super 🙂

prsky
6. črc 2010

@zzuzullka tesim sa s tebou 🙂

zzuzullka
6. črc 2010

@prsky, ďakujem, každý úspech ma vždy posunie dopredu 🙂

lmm
6. črc 2010

Ahoj, clovek tu chvili neni a vy už jste u psychoanalyzy 🙂. Zajaciq, uvazovala jsem na zacatku podobne jako Ty (prestoze v CR se za tech pet let studia psychoanalyze moc neda, o postgradualu ani nemluve) a dospela k nazoru, ze diky BKM (pro Tebe jakozto studovanou je mozne tu zkratku prelozit take jako behavioralne-kognitivni metoda 🙂 ) je dite drive schopno VEDOME kontrolovat sverace. Analni faze u Freuda je o vedomem ovladani sveracu, automaticke / resp. nevedome/ ovladani sveracu podle me funguje od narozeni. Kdy dochazi ke zvedomeni, nevim, moje skoro petimesicni dcera podle mne stale jen podvedome reaguje na signal, ktery ji davam, pripadne nevedome sama vydava signal, ze se potrebuje vyprazdnit /stejne jako nevedome vydava signal, ze ma hlad atd./. Jak uz jsem tu kdysi psala, spis nez s Freudovym odkazem jsem mela problem s odkazem detskeho guru Matejcka, ktery tvrdil, ze uceni na nocnik je pred 15 mesicem bezpredmetne. No, asi neznal zadnou BKM matku 🙂.

lmm
6. črc 2010

A zpet do jazyka maminek - nam se dari celkem dobre, noci mame suche, prestoze jsem dceru presunula na synovo prani k nemu do pokoje, zavola a pocka si. Pres den je to horsi, protoze kolikrat to jeji volani neslysim, furt nekde litam. Akorat v manduce je to relativne spolehlive (i kdyz posledne mi tam velice nenapadne pustila hovnouse). Resim ted, jaky znak pouzivat a kdy (jak uz jsem se tu ptala), zajimave je, ze v zakladu Babysigns je jen znak pro plenu, nikoliv pro curani nebo nocnik 🙂.

prsky
6. črc 2010

@lmm v signing time je znak pre "potty" (znakuje sa to ako figa borova 😀 a to teraz praktizujeme my - teda zatial len my s muzom, ked dcerke hovorime, ze ideme 😀 ). inak jej znakujem zatial pocas jej cikania, aby si to spojila priamo s tym aktom - dufam, ze sa jej to v hlavicke ulozi a zacne znak pouzivat postupne pred cikanim (zatial nam na to kasle)

rampa
6. črc 2010

ahojte, tak ja sa tiez po dlhom case hlasim. asi tyzden, ci nieco viac skusame bezplienkovat. v praxi to prebieha asi tak, ze malu dam na nocnicek hned po prebudeni a potom po papani v cca 15 minutovych intervaloch. obcas sa zadari, obcas nie. ale dnes sme zachytili aj prve kakanie 🙂 zatial na nej stale nebadam ziadnu signalizaciu, tak sa ju snazim naucit tu moju. som zvedava, ci a kedy to zvladne. a chcela som sa spytat - tych, co tiez nepoznaju signaly na svojom babe - ako to riesite vonku pri kocikovani? tiez nejake pravidelne casove intervaly? alebo vonku neriesite?

prsky
6. črc 2010

@rampa vonku som neriesila, ale inamk davam v pravidelnych casovych intervaloch a mala je na ne zvyknuta, tak si pocka

sussanah
7. črc 2010

ahoj holky, tak jsme se vratili z dovolene a super. Ona ta zmena prostredi dela svoje. Jeden den ukazkove bezplenkove miminko, druhy den 3 pliny, ale vecer jsme promachla v ruce 2-3 pliny a druhy den v pohode 🙂

@zajaciq tak to ja se zase bavim, jaky v tom mas prehled, jak deti tlaci a netlaci 😉Nas maly kakal od asi 6-ti tydnu co 4-6den a to si pis, ze tlacil... Rudy v obliceji, vsechno zatate, ja muy drzela nozicky u briska a to byla jedina moznost, jak to ze sebe dostal. Takze proste jak jsem videla rovnou pusu, rty zmizely a rudy v obliceji, tak jsme rozbalili na pult a tlacili spoluy 😀 Takhle ja jsem vlastne nastoupila na BKM a to jsem ani nevedela, ze co to je a jak to funguje. Ale proste to slo nejak prirozene. A navic bych rekla, ze vetsina holek tady potvrdi, ze mimco se nejdrive nauci ovladat kakani a az po docela dlouhe dobe curani. Ale jiste na to co jsi psala, existuji rozsahle vyzkumy, ktere rikaji, ze to proste nejde a hotovo 😉

@kveluse juu zavidim, ze uz se mala hlasi 🙂 Ja pevne doufam, ze maly taky zacne vice komunikovat, ted je to jak na houpacce, nekdy hlasi primo ukazkove, nekdy se pocura na podlahu a jeste si do toho sedne a vysmate kouka 😀

zzuzullka
7. črc 2010

@rampa, ja som tiež len v začiatkoch a zatiaľ dávam na nočník po prebudení a keď vidím, že tlačí, a sem tam cez deň, darí sa nám aj čiranie aj kakanie 🙂 a mimo domu to zatiaľ neriešim, to až neskôr, až budeme trochu zohratí

neurologia
7. črc 2010

rampa
ja som skusala davat joss cikat aj pri kocikovani (ale len teraz ako je teplo) a zatial nam to nejde vidi travicku vsetko okolo je zaujimavejsie ako cikanie takze ...tak ona je naucena na wc...a musi mat pred sedou ten biely dekel a vtedy sedi vsetko akonahle to ma inu farbu (svokra ma cervene WC) tak nehce ani nahodou....ked ju dame na wc u svokry nicoho sa nedockame...iba ak tak bobiek v plienke 😀 😀 😀

baby uz asi druhy den zacala opat cikat aj do wc...mala take obdobie ze cikat do wc ani nahodou a to uz som bola na prasky lebo latkovku mi precikala za malu chvilku ale uplne ze celu-som mohla zmykat...ale teraz ako nieco cikne aj do wc tak sa da....

luvie
7. črc 2010

ahoj holky, tak my jsme zase měli doma chvilku skoro opravdu bezplenkovou holčičku, ale teď nejspíš zas něco vymýšlí...čekám, že začne chodit nebo mluvit 🙂 staví se na nožičky o106, když slyší štěkat psa hned říká: "mhmhmh", takže něco z toho přijít musí 😀 takže utírám loužičky a přebaluju někdy i každých 5 minut 😀

K psychoanalýzám se vyjadřovat radši nebudu, ale co se čůrání venku týká, to nám jde skvěle. Málokdy se mi teď počůrá, to, že se jí chce mi sice naznačí jen zlehka, ale jsem schopná to už rozeznat, takže hned hledáme kousek travičky a čůráme. To ji baví. Ale nevozím v kočárku - ten bytostně nesnáší (a já ho taky nemusím), takže "kočíkujucím" neporadím... V šátku je to pro mě jednoduché.

tikasi
8. črc 2010

Ahojte,chcem sa spytat ci sa da BKM pouzivat aj vyhradne len na kakanie.Dcerka ma troska problemy s bruskom a skusili sme klbko nad umyvadlom a ide to super,len chcem vediet ci nebude problem v tom ze cikat bude stale do plienocky, A ze ci jej to pojde potom na nocniku ked uz bude sedkat,alebo ci si zvykne len na kakanie v klbku?

rampa
8. črc 2010

tak vdaka za rady. s BKM pri kocikovani sa zatial nebudem zatazovat a skusime sa sustredit na tie bdele chvilky doma. zatial sa uspech beriem aspon to, ze jej zacalo vadit, ze je pokakana, takze aj ked nerozoznam dopredu, aspon viem hned po 😉 skoda len, ze aj dnes to bolo prave pri kocikovani... ☹

luvie
8. črc 2010

@tikasi myslím si, proč ne? BKM není o tom, že se musí zcela důsledně dávat dítě na nočník vždy. Je to otom, jak vám dvěma to vyhovuje. Ohledně pozdějšího vývoje ale neporadím... ☹

zuzule
8. črc 2010

Ahoj holky. Tak jestli můžu tak bych se k vám ráda přidala...Nočníček byl koupený už v těhu a knížka "bez plenky" přečtená taky...Tak jsem byla zvědavá, jaká bude realita...Už v porodnici jsme zjistili, že Honzík čůrá po probuzení, když ho rychle rozbalím..takže už v porodce jsme se několikrát vyčůrali do umyvadla a já z toho byla fakt na větvi 😵

Bohužel mi v porodnici nevyšli vstříc s tím, abych mohla používat látkové plenky (dřív by to prej šlo, ale ted už jich tam moc nemaj, takže by to prostě nešlo a brát si svoje jsem nechtěla, bo už vidím, jak to doma manžel pere a skládá, zatímco já jsem v porodnici 😀 ) Takže jsme začli hned jak jsme přišli domů z porodnice. Nejdřív jsem Honzíka začla dávat kakat/čůrat do umyvadla (asi první měsíc) tehdy, když se probudil..kakání jsme chytli téměř všechno a dalo by se říct, že do plenky se nepokakal, spíš jen tak trochu uprdnul 😅 Jinak vše skončilo v umyvadle či vaně..Honzík byl jako novorozenec moc hodnej, takže spal, probudil se, čůrali jsme nebo kakali a pak jedl a furt dokola..Později jsem zjisila, že čůrá i po kojení, takže jsem dávala i po kojení a pak jsem začla zjišťovat, že chce i jindy...třeba když se mu něco nelíbilo, byl nevrlý nebo nespokojený..většinou chtěl opravdu čůrat nebo kakat...první dva měsíce jsme chytli téměř všechno kakání ale počůranej byl imrvére...ted jsme na tom tak, že kakání stále chytáme a tuk tuk - vypadá to, že chytnem i 90 procent čůrání..Jsem fakt nadšená! Všem doporučuju. Ted máme většinou třeba jen dvě plenky za den počůráné, takže pohoda. Nočník tahám všude s sebou a i když jdem ven a v noci čůráme do nočníku taky. Jsem zvyklá, nevadí mi to 🙂 Lidi občas blbě koukaj, ale už jsem si zvykla je ignorovat. Jednou jsem se dokonce v rodinném klubu tady u nás setkala s další maminkou, co bezplenkuje se svou 10 měsíční holčičkou a musím říct že mi moc dobře poradila. Do té doby jsem dávala jen novosklad a na to pull kalhotky...a ted už jen plenku složenou do pullek (po jejím vzoru) a je to lepší..nemusím skládat a zdlouhavě rozbalovat...

Ježíš, to je zas román 🙂

Jo a v naší diskuzi "kuřátka březňátka" jsem byla za exota a už se ke mně přidaly tři maminky 😀 😅

Přidávám fotečky s mým Honzíkem, koho to zajímá 🙂

dadude
8. črc 2010

Ahojky, zdravím všechny vespolek. Chci jen dodat důvěru všem maminkám, co jim děti začaly bojkotovat čurání a kakání a myslí si, že už to nikdy neskončí. Jsem si to taky myslela, když syn od 6 do 8 měsíců najednou bojkotoval 🙂 Pak jsme jeden víkend jeli ke známým (měla jsem víc i času ho pozorovat) a bylo i vedro, tak se plazil nahej a když se vyčural, tak mohl být bez plinky, jinak musela být plinka. Havárky byly jen 2 na gauč (naštěstí mají nenasákavej potah 😀 ) a asi si to spojil, takže lepší. A pak jsme byli ještě na prodlouženej víkend s bandou na chatě a od té doby je to ještě lepší. Nechytneme teda vše, ale je to tak o 200% lepší, což je supeeeer 😉 Takže doporučuji zkusit změnu prostředí, nám to vyšlo. Držím palečky všem BKM maminkám i dětičkám 🙂

prsky
8. črc 2010

@zuzule jeeej, tak kojo-nocnickova foto je uplne najsamsuper! 🙂

prsky
8. črc 2010

@tikasi nasa babula sa dlho len vykakala do nocnika na takmer 100%, curku si cvrkla, ked potrebovala a aj dnes si s prehladom cvrkne to, co ju najviac tlaci a potom ostatne do nocnika ked ju rozbalim. teraz chodi s holou ritou a robi to iste...cvrkne a pocka, kym ju dam na serbel 😅 takze ano, da sa aj len na kakanie a myslim, ze to aj najviac ocenujeme, ked nemusime umyvat pokakane ritky pripadne prepierat rucne latkove plienky 😉

sussanah
8. črc 2010

@zuzule ahoj, to je dobre, ze se vam tak dari 🙂 Uvidis, jak vam to pujde dal, vetsina holek, co zacala tak brzo melo prave kolem 3-4mesice trochu bojkoty, ale vsechno se vzdycky urovnalo. Je fajn, ze jsi i nekoho na bkm dostala,ja jsem vetsinou vzude za exota 😀 Teda vlastne spis byla, ted uz jsem za matku tyranku, protoze maly je veku, kdy se kdysi ucilo na nocnik a navic uz ma svou hlavu, takze obcas mi utika z nocniku, takze na plavani se me ptali, proc ho tak trapim, kdyz viditelne na to nei pripraveny.. no comment.. 😖 At se vam dal dari 😉

@tikasi urcite muzes jen na kakni, jak psala luvie, je to o tom, co vam vyhovuje. My jeli do 4m jen kakani a pak zkusit vycurat jen pred prebalenim (co 2-3h), jinak nic. S tim kakanim by to mohlo male pomoct, taky jsme meli problem a klubicko hooooodne pomahalo. Ale sama uvidis, bkm je navykova a pak si budes rikat, kdyz nam to jde s kakanim, proc mu nepomoct i od curani a budes vtom cela 😀

Jinak dneska jsme meli popojizdeci den a teda maly prekvapil, dokonce zavolal i v autrosedacce, tak takta rychle zastavi na kraji a sup maleho na nocnik a skoro ho naplnil az po okraj i kakani. Jen si lehce ucurnul, asi uz nemohl vydrzet 😅 A v restauraci taky pohoda, dvakrat cural u stromecku, jsem se bavila temi pohledy hostu 😀 😀