Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

martinahor
10. únor 2010

johanka: moje malá spí ve dne taky jen v šátku (ale já to tak zamýšlela ještě než se narodila, takže neměla na výběr) a spí taky se mnou, což si užívám. před týdnem jsem ji ale koupila hacku (závěsné lůžko) a večer mi v tom usne a už se mi 2x stalo, že usnula asi ve 20:00 a vzbudila se mi až ve 3:00 a suchá plena 😀 . Pro někoho možná normál, ale mi jinak vstávali co 2-3hodiny někdy i méně. docela se mi po ní stýskalo 🙂
jinak přes den ji mám opět skoro nepřetržitě v šátku, páč se jí klubou 2 zuby a asi to není moc příjemné, takže když ji dám nad umyvadlo a náhodou se jí nechce tak chytá děsný hysteráky, takže ji dávám opravdu jen když je to skoro 10O% a radši vyměňuji plíny

kveluse
10. únor 2010

Ahoj,
u nás je zase krizovka, takže zase jen sleduju a měním kalhoty. Vůbec se nezlobí, jen když ji zkusím dát na nočník, tak je z ní prkno a musela bych ji zlomit. Asi se jí opravdu nechce a když za mnou chvilku po tom, co to zkouším přijde, tak mi to nedocvakne a musí se vyčůrat do kalhot. Čůrá teď o dost míň, někdy i dvě hodiny nic - to je pro mne novinka.
S hovňousem jsme měly včera pěknou scénku. Nechala jsem Květulku nahatou na dece a šla hledat nějaký recept na buchtu. No, byla jsem do toho zabraná, nevidím, neslyším, když tu najednou přiběhne Bělinka, která zase byla zabraná do pohádky, že se Květuška vykakala. Tak letím do obýváku (máme jednu místnost obývák s kuchyní, ale tak velkou, že opravdu musím běžet) a to jsem tedy koukala. Bělinka si toho taky všimla až po chvíli, takže hovínka všude, Květuška popatlaná až ve vlasech a spokojeně se na mě smála - samosebou pusou od hovínek. Moc krásně se v tom patlala, mělo mi to zase dojít, že je tak v klidu a potichu, přitom jindy se hnu a už se za mnou s mama mama žene nebo se zlobí, kde jsem. No, musela jsem se smát.
Se spaním je to u nás také divoké. Květule spí už většinou jen jednou denně a to max. hodinu. Pak tak do 19 usíná a budí se ráno mezi 5-6 s tím, že ve 4 jde ke mě do postele, jinak by už asi vstávala. Samosebou máme asi tak 3 čůrací pauzy a 2 kojící. Je to prostě nespavec.

sonice
10. únor 2010

delfi, za to ja Ti zavidim tu noc. 2 hodiny som ho uspavala teraz a z toho hodinu jacal!!!! nakoniec som mu musela dat paralen do ritky. Vcera ho ockovali a asi mu stale idu tie zuby,... no zazitok!

martinahor, co to mas za zazracnu kolisku?

Kveluse 😀, moj brat raz sedel na nocniku, mama tiez odisla a ked sa vratila, tak bola kompletne "vymalovana" cela predsien. 😀

delfi
10. únor 2010

martina: a v tý hacce se houpe jako sama nebo jak to je? jinak s tou suchou plenou to si snad pomalu zvykej, malej teď už asi měsíc taky čůrá těsně před spaním a pak mezi 4-5 hodinou.
kveluse: tos mi připomněla že matýsek se dneska taky pěkně předvedl nejen že mi imrvére čůral do pleny a nad nočníkem se vztekal, ale navíc jak jsem psala minulý příspěvek tak se mi stihnul na deku vykakat dneska ještě jednou a než sem si toho všimla tak hovínko pěkě rozmatlaný po nohách a po ruce. naštěstí ve vlasech ani v puse to (zatím) neměl. ale ty příkrmový hovínka pekelně smrděj a voda na to už nestačí 😒 jinak můj je taky potom ticho a jinak řve jak tur když mě nevidí 😀

sonice
10. únor 2010

martina, kde mas tu hacku zavesenu?

opica
11. únor 2010

tak vcera sme to zvladli s 2 plienkami a aj to by som asi moc nemusela menit...keby..jasne, mal na desiatu hrusku a nestihli sme 😉
delfi...ano zankujeme. ja som bola aj na kurze, ked mal 3 mesiace a odvtedy mu to ukazujem, uz to beriem ako rutinu, takze s tym problem nemam. inak zankovat mozes v podstate zacat kedykolvek, deti sa zacinaju chytat tak v 9 mesiacoch. ja mam aj nejaku knizku, dostal leporela, najlepsie je dvd a magnetka so 100 zakladnymi znakmi. inak idealne je najst nejakych 5 a tie ukazovat dokola. ja som ostala v soku, ked pred dvoma tyzdnami ukazal prvy znak (vtak), ten ale teraz nejak prestal a momentalne vehementne ukazuje mileko..horsie je, ked mu musim povedat, ze teraz nebude, lebo uz prikrmujeme...ale je to podla mna zuper pomoc. ked si hodis do youtube baby signs, tak tam toho najdes na milu jarmilu 😀 a podla mna, ked vidis, ako ma ten znak vyzerat, tak sa to aj ty lepsie naucis...tolko moje poznatky k baby signs 😎

martinahor
11. únor 2010

tak fotka hacky je tady http://martinahor.rajce.idnes.cz/Hacka/ mám ji zavěšenou na šroubu, jeden máme v obývaku, druhý v ložnici, uspávám většinou v obýváku, houpu tak 5-15min a když jdeme spát tak ji přeneseme do ložnice. Jinak mi usínala jenom u prsa nemohla jsem se hnout z křesla a radši jsem s ní chodila v 8hod spát. A jak tam má stísněný prostor tak se ani tolik nebudí a když se vzbudí stačí trošku zhoupnout.

delfi
11. únor 2010

opica: tak to je super. já jsem se rozhodla, že půjdu na ten kurz 😉 hlavně si slibuju, že mi budě říkat o mlíčko a hlavně o nočník!!! jsem naivka co? 😀
tak náš malej mě dneska doslova s.re že jsem tak sprostá. on prostě do nočníku nebude, vzpírá se a řve a je co ho položím (teď už mu dávám plínu) tak je do minuty mokrej!!!!a řve ať ho přebalím. jsem z něho fakt na nervy!!! a to už zhruba týden dva čůral výhradně do nočníku a mohla sem ho nechávat nahýho 😠

johanka.
11. únor 2010

kveluse: to je ale nadelenicko 😀 Na tom sa da naozaj len smiat, ak si teda clovek nechce vlasy trhat.

martina: to je krasna hojdacka! Aj krasne babatocko v nej 🙂 My mame doma hamaku, taku velku, rodinnu, doniesli sme si s manzelom z vyletu z Venezuely. Tak ju skusim niekde doma zavesit a malu v nej uhojdat, ze ci to pomoze. Ked ona je taky biedny spac, ani normalne osvedcene jazdenie s kocikom nepomaha... Vy ste asi nemali so spanim problemy? Manzel bude vyvracat oci, ze zas neviem, co chcem - on ju chcel uz doma zavesit ale ja som bola proti, sa mi to zdalo take divne, mat v byte zavesenu hamaku...

martinahor
11. únor 2010

johanka:dekuji, problémy se spaním jsme neměly (i když pro někoho by to možná problémy byly), ale uspala jsem jenom u prsa v křesle nebo v posteli a to jsem ji musela držet ruce u těla (no docela gymnastika)ale už jsem se nemohla hnout aby se nevzbudila, jak jsem se pohla byla vzhůru. z postele jsem i vstala ale za 10min otvírala pusu a když jsem ji tam ihned nešoupla prso tak řev 😒. Teď ji zabalím do šátku, u houpu v hacce a ona se nevzbudí, takže krása. a přes den jenom v šátku, holt potřebuje hodně stísněný prostor
jinak zatím hlásím , že jsme od včerejška od 18hod (kdy teda hlídal přítel 😉 ) v suchu jenom s jednou plínou 😀

kveluse
11. únor 2010

Jo, musím napsat, že v omezeném prostoru spí také mnohem lépe. Například ji nevyndavám z utosedačky, když v ní usne. To pak je schopná spát i 2 hodiny úplně v klidu. Taky líp spí v kočárku než v postýlce. Ta hacca se mi moc líbí, ale asi ji doma neprosadím 😉 . uplně bych se do ní položila i já

martinahor
11. únor 2010

to já taky, ale je jen do 20kg 😉

kveluse
11. únor 2010

Aha, tak to bych jich potřebovala víc 🙂

sonice
11. únor 2010

baby!!!!!!!!!! Jurko pred hodinou ukazal prvy znak sam od seba!!!! Nechapem!! Naozaj: natiahol rucucky, ze chce ist hore. Prvy raz som si myslela, ze je to nahoda, ale vzala som ho. za chvilku som ho polozila a on zasa natiahol rucicky - mrnkajuci, ked som ho zobrala na ruky - usmev. Toto zopakoval 7x! to si len namyslam, alebo je to pravda? Prave dnes mame 4 mesiace!
Joanka, MM stale prevracia oci! Ked som kupila latkove plienky, ked som stale citala Annagin blog o kojeni, ked som zacala maleho davat nad lavorik, ked som kupila nositko. Momentalne frfle, ze som kupila satku. Na znakovanie mi povedal, ze je zvedavy, co si este vymyslim!
Zatial na vsetko postupom prisiel, ze je to super. Plienky - bali aj on, nositko - nosi aj on, lavorik - lavorikuje aj on! Za chvilku bude nosit v satke a mavat mu pred nosom znaky 😀 Pockam si na to , bude to moje zadostiucinenie 😀
MMCHD vcera som nasla navod na usitie hacky. Veli sa mi to paci, ale keby som za nu dala 2000, ci kolko to stoji, moj drahy ma zabije - kym zasa zisti, ze by sa tam malemu pacilo a dobre zaspavalo. 🙄 Chjo. SKusim si ju usit.
Me osobne by se taky hacka pacila, keby bola aj pre maminy 😀

sonice
11. únor 2010

opica, ty znakuje uz od 3 mesicov??? a ktore znaky?

sonice
11. únor 2010

martinahor, Ty mas tak krasne dievcatko 🙂

opica
11. únor 2010

sonice, JA znakujejm od jeho 3 mesiacov, ved si zober, ze dieta este nevie ani koordinovat pohyby ruk, takze som az prekvapena, ze sa chytil v 7, som necakala. a znakujem vsetko, co mi napadne 😉 gregor zatial znakuje vtaka a mlieko. momentalne iba mlieko, ale to je normalne, deti sa nejaky znak naucia a znakuju len to chvilu. som zvedava na nas progres 😎

johanka.
11. únor 2010

baby, tak plienku, co som Miske dala v noci o stvrtej (ked sa docikala, lebo som tajne dufala, ze ten nepokoj vyriesim prsnikom 😒 ), tak ju este stale ma! 😲 Pride mi to uplne neuveritelne, to uz nemoze byt nahoda! Signaly zatial nevidim, ale zobudi sa, pochechceme sa spolu, dam nad kyblik - s uspechom. Napapa sa, odgrgneme, este sa poprechadzame, pozabavame par minut, dam nad kyblik - s uspechom, potom este raz o nejakych 20 minut - zase s uspechom, a takto to ide od rana. Ona to asi fakt chvilu drzi, ked vie, ze dostane prilezitost! Je mi jasne, ze ako som sa pochvalila, tak ma caka pohroma, ale uz som to nemohla vydrzat.

Skusila som Misku dat do hamaky, konce som len tak drzala v rukach, velmi sa jej tam nepacilo. Bude to treba upravit trochu na podobu tej hojdacky, ze nejakou latou to roztiahnut, lebo takto tam bola prilis zamuchlana, mozno to jej vadilo. Vsak este poskusam.

diduska777
11. únor 2010

Ahojte maminky bezplienkacikov 🙂 Ja tiez skusam BKM aj ked pouzivame jednorazovky. Od kedy sme zacali, tak sme nemali pokakanu plienocku, s tym cikanim je to horsie ale tiez to u nas funguje ako u johanky, az na to, ze mi si odgrgneme a par minut piskame a potom za 10 - 15 este raz. Samozrejme nie vzdy to prve piskanie stihneme ale snazime sa 😉 Je to uplne super metoda, velmi sa to Lauruske aj mne paci 😀 Hlavne ked vidim aka je spokojnucka ked sa vypiska. Chcela by som sa vas baby spytat, kde sa da u nas kupit ten cinsky nocnicek. Zatial mame taky lavorik (predtym sme piskali do umyvadla) ale je dost velky.
Sonice na str. hupacie siete je medzi detskymi sietmi aj zavesne kreslo (je to kreslo Relax orange a je podobne ako hacka a stoji 1300 sk, co je zatial najmenej co som nasla) ale s nosnostou do 120 kg, takze by sa zmestili aj dve maminky 😝 Co sa toho znakovania tyka, od kedy mozeme zacat znakovat? Mozem napriklad malinkej aj teraz ukazovat znaky (napr. mliecko alebo kupanie)? Nemame sice knizku ale viem par znakov z youtube 😅

maly_prcek
11. únor 2010

Znakovat můžeš klidně od narození... (Osobně mi přijde, že před 3m to nemá moc význam, protože to mimčo to ještě moc nevnímá...) Ale nějakou odezvu čekej až kolem 8m. Většinou se začíná kolem 6m a později...

Obecně jsou tři cesty - začneš brzy, znak je pro mimi přirozenější, ale dlouho čekáš, než to dítě samo začne ukazovat nebo začneš kolem těch 8m až je na to dítě motoricky a psychicky zralé a nebo až po roce a to jde znakování většinou hned...

(jsem instruktorka, ale ne teda Baby Signs 🙂)

A jinak teda taky zkoušíme BKM a látkujem... Ale dneska je nějaký špatný den a panáček mi to celkem sabotuje...

Nemáte některá ublinkávající mimčo? Kdy to dáváte nad nočníček? Já bych chtěla po koju, ale to nejde, jak skrčím nožičky, tak se totálně poblije... 😒 Nemáte nějaký tip?

johanka.
11. únor 2010

diduska: super, ze s takym malym babatkom sa vam uz tak dobre dari. Cinsky nocnik europsky je vraj obycajna misa na slahanie 2-litrova z kauflandu, kde sa vraj aj da kupit o dost lacnejsie nez v plienkovych internetovych obchodoch. My pouzivame stale kyblik od stierky, vyhovuje, takze pojdeme potom uz az na normalny nocnik.

maly_prcek: Miska trochu grcka, nie je to nic strasne, ale dost ma to odradzalo od davania cikat po kojeni. Ale potom som sa docitala, ze si to netreba prilis brat, ze tym detom to aj tak nevadi, oni este nevedia tak rozlisit jednotlive brusne svaly, takze ked potlacia, ide to von roznymi otvormi. Tak jej zvycajne po kojeni pred cikanim nasadim podbradnik 😅 , nech ju nemusim tam stale prezliekat. Casto si ho ale strhava, je to skratka zaujimava hracka. No zda sa mi, ze sa uz uci rozlisovat a uz tak vela pri cikani a kakani negrcka.

luvie
11. únor 2010

Holky,
tak včera jsme měly s Kačenkou šílený den - počůrala úplně všechno, kromě teda toho, co měla... Ale dnes už jsme tomu zase jenom smály.
Taky jsme dnes byly na kyčlích, vše v pořádku. Ptala jsem se doktora, jestli nevadí, když jí nebudu dávat pleny. On nejdřív myslel široké balení, tak jsem ho vyvedla z omylu. Řekl, že klidně může být ve dne v noci bez plenky, ale že stejně musí někam tu potřebu udělat. Já na to, že jí chci umožnit čůrat a kakat jinam než do plenky. Podíval se na mě jak na blázna a radši si zavolal další maminku 😉 A to ani neviděl, že jsme přišly v šátku 😀

Martinahor:
Ta hacka je super, taky bych si ji pořídila, kdybych ji měla kam zavěsit... možná na léto ven.

Delfi:
Vydrž, my jsme na tom byly včera podobně

Sonice:
nevím, jestli je možné, ale je to super!!! my máme podobnou příhodu: malá se otočí na bok, zakloní hlavu a vydá takový zvuk - jakože chce otočit na bříško, když jí pomůžeme, je spokojená. Ale u nás je to možná jen snažení se 😀

Johanka:
to je super, gratulujeme!!!

Maly_prcek:
Katka mi taky ublinkává - někdy si jen brkne, někdy trochu ublinkne, občas se jí podaří celkem velká nálož. Mám strategicky rozmístěné nádoby na čůrání v celém bytě a zjistila jsem, že nejlíp se to "chytá" do kyblíku od malířské barvy 🙂 Když to jde a vím, že se jí nechce úplně akutně, nechám ji nejdřív aspoň trochu odříhnout, někdy se povede, jindy ne. A jinak převlíkám, nevadí mi to, blinkala i předtím.
A čeho jsi instruktorka?

kveluse
11. únor 2010

Taky mi malá ze začátku trochu ublinkávala, tak jsem se snažila ji nedávat úplně do klubíčka s nožičkama přitisknutýma k bříšku, ale spíš ji jakoby posadila sobě na stehna, nožičky pak měla do pravého úhlu před sebe. třeba se ti to taky podaří a nebude tolik blinkat.

maly_prcek
11. únor 2010

Tak Davča blinká fakt hodně... Jde to z něj proudem i když je v klidu, blinká až do dalšího kojení... Bryndáček je náš nerozlučný přítel 🙂 Nejde mi o převlíkání, spíš bych potřebovala, aby v něm nějaké mlíčko zůstalo, je velikánský a já prcek, tak jsme s kojením na štíru...

Zkusím mu dát ty nožičky dál, ale nevim nevim, nechci to moc dráždit, pak se nadavuje a pálí ho žáha a řve... 🙄

Jsem instruktorka Znakování s miminky... 🙂 Stejný princip, jiná firma 🙂

delfi
11. únor 2010

sonice: to je teda super že takhle hlásí 😉 !!jinam můjk manžel je stejnej jako tvůj, akorát že teda se doteď (!!!!!) nenaučil dávat malýmu látkový pleny - papírovky teda trochu umí, ale má to mouchy i když co chtít od chlapa. a navíc jeden čas dával často na nočník (sice na můj povel,. nebo se zeptal) ale teď už moc nechce, bo malej čůrá spíš u mně. ale zase když jsem nebyla doma tak dal sám od sebe malýho na nočník dvakrát sám (sice naprázdno, ale ani počůraná plína nebyla).
johanka: tak my jsme ve vašem věku se spaním problém neměli, dokonce usínal přes den sám na dece....kde ty časy jsou 😔
holky kdo se tady pochválil tak čekám zítra pohromu, ale jinak samozřejmě gratuluju a přeju vám to. 😉
s tím nočníkem - já mám ten čínskej a nemůžu si ho vynachválit. je pravda, že je třeba trochu cviku, aby se člověk strefil, ale jinak má jednu neskonalou výhodu - má opravdu hoooodně široký okraje, takže malýho na něj můžu klidně "posadit" a nic ho neřeže, což u toho evropskýho není.

sonice
11. únor 2010

diduska, dakujem za tip, pokukam 🙂

maly_prcek, a je teda mozne, aby mi maly uazoval znak uz v 4 mesiacoch ako som to popisovala vyssie? Dnes ku mne zacal natahovat rucky, ze chce hore? zopakoval to niekolko razy.

luvie, je to sikulka 🙂

delfi, to zivo poznam. "daj ho vykakat ty" MM ku mne, a ja: "a preco nemozes ty?", "no lebo a nemozem" 😀

diduska777
11. únor 2010

Johanka, ďakujem za typ, pôjdem tú misku do Kauflanku kúpiť. Ten lavórik čo máme je dosť široký, takže je pre mňa nepohodlný keď sedím obkročmo (som rodila prirodzene a este to nie je úplne ono 😅)

Maly_prcek mne malinká tiež troška grcka a mávame podbradníček a taktiež ju nedržím úplne v klbku, držím jej trošku viac od tela nožicky, akoby mi sedela v lone. Dúfam, že je taká poloha je na chrbátik ok, nerada by som jej ho zatažovala 😖 To znakovanie tiež funguje s knizôčkami a magnetkami? Dosť ma to zaujíma, pozerala som aj česku stranku, u nas je znakovanie iba formou baby signs...

Sonice, nie je za čo, tu je link (ak sa smú dávať):
http://www.hupaciesiete.sk/index.php?page=shop....

Baby, ako to robite v noci? Pretože mne malinka spinka v noci aj 3,5-4 hodinky a keď sa zobudí, tak už má mokrú plienočku a to spinká so mnou v posteli, takže ani hlásenie som nepostrela, ale možno lebo spím kludnejšie ako keď spinká vedľa v postieľke vedľa postele. Cez deň spinká kratšie a to stíhame aj kojenie aj grgnutie so suchou plienočkou 🙂 Samozrejme nie vždy a ja tiež nie vždy tak rýchlo reagujem, ešte nie sme také zohraté 😝 Aké plienočky používate? Všetky používate šatky? Ja budem mať zatial babyvak ale chcela by som šatku, len neviem aku a nie som si istá, či ju budem vedieť viazať 😒

sonice
11. únor 2010

diduska, sa mam satku od vcera. tiez som si myslela, ze to bude slozite, ale prekvapivo rychlo som to zvladla. Samzrejme ma to este muchy, ale maly drzi 😀 ma uz takmer 7 kg a vobec ho v tom necitim! 🙂.
V noci Ti velmi neporadim, kym rozpeim oci, tak je zacikany. Ale pokial mu stihnem nacpat hned prso do pusy, tak aj vydrzi 🙂

opica
11. únor 2010

inak, musim povedat ,ze obdobia ked krasne kakal a cikal a potom odmietal sa strasne striedaju, mam pocit,ze je to asi ako s tym baby signs, proste ma vtedy na rozume nieco ine a asi cim je to dieta vacsie a cim neskor zacnete, tak tym to je zlozitejsie.
u nas je to niekedy morda, ked dam na nocnik a robim "zvuk" a ono sa to natahuje za mojimi papucami, kablom, podlozkou...uz sa dva razy vykotil z nocnika dopredu (a to ho pridrzam, kedze este sam nesedi)...no a pri kojeni je to to iste, proste nakojit na jeden sup nehrozi...ked je nahodou niekto iny v miestnosti, tak sa nanho musi otacat, usmievat..katastrofa...ale apson viem,ze je zdravy a vsetko ho zaujima 🙂

sonice
11. únor 2010

opica, zvedavy ako opicka 😀 nj, je Tvoj, pripadne reklamacie teda nemozu byt zobrane do uvahy, kedze sis ho vyrobila sama 😀