Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jonki
31. led 2011

@jasekd vdaka za odpoved 🙂 ... fuuuha to ste mali dobry reflux...my sme tiez refluxovy a obcas sa nechutne poblinka v klbku (ked kadime skoro po najedeni) ale inak to celkom dobre zvladame. V lahu na prebalovaku mi nekakala uz ani nepamatam....ked tak jej to ujde pocas kojenia....alebo ked nemozme ist do klbka...tak potom to pusti aj do plienky
no s tym drzanim...tiez neviem ako to budem riesit...lebo E mala naposledy 5300...a je stale tazsia a tazsia 😀 ale mas pravdu drzat 9 kilo ako tehu ziadna zabava 😉

susuq
31. led 2011

@jonki Ahoj, tiež si kladiem občas túto otázku, ale ešte neviem odpoveď, lebo ešte kakáme v klbku. 🙂 Vraj môže byť problém ten prechod, ale tu je pár tipov, ako sa to dá zvládnuť (tiež sme ešte neskúšali.... ale je to celkom zaujímavé) http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan....

misha_
31. led 2011

@evi_ Davam separacku, jenom kdyz si vzpomenu. B. vubec nevadi, ze ma mokrou plinu a ted uz ani v noci. Ted me napada, treba kdybych ji ji nejakou dobu davala, pak by ji mohlo to mokro vadit a treba by zas zacala poradne hlasit 🙂
@lumarque Mala prave uz docela chodi, lezeni ji vubec nebavi. Mokomidi jsou fajn - priste bych je udelala trochu jinak a hlavne vic podle navodu, nejak me nebavilo ho cist. Prebalovani je s nimi zalezistost okamziku, nemusim hlidat, jestli nejsou louzicky, fakt jsem spokojena. Jedine co resim, jsou hole nozicky, protoze kdyz pres ne pretahnu puncochace, je to pak slozitejsi, a navleky ji zas porad padaji. Snad to vyresi ty rychloprdky.
@jonki U nas to problem nebyl. Normalne do nocniku kaka i cura v sede. Problem je, ze ji to na nem moc nebavi a nekdy utika, takze to klubicko je porad jistota. Cetla jsem ted ty stranky a skoro vsechny body u nas fungovaly. Clovek na to prijde vetsinou sam.

sussanah
31. led 2011

@jonki ahoj, u nas mel maly docela problemy s kakanim a doted ma, ale ja jsem podle me dost podcenila ten prechod nanormos nocnik, takze na normalnim nocniku je az ted asi mesic. Urcite bych prechod na normalni nocnik udelala jakmile se dite posadi a neoddalovala. maly totiz ma proste rad, kdyz ho drzim, kdyz je u me apod. Urcite se v klubicku kaka lepe, na druhou stranu znam pomerne doooost dospelych, co musi mit pri velke pod nohama stolicku, jinak jim to proste nejde 😅 Ale zpet k nocniku, i nas problemovy kakac se na nocniku normlane naucil, ono mimco ma ty vytrenovane svaly fakt nekde jinde nez trebarocni dite 😉 Takze bez obav 🙂 Jinak taky jsem prosla tipy, u nas nejvice zabrala zajimava knizecka a hlavne to, ze uz i v podstate na tom nasem kvetinaci sedel a nebyl v klubicku. On byl hooodne tezky (v 6m mel 8,5kg) takze jsem velice rychle presla na metodu oprene ruce, potom uz normalne sedel se zadkem v hrnci, jen ma k tomu svemu kvetinaci proste citovy vztah a proto dlouho nechtel normalni nocnik. A taky se mi osvedcilo po zakoupeni spravneho nocniku stary proste schovat a nedat 🙂 (takze teda presne opacna rad, nez pisou tam)

zlilly
31. led 2011

já se musím pochubit, dneska jenom dvě nehody. jinak nic. zdravím 😉

jonki
1. únor 2011

@susuq
@misha_
@sussanah vdaka za vase skusenosti 😉 uvidim ako to bude s klbkom dnes.....od vcera znovu hadzeme sable ☹ ...ja tomu nerozumiem...niekedy je ten reflux uplne v poho a niekedy je to uplne nanic...

sussanah
1. únor 2011

@jonki ver mi, ten reflux prejde. Nas kluk byl blijavec prvni tridy, hazel to obloukem metr daleko, ale kolem toho 3m se to zacalo lepsim, velke zlepseni prislo z prikrmy, ale i tak mi to i ted obcas hodi (tak 1x do tydne max). A vetsinou si vybere super prilezitost typu jsem oblecena, ze jdu ven s kamoskou, nebo v restauraci apod 😀 Pokud mu klubicko vadi na zaludek, tak ho zbytecne netrap, nechej ho fakt treba tlacit na zadech a pod neho ubrousek, tak jsme to tak delali zpocatku 😉

alenk
1. únor 2011

@jonki my sme to kvoli vracaniu robili tak, ze som si ho polozila na predlaktie, na lezato, rukou chytila stehienko a pritlacila k sebe, aby bol co najrovnejsie, a nocnik som pod nim len pridrziavala. malo to ten problem, ze curanie islo vzdy mimo a velkymi oblukmi (na to som pouzivala male uteraciky z ikei, vzdy prehodene cez pipika a nocnik) ale inak v pohode, nevrackal pri tom.

jonki
1. únor 2011

@sussanah na chrbte to zo seba nevytlaci(plienku vyslovene pokadi len ked nemoze dlhsie na nocnik)...ale tak vcera/dnes mi blinkala kedykolvek pocas dna...v hocijako dlhom casovom odstupe od jedla 😕 aj rozmyslam ci to nie je aj nieco ine nie len reflux...
teraz som ju spacifikovala do satky a spokojne spinka...fakt je to takto vo vertikalnom uvaze super pri refluxe...pokial ma nezgrca pri viazani 😀 ...ale to som uz straaasne daleko od bezplienkovania 😵

@alenk aj ja sa to snazim robit tak setrne nech jej velmi nestlacam brusko 😉

susuq
1. únor 2011

@jonki Ahoj, my tiež máme reflux a dosť silný a tiež je to tak, že niekedy strašne grcá a niekedy nič. A keď grcal, tak grcal aj keď som ho nosila v spriamenej polohe, nielen v klbku.... :-/ a to my už máme 6 mesiacov... je to síce už lepšie, ale stále grcáme....

jasekd
1. únor 2011

Existuje vubec dite, co neblinka? 😀 😝 My cekali na ten 3.mesic, pak pulrok, a je to furt... Ale daleko mene a hlavne, kdyz zacal pribejvat konecne, prestala jsem se tim trapit. My mame to stesti, ze se na ten ubrousek vykaka v pohode, fakt bych nezvladala ted ho drzet.
@alenk Krkolomna pozice, ale kdyz to zvladas... Nekdo i koji a mimco ma pod zadkem nocnik, nechapu, jak to delaji 😅
@jonki My mame ten reflux opravdu prokazanej na gastro a blinkal hned po jidle, ale i po hodine, dvou, trech... Opravdu to tak muze byt.

sussanah
1. únor 2011

@jonki fakt jo, pokud nedostal nejake nove jidlo (coz ve 2m asi ne 😉 ) nebo jsi neco alerguzijiciho nesnedla ty, tak to bude fakt reflux. A u nas to taky bylo bez ohledu na hodiny po jidle. Treba se nekdy nakojil, usnul, spal 3h, vstal a totalne se poblil... Ale fakt to bude lepsi, u nekoho to tedy trochu pretrvava, ale je to vyyyrazne lepsi nez na zacatku, kdy je jen mliko 😉

misha_
1. únor 2011

@jonki Bezplenkovani je zivotni styl, patri k nemu vsechno dulezite, takze zadne tema neni mimo 🙂 Beatka skoro neblinkala, nez jsme zacali s bkm. Pak ji to obcas vylitlo, kdyz tlacila. Presne jsem podle toho poznala, ze prijde kakanec. Holt maji to brisko moc malinke.

alenk
1. únor 2011

@jasekd tak tak, asi trikrat som to skusala aj s kojenim 🙂 aj ja sa cudujem ako som to zvladla, ale ked bol taky drobunky tak sa to dalo, teraz ho uz na jednej ruke neudrzim, chlapinu moju 🙂

luty
1. únor 2011

@jonki Klinicky vyznamny reflux ma pry 50% kojencu, ale bliji asi vsichni. J. normalne spise jen obcas ublinkaval, ale v klubicku pri curani si ublinknul (no, obcas se teda pekne poblil..) temer pokazde! Takze jsem vedela, ze kdyz chceme nekam jit, tak ho neoblikat pred curanim🙂 Podobne si temer pokazde ublinknul, kdyz jsem ho hned po kojeni vrazila do kolibky do satku nebo kdyz jsem mu podsadila nozicky ve vertikalnim uvazu. S prikrmy je to mnohem lepsi, pri curani si uz neublinknul pekne dlouho🙂
Jinak vcera jsem nadavala, ze u nas uz ani to curani nefunguje (nechytli jsme ani tretinu, na kakani jsem ho davala asi 5x a uz jsem mela ruce vytahane jako orangutan), zato dneska jsem to moc neresila, obcas ho dala, kdyz chtel, a vysledek je jedna pocurana plina v kocarku (ale to si to zase schovaval a pustil to tam vsechno) a pidi kolecko na koberci (mel naspech za kablikem od pocitace, ale nastesti si to vcas uvedomil).

sussanah
1. únor 2011

@luty no to jsem taky nekde cetla, ale teda myslim, ze tolik to zdaleka neni. Jedna vec je lehke ublinkavani nebo slabsi reflux, ale my jsme doma prevlikali maleho tak 6-7denne a spaci obleceni bylo cokoliv, co nebylo mokre a nejak zasadne nesmrdelo. Mela 15bodycek, 7dupacek, 4teplaky a 20blinkacich plenek a i tak jsem prala poblite veci skoro kazdy den. V okoli jsem se teda nesetkala ani s jedinym podobne blijicim mimcem 😅

luty
1. únor 2011

@sussanah Juuu, tak to vedete na plne care 😀 nastesti je to uz za Vami🙂 Druhe mimco pry byva uplne jine🙂 Jo a mimochodem: GRATULUJU!!!

sussanah
1. únor 2011

@luty dik diky 🙂 Ale prave toho refluxu se fakt trochu obavam, protoze pokud bude i druhe refluxove, tak fakt nevim, jak to budu delat ten prvni mesic. Protoze to jsem s malym v podstate sedela akorat v kresle, kojila, pak chytala blinkance, pak chvili pospal v naruci, pak zase blinkance, pak prebalit a prevliknout (mezitim opet bliti, kdyz se poloil na prebalovak, potom snaha o uspani v polosvisle poloze (jedine v naruci, v postylce okamzite zvracel), 30min klidu, s malym na rukach jsem si cetla v kresle no a pak cele znovu. A kdyz do toho ted priberu toho naseho odrostleho blijavce a dalsi blinkaci mimi, tak mi porad chybi minimalne 2 ruce 😀 No alespom mam dostatecnou pocatecni vybavu obleceni a praxi v chytani blinkanecku 😀 Mimochodem opravdove pyzamo jsme zavedli az kolem 5m, kdy byla nadeje, ze po nakojeni zustane suche 🙂

jitka_
1. únor 2011

Ahojte!
Dllouho jsem tu nebyla, nějak nestíhám. Malá už začala lozit, ale ještě nesedí a zoubky taky nic. Kakání máme stále na 100% do nočníku (hlavně to nezakřiknout!!), ale s čuráním je to stále na nic, nehlásí, i ráno je durch mokrá, i když ji o půlnoci přebalím. Ale nestěžuju si, za to kakání jsem ráda. Takže tak nějak zvládáme.

@xaverov Že by prudce inteligentní? 😀 Ale jo, rozumu jsem docela pobrala 😉 A že si mě někdo vzal? Ono by jich bylo víc, ale stačila jsem je poznat natolik, že bych je za manžele nikdy nechtěla.

@mamusia Můj manžel taky nechce dávat malou na nočník, takže Tě úplně chápu ☹ Kdyby u nás nastalo to co u vás, tak bych s tím taky sekla. Držím Ti moc pěsti, ať to zvládnete!

jonki
1. únor 2011

vidim ze blinkaju alebo blinkali skoro vsetky nase poklady...mi sme uz mali aj taky stav ze v miske skoncila okrem curu a kaka aj grcka 😀 ...proste E sa si povedala ze je jedno ci to pusti zhora alebo zdola...patri to do misky 😀

@misha aj ja som si vsimla ze ked tlaci tak si ublinkne skor...a to ani nemusi mat pritlacene brusko v klbku...prosto to pusti naraz oboma smermi

@luty co sa tyka satkovania po nakojeni...ked mame zly den a pokusila by som sa o toto...tak mozem kojit odznova....ale niekedy to za par minut po nakojeni ide v pohode

@sussanah vidim ze si to mala celkom zaujimave s tym vasim refluxom 😒

jonki
1. únor 2011

@sussanah ee ziadne nove jedlo 😀 ...ja som vypila viac mlieka ako pijem obycajne(cca hrncek denne)...tak som rozmyslala ze ci nahodou sa to neprenieslo aj na nu

jasekd
1. únor 2011

@jonki S tim mlikem to muze bejt taky....
@sussanah Nevedes, je to 1:1 😀 Jako bych cetla o svem diteti... Ja tolik obleceni nemam, mame malej byt a tak jsem nenakupovala, takze malej byl stale omotanej plinama, furt se praly ctvercovky, v kocarku oblozenej plinama, vsichni meli nacincany miminka a my v kocarku poblity cc a v tom nekde teda to mimco 😝 Prosezene noci, krmila jsem sice na zacatku jen o pulnoci a pak treba ve 4, cili proti jinym detem parada, jenze se krmilo a krkalo hodinu az dve, aspon jsem cetla noviny, ted je nestiham... Vazil 4 kg a ja byla hotova vic, nez kdyz ted ma 8,5. Hlavne jak se musela drzet hlavicka. Sli jsme treba do kramu, v klidu si lezel, nekdo koukl do kocarku, usmal se, Martinek se taky usmal a i to stacilo, aby vylitla fontanka malem az na strop korby 😠 Cili zvlast po jidle meli lidi zakazany delat na nej opicky, no a pri curani to litalo jak das, on navic jeste vic musi tlacit curani kvuli te vade. Taky jsem se v noci bala spat, ze se mi udusi, pritom monitor mame. Ted uz budu klidnejsi, kdyby se to opakovalo, nebudu furt hlidat, zapnu monitor a spim, kdyz nebude pribejvat, dam dokrm driv a k tomu se budu snazit stale kojit, ale nebudu uz z toho brecet, on vubec nepribejval totiz. Ja si myslim, ze u druheho uz to nebudem tak resit a podle me je tohle prece jen lepsi nez ty koliky, tem my jsme se vyhli, bolave brisko fakt jen obcas. Ten GER Martinka tak netrapil, kdyz byl malinkej, spis nas, kdezto ty koliky jim davaj zabrat. Muj malej je teda trpelive hodne dite, ani u doktoru neplace, takze noci pro me obcas probdele, ale neprorvane 🙂 Fakt se vic bojim prorvanych noci, v tomhle uz mame praxi 😝

mamusia
2. únor 2011

@jitka_ no nam sa to trosku zmenilo,mala hlasi,ze kaka (bud ako urobi nieco,alebo aj ked sa jej chce) a to si mm neodpusti ju ignorovat,ale na ten nocnik ju da 😀 len ked ma casovat,tak to vobec nechce a je proti (samozrejme ako je proti latkovym plienkam,bo je lenivec 😠 😠 ale uz si tolko zvykol za ten cas,co pouzivame latkove).
No a Zoe mala 6-tu chorobu,tak som 1x v zivote nebezplienkovala,ale som ju doma balila ako na von,bo mala chuda velmi vysoke teploty a uz iba pri rozbalovani plienky strasne plakala,bo sa jej vzdy sla merat teplota a to nemala rada 😒 no a este do toho velmi riedka stolica,no zakazdym povedala,ked sa pokakala aspon,tak teraz periem poloprazdnu pracku so vsetkymi plienkovymi nohavickami a ona lezi v papierovke 😀 kedze uz ziadne ciste nemam,ked vzdy preslo z kaky nieco aj na ne.....
Inak si uplne uvedomuje,kedy ide cikat,ma nove miesto (chodila za/pod stol),teraz chodi za zaves a odtial sa na mna skeri a ked vyjde von spoza neho,tak iba zakrici kaka a ukazuje na nocnik 😀
INak tak pomimo,mala mi pri tejto chorobe uplne zacala odmietat mlieko,proste ani glg si neda,iba hovori,ze ne,ne,ze nechce proste,tak som zvedava,ako to pojde dalej(uz som aj granko skusala,ale iba z pohara pila-co bola jasne,ze cela pooblievana..),ale ideme jej skusit kupit hrncek s dvoma uskami,mozno z toho sa jej viac bude pacit pit 🙂
@sussanah a Vy sa ako mate,vidim ako Ti krasne svieti v profile 9tt,takze je to uz oficialne,tak moc gratulujem,urcite si teraz na zaciatku velmi unavena,co? Ja uz tiez ledva funim a to mi este tie 2 mesiace ostali,uz aby bolo po a boli sme vsetcia zdravi doma

sussanah
2. únor 2011

@jasekd ja netrvdila ze vedu, o tobe vim, ze jsme meli podobne blijavce 😉 Obzvlaste ty opicky po jidle, to vysvetlit nekterym lidem byl skoro zazrak 🙄 My jsme si teda uzili jak reflux tak brisko, navic pokazde kdyz se poblil nebo brkl, tak nasledoval minimalne pulhodinovy rev, takze na prvni 3m si vzpominam jako na ustavicne rvani, blinkani, rvani, blinkani, obcas prolozene krmenim a spanim 😅 Ale alespon u nas nebyl problem s nepribiranim, on byl pazravy uz jako plne kojeny, musela jsem mu casovat, jak dlouho muze byt u prsa, jinak se prezral a blil jeste vic. A nastesti mi teda spal od 8t celou noc od cca 9 do 6 do rana, takze to byla jedina ma zachrana, ze jsem neskoncila na psychine.. Ale jak rikas, clovek u toho druheho to asi uz nebude brat tak tragicky, hlavne ten zacatek. Pak uz jsem si taky zvykla proste prevliknout, utrit a bylo 🙂
@mamusia jaj no sesta nemoc, to vam nezavidim, ale zas porad lepsi nez nejaka potvora angina 😔 Je fajn, ze mala alepson obcas zahlasi. To uz by bylo opravdu blbe, kdyby to tvuj muz ignoroval 😀 Uplne ti zavidim, jak mala vyklada, me uz se o tom zdaji i v noci sny, ze nas zacal mluvit, hrozne se tesim na nejaka prvni slova, i kdyby to bylo "ne" 🙂
U nas je to ted vesele, ma bezna nespavost ted prerostla do tragickych rozmeru, kdy predminulou noc jsme usla poradne az kolem pul 4 rano a v 7 uz jsme byla s malym vzhuru (a mezitim 2x kojila..) Takze je to fakt silene, uz jsem i volala dr a psala s jednou maminou tady, co se zabyva spankem a dneska jsem spala skoro 4h v kuse, coz je zazrak. Ale musela jsem se odstehovat z loznice. Proste jsem se v 1 v noci sbalila (po 2,5h lezeni a cumeni do zdi) a sla si lehnout do pokoje pro hosty a nechala manzela napospas osudu 😅 Vratila jsem se az v 5 na kojeni, ale pak jsem zas nezabrala az konecne v 7 ☹ No je to narocne, jsem vycerpana, chtela bych spat, ale zaboha nemuzu usnout.. No uz aby se ty hormony stabilizovaly, jinak me trefi 😖

jasekd
2. únor 2011

@sussanah My se nastesti tomu brisku celkem vyhli, to pak musi bejt fakt ocistec. Dneska hodil vodotrysk jako za starych casu, nechutnal mu sirup na kasel, tak se zatnul a uz to strikalo i s mlikem, vleze na prebalovaku, pakovali jsme se k Dr. Ja ted taky blbe spim, tehot. a k tomu jak je malej nemocnej, chrape a chrci a mele sebou a ja uz ocekavam, ze se vzbudi, natahuju usi, pritom on treba spi dal, a ja nemuzu... Ale proti prvnimu tehot. zatim litam min na zachod, aspon neco. A v loznici se mi taky spatne spi, manzel rikal, ze tam jsou nejake ty zony, ja na to moc neverim, je fakt, ze v druhym pokoji kdyz jsem spala na zemi, tak to bylo lepsi, jenze v 1+1 moc moznosti, kam dat loznici, nemame 😀 Jo a jeste jsem chytla od malyho tu rymu.
Chytani ted taky nejde, jak je nemocnej, furt rve, kdyz se polozi na prebalovak, ceka odsavani... Tak to moc neresim, jen to kakani aby bylo, a taky jak jsem unavena, jsem linejsi? Vy jste porad dusledne? Manzel u nas je taky linejsi, kakani chytaj, jinak to neresi...

mamusia
2. únor 2011

@jasekd @sussanah aj mne sa uz velmi zle spi,budim sa v noci,no vacsinou hned zaspim,ale tiez sa citim lepsie ako pri prvom tehu,bo asi preto,ze lietam pri malej,cize mam viac enregie,tiez nechodim furt na zachod a ani tak nepriberam,co je pozitivum 😉
@sussanah nase najoblubenejsie slvicko je "toto" tym oznacuje vsetko a to jej staci 😀 ale aj ja sa fest tesim,ked uz bude kecat 😵 Inak s tou nespavostou Ti fakt nezavidim,musis byt extremne unavena cez den,strasne,aj ja som unavena,no nejak to prezivam,uz sa tesim do porodnice,ako si oddychnem 😀 aj ked budem vstavat kazde 3 hodky,no nebudem musiet za nikim lietat 😀

Inak ako dal mm malej tu papierovu plienku,tak asi od pol 8 vobec necikala,je to mozne vobec?A pritom pije,uz vypila polku z 250ml cajiku,no ako som pisala,odmieta mliecko,cize ani na ranjaky ho nemala,tak zeby preto tak malo cikala??? 😲 😲 😲 alebo tou chorobou to este je sposobene...a prave citim,uz sa pocikala,smrdi plienka,no aj tak drzla 5 hodin asi,co sa mi zda vela na male dieta.....

jasekd
2. únor 2011

@mamusia Hm, to ja se bohuzel cejtim hur nez pri prvnim, a to jsem pri prvnim az do regulerni MD pracovala (jako zubar, cili narocne fyzicky i psychicky nekdy), to brzke tehot. je fakt nic moc, i kdyz jsme obe v poradku. Mam problemy, ktery jsem s Martinkem nemela nebo je mela az tesne pred porodem a v mensi mire, jen to zvraceni 5 mesicu bylo u obou stejne 😝 Akorat s tim vstavanim na WC je to ted lepsi, mozna ze unava je vetsi, tak to zaspim. Ty mas teda deti taky dost rychle po sobe, tak jsi asi odolnejsi, ja cejtim, jak se telo sype... Mozna i tim, ze ja pred detma hodne sportovala a pak jsem v tehot. nesmela skoro nic, fyzicka sla do haje a pak jsem se nestacila dat do kupy. S tim curanim, jestli ma horecky a prujem, tak tolik curat nebude, i kdyz pije dost.

sussanah
2. únor 2011

@mamusia tak jsem mela svoji 2h odpocinku s malym po o a uz zase ziju 🙂 Nastesti mm ted psal, ze to v noci docela fungovalo a ze dneska me taky posle spat vedle a ze nemam chodit ani na kojeni, aspon se vyspim a maly se bude kojit uz jen rano. Mam zlateho muze 😵 jinak s tim curanim ted to klidne muze byt tou nemoci, protoze maly teda kdyz mel ty 40 a anginu v listopadu, tak se mu prave hoodne prodlouzily intervaly (vetsinou 3-4h z 1h), malo pil a skoro nejedl A pak mu to hodne zustalo na tech 2-3h. Kazdopadne posledne se u tchanovcu rozhodl, ze curat nebude (byla tam i svagrova se 3 detmi, tak bylo asi moc vzruchu vsude) a taky necural asi 4h (to vypil rano na ex 300ml caje), pak pustil do travy to nejnutnejsi a opet 4h pauza.. Mozna se ji papirovka nelibi a taky ji smrdi 😉 😀
@jasekd ja prave kdyz byl nemocny, tak jsem ho taky chtela nechat byt, dala jsem mu plinu, ale on prave v nemoci hlasil uplne neuveritelne i v noci 😕 Asi mel pocit, ze je to nejaka jistota v tech horeckach 😅

mamusia
2. únor 2011

@jasekd tak to si ja musim zaklopkat,ja som ani raz nevracala,ani pri prvom,ani pri druhom tehu...nejak ma to obchadza,bolo mi uz viackrat nazaciatku zle,ale skor vtedy,ked som bola hladna - a teraz som hladna stale 😀 Mne zas mala prespi uz dlho celu noc,takze si mozem ako tak oddychnut,ked cez den spi iba hodku,max hodku a pol (a teraz pri tej chorobe som si mohla cvicit znova vstavanie v noci,no nebolo to az take strasne...)
@sussanah jaky zlaty tm,ze Ta tak posle a vstava k malemu v noci...... moj by nevstaval,ani keby ho o to prosim 😀 ale zas som rada,ze ide co najskor do prace,aby bol co najskor doma,uz doma ani neranajkuje a sa snazi ponhlat,este psa rychlo vyvencit a cupita do prace. To by bolo fajn,keby sa jej predlzia intervaly,iba 1x sa pocikala do tej smradlavej plienky a smradu jak keby tam nacikala tonu --fuj 😠 ale uz mi vyschli nohavicky plienkove,tak uz pekne spinka v latkovke,tak ako sa ma 🙂 Inak mam nove gro baby a som taka spokojna s nou,vobec nepreteka,je uplne genialna,ale mam uz kupeny pull a bambus a chcem si este jedny usit,bo mam iba 4-re nohavicky a este by sa mi par zislo,no ja nechcem vela penazi minat na plienky,doteraz len 100 eur som asi minula,tak chcem pri tom aj ostat 🙂

sussanah
2. únor 2011

@mamusia no ono mu chudakovi nic jineho nezbylo, proste jsem je tam nechala a sla pryc 😅 Ale jo, je zlaty. Ale zas je v praci obvykle do 5-6 a i kdyz jede driv, tak stejne musi byt dlouho v praci, protoze vede mezinarodni tyma to by teda si koukali, kdyby se sbalil ve 3 odpoledne, kdyz se americani teprve probouzeji 😅 😀 A kolik mala vazi? Me se ty grobaby zdaly v obchode strasne mela nebo hooodne bokove, ze bych tam maleho snad ani nenarvla. A tech 100eur je jakoze za celou latkovou vybavu Zoe nebo pro Zaru? Je to hrozne malo 😕