Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mamusia
20. dub 2010

Ahojte.
Dnes sme mali prvykrat curaci uspech vonku 🙂 az 2x 😎 najprv som hladala vhodne miesto na zasitie sa....len som cakala,ze nejaky ludia budu na mna vykrikovat z okna..: "co robite s tym deckom!!!" 😀 ale nastastie sa nic take nestalo a mala sa pekne vycikala, potom zaspala a ako sa zobudila som ju znova dala..jedna pani na lavicke sa na nas pozerala a sa usmiala,ako som sla okolo,no nevyzerala pohorsene...

No ale tento voinkajsi uspech bol urcite preto,lebo pred odchodom von sa tak pokakcila...aj sa mi zdalo,ze tlaci, no ako som prisla k nej a som sa opytala,ci talci,len sa usmievala a tak som skusila prstom,ci je mokra a akurat do hovna 😀 😀 tak tym vonkom sa mi asi chcela oplatit,ze to nie je az take zle 😀

Inak mame okolo 4 mokrych plienok denne.

sussanah
20. dub 2010

s tim v roce bezplen, to mam taky v planu, ale zkusenosti nemam, mam prvni mimco. Ja to ted delam tak, ze kdyz se mi maly hezky vykaka i vycura, tak uz vim, ze vydrzi aspon 30min, takze mu plinku nedam a rovnou ho oblecu na holo. Za 30min ho zkusim dat znovu na hrnec a kdyz nic, tak mu dam plinu (taky mame latkove) a zase zkusim za 15-20min. Za cca posledni tyden sleduju, ze si na to docela zvykl a libi se mu to a dokonce prodluzuje dobu, kdy vydrzi necurat. Taky ho chci mit bez pliny v lete na zahrade, proste to planuju tak, ze holt kdyz se pocura, tak to aspon uciti a bude vedet ze teda nic moc 😉 Ono kdyz bude teplo a svitit slunicko, tak tu deku nebo obleceni jenom preperes a uschne to za cvhili. No a vzhledem k tomu, ze kdyz jsme byli my detmi, tak byt bez plen v roce nebylo nic zvlastniho, tak to asi musi fungovat 😎 ale uvidime za rok 😀

lmm
21. dub 2010

Nám se právě krásně dařilo, malá počůrala třeba jen dvě plínky za den. Ale je fakt, že nejdůležitější je, aby měla zdravé kyčle. Jen vám závidím ty plány na léto, my s holou dupkou nebudem. Snad se nebude v té umělotině moc potit. Zítra jedem na pět dní pryč, přes den bude hlídat babička, budu mít malou jen na kojení, tak jsem zvědavá, jak se jí bude dařit s BKM 🙂.

juliakocka
21. dub 2010

ahojte, tak ja mam 2 mesačnu dcerku a chcela by som začať bezplienkovu metodu, ale neviem ako...to akože mám ju dávať čúrať každú polhodinu?...kaká zvyčajne každý deň ráno takže to by sa dalo stihnúť 🙂....ale by som najprv to chcela vyskúšať s jednorazovymi plienkami....lebo ked to nevyjde, tak zbytocne budem kupovat tie latkove plienky.....a to ju mozem davat curat nad umyvadlo? alebo lavorik? poradte prosim...dakujem

mamusia
21. dub 2010

Ahoj juliakocka.

No jasne,mozes zacat s papierovkami...ja som tak tiez zacinala, no iba do toho casu,ked som si bola ista,ze sa mi nevykaka do latkovky......
Moja mala ma 3,5 mesiaca a doobeda cika kazdych 15-20 minut,cize Tvoja bude urcite aj castejsie a najma dovtedy,dokym si nezvykne,ze nebude mat papierovky,bo pri tych si cvrkne hocikedy,aj ked nema plny mechur...neskor bude viac drzat.
Na zaciatku mozes zacat davat,ked vstane, po jedeni a casovat si priblizne kazdych 15 minut...najlepsie je nechat na nepremokavej podlozke a pozorovat,ako sa tvari predtym,nez sa vycika a tam mozes aj pozorovat cas,ze ako casto cika.
Mozes ju podrzat nad umyvadlom,alebo aj lavorom,alebo nad zachodom..proste nad nejakou nadobou...uvidis,ked budes mat uspechy,nebudes vediet prestat 🙂 My to praktizujeme iba mesiac,no mam pocit,zeuz odjakziva 😀
Daj vediet uspechy 😉

juliakocka
21. dub 2010

....dakujem mamusia 🙂...určite dám vedieť

sussanah
21. dub 2010

Ahoj Julia, my jsme zacinali v podstate jenom s tim, ze jsem ho pred kazdym vyspani/prebalenim zkusila nechat vycurat nad umyvadlem. Ono on ze zacatku hodne kakal a mival trochu zacervenaly zadek, kdyz jsem ho pred prebalenim neumyla vodou. Takze kdyz uz jsme tak byli, tak jsem ho chytla jakoby za stehynka a zada oprela o sebe a zkusila nechat vycurat. Urcite je dobre u toho vydavat nejaky zvuk, treba pssss (my rikame cururu, aby se to nepletlo u usinani 😉 Nechala jsem ho tak treba 5min, delali jsme na sebe grimasy do zrcadla a o bcas se podarilo, obcas pocural stenu, kdyz jsme sli zpatky z koupelny do pokoje 😀 Potom se zacal osivat u kakani a asi kdyz mu byly 3,5m jsme teprve koupili hrnec a zacali vysazovat i na curani mezi prebalovanim a po kojeni. No a pak uz to sama poznas 🙂
Urcite je dobre jak rika mamusia mit ji na prebalovaci podlozce na holo a sledovat.
A papirovky nebo latkovky je podle me uuuplne jedno, jde spis o to, co ti vic vyhovuje, na co jsi zvykla. Urco si kvuli bkm nemusis latkovky pozirovat. Ono s tema separacnima plinama v latkovkach uz ty mimca tak v mokru nejsou, takze to je podle jedno 🙂

opica
21. dub 2010

caute,
zas sa hlasim po dlhsej dobe. som vystavena, lebo g zacal lozit a ja len lietam za nim, katastrofa 😉 ale som rada,ze sa pohol dpredu. sice vsetko prislo naraz, t.j. v stredu si sadol, od stvrtka zacal lozit (teraz uz sialenym tempom), uz sa stavia na nohy o nabytok...no katastrofa 🙂
a co sa tyka bkm...tak relativne v pohode, za den tak 2-3 plienky, co ma tesi. vydrzi bez plienky 2 hodky v pohode. len ked lieta, neviem odhadnut, kedy sa mu chce, takze po hodke skusim, potom po dalsej pol a potom uz zvycajne kazdych 10 minut, nez odchytime. vobec nesignalizuje teraz nejako. ale celkom sa nam dari odchytavat.
vcera ma kus nastval, bol bez plienky vecer a uz sa mi zdalo, ze by mohol cikat a furt nic, bol na nocniku a uz sa stveral prec. o minutu na to dostaty az za usami 😖 no jo, ma ine problemy teraz nejak 😉
inak kakanie vzdy odchytime, teda, to signalizuje vzdy, len to cikanie ma stve.

a som chcela este k tym BL treningovym, co sme kupili...asi su na figu pre chalana, proste precika ich cez hornu gumicku, cize mozem prezliekat aj tak, takze ho nechavam holeho, to aj rychlejsie vyzleciem len body a pancusky a gate ako este tie treningove. ved este ich odskusam,ale zatial len raz mi ich neprecikal. hold, uz cika menej casto a tym padom vacsie mnozstvo 🙂

neurologia
21. dub 2010

Ahojte baby,

jaaaj dnes sme odchytili vsetky hovienka do WC...som myslela ze vystrojim oslavu hned taka som bola natesena...

sussanah
si ma navnadila s tym cielenym odchytavanim cikanice...vyskusame to ved pri najhorsom ju prezleciem a veci operiem... 😉

juliakocka
ja si myslim ze kvoli BKM si nemusis kupovat latkove plienky-pouzivaj to co ti vyhovuje...my sme boli na velku noc na slovensku a latkovky ostali doma...pouzivala som jednorazovky a vsetko nam fungovalo ako ma...rovnako ako aj s latkovkami...

delfi
22. dub 2010

ahoj holky, vidím že úspěchy se slaví i u nově příchozích 😉
opica:jojo u nás to samý, už pořád stojí o nábytek a zkouší pár kroků, takže nějaký čůrání a občas i kakání ho vůůůůůbec nevzrušuje 😠 mě se teda poslední týden nedaří to čůrání odchytávat vůbec. nesignalizuje a když ho dávám nad nočník či wc v nějakých intervalech (třeba jak to děláš ty) tak ani náhodou...začne se rozčilovat, vzpínat a zabavit ho téměř nejde - prostě chce lozit a stát. no a pak se mi bez signálu vyčůrá uprostřed hraní 🙄 zkoušela jsem ho i při čůrání nechat stát ve sprše a držet pindíka (jak čůraj velký chlapy 😀 ) a nic...no snad to brzo přejde
ad dotaz na papírovky x látkovky - bkm se dá dělat i s papírovkama, ale jde to hoooooodně blbě. nejde ani tak o to, že mimi necítí mokro, ale že vy nevíte zda mimi čůralo či ne a kolik. zvlášť u malých mimin který čůraj jen po troškách se to blbe pozná, aniž byste mu musely tu plínu sundat. těžko se pak odhaduje zda chce nebo nechce čůrat. do látkovku prostě strčím prst i přes oblečení a okamžitě vím, zda čůral (podle teploty pak můžu vyhodnotit jestli se právě vyčůral, nebo je to už delší doba). pro mě to teda bylo celkem zásadní při začátcích bkm.

mamusia
22. dub 2010

Ahojte.

Tak my mame bojkot jak neviem! Od minulej soboty sa mala zacala pretacat na brusko,tak je stastna z noveho obajvu a nieto,ze nehlasi,ale ona je tak stastna na tom brusku,ze ked sa aj pocika,ani to jej vobec neprekaza...takze iba namatkovo skusam...a vzdy je pocikana!Dnes mame uz asi 7 plienok mokrych a to sa den iba zacal 😒
Tak som sa teraz rozhodla ju nechat iba v bodoch,tak uvidim,ze kedsa pocika,ze ci aspon nahlasi.
Okrem toho pretacania,ci zacla brbotat,tak cely cas si iba keca a ziadne hlasenie 😖 uz som z toho na nervy...nakoniec budem musiet este viac plienok dokupovat 😠
Som zvedava,ze co bude,ked zacne lozit 😲

delfi
22. dub 2010

mamusia: to je normální, kolem 3. měsíce to má každý mimčo, prostě nemá čas hlásit a nijak to nespravíš. ono to zase přejde. spolehni se na časování a i když má počůranou plínku tak jí vysaď na nočník a zkus jestli ještě nechce. někdy si ty mimča do plínky jen učůrnou a zbytek zadrží. myslím, že když jí necháš v body tak na tom bojkotu stejně nic nezměníš a budeš měnit ty body místo plínky 😒 hlavně klídek, zkus na to chvíli nemyslet, nesnaž se za každou cenu, BKM není závod kolik plínek bude mokrých (i když ze začátku jsem to taky tak měla). když je mokrá tak je mokrá, ona si sama zahlásí až jí to bude vadit. držím palečky ať to brzy přejde

mamusia
22. dub 2010

Delfi, praveze jej to vobec nevadi...aj tie bodiky pocurala....a veselo si lezala na brusku a hrkutala 😀 ani sa neuracila to ohlasit.... 😠

Verim,ze to prejde!Dufam teda!

Inak ked ju davam na nocnik posledne tieto dni,tak sa vzpiera a nechce tam byt...asi zacina moc objavovat a tesi sa z toho 😎

sussanah
22. dub 2010

neboj mamusia, ono to fakt prejde 🙂 mozna to chvili potrva, ale ja bych to nevzdavala. Taky jsme mivali a mame dny kdy je pocuranych 5 plin behem dopoledne a maly ma usmev na tvari 🙂
U nas mame ted veselo, asi mame neco mezi zacatkem separacni uzkosti a rustem zoubku :( Maly je na mesiiilene fixovany, hnedka spusti jak, se mu nevenuju a kdyz ho dneska hlidal manzel, kdyz jsem byla ve skole, tak proste 4h prorval, nechtel ani zeleninku na obed a cekal az prijedu. A navic o BKM se u neho ani neda mluvit, kdyz ho hlida manzel. Proste ti dva vubec ale vubec nespolupracuji.. Takze jsem prijela, za ty 4h byly pocurane asi 3 pliny a maly rude oci od revu. No hlavne ze se nenudiem 😖

juliakocka
22. dub 2010

...no my dnes poobede skúšali....ako sa zobudila, som ju prebalila a hned nad nový dnes kupený nočník...a ona plač, nechcela....a tak sme išli nad umývadlo, trošku som počkala a vyčurala sa 😀 samozrejme aj mne ruku 😀 som sa tešila jak blázon... a tak som ju dala na jednorazovu podložku a sledovala ju....ona si bľabotala a stále nič....o pol hodinku som ju dala na umývadlo a nič ☹ tak som ju zabalila, išla sa najesť....vrátim sa a ona počúraná 😲 tak som ju zabalila do tej mokrej plienky 😝 a teraz spí....no dúfam, že ma to bude baviť a že postupne budeme čúrať do nočníčka....samozrejme jak ma videla svokra, že čo ja s malou robim, tak že som nenormálna 😵 že čo vymýšľam za somariny, že ona je ešte malá na nočník....no ešte že sa v máji sťahujeme 😅 ....držte mi palce 🙂

luvie
22. dub 2010

Holky, tak teď máme zase krizi my... Kačka začala s novoou dovedností, plazí se jak blázen, nemůžu ji nechat chvilku samotnou, prootže mi fakt uleze během chviličky kus cesty, taky válí sudy, všechno to kombinuje se zkoumáním věcí,, co jí přijdou pod ruku. A že se jí chce čůrat na to prdí. Máme i pokakané plenky, mám prostě pocit, že mi vůbec nechce říkat, že je jí fuk, když je počůrana... Ale zase je spokojená, že se dostane kam chce, tak se taky snažím být spokojená, i když ty kopce mokrých plenek mě netěší... ☹ Ale to přejde, žejo?!?!

ludmilabb
22. dub 2010

luvie tieto krizy zacnu, skoncia a zase sa objavia dookolia ale vzdy je toho pozitivneho viac 😉

luvie
23. dub 2010

Dekuju Ludmilabb 🙂 snažím se to všechno brát pozitivně, Kačka je mimi, které na rozdíl od jiných se občas vykaká a vyčůrá do nočníku, no kolik dětí to v jejím věku zvládá,že. Teda spíš kolik rodičů to zvládá 😀 Dnes už se mi to zase zdá lepší, klep klep. Ale moc dík za povzbuzení, kdybych tady furt dokola nečetla, jak je to u všech jak na houpačce, nevím, jestli bych to už dávno nevzdala...

A jinak, holkám, co "mají plány" být v roce bez plenky: Fandím vám. Já takové plány nemám, myslím si totiž, ž to nezáleží na mě, ale na mém dítku🙂 Jinak bez plenky ji mívám už teď, ale s tím, že vím, že se budou stávat nehody - koberec byl počůrán min. 5x, oblečení peru furt dokola, a to nemluvím o četných případech počůrání a pokakání přímo na rodičích 😝

neurologia
23. dub 2010

ahojte,

vcera sme mali celkom uspesny den....chvalila som ju ako o preteky...

luvie
presne kebyze tu necitam baby...ze maju aj lepsie aj horsie dni...tak uz by som to mozno niekedy vzdala....ale vzdy si poviem sakris doteraz to vedela tak to nemohla zo dna na den zabudnut.....asi sa nieco deje...
niekedy ma manzel uz odhovara (ked sa nam nedari ja nerobim ine ako prepieram pokakane plienky) ze vykasli sa na latkovanie a BKM daj jednorazovku kup vlhcene obrusky a mas po starostiach....a vtedy mu poviem kolko takto "malych" deti sa vycika do wc alebo sa pyta kakat? no z mojho okolia ziadne ale nasa to robi....tak preco to neskusat dalej... 🙂

juliakocka
23. dub 2010

...chcem sa spýtať, aké signály dávajú deti vám? lebo ja neviem kedy mi dáva signál :( kedy sa to naučím?:(

ludmilabb
23. dub 2010

juliakocka ja kebyze mam fungovat podla signalov tak je to len o stasti, moje BKM je cisto o casovani
a dnes mi rano nalozila do plienky ☹ uz som to vobec necakala tak skoro, totiz sa prebrala doliezla polozila hlavu na plece a zacala tlacit ja ze cika, lebo ona aj pri cikani hlasno zatlaci ale zacalo to naberat na intenzivnosti a kym mi takej neprebratej docvaklo uz bola kopka na svete

ludmilabb
23. dub 2010

som to zle napisala priliezla ku mne pretoze ona rano velmi rada na mne lezi a tuli sa ku mne

sussanah
23. dub 2010

ahoj holky
no abych to upresnila s temy plany v roce bezplen, samo ze to zalezi hlavne na malem, ale nejaky ja mit proste musim 😎 kdyz to neklapne, to ho opravdu trapit nebudu a ani se nebudu veset. Taky ho uz mivam obcas bez pliny, uz mi vydrzi i vcelku dlouho, ale moc neriskuju, takze vzdycky tak 30-40 min po vycurani a pak znovu na nocnik a pokud nic, tak do pliny. Takovy hrdina zase nejsem 😉
Julia: ono to s temy signaly to je u nas jak kdy. Kakani to hlasi. To zacne pofnukavat a osivat se a ani to, ze ho vezmu do naruce nepomuze, spis se jakoby snazi mi pretocit a vyklouznout. Tezko se to popisuje, proste velka nervozita. Z pocatku to bylo docela obtizne rozlisit, protoze maly je celkove dost ufnukane mimco, ale uz to rozeznam, ale me to trvalo asi tak 2 mesice, nez jsem to poznala.. Nebo proste uz vidim, jak zacne tlacit a to se neda splest 😀 Curani mame spis na vychytavani, uz zhruba vim, jak dlouho vydrzi a davat ho preventivne, ted zhruba co 40-60min, zpocatku po 20-30min.
Jinak se musim pochlubit, vcera jsem prala pliny po 5 dnech a celkove jsem jich prala jen 15! a to vcetne noci 😎 samotnou me to prekvapilo 😵

johanka.
23. dub 2010

Zdravim zase po case. Baby, ja som to uz akosi uplne prestala sledovat, ze kolko mame plienok pocikanych cez den a tak. Len sa potesim, ked cika do kyblika alebo nocnika. Ked docika plienku, proste prezleciem a je to, neriesim, ze zas to nevyslo, predtym ma to zvyklo trochu zamrziet. Ale ak by mi slo o uspesnost, tak naozaj nerobim ine, len sa snazim odchytavat. Naozaj je to dost aj o dietati, ci chce alebo nie, lebo myslim, ze uz vie, samozrejme kes chce, peknu chvilku pockat.

johanka.
23. dub 2010

juliakocka, tie signaly su u nas rozne a nie velmi spolahlive. Ked ju mam v satke, tak je to, ze zacne byt velmi nepokojna. Ked lezi na deke a hra sa, tak zaplace. Manzel tvrdi, ze on to vie, ze ked ju ma na rukach, tak zacne nejak specialne mykat nozickou. Ale velmi casto proste ziadny signal. Takze tak ako Ludmila hlavne casujem. Alebo ked mi zide na um, ze uz dlho necikala, tak ju dam, a vycika sa. Ale to funguje asi hlavne vdaka tomu, ze vie uz zadrzat a pockat, ak chce (casto proste nechce). Tvoja je ale este velmi malicka, to este nemozes cakat, ze vela vydrzi. Mozno kakanie sa uz uci trochu si kontrolovat, to ide asi lahsie. Aha, a este niekedy aj zaprdenie je signal. A zoparkrat sa mi stalo, ze som videla, ze tlaci. Ja, ked ju davam na nocnik, netusim, ci bude cikat, ci kakat. Az na nocniku sa to ukaze.

johanka.
23. dub 2010

luvie, urcite to prejde. Na tvojom mieste by som sa netrapila, ze nic neoznamuje, ale sa tesila, aka je sikovna. Moja sa este vobec nema do plazenia ci lezenia. Aj na brusko sa uz normalne prestala pretacat, asi ju to nebavilo ci co 😀 Len sediet a sediet, a este lepsie dvihat sa na nozicky. Asi som ju pokazila tym, ako som sa s nou hrala 🙄

Ja som strasne prezivala akurat prvy velky bojkot, dobre ma to stvalo, ze ako to predtym slo, a zrazu nic. Bojkot presiel, zas bolo super, potom zase nehlasila, pripadne az odmietala cikat do kyblika alebo nocnika, ale uz ma to tak netankuje, raz je dobre, raz je zle, nebudem sa kvoli tomu nervacit, no nie? Nechce cikat do nocnika? Dobre, nechce, budeme robit nieco ine.

V tej knizke, co mam, je jedna dobra poznamka. Ze o nocnikovych bojkotoch hovoria len zeny zo zapadu (myslim rozvinute krajiny). Zeny z vychodu (India, Afrika a tak) bojkoty vobec nespominaju. Tak ze cim to bude. Ci tym, ze deti z vychodu nebojkotuju, alebo to zeny z vychodu tak neprezivaju, ale beru to s humorom ako sucast zivota s malym babatkom. Hm, stoji za zamyslenie, nie?

diocka
23. dub 2010

ahojte
chcem sa spytat skusenych bezplienkarok - mame rok, bezplienkujeme (nie na 100% ale s vysledkami som spokojna) asi od 4. mesiaca. ale teraz mam problem s tym ze malu stale cikal a kakal "v klbku" nad weckom. teraz sa ho snazim naucit sediet na nocniku alebo na zachode, ale maly to absolutne nechape ☹ proste on je zvyknuty na "klbko" a inak cikat/kakat nechce. ako ho mam naucit ze moze pri tom sediet na nocniku alebo zachode? normalne sa bojim ze si maly zvykol a ze nikdy nebude chciet inak 😒 ☹

kveluse
24. dub 2010

Ahojky,
johanko, taky už jsem chtěla napsat, že vůbec už nesleduju, kolikrát se malá počůrá. Někdy se "zděsím", když věším prádlo (peru každý den), ale ikdyž věším třeba desatery kalhoty, tak jsem stále v klidu a spokojená, protože to aktuálně prostě nepočítám.

diocko, nevím, jestli jsme tu tak zkušené, ale já osobně bych ho stále dávala do klubíčka a s nočníkem seznamovala pomaličku. Jen sem tam ho posadit. Podle mě na to musí přijít sám a musí sám chtít. Ještě je to maličkouš a je rád, že může být u tebe. Neboj, až se bude chtít osamostatnit, tak to zvládne.

ludmilabb
24. dub 2010

tak my mame dnes dalsiu pokakanu plienku za tyzden dve a to som ju dnes ozaj davala pravidelne na nocnik lebo zvykne kakat doobeda a nic az vecer po kasy som si vravela ze uz to musi prist dala som ju a nic, vykrucala sa ani bohovi vydrzat v klbku a potom sa spokojne hrala a zatlacila ani nie do 5 minut ...no co uz

ludmilabb
24. dub 2010

ja pocikane plienky neriesim, jednoducho som rada z kazdeho vycikania do nocnika aj ked je to len raz za den, vtedy mam pocit ze nejakym sposobom spolupracujeme 😀 😀 😀