Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jitka_
9. čer 2011

Tak nám se ten bojkot vrátil 😠 Malá každou chvíli volá aaaa, dokonce i ukazuje na nočník nebo ukazuje na dveře, kde ten nočník je, ale jak ji na něj posadím, začne řvát, sleze z něj a za boha na něm nechce být ani když měním místo!!! Tak se to párkrát opakuje, až se stejně pokadí nebo počurá do plíny! 😝 A pak na tu pokaděnou plínu ukazuje aaaa....

lumarque
13. čer 2011

@kaja73 Ahoj kaja citala som, ze davas maleho pisat v klbku.. moj tiez nechce sediet na nocniku, ale je uz dost velky.. tak rozmyslam , kedy prejst na vecko. Vidim, zee tvoj je este vacsi, nie je ti tazky?

kaja73
13. čer 2011

@lumarque Lahky nie je- ma takmer 14 kil,ale ja ho nedržim dlho-ked mu treba,tak je vyčurany za 15 sekund a ked kaka tak cca za 1-2 min.To sa da.Ked sa este nepytal,tak cikanie trvalo cca 1 min a kakanie 2-3-aj to sa dalo.Viac som ho nikdy nedržala-to by znamenalo, že mu netreba a dlhsie držanie by bolo aj tak zbytočne-to som si casom odsledovala.Inak už obcas vonku cika postojačky a obcas si aj na vecko sadne-ked ide kakat a chce aby som mu citala-je to knižny maniak.

sussanah
13. čer 2011

holky, ja jsem maleho prehodila na normalni nocnik asi az nekdy v 15m, kdyz jsem otehotnela. Porad jsem si myslela, ze to nepujde (parkrat jsme to zkoueli), ale pak jsem koupili velky nocnik, malemu rekli, ze od ted se cura a kaa tady a bylo hotovo, skamaradil se s nim hnedka na poprve a prechod byl uplne bez problemu. A to mel uz taky 12kg a mela jsem uz docela problem ho udrzet, hlavne proto, ze on teda kaka docela dlouho, klidn si potruni i 10-15min 😖

mamusia
13. čer 2011

Ahojte baby,

nejak nemam cas sem chodit,resp niekedy nakuknem,ale pisat nie je casu,sme vacsinou vonku,ked je pekne,s najmensou bezplienkujeme o 106 a asi pred mesiacom a pol sme presli na latkove pleinky 😉 a starsia sa konecne umudrila a vyzera to na odplienkovanie 😵 😵 😵 zatial sa nechce pytat,iba casujeme,ale dostava za kazde vycikanie nalepku na nocnik,mame aj nehody,ale tak na 90% sa denne vycika do nocnika,plienku mame uz len na spanok a na von,no uz 2 noci bola sucha a vydrzla do rana,tak dufam,ze je to uz na dobrej ceste 🙂 Som na nu hrda 😉
A este som chcela dodat,ze malej idu kazdy tyzden zuby dva alebo jeden,tak si myslim,ze ten bojkot,co sme mali vpodstate od roka,bol kvoli zubom,ze sa jej tak predierali tazko von,no a teraz jak idu vsetky von,tak zacalo aj lepsie cikacie obdobie 😅

mamusia
14. čer 2011

A este som sa chcela spytat,ci nemate niekto strih na split pants?

sussanah
14. čer 2011

@mamusia Ahoj 🙂 Tak to je bezva, ze se Zoe zacina umoudrovat, je to v takovem vcelku typickem veku, ten rok a par mesicu, to uz bylo povic ditek tady odplenkovano. A teda super, ze to jde i Zare, jsem sama zvedava, jak to pujde nasi dvojce 🙂
Jo a co jsou ty split pants? 😕

raa2
14. čer 2011

@mamusia skus jej ani na vonok nedavat plienku, nam sa matko asi 5 krat pocural a teraz to vypada tak ze uz aj vonku cika.. ja nosim so sebou frote uterak, plus nahradne oblecenie pre pripad ze by sa pocikal do kocika alebo autosedacky..teraz uz od soboty mame jednu plienku, ktoru davam dookola, zahravam sa s myslienkou ze ho necham aj na noc bez plienky...len este nejako nenaberam odvahu...

lmm
14. čer 2011

@raa2, já to mám naopak, na noc jsem odvahu sebrala, ale ve dne nám to jde hůř a hůř. hlásí, že chce čůrat, ale odmítá se posadit na nočník /novinka/, vzteká se, sleze a počůrá hračky hned vedle. Takže přes den naplno plínkujeme. Chjo ☹.

raa2
14. čer 2011

@mamusia matko ma 14 mesiacov a uz sme 5 tyzdnov cez den bez plienky...

raa2
14. čer 2011

@lmm to sme mali aj my, musis ju zabavit, ja som dokonca piskotku dala aby sedel a bola pri nom, trvalo to asi 2 tyzdne, a aj sa pocikal, lebo bol zaujaty hrou alebo detickami.teraz vydrzi aj 3 hodiny necikat, ja som z toho na nervy, lebo som este stale v strese ze to pusti 😀, ale pomaly mu zacinam verit ze si to vie ovladat a povedat..po 2 tyzdnoch to preslo, akoby utalo a teraz to vypada ze uz bude bez plienok..ja som bola rozhodnuta ze uz nedam cez den plienku, aj keby mi prestal vsetko oblecko doma 🙂

mamusia
14. čer 2011

@sussanah uz som nasla strih 🙂 nechcelo mi to predtym nacitat stranku.Chcem pre Zoe usit na von http://doityourselfec.blogspot.com/2008/01/thre...
@raa2 lenze ja som doteraz len casovala a vonku sa nechcela nikdy vycikat,lebo sa jej nepacilo v klbku,kedze sme nikdy necikavali v klbku,tak nie je na to zvyknuta a vonku ju rusi milion podnetov 😒

Ale hlasim,ze sa mi za poslednu hodinu 3x sama vypytala slovickom "kaka" co mame aj pre kakanie a cikanie 😵 😵 😵 😵 😵 takze dufam,ze uz sa bude aj pytat 😵
@lmm aj mne tak odmietala nocnik,zacali sme tak,ze zacala pozerat auticka brm brm na stole v kuchyni na nocniku a vzdy sa tam vycikala,no a som teraz zistila,ze potrebuje sukromie asi a nerozptylovat sainymi vecami a pomohlo,jak sme zacali chodit cikat iba na zachod.A dostava za kazde vycikanie sa nalepku,ktoru si sama nalepi na nocnik,ked je v nom este cika 🙂

raa2
14. čer 2011

@mamusia to tiez nechcel matko robit vonku, hladala som vzdy kludne miestecko na cikanie, a tam sa potom vycikal, ale niekedy aj na 4 pokus, ale u nas ked je akut tak cika hocikde a je mu jedno, minule pred tescom pri stromckeku na parkovisku. to tiez preslo z nicoho nic..a mozno pomohlo aj to ze raz sa dalo mne cikat, tak som pred nim cikala vonku a vzapeti na to sa vypytal aj on..a tak sa tiez zacali posuvat tie intervaly cikania, a to on vypije za doobedie aj 700 ml cajiku..a s tym sukromim je to aj u nas, ked tu niekto je, tak chodime cikat do kupelne a tam sa pekne vycika..

sussanah
14. čer 2011

@mamusia u nas venku zabralo to, ze ho necham nejprve vybrat stromecek/ker, ktery pocura a pak mu vykladam, jak potrebuje stromecek zalit a ze kdyz ho pocura, tak krasne poroste 😀 Pravda, mel potom jedno obdobi, ze chtel obcuravat kazdy stromecek, ale preslo to a ted si akorat vybere misto a jdeme na to 🙂

sussanah
14. čer 2011

@mamusia ajo, tyhle kalhoty 🙂 To chce pro kterou usit?

raa2
14. čer 2011

@mamusia este ma napadlo ze ci by si nechcela vyskusat treningove gate, tie mal matko raz ked sme sli z BA do ZA vlakom a odvtedy sa tak viac povedat zacal pytat sam.. tie aj keby bola nehoda tak neprecika a citi tam mokro.. su vhodne aj do autosedacky alebo kociku ked ides niekam dalej od domu...

mamusia
14. čer 2011

@sussanah pre starsiu,kym sa nauci cikat vonku pekne.Ale este musim nieco vymysliet do kocika,keby to nahodou pusti 😅 asi ovciu kozusinku,co mali nasi kedysi take na spanie a uz to nepouzivaju,tak z toho urobim nieco. Ja som to skusala uz viackrat s travou,ze ci ocika travicku,aby pekne rastla,vzdy povie ano,ze chce cikat,ale ked ju drzime v klbku,len drzi a nic nerobi,raz sa pocikala pocas davania dole gati,inak nic nechce urobit vonku zatial. 😅

mamusia
14. čer 2011

@raa2 treningovky mame,ale precika ich 😲

raa2
14. čer 2011

@mamusia ok, to chce trpezlivost, ona bude aj vonku cikat, skus pred nou niekde vycikat 🙂 a ten frote uterak ked das pod nu do kocika?? ten tiez precika?

mamusia
14. čer 2011

@raa2 este som neskusala zatial,von nosime plienku,ale velakrat mi vydrzi sucha az domov 😅 Skusim,ked bude mm doma,ze pojdeme len v gatkach a skusime ju dat vycikat a uvidime 🙂 Ja som stastna,ze to doma funguje 😝

raa2
14. čer 2011

@mamusia jasne, je to super ze doma takto pekne cikuska, ale ked ti to doma takto funguje, tak si myslim ze je to uz len otazka casu a bude aj vonku cikat..

sussanah
14. čer 2011

@mamusia tak fakt ji zkuste ukazat, ze i vy muzete venku curat, treba to zabere 😉 My takhle stojime "modelem" sousedovic klukovi, ted mu jsou 2 a zacinaji zkouset bez plinek. A jak videl naseho mladeho curat venku, tak hnedka chtel curat taky a poprve se podarilo 🙂 Jinak treninkovky, pokud pusti plnou davku, tak to fakt protece. Ja jsem treba davala do autosedacky jeste i vkladacku do treninkovek a pod zadek frote rucnik. Ted jezdi uz ve slipech a kdyz mam spatny pocit, tak mu dam pod zadek nepromokavou PUL podlozku, na to frote rucnik a jedem. A taky se pridavam k tomu sundat plinku i na venek, precejen uz ji to pali 😉 Kdyz tak se parkrat pocura a pak se radeji vycura nebo vydrzi.

mamusia
14. čer 2011

@sussanah no hej,ked sme u mojich rodicov na zahrade,tak tam nema plienku,ale to chodiem cikat do kupelne dnu....tak to je ine. Ae urcite skusime ak sa vycika 1x vonku,tak sa vycika aj viackrat.....a my nie sme typy,co by cikali vonku,jedine,ze by sme boli opiti 😅

sussanah
14. čer 2011

@mamusia nojo, tak to u nas na vesnici, kdyz se jde na dlouhou vychazku do lesa, kde za 3h nepotkas ani zivacka, to se teda fakt v klidu u stromecku vycuram 😀

wzorcek
14. čer 2011

Ahojte, potrebujem poradit... Matko ma 3 mesiace a skusame bezplienkovat a celkom aj vidim ze kedy mu treba, (hoci to uz nedava najavo tak okato ako ked bol novorodencek, uz sa naucil do plienky) ale neviem ako ho mam drzat nad lavorom/ umyvadlom a tak... stale ked ho chytim tak sa mi z neho urobi taka pokrcena gulicka a radsej ho len supnem na podlozku a tam sa mi vykaka a vypisa...
on ma sice tri mesiace ale skoro 70 cm a 7kg, tak je mi dost tazky a velky... neviete kde najdem nejaky postup, polohu ci jak to mam nazvat??? 😀 diky

mamusia
15. čer 2011

@raa2 @sussanah caute baby, tak sme boli dnes vonku bez plienky,v treningovych nohavickach. Ako sme odchadzali z domu,tak sa vycikala,asi po hodine a stvrt vonku som ju skusala davat ocikat stromcek,nechcela,potom po dalsie pol hodine,sme sli ocikat velky list,to povedala,ze uz chce urobit "kaka",no ako som ju chytila do klbka,tak uz krutila hlavou,ze nie,ale ked som ju davala do kocika spat,tak kricala "kaka"...takze som vedela,ze sa jej uz chce,ale nechce vonku. Tak po dalsej asi pol hodine som sa jej pytala,ze ci chce a vravela,ze nie,potom sa vytratila do pieskoviska a som si aj myslela,ze tam ju nevidim,ze bude cikat,no a ked som sa jej potom pytala,ze ci bude,uz len ze nie a uz bola mokra. Este skusim zobrat nocnik von,ze ci nahodou nebude chciet do neho cikat vonku,ale moc to nevidim teraz na vonkajsie odplienkovanie 😅 inak tie treningove nohavicky maju tam ten sustavy pull,ci co je to a v tom sa tak poti jak hrom a aj tak cele pretec,tak si myslim,ze ani nema zmysel ich pouzivat na von 😖

sussanah
15. čer 2011

@mamusia a jake mas treninkove? Ale pravda, ze pod pulem se v lete poti. Jestli by treba nebylo lepsi ji davat normalni kalhotky (nejake vetsi) a dovnitr jen vkladacku a s sebou proste nahradni obleceni. Ono je to fakt ale o tom, ze se "musi" vycurat venku poprve a jak se tohle podari, tak uz potom nebude mit strach nebo problem se venku vycurat. Ale hlavne, ze to funguje doma, to je zaklad, zbytek se casem podda 😉

kaja73
15. čer 2011

@mamusia My mame IMSE treningove nohavičky organic a su uplne jemnucke nesustave.Su hrubsie ako normanle slipiky,ale to musia byt.Moj ich nosi len zriedka-tak 1 krat do tyždna,ked ho fakt neviem narychlo dat curat-napr.dlhsia cesta v aute.Ale určite nie su tak teple ako plienka-ci už jednorazova,alebo latkova.Udržia jedno popisanie. http://www.plienocky.sk/plienocky/eshop/3-1-Lat...

raa2
15. čer 2011

@mamusia tiez si myslim ze ked sa prvykrat vycika, tak to uz pojde, ale zas mozes nosit aj nocnik, stretavam vela mamiciek co maju pod kocikom nocnik, aj ja som miestami rozmyslala ze ho zacnem so sebou nosit, ved co je na tom 🙂 ale pekne vydrzala, mato sa tiez zo zaciatku vykrucal, potom sa prvykrat vycikal vonku a odvtedy je to celkom fajn, az na mensie obstrukcie. a vcera som bola v auparku v BA, pytal sa cikat aani za svet sa nechcel vycikat do zachodu a videla som ze mu treba, tak sme sli potom na ihrisko vonku a zasla som s nim tam do toho parku a tam som dala gate dole a hned cikal..potom vydrzal az domov a boli sme vonku vyse 4 hodin.

raa2
15. čer 2011

ja som mala tiez tie iste co
@kaja73