Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
3. lis 2011

jinak u nas porad stejne, kdyz je vzhuru, tak jsme temer 100%, kdyz spi, tak na 80% je plinka mokra. Ale v noci teda odmita nocnik, uplne tam chyta amok, tak to nehrotim. Akorat ze dnesni vysledek bylten, ze rano mel tak ale tak posr... plinku, ze jsem ani nevedela, co mam delat 😀 Nastesti byl doma muz, tak jsme si rozdelili ukoly a spolecnymi silami jsme to zvladli 😎 Jen teda jsem rada, ze to nemusim resit porad, clovek hrozne rychle s tou bkm zpohodlni. Teda alespon ja, ze nemusim umyvat malemu zada a chytat ponozky, kdyz si v te plince vyracha nohy pri rozbaleni.

romcovaklarka
3. lis 2011

@sussanah Tak to pak asi jo, možná to bude chtít vystřihnout to trochu víc, ale napřed to radši udělej menší, ono jak se to natáhne, tak je z toho větší díra, než se zdálo a navíc zvětšit se zá vždycky 🙂

mamusia
3. lis 2011

@sussanah aj Zarka chyta nervy v noci,tak treba osudit a kojit popritom,tak sa vzdy hned vycika a potom ju odpojim,zabalim a koji sa dalej - ona pri tom vsetkom spi.

sussanah
3. lis 2011

@mamusia no maly se me vylozene budi s tim, ze viditelne potrebuje, ale nechce. Tak ho jenom prebalim, nakojim a kdyz neusne hned, tak ho potom dam na nocnik, to uz se v klidu vycura, pripadne vykaka. Ale uz se fakt tesim,az se mu to kakani trochu upravi a prestane mi kadit v noci, protoze to se nejpreve pulku noci vrti, ja spim jak na trni, protoze se snazim odhadnout ten spravny okamzitna nocnik a je to proste celkove naprd.
Fil taky v noci bkm ignoroval, zacal mi v noci curat az tak nekdy kolem 8-9m, do te doby hysterak jak vysity, takze to nijak neresim.

sussanah
3. lis 2011

@romcovaklarka musim jeste najit nejake rozumne puncochace, ktere budou dost siroke v pase.

romcovaklarka
3. lis 2011

@sussanah Mno jinak v noci se mi malej strašně vzbudí i když ho jen přebalím, představa že bych po něm ještě chtěla, aby čůral, tak to ho pak budu uspávat hodinu 🙄 V noci nepřebaluju a on po kojení okamžitě zas vytuhne. Možná až bude větší 😅

No a nebo to neustříhni až k pasu 🙂

sussanah
3. lis 2011

@romcovaklarka tak nas je fajnovka,bude si stezovat, dokud nedostane suchou plinku, ale curat nechce.. Zkousela jsem neprebalovat, ale on neusne tvrde, dokud neni prebaleny 😒

majka1981
3. lis 2011

Baby hlasim, ze dnes som dala syna uspesne cikat po stojacky, na vychadzke 😎 😎 . Zase nechcel cikat v klbku a pritom hlasil a hlasil, tak som ho postavila, povedala "stoj a cikaj " a on cikal taky prud 😅 😅 .
Dufam ze to vyriesi bojkot na cikanie von 🙂

gabii83
4. lis 2011

@crysmile urciete sa to podari zacali ste to zavcasu iba trpezlivost, moja svagrina jej mala pocurala obcas denne aj 10-15 plienok, raz sa dari potom mozno chvilku zase nie. sice mi sme uspesnenaj vonku 2-3hodky vydrzi. ja jej ani na von nedam plienku, uz iba pancuchy a gate zimny fusak deka a v pohode vydrzi kym ju vybalim z tychto veci. tak soom celá nadsena z nej 😵

gabii83
4. lis 2011

@romcovaklarka ahoj, dobre to robis, ale lepsie by bolo ak by sa ti podailo ju drzat nad wc alebo nocnikom nie na latkovu.

romcovaklarka
4. lis 2011

@gabii83 Mno já mám problém, že to není "ona" ale "on" a čůrá mu to všude možně, nevím, jak se do nočníčku trefit. A za druhé má už skoro 9 kilo 😅 A za třetí nočník nemám všude (jako jednou ho "dávám" čůrat nahoře v ložnici na přebalováku, podruhé zas dole v obýváku kde si hraje...) Venku teda nedávám, teď v zimě. No ale tušila jsem, že by to bylo asi lepší. Zkusím se posnažit.

romcovaklarka
4. lis 2011

@gabii83 Jaaaaaaj povedlo seeeeee 😵 😵 😵 Sice si trochu počůral nohu, ale to vychytáme 😀 Díky za podporu, už se toho nebojím...

romcovaklarka
4. lis 2011

Tak dneska jsme měli úspěšný den od rána do večera 😵 Jedna plínka počůraná, jedna pokakaná - jinak jsem to odchytla a dokonce ani nebylo zas tak moc planých pokusů. Nepočítám teda dvě plínky na dvě denní spinkání. Tam to prostě nestihnu, pač malej se vzbudí a chvíli ještě si hraje v postýlce, než mě začne volat. To bych u něj musela stát a čekat, kde se vzbudí 😒 Ale celkově jsem na nás pyšná a i do toho nočníčku (teda lavoru) to šlo, akorát mám problém malýho držet a ještě mu směrovat pindíka tam kam je třeba 😅

palenda
5. lis 2011

Holky, prodávám knížku Bez plenky, mám ji tady v bazaru za 150 + poštovné, je úplně nová. Kdybyste měly zájem, napište mi do zprávy. Míša

miana
5. lis 2011

@palenda Ahoj, měla bych zájem o tu knížku. Je ještě na prodej?

gabii83
6. lis 2011

@romcovaklarka velmi sa tesim ste obaja sikovny 😉

monicka200
7. lis 2011

ahojte, o bkm som uz citala dost vela teorie ale v praxi sa nam velmi nedari. mam dvojicky, teraz 6 mesiacov. mozno je problem ten ze chlapcov neskusam davat nad nocnik pravidelne ale skor ked mam dobry den a kus casu tak sa o to pokusam. chlapci vzdy ked ich dam do tej pozicie vyjavene okolo seba pozeraju a ked aj nejake to kakanie bolo zahajene tak vtedy prestanu. necakam ziadnu super radu vdaka ktorej sa zbavime plienok, asi treba len trpezlivost. kazdopadne nemate niekto skusenosti s bkm s dvojickami pripadne tesne po sebe detmi? je to vobec realne sa o nieco take pokusat? este dodam ze pouzivame latkove plienky a snazime sa aby boli stale prebaleni co obnasa tak 15 - 20 prebaleni denne krat dva. dost velku cast dna su v satke ci nosici a to nepoznam vobec kedy curaju. vdaka za pripadne rady. monika

sussanah
7. lis 2011

@monicka200 tak to te asi moc nepotesim, protoze teda nevim o nikom, kdo by tady mel dvojky a bkmkoval :-/ Myslim, ze s dvojkama bkm poradne ani nejde, nikdy se nemuzes plne venovat jen jednomu, coz je pochopitelne, ale nedelala bych si z toho hlavu. Ja myslim,z e je fajn, ze se je snazis drzet v suchu prebalovanim, to taky hodne pomuze. Treba za chvilku, jak budou sedet a zacnou si uvedomovat, co a jak, tak budou preferovat suchou plinku a i pro tebe to bude jednodussi, kdyz budou na nocniku sedet a nebudes je muset drzet v klubicku. Asi byt tebou tak se na klasickou bkm vykaslu, spis treba si dej 2-3 situace behem dne, kdy je budes pravidelne davat (rano po spanku atd). A teda mas muj obdiv, ze do toho vseho jste sli i s dvojkama 🙂

majka1981
7. lis 2011

@monicka200 ahoj, ja tiez nikoho nepoznam kto robi bkm a ma dvojky. moja sestra ma dvojky, maju 15 mesiacov, a viem kolko to je roboty. Predpokladam, ze mas pomoc od niekoho, kedze su dvojky v satke/v nosici - takze by bolo dobre, keby aj tato pomoc (otec / babicka atd) praktikoval bkm...
ja by som na tvojom mieste isla na to tak, ze by som zaviedla minimalny rytmus kedy ponuknes cikanie v klbku/na nocnik a pod, co moze byt na priklad po spanku - lebo predpokladam, ze sa nebudia na minutu obidvoje deti a ze mas tam aspon par minut cas, ak nie aj viac. takze vtedy by si sa mohla venovat len jednemu. Deti aj taketo minimalne bezplienkovanie akceptuju a zvyknu si na to, co od nich ocakavas a casom prejdete aj na ine situacie 🙂 .
No a daj nam vediet ako na tom ste 🙂

kryska5
7. lis 2011

baby prosím vás dokedy môžem držať malú v klbku? Malá má cez 15mes. a kakávať chodievame najčastejšie po poobednom spánku a malá je vtedy častokrát taká rozospatá, tak mi to príde prirodzenejšie ako ju posadiť na dosku. Ale nie je na to už "stará"? Resp. kedy ste začali dávať deti na záchod normálne na redukciu?

kryska5
7. lis 2011

@monicka200 u nás som malú dávala cikávať vždy po vybratí z nosiča, dokonca aj z jedálenskej stoličky keď som ju dala hneď na šerblík sa pekne vycikala, ak nebola nervózna priamo v stoličke a museli sme ísť cikať medzi jedlom. Myslím že je najlepšie skúšať takéto situácie, aj po spánku hneď a podobne ako píšu baby. Inak klobúk dolu s dvomi deťmi to musí byť naozaj náročné 😵 držím palce

kaja73
7. lis 2011

@kryska5 Moj cikal a kakal len v klbku do cca 20mesiacov-vtedy pomaly zacinal aj na stojaka vonku cikat a aj do nocnika-ale len na stojaka-nesadol si.
No a kakame dodnes v klbku-normalne si o to požiada-v sede kakal možno 1O krat za zivot.
Ale posledny mesiac si je ochotny už aj sadnut na nocnik,alebo redukciu ked cika-no radsje to ma po stojacky.
Ma 22m.

kryska5
7. lis 2011

@kaja73 jéj díky, som rada že si s tým nemusím lámať hlavu 🙂 malá ciká do šerblíku, len to kakanie som si nebola istá či je OK, ale pravda že keď bude väčšia samej asi bude lepšie keď si pekne sadne na záchod ....

sussanah
7. lis 2011

@kryska5 ja jsem mladeho drzela v klubicku do cca 15m, kdy jsem otehotnela a zaclao mi byt spatne a proste uz jsem ho nezvladla udrzet. To jsme teprve koupili normalni nocnik a od te doby je na nem. Na zachod se nam zatim nedari ho presvedcit.

monicka200
7. lis 2011

dakujem za odpovede a za povzbudenie, skusime na tom pracovat a dam vediet. inak co sa tyka pomoci tak s bkm mi velmi nema kto doma pomoct, deti nosim podla toho kto je zrovna nespokojny pripadne ked treba aj obidvoch naraz, jedneho vpredu a druheho vzadu. nie je to vsak tak hrozne ako to znie 🙂

majka1981
9. lis 2011

@monicka200 klobuk dole ako to zvladas s nosenim 🙂

monicka200
9. lis 2011

@majka1981 ale zas ich nenosim stale, len ked placu ze chcu na ruky a to je cim dalej tym menej. na zaciatku som ich nosila skoro stale ked nespali, to mi vtedy hned zaspali a ja som ich zlozila, teraz doma len obcas a ked ideme von. myslim ze to zas nie je take narocne, musim priznat ze nosit dve deti pri vahe 7 kilo je jednoduchsie obidva ako jedneho vpredu, lebo je vaha rovnomerne rozlozena dopredu aj dozadu. ked to nahodou cita mamicka dvojiciek - urcite sa oplati nosit, da sa to a vela veci to ulahcuje, bez toho by som bud nebola schopna akychkolvek domacich prac alebo by mi deti jacali v postielkach. to len na margo nosenia nechcem menit temu 🙂 bezplienkovanie sa velmi nedari, dva krat sa nam podarilo vycurat v noci a inak nic, ale este tomu dame sancu

majka1981
10. lis 2011

@monicka200 dva krat 7 kilo je dost. ale ja si myslim ze si na to clovek zvykne. je to velmi pekne, ze ich nosis 🙂 .

luty
10. lis 2011

@monicka200 Ahoj, taky smekam, ze je nosis oba. Ja jsem vcera nosila asi 4h v kuse s 1 prestavkou na curani a prinavam, ze jsem mela dost. Ale asi je to, jak rikas - clovek si zvykne. Spousta lidi nechape, ze stale nosim (nechapali to ani u maleho miminka), ja to beru jako samozrejmost. Takze u dvou to asi bude taky tak🙂 Ale stejte Te obdivuju a preju porad tolik nadseni a elanu🙂))
Kakani a curani zkousej, pokud to pujde, ale nelam to moc pres koleno. Nejlepe to jde, kdyz je to samozrejme a moc na to nemyslis!

majka1981
12. lis 2011

Ahojte baby, co nove?? ako sa mate? ako deticky?
Tak u nas vidim velke pokroky - syn zacal s tym, ze ma privolava na wecko ked musi cikat tak, ze ukazuje ruckou "pod so mnou", tak ako som mu ja ukazovala. Takze zacal znakovat, vobec som to tak neplanovala lebo so znakovanim som sa neako nemohla nakopnut a nezaviedla znak, tak on prebral uplne jednoduchy znak, ide smerom ku wecku a privolava ma rukou 😵 😵 . Zlaticko moje.
No kym som to ja pochopila, tak uz bolo aj v plienke, ale hlavna vec ze som pochopila a podarilo sa este par krat neskor.
Zistila som, ze ked mu davam len slipy + vkladacku, tak cika castejsie - predpokladam ze mu je zima sediet, tak som to teraz vylucila a cez zimne mesiace este budu urcite treningace alebo vlniaciky+stvorec. Teraz davam aj na vonkajsie prechadzky okolo domu len vlniaciky + stvorec, lebo tie sa dobre stahuju ak si nahodou syn zmysli ze ideme cikat. lebo nepolepsilo sa to cikanie von, von sa mu proste nechce. On si pocka az domov ale potom nie a nie cikat na wecko alebo nocnik, to neviem co s nim robit 😝
Jaaj a v noci nadalej ma plienky, az nad ranom okolo stvrtej ked sa zacne mrvit, tak ho davam cikat do vane, ja v takom polospanku a on asi tiez. Skorej sa nemozem nakopnut, som rada ze spime ako tak dobre. Zatial to neriesim, takze v noci byva 1 plienka mokra, ine ide mimo. Nocnik v posteli nehrozi, tak ako cez den tiez nie, takze musime pekne krasne vstat a ist do kupelni.