Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kacena00
25. kvě 2013

ještě bych se chtěla zeptat, jaké misky máte když jdete např někam na úřad, k doktorvi apod....ani už nevím, jak jsem to řešila se synem... ale s dcerou by se šiklo něco pořídit, na doma mám malý kyblíček, ale chtěla bych něco mobilního 😉 díky

zimka
26. kvě 2013

@kocanda2009 No a není to právě tím znakováním? Že se v důležitém období učí znakovat - vlastně jako mateřskou řeč, a nesoustředí se na slova?
Je pravda, že my měli dítě, které mluvilo brzo, ale stejně, slovy přece člověk dítěti napovídá daleko víc věcí, než se znaky - pak musí být vyprávění hoooodně zjednodušené, což zas myslím dobře neslouží rozvoji řeči, ne? Ale dovedu si to představit pro děti, měla jsem takové 2 neteřky, které mluvily pozdě a málo, tak pak by asi bylo lepší, aby znakovaly, než nic... no ale stejně mi pořád nějak přijde, že bych tu energii místo nácviku znakování řadši věnovala nácviku mluvení. 🙂

kocanda2009
26. kvě 2013

@zimka V literatuře tvrdily, že to napomáhá rozvoji řeči, znakování se jen přidává k popisu ústnímu ale taky mně napadlo, že bude znakovat a nebude mluvit, ale myslím si, že by to tak bylo u nás i kdybychom znakování nezkoušeli. Řekla bych, že je spíš v tomto směru stydlivý po mně, já taky pokud nemám připravenou dokonalou řeč tak si před více lidmi netroufnu mluvit. Každopádně žádný speciální nácvik znakování to není, prostě dítěti říkáš to co bys říkala i jinak ale přidáš k tomu ty znaky.

kocanda2009
26. kvě 2013

@kacena00 já koncept kontinua raději nečetla, přečetla jsem spoustu jiných knih a z každé si vzala něco ale nejdůležitější je: "každé dítě je jiné a každé má prostě svoje potřeby a ty musíme vyslyšet" a tím se řídím
.. u nás je to tak nějak jinak než u vás, některé věci jsou naopak a je podle mně tím, že každý jsme jiný

kacena00
26. kvě 2013

@kocanda2009 jasně že ano 😉 dostát tomu co je v konceptu je fakt nemožné, každý máme jiné podmínky doma, úplně jiné než domorodci v džungli 😀, navíc dané tím jací jsme a o jaké děti se staráme 😉
depresi jsem měla, protože ten první rok se synovým věčným pláčem byl hrozně frustrující a všude okolo jsem slyšela hlavně to, že.." až budu mít to druhý, nebudu to tak prožívat", což mi nepřidávalo 😀, protože na mě aždý jen hledal chybu, ovšem chyba nebyla ani ve mě, ani v synovi, prostě to tak bylo a do toho přišla na jednu stranu hodně inspirativní kniha, na stranu druhou psána trochu fanaticky
v ní se moc nebral ohled na nějaké zvláštnosti a výjimky, kdy je nějaký extrémní plačounek totálně imunní vůči sebevíc kontaktnímu rodičovi (pravda, první tři měsíce jsem nebyla ani nosící, ale to spousta rodičů také není a přitom jejich děti usínají s mírem, který by jim náš malý mohl závidět)

tak mě trochu mrzí takové soudy, že kontaktní rodič prakticky nezná pláč dítěte, tedy pokud to nebylo myšleno s trochou nadsázky

kacena00
26. kvě 2013

ještě k té misce...nedáte tip i na nějakou jinou prosím, tahle je skládací, dcera se při čurání pořád mele a mrská, tak už vidím, jak to někde rozkopne a lidi, kteří mě už tak budou mít za trapiče malých dětí si jen řeknou, že mi to paří 🙂

nažovo jsem ji neviděla, ale mám pocit, že do ní stačí drbnout a složí se 😅

trauler
27. kvě 2013

@kacena00 Nic mobilnějšího už neexistuje-já si to nemůžu vynachválit..v batohu mi nezabere skorožádný místo...na složení jsou potřeba dvě ruce..je tam i video...když se ti mele a máš strach tak halt musíš nosit kyblík z tvrdýho plastu...

zlaticko444
27. kvě 2013

Ahojte, hlasim sa vam znova a prosim o radu. Ako bezplienkujete v noci? Teraz ma Simon 8 mesiacov a doteraz sme bezplienkovanie v noci neriesili. Parkrat sa stalo, ze rano vstal so suchou plienkou, ale to len vtedy, ak "pekne" v noci spal. Teraz ma obdobie, kedy do cca jednej druhej spi celkom fajn, ale od tej jednej je v posteli ako husenicka. Vkuse sa hemzi, nema v nej pokoja. Ja mam pocit, ze je to kvoli tomu, ze mu treba cikat. Ale parkrat som ho v noci skusila dat nad nocnik, ale bola to hotova pohroma. Reval, vzpieral sa pripadne mi zaspaval na rukach. Najnovsie ho musim o cca stvrtej uz prebalit, dat na nocnik, kedy vycika toho hodne, nakojim a spime dalej (v tom lepsom pripade), v tom horsom je asi hodinu hore, hra sa v posteli a zaspi az po tej hodine. Mate s tym skusenosti?
Dakujem pekne za rady.

zlaticko444
27. kvě 2013

@kacena00 My mame tento nocnicek. http://www.branakdetem.cz/vyrobce/mokoshop Nie je az taky velky, ja ho mam stale v taske poruke. Mam v nom napchate plienky a utierky na ritulu, takze priestor nocnika mam v taske vyuzity. Ale vytahujem ho hlavne ak sme niekde v obchode alebo kde sa neda cikat do travicky. Pripadne ak vidim, ze sa uz tlaci o sto tristo... Tak to ho nenechavam tlacit do travicky ;)

kocanda2009
27. kvě 2013

@kacena00
@zlaticko444 my tedy mame taky tento zluty a zatim ho nosim zvlast v tasce co byla na plinky popoliny ale chci zkusit tu skladaci misku od tescomy, v obchode ji dnes nemeli ale pani rikala, ze neni problem objednat k nim, sice to nebude idealni kdyz se dite mele ale obcas tech tasek uz mam proste moc

ssassi
27. kvě 2013

@zimka znaky se používají jako podpora k mluvenému sdělení. využívání dynamického systému jako augmentativního - tzn podpůrného za účelem rozvoje verbálního vyjadřování je normální u řad diagnóz narušené komunikační schopnosti, často u kombinovaných vad a syndromů. vynikající výsledky má systém "znak do řeči" např. u dětí s downovým syndromem.
u dětí bez specifických vzdělávacích potřeb, tzn. "normálních", se znakování může použít pro dřívější domluvu a rozvoj slovní zásoby.... můj syn, ačkoli je jinak velmi šikovný, verbálně si s námi zatím moc nepokecá. ale zásobu znaků má neuvěřitelnou. znakuje, jak je slunce schované za mraky a že na nebi letí letadlo..... bez znaků bychom se dočkali tak možná nějakého "ééé"

motorická realizace znaku napomáhá verbální výbavnosti. dospělí lidé si také pomáhají rukama, když si nemůžou vzpomenou na hledaný výraz.....

znakování s batolaty není moderní "hit" bez smyslu. je to zcela funkční metoda jak porozumět svému dítěti, které ještě nemluví. frustrace z nepochopení je pro batolata dost velká a škodlivá.

ssassi
27. kvě 2013

@kacena00 ta miska fusion je docela pevná. mám ji taky.

koncept kontinua je značně diskutabilní kniha. bylo zajímavé ji číst, ale ve střední evropě v 21. století je poněkud nerealistické řídit se jí.

mrzí mě, pokud se tě moje řádky nějak dotýkají. snažím se poradit tak nějak obecně. něco z mých zkušeností, něco na základně mého vzdělání, něco podle intuice....

komu se moje rady nelíbí, číst je pochopitelně nemusí. kdybych měla za každou radu psát závorku, že výjimky jsou povoleny atp., připadala bych si jako při psaní recenzovaného článku 😝 což by mě jaksi příliš nebavilo

zimka
27. kvě 2013

@ssassi Jojo, takhle to dává smysl. 🙂 Ono je to ale bohužel občas používané jen jako moderní hit, z toho asi pocházejí ty skeptické názory (jako můj). Dovedu si ale představit, že v některých (a možná i mnoha) případech je to k nezaplacení.

ssassi
27. kvě 2013

@zimka ono je potřeba zachovávat pravidla a vědět jak a proč. je třeba znát teorii. a nejsem si jistá, jak moc ji ovládají lektorky, které vedou kurzy znakování. já se byla ze zajímavosti na jednom kurzu podívat... no a paní měla sice nadšení, ale to bylo tak asi všechno. takže pokud se to celé nedělá správně, je to pak kontraproduktivní a začnou se objevovat negativní ohlasy atd.
je tady na MK myslím celé jedno téma o znakování

zimka
27. kvě 2013

Zatím doufám, že to nebudu potřebovat a jestli se teď zadaří (byla jsem na KET), tak mimi bude stejný ukecanec jako naše první. 🙂
Bezplenkovka vypadá zajímavě.

kacena00
27. kvě 2013

@ssassi neříkám jestli se mi líbí nebo nelíbí názory, ale bylo to napsáno ...promiň tak nějak povýšeným tonem nebo aspoň to tak na mě působí, samozřejmě tě neznám, takže nemůžu posoudit, do jaké míry to byla nadsázka 😉

to mi na knize vadilo asi nejvíc, ta myšlenka, že být kontaktní vyřeší všechen pláč, být kontaktní znamená neznat pláč...v podstatě to samé co bylo v knize koncept kontinua, co mi na ní zpětně vlastně hodně vadilo...tak to prostě není a není nic černé nebo bílé....jinak je jasné, že knihou se lze jen inspirovat a v lecčems prostě nemá nejmenší význam se jí ani přiblížit v dnešní době v dnešních podmínkách např co se mi hodně líbí, ale je nereálné, jak od sebe malí indiáni odkoukávají dovednosti...no to tu nejde ani náhodou, tady když už funguje dočasu kolektiv stejně starých dětí (školka, mateřské centrum) a tím to hasne 😀

kacena00
27. kvě 2013

za rady na misky děkuju, zvážím

jarkasj
27. kvě 2013

Předně držím pěsti všem maminkám, co praktikují BKM - ať se Vám daří 😉

U nás bohužel z BKM sešlo a zůstalo u jakési časované metody 😖 Patrik prostě nesignalizuje, nebo ty signály nevidím, nevím ☹
Každopádně, když jsme úspěšní, tak jsme celý den v 1 suché plence a to i včetně denního spánku 😀 Jindy je to naopak - v čas, kdy by měl Páťa čůrat s ním stojím nad nočníkem a nic... 😠 nechám ho tedy třeba 1/2 hodiny rozbaleného, občas, když to vypadá, že už, tak ho dám nad nočník a pořád nic... Nakonec, když ho po půl hodině někdy i hodině zabalím a položím do hrací deky, tak uslyším TEN zvuk 😠 a v plínce je poklad i s čůráním - a to bez jakéhokoli náznaku - jen po tom nasadí ten blažený výraz,ale to už je pozdě 😖
V noci to neřeším, Patrik spí celou noc, tedy nebudí se na jídlo a pokud se budí na čůrání, tak se potichu vyčůrá a spí spokojeně dál 😀
Netuším, jestli to celé má nějaký smysl do budoucna - jako snažší učení na nočník nebo tak, ale aspoň má malej většinu dne prdelku v suchu a já ušetřím několik plen 🙂

Při dalším mimi se asi budu muset líp připravit a líp začít....

kocanda2009
27. kvě 2013

@jarkasj já říkám, že pokud nám vydrží aspoň kakání do nočníku tak budu happy...jinak s čůráním to máme taky tak - některé dny jedna plína a jiné plný kyblík hned. Jinak jsem ale vypozorovala, že když je doma bez plíny na podložce tak nehlásí, protože už se umí trochu posunout ale jak má plínu, nebo je v kočárku či autosedačce tak křičí a čeká jeslti přijdu...
A dneska byl boban po dlouhé době v plíně, jelikož ráno mu to nešlo vytlačit a pak po procházce spal v postýlce a jak se probudil tak jsem zrovna obědvala, no a už asi nevydržel čekat...

karkuliak
27. kvě 2013

@iwulew zacinali sme tiez casovanim.skusaj.mimi sa to bude lubit a zacne sa hlasit o to intenzivnejsie.i ked u nas sa signaly menili.raz ziadne raz vela. ;)
@vju malu nosim v satke od narodenia.osobne v satke hlasi lepsie ako mimo. Len cim mensie mimi,tym kratsi cas na vysypanie drobca a danie cikat. Moze sa ti stat,ze to nestihnes hlavne ak budes hladat lavicku na polozenie chi chi 😉

jarkasj
28. kvě 2013

Holky, jak držíte mimi nad nočníkem?? Já držím malýho v klubíčku, zády je opřený o mě. Jenže když ho držím delší dobu, třeba když dýl kaká, tak je to pěkná fuška, za chvíli bude mít 7 kg a nevím, jak dlouho ho ještě takhle udržím. A než začne sedět sám, tak to taky ještě potrvá...

iwulew
28. kvě 2013

Děkuju moc za rady, někdy už mi přijde, že i signál zaznamenám, když po probuzení máchá ručkama nebo se odtrhne při kojení, tak to je vždy, ale jinak pojedem na načasování. Už jsem si i objednala ten čínský nočníček, abych s ním nemusela lítat až do koupelny, ale nedokážu si představit, jak se do něj budeme strefovat. Mám ho do nočníku jakoby ponořit?

alenavy
28. kvě 2013

@kacena00 Já mám taky tu skládací a od té doby, co jsem si ji pořídila, tak ten pevnej nočník používám minimálně. Právě když se mi malá hodně mrská, tak ta silikonová miska snese víc, než pevnej nočník. Ten pak vypadne a konečná.
@jarkasj Ty bláho, naší malej je přes 7 měsíců a taky má 7 kg 😀
@iwulew Já mrně držím v tom klubíčku, její prdku mám v dlaních (nebo když se moc mydlí, tak ji držím spíš za stehýnka, je o mně opřená zádíčkama (nebo musím vykrývat její snahy mrskat sebou dopředu, aby nepřepadla 🙄 ) a do silikonový misky ji docela i zabořím, pevnej nočník řeším tak, že si ho musím naklonit, jinak mi malá přestříkne okraj 😝

jarkasj
28. kvě 2013

My byli na kontrole před cca 2 týdny a měl 6,5 kg. Ale zase je i dlouhej má 65 cm a nezdá se mi nějak tlustej 🙂 Když se narodil, tak byl hrozná nudlička 😨 měl 51 cm a jenom 3170g, takovej staženej králíček, nikde žádnej faldík. Teď se mi zdá, že vypadá normálně... Snad z něho nebude nějakej obřík nebo tlouštík 😀

zlaticko444
29. kvě 2013

Caute bezplienkarky. Pred par dnami som tu pisala prispevok s otazkou o nocnom bezplienkovani. Fakt mi nevie nikto poradit? Noci su stale horsie a horsie. Dnes hore od 2:00 do 4:30. Docikal mi uplne plienku, ktoru mal o druhej ked vstal suchu a este 3 krat cikal do nocnicka. Len sme sa uplne zase zobudili a noc bola tym padom jedna obrovska katastrofa...

Inak mame dnes novinku, od rana uplne sucha plienka vdaka tomu, ze cikame do vane :D Maleho tam kazdych cca 25 minut postavim, pustim vodicku a on sa do par sekund vzdy vycikal. Povazujem za obrovsky uspech, ze sa vycika bez stresu a bez napinania nad nocnickom a ten kusok odpustenej vody mi zatial za to stoji 🙂 (dufam, ze to, ze to teraz napisem, nesposobi, ze ked vstane po doobednajsom spanku, tak to uz fungovat nebude :D).

majka1981
29. kvě 2013

@zlaticko444 nenasla som tvoju otazku, napises ju este raz? skusim odpovedat...

alenavy
29. kvě 2013

@zlaticko444 Ahoj, já to zas tak v noci neřeším. U nás bývá první půlka noci většinou suchá, druhá podle toho, jak je matka schopna rychlého probuzení. A mrně se právě v noci vzbudí, většinou s řevem (asi aby se matka fakt probrala), s řevem dáme vyčurat, s řevem zabalíme, dám prso, mrně začne lemtat, tím pádem ztichne a usne. A pak ranní vstávání - tam záleží, nakolik jsem schopná rychle reagovat. TAkže někdy se povede a noc je suchá, jindy prostě nedokážu fungovat a plenka je k ránu mokrá. A jak dlouhej časovej úsek je právě mezi tím nočním a ranním kojením- když to je kolem 3h, tak plenku stihnu suchou, když je to 5 h, tak to nedám. Ale od včerejška ráno reaguju celkem rychle - druhý příkrm se projevil tak, že kadí hned po probuzení 😀

zlaticko444
29. kvě 2013

@majka1981 Ahojte, hlasim sa vam znova a prosim o radu. Ako bezplienkujete v noci? Teraz ma Simon 8 mesiacov a doteraz sme bezplienkovanie v noci neriesili. Parkrat sa stalo, ze rano vstal so suchou plienkou, ale to len vtedy, ak "pekne" v noci spal. Teraz ma obdobie, kedy do cca jednej druhej spi celkom fajn, ale od tej jednej je v posteli ako husenicka. Vkuse sa hemzi, nema v nej pokoja. Ja mam pocit, ze je to kvoli tomu, ze mu treba cikat. Ale parkrat som ho v noci skusila dat nad nocnik, ale bola to hotova pohroma. Reval, vzpieral sa pripadne mi zaspaval na rukach. Najnovsie ho musim o cca stvrtej uz prebalit, dat na nocnik, kedy vycika toho hodne, nakojim a spime dalej (v tom lepsom pripade), v tom horsom je asi hodinu hore, hra sa v posteli a zaspi az po tej hodine. Mate s tym skusenosti?
Dakujem pekne za rady.

majka1981
29. kvě 2013

@zlaticko444 mam s tym skusenost - toto iste sme mali aj my. az ked som zacala bezplienkovat, tak spal lepsie a netocil sa a nevzdychal. no nebolo to lahke - ja som to spravila tak, ze som mu dala prsnik do ust a posadila do velkej misy na uterak (nebolo mu to studene - vyhriaty z postele sadnut si na studeny nocnik). mozes mu dat aj signal sa vycikat do plienky, a skus ho mat v naruci. neskor sme to riesili tak, ze sme sa sli spolu vycikat do kupelne, akceptoval 🙂 . treba ich neako prehovorit a prist nato, co im vadi. moj asi chcel mat tu istotu - a chcel prsnik a neskorsie nechcel sediet na studenom - neskorsie akceptoval kedze aj ja cikam, tak cikal aj on. zaviedla som vtedy aj to, ze sme sa napili vody a tym som trochu redukovala dojcenie (ale to u vas este je skoro, by the way...)