Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

alenavy
15. říj 2013

Tak to vztekání nad nočníkem určitě souvisí s ťapáním a touhou objevovat svět. Takže musím pořád vymýšlet, čím ji zabavit, aby "povolila". I když si hraje a já nočník přinesu k ní, tak se vztekne, prohne a nemám šanci. Takže teď mám k tomu po ruce telefon, TV ovladač, foťák, klíče a podobné zajímací věci, prcek zbystří popadne to do ruky a krásně zvláční, tak se buď nechá posadit na nočník nebo podržet nad miskou. Dneska zatím jsme všechno vychytaly do nočníku, jupí. Jo a stejně to má s jídlem. v židličce sedět zaboha nebude. Když ji držím, tak vydrží chvilku, než sní tak 3 lžíce, a pak už zase lovit něco na udržení pozornosti... Uááááááá!!!!!! Moc toho nenají... Pobavila jsem se nad těma vašima 7 kg dětma, holky... Naše prďola má dneska narozky, jej jí rok a má 7,5 kg 😝 Kde to vzala, že není žravá a spavá, v naší veeeelmi žravé rodině. A spíme taky luxusně, kdykoli kdekoli. Jen ten prcek to má nějak jinak 🙄

klarasl
16. říj 2013

Dobrý den, prosím o radu, tip. Mám roční holčičku. Bezplenkovku aplikujem už asi tři měsíce. Se střídavými úspěchy. Doma je to na 90% o.k. Klidně je jen v teplákách. Na návštěvách jsou počůrané jedny tepláky za druhými, zvláště když nejsem v dosahu. Rodina spolupracuje, ale ona nedělá vůbec žádné signály před "akcí". Zamrčí většinou až když je počůraná. Kakání je poznat podle tlačení, ale že by měla tendence cpát se na nočník, to vůbec. Kdybych neslyšela tlačení, nakakala by si do kalhot. Někdy neudělá vůbec nic. Potřebu jsem se snažila spojit se zvukem. Potom již stačilo zaujmout pozici či dát na nočník a věděla. Teď jí to chceme spojit se známým "eh", ale přijde mi, že to vůbec nechápe. Eh dělá bez spojení s potřebou.

Nemáte tedy někdo nějaký tip či doporučení, jak už ji "vysvětlit", že by si měla říct před potřebou? Už jsem trošku zoufalá, i když se snažím nebýt 😉
Díky

Klára

heligona
18. říj 2013

@alenavy Tak malá už taky čurá jedině s hračkou. Zatím jí teda stačí chrastítko, pískací králíček, dětský telefon... 😀 Ale jak nemá hračku, vztek, řev, takže buď balancovat s děckem v jedné ruce a druhou se natahovat pro hračku, nebo ji položit, donést hračku, zase zvednout a pak až se vyčurá 😀
Ale co mi hlava nebere - děvčica začala konečně hlásit (aleluja, po šesti měsících našla signál, který pochopím i já slepec 🙂 ). Takže nahlásí, že chce čurat, ona se i vyčurá, ale takový cirkus kolem toho... Kdyby nehlásila, tak to ještě pochopím, ale tohle je prostě blbákov 😀

@klarasl Ahoj, tohle je už spíš o učení na nočník než o bezplenkování, takže se obávám, že tady moc neporadíme 😒

alenavy
18. říj 2013

@heligona Je, tak myslíš, že bych se i já mohla někdy dočkat, že začne znova hlásit (nebo že já nějaký ten signál pochopím 😝 )
Jinak já ty hračky musím dávat i k jídlu, to už se ona snad radši vyčurá, než dovolí, abych jí strčila do pusy něco jinýho, než prso 🙄

heligona
19. říj 2013

@alenavy Určitě se jednou dočkáš, nejpozději až začne mluvit 😀

zitaje
19. říj 2013

caute,
tak my sa pomaly rozbiehame, drobok ma 3tt a ide nam to zo dna na den lepsie. Dnes tusim kakal len do serbla 😵
Mam zopar praktickych otazok.
Ked sa mi pokaka do plienky, idem rovno do kupelne a umyvam ho.
Ale ked sa vykaka pekne do serbla, cim ho utriet? Ako to mate zariadene vy? Vlhcene obrusky nechcem, normalne toaletakom? 😅 Ospravedlnujem sa, ak je otazka blbkava, ale fakt to riesim... Vacsinu casu sme v obyvacke, maly na gauci a na kraji gauca uz mam celu vystavku - plienky, vrchne gate, nahradne oblecko, cize vsetky nevyhnutnosti mam po ruke, len to utieranie nemam doriesene.

A este - asi x-krat riesena otazka - ako ho mam obliect, novoska? Zatial je obleceny vcelku klasicky, ma body a na tom dupaky, co nie je zrovna ideal, ale furt mu je zima, tak mi pride malo, aby som ho mala len v navlekoch...

Vdaka dopredu za rady 🙂

alenavy
19. říj 2013

@heligona Hahahahahahahahahahahahaha 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Jen doufám, že nezačne takhle: Mámo, hádej, chce se mi, nebo se mi nechce? 🙄

alenavy
19. říj 2013

@zitaje Ahoj, já otírala normálně látkovým hadříkem namočeným ve vodě, většinou tu prdku i při "vajíčkách" mívala poměrně čistou a tohle stačilo. Teď u tuhýho hovňouse je ta prdka naprosto čistá😀 Tak když jen kadila, tak rovnou oblíkám, když čurala, tak podle toho, jak je rychlá, otřu klidně suchým hadříkem, když mi dá čas, tak ho taky namočím a otřu mokrým. A když mi nedá ani vteřinu, tak se mi sama otře o tepláky 😠 . To když se rozhodně okamžitě se v letu přetočit, já ji chytám a dopadne zadkem na mne. Akrobatka hadr...

A mně poradily tenkrát holky body a polodupačky. Ty polodupačky s takovým širokým pružným pasem, aby byly pohodlné. Dva tři dny jsem měla pocit, že oblíknout je náročnější, než normální dupačky, ale pak už to frčelo. Dolů šly za vteřinu a oblíct tak za tři, maximálně pět🙂 A na noc spací pytel, na mrně jsem dávala takový ten, co není přes ramínka, vlastně něco jako polodupačky se širokým pružným pasem, ale nemá to nožičky, je to prostě pytel (to je tedy popis, asi to nepůjde pochopit 😅 ).

heligona
19. říj 2013

@zitaje já už utírám jen toaleťákem, ten pak hodím do misky a komplet to vyleju do WC. Mám pod stolkem misku a vedle toho plechovku s natrhaným toaleťákem. Jediný problém je, že malou nejvíc láká právě ta plechovka, některé dny jí pořád vytahuju toaleťák z pusy 😀 Ze začátku jsem měla kyblík jen v koupelně a pokaždé umývala, to už by snad ani nešlo. Když jsem to naposled zkoušela proudem vody, ta malá potvůrka se chytila za umyvadlo, nohama se zapřela, takže nejenom že jsem ji pod kohoutek vůbec nedokázala nasměrovat, ale ještě jsem ji pěkných pár minut odtrhávala 😀
Takže v obýváku jen tím kouskem toaleťáku, v koupelně držím děcko v levé ruce a pravou ji ošplíchám vodou. Když se pokadí, tak rovnou sprcha.

heligona
19. říj 2013

@alenavy Co ji zkusit jeden dva dny nechat čurat do plínky? Vím, že je to těžké, ale třeba by pochopila, že to hlášení přece jen k něčemu je. My už jsme měli i nějakých 10 plen denně, než začla hlásit. Nebo jak tvrdí můj muž, než jsem si začala namlouvat, že zrovna tímhle xichtem hlásí 😀 😀

zitaje
19. říj 2013

@alenavy jasne ze sa to da pochopit, taketo daco, vsak? http://www.baby-egert.de/en/sleeping-bags/137-p... 🙂

@heligona
vdaka baby, tak skusim asi ten toaletak, ale asi si zaobstaram nejaky lepsejsi, my pouzivame taky obycajny v papierovom obale, a predsa len, ta jemna detska prdelka 😀

alenavy
20. říj 2013

@zitaje Joooo, to je ono. Já kupovala tenkrát nový za velký prachy, další jsem kupovala už bazarovky.

zitaje
20. říj 2013

@alenavy len ja vecer casto uspavam v satke (kedze sa musim venovat aj babam), tak moj spi v polodupackach, ktore sme nazvali, ze pyzamove 😀 Su uplne rovnake ako tie na den, len tieto su akoze pyzamo 😅
No a hned sa aj pochvalim - druhy den vsetka prazenica v serbli, huraaa 🙂

heligona
21. říj 2013

Hmm, tak zas prd. Jenom co jsem se tu pochlubila, tak - mámo, čum na drát - hlášení skončilo. Asi si budu muset zvykat, že dva dny hlásí a pak týden nic 😢 Už mi nějak často běhá hlavou myšlenka, že kdybych ji normálně balila, měla bych mnohem míň praní ☹

zitaje
21. říj 2013

@heligona hm, tak ja provokacne stastne hlasim treti nepokadeny den za sebou 😵 este tyzden dozadu mi to prislo ako scifi. A aj cikance lovim stale uspenejsie, taku z toho mam radost 🙂 pomaly budem mat na pranie viac ogrcanych plienok, ako pocikanych 😀

heligona
22. říj 2013

@zitaje no jo, to jsou ty krásné začátky. S radostí na ně vzpomínám 😎 😀

alenavy
22. říj 2013

@heligona Moje prtě je taky takhle zlatý - jak ji pochválím, tak mi to hned nandá 😀

hhuttlova
23. říj 2013

@klarasl my jsme na tom dost podobně. tak mě zajímá, jestli jste dotaz přesunula do nějaké jiné diskuze, příp. jestli jí nechcete založit, taky by se mi hodila nějaká rada, jak pokračovat 🙂

klarasl
24. říj 2013

@hhuttlova Nepřesunula. Došla jsem k závěru, že to teď prostě je takové období, tak vyčkávám a snažím se být trpělivá. Úspěchy jsou střídavé. Hlavně se snažím s ní mluvit a ukazovat na nočník a pak co je v něm. Jinak trpělivě (někdy s hódně zaťatými zuby) převlíkám a převlíkám 🙂... Jak to jde u vás?

hhuttlova
24. říj 2013

Já jsem z toho teď taková na rozpacích.. s Emčou jsem začali "bezplenkovat" asi v 5. měsících (teď jí bude rok) a docela nám to šlo dobře. Plenku má na sobě, ale čůráme do nočníku, teda mimo - proto v uvozovkách 🙂. Takže nám většinou stačila jedna plenka na den 🙂 teď posledních pár dnů se nám krom kadění vůbec nedaří. Nedává vůbec žádné signály, na nočníku se jí nelíbí, už když jí tam dávam, tak to špatně nese...tak nevím

susannah
25. říj 2013

@alenavy fiha, nasa je plne kojena a 11.10. mala 4 mesiace a ma uz teraz 7 kg! (porodna vaha pritom bola normalna, len to moje mlieko je asi take vyzivne). Ale je pravda, ze uz to nie je ziadna sranda drzat ju nad miskou, hlavne ked kaka, lebo to jej niekedy trva aj 10min od prvej po poslednu supu 😀

susannah
25. říj 2013

Baby, chcem sa opytat. Mala ma 4 mesiace a tak sa mi zda, ze zacina cikat menej. Teda, v dlhsich intervaloch a potom uz da viac 😉 je to ok? Lebo teraz neviem, ci ma malo tekutin alebo len uz prisiel ten vek. Inak nam to ide super, teda, aspon myslim, noci mame suche a cez den sa pocika len vtedy, ak ideme von, resp. ak ju necham na chvilku s tatom, ten to este tak neovlada 😀

heligona
26. říj 2013

@susannah když očekávám kadění, dávám ji zásadně vsedě (jakože sedím nebo klečím na zemi já 🙂 ) a malou si posadím na stehna.

@susannah hele, nevyměníme si děcka? 😀 Ta moje pořád čůrá jak novorozenec. Včera poprvé dostala čaj a to byla noc... každé dvě hodiny vzhůru na čurání a poprvé už měla v plínce jezero a ještě neohroženě pokračovala do hrnce 😝
Jinak mi to přijde logické, už je větší, takže má i větší močák, vleze se tam víc, tím pádem dýl vydrží 😀 Jen té mojí by to někdo měl vysvětlit 😀

zitaje
29. říj 2013

Nemate nejaky tip, ako sa donutit davat drobca cikat aj v noci? 😅 Ja som leniva ako vos a ked mozem, len vytasim prso a spim dalej 😅 lenze mam pocit, ze jemu treba castejsie cikat, nez jest, a lepsie zaspi, ked ho pred tym dam ciknut, len mne sa nechceeeee. 😖
No dobre, postazovala som sa, idem nachystat serbel k posteli, co ak sa premozem. Dobru noc 🙂

heligona
2. lis 2013

@zitaje tak co, jak to dopadlo? 🙂 Já teda při probuzení malou beru hned čurat a pak teprv krmím. Počuraná by znova neusnula. No poslední dobou je v noci pravidelně durch mokrá ☹ Před dvěma měsíci byla velká výjimka, když nebyla v noci v suchu. No přes den se zase docela daří. Jak jsem si nedávno "stěžovala", že hlásí, ale vzteká se nad hrncem, tak teď se pro změnu nevzteká, ale ani nehlásí 😖 Takže pouze časuju.

heligona
8. lis 2013

No tak když nikdo nic nepíše, přidám nejnovější změnu, asi abych nevyšla ze cviku a co nejdřív zešedivěla. Nehlásí, vzteká se a jak se jednou vztekne, učurává, jakmile má co 😠 Ale neztrácím naději, že do puberty se to správí 😎

karkuliak
9. lis 2013

@susannah no jasne, ze je to normalne, ze cika menej casto, no objem mocu by mal byt cca rovnaky, tj. by mala vycikat viac. ak celkovo zacala cikat menej, moze to byt, ze aj menej papa alebo velmi suchym vzduchom, teplom.... ak cikate do misky, pekne vidis farbu mocu a podla toho si vies odsledovat, ci pije dist 😀

@heligona no ono sa to mozno zlepsi s tym cikanim 😉 my sme presne okolo pol roka mali obdobie, ze mi mala cikala 8x v noci a vzdy to bola pomaly plna miska 😀 myslela som ze ma slahne, no po dvoch tyzdnoch som si zvykla, takze ked presla na cikanie 3-4x za noc, bola som viac hore ako ona 😀
ked ti tak casto cika, je mozne, ze ma lahky spanok a nespi dost tvrdo. moze to byt cimkolvek. a u nas to bolo ako zacarovany kruh… s kazdym cikanim sa natlacila mlieka po usi a potom musela za hodinku zasa cikat 😀
tak snad sa vam to coskoro zlepsi... 😉

@zitaje u nas sa mi mala budi na 90% len na cikanie. vycika sa a potom zaspi zasa na prse. pri tom sa pravdaze natlaci mliekom 🙂 ale ked som ju cikat nedavala, mala bola nervozna a zle mi spavala. teraz je to super. tak skus. no je to vzdy len o tom, ci sa ty premozes.... alebo ukecas manzela, ze da drobca cikat on a potom ti ho rovno len polozi k prsu. 😀 to by si sa nemusela premahat ty 😵

susannah
9. lis 2013

@karkuliak cika cca rovnaky objem, niekedy viac. farba je ok. Ja som teraz z toho uz celkom jelen :( pred zmenou casu sme uz fungovali tak, ze aj noci mala cele suche a cez den bola pocikana len ked sme boli v satke (aj to nie vzdy) alebo v kociku. Ale ako sa zmenil cas a este plus predlzila tie intervaly medzi cikaniami ako som pisala, tak je to uplne cele v tahu :( v noci stale mokra (ale objektivna ja som viac unavena vstavat, zmena casu ma vzdy vyradi riadne z fungovania) a cez den sa mi teraz viackrat stava, ze ju dam, lebo sa mi zda, ze bude, drzim ju tam hodnu chvilku a ona nic a akonahle ju polozim a zabalim, tak vtedy pusti :( no nic, dufam, ze sa to zlepsi, lebo zasa perieme riadne vela plienok :(

karkuliak
9. lis 2013

@alenavy caute baby, ako sa mate? nebola som tu snad vecnost. stale cosi mame a ani som nemala cas ist na net, bola som rada, ze som si precitala maily. ako bezplienkujete? pochval sa nejak tak nenapadne aby ti na to mala neprisla 😀

musim nas pochvalit. my sme uz druhy mesiac uplne bez plienky. v noci sa pocika len vynimocne (ako napr. dnes, ked som sa nou nechala ukecat, ze jej netreba a potom sa v spanku pocikala) tj tak 1x za mesiac a inac mi spravi mlacku max 1-2x denne. zvycajne ked sme doma a niekam sa zasije, aby ju mamicka nahodou nechcela dat cikat, sak to sa potom nestihla hrat a robit blbinky 😉 alebo ked robim BKM stretnutie, to mama nezvlada riesit a este i sledovat skriatka, ktory sa snazi vyvliect s cikania 😀
drobec mi uz chodi a je samostatna jednotka, takze tiez flaka hlasenie, pyta sa len ked ma naladu a zvycajne to nejako hadam.... dufam, ze ty uz si macher cez intuiciu a tiez ste uz plienky zahodili 😵

karkuliak
9. lis 2013

@susannah hm to nemusi byt len zmenou casu. mohla prejst uz dalsim vyvojovym stadiom. 🙂
co sa tyka tych intervalov cikania, nam sa to tiez stale meni. mala ma uz rok. raz cika po polhodine a potom hodinu a pol nic, niekedy potiahne aj dve hodinky a ked sme vonku tak cika uplne divne a nahodne. ja ked byvam taka unavena, snazim sa malu dat cikat este ked idem do postele k nej v noci. potom zvycajne vydrzi pocas tej komy, ktoru mam po zaspati par hodin a potom sa jej uz podati zobudit ma kopanim 😉
ale neboj, ono sa to upravi a bude zasa ok. sa zas zosynchronizujete.
mali sme take pocikane obdobia, ked som moc uzkostlivo riesila, ci mala potrebuje cikat alebo nie. akonahle sa mi podarilo viac uvolnit, tak sa to hned lepsilo. mala zo mna citila to napatie a nevedela sa uvolnit a vycikat. tak sa drzte 🙂 nech sa vam dari