Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

heligona
10. lis 2013

No já už se lekla, že tu budu trpět samomluvou 😀

@karkuliak Dneska jsem to rozluštila, v noci už moc jíst nepotřebuje, ale jak jsem jí začla dávat vodu nebo čaj, potřebuje spíš čurat. Takže se probudí do takového polospánku, kníkne a čurá. Je to nejspíš otázka pár vteřin, takže budu muset hodně sprintovat. No v polospánku se nikdy nepočurávala, takže jsem ji nebudila... budu zas muset 🙄

Dny máme teď jak kdy, občas jedna dvě plínky, včera a předevčírem svorně po deseti. Ta můra je někdy schopná se počurat třikrát za 20 minut. Nevěřím tomu, že to nedělá naschvál, když je nějaká naprdnutá. A prý tak malé děti naschvály neumí... chacha 😎

alenavy
10. lis 2013

@karkuliak Ahoooooooooooooooj🙂 Přes den je malá taky bez plenky, někdy sice je loužička nebo dvě, ale to je pohoda, protože další den je to třeba odchyceno všechno🙂 Ale ty noci... ☹ Jsme na tom pořád stejně už od půlky července - budí se po hodině i častěji, takže jsem v noci BKM vzdala, neb si připadám jako zombie. A když je vzhůru fakt každou hodinu, tak zvládnu max pochovat nebo po půlnoci přihodit prso. Včera jsem si řekla, že na druhý vzbuzení ji zkusím dát čurat, ale rvala se se mnou tak, že nebylo možný ji vůbec udržet, natož abych ji podržela nad miskou 🙄 Takže někdy, když jsem rychlá a uhoupu či ukojím ji rychle, tak je i ráno suchá plena, když jsem zoufalá a pomalá, tak je ráno plena prodojená.... Kdybych tak věděla, proč se takhle budí, prcek jeden... Naposledy jsem tu noční BKM provozovala právě v červenci, když se budila tak 2x - 3x za noc. Ha, v tu dobu jsem se těšila, jak už brzo budem spát celou noc a ejhle... Ještě když se přicucne, napije a spí dál, tak to jde... Ale ona se třeba jen přicucne, nesaje, ale drží. A jak se snažím to prso vyndat, tak je zle a řev - to je děs. Protože když se napije a pustí, tak většinou jsem tak v polospánku a usnu zas. Ale ta druhá varianta - to čumákuju do tmy 😒 Takže jak dny jsou super, tak noci jsou hrůza. Jo a co jsem zase taky vzdala - čurání venku... Já než ji vyndám z kočáru, vysvlíknu... Zlatá korba, to bylo fajn, ale z toho sporťáku mi to nejde. Nebo v létě mi to šlo i ve sporťáku - no ono to bude spíš tím, že měla na sobě jen šatičky a žádnou plenku😀 A teď ty vrstvy... Možná, až bude malá venku ochotně stát... Jenže to zas bude zdrhat, co...? Ona sice ťape, ale jen tak kolem nábytku a za ruce, sama ještě ne. Ale venku se zatím odmítá postavit🙂 A já jí tu plenu nějak neumím dát jinak, než ve stoje 😀 Jak doma plenky nedávám, tak člověk ztratí praxi 😝

karkuliak
11. lis 2013

@heligona 🙂 no tazko povedat ci je to fakt naschval alebo nie 😉
vsimla som si, ze mala, ked sa "pocika" tak ako spravny bezplienkac si len cikne a drzi, nevycika vsetko. a ked k tomu strajkuje a nema cas cikat, tak jej potom za 5-10 min. znovu treba. takze ked ju nedam cikat, zasa si cikne a potom na tretikrat to uz vzda a docika vsetko. takze vysledok su 2-3 mlacky a nasrana mamicka i s dietkom 😔 vsetko zvladnute za krasnych 20 minut, presne ako pises. 😀

@alenavy jaaj zlaticko, nemozu vam ist zuby? bo to je fakt moc. na noc kasli, musite trochu i spat. mne mala uz beha sama skoro mesiac a stoji vonku o hodne dlhsie. na zemi mi tiez moc nechcela stat, to bola z nej handrova babika, no pomahalo ju postavit na lavicku a ona sa drzala za operadlo a strasne sa tesila z vyhladu a skakala na nej. takze som ju zvladala obliect. to pouzivam i dnes ked mi zdrha 😀. teraz ked je zima, tak ju obliekamtak, aby sa z nej dalo vsetko rychlo stiahnut.
dnes sa mi moja laska odmenila. ja ju nesem domov rychlo do teplucka na nocnik, aby jej ritka neomrzla, dost silno tu fukal studeny vietor, a ona sa mi pocikala ked sme dosli do domu! spokojna ze uz je doma. skriatok maly. nabuduce ju uz vobec lutovat nebudem a bude jej fucat na prdel, nech si zvyka, bude i zimsie. 😠

alenavy
11. lis 2013

@karkuliak Já právě nevím, jestli to může být zubama... Sice v té době začal ten první, poměrně až dlouho... Tak mě to taky napadlo, ale říkám si, že být to zubama, jestli by byly právě takhle všechny noci už vlastně 4 měsíce (uááááá ČTYŘI!!!!!) stejný - nebylo by to třeba jednou hrůza budící a jednou klid? Je to mazec....

heligona
11. lis 2013

@karkuliak Nooo, ten zážitek snad i stojí za popsání, protože to je jasný důkaz 😀
Došly jsme z procházky, první čurání předpisově do hrnce. Za 15min ji beru, cvrknuto v plínce. Dám na hrnec, nic. Přebalím. Podruhé ji beru už za 10min. Cvrknuto. Jde na hrnec, nic. Přes krmení si cvrkla aspoň 3x, to jsem neřešila. Na hrnci zas nic. Pak jsem ji chvíli nechala s holým zadkem, že půjde do vany. Loužička. Okoupu, dám vyčurat, nic. Přenáším v osušce - loužička. Položím na deku - loužička. Dám na hrnec, nic. Obleču, kojím, sáhnu do plínky - mokro. Na hrnci zas nic. Pak naštěstí usnula, šikulka 😀

Dneska konečně v noci sucho, ale poprvé jsem ji brala čurat fakt v polospánku a klimbala na hrnci 😎

@alenavy To je šílený, myslela jsem, že už se to dávno vyřešilo a ona pořád tak zlobí. Musíš být hotová ☹

alenavy
12. lis 2013

@heligona Co je vtipný... Když jsem chodila do práce, tak do postele tak kolem jedenáctý, vstávala jsem v 6. A zoufala jsem si, jak jsem chudinka málo spala, že 7 hodin spánku je zoufale málo. A teď si člověk lebedí, když se mu povede hodina v kuse😀 Ale na dnešek mám pocit, že to bylo lepší. Usnula v osm, já stihla zkouknout CELEJ Gympl bez přerušení, dokonce jsem pak dokoukala i Teorii velkého třesku! Pak jsem šla spát a za nějakou chvíli se malá probudila, tipovala bych, že spala 2 hodiny! A byla to ta lepší noc, kdy si prtě cuclo a hned spalo dál, to pak taky usnu rychle. Když si cucne, pustí prso a začne znovu bečet a znovu se přichytávat, tak to je pak na čumákování do tmy. Skoro mám na dnešek pocit, že to bylo po těch dvou hodinách, nejsem vůbec schopná si vybavit, kolikrát jsme byly vzhůru. Ale určitě to na dnešek nebylo každou hodinu, jupííííííííííííííííííííííííí! Jen tak dál a prodlužující se intervaly bych prosila 😝

alenavy
12. lis 2013

@heligona Jo a tím tvým popisem jsi mne fakt rozesmála🙂 Já včera spokojená, jak nám celý den krásně jde, tak jsem pak k večeru během 30 minut 3x převlíkala, a to komplet - kaťata, body (ona ho má rozepnutý, tak jí tak vtipně plandá - nemá žádný šikovný tričko, musím to napravit) i ponožky. Samozřejmě ji dávám na nočník/záchod/misku/vanu - nic. Sotva jsem ji posadila/postavila, tak do minuty louže 😀 Ale ne, že si cvrnkla... To byl proud! 🙄 Je fakt, že už byla utahaná a já ji chtěla ještě chvíli vzhůru udržet, tak mi to nandala 😎

karkuliak
12. lis 2013

@heligona @alenavy
hehe, ja som sa tiez dobre nasmiala. u nas takmer sucho, .... teda okrem... boli sme u susedy, tak najprv sa jej vycikala na zem, chvilu potom ako som ju davala cikat a vzpierala sa, ze sak jej netreba, a potom uz som nemala zo sebou pancusky, tak tam behala len tak v tielku.
za pol hodku som ju brala, ze uz ideme domov, ked som v zapale diakutovania o botickach so susedou neuvazene polozila malu na zem. krasne si to odkracala k stoliku v strede obyvacky, na biely koberec s vysokym chlpom, pekne sa zaklonila a vytrcila brucho dopredu aby na seba pekne videla a ako taky chlapcisko cikala 10cm dopredu. vobec ju netrapilo, ze som na nu zakricala, ze nesmie, uz ked sa tam tak vehementne postavila.... no nestihla som dobehnut 😠

alenavy
17. lis 2013

Mám další historku, kopíruju ji ze skupiny sem, to abyste se pobavily a potěšily 😝

Fáze klidnění dítěte před spaním... Dítko bez plenky dovádí v posteli... Všimne si pod postelí nočníku. Chystá se pro něj slézt hlavou dolů, tak pro jistotu jsem rychlejší a nočník zvednu na postel. Že by už měsíce nehlásící dítko ukázalo, že chce čurat? Chci ji posadit.. Ona mi chce ukousnout hlavu, co si to dovoluju. Aha, chce si s ním jen hrát. Hraje si tak, že se pokouší si na něj sednout. Vždycky jí skončí jedna noha v nočníku. Chci jí pomoct. Ona mi chce opět ukousnout hlavu. Tak si opět řeknu, že si chce hrát. Prtě se už na ten debilní nočník, který jí pořád krade jednu nožičku, vybodne a odvalí se směr okno. Stoupne si na postýlku opře se o okno, vystrčí bříško.... a počurá zeďemoticon No nejsem já matka trubka??? Vypustit kolečko - nechce nočník, zkusím misku, nechce misku, zkusím vanu, nechce vanu, zkusím velkej záchod??? Nebo další variantu - vzteká se a vzpíná se nad čímkoli, do čeho se čurá - šup do ruky něco zajímavýho, co způsobí uvolnění tělíčka a umožní ji vzít do klubka a dát vyčurat. Ne, matka tupě hledí, jak dítko, kterému se nepovedlo si správně sednout na nočník, odchází čurat, kam to jde! Ale je to zlatá holčička, přelezla celou postel, která zůstala suchá. Zeď si může schnout jak dlouho chce, ale kde bych já spala, kdyby to pustila do postele 😀

heligona
19. lis 2013

@alenavy Taky dobrý 😀
Moje malá už má taky svou hlavu. Pravidelně se mi po procházce budí dole v chodbě, gatě ji svlékám už ve výtahu, hustím do ní, ať vydrží a k misce běžím ještě v botech a bundě. No vydrží tak v polovině případů i míň. Jednou teda vydržela, měla omotanou šálu, tak jsem jí ani nesundávala bundu a čepku, stáhla jen spodek a hurá na to. Ta se tak vztekla, že v bundě a čepici prostě čurat nebude, pustila pár kapek, řvala a držela. No tak jsem ji položila, sundala bundu a čepici, ta se usmála a pustila to na koberec 😠 Kdyby takového držáka měla ve výtahu, ale to ne. Asi ji budu dávat čurat před vchodem a připadat si jako vůl 😀 😀 😀
Pak mám takový veselejší zážitek. Byli jsme v restauraci na večeři, krásně hlásila, akorát nechtěla čurat do záchodu. Takže k umyvadlu, aby se na sebe mohla dívat do zrcadla. Při třetí návštěvě začala kadit 😎 Za minutu jsem zjistila, že mají světlo na fotobuňku. Tma jak v pytli, já přikurtovaná k děcku a hovno v umyvadle, kde samozřejmě měli takový ten odtok s poklopem 😀 😀 No sranda. Asi si umíte představit, jak jsem s kadícím děckem mávala rukama, abych zaktivovala světlo a pak pasírovala předmět doličný přes tu škvírku v odtoku 😀

heligona
19. lis 2013

Doplňuji informace - vzbudila se zas u vchodových dveří, vycouvala jsem s kočárem, dala ji vyčurat, šupla nahatou zpátky a jela nahoru. Při vyndávání z kočárku si mohutně prdla, tak jsem ji ještě posadila a nakadila půl hrnce. Jsem neskutečně šťastná, že to nevyložila do fusaku 😀 😀

zitaje
19. lis 2013

Caute
kolko veselych historiek 😀 😎
Nasa dnesna story: moj 8-tyzdnovy synacik sa dnes uplne necakane komplet cely pokadil. Nestalo sa mu to uz vyse mesiaca, vlastne odkedy ho davam kakat nad serbel. Mladsia dcera kricala z obyvacky (kde sa to stalo) na starsiu: Pod, to si musis pozriet 😅 takze som aj bola potesena, ze z toho mala taky zazitok, t.j. berie to ako uplne normalnu vec, ze do plienky nekakaju ani babatka 😎
S cikanim je to u nas tak, ze periem viac ako keby som pouzivala plienky "normalne", kedze davam do prania kazdu cvrklinku, ale nevadi. Inak striedavo, ako kedy, nie vzdy pochopim, co chce, ale snad sa budeme v komunikacii zlepsovat.
A v noci sa obcas premozem a dam ho cikat, ale je to bieda, vacsinou uz ma nacikane do plienky, kym sa ja pozviecham... 😖

heligona
21. lis 2013

@zitaje Ty noci se zlepší... a pak zase zhorší 😀

matapet
24. lis 2013

Ahojte. Chcem sa spytať, či v polroku dieťaťa je neskoro začínať s touto metódou, či ešte dieťa začne dávať sygnály, alebo je to uz po štvrtom mesiaci pasé? Chcela som si to naštudovať ešte v tehotenstve, ale akosi som nestihla ( ale aspoň šatkovanie som stihla pred narodením 🙂 ), potom nejako nebol čas a ani som si to nevedela predstaviť počas kojenia realizovať niečo také, keďže malá grckala po kojeni len si s ňou trochu hybol nesprávnym smerom a viem, že práve cez kojenie kakala. No a ešte doma starší braček, ktorý dovtedy bol samostatný a odvtedy "aj mňa zober maminky na ruky" - 2 roky. V 5. a 6. mesiaci som to hccela konečne poriešiť, ale vtedy 2,5 ročný braček začal chodiť do škôlky a nosiť odtiaľ chorôbky, ktoré mala hneď chytila a dosť zle spávala a aj cez deň bola mrzutá, lebo nemohla dýchať a teda sa nemohla vyspať poriadne a a a… Takže som to riešilaiba tak, že som ju v 6. mesiaci skúšala nechať vycikať sa a ona to na moje prekvapenie dosť rýchlopochopila, čo od nej chcem a keď sa jej dá tak, tak na pokyn ččččč začne cikať, keď nie je ničím rozptýlená, vyciká sa. Ale teraz neviem, či ešte možem očakávať nejaké znamenia z jej strany, alebo som to už prešvihla...

heligona
28. lis 2013

@matapet Ahoj, máme zhruba stejně staré děti a můžu říct, že v tomto věku to se signály stojí za prd i u těch, co bezplenkují od narození. Mají spoustu jiných starostí, točit se, lozit, vyhrabávat koš, strkat prsty do zásuvek a tak (určitě to znáš 😀 ) Takže na signály není čas. Každopádně je super, že chápe, o co jde a třeba něco vysleduješ. Mně malá hlásí akorát v noci (většinou) a v kočárku. Doma mám přibližně odsledované intervaly a někdy to vychází, jindy ne.

majka1981
28. lis 2013

@matapet urcite to skus trosku podporit. ja osobne som zacala neako po 5. mesiaci - do vtedy mi ale kakaval na prebalovaku, dost velmi to daval na javo a islo sa na prebalovak. ze to je tiez bezplienkova komunikacia som pochopila az neskor. zacala som tak, ze som ho davala po prebudeni na wecko vykakat a vycikat, hovorila pri tom signal. postupne som sledovala ako casto cika a aj casovala, intuicia sa pridala trochu neskor. boli aj tazke chvile, kedy neukazoval alebo nemal na take malickosti cas 😀 . aj zuby boli prekazkou, ale ostala som pri tom. takze: da sa to zvladnut aj po 4. mesiaci, zalezi na tvojej trpezlivosti. chapem, ze to s 2 detmi nie je lahke, ale moznoze si najdete svoj rytmus a budete aspon stihat po prebudeni, kakanie a sem tam sa potom postupne pridaju aj ine situacie. aj to je daco 🙂 . mas inak dobru sancu, ze to zvladnete, kedze nosis dieta v satke pri sebe 🙂

matapet
28. lis 2013

@heligona hmm..ako sa vlastne bezplienkuje v noci 🙂 ?? To si odzaciatku davala drobca cikat aj v noci - neprebudilo ju to nadobro? Ja som nad tym uvazovala, ze by to bolo asi najlepsie, keby som to riesila aj v noci, aby mala vedela, ze to plati stale. Ked sa prebudi ze chce papat alebo ju nieco ine zobudi, tak place a kym by som ju dala von z vaku a vyzliekla a zase spa:t, tak by sa bud uplne rozobrala alebo by placom az hikala. Ako ti mala v noci hlasi? Citala som tu z fora, ze sa rozoberalo aj najvhodnejsie oblecenie a ja som aj kupila malej tie navleky, ale ju to otlaca, lebo je trochu puclatejsia 🙂 A ako casto cika tvoja mala cez den?? Ja som ju dnes dala rano po prebudeni a potom o 15 min znova - oba razy sa vycikala, potom pila - rovnaky postup raz hned a po 15min. Potom ester zacala tlacit, tak som ju dala na nocnik a vykakala sa - to bolo od pol 6 do 8hodiny. Celkovo doobeda aj poobede do 15:00 som ju dala mozno 8 krat a asi 2- 3 krat mala aj tak este v plienke no a potom prisla navsteva a koniec viac sa necikalo az ked odisli, bolo tu viac deti a rozruchu, tak sa proste nevycikala. Poobede ked sa zobudila som ju dala tiez cikat, ale ona to uuz stihla do plienky a necakala na mna 🙂

heligona
28. lis 2013

@matapet no já jsem od začátku při každém probuzení dávala první čurat, pak jíst. Ze začátku po těch 4. hodinách, to jsem ji i budila. Pak se dost dlouho budila v noci spíš na jídlo, takže jsem na vyčurání čekala i dost dlouho. No jak jsem jí začala přidávat pití, budí se spíš na čurání, ale vezme to už rovnou i s jídlem. Zkrátka při každém probuzení se budí úplně, nepamatuju si, že by si někdy jen cucla a spala dál.
Teď aktuálně se budí za noc 2x, poprvé kolem 2. hodiny, to už je dost často durch mokrá. Pak v 5, to je většinou suchá a nakonec kolem 7. - 8. A pořád vychytávám, jak vlastně na to. Někdy se začne mlít, probudí se jen do polospánku a čurá. Párkrát jsem ji vzala hned, jak jsem slyšela pohyb, ale někdy mi usnula nad miskou. Takže na to už kašlu a čekám, až si zařve. To už jí jde k ránu, chvíli se pomele, pak zařve a jdeme. Většinou vydrží, než ji odnesu. Zkrátka pokud chce čurat mimo plínku, ať si zařve. Jestli chce spát v mokrém, její věc 😎
K té četnosti - donedávna jsem tu ještě brečela, že čurá po 10-15 min., a to klidně celý den. Teď možná 3 týdny zpátky se to prodloužilo, že ji dávám ráno po 15. min asi 3x a pak zhruba po půl až třičtvrtě hodině a někdy je to i brzo. To pak zkouším po 15. min, ona se vzteká, že pořád ještě nechce, já se pak na to vyprdnu a to pak skončí v gatích 🙂

A k oblečení - v noci spí normálka v overalu, rozepínám to jedním trhnutím. Spíš je pak problém se zapínáním, malá už mi chce zdrhnout, ale zatím jsem silnější 🙂 Přes den už návleky taky nedávám, když bylo to svlékání moc jednoduché, dávala jsem ji čurat moc často a to se jí nelíbilo. Takže klasika body a tepláky a držím se zuby nehty, abych ji na ten hrnec necpala pořád 🙂 Ona jak se trošku potrénuje, vydrží dýl.

giulianka
4. pro 2013

Ahojte, chcela by som vas velmi poprosit, aby ste sa pridali aj na fotoblog BKM, tam sa da oznacvat a hladat prispevky aj klucovym slovom,teda si pozrem aj starsie rady, alebo na prispevok sa reaguje priamo a dostanem upozornenie. Zda sa mi to prakticke. Ja sa pokusam o bkm a syn ma 2mes. Vela este neviem zachytit, lebo ma plienku a tak som pohodlna, nez keby vsetko ocikaval 🙂 Tak zvazujem ako dalej, ci sa do toho vrhnut po hlave.. 🙂 A drobec v satke kaka.. smola.. vraj nosene deti maju instinkt a nechcu ocikat nosiaceho..

giulianka
4. pro 2013

tu je ešte pre istotu link na bkm skupinu, nech nehladate dlho. dik. a tesim sa na vase prispevky. https://www.modrykonik.sk/group/2412/

flegicka
14. pro 2013

Ahoj,zkusím si zajít pro radu i když sem asi úplně nepatřím,ale zase jinde se setkávám s názory,že má pomalu ještě rok čas se učit řádně na nočník..Zkouším syna odnaučit od plínky.Jak začal sedět,tak jsem ho dávala na nočník a až teď to zkoušim intenzivně a nějak se nám úplně nedaří.Snažím se vypozorovat nějaký signál,že by potřeboval,ale to jsem ještě nepochytila,má pořád na práci něco okolo.Tak ho dávám aspoň poctivě co půlhodinku a když se náhodou něco zadaří,tak hodně chválím.Ale většinou se stihne počurat v té chvíli co zrovna nesedí.Dělám něco špatně nebo se dá dělat ještě víc?

freddie
9. led 2014

Ahoj potřebovala bych poradit, mám roční dcerku, bezplenkovku zkoušíme od 2 měsíců a byli jsme docela úspěšné, především s kakáním, neznala jsme co je pokakaná plenka, malá chodila pravidelně 3x denně po jídle, u čůrání jsme používali časování a taky to docela vycházelo. Poslední měsíc se nám ale úplně přestalo dařit. Nedaří se nám kakání, čůrání jen občas, začala kakat naprosto nepravidelně a nijak to nedá znát. Navíc se začala dost vzpínat na nočníku. Máte někdo radu co s tím, nebo podobnou zkušenost? Děkuji všem za cenné rady.

katka_brno
11. led 2014

@freddie je to věkem, doporučuji přejít do skupiny, najdeš ve fotoblozích vlevo - seznam skupin, a tam si ji nalistuj, je přece jenom přehlednější a je tam více živo 😉

teleelen
18. led 2014

Ahoj maminky, mám dotaz dcerce je 5 měsíců, už tak tři týdny jsme zkoušely bezplenkovku. Naučila se i čůrat do nočníčku po kojení, kakání chytáme. Když jsem byla doma u rodičů a odpadly mi všechny "domácí" starosti tak jsem chytala každé čůrání, tedy myslím, že jsem časovala. Při kojení, pak po 20 min rozbalit zkusit dát nad nočníček, pak zas za půlhodinky, už mi po 2 hodinové procházce čůrá až doma. Teď kde mám problém, připadalo mi, že mi čůrání hlásí, ale to od tohoto týdne přestalo. Prostě si čůrá do plenky a chytnu to jen u toho kojení, či ráno. Snažím si v hlavě srovnat, že prostě když nehlásí, tak ji na nočník nedám. Pokaždé když zjistím, že je počůraná, hned plenku vyměním. Včera se mi zdálo, že mi hlásí, že je mokrá plenka, tak hned vyměním.
Vlastně nevím jestli jsem neudělala chybu, že jsem jí ten nočníček třeba moc podstrkovala. Maminky myslíte, že když pár týdnu u 5.měsíčního mimi chytat jen těch pár čůrání tak to má smysl? Jak to je třeba už s lezoucím miminkem? Jako čůrací zvuk máme "čůůůůr", to asi měnit nebudu. Jsem začátečník, přečetla jsem si jen v knihovně knížku Bez plenky,
Zvažuji, že jakoby začneme znovnu. Jak jste začínaly Vy? které jste začínaly s miminky ne hned novorozeňátky?
Není chyba, že ji u toho chválím, řeknu, že je šikovná holka. Vím, že mi asi namítnete, každé mimi je jiné, možná, že s ní špatně komunikuji a moc se soutředím na to, abych chytla čůrání a ne abych jí vyhovila.
Asi je to moc dotazů najednou, budu ráda za jakýkoliv postřeh, radu.
Helena

morningdew
20. led 2014

BKM sme praktizovali aj my, zo zaciatku (od narodenia) to slo velmi dobre hlavne so stolicou... neskor som to prestala sledovat, no napriek tomu sa mi neskor (8.-9.mes) babatko samo zacalo '''pytat ' na nocnik, ktory malo v dosahu. Hlavne nic nesilit...

morningdew
20. led 2014

Ak by niekto hladal nieco viac o vztahovej vychove ci vztahovom rodicovstve (attachment theroy, AP attachment parenting), tu je skupina, ktora mozno trochu pomoze.
Vsetkym nosiacim a kojacim vztahovym mamickam. www.facebook.com/vztahova.vychova

zuzik311
27. led 2014

caute kočky mam trosku problem. drobec ma 11 mesiacov - teraz 24/1 mal. BKM praktizujeme cca od 1 mesiaca, sme na latkovych plienkach. pekne chodil na nocnicek odkedy sedel, vystacii sme s 1 plienkou denne.. predtým cikal a kakal pekne do vedierka. no ale teraz ako zacal chodit tak nehrozi. vratili sme sa do cias ktore sme nezazili - nakolko od narodenia neznasal mokro este si len isiel ciknut a uz plakal. teraz? vycika sa, vykaka do plienky a pohoda. proste nema kedy. prosim obcas sa mi podari ho dat na nocnicek. co mam robit? zatial to nechavam tak ale nadsena teda nie som.. je rozdiel mat 1 plienku denne a 15 🙂 myslite, ze ked sa nauci sam chodit sa to ustali? lebo teraz proste nema kedy sediet na nocnicku. ked sa naucil sediet tak by tam sedel stale. teraz chodi este s pomocou a sedenie je za trest.. dokonca cikal po stojacky 🙂

majka1981
28. led 2014

@zuzik311 pravda sa to nauci... proste teraz na to nema cas, zacina chodit a koncentruje sa na nieco ine. presli sme si aj my touto fazou. boli dni kedy bolo lepsie, potom zase horsie, ale preslo to. neboj, zvladnete to. rozdychat, vymenit plienku, nastane uz potom velmi dobra faza a bude komplet bez plieny...

zuzik311
28. led 2014

@majka1981 a myslis, z to nezabudn co sm ho "ucila" tolko mesiacov? a nepôjdeme od znova?

majka1981
28. led 2014

@zuzik311 s istotou: nezabudne 😉