Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

butt
3. bře 2010

ahojte 🙂
v podstate od te doby, co jsem tehotna, se tesim, ze budu tuhle metodu na mym miminu pouzivat 😀 kdyz jsem o tom s nadsenim vykladala me mamce, tak jsem se dozvedela, ze jsem magor a ze budu mimino akorat trapit a ze mu znicim zada, jak ho budu drzet nad nocnikem...no ale na takovy reakce jste predpokaldam vsechny zvykly 😀
ale chtela jsem se vas zeptat, cetly jste o tom nejakou knizku(muzete pripadne doporucit), nebo vasim zdrojem informaci byl jen net?

kofinek
3. bře 2010

butt: a este zaklad http://www.mokoshop.cz/ , tam najdes toho dost

sonice
3. bře 2010

ahoj butt,
i ja pocuvam, ze tyram dieta. kasli na to. mozem ti zarucit, ze tvoje dieta bude spokojene 🙂 Najma, ak ti bude trpier na koliky, tak ho zacni davat okamzite. Detom sa v tejto polhe ovela lepsie kaka aj plyny mozu odchazat uplne prirodzene. Ked ta bude mam ka stvat, tak jej povedz, aby sa ona skusila vykadit poleziacky do plienky, ze ako jej to bude chutit 😀
mam knihu od I. Bauerovej Bez plenky, ale je to hrozna knizka. teda pokial mas rada popisnu literaturu typu VIktor Hugo, tak sa ti bude pacit. Podla mna je to typicka americka knizka, kde sa omiela jedna jedina myslienka neustale a dokola - tu konktretne asi na 250 stranach. Z tej knizky dom si neodniesla absolutne nic okrem toho, ze viem, ako bezplienkuju v Cine, Afrike a severnej Amerike,... 😝
www.mokosha.cz alebo com neviem! toto mi pomohlo a najma tu baby! 😉

sonice
3. bře 2010

mmchd ked som v knizke Bez plienky citala asi po piaty raz: "stale sa opakujem, ale,.." tak som mala najvacsiu chut ju zavriet. od tej chvile som citala iba nadpisy. Ak ma nieco zaujalo, precitala som si prve dve vety. potom sa to znova opakovalo x razy

martinahor
3. bře 2010

Holky, nestíhám dočítat, my pořád střídavě oblačno. V noci sucho pokud spí se mnou pod peřinou, do prvního kojení (čůrání)je ale většinou v hacce, to se vzbudím a to je durch. Jinak má poslední dobou takový "hezký" zvyk- když ji dám čůrat, dá si ruku mezi nohy, ruku si počůrá a má v takový blažený výraz 😲. Pak chce ještě ochutnat 😠

katcok
3. bře 2010

ja som tu knizku Bez plenky citala a mne celkom pomohla lebo moj maly zo zaciatku strajkoval ked som ho davala kakat do klbocka a tam su nafotene rozne polohy, takze sme zacali kakat tak ze som ho mala polozeneho na stehnach. Inac mne ta kniha prisla celkom lahko citatelna, Koncept kontinua mi prisiel ovela nudnejsi ale su tam uzitocne infomacie, preco nosit, spavat s detmi v jednej posteli...

butt
3. bře 2010

dekuji moc za reakce!s tou knizkou teda jeste uvidim 🙂
z mamky si v podstate nic nedelam, je to jeji nazor, at si ho necha 😀
budu k vam sem nakukovat a po porodu me tu budete mit jiste porad s otravnyma dotazama 😀

diduska777
3. bře 2010

Ahojte babulky, u nas je momentalne dost mokro ☹ Zacali sme totiz s balenim nasiroko (podla sona je vsetko ok ale mame to odporucene ako prevenciu) a proste to nestiham 😅 Vzdy ked ju zacnem vyzliekat ma este suchu plienocku a kym jej dam vsetko dole tak je krasna tepla pocurkana... V noci je to este horsie, to ked papame, tak v polospanku, ked ju posadim tak sa preberie, placka a nevypiska sa, ked ju necham tak, tak mame uplne mokru plienocku... Taketo mokre plienky ako mame pocas noci sme este asi ani nemali... Co sa kakania tyka, tak to je zatial uplne ok 🙂 (klop, klop,klop), od kedy sme zacali s BKM tak sme nemali ani jednu pokakanu plienocku 😀 (ale nekakame kazdy den, tak kazdy druhy, treti, stvrty ako kedy)... Ako to je u vas? Vy nebalite nikto nasiroko? Som zvedava ako to bude, ked budem mat satku, uz aby prisla, neviem sa dockat 🙂

johanka.
3. bře 2010

diduska, ja som tiez balila nasiroko, asi od 7 tyzdnov do 3 mesiacov. Tiez ked som s tym zacala, tak nas to na chvilu vykolajilo z odchytavania, ale po case sa to dostalo do povodneho stavu. Tiez ma stvalo, ze ked cikala do plienky, tak padli naraz dve 🙄 dvojnasobna spotreba, co uz, no jednorazovku som je pod to nikdy nedala, ani za svet. To mas dobre, ze Ti kaka len raz za par dni, to mne tak 5-krat denne, Asi ma priebercivy zaludok, nestravi vsetko.

nesetrilek
3. bře 2010

Ahoj holky, nam tez bylo doporuceno siroke baleni az do 4 mes (tez pouze preventivne UZ mame v poradku), priznam se ale, ze to uplne nedodrzuju, davala jsem hlavne na noc, ale ted to dost sidim, tak snad na to nedpolatime 😉

Jinak jsme meli poprve stoprocentne suchou celou noc! Pocural se az kolem devate rano a to jsem vedela, ze potrebuje, jen uz jsem nemela silu, tak jsem mu nacpala dudlik a naivne doufala, ze jeste pul hodinu vydrzi, ale zcela necekane nevydrzel 😀

nesetrilek
3. bře 2010

Doufam, ze na vas to moje chlubeni nepusobi demotivacne, ale ja to musim nekomu rict 😉 a moje okoli uz zacina byt unavene z reci o nasich bezplenkovych uspesich 😝 A hlavne to nikdo absolutne nechape.
Tak jsem se vychvalila a zitra budu prat jak o dusu 😀
Kazdopadne jsem zvedava, jak na nase pokusy o bezplenkovan rozhodi Jenikovy budouci uspechy (prevalovani, lezeni apod)

luvie
3. bře 2010

Ahoj holky,
dneska to bylo zase trochu lepší, dokonce mám pocit, že když se jí chce a leží na zemi, volá... Musím to ještě vypozorovat, ale když jsme si dnes s taťkou dělali večeři, slyším ten zvuk a říkám: "asi se jí chce..." Jenže nám se nechtělo a zachvilku jsme to slyšleli 🙂 Takže místo rychlého kakání do záchodu jsem myla celou prdelku - naštěstí to neproteklo na kalhotky, měla jenom tenkou vložku 😀

pro butt: o pár stránek jsem někomu radila zdroje v AJ, jestli jsi schopná

diduska: Kačka má kyčle v pořádku, široké balení má jen někdy (podle plenky, kterou má), většinou jí teď ale dávám jednu čtvercovou froté složenou na osminy. Ve fleecových svrch%náčcích mi to přijde dost široké 🙂
A jinak jsem se ve 3 měs. ptala doktora, jestli teda musí nosit plenky, řekl že ne.

ludmilabb
3. bře 2010

mna dnes slak triafal, furt si ide ruckou k zadocku a dnes si skoro aj hovienko prstom chytila, ked som jej odtiahla ruku taku nervu chytila, ze si skoro nohu vyklbila ale mostiky zacala predvadzat a bolo po kakani ☹
asi ju zacnem posadzovat na ten cinak tam sa jej ruky hadam uz nezmestia 😒

nesetrilek
3. bře 2010

luvie: ta lenost je nekdy fakt hrozna, to znam, rekla bych, ze kdyz mam Jenika bez plinky, tak mam vetsi uspesnost nez bez ni, btw me to donuti jit, i kdyz se mi nechce 🙂
ale myslim, ze kdyz cely dny kolem tech nasich zlaticek litame, tak mame obcas narok na drobne zavahani 😉

kveluse
4. bře 2010

Ahoj,

nesetrilek to ti moc přejui, že vám to tak jde a doufám,že to prďavkovi vydrží i přes změnová období - u ná to tak tedy nebylo a vždy, když začala něco nově dělat nebo objevovat, tak čůrání šlo stranou. Ale ty jsi hodně sensitivní a napojená, takže vám to určitě půjde 😉 Já jsem napojená na každou napůl takže to jde jen polovičatě 😉

Já tedy mám na široké balení svůj názor. Podle mě, když jsou sona v pořádku, není nutné dítě balit. Dr. to doporučují preventivně, ale já to ani u jedné holčiny nedělala. Asi bych si to nelajsla pokud by u nás v rodině byly s kyčlema nějaké problémy, ale pokud nejsou....
TA představa toho, že dítko má takové balíky mezi nohama mi vadila i u první holčičky, která nosila normálně plenky.

johanka.
4. bře 2010

ludmila, celkom vesele zazitky 😀 Clovek by neveril, co tie deti nevymyslia.

U nas je to v poslednej dobe dost bieda. Nejak mi bojkotuje kyblik, dokonca, aj ked potrebuje, tak sa strasne vzpiera a protestuje. Signaly stale ziadne, aj ked ju mam rozbalenu a cumim a cumim, nic nevidim, ze by nieco davala najavo. Velmi sa jej zlepsuje teraz taka jemnejsia motorika - pevnejsie a istejsie chyta vsetko rukami, neviem, ci to moze byt kvoli tomu. Asi ju necham chvilu na pokoji, budem davat na kyblik len minimalne, ked s tym bude suhlasit.

luvie
4. bře 2010

Tak na to, že jsem nemocná, za dnešek "jenom" 7 plenek včetně noci + teď jedna, když už šla spát 🙂
Asi je to tím, že ji mám furt u sebe - snažím se aspoň trochu ležet, malá mi spí u prsa, takže když vyloženě nevytuhnu, cítím, kdy se jí chce.

Malá teď hrozně trénuje otočky na bříško, nějak se jí to zalíbilo a na zádech skoro nechce být, takže nejenom přebalování je teď větší zábava 😀 Navíc dnes objevila, že nožičky se dají chytit i jindy než nad kyblíkem, je to šikula. Tak jsem zvědavá, jak se to všechno projeví, myslím tím jestli se to konečně zase zlepší s počtem plenek 🙂

Ludmila, tak na zažitky jako popisuješ ty, se taky těším...
Nesetrilek, to je pravda, myslím, že ty naše děti ocení i jiné věci než jen věčné sezení nad nočníkem 🙂 Mimochodem, dnes jedna počůraná plenka asi z radosti nad tím, že mě vidí 🙂
Johanka, mám pocit, že mi lépe řekne, když je právě zabalená, aspoň malou plenku. Když je rozbalená, jako by to cítila, že se nemusí omezovat a čůrá bez signálu (možná se mi to jen zdá)

Ještě k širokému balení: kdo jste ho dávaly, jak jste to řešily s plenkou na zádech? mně přijde, že kromě balíku mezi nohama má tlustou vrstvu taky na zádech... a to myslím není moc dobré na páteř...

johanka.
5. bře 2010

no baby, ja to tu asi prestanem citat, ja som uplne frustrovana 😒 Som rada, ked odchytim zopar cikani za den a vacsinu kakani. Zdaleka sa nemozem pochvalit, ze len tolko a tolko plienok za den, periem kazdy druhy den plnu pracku. Mala sa podla mna vobec nepyta, alebo som uplne slepa. Ale vzdy, ked ju idem rozbalit, tak sa zacne rozculovat, plakat, a niekedy sa potom aj tak hned docika, tak ja neviem, co si mysliet. Nosim ju skoro stale, lebo sa tvari uplne neodlozitelne, takze nejaky vyrazny signal by som si snad vsimla. Asi sa na to na chvilu vydlabnem, budem davat po zobudeni a po kojeni, nech ma aspon prilezitost sa vykakat. Nejaka je uplne bez nalady v poslednej dobe.

sonice
5. bře 2010

vcera 16 plienok 😲 🙄 😕 😅 😢

sonice
5. bře 2010

johanka, 😀 😀 😀 "tvari sa uplne neodlozitelne" tak to mi nieco pripomina.

dievcata, vcera som akorat citala kojeni.net laktacna poradkyna tam zaprisaha matky, aby neuspavali deti na prsniku, lebo im to zozsatne veeelmi dlho - aj do 2-3 rokov!!!!!!! Tak to sme zhavi adepti na toto.
😅

kveluse
5. bře 2010

Ahoj,

sonice 😀 😀 😀

Květule si dnes na sebe převrhla kýbl s vodou, kterou jsem vytřela celý barák. No, moc nadšená z toho nebyla 😉 .

No, obě holky mi usínaly(usínají) u prsa, někdy ne, ale většinou jo. A Bělinka tedy rozhodně neusínala dlouho u prsa a kojení se vzdala v 1,5 roce. Pak už prso k žužlání nevyžadovala. S Květulí to bude asi složitější, protože nemá dudu. Já se nebojím toho, že když teď malá miminka usínají u prsa, že jim to bude dlouho trvat, myslím, že se to přirozeně odnaučí.

johanka.
5. bře 2010

sonice, tak som rada, ze niekto je na tom s "bezplienkovanim" podobne. 😔

Tak som si spomenula, ze v tej knihe, co mam, jedna zena pisala, ze sa stava, ze deticky kricia pri cikani. Vraj to vzdy radila riesit dietou a vzdy to zabralo. Treba vynechat psenicu a ... mliecne vyrobky? Anglicky "dairy" - dobre som to prelozila? Len vynechat psenicu - to aj chlieb a rozky? A co budem jest?! Polovica mojej stravy je mlieko, acidko, smotana, jogurty, syry, maslo... 😲 No, mozem skusit aspon obmedzit.

johanka.
5. bře 2010

Je to sice off-topic, ale velmi zaujimave. Citam prave celkom zaujimavu knizku o vychove deti, tak je to dost drsna
kritika zapadniarskych praktik (nechat plakat dieta, krmit podla rezimu, davat same do postielky pripadne do samostatnej izby...) Velmi zaujimava pasaz tam je o spanku, dost presadzuju spanie deti spolu s matkou v
posteli. Podla ich nazoru (interpretacia statistik a roznych pozorovani) k nahlemu umrtiu babatiek dochadza hlavne kvoli tomu, ze tie spia same. Ze mozog babatka je este nevvyvinuty a nedokaze celkom dobre manazovat
spanok. Sledovali EEG matky a dietata, tak ked spia vedla seba, tak prechadzaju obaja fazami hlbokeho a plytkeho spanku naraz. Tiez, ze ked dieta spi same, tak sa menej casto dostava z hlbokeho spanku do plytkeho
a naopak, ale ze pren je lepsie to caste prechadzanie roznymi fazami, jednak sa vtedy vraj lepsie vyspi a tiez sa uci tym prechodom. K tym nahlym umrtiam podla nich dochadza, ked dieta v spanku zrazu prestane
dychat, v hlbokom spanku tusim, pretoze to proste nepotrebuje, to je vraj uplne normalne, ale po chvili je potrebne dychanie nastartovat znova, a niekedy to nezrely mozog nezvladne. Avsak ked vedla dietata spi matka,
tak ta to vdaka tej synchronizacii nastartuje. Aj statistiky tomu napovedaju, SIDS sa vyskytuje hlavne tam, kde deti spavaju same v postielke pripadne dokonca v samostatnej izbe. Uz tym, ze deti sa prestali klast na noc na brusko sa tie umrtia vraj vyrazne zredukovali. Vysvetlenie: na brusku deti spavaju tvrdsie, omnoho viac casu travia v hlbokom spanku a spavaju aj dlhsie (co tiez vyhovuje predstavam o "dobrom" spiacom babatku). Celkom zaujimave, asi na tom nieco pravdy bude. Ono sa hovori, ze matka ma lahky spanok, ze sa hned zobudi, ked
dieta zamrnci, ale ved ja citim, ze som spala aj hlboko, to proste vies, ked sa zobudis, a napriek tomu sa casto zobudim, ked sa Miska len zacina mrvit. To by davalo zmysel, ze sme obe naraz v lahkom spanku.

Takze zaver pre mna: pokracujem v nocnom uspavani pri mne v posteli pri prsku. A nemam mindraky z toho, ze nie som stale schopna ulozit ju do postielky. Vsak ona sa to raz nauci.

sonice
5. bře 2010

kveluse, joanka, dakujem za ukludnenie. Bola by som v tom pokracovala aj tak dalej napriek "dobrym radam" ja jednoducho neviem, nechat maleho plakat, ked presne viem co potrebuje - potrebuje iba mna.
Teraz sa ale potvorak zacina roztahovat v posteli. 😀
MMCHD suseda naoza uspavala svojho osyna az do troch rokov na prsu 😅

sonice
5. bře 2010

joanka, co je to za knizku?

ludmilabb
5. bře 2010

ja spavam s malou v posteli uz 9 mesiacov, sice sa vecer ku nej vkradam veeeelmi pomaly lebo nam pukaju parkety a ona reaguje na vsetko tak sa vzdy modlim nech dalej spinka, reagujem v noci na nu casto, dokonca aj ked netreba 😝 mozno sa mi len sniva ze mrnci kto to ma pri 5tich nocnym vstavaniach vediet 😀
a vecer zaspava na prsniku, teda nakojim ju a ona mi este drzi ruku, bez toho nezaspi
ale pravidelny rezim podla mna od urciteho veku treba mat, ja som do polroka rezim velmi neriesila ale potom to uz bolo nutne, uspavala som ju aj 4-5x denne hodinove uspavania a polhodinove spanky uz som fakt nevladala a tak som ju zacala ukladat v pravidelnych intervaloch

no a tu je jedna seria fotiek a medzi inymi bezplienkove deti a deti, ktore nosia deti ale bohuzial tentokrat na zaplakanie ☹
http://www.sibik.cz/reportaze/Rudnany/slides/06...

ludmilabb
5. bře 2010

sonice a zavisi aj na matke a babatku ako im to vyhovuje, mne to zatial nevadi, ze uspavam na prsniku a v noci kojim ak to nie je kazdu hodinu to som uz potom fakt dost nervozna

johanka.
7. bře 2010

sonice, "Our babies, ourselves" sa to vola, ja som ju kupovala na amazone
http://www.amazon.com/gp/product/0385483627/ref...
ale asi sa to bude dat zohnat aj lacnejsie na e-bay, ako uz inu knihu kupovala kofinek.

ludmila, skvele fotky, huste, ked clovek vidi, ako vselijak ziju ludia. Este si spominam v Rudnanoch, ako tam do prveho poschodia chodili po kuracich rebrikoch...
ja zavadzam rezim tak postupne, nenasilne. Spava velmi kratko, takze denne su to styri spanky (plus noc), ale bola by som rada, key sa to postupne zredukovalo na tri dlhsie spanky. Zatia sa mi dari dlhsie ju urdzat spiacu raz denne, na obed, inak je to tak 40 minut.

katka.carska
7. bře 2010

Dakujem za vsetky rady, co tu citam, zatial nam bezplienkovanie sice s plienkami ide velmi dobre. Signaly zacali byt velmi zretelne, uvidime dokedy.
Jo a k dojceniu - nevidim nic zleho na tom, ked 2 rocne babo este cucka prsko pred spanim. Vsak do skoly snad skonci...
Matuska som uspavala na prsku 2,5 roka, a bola som velmi rada, ze to vobec funguje. Lebo spociatku pri dojceni vobec zaspavat nechcel. Kolkokrat si aj teraz poviem, ze by to bolo este fajn - tak dnes len sedel na posteli, ocka mu klimbali, ale hovoril, ze nie je unaveny, ze nechce spat. Zachvilu spiaci spadol na postel, co ho zobudilo, posadil sa, no druhy pad uz prespal. Esteze je ta postel makka...