Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

katyxq
12. lis 2012

@ssassi U nás bojkot - rostou zuby, takže ucvrkává do plín a zbytek prostě odmítá pustit do nočníčku, umyvadla, takže za chvíli zas mokro 😒, chjo, právě peru plínky - zase 😠. Jakžtakž to jde v noci, to sice taky ucvrkává, ale pak aspoň zbytek pustí.

katka_brno
12. lis 2012

spíš ten podzimní útlum 😀

janistr
12. lis 2012

@ssassi Hmm a mně se Helu dnes třikrát! pokadila do plíny (a to nám to zas teď nějakou dobu pěkně šlo). Jak se začala plazit a rozšířila akční radius na celý byt, tak má spoustu práce a absolutně na ní nic nepoznám. Ale kupodivu jsme dnes vychytali celkem dost čůrání 🙂. Tak aspoň něco 🙂.

zlilly
12. lis 2012

My sme dneska měli super úspěšnej den! mimino mělo jen JEDNU, slovy jednu počuranou plínku. a za tu nemohl, věděla sem, že chce, ale vraceli sme se z prochazky a nechtěla sem ho vybalovat 5min od domu. Jinak byl skvělý!
ovšem množství počuraného textilu je konstantni. Velkej měl zas pro jednou nějakej slabší den. počural se uprostřed noci, pak venku (moje chyba) a pak v obchodě. To už se nestalo hodně hodně dávno.
Zítra jedem k babičce. to su zvědavá, jak to půjde tam. jednomu i druhýmu.
mmch teď spí. mimino sme uspali, velkýho pomazlili a nechali tam. výsledek je ten, že leží uprostřed našich postelí, tulí se k sobě hlavičkama a sou k sežrání kouzelní. opice malý🙂

ssassi
12. lis 2012

:o) u nás docela dobrý. pár nehod za den je, ale v podstatě se daří dobře. akorát je dost vybíravý v jídle. resp ho to v židličce nebaví. má pak hlad a je protivnej. ústupky typu hromada sušenek nebudou. i když občas nějaký "mls" dostane. například včera jsem zavřela všechny oči a uši a manžel krmil dítě v obýváku na zemi bramborákama. 😉 (měli jsme návštěvu) dítě bylo spokojené a manžel měl radost, jak mu to hlídání jde. ani jednou se totiž kluk jeden nepočural:o)

majka1981
13. lis 2012

baby hovorte si co chcete, ale obcas si bkm dieta ucvrkne aj NASCHVAL, ked sa mu rodicia nevenuju ako si to ono predstavuje. situacia: sme vsetci traja v posteli, Sebastian "cita" knizku, my s mm sa rozdebatujeme, nepozerame sa co robi Sebastian a on si do postele ucvrkne, je mu to straaasne smiesne !!! sibal maly 😀

raduga
13. lis 2012

zdravím. Chcela by som vyskúšať BKM keďže malý celkom pekne hlási kedy kaká, len potrebujem poradiť, že akú nádobu použiť, keď väčšinou kaká poležiačky na prebalovacom pulte. Máte pre mňa nejakú rada ako na to?

majka1981
13. lis 2012

@raduga skus rovno do umyvadla alebo vane alebo na wc, nemusi to byt nadoba. ak nutne chces nadobu, tak to moze bytvsetk, cosa lahkocisti, na priklad kuchynska misa, vedro a podobne 🙂

mochenkaa
13. lis 2012

ahoj holky, u nás stále tak půl na půl. Jsme konstantně na nějakých 7 plínkách 😒 Já nechápu jednu věc, on dokáže po spánku či jídle čůrat až za hodinu! 😕 a jindy ihned. Jak mu v tom můžu udělat systém?

janinek
13. lis 2012

@raduga Doma davam nad umyvadlo v koupelne. Kdyz je obsazena koupelna, mam lavor, ktery dam na prebalovak a ji nad to nebo na zem a pricapnu si nad ni. A holky tady mi doporucily tescoma misku fusion 19cm, skladaci silikonova, tu mam v kocarku s sebou.

Jinak venku, kdyz to jde, dam nad umyvadlo, ale casto je to umyvadlo blbe, takze zkousim nad misou nebo prave ted nosim tu misku. Ale ona mi mimo kakat nechce. I kdyz ted nevim, zda nechce nebo to je nahoda, ze zacina kakat mene. V nedeli jsme byly skoro cely den venku a to zaboha kakat nechtela a byla na ruznych zachodech (takze ruzne zachody, ruzna umuvadla, misticka) a nic. Ale pak ani doma a z rano.

janinek
13. lis 2012

A zdravim. U nas je porad stejne, kakani docela vychytavame, cura do plinky, tak obden je jedna sucha plinka, nekdy dve, ale to tak jednou tydne ci za deset dni.

ssassi
14. lis 2012

@raduga když ještě malý kakal vleže, měl pod sebou prostě látkovou plenku. ale v tomhle věku už bych pomalu přemýšlela o klubíčku např. nad umyvadlem. je to nejjednodušší. odpadne mytí misky. moc hezky se vyprdíkuje a je to fajn i pocitově - cítíš v nožkách, jestli ještě bude tlačit, jak se ti pak opřený o břicho uvolňuje..... a neboj, pokud ještě nedrží hlavičku. tu si "polož" mezi svoje prsa. případně můžeš použít takový pololeh na tvém předloktí (díte vlastně sedo-leží opřené o tvoje předloktí a břicho - obouma rukama mu držíš stehýnka stejně jako v obyčejném klubíčku). je to fajn poloha i pro děti, které více ublinkávají - není tolik stlačené bříško - já používala těsně po jídle. leh / sed upravuješ jednoduše snížením /zvýšením lokte.

ssassi
14. lis 2012

@majka1981 u nás je NASCHVÁL celkem častým jevem 😉
@janinek normálka. viktor většinou "v cizím" nekaká. ani jako maličký ne.
@mochenkaa vynutit to? myslím už jsem radila tu studenou vodu. to to pustí i kdyby nechtěl:o)))) a nebo ho nechat, ať si čurá dle libosti a čekat na signál nebo prostě nabízet možnost vyčurat se několikrát po probuzení? já mám po probuzení 100% jistotu, že bude půl nočníku 😀

79uffo
14. lis 2012

Tak vás všecky po dlouhé době zdravím 🙂 J mi posledních 14 dní konečně dovoluje opět praktikovat BKM i v noci a hned je to ráno na plínce i vidět. Znakování někdy funguje, někdy na to dlabe a jen kope nohama a mručí u toho. No a teď máme doma inovaci - už nečůrá při vysazení zaráz, ale třeba i na 4x! Chudáci moje ruce ... 😝 🙂

ssassi
15. lis 2012

@79uffo už ho zkus posazovat. viktor měl v půl roce 9 kilo a to už se fakt nedalo! měla jsem nočník postavený předkem dozadu mezi umavydly v koupelně. dítě jsem stále držela pod kolínky, takže neseděl úplně sám a přitom bylo většina váhy na nočníku. moc mi to ulevilo. někdy tak čuráme i teď 😉 odpadá ohýbáni na zem (když ho dávám na nočník "normálně") a můžeme na sebe koukat v zrcadle. je ale třeba najít "pohodlný" nočník s "jemnými" hranami, aby netlačil (mě do prstů 😀 )
vysvětlila jsem to pochopitelně? možná bych našla i fotku. ale to bych musela hledat a to by byla děsná dřina :o))

teleranka
15. lis 2012

ahojte dievcata. rada by som vas poprosila o radu, ako pozorovat dietatko, aby som vystihla, kedy chce cikat ci kakat. mam chlapceka. viem, ze cika po prebudeni, ale pocas dna nemam potuchy, co mam sledovat, rovnako s kakanim. kaka vacsinou rano po mliecku, pocas hrania.
co by som si mala vsimat? dakujem za kazdu radu 🙂

ssassi
15. lis 2012

@teleranka prvně nám napiš, jak máš mrňouse starého :o)
ale obecně je to neklid, kopání nožkama, různé zvukové projevy - mrčení, kňourání, xichtění se. v případě konání pak zahledění se, úsměv, zamračení se.
signály se s věkem mění - jak si dítě osvojuje nové pohyby

teleranka
15. lis 2012

@ssassi ma sedem mesiacov. Skusila som dnes sledovat plienku a pocikal ju behom papania. Hned po papan som ju kontrolovala, ale uz bolo neskoro.

ssassi
15. lis 2012
ivanka.7
15. lis 2012

@teleranka da sa to aj s vacsimi detmi, najlepsie je ale zacat do 4 mesiacov, to uz si presvihla... ale napr. @vavrenka ma myslim skusenosti s bezplienkovou od starsieho babatka, s Hankou zacali podla mna v tom veku, ako je tvoj junior, tak skus jej napisat, snad ma to za to vavri nezabijes 😅

teleranka
16. lis 2012

@ssassi dakujem za tip na knizku. Priznam sa ze som o tejto metode nepocula, natrafila som na nu tu na koniku len teraz. Maly uz pekne sedi, mozem ho davat na nocnik alebo radsej pouzit nieco ine?

@ivanka.7 jeej, Ty si aprilovka, vsak? vy sa touto metodou riadite? Dakujem, tak teda ak mozem, @vavrenka ako ste zacinali? Davala si malicku na nocnik? Poradis mi, co si mam vsimat, ako postupovat?

janakkk
16. lis 2012

@teleranka my jsme zacinali v 6 měsících a nebylo to nic moc, ani doted se nám nedaří tak jako některým tady :-/ já jsem koupila misku v kauflandu a zkoušela maleho davat do klubicka nad misku po probuzeni, po jidle a pak jsem zkoušela vicemene nahodne intervaly behem dne, aby zjistila, jak často čura (ze začatku jsem ho nechavala prakticky uplne bez plinky s holym zadkem, abych videla hned, kdyz cura - ale to bylo leto, to se dalo, nechat ho 3 dny nahatýho), pri kazdem vysazeni jsem říkala heslo a poklepala jsem mu prstama na bříško....trvalo to skoro 2 měsíce, než se ná začalo dařit a naučil se, že na heslo má čůrat. že chce čůrat, to nehlásí doteď, poslední dobou hlásí "čůral jsem"
Je to takový proměnlivý, občas jsou dny lepší, občas to stojí za prd, ale pořád se snažím, teď v jeho věku už se na to vykašlat nemůžu ani kdybych chtěla, on už má tak jako tak čas se to naučit. 🙂
Lituju jen toho, že jsem nezačala dřív, příště určitě začnu hned.

janakkk
16. lis 2012

@teleranka jo, sedací nočník vzal malej na milost tepre nedávno, snad v 10 měsících, do té doby jen misku nebo nad vanou, umyvadlem, záchodem, keříčkem, travičkou....podle momentálního rozmaru a nálady (samozřejmě JEHO rozmaru) 😀

katyxq
16. lis 2012

@janakkk Že bych zkusila koupit normální nočník? K narozeninám 😀.

ivanka.7
16. lis 2012

@teleranka hej, aprilovka 🙂 a my mame velmi lenivu bezplienkovu a teraz opat bojkotovanu, pretoze Eli ako sa uz hybe tak nevidi velmi dovod, preco by mala niekde vydrzat dlhsie ako 30 sekund :D pripadne sa obtazovat hlasenim :D ale ja si vzdy vravim "kazdy pocin mimo plienku dobry" :D

vavrenka
16. lis 2012

@teleranka my sme zacinali, ked mala hanka 8m, v tomto veku je uz dost tazke zachytavat signaly, lebo dietatko uz uz bud vobec nedava ale minimalne, ci obcas. preto to nastupuje "metoda casovania", proste vyzisti v akom case dietatko zvykne cikat a vtedy ho pokusne dat. doeta da jasen najako, ci che alebo nie. ak zacne robit mostiky, alebo sa vzpierat, tak proste nechce a necikne si.asi najlepsei je zacat rano po prebudeni. rano som malu pekne odbalila, vzla nad umyvadlo, dala do "klbka" polohy a robila som tie zabavne zvuky a cc, csiii a tak, no a slecna sa rjedno rano proste do toho umyvadla vycikala 🙂 , tak som ju veelmi pochvalila a ona pochopila, co od nej rano po prebudeni chcem. potom sa coaraz castejsei stavalo, ze pekne pockala kym ju vybalim a vycikala sa do umyvadla. deticky v tomto veku naviac cikaju rano, po prebudeni aj kazdych desat minut. potom su to uz dlhsie intervaly. no a raz sa mi stalo, ze ako som drzala malu nad umyvadlom, tak sa tma vykakala, no ja som sa tesilaa! kakanie je lahsei odchytit ako cikanie. ekd mala zacala tlacit, alebo sa typicky osivat, uz som s nou utekala. neskor, ked uz mi bola tazka na drzanie nad umyvadlom, sme presli na zachod. ja som sa posadila, co najviac dozadu a ju som si usadla pred seba. to praktizujeme dodnes, ked sem mimo domov a je rozhodnuta cikat/kakat. dietatku sa tato poloha paci, lebo je oprete o mamicku, sedi medzi jej stehnami,t akze ma pocit bezpecia. neskor sme presli na nocnik a teraz striedame nocnik s redukciou. hanka ma teraz 17m, doma je bez plienky, ale von jej davam, ale ona mi uz hlasi kazdu ciku, len problem je v tom, ze odmieta ocikat stromceky, travicku, a tak..

janakkk
16. lis 2012

@katyxq já bych určitě koupila, přinejhorším ho bude mít jako hračku, skvěle se do něj hází míčky, dudlík a drobné hračky 😀

katka_brno
16. lis 2012

koukám a čtu že vám dětičky nehlásí, mě teda jo, ale odmítá čůrat, po 10ti pokusech, kterým předcházelo hlášení, ji nakonec dám na břicho a holt je počůraná plína, aspoň že obě víme, že chce 😀

teleranka
17. lis 2012

@ivanka.7 to si pekne napisala 🙂 davas ju na nocnik sadkat?
@vavrenka zlatucka, ochranarka prirody, ked nechce cikat na travicku 🙂 podarilo sa mu dvakrat vykakat do nocnika, cika tam po prebudeni. vychvalila som ho, bol celkom prekvapeny. Inokedy ked ho dam tak nic a pritom ma plnu plienku uz po pol hodinke hodinke. Akoby cikal kazdych patnast minut.

vavrenka
17. lis 2012

@teleranka 😀 on zrejme aj po 15min cika, mrska jedna. hlavne rano ciakju deticky fakt casto, cim su mensie, tym castejsei. ale super, ze sa vykakal do nocnika a po prebudeni aj vycikal! ste na dobrej ceste. 🙂