Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

dandelion
19. led 2013

Dneska první šíša v záchodové míse! 🙂

janakkk
19. led 2013

Mě se dneska dítě probudilo pokaděné, to to pěkně začíná...ale problém vznikl asi už někdy v noci, skoro nespal, celý hodiny brečel..... asi se to tím vyřešilo, od té doby je v pohodě, kromě trochy nevyspání 🙂

alibeli
19. led 2013

@karkuliak na té africké fotce se mi nelíbí, jak má to dítě zakloněnou hlavičku

alibeli
19. led 2013

@ssassi proč je lepší pevný na vertikální nošení? když elastický bude dost utažený, tak to snad hlavu udrží. (pevný fakt nechci, doma jsem ho měla a jsem nervák, takže to pokaždé ořval Mareček i já)

alibeli
19. led 2013

Mně zas 4 týdenní dítě kaká jen jednou denně, a včera ani to ne. Zato se pořád kroutí.

ssassi
19. led 2013

@alibeli protože je pevný 😀 u pidi mimina, který je ještě celý takový nepevný bych já volila určitě neelastický. ale pokud někomu vyhovuje elastický, tak ať si ho klidně používá. já měla v ruce elastické dva a ani jeden bych si nekoupila, prostě mě osobně nevyhovují. a moje dítě vážící v půl roce devět kilo by ho vytáhlo raz dva 😉 momentálně moje dítě váží stejně jako dcera mé kamarádky, které má tři a půl roku :o)

zlilly
19. led 2013

Bezplenkujeme slusne, ale chudak mimino ma prujem ci co.☹ zacalo to ve ct, to cely den prakticky nekakal ablbe spal, v patek kakal 4x a pak se jeste dvakrat pokakal v noci do plinky☹ to neudelal tak od 3 tydnu. A dneska ukakne kdykoliv ho vysadim.spi uz lip, vypada vesely, nic jinyho mu neni, tak co to ma kruci znamenat? Jedl bramboru, ale na tu je zvyklej. Mozpak dostal kousek jabka, to by mohlo byt ono☹ snad nic horsiho...

karkuliak
19. led 2013

@alibeli aj novorodenec sa da nosit v elastickej satke, len je to narocnejsie na uvaz aby si ho mala dost pevny. vtedy sa tam trochu tazsie strka ale da sa. ja som mala prvy mesiac iba elasticku satku co mam od kamosky, lebo moja pevna nedorazila dost skoro z nemecka 😉

ssassi
19. led 2013

@zlilly no ono už to tvoje mimino je taky docela velikej chlapák! to to letí :o)
moje mimino mělo průjem naštěstí jen z očkování. z jabka se hrozně nafukoval a do roka jsem musela jabka vařit. no a pak už jsem nemusela, páč je nežere:o)

katyxq
19. led 2013

@ssassi Šárka má zas po syrovém jablku zácpu - ale nějak instinktivně to ví a nechce ho, ohryže, vyplive, vařený jsou v pohodě. A teď tu běhala s korkovým untem od vína, kousala do něj a dělala mňammňammňam 😀.
Jinak k bezplenkování - u nás stále střídavě oblačno, někdy se daří líp a jindy hůř, momentálně zase rostou zuby, tak se spíš nedaří.

ssassi
19. led 2013

hit posledních dnů. abych zabránila vřeštění, které se může vyskytnout, beru-li dítě do koupelny či wc, nosím sebou po bytě tu tescomáckou silikonovou misku. a když si myslím, že by, tak mu jen, u té činnosti, co zrovna činnosťuje, stáhnu gatě, strčím pod pimprlíka misku a čuráme. dobrý, že? 😖 momentálně přemýšlím, jak si ji pověsit na krk 😀 😀 😀 😀

karkuliak
19. led 2013

dievcata, vidim, ze to mate vesele 🙂
u nas je to tiez take vseliake, mala hlasi co sa jej chce, respektive dnes doobeda viac nehlasila ako hlasila a vecer viac revala ako by chcela cikat... zacinam mat podozrenie, ze nam zacinaju ist zubky, pretoze je nervozna a zacala slintat tak, ze som jej musela vymenit mokre bodycko 😕. tak zacinam zhladuvat podbradniky.
kedy vam zacali ist zubky? my mame 3 mesiace a tyzden... 😒

katyxq
19. led 2013

U nás bojkot nočníku, jak ji chci na něj dát, tak nenene a vstává, do misy taky nenene, občas to pustí do umyvadla ... zase plný koš plínek, zítra budu muset dát vyprat.

katschka
19. led 2013

@zlilly Tak to jsme na tom dost podobně. Týna má teď docela dlouho průjem. Asi zoubky. Tak to kaďákování, který jsme chytali 100% už tak 100% nechytáme. Což mě minimálně štve. A doufám, že z toho nebude mít nějaké problémy.

@ssassi Je super, že si malej řekl, že nechce jabko čerstvé. Ono se těm dětem má dávat fakt jen povařené. Hruška je pro ně lepčejší. Jsou to chytrý mrňata. 🙂

janakkk
19. led 2013

@ssassi stejná poloha jako u nás, dlouhodobě nejoblíbenější, ve stoje do misky 🙂 pěkně to totiž rachotí a vidí na to, tak se mu to líbí 🙂 cestovní alternativa je přidržet pod ním složenou plínku....maminky, co počítají počůrané plíny by si tím sice trochu zkazily skóre, ale je to skladnější než vozit nočník a nemusí se to vylívat 🙂

janakkk
19. led 2013

@ssassi
@katyxq
@katschka to slýchám docela často, že jabka nedělají dětem dobře, přitom vypadjí tak nevinně, že? 😒

katyxq
19. led 2013

@janakkk hodně pektinu 😉 (varem se rozkládá).

janakkk
19. led 2013

@katyxq aha, díky 🙂

katschka
20. led 2013

@janakkk Ale taky bych řekla, že jsou jabka v pohodě. Naopak lepší, než nějaké exotické ovoce. A ještě mě upozornila doktorka (zabývá se i homeopatií), že do devátého měsíce by se mělo jen kojit, páč "dozrává" tlusté střevo a příkrmy to jen ničí. A spíš než jabko dávat hrušku. Jo, kdyby člověk věděl všechno.... 😅

ivanka.7
20. led 2013

@janakkk jablka napriklad surove nerobia dobre ani mne 🙂 malej zjavne nevadia, ale ona je zatial malo
@katschka tie deti asi vedia co je pre ne dobre, mne sa Eli trochu "rozjedla" az teraz posledny tyzden a to ma prave 9,5 mesiaca 🙂

Inak u nas s nastupom na nocnik novy trend - cikat ano, kakat ani za svet. Mozem ju tam nechat 15 minut, viem, ze uz uz bude kakat, ale ona nic a nic, dam plienku a do 10 minut hotovo... no ale nezblaznim sa z toho :D

alenavy
20. led 2013

@karkuliak Tak jsem vázala ještě předevčírem. Tak teoreticky už vím jak na to, ale prakticky to je ještě horší 😀 Byla v tom kříži s kapsou venku tak nějak nakřivo a měla jsem to moc volný a nešlo mi to dotáhnout. Dneska zkusím znovu potrénovat.

@ssassi Chjo, dítě mi sice neodrostlo, ale o tomhle kruhu jsem slyšela a mne by to zajímalo 😀 Jen mám neodrostlé dítko a jsem daleko 😖

Včera to po dlouhé době bylo nerozhodně - plenka x nočník. No ale hodně hlídal taťka, a ten když kouká na hokej nebo do PC, tak nevidí a neslyší. No a já na dvě hodiny zmizela, neb jsem měla včera první hodinu cvičení🙂 Naposledy jsem to vedla v 6. měsíci, pak až do porodu jsem chodila cvičit na jiné (jsem psala z porodního sálu omluvenku, že nepřijdu, neb jsem právě porodila). Ale abych taťkovi nekřivdila - já taky byla marná🙂 Malá včera přes den i hůř spala, takže se nám blbě rozlišovalo pobekávání, že chce čurat a že chce spát. Hlavně ona včera celkově nějak málo čurala 😕 Takže bych řekla, že včera bylo nejvíc planých poplachů. Jo a den předtím bychom byly jen na 2 plenkách, nebýt toho, že se taťka styděl u doktorky vytáhnout nočník, takže jsme věděli, že bude čurat, ale nechali jsme ji do plenky. Jsem si pak nadávala, že jsem se nechala zblbnout, že jsem mohla ozkoušet a pokřtít tescomáckou misku.

katschka
20. led 2013

@ivanka.7 Jsou to chytrý prďolky. 🙂 Jsem zvědavá, jak to bude probíhat u nás, až bude sedět a budu jí dávat na nočník. Přece jenom už se docela pronese. I když zatím váží necelých sedm kilo. Dost se bojím toho utíkání.

aknedz
21. led 2013

Ahojte maminky,
rada by som sa vás spýtala na pár vecí. Čo to som už prebehla aj vo fóre ale je toho strašne veľa 😅
S dcérkou som predvčerom začala skúšať túto metódu, chystala som sa na ňu dávno, no myslela som si, že máme ešte čas a až keď som fórum prebehla predvčerom očami, zistila som, že už je možno aj neskoro...mala 5 mesiacov, tak sme rýchlo kúpili nočník 😀
Predvčerom - keďže som vedela približný čas kakania - nenechala som ju do plienky ale šli sme nad umývadlo a potom sme večer už mali aj nočník, tak sa aj vycikala...odvtedy cikáme do nočníka každú chvíľku ale aj do plienky 😕
Pretože ja neviem, čo u nej je signál, že sa jej chce??? Dávam ju po prebudení alebo po kojení, niekedy keď sa veľmi mrví pri kojení, tak ju dám....vačšinou cvrkne do nočníka ale v zápätí nájdem aj plienočku mokrú. Počas kojenia sa veľmi nedá ju dvíhať, aj keď sa odpojí, tak keď ju dvihnem a nepriložím na druhé prso, tak spustí revy - ona je taký hladoš, hlavne večer a v noci, takže ke´d ideme nad nočník tak sú revy, preto som to nechala tak aby som náhodou nespôsobila, že sa jej nočník znepáči.
Takže o nejakej komunikácií sa zatiaľ hovoriť nedá, akurát teda z mojej strany, že keď poviem cíííík, tak sa väčšinou vyciká do nočníčka....
Viem, že každé dieťa je individuálne ale mohli by ste mi, prosím, dať aspoň pár typov ako vaše detičky signalizujú? Budem potom sledovať, či niečo z toho nerobí aj moja 😉 Vďaka

karkuliak
21. led 2013

@aknedz 🙂 no moja zacke sko keby startovat na plac, ale neplace len tak 'poplakava' alebo ked ke to uz akutne tak zacne plakat 'léé' ale v podstate sa velakrat spolieha na mna, sak mama vie citat myslienky a da ma cikat. my mame prave problem s kakanim, lebo to nehlasi vobec.
tak isto ked je hore, tak idem i podla casu. ked sa zobudi, rano i 15 min po zobudeni, inac cca 35-45 min po zobudeni a okolo hodiny a 7-20 minut. potom cika az okolo 1 hod a 45 min
ked ma mala mokru plienku, aj tak jej ponuknem ist cikat, 5:1 sa este vycika. to s tym ciknutim a potom ti este cika do plienky, to mavame i my, ked mala nema naladu alebo ju nieco vyrusi z cikania, tak si len cikne a vycika sa bud za chvilku znovu do nocnika, a ked nie tak ju skusim dat cikat za 5-10 min ked mam pocit ze nervoznie alebo zacne vela kopat. vyrusenie u nas je cokolvek, napr ze zisti ze sa da kopat nozickami na nocnicku a zacne si vykopavat a uz necika. za pol minutky ked sa ukludni, tak docika zvysok. o chvilu zistis, kolko je u tvojej malej naozajstne cikanie a co si len ucvrkne podla mnozstva co nacika. nasa mala napr zle zo zaciatku cikala tatinkovi, zvykla si ucvrknut a tata stastny ze uz sme, dal ju do plienky a mala dokoncila v plienke, bo uz neudrzala. pripadne ju skus udrzat nad miskou/nocnikom dlhsie s nejakou hrackou ak by bola nevrla ;) u nas je to obcas jedine riesenie ked je unavena. 😀
a vemi vam drzim palce 😲

adel22
21. led 2013

Po 3 tyzdnoch BKM- 24hod. sucha plienka a ide sa dalej- good job. 😉

aknedz
21. led 2013

@karkuliak ďakujem za rady, budem určite skúšať 😉 keď začne na nočníku pomrnkávať, tak spievam, celkom to pomáha 😀 ale s hračkou ju neviem zabaviť, lebo ju nedávam sedieť na nočník, len ju nad ním držím...niekedy je aj mne dosť nepohodlne, už je ťažká a neviem si nájsť dobrú polohu aby som ju vydržala držať, vačšinou čupím s ňou nad nočníkom 😕

karkuliak
21. led 2013

@adel22 😎 respekt! gratulujem 🙂)) ide vam to skvele! nech vam to vydrzi 😵

karkuliak
21. led 2013

@aknedz mala ma 3m a 6 kil. tiez ju nedrzim 😀 prisla by som o chrbat 😉
mame misku cca 12cm vysoku, priemer 22? cca.
zvykneme curat na posteli, sedim v tureckom sede takom volnejsom, miska medzi mojimi nohami a mala mi lezi na ruke+stehne s dupou opretou o misku tak aby me cikali do a pripadne to co stecie po dupe aby nevytieklo z miska, musi byt mala chlp v miske. na tej ruke kde mi lezi- opieram ju predlaktim, tak tou jej viem drzat i stehienko a teda jedna ruka vie byt volna ak sa mala moc nemece. ake pozor chce to troch prexe, alebo si pod seba daj nieco nepriepustne, lebo inac mate mokru postel 😀
ja som leniva nosit ju kade tade, tu zabavu si nechavam na navstevy;)

alenavy
21. led 2013

U nás to vypadá takhle nějak. Ale já ji tady už zvedám, už bylo po. Předtím jsem měla ještě levou nohu na posteli jako do tureckýho sedu, a tou nohou si udržuju ten nočník trochu nakloněný - neb už párkrát taky přestříkla 😀 Hřbety rukou mám opřený o okraje nočníku a malou držím za prdku a stehýnka v dlaních.

Zrovna jsem nedávno přemýšlela, že s těma 6 kg už mám co dělat, jak to funguje, když mají ty děti už zase o nějaký to kilo víc 😕

Jo a včera jsme prvně čuraly v obchoďáku v přebalovací místnosti. No a pak mělo být další čurání, ale opět - než jsme se s drahou polovičkou dohodli, kde že bude čurat - já chtěla na lavičce cca 10 m od nás, drahá polovička chtěla opět přebalovací místnost cca 1 km od nás. Přitom ta lavička byla docela zašitá, nikdo by na nás neviděl. No a protože kočárek měl on, tak zamířil tam, kam chtěl. Takže už bylo mokro. Ale příště sebou budu mít takovou šikovnější přebalovací podložku a už se nedám. Haha, už nás vidím, jak on zdrhá s kočárem a já ho v tom obchoďáku honím s nočníkem 😀 Nás pak odvezou ve svěracích kazajkách 😝

ssassi
21. led 2013

@alenavy když máš kočár, tak přece nepotřebuješ ani tu lavičku. chlapi jsou másla, takový story máme taky. musíš si víc dupnout 😉 a jen ať si dítko zvyká na frmol u čurání. např. moje matka na frmol dlabe tak, že klidně čurá v zácpě na D1 😀 😀