Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lenkakt
12. únor 2009

kunak, vyskakování z nočníku při čůrání může být močák - pálí to jak čert. ale jsou k tomu i další příznaky: časté močení, neklid, časté "poplachy"

moč může obsahovat sediment, být hodně tmavá nebo naopak hodně vodová

ale na potvrzení je nutný rozbor

vikinka27
12. únor 2009

kunak, nie je to problem s mocakom (aspon by nemal byt) - je to normalne. spusta si cikanie.
aj nas mladsi tak robil (deti okolo tych 2-3 mesiacov to robia) - uvolnuje placom svalstvo.
keby som nevedela co viem, tak si myslim ze dieta trapim. a ono to nie, iba sa CHCEL vycikat na povel 😅
ale samozrejme, ak mas podozrenie ba bakterie, sleduj.

sonulah
12. únor 2009

kunaku, pokud ta moč nějak nepáchne,přikláněla bych se k viki - že je to způsob, jak uvolní svěrače... (kdyby moč páchla, ona pokaždý při čůrání plakala a měla teplotu, tak bych to teprv začla řešit)

já měla na začátku pocit, že ho tim nočníkem štvu a proto pláče, i když se nakonec vy...., pak jsme byli na kyčlích a on byl úplně v klidu, najednou začal plakat (jsem myslela, že se mu tam něco nelíbí - poloha, ten gel, doktor...) a on se vyčůral a uklidnil
ale nebylo to tak pokaždý, prostě jsou ty děti záhadný, i když se jim při bkm snažíme rozumnět.

lenkakt
12. únor 2009

no jo, sonulo, voni si ty děti dělaj normálně co chtěj 🙂 jestli nebudou po nás

kunak
12. únor 2009

kocky, diky... ja mam taky pocit, ze by to melo byt ok, protoze nekdy se vycura uplne v pohode a kdyz place, tak je to fakt jen takovy nabirani a pak to prijde. Moc nepachne a cura hezky pravidelne - chvili to jeste necham... spis jen, jestli jste to nektera taky tak s drobkama mela... diky diky

xaverov
12. únor 2009

Tyjo, zensky, yv jste me ted navrtaly s tou pachnouci moci. Od doby, co jsme zavedly zeleninu, maly pachne moc v latkovkach, zvlaste pak v BE a vkladackach. Ma to takovy silne koreneny pizmo. Je to asi normos zpusobeny prikrmama, ze jo?

lenkakt
12. únor 2009

jasně, to je příkrmy. klííd 😉

elephant
12. únor 2009

Ahoj,
tak som sa dnes odhodlala a dala Julianke látkovku. Len sa mi zdala nejaká široká, tak som ju poskladala na 6-vrstvý pás a tak na polovicu. A zapla do body. Spokojná sama so sebou, ako som to pekne vymyslela som ju začala kojiť. Julianka po kojení nelenila a jediným mohutným prdíkom sa tak pokakala, že jej to tieklo obidvoma stranami von. To bol pre mňa signál, že mám začať zmätkovať, takže to skončilo pokakaným Juliankiným oblečením, plienkou na podložke, mojou košeľou, teplákmi, pokakaný bol stol pri počítači, aj podlaha.... 😀 nakoniec som to zvládla, už sme obe zase v čistom, aj keď som medzitým musela stierať podlahu v kúpelni (nechcite vedieť prečo 🙂 ), a mám teraz otázku. Ako a čím periete veci, ktoré sú tak príšerne pokakané, aby tam nezostali žlté fľaky? Musíte mi poradiť, lebo, čo si budeme nahovárať, je to celé vaša vina 😉 😀 😀 😀

sisa.b
12. únor 2009

ele - ja skladam novorodenecky sklad a z toho mi zatial nic nevytieklo, aj ked sa pokakala 😉 http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=2&cln=6&gs...
plienky a okakane veci hned preperiem so zlcovym mydlom a je to bez flakov.

sonulah
12. únor 2009

xaverov, to jsou fakt příkrmy - já mam dokonce pocit, že když má J třeba 2 dny brokolici, tak na mě ta potvora dejchne z kýble s plenama.... 😝 😀

eleph, máš dvě možnosti -na fleky se vybodnout, časem se vyperou samy
nebo vydrhnout - předeprat v ruce žlučovym mejdlem (mají v DMdrogerii za pár korun - doporučuju tuhý, mak i tekutý) 😉

sisa.b
12. únor 2009

a ja stale neviem, ako ju nasmerovat na ten nocnik. raz sa mi to podari, dvakrat nie 😀 dnes zacala cikat predom von z nocnika rovno mne na ruku, tak som ju posunula kusok dozadu a vtom som citila, ako to tecie von zadom a rovno na mna 😀 teda pekne mi to tieklo po susule a potom sa mi smiali, ze som sa pocurala 😀 😀 😀 no ale plienku sme zachranili 😎

lucia31
12. únor 2009

sisa.b 🙂 ..prave pre toto ja pouzivam radsej sirsi lavorik 🙂
dnes mala Tami kakaci den, ale vsetko nastastie do lavorika...ten tretikrat som jej uz ani neverila, ze to "eeeeeee" mysli vazne, kedze poobede nezvykne kakat..takze som si pri nej spokojna odsavala mlieko, prave mi tak najlepsie tieklo a ona stale, ze "eeee"..ja jej vravim, ze nech si nevymysla, urcite ziadne "eeeee" nebude, ale ked sa uz zacala aj zlostit, tak ze dobre, nech teda ukaze, ake "eee"to teda mysli, no a ona sa v tom momente, ako som ju podrzala nad lavorikom vykakala 🙂 .no, tak uz jej budem zakazdym verit 🙂

kili
12. únor 2009

sisa, a nepomohlo by roztiahnutie piskov? že ako ju držíš pod stehnami, tak zároveň by si ťahala ruky od seba. možno by to pomohlo 😒

papol
12. únor 2009

lekakt, díky za tip, jak držet malého, co neumí sedět. Jen nějak nevím, jak mu u toho ještě přidržovat ruku
nad jeho dirkou směřující nahoru? 😀 Má už jistě 9 kg.
Nějak se mu moje držení nelíbí a zlobí se. Jakmile ho začnu balit, zlobí se ještě víc, tak ho vysadím znovu a je to nanovo 😒 . Nakonec ho zabalím a on se vyčůrá a chce přebalit. 😀 😀 a to jsem se zprvu radovala, že měl suchou plenku.

lenkakt
12. únor 2009

papol, nemáš v pase uvedený věk, ale ono to může být věkový-vývojový bojkot a zas to přejde.

papol
13. únor 2009

lenkakt, to nevím, jestli je to bojkot. Ještě se ani neotáčí.
A ... já si to do pasu dát neumím - ten věk ☹

sonulah
13. únor 2009

papol, klikneš na "nastavení", tam je "rozšířený profil" a tam můžeš "přidat dítě" 😉

elephant
13. únor 2009

Díky, ja teda skúsim kúpiť to spešl mydlo. 🙂
Sis, neviem, čo používate ako nočník. Ja mám starú plastovú misku, má priemer asi 30cm, a triafame v pohode. Ale s chlapcom neviem, neviem. Chlapci čúrali ako fontánky 🙂

sisa.b
13. únor 2009

ele, mne cika slecna fontanku 😀 ono jej to ide dohora a do oblucika, tak neviem, ako to robi. ale kili ma asi pravdu, moc jej tie nozicky neroztahujem, tak mozno preto... ja mam cinsky nocnicek.

lenkakt
13. únor 2009

kluci jsou v pohodě, tam se dá proud moči bez problémů směrovat... teda, on si mladý pán někdy s zaujetím směřuje sám 😀

sisa.b
13. únor 2009

lenka - to som si myslela 😀 teda moja mala cika takym oblukom ako chlapec. akurat ja jej tam nemozem nic smerovat 😝 a nechcem ju davat dalej, aby mi nepustila nieco ine. u nas je to totiz tak, ze mala vie, co od nej chcem, ale ja neviem, kedy chce ona 😝

sisa.b
13. únor 2009

tak som ju dala viac do sedu - doteraz skor lezala na mne a roztiahla som jej nozicky, ale aj tak som schytala. ona proste cika sikmo dohora. no co - mam doma krivostalku 😀 ale ukol splnen 😎

listicka77
13. únor 2009

Holky, kdy vyjde to Diaper free? A jak se to vlastně bude jmenovat česky? A co almanach? Mám totiž jednu žhavou kandidátku na bkm, co každým okamžikem vykulí mimino!

papol
13. únor 2009

sonulah, díky!

My jsme marodi a vůbec nám to nejde. Já jsem ráda, že jsem ráda a hošík se asi rozhodl, že do plenky je to lepší. 😠 😀

K tomu směru čůrání: mě nezbývá, než si vždy nechat počůrat ruku, protože má klučík dirku nahoru 😀 . No, co, hlavně, že to není v plence. 😵

bora.b
14. únor 2009

listi, s diaperfree to vyjistim, almanach je stale u graficky, ona ted ve zkouskovem vyletela ze skoly, tak ji necham jeste trochu casu. a hejlikovi jeste nedodali zpravu z praxe 😉
budu informovat

kristynna
15. únor 2009

HOlky, neměla byste některá Diaper free na pujčení, popř. ráda koupím. Chci se trochu dovzdělat, ale jaksi není moc kde. Nemám moc přístup na net, takže číst tam dlouhé články nemůžu. Nebo nevíte, kde se to dá sehnat?
Jinak u nás je teď střídavě oblačno. Měli jsme strašně dlouhý bojkot, kdy jsem zkoušela všechno možný... pak jsem si znovu přečetla texty na mokoshe (btw. super napsané) a taky hodně na tribalbaby. com. Docela mě to naladilo a v některých bodech jaksi vrátilo zpět k tomu, co mě na začátku tak nadchlo. Udělala jsem pár změn (hlídala jsem si abych každý den aspoň hodinu nosila, těsnější společné spaní, ...) no a po pár dnech se mnou malá začala chodit na záchod - když jsem šla já, vzala jsem ji sebou a ona se potom vyčurala... ano jsem to nečekala
Zkazilo se nám to asi po týdnu, kdy jsem měla doma takový frmol, že jsem ji prostě nemohla dát ani, když jsem jasně věděla, že chce. (onemocněla a po třech týdnech zemřela paní, u které bydlíme. Až do konce byla doma a v jistém smyslu to bylo moc krásné, i když smutné, ale ty poslední dny byly opravdu záhul.)
Teď do nočníku kaká - tedy spíš se dokaká a občasně čurá. Takže doufám, že až se trochu seberu, půjde to zase dobře.

papol
15. únor 2009

Zdravím vespolek, tak nám došly návleky na nožky a malému asi jsou malé kolem stehýnek, proto je přes noc natahujeme na klice. Už je to lepší 😕 .
S držením jsme se ustálili nad umyvadlem. Tam nám to jde nejlépe. Dnes se podařilo 2x kakání a 2x čůrání, což je zatím naše nejlepší skóre. Nějak špatně hošíkovi rozumím, co mi chce. Stále nedovedu rozlišit, kdy chce něco jiného, než co zkouším. 😖 Dnes jsem na něm viděla, jak je velmi spokojený, když pochopím, že se mu chce a ne do plenky je to nádherný zážitek, když to prostě trefím a hošík má z toho radost. 😵

kristynna, určitě se to zlepší. Dětičky si to pamatují, když jim to už jednou šlo 🙂

sonulah
15. únor 2009

kristynno, to zní smutně.... 😢 tak ať se vám daří všechno čim dál líp 😉

papol, gratulujem, ta BKM má fakt svý kouzlo...

u nás pořád to samý - bkm funguje ráno a večer a v mezičase je dítě ochotný se do nočníku vykadit, pokud se mu chce..... jinak přes den se čůrání povede zřídkakdy
ale ten večer mě potěší, páč vim, že když se večer vyčůrá před spanim, tak vydrží buď celou noc, nebo se počůrá až nad ránem (já mam zas období nemohoucnosti dát dítě v noci vyčůrat 🤐 )

papol
15. únor 2009

sonulah, tak to je dobře, že alespoň chodíš spát s radostí 🙂

sisa.b
15. únor 2009

my mame doma maleho maroda, tak som uplne vynechala latkove plienky. mam len stvorce a to som prebalovala aj 3x za hodinu a teraz ma mala horucky, tak ju nechcem budit a rusit ☹ ma taky lahky spanok 😔