Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

martinatram
9. bře 2009

a jak se používá vlněný obdélník, místo svrchních kalhot?

papol
10. bře 2009

sue, jak se dá dítko rychle osplenkovat, aby jsme neměli vše mokré a nemuseli vymýšlet nejlepší balení? To by bylo totiž ideální 😀 , jak píšeš.

sonulah
10. bře 2009

jojo, martino, většinou dávaj holky na prdku čč, na to ten vo a přes to zapnou body.... v zimě přes to rychloprky/návleky a tak, v létě (se na to těšim) bude dítě jen v tom body, čč a vo 😉

kristynna
10. bře 2009

martina, vo se také dá dát mezi čč a mokomidi. Nejlepší je to na mokomidi přistěhnout, nebo na suchý zip, aby se to zároveň dalo impregnovat a vrstvy se ti nerozpadávali při každém rozbalení.

kristynna
10. bře 2009

jo a papol k Tvému dotazu se přidávám. 😀 😀 😀
Ale myslím, že jde spíš o to, že už nezažiješ, co zažívaj holky s úplnýma novoušema, který jsou děsně nadšený, když můžou čurat jinam a dávají to patřičně najevo, takže to je prostě nádherný a magický. Odplenkování je proces. Rychlý to nebude, takže já bych to balení řešila. 😉 TAkhle velký dítě už má často jiné představy o tom, co bude dělat v danou chvíli, nočníkem ho můžeš prostě rušit. Ale půjde to, jen to je složitější začátek. Zkus a uvidíš. 🙂

papol
10. bře 2009

kristy, mě by to stačilo alespoň na cesty 😀

Máme totiž příští víkend jet vlakem s přestupem asi 4 hodiny a já se toho hrozím 😲 , co , děsím!!!
Nemám mokomidi, jen ten vo, ke kterému jsem si přiháčkovala šňůrku, neboť se M tak kroutí, že má plenku až nevím kde i v body ☹ . Nemá ještě ustálenou tuhou stolici, ale někdy pěkně tekutou, takže mu raději skládám novosklad. Představa, že ho v kupéčku budu každou chvíli dávat na nočník, či přebalovat, mě věru děsí. Už ho nedokážu nechat v mokré plence 😕 . Ani v Pemprsce ne. Úplně se mi příčí mu je dát, i když nám ještě nějaké zbyly, co jsme je koupili předčasně moc velké 😀 Také rychloprdky nemám. Ach jo 🤐 ☹ 🙄

Máte snad někdo nějaký nápad? 😉

papol
10. bře 2009

kristy, zapoměla jsem. S tím rušení při hře, to tak prostě je. Člověk si ničeho nevšimne a najednou mi M hlásí mokrou plenku 😒 Někdy jsem ho při hře vyrušila a stejně mi to k ničemu nebylo. Do nočníku nic a do plenky v zápětí ano 😅

sonulah
10. bře 2009

papol, to zvládneš 😉 přebalení je v pohodě určitě, nočníkování (když se budeš tvářit jako že je to úplně samozřejmý) taky 🙂
sarik jezdí vlakem a nočníkuje tam (třeba se vyjádří) 🙂

sueanek
10. bře 2009

papol: Za tyden? To zvladnes rychloprdky usi. LenkaKT je "da" v ruce za odpoledne, mne to trvalo asi dva dny, ale rychloprdky rychloprdi 😎

kristynna
11. bře 2009

Papol, my vlakem jezdíme docela často a dokud jsme vozili sebou číňák, bylo to v poho. Většina cestujících se ani nepozastavila - myslím, že většina lidí vůbec neví, co je pro malé děti normální a co ne takže směle do toho. Je ale pravda, že jsem na to byla co se týče oblečení vybavená. Pro mě jsou mokomidi základ - jestli trochu umíš šít spíchneš je na stroji za hoďku. nebo jenom ustřihni z fleesu dlouhý pruh látky o něco širší a delší než je plena složená na čtrvtiny na dlouho a prostě v polovině prostrč gumičkou (obšitou látkou), kterou bude mít děcko v pase. Do toho vlož plenku aje to. Ještě se mi osvědčily prostřižené punčocháče - díra ve směru rýhy na zadečku. Velikost díry si ozkoušej, nejprve malou, podle potřeby zvětšuj. Vrtsvení oblečení mi přijde nejlepší: mokomidi, punčocháčky a přes to zapnout body. Ani není nic poznat. Rychlé rychloprdky se taky dají vyrobit tak, že prostě rozpářeš sedlový šev u některých kalhot. No není to moc do společnosti, ale jde to. Když to nebude fční nebo až budeš mít lepší jednoduše zašiješ. Přebalování se taky neboj, to je úplněnormální.

lenkakt
11. bře 2009

hm, prostřižené punčochy u nás nefungují. jura se tak mele a pere při přebalování, že se nejsem schopná trefit do té díry a srovnat plenu. raděj stáhnu jedním tahem punčochy a pak srovnám plenu v bodyčku, pak naspu dítě do punčoch 🙂

cesty vlakem bych se nebála
a) můžeš ho mít i v ergu/šátku, kde nečůrá
b) nočníkovat ve vlaku v pohodě lze, dělala jsem několikrát

papol
11. bře 2009

Móóóóóc děkuji za rady! Rychloprdky jsou už připravené k sešití. 😉

lenkakt, mě tedy hošík v šátku vesele čůrá. Nějak mu to začalo být jedno. 🙄
Také se děsně mele a mám co dělat, abych ho zabalila i na podložce. On chce totiž hned něco zkoumat a je mámou děsně zdržován.

kristy, moc díky za podrobný popis. Asi prodloužím vo místo toho fleecu a nějak se pokusím vytvořit MokoMidi. M. je na fleese alergický 😒
Našla jsem pružnou látku, tak se z ní pokusím vytvořit návleky na nožky. ty, co jsem si objednala a koupila přes net, jsou buď malé-krátké, nebo se zařezávají do stehýnek ☹

Tak a už budeme snad dobře vybaveni 🙂

Jinak lidských názorů se nebojím 🙂

lenkakt
11. bře 2009

papol, jura ve 4. měsíci přesedl do nosítka a šátek už vůbec nepoužívám
v šátku někdy čůral - nosila jsem v kolíbce a po probuzení to někdy pustil
zdá se mi, že nosítko na svislo je u jury něco jako špunt - tedy zejména venku, když se chodí - z venkovních vycházek se vrací suchý na cca 90 % (nechodíme déle než na 2 hodiny). když nosím doma, někdy se v ergu počůrá, hlavně na zádech
já ho totiž dávám doma do erga místo do ohrádky a podle mne se počůrá, že se zlobí, že je v tom ergu, když by tak strašně chtěl třeba taky sahat do té prima horké trouby

papol
12. bře 2009

lenkakt,ještě to zkusím i s těmi punčocháčky. Vyzkouším to doma a pak se uvidí, kterou variantu zvolím.
Nosítko... hm. Jedno tu také mám, ale nevím. Několikrát jsem ho v něm měla, ale nějak mě moc táhne dopředu. Je v něm nějak nakoloněný a nejde to přitáhnout 😒 Proto jsem volila šátek. V něm se mi klidně počůral i při hodinové vycházce 😕 Také v něm sedí s nohama svisle dolů. Ale jako špunt to už nefunguje.

Rychloprdkám chybí už jen pásek. Jdu na to, ať už to mám 😉

sueanek
12. bře 2009

papol: Kdyz jsem Sonku zacala davat v satku nasvislo, tak mi taky curala. To bylo kolem pul roku. Ted uz to je OK. To same na zadech. Jak jsem s tim zacala, tak mne klido pocurala, ted je to v cajku.

Co mas za nositko, mimochodem?

lenkakt
12. bře 2009

jura se právě probudil a byl tak hladový, že čůrat neee, tak mě počůral při kojení skrz naskrz až na postel a podlahu...
jsem na to už tak zvyklá, že mě to ani nevadí, prostě převléknout

v úterý jsem se viděla s maminami, co používají plastové jednorázovky a jedna - od cca dvouletého kloučka - řešila, jak to udělat, aby pochopil, že je v mokru a jak chránit postel a tak... tak jsem vyspala tisíc rad, co mám už vyzkoušených ("když na počůranou postel dáš nadvakrát složenou fleecovou deku, spíš až do rána v suchu") a všichni na mne koukali jak na prase, co žije furt v počůraných věcech 🙂)) oni ještě ani jednou neměli mokrou postel. ježíšmarjá, to je jak nemít děti, ne? 😀 😀 😀

kristynna
12. bře 2009

leni k té počurané posteli - my s Heduškou máme postele naprosto netknuté, ale mhd... Ne že by byl takové prase, ale k nehodám u nás obvykle dochází, když ji nahou přinesu z koupelny, položím na postel, že ji převléknu, a ještě se chvilku kočkujem. Načež ona hraní přeruší s vážnou tváří se odebere do nejzazšího kouta postele - tj. manželova str. nejlépe přímo pod hlavou - a tam se vítězoslavně počurá. Co umí chodit, si na to už i stoupne. 😀 😀 😀
Ale do vlatsního ne. No není to milášek? Říkám pokaždé manželovi. 😀

papol
12. bře 2009

sue, jak jsi toho docílila? 😨

lenkakt, to jo, počůranou, pozvracenou i jinak od Matouše znečištěnou postel jsem už měla hodněkrát. Pak mě to převlékání přestalo bavit a koupila jsem chránič matrace. Alespoň ta zůstane suchá 🙂
Také už to nijak neprožívám, když jsem mokrá a věci kolem. Člověk si nějak zvykne a bere to tak, že to prostě tak je.
Ještě k těm maminám: dívaly se na tebe jako na prase, jak píšeš a necávat dítě v počůrané plence, to je v pořádku 😅 😀

kili, mám tady něco pro zasmátí nejen pro tebe. Jestlipak víte, k čemu je ještě dobrý číňák, než jen na výkaly?
Hošík v něm našel zábavnou hrčku. tak mi nezbývá vždy ho po použití umýt a nechat mu ho. 😀

Ještě jedna perlička. Chtěla jsem ty rychloprdky udělat trochu větší, aby hošíkovi déle vydrželi a bude je mít asi až na příští zimu 😝 😀 😀 😀
No, nic. mám nastříhané nové. tak snad ty už budou na teď. 😀

lenkakt
12. bře 2009

jo, papol, číňák byl první podnět, ke kterému se jura doplazil. bylo možné ho lákat jak osla na seno 🙂 nyní je tímto podnětem zubní kartáček: ukážu mu ho na libovolnou vzdálenost a on přimetelí. stejně reaguje ještě na adélčin nočník 🙂

hankka
12. bře 2009

Ahoj, rozhodla jsem se se svými bkm vzlety a pády přesunout z AP sem🙂.
Poslední tři dny narážím na problém: držím dítě nad nočníkem, nic, dlouho nic, dítě se tváří, že zas usíná, přesunu na přebalovací podložku, že dám tedy plínu a v ten moment se vydatně vyčůrá. Není to náhoda, stává se to teď pravidelně. Co s tím? Jo, ale každopádně jsem i tak raději, že vyperu podložku a dítě ušetřilo zadeček kontaktu s močí.

kili
12. bře 2009

kankka, a je zvyknutá na čúrací zvuk?
skús jej, keď na tom prebalováku čúra, povedať čúrací zvuk a až časom prejdi, že jej ten čúrací zvuk povieš už pred čúraním nad nočníkom. čiže zatiaľ jej ho hovor, až keď čúra, neskúr pred.

hankka
12. bře 2009

Tobiáš ještě není zvyknutá🙂, protože se ještě nemůžu pro ten zvuk rozhodnout. Ččč říkám při utišování a to by se mi tak hodilo nejvíc. Kili, díky za radu, spojím nějaký ten zvuk s čůráním, to je dobré!

lenkakt
12. bře 2009

hankko -jaký nočník? už číňák, nebo "jen" miska? protože mě se tohle dělo s miskou, s číňákem už ne. odhaduji, že proto, že je mi číňák pohodlný, uvolnila jsem se a jurovi bylo tak pohodlně, že se i vyjural

kili
12. bře 2009

hankka 😅

kili
12. bře 2009

hankka, tak hovor LULU 🙂

sonulah
13. bře 2009

tak já nevim, jestli se radovat, ale sklízim plody bkm - dítě mi odmítá spát počůraný, hm a to máme takové fajné noční plíny, že bych ho v tom klidně nechala 😅 on stejně čůrá až nad ránem, takže je v tom max. 2 hodinky a mě by se taaak hodilo, kdyby spal klidně 😒 ale na klidnej spánek ho musim přebalit a ukozit....
a dneska jeden úspěch i po odpolednim spaní, juchůůůůůůůůů 😎

hankka
13. bře 2009

Leni, nad číňákem, ale počítám je to taky mnou, protože mám furt strach, že se moc mačká atd.
Lulu je dobré! Dnes jsem teda jeho už pravidelné čůrání na podložku spojila se zvukem, ale akorát jsem mu to zarazila, ale je fakt, že jsem na něj ze zoufalství syčela to ččč...Zkusím lulu🙂

roana
13. bře 2009

Ahoj zkušené BKM-kářky, včera jsem se tady zaregistrovala, protože jsem ani nevěděla, že je nějaká diskuze v češtině. Našla jsem jen stránky v angličtině a objednala jsem si knížku od Ingrid Bauer, takže jsem úolná novicka....
Teď můj dotaz: poprvé jsem včera zkusila držet po kojení Káťu na vanou, ale nic. Tak jsem jí pustila vodu, ale taky nic. Počurala, až když jsem ji pokládala na plínu. Je jí 7 měsíců, takže to bude asi trvat dýl, než pochopí, že zvuk "čururrůůů" znamená, že může, ne?
(pokud už tady takový dotaz je, tak se omlouvám, nemám sil číst všechny dotazy a odpovědi)

lenkakt
13. bře 2009

roano, nejlépe většinou děti spolupracují po probuzení (hned), to se jim fakt chce. chvilku jí to asi bude trvat, ale jistě uspějete, jsou holky co ve vašem věku taky začínaly.

papol
13. bře 2009

sonulah, tak to mě těší. Hurá úspěch! Po tom odpoledním spaní. 🙂

U nás je nějaký útlum. Po jídle vždy pěkně čůral do nočníku a teď 😒 No, mohu ho dát klidně 4x za sebou a stejně to skončí v píně. Pak se mu v ní nelíbí, tak si začne stěžovat 😀
Suché noci už také nejsou. Tak tři mokré pleny za noc a k ránu i něco do nočníčku 😠 😀