Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majka1981
7. pro 2011

@crysmile veru, ta cena... a este ked si pomyslim, co tam za chemia je...

sussanah
7. pro 2011

@majka1981 ja jsem taky pouzivala (a pouzivam) na zadek jen vylozene venku kdyz se podari do plinky, ale u mladeho to nebylo treba, do plin kakal od 2mesicu asi tak 3x 😀 Maly ma jeste vajecinu a obcas se nepodari, ale jen vyjimecne je to veknu, kdy mu nemuzu oplachnout zadek. Ale souhlas, taky si dokazu predstavit lepsi vyuziti penez.

majka1981
7. pro 2011

@sussanah jeej to fakt, len 3x do plienky 🙂
kedy si vlastne starsieho odplienkovala, prepac nepamätam asi si to uz pisala...

sussanah
7. pro 2011

@majka1981 nevim presne, ale rekla bych ze to bylo tak do 5nehod. Ale on do 6m kakal tak jednou do tydne, coz nebylo tezke odchytat 😀
Mlady se nam odplenkoval pres den v necelem roce, na cast noci od 13m a komplet na celou noc v 16-17m.

majka1981
7. pro 2011

@sussanah a vy ste bezpliekovali od porodu, vsak?

sussanah
7. pro 2011

@majka1981 ani ne, sice jsem ho dala obcas nad umyvadlo, ale je pri prebalovani co 2-3h, nijak jsme neodchytavali (mel totiz reflux a v klubicku zvracel). Kakani jsme zacli odchytavat od tech 2m kdy zacal kakat tak malo a curano cilene odchytavat az nekdy od 3-4mesicu. Ale on byl asi fakt vylozene mimco na bkm, slo mu to uplne samo

majka1981
7. pro 2011

@sussanah 🙂 🙂
ja sa velmi na to tesim, ked bude v noci bez plienky. aj cez den, ale na noc sa naozaj tesim 🙂

sussanah
7. pro 2011

@majka1981 proc zrovna na noc? k tomu teda u nas patri i 150x chozeni na zachod pred spanim 😉 😀

majka1981
8. pro 2011

@sussanah pred spankom to uz zvladame celkom fajn, chodime aj my asi 2-3x pred spankom 🙂
tesim sa na to aby nemal taku objemnu ritku 🙂

romcovaklarka
8. pro 2011

Ahoj holky, spíš teda asi z ČR, nawww tečka pejashop tečka cz (dříve mokoshop) je výprodej, obchod se bude rušit. Tak kdyžtak koukněte. Přišlo mi to včera mailem, pač jsem tam jednou nakupovala. Třeba se to někom bude hodit.

kkomtesa
10. pro 2011

Ahoj holky, už chvíli sleduju nočníkovou diskusi - na setkání !nočníkovacích rodičů" jsem byla už před i po narození Josífka, ale až teď začínáme. Prvně to bylo tak, že pořád kakal, a to i při kojení, v Budějovicích mi paní Vojáčková ukázala, jak ho držet nad nočníkem při kojení, ale fyzioterapeutka hned druhý den vysvětlila, že to není dobrá poloha, jak je zkroucený, takže jsem to nedělala. Pak od 2,5M kakání jednou za 7-10dní, a někdy v 5-6M jsem si zkoušela psát, jak často čůrá, svlékla jsem ho na celé dopoledne, ale bylo to: kojení, za 10min, za dalších 15min, za 22min, pak s nejdelší pausou od kojení byla nejdelší přestávka asi hodinu, tak jsem to zavrhla zase. Před 6M jsme začali přikrmovat, a začalo kakání 3 i víckrát denně, tak jsem před týdnem se rozhodla, že kakat budeme do nočníku. Josífek má výborný gastrokolický reflex, takže kakání vždy s nějakým mírným odstupem po jídle, tak ho vždycky chvíli po jídle dám na nočník (první začínám brzy ráno někdy kolem 6. hodiny, v noci nekaká) a čekám, až třeba i 20 někdy i 30 minut, a střídavě se to daří! Nedá mi tedy žádný signál, ani kolikrát nepoznám, že už, ale dneska jsme prvně byli bez pokakané plíny (2 úspěchy ze dvou), tak z toho mám hroznou radost.
Chtěla bych se vás zeptat, jestli používáte teď v zimě návleky na nožičky. Já si koupila dopředu asi čtvery, s plánem na nočník, ale předevčírem, když jsem je malému dala, tak jsem se bála, že mu může být na nožičky zima, protože sice se shnují jen lehce nahoře, ale ikdyž nejsou shrnuté, tak až ke kalhotkám nedosáhnou, tak jsem je už pak nepoužila. Možná dát vlňáčky? Mám Babyidea, které mají krátké nohavice, a ty by byly možná i přes, jen jsem vlňáčky po zavedení příkrmů přestala dávat, protože máme svrchňáčky často pokakané.
Taky se chci zeptat, kolik z vás to mělo také tak, že začali prvně jen s kakáním, a pak přidali ostatní - mám kamarádku, která nočníkuje asi od 3M, a její zkušenost mne taky od toho dřív odradila proto, že jí mrňous třeba lehce počůral plenku a hned si vyžadoval přebalení, protože nechtěl být v mokru, a ona pořád přebalovala, teď je mu 10M a mají to tak, že zachytí kakání (teď v poslední době, co se hodně hýbe, tak někdy ne, protože si zapomenene říct), a čůrání tak v 50%. Díky za rady🙂

majka1981
11. pro 2011

@kkomtesa ja teraz navleky na doma nedavam, doma je s vlniacikmi+stvorec, aby nenachladol od spodu ked sedi a aby nebola stale nehoda (ked dieta sedi na studenom, neudrzi moc a pocika sa, aj ked uz vie zadrzat moc a dat signal, na studenom je to tazke)
Ja som tiez zacinala len s kakanim a pridavala situacie. Byvaju dni kedy je suchy skoro cely den a az vecer je plienka mokra a su aj dni kedy si neda povedat a mame viacej plienok. Zalezi to aj od toho, co sa akurat uci, my sme mali par bojkotov ked sa ucit lozit, stvornozkovat atd vtedy sa nedarilo. A aj ked isli zuby a mal horucky, tak vtedy som mu ponukala stale a nemusel, dala plienku a o par minut bola mokra.
Trosku som nepochopila, ci tvoje dieta sedi 20 ci 30 minut na nocniku? To by bolo dlho. To by som nerobila, skorej sa s nim hraj a ked zbadas ze ide tlacit, tak ho rychlo vyzlec a daj nad nocnik.

kkomtesa
11. pro 2011

@majka1981 Děkuju. Nesedí ještě, zatím se jen plazí, držím ho nad nočníkem v klubíčku, a někdy opravdu i dýl, včera to bylo kolem 10-15minut třeba. Já mu přitom čtu a zpívám nebo dám hračku do ruky. Když bych ho jen sledovala na zemi, tak nepoznám nic, vůbec netlačí. Dneska po o, když se probudil, do nočníku čůral a trochu kakal, ale pak už nad ním nechtěl být, tak jsem ho oblíkla a dala na zem a zkusila za chvíli, zase dýl nechtěl, a potřetí už byl pokakaný. Ale vůbec to nepoznám. Ale i tak to vůbec nevadí, hlavně jsem ráda, že v tom pokakaném není dlouho. V klubíčku si myslím, že to nevadí, když je delší dobu, když ho chovám, tak ho tak dávám taky, fyzioterapeutka mi to ukazovala, že se to může s úplně malými miminky.

romcovaklarka
11. pro 2011

@kkomtesa Jé ahoj, a mně se zdálo, že jsem teď na jedné tvé fotce viděla žlutý nočníček 😀 Jinak já na Samovi taky absolutně nic nepoznám, jen vím, že po probuzení bude pravděpodobně kakat a když ho dávám čůrat v rozumných intervalech, tak čůrá. Ale že bych viděla, že se něco chystá? Tak to bohužel ani omylem a to už se snažím přes měsíc 😝 Návleky jsem dávala a pomalu asi přestanu, dneska mi přišlo, že už mu je právě na tu odhalenou část nožiček zima. Asi se vrátím k dupačkám, co jdou rozepnout mezi nožičkama. Musí to být jednoduché svlékání a oblékání, Sama to hrozně zdržuje od hraní 🙂

kkomtesa
11. pro 2011

@romcovaklarka Jo, jo, mám ho i natočeného, jak se za ním plazí - to bylo jeho úplně první plazení🙂
Tak to máme stejně, já to zkouším asi necelé dva týdny. Návleky jsem dneska dala pod vlňáčky kraťásky, a zatím to vypadá, že takhle by to celkem šlo, tak uvidíme (kraťásky Babyidea má až na kolínka a jsou dvojité, tak by mu nemusela být zima).

luty
11. pro 2011

@kkomtesa Ahoj, oblekani je individualni, zalezi na tom, na co je dite zvykle a jak mate doma teplo. My mame celkem prijemne, sice moc netopim, ale J, beha bud jen v ponozkach a trenkach, nebo v teplackach. Kdyz byl mensi, okolo tech 6m, davala jsem doma taky teplacky a tricko, nebo bodycko ( to jsem nezapinala, protoze me nebavilo porad rozepinat ty druky). Po ceste do koupelny jsem jednou rukou sundavala teplacky a plinku (mel cc na obdelnik a PULky). Myslim, ze jde o zvyk, jak rychle pak obleceni sundas.
Jinak signaly byly u nas celkem nevyrazne. Byl to jen mlhavy nepritomny pohled do dalky (ale casem uz jsem ho presne poznala a vychytavali jsme pres den v prumeru 75-80%, casto byl i bez nehody cely den). Takze nejlepsi je nechat ho bud nahateho, nebo s cc bez svchnaku a sledovat. Mne to trvalo hodne dlouho, nez jsem prisla na samotny signal.
Casem deti signaly meni, ale zase Tobe posiluje intuice a budes proste vedet, ze ted chce🙂
Hodne stesti, napis, jak pokracujete🙂

kkomtesa
12. pro 2011

@luty Ahoj, díky moc🙂 My máme doma taky příjemně, my chodíme v tričku a kalhotech, malému oblékám nahoru ještě přes dlouhé triko svetřík, jak je pořád na zemi, tak mi to přijde lepší, máme plovoucí podlahu, která je celkem teplá. Taky jsem zpočátku dávala protiskluzové návleky na kolínka, ale zatím se plazí spíš ručičkama, tak je zatím nepotřebuje, neklouže mu to přitom. Ale máš pravdu, mohla bych ho nechat dole svlečeného nebo s jednou čč a zkusit to, třeba spíš spozoruju nějaký signál. Dáme vědět, jak jsme pokročili🙂
PS pro zajímavost (já teď mám takové období, že se tím stále zabývám, manžel to sice moc nechápe, ale mě to baví, tak snad tady by se to taky ujalo🙂 - dobře vyvinutý gastrokolický reflex dokáže porušit zatím jen červená řepa, ta bříško dokáže hodně rychle prohnat🙂

mamusia
12. pro 2011

@kkomtesa ahoj,ja obliekam len do navlekov a bodynka,no to bodynko sa moze zapnut aj na boku,tak aby sa dala plienka odponut bez cvokovania.

Inak mala nam zaccla 4nozkovat a normalne,ked sa jej chce cikat,tak pride za mnou,inak sa pekne hra 😅

romcovaklarka
12. pro 2011

@kkomtesa To máš dobré, že máš doma plovoučku. My máme dole všude studenou dlažbu. Zatím je prcek naštěstí na pěnovém puzzle, ale až poleze, tak nevím, asi bude v kombinéze 😝
@mamusia Páni, to je super, jaká je šikovná 😵

kkomtesa
12. pro 2011

@mamusia No, to ji taky musím pochválit, to je skvělé🙂
@romcovaklarka Snad to zvládnete s tepláčky a svetříkem, kamarádka, ke které chodíme na vaření, má taky dlažbu, a druhé kamarádky klučík, co už leze (teď i stojí), ji zvládal a zvládá v pohodě🙂

sussanah
12. pro 2011

@mamusia juu, sikula 🙂 Ja uz se taky tesim, az Sima trochu povyroste a zacne aspon lozit. Takovy lezak, to je docela nuda 😀 Ale zase je to fakt klidne mimco, vesele si brouka a kdyz chce na zachod, tak zacne knourat, takze to spolehlive poznam. Jen teda mame problem s tim, ze kdyz ho to tlaci v noci, tak se tak napul mele ve spanku, do plinky se nevycura, ale kdyz ho zacnu rozbalovat, tak spusti rev, ze chce spat, cozeho to budim :-/ Takze nase miminko uz umi curat do nocniku, ted ho jeste naucit curat do plinek 😀

majka1981
12. pro 2011

@kkomtesa to myslis fakt ze cervena repa prezenie? ja som davala mojmu synovi vela krat repu v poslednych tyzdnoch a ze by to bolo z nej, ze mi obkakal vlniaciky? fiha, na to som neprisla, ale dobre to vediet. ja som si myslela ze to bolo z tekvice 😀

bezaz
12. pro 2011

baby, plz, potrebovala by som poradit, maly celkom v pohodke cika do lavorika, dnes uz sedel na zachode, len z kakanim mame problem, stale kaka pocas jedenia, najma obedu, ked je v stolicke.. mam ho vybrat a davat kakat? alebo nechat a cakat, ze sa mu raz vyprazdnovanie posunie mimo dobu jedla? 😅

sussanah
12. pro 2011

@bezaz pokud nemate s jidlem problemy, tak ja bych obed prerusila, dala na zachod a potom pokracovala s jidlem. Treba prijde na to, ze je lepsi s tim potom pockat, az doji a potom muze mit klid 😀

mamusia
13. pro 2011

@sussanah hej,je to parada,odkedy 4nozkuje,si moze zajst kde chce a za mnou chodi,len ked nieco chce.Akurat su obidve baby chore,asi zubky,no sopel maju taky strasny,ze ani spat nemozu,Zarka dala poobede 15 min a Zoinka 30 min,co sa dusia soplom a o kojeni uz nai nehovorim,to je najtazsie zadanie dna 😀

sussanah
13. pro 2011

@mamusia jaj no to mi povidej. Ted jsem se teprve vyhrabali z nachlazeni my. Predavali jsme si to mezi sebou skoro 2 tydny. Nejhur samoze Sima, no odsavacka byla verny spolecnik. V noci chrchlal jak tuberak prvniho radu, do toho mlady s kaslem, no lahudka. Navic Mi uz mlady prestal spat po obede, takze to je fakt zabiracka, obzvlaste ted v zime 😖

mamusia
13. pro 2011

@sussanah fiha,tak dufam,ze ta moja este bude spavat poobede a nie je to len nejake prechodne? Ja som sa snazila aj teraz este polozit Zarku spat,no ledva sa koji a ked po dlhej dobe zaspi na prse,tak spi chvilku a budi sa s velkym placom,co nemoze dychat,uz sa tesim na tuto noc 🙄 Ja zas nechcem furt odsavat,aby som neposkodila sliznicu,tak len tak 3x za den.

sussanah
13. pro 2011

@mamusia no Fil mi krasne spaval jeste po narozeni maleho, ale pak najednou uspavani trvalo klidne i hodinu (coz s mrnetem dost dobre nejde) i kdyz do te doby usinal odpo sam. A vecer vyvadel do 22h vcelku pravidelne. Pak jsme byli u prarodicu, kde bylo vsude plno zajimavosti a najednou prestal chtit jit do postele uplne. Ale aspon vecer jde spat pred 8 a spi az do pul 8 rano. Nekdy si treba odpo zdrimne 30min na gauci nebo usne u pohadky, ale klasicky uz ho vetsinou nedavam. Neco pospi tak 2-3x do tydne

majka1981
13. pro 2011

@bezaz to poznam, ja som dala vzdy vykakat. cikanie som tak dobre nevidela, lebo maly bol zly papkac, tak som nerozoznala ci uz nechce (chcel vystupit zo stolicky a az teraz to viem 😅 ) alebo ci chce cikat. Ale kakat som dala vzdy. To si potom babo same posunie 😉 . Jedine co u nas bolo, ze ked sa uz vykakal, tak bolo po jedeni 😝 , ale ja viem ze dieta je tolko kolko potrebuje, takze urcite bolo dost 🙂

kkomtesa
13. pro 2011

@majka1981 🙂 tak to myslím, že ano. Dýni dávám taky - Hokkaido, tu má taky moc rád, ale ta má průtočnost normální🙂