Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mamusia
8. čer 2010

Este by som potrebovala poradit,ze ked si objednavam z mokoshopu,tak to sa plati do Ciech?Bo to neviem zaplatit cez internet banking len tak............. 😖

mamusia
8. čer 2010

Uz som nasla,ze mozeme pouzivat slovensky ucet 🙂

luvie
8. čer 2010

holky, tak tu zrovna rozebíráte asi něco, co teď trochu trápí mě,,, Kačka poslední dobou nehlásí kolikrát ani v šátku, takže s ní naostro chodím jen když jdeme kousek a vím, že ji kdyžtak hned převleču. Taky si asi hodně cvičí svěrače - vyčurá se malinko a pka to docvrkává. Ráno ji teď nechávám nahatou, prtože když snídám, snídám s ní 2 hod. - furt je mokrá. Takže ji teď nechám s holou dupkou a jenom za ní utírám loužičky... Někde jsem četla, že BKM rozhodně není o tom, lozit furt za děckem a uklízet... my to tak te%d máme... No, každopádně i když jí dám plenku, jak zjistím, že je mokrá, vydržím max. 2 min. ji nepřebalit... A kdy čůrá, to vím přesně, ale nestihnu ji dát.
Jsme ted taky hodně na zahradě, v šátku je nám vedro i v jejím novém tričku z MOIRY. To ji taky nechám nahatou, jak je teplo, je to hned lepší, ale podložku máme za chvilku mokrou na různých místech.

Chci se zeptat, jestli někdo něvíte, zda je tato moje metoda v rámci BKM akceptovatelná... Např. dnes jsme odchitily kakání, asi tři čůrání, počůrala asi 5 plenek, ale zbytek - počítám zhruba 15x se vyčůrala prostě někde. Začíná lozit po čtyrech, stoupá si na nohy, dokonce se opírá třeba o mě a zvládne si u toho stoupnout, prostě má toho asi teď dost, ale nevím, jestli je správné nechat ji čůrat v podstatě kdekoli bez plenky. Díky za rady a tipy.

johanka.
8. čer 2010

luvie, ja myslim, ze to robis uplne super. Ked takto zacina objavovat nove moznosti pohybu, tak jednak nema cas na vzorne cikanie do nocnika, lebo ma dolezitejsiu robotu, a jednak sa vraj vtedy deticky ucia zapajat nove svaly a tak sa proste kazdu chvilu vycikaju a ani o tom nevedia. Inak ja mam z toho taky blby pocit, ked som s nou na zahrade, ze nechat ju uplne rozbalenu, ze by si mi s holym zadkom sadala kade-tade do travy. Tvojej to nevadi? Ved to nemoze byt prijemne...

sussanah
8. čer 2010

@luvie ja si taky myslim, ze je to prechodne a az si osvoji lozeni, tak to zase pujde lepe. S tim louzickovanim, to nevim, ja bych na to asi byla lina a radeji ji dala plinku, ale to jsem ja 😅 Taky bych asi mela pocit, ze v te pline si spis uvedomi, ze se vycurala.
Jinak taky zorvna resim, jak to delat venku, jak maleho oblect a jestli nechat nahateho nebo ne. Myslite, ze muzu normalne nechat lozit po trave? JAkoze deku mame, ale nedelam si iluze, ze na ni dlouho zustane 😀

sussanah
9. čer 2010

tak dneska se vam holky musim pochlubit, jak byl maly sikovny 🙂 Sli jsme dneska v tomhle vedru k doktorce do mesta, meli jsme nositko a vsechno v poho. Od rana vsechno do nocniku, u doktorky se jednou vycural, za hodinu ve meste znovu u stromecku a pak vydrzel bez pliny (bylo fakt horko, tak jsem to riskla) az domu dalsi hodinu. Tak si rikam, jakeho mam sikovneho syna. No a tak jsem ho nechala vetrat, pekne si hral a ja uklizela. No a pak se kouknu a hadejte co, pod malym jedna velka hromadka a on se v ni spokojene patla 😀 😀 😀 No bylo to vsude, parkety, hraci deka, hracky, obleceni, sedaci vak, no hruza 😀 Takze bkm super, ale musim asi byt vic ve strehu 😎

mamusia
9. čer 2010

Ahojte.

Ako Vase deticky cikaju teraz cez toto teplo? Bo moja mala strasne malo...zriedka....pije dost,no jej je tak strasne teplo,ze sa poti a neviem,ze ci to moze vsetko vypotit takto..? Dnes od obeda cikala iba 2x a to je uz 5.

lmm
9. čer 2010

Mamusia, tak to je zajímavé, malá právě čůrá mnohem víc, v podstatě i odpoledne tak co dvacet minut (dřív to mívala jen dopoledne), teď si uvědomuju po Tvém dotazu, že přesně od té doby, co uhodily vedra...ale já do ní taky asi víc liju mlíko, aby neměla žízeň.
Dneska se nám nezadařilo ani jednou. Ráno se mi vykadila na deku, všechno čůrání do plíny nebo na plínu. Hlásí až po. Nakazila jsem BKM všechny těhotné kamarádky a ty když to teď vidí ... 🙂.

sussanah
9. čer 2010

@mamusia me taky spis cura vice, ale to je taky tim, ze mu davam vice pit. Vypije tak 3dc za den + 4kojo, cura tak co hodku (vecer casteji) a poradne davky. Ty jeste porad jen ciste kojis nebo davas i jine tekutiny? Mozna bych v tech vedrech zvazila, jestli mu nedat trochu i vody nebo zvysit cetnost kojeni.
@lmm dneska byl proste spatny den, nejake skvrny na slunci nebo co, my taky naloz na zem ( a okoli) a ted vecer asi 3 pliny, takze ja dneska spotrebovala plin jak jindy na 3 dny.. Ja teda zatim zadnou kamaradku nenakazila bkm, ani kdyz nam to tak jde (teda vetsinou 😅 Ony totiz vetsinou rikaji, ze jim to prijde, ze by museli stat mimcu porad za zadkem.. no comment..

zajaciq
9. čer 2010

ahojte, chcela by som sa opytat kde zozeniem cinsky nocnik. Mame 2,5 mesiaca, pouziwame latkowe plienky a po kojeni cikame na 3 etapy,tak aspon 1 keby som odchytila.. Idem kuknut ponuku toho mokoshopu 🙂

zajaciq
9. čer 2010

aha,tam ho maju. Pouziwate ten klasicky ci europsky? Dakujem za nazory 😅

sussanah
9. čer 2010

@zajaciq my pouzivame kvetinac za 25Kc 😀 Zkus se podivat po okoli v kvetinarstvich, hledej neco rozumneho prumeru a s kulatym okrajem. Nebo se taky doporucuje slehaci miska, ta miva vetsinou ten spravny tvar. A hlavne je za zlomek ceny. Ono taky ten evropsky, jak se prodava je ve skutecnosti slehaci miska, akorat predrazena 😉 A pokud mas kluka, tak tim tuplem je cinak na houby, jak ti poroste, tak se ti tam proste najednou nevejde cela dupka, aby se zachytilo curani i kakani zaroven 😉

lmm
10. čer 2010

My máme kuchyňskou misku, v sadě byly tři různých velikostí asi za 60 korun, teď jsme u prostřední velikosti 🙂. Šlehací misku z Kauflandu (prý identickou s evropským číňákem) jsem koupila, ale je malá. Holčička mi totiž jakoby sedí na rukou, které opírám o ty kraje (zdálo se mi totiž, že když mi spíš tak visí, že se jí hodně napíná řitní otvor), tak potřebujem větší. Čínský číňák jsem neviděla, tak nemůžu posoudit.
sussanah, u nás spíš než špatný den je špatný celý měsíc, nebo spíš čtvrtletí 😀 . Kamarádky mám těhotné už jen dvě, jedna už porodila a BKM zkouší, ty další dvě se na to taky chystají, přičemž jedna tady posledně malou dala asi třikrát vyčůrat a krásně jim to šlo, tak ta se na to moc těší. Ovšem teď už opravdu nejdeme příkladem 🙂.

johanka.
10. čer 2010

mamusia, tiez ako keby mi zacala cikat menej, tak som ju zacala castejsie kojit, kazdu chvilu ju necham si cucnut, takze pije naraz mensie mnozstva ale zase castejsie, od smadu sa jej asi tak ziada, a cikanie je zase v norme. Stale mam pocit, ze iba kojim, snazim sa do nej dostat uz aj nejake prikrmy, ale vela toho nezje, mozno tak za lyzicku, ked sa zadari. Stale ma stolicu plne kojeneho dietata 😀

Vcera bolo asi fakt nieco vo vzduchu, tiez sa mi po strasne dlhej dobe vykakala do plienky. To sme inak aspon to kakanie odchytavali.

mamusia
10. čer 2010

Ahojte.

Tak ja nekojim, sme na prikrmoch od 4 mesiaca a pije riedeny dzusik,alebo cajik,vodu nechce..... Vypije mi asi tak 2dcl denne...asi musim viac skusat do nej davat.
No uz mame tie gatky. Kupila som 2 treningove a 5 normalnych...je to superr,vobec sa nepoti a ked sa pocika,tak normalne gatky vsetko vypiju,ja ich necham len vyvetrat a uschnut a mozem ich este pouzit dalej...velmi sa z nich tesim a vidim,ze aj ona je spokojna 🙂
@johanka. a davas domace,ci kupujes? Ja robim sama zeleninove prikrmy a ovocne jej kupujem zatial....ale raz uz mala aj kupovany zeleninovy a isla sa zadrhnut,tak jej chutilo. Na zaciatku staci ak spapa aj 1-2 lyzicky,ona si musi zvyknut,ze nemoze to tak tym jazykom vytlacat,ako keby sala........chvilu to trva,kym si zvykne,moja je uz naucena na to a spapa cely maly poharik 🙂

zajaciq
10. čer 2010

@johanka. my sme tiez plne kojeni, dcerka kaka raz za 2 -3 dni, ide to z nej ako beton z miesacky. momentalne je to rano, mam nejake sance to odchytit? ked ja neviem. ona je vtedy taka zadumana, zamyslena.. a tiez je to velky cikator, ale teraz ako je teplo, cika menej a kojime sa kazdu hodku a pol

sussanah
10. čer 2010

@zajaciq my jsme prave zacinali s kakanim. Maly mel interval jako kojeny co 5-6 den, takze nejprve to bylo jen na pulte, musela jsem mu drzet nozicky u briska, aby to vubec vytlacil, o vajecine nemohla byt rec. Potom me to trklo s tou bkm a zkusili jsme nocnik a ejhle, jak mu to slo 🙂 rekla bych ze i lepe. Ono ten soustredeny vyraz ty mimca mivaji 😉 JInak ja cinak u maleho zkousela a vysledek byl pocurana podlaha a moje ruce 😀
Jinak nevim, co se deje, ale dneska vecer zase boban do gati...A to jsme byli cely den ve meste a cural jak na povel co hodinu, od rana sucha plina a doma jak mel radost, z zase muze lozit, tak byla naloz ani jsem si nevsimla.. Takze dneska 0 pocuranych plin, zato jedna pokakana 😀 Jo a koupila jsem taky malemu slipy a mame doma macka, velikost 1-2roky je mu akorat 🙂 Pravda, ze maly ma v 8m 9,5kg a 78cm 😅 A v obchode se na me divali jak na exota 😀

johanka.
10. čer 2010

@zajaciq neviem, ci pomozem, mne v takom veku kakavala asi 5-krat za den. Slo to z nej lahko, bez nejakej namahy, asi len dvakrat som ju dala nad kyblik, lebo som jej videla na tvari ten typicky zasneny vyraz. To ona akosi rychlo sama pochopila, ze cika a kaka sa do kyblika, takze ja som ju tam len vykladala a netusila som, co tam bude robit. Kakanie sa jej asi lahsie ovlada, lebo to pomerne rychlo vedela uz pockat na kyblik a zacala tak sama robit. Ked vies, ze ti kakava rano, tak ju treba rano vykladat, aj niekolkokrat ak to znasa, aby mala prilezitost sa vykakat.

johanka.
10. čer 2010

@mamusia ja vyrabam prikrmy doma. Zelenina zatial nula bodov, trochu si da akurat ked jej nastruham jablko. Dnes som jej do toho skusila pristruhat trochu mrkvy, ale dnes zas nemala svoj den, skoro nic nezjedla 😠 Ale nejak sa zatial nestresujem, vraj u deti, co boli 6 mesiacov plne kojene, je normalne, ze sa zle rozpapkavaju.

delfi
11. čer 2010

jojo asi jsou nějaké skvrny na slunci, bo malej začal zase trošku bojkotovat, ale snad to přejde. musím říct že v těch vedrech je mi to i celkem jedno, bo ho mám buď nahýho nebo ve slipech a ty prostě jen převlíknu a utřu...k tý ovčí kožešině - ono to právě vypadá že to hřeje, ale ono je to super i na léto, protože to vytváří pod zádíčkama vzduchovou vrstvu, takže se děti tak nepotí. když jí v kočáru nemá, tak má úplně mokrý záda a když jí tam má, tak jsou jen trošičku vlhký. asi jí tam budu nechávat a přes to přehodím plínu, nebo mu dám slipy a trenky aby něco zachytili a prostě to bude počůrávat no...pak to vyvětrám a bude 😎 jinak v těhle vedrech obzvlášť lituju děti v papírovkách - to musí být fakt strašný být zabalenej v igelitu 😔
mě teda malej tak hodně nevypije, max. 150ml, ale fakt je, že ho přes den třeba i 3-5x nakojím (plus večer, v noci a ráno), ale čůrá pořád stejně, no možná stejně často, ale menší dávky...
já mám čínský nočník a ještě teď ho v noci používám, jen prostě mířím prostředníčkem. ale když byl menší tak se mi stávalo že část čůrání byla na podlaze 😀

malineta
12. čer 2010

Ahoj holky, mohu se zeptat, jak vám děti dávají signálky? A jak často je posazujete na nočník? Děkuji moc

busni
13. čer 2010

@mamusia tvoja Zoe ma len 5 mesiacov a vy uz nemate plienky len treningovky? sikulky 🙂
a si snou bkmkovala od narodenia, ci? lebo to je super vysledok, nie?

lmm
13. čer 2010

Malineto, to závisí dítě od dítěte, každé hlásí jinak, frekvence čůrání odvisí od věku, denní doby...nejlepší bude, když mimčo někde v teple rozbalíš a budeš ho pár hodin sledovat - jestli se před čůráním vrtí, jestli začne plakat, kopat nožičkama...obecně platí, že čůrají víc dopoledne (dohánějí noc). Ale to je jen základní informace. Jo a na nočník neposazovat, pokud samo nesedí, ale podržet nad ním v klubíčku. Hodně štěstí.
My jsme překonaly bojkot, dneska malá krásně hlásila, sice počůrala asi čtyři plíny, ale to proto, že se zrovna hlásil i brácha s nějakou smrtelně důležitou věcí 🙂. Ovšem v úterý jdeme na další hexu, po které ten stoprocentní bojkot přišel, takže se musím zítra nabažit, protože očekávám zase skluz.

johanka.
13. čer 2010

malineta, ako pise lmm, zavisi od veku a aj od dietata samotneho. Zda sa, ze uplne male babatka (tak do 2-3 mesiacov) spolupracuju velmi dobre. Potom sa v nich zacnu rodit osobnosti a matka zacne vahat, ci to ma vobec zmysel 😀

Ja momentalne proste len menim docikane plienky, pri kazdom prebaleni ju skusim dat na nocnik, vzdy sa vzoprie a protestne zavresti. Iba ked sa potrebuje vykakat, tak nezaprotestuje, vykaka sa do nocnika alebo kam ju dam, tak to mi vzdy tak ulahodi, ze to zmysel ma. A este rano po zobudeni spravidla cika do kyblika. No a dnes zacala lozit, tramtadada, velka radost, takze tot povod tohto bojkotu. Nefandim si, ze bojkot skonci, podla mna ten skonci, az ked bude chodit, lebo sa velmi taha na nohy. Takze ja som momentalne uplne spokojna, ked odchytime kakanie a ranne cikanie.

Tak som aj rozmyslala, uz som to tu aj pisala, o kolko je to pre matku prijemnejsie dat jednorazovky a prebalovat len v urcitych intervaloch, ked sa deticky (teda aspon ta moja) pri prebalovani tvaria akoby ich z koze drali. Ale si hovorim, ze ved to je dobre, ja sa ju snazim prebalit hned ako sa docika, ju to prebalovanie zase strasne rozculuje, takze sa snazi cikat menej casto a naraz vacsie mnozstvo. A uz to je urcite dobry trening, ze si lepsie uvedomuje svoju potrebu a lepsie sa uci to ovladat.

lmm
14. čer 2010

Johanka, to jsi napsala přesně s těmi osobnostmi a váháním, jestli to má vůbec smysl 🙂. Já jsem u dcery už naštěstí nikdy nepochybovala o látkovkách (u syna jo, byl hodně motoricky pozadu a všichni to na ně sváděli), takže jsem to měla trochu jednodušší. Navíc se mi po nich (v kombinaci s peřinkou) šíleně oprudila, když jsme je měli na dva dny na výletě. Říkám si, co dělají ty matky, jejichž děti jsou na jednorázovky alergické jako moje dcera, a které neví, že i dneska existují látkovky (a že je jich pořád hodně). Teď jsem si objednala vlňáčky speciálně upravené na jednu čč, aby v nich nelítala, už se moc těším. Ale doufám, že teď bude aspoň pár dní ta čč zůstávat suchá 🙂.

luvie
14. čer 2010

@johanka. díky za povzbiuzení. venku ji mám na dece, i když se mi z ní neustále snaží dostat🙂

opica
14. čer 2010

caute kocky 😉
tak sa zas hlasim po dlhsom case. u nas momentalne velky boj. normalne mam pocit, ze sa vycika alebo vykaka do nocnika max raz denne. inak katastrofa. ja som vypluta. uz som bola spokojna,ze sme prsli na jeden spanok (poobede). ale dnes bol v jasliach, nedali ho spat, ako som kazala a zaspal mi v aute na 10 minut. som najivne dufala, ze ho prelozim doma do postielky 🙄 a bude spat dalej, ale som sa preratala. takze zaspal o pol 4 od rana v podstate. ach jo, katastrofa. taky mal super rezim a aj tymto sa mi vzdy dovrze BKM.
no nic, idem ho zobudit, lebo potom bude zas vecer rosambo.

inak, bojkoty su tusim ovela castejsie, cim je dieta starsie, aspon ja mam taky pocit. kde su tie casy, ked sme mali jednu mokru plienku 😉

kofinek
14. čer 2010

@lmm ake mas prosim tie vlnacky na jednu cc? 😉

diduska777
14. čer 2010

Ahojte, davno som tu nebola, len citkam. Nam sa tiež velmi nedari, proste nehlasi, ale to asi preto, že sa zacala na brušku posuvať dozadu, uvidime, kedy sa to otoci a pojde do predu. Chcela by som poradit, tyka sa to nosenia v šatke, ako mate oblecene deticky? Lebo ja uz neviem ako ju mam obliecť, stale sme strašne spotené 😒 a už neviem čo s tým. Možno to je aj šatkou, mam od amazonas, používam uvez kriz s kapsou vnutri a tie vonkajšie pasy mam zhrnute aby jej nebolo teplo ale aj tak... Poradte prosim ako ju mam obliect, dakujem pekne 😉

diduska777
14. čer 2010

Mam este jednu otazocku, chcela by som zacat chodit s Lele na plávanie a neviem ake plienky (plavky) použit. Mate niektorá skúsenost? Celkom ma zaujali Happy Nappy od SplashAbout. Máte niekto skúsenosti konkrétne s tymito plienkami? Dakujem pekne 🙂