Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
6. říj 2010

@miarosa nemuzu rict stoprocentne, ze vola, to tak v 50% pripadu se ozve. Jinak uz to proste nejak poznam. Nebo taky nepoznam a pocura se do pliny no 🙂 Bezplenkova metoda se to sice jmenuje, ale vetsinou se plinky pouzivaji jako pojistka. I kdyz Kveluse tady jela od narozeni bez plinek a rikala, ze ted po odplenkovani by rekla, ze prumerne byly tak 2x pocurane puncochace denne 🙂 Ale to je i na me extremismus 😀 A jak uz tady nedavno psala Luvie, je to proste casem soucast bezneho zivota.

miarosa
6. říj 2010

To věřím, že je to asi fajn, když už to pak člověk pozná, ale i přesto si myslim že já bych prala každý den plnou pračku, a určitě by to nebylo jen oblečeníčko, ale i spoustu jiných věcí. Stále se mi stává že když ho přebaluju tak jako by věděl že zrovna když rozbalím plínku má čůrat, tak možná bych to fakt poznala 😀 a míří na plyšáčky, na mámu a tátu dokonce se tak vymrštil že si počúral i hlavičku. Vidim to, že kdyby jsme začali tak by byl u nás zachvíli počůraný celý pokoj 😀

mamusia
7. říj 2010

Ahojte.
Tak my mame extra krizu,ktora trva hadam uz aj mesiac. Malej sa prerezal pred 2 tyzdnami zub a zacala od piatku sama chodit,tak to pripisujem aj tomu....urcitu dobe sme uz boli iba na papierovkach,co som nemala silna nu - a to mam v plane ju oducit od plienok dokym pride druhe baby, haha 😀 😀 Teraz vacsinou kaka ako sa zobudi,no je tak ticho,ze vobec nepocujem,ze sa zobudila a ked sa uz ozve,tak uz pokakana...a este ma aj 1x denne take riedke kvoli zubkom,no mame veru tazke obdobie,no dufam,ze je to len kvoli tym zmenam a ked sa to ako tak ustali,tak bude lepsie 😅

mamusia
7. říj 2010

A este..........dnes ma po asi skoro 2 tyzdnoch latkovku a samozrejme,ze cika asi kazdych 15 min a to vobec nepije (bo mi vseobecne odmieta pitie,uz som vyskusala hadam vsetko),ale jedna vec je ok,ze ked stihnem rano pribehnut hned ako sa zobudi,tak je sucha,teda ona vydrzi celu noc a az rano to pusti vseetko naraz - tak si myslim,ze u nas budu noci najlahsie sa oducat od plienok 😉

mamusia
7. říj 2010

A prisli sme do toho veku,ze ked vstava z nocnika,tak je veeeeelm zvedava,ze co tam urobila a pozera sa - tak to mam tak zauzivane,ze ak nic neurobi,tak jej neukazem a ak hej,tak jej ukazujem a chvalim ju 🙂

sussanah
7. říj 2010

@mamusia uz ti chodi? no to je sikula 😵 Mate podle me jen takove obdoi, vzhledem k tomu chozeni a jeste navic kolem toho 9m, to byl u nas bojkot maximalni. Nas teda zacal chodit az ted asi pred 14dny, nastesti se to obeslo bez bojkotu, ba co vic, od nasi dovolene jedeme doma ve slipech. Dokonce jsem zaznamenala podle me velky pokrok, kdyz ma ted nehodu pres den, tak to neni nehoda - plna davka, ale fakt si jen curne, zacne volat a pak docura do nocniku. Takze ted mu vetsinou prevleknu jen slipy a bodycko, ani na teplaky se to nedostane 😎 A neboj, ja si v jeho 9m taky rikala, ze je to cim dal horsi, ze s takovou ani v roce a pul a pak najednou v 11m zlom (hodne nam pomohla dovolena u more) a od te doby se drzime 😉

lmm
7. říj 2010

@sussanah, napiš to ještě jednou pro mě, je to balzám na duši. My jsme na nule už tři dny. Ani dřívější jistoty jako manduca nebo noční čůrání. Prostě nula. Myslím, že už to zapomněla.

mamusia
7. říj 2010

Tak to mate super,ze uz v slipkach,aj my sme mali cez leto dobre obdobie a chodila iba v gatkach.......no teraz fakt des. No chodi este tak,ze sa stane,ze niekedy po ceste padne 😀 ale inak uz super vo vnutri,vonku ju este zimna bunda taha do zeme 😀 ja dufamz,e ked sa viac rozchodi,tak mi bude nocnik nosit,ze sa jej da....teraz ho musim vykladat prec,bo sa tam v nom hra s rukami,ale ked ju tam posadim,tak sa jej nechce a nic nerobi..... Ale cakam na prve vyrazne mama,ze by mi uz konecne mohla povedat,len ked sa hneva,tak si take mrmle mamamamaa,ale este mi to nepovedala a tiez si uz myslim,ze by bol cas 😠

sussanah
7. říj 2010

@mamusia ty s mluvenim na me nechod, nas ma dneska prve narozeniny a vis co vsechno uz umi rict? NIC 😀 Nikdy jsem od neho neslysela jednu jedinou hlasku, zadne mamamama ani tatata, gagaga bubuubu, proste lauter nic 😉 Ale podle Dr kje to v pohode, pokud slysi a rozumi ( a to on rozumi), tak se o mluveni pobavime zase za pul roku. Jinak ja dneska prestehovala nocnik do koupelny, ze uz budeme chodit jen tam, tak doufam,z e si taky zvykne a bude za nim behat. Kdyz ho mam po ruce u deky, tak si s nim chce taky hrat 🙄

@lmm urcite to nezapomnela, neboj. A i kdyby jste se nevratili na takove uspechy, jake jste mely, copak bys litovala tech par mesicu, kdy vam to slo. Ber to tak, ze minimalne, az se bude ucitopravdove na nocnik (kdyby jste toho treba ted nechaly), tak alepson bude vedet, od ceho se nocnik pouzva, ze uz to minimalne bude znat 🙂

mamusia
7. říj 2010

@sussanah mmm,dobry napad,mozno ze aj ja to vyriesim tak,ze bude nocnik v kupelke,no zobyvacky to mam dost daleko a neviem,ci by sa mi kazdu chvilku chcelo tam behat 😒 najma teraz,ked nehce ani pol hodku vydrzat 😠

sussanah
7. říj 2010

@mamusia ja jsem to prave zkousela uz asi pred 2m, ale taky jsem to brzy vzdala a dala jsem ho zpatky k dece. Ale ted uz si myslim, ze by se mel pomalu ucit, kde je teda ta koupelka a tak. Nehlede na to, ze kdyz mame navstevu, tak on odmita nocnikovat pred navstevou, potrebuje klidne misto, takze to k te koupelce primo vybizi 🙂

mamusia
7. říj 2010

@sussanah ja skor uz bude v kupelke skusat asi pridavnu dosku na wc,bo mam pocit,ze by tma na nocniku bola moc rozptylovana inymi vecami 😠 🙂 tiez to skor skusim tak okolo roku,alebo na Vianoce,ked bude pekne upratane,aby to tu nocnik neskaredil 😀

luvie
7. říj 2010

@misha_ babička kupovala vlnu zde
http://www.zlaticko.cz/index.php?page=obchod&id... do umělého bych asi nešla, vlna by měla být zdravá, narozdíl od příměsových přízí.

misha_
7. říj 2010

@luvie Dik za typ. Premyslim,jestli ma cenu tu vlnu objednavat. Predpokladam, ze bych se k tomu ostala nejdriv na vanoce 😝
Hrajeme novou hru - tref se do nocniku. Vcera tam pristal dudlik (kdyz na nem Betunka sedela, tezko rict kudy - a sel rovnou z pusy), dneska do nej hodila hracku snad pres dva metry - uplne presne. V obou pripadech byl plny. Ale jinak ji musim pochavalit, nema s nocnikem zadny problem, kdyz na nem sedi. Jina je, ze ji tam kolikrat dam pozde.
U nas nocnik putuje po celem byte, krome toho mame misku na umyvadle a obcas jdem rovnou na zachod, kdyz to vypada na kakani. Myslite, ze bych ji mela davat taky jenom na jedno misto?

luvie
7. říj 2010

k nočníkovému cestování: ten náš poměrně hodně cestoval asi ještě před 2(?) měsíci, pak se relativně nastálo usídlil v koupelně - z praktických důvodů - Kačka se začala zajímat o obsah, já jsem nebyla vždy schopná jít nočník hned vylít, takže v koupelně je to větší jistota. I když někdy si pro nej prostě zajde a cestuje s ním po bytě sama 🙂
Na noc ho dáváme do ložnice, přes den na něm sedí, v noci ji držím v klubíčku.

@misha_ já jsem ráda, že mám babičku pletací 🙂

misha_
7. říj 2010

@luvie Porad mi prislo, ze mam na vsechno dost casu. Najednou tu bylo mimco a spousta veci chybela. Jeste ze mame internet. Nasi babicce jsem koupila casopis s navody na pleteni, tak treba neco vytvori za dlouhych zimnich veceru. Nebo si ho schovam ja pro svoje vnoucata. 😀

luvie
7. říj 2010

@misha_ jj něco mi to připomíná - s tím časem... 🙂

jitka_
8. říj 2010

Holky, nemáte tip na nějaké pěkné stránky na netu o vývoji dítěte, co by už mělo v určitém měsíci umět, jak mu pomáhat a tak? Mně přišla nabídka na karty "Jak pečovat o děťátko", tak jsem to objednala, je to sice pěkné, ale každý měsíc Kč 170,- za pár karet se mi zdá opravdu dost, tak jsem to zrušila.

avila
8. říj 2010

Baby, v Dietati jedna teta napisala take nepekne na BKM, zjavne ju nepochopila, je to hned v uvode, na stranke s AD.

kveluse
8. říj 2010

@avila mě už o to nepěkně povídala nejedna mamina přímo do očí. Každý má právo volby. Já jsem moc ráda,že jsem se do toho dala, každému to ráda vychválím a popíšu, ale když vidím a slyším negativní reakci, mlčím. Jsem pyšná na sebe a na dcerku a to mi ani milion negací nezhatí 😉 😉 😉

sussanah
8. říj 2010

@jitka_ http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/1244/di... jsou tam vsechny mesice snad do 2 let. Ale bacha, me osobne se to zda dost prehnane, podle clanku mam dost zaostale dite 😀 😀 Ale jsou tam moc zajimave napady, jak podporovat jaky motoricky vyvoj, docela me to inspirovalo.

@kveluse jj taky se nekdy bavim, jak lide, kteri nemaji o BKM anoi potuchy jsou naprosto presvedceni o sve pravde a mysli si, ze jsme naprosti blazni a tyrani 😀 Jinak jsme asi zarnym prikladem, uz jsem inspirovala 2 maminky v okoli 😎 Chtela jsem se te zeptat, urco jste taky mely obdobi, kdy uz mala nepustila celou davku do kalhot, ale jen ucurla. Jak dlouho to asi trvalo?
A jeste zda se mi, ze maly moc nevola, jak volaval. Nekdy ho chci nechat, at si zavola, jenze ja uz to proste na nem vidim, ze musi a dam ho sama. Nevim ale, jestli delam dobre, asi by si to mel zacit uvedomovat sam a necekat, ze ho dam, ze to proste poznam. Co myslis?

jitka_
8. říj 2010

@sussanah To je přesně ono, díky moc!!! Mně je jasný, že se podle toho nedá úplně řídit, navíc naše malá se narodila dřív a s nízkou porodní váhou. Ale hlavně mně šlo o ty rady a tipy a tady je to všechno krásně a obsáhle napsané. 😉

jitka_
8. říj 2010

@sussanah Nám se to tento týden už několikrát stalo, že si jenom učůrla a zbytek šel do umyvadla. Jednou dokonce měla ještě kapku na prcince, když jsem ji rozbalila, plenka jenom malilinko počuraná a do umyvadla pak čurala na třikrát, kolik toho bylo. Tak si myslím, že si musela ucvrknout, když jsem ji brala z postýlky. Jinak já taky nelituju, že jsem se na bkm dala. Sice asi peru stejně plenek, jako normální látkařky (i když teda neperu pokakané! tak snad nám to vydrží), protože třeba mezi kojením ona čurá aspoň 4-5 krát a jednou nebo dvakrát to prostě nestihnu, ale mně už to neva, však pračka to vypere 😉

jitka_
8. říj 2010

no spíš víckrát než pětkrát 😀 Ale už to tak neřeším, daří se nám zachytit dost, tak mě ty počurané plenky tak netrápí, jako dřív.

lmm
8. říj 2010

tak dámy, já se tady s vámi asi rozloučím a půjdu diskutovat někam na látkovky 🙂. Jen si lámu hlavu, jak je možné, že dítě najednou najede na takový bojkot. Je mu v mokré plíně líp? Že nemá na čůrání čas, když leze, to u nás není problém - malá spokojeně visí v klubíčku a povídá si. Ovšem akci si schovává až do plíny. A to vysloveně. Ani po probuzení, ani po vytažení z manducy, prostě nic.

kveluse
8. říj 2010

@sussanah malá to někdy dělá i teď. Prostě se jí chce hodně a hlásí a už má učůrnuto. Jinak já ještě stále ji dávám vyčůrat, když mě napadne, že se jí chce, ale nehlásí. Myslím, že se musí soustředit na hodně věcí, pořád se učí a jsou ještě maličcí na to, aby stíhali všechno 100%.

raa2
8. říj 2010

caute, nam sa teraz celkom dari, cikame v priemere raz za 40 minut 😕 a ked sme vonku hodinku, tak maly vydrzi 😕 len sa zacal hanbit, tak musi byt sam a hned sa vycika. kakame iba raz za den a to rano 🙂 uvidime do kedy to vydrzi, neslubujem si ze sme uz vyhrali, ale strasne sa tesi z toho ze sa vycika a vykaka do nocnika a chce si to normalne pozriet 😀 😀 😀

lmm
8. říj 2010

@raa2, závidím 🙂. stejně staré děti a jaký rozdíl 🙂.

raa2
8. říj 2010

@lmm este nie je co, moze sa to este otocit ... inak noci mame strasne, zuby nam idu, skoro vobec nespim 😒 chudiatenko malinke ☹

lmm
8. říj 2010

@raa2, máme to podobně, zub jeden, ale rýma jak trám, kojím tak desetkrát za noc...přitom je malá úplně veselá, vůbec nebrečí, jenom se asi chce přitulit k mamince, no a při té příležitosti si cucne, že 🙂.