Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kveluse
21. říj 2010

Ahojky,
já jsem nad tím chválením také přemýšlela. Nebylo mi to příjemné ani u starší dcerky, když se babičky sešly a chválily ji sedící na nočníku a pak nastal velký aplaus. Věřím, že ani jí to nebylo moc příjemné. Když byla Květule miminko, chválila jsem jí tak, že jsem ji při čůrání dávala pusinku do vlásků, ale dál jsem se k ní chovala stejně, jako když se nevyčůrala. Prostě jsme to zkusily, budď se povedlo nebo ne a hurá zase do další činnosti. Bez velkých přechodů - v tom máš Jitko pravdu, je to přirozné, proč to přehnaně chválit. Teď už rozumí, takže s pusou pokračuju, ale přidám k tomu klidným hlasem slovní hodnocení "ty jsi šikulka, jak jsi si krásně řekla", dál už to nerozmazávám. Pokud se počůrala jako miminko, jen jsem řekla "máš mokro, musíme převléknout", pak sama začala používat "jejeje", teď říkám "jeje, čůrání uteklo, ale do kalhot nepatří, čůráme do nočníčku/záchodu. Ale vždy to říkám klidným hlasem, víc to nerozmazávám, nezlobím se proto na ní (teď mi to jde rozhodně líp, než u první dcerky, kde ten nátlak prostě byl, ikdyž jsem se moc snažila - je to prostě špatná metoda).

Květule je teď v opičovacím období, takže stačí u nás říct, jdu se vyčůrat a hned musí jit taky. S Bělinkou se většinou sejdou na nočníku, mnohdy už se stalo, že si Květule sedala Bělince na klín 😀 - prostě se perou i o ten nočník 😀 .

kveluse
21. říj 2010

Ještě jsem chtěla napsat, že miminko cítí i vaši vnitřní radost, takže pokud vás zaplavuje vlna radosti, když naplní nočníček, je to pro něj určitě motivace a pak se i při tom úkonu cítí dobře.

sussanah
21. říj 2010

@misha_ no dudel a tesne objeti.. ja maleho chovala, nosila, houpala a ja nevim co vsechno a stejne dudel dostal ve 4m.. Ale vyposlechla jsem si, ze mu ho davam, abych ho nemusela chovat a ze ho vlastne ochuzuju o matcinu naruc a ze kdybych se mu poradne venovala, tak ho nepotrebje a podobne nesmysly 😀

@jitka_ chvaleni za vycurani a vykakani jsme meli taky, kolem 8-9m jsme zacali poradne chvalit, uvedomoval si to a mel z toho radost. Vzdycky se chtel i podivat co vytvoril 🙂 Ale po case to ustalo a ted mu uz vlastne ani nereknu fandim hlasem "sikula" 🙂 Proste kdyz se uci, tak myslim chvalit, pak uz od toho opoustet. Jinak nocnik na jednom miste jsem ja zavedla az ted asi pred mesicem a osvedcilo se to krasne. Zacal mit totiz taky problemy se stydenim se, pred navstevou ani kapku. Takze ted se pekne zavreme do koupelny a tam ho nic nerozptyluje, uz ani nepotrebuje k vykonani potreby nejake ctivo, jak to bylo driv 🙂

sussanah
21. říj 2010

@kveluse ted jsem si teprve precetla t vuj prispevek, no a vidim, ze kazde mimco je jine (zcela necekane), na kazde zabere neco jineho 😉 Ale mas pravdu v tom, moc to neresit. Od te doby, co jsem presla doma na slipy a prestala resit mokro/nemokro tak to zacalo jit nejak samo bez meho vetsiho pricineni. Proste jak se ty deti hlidaji, tak to vyciti a just budou delat presne opacne 😀
Nas maly se teda zatim neopici, ale kdyz jdu na zachod ja, tak se na me dost zaujate kouka. Konecne vim, jak se citil, kdyz se nekdo dival na neho, taky mam obcas problem vykonat potrebu 😅

sussanah
21. říj 2010

jo a posledni: dneska jsme teda meli prvni nehodu po 10 dnech 🙂 Takze jsem se konecne rozhodla sbalit plinky do skrine 😵

raa2
21. říj 2010

@jitka_ no vidis, sikovna je, ono to bude len a len lepsie. si mi pripomenula mna ako som si na mobile stopky nastavovala 😀 potom som sa na to vykaslala, lebo to uz bolo psycho 😉 aj matko je dlhy, nie je baculaty, je taky akurat, ale uz mi aj pekne papa. my sa nekojime od 3 a pol mesiaca 😢 mali sme teraz obdobie, ze sa v noci aj 10 krat budil!! on uz v noci ani nepapa, len cajik si niekedy da. Konecne mam tyzden, ked uz sa budi len raz max dva krat v noci, dneska dokonca celu noc prespal 😵

lia09
21. říj 2010

ahojte prosim vas poradite aj mne pretoze sa neviem vycitat z tohto ze aka je ta metoda,ja mam skoro 10mesacnu dcerku a zatial ju k nocniku iba privykam,to znamena ze pred kupanim ked je hola ju tam posadim,ale len na chvilku lebo ona je neposed.Ale este nikdy na tam nevycikala.A problem je aj vtom ze ja vobec neviem kedy jej treba cikat alebo kakat,ona to nedava najavo.Da sa to neako naucit?

misha_
21. říj 2010

@jitka_ Beatka se stydi uz ted, jak nekoho vidi, nevycura se ani nahodou. Musim ji vzdycky otocit aspon celem ke zdi. A tancovani kolem nocniku mi pripada trapne. Samozrejme, ze Beatku pokazde pochvalim, ale snazim se, aby to byla takova normalni pochvala. Nejvic se ji libi, kdyz dostane pusinku na zadecek 🙂 Ale je pravdepodobne, ze deti, ktere se uci chodit na nocnik nedriv v roce nejakou motivaci potrebuji, kdyz jim nevadi delat potrebu do pliny. Ony se vlastne nechteji vyprazdnit do nocniku, ale dostat odmenu/pochvalu. Znala jsem rodinu, kde se holcicka vykakala, jenom kdyz za to dostala nejakou hracku. Jinak nic a kdyz uz to nemohla vydrzet, sla do kouta. Nocnik bych uplne nevynechavala. Zvlast starsi deti si na nej muzou sednout samy, na zachod jeste nedosahnou. To je taky svym zpusobem motivujici.

sussanah
21. říj 2010

@lia09 Ahoj 🙂 Kdyz si rozkliknes uvodni prispevek cele diskuze, je tam pomerne hezky popsano, o co tady vlastne jde. Zacina se opravdu brzo po narozeni, nejpozdeji do 3m. Vy uz jste velci, to uz bude u vas opravdu uceni na nocnik. Signaly naucit nejdou, jsou vrozene, ale pokud se neposkytuje moznost se vyprazdnit mimo plenu behem tech prvnich 3m, tak signaly slabnou az casem uplne vymizi, takze v 10m se vubec nedivim, ze to uz na male nepoznas 😉

jitka_
21. říj 2010

Tak naše malá přibrala za tři týdny 500g, tak to není zas tak špatné, co? A koukám, že nás napadají stejné myšlenky 😉 Taky dávám malé pusinku do vlásku a jenom "lehce" pochválím. A stydí se teda už opravdu. Dnes jsem si to vyzkoušela u našich.

sussanah
21. říj 2010

ja malemu vzdycky "septam do ouska" curururu 🙂

dugyna
21. říj 2010

hlasim sa po dlhsej dobe, uz treti den cikame a kakame mimo plienocky 😉
mala krasne hlasi aj ked sem tam mame nehodu ale inak fajn 😉

sussanah
21. říj 2010

@dugyna super, gratuluju jak vam to pekne jde 🙂

dugyna
21. říj 2010

@sussanah dakujem velmi pekne.som rada ze sa nam opat podarilo nabehnut naspat 😉

lynks
22. říj 2010

ahoj, a mně můj drahý 4 měsíční chlap kamufluje noční čurání 😀 nespočetně krát v noci mě vzbudí tím, jak se vedle mě vrtí , posadím ho na misku (mám vedle postele) a on hned usne! 😕 tak ho po chvilce zas zabalím, a pak je mokrá plena.hmmm

lmm
24. říj 2010

Ahoj, my jsme pořád na nule, ovšem malá mě ohromuje dobou, jakou vydrží bez čůrání. Dneska jsme byli venku, zima jak v psírně, dvakrát jsem ji rozbalila, ale čůrala až doma po šesti hodinách. Přes noc mě to nepřekvapuje, ale že vydrží takhle i přes den... a to vlastně neustále kojíme. Jsem už z toho dost marná. Roste jí další zub plus na ni přišla separační úzkost. Nechce nic, ani se plazit, ani si hrát, chce prso. Ve dne v noci. Mám ji připojenou, kdy to jde, chvíle, kdy to nejde, hystericky prořve. Máte s tím někdo zkušenost?

dugyna
24. říj 2010

@lmm fuha a neskuala si precitat knizku najstastejsi batole v okoli...mam nejstastejsi miminko v okoli a fakt super knizka, skoda ze som ju necitala pre porodm..ale tarz si idem kupit aj batole....mozno tam nejdes odpoved....

jitka_
25. říj 2010

@lmm A přikrmuješ už? V osmi měsících by už tak byl čas, si myslím. Naše malá taky vydržela celou noc a přes den taky dlouho. Ale to byla mýlka, protože jsme na kontrole u doktorky zjistili, že malá za měsíc skoro nic nepřibrala. Tak jsem začala přikrmovat svým mlékem nastřádaným v mražáku a teď už nějakou dobu přidávám i umělé mléko a najednou malá čurá každou chvilku a každou noc je durch počuraná. Tak mi právě přišlo, jestli Tvoje malá nemá hlad.

lmm
25. říj 2010

@jitka, přikrmuju už od šesti měsíců, ale ona nic nechce. zkoušíme už pomalu i kouzlit, ale jediné, co si dá, je kaše. jinak do ní nacpu tak max. lžičku. myslím, že hladem to není, ona ani nesaje, ona se spíš připojí, nacpe si prs do pusy a je hned klidná. škoda, že nechce dudlík, mnohé by se podle mě vyřešilo.
dneska se snad po měsíci vyčůrala, dokonce dvakrát za sebou. kéž by bojkot už skončil. jak jste psaly o tom chválení, ta tu moji radost mohla snad i fyzicky nahmatat 🙂. tak uvidíme zítra.

lmm
25. říj 2010

@dugyna, neznám, podívám se po ní. děkuju za tip.

misha_
25. říj 2010

@dugyna Nejstastnejsi miminko jsem taky cetla a na batole se chystam. To je ten Karp, jak jsem o nem tady nedavno psala 🙂
Beatka ma ted nejakou nemoc, uz od soboty ma teploty a obcas zvraci, rano mela trochu prujem. Podle doktorky ma nejakou strevni chripku, ale asi to nebude ono. Zas takovy prujem nema. Moje osobni teorie je, ze ji rostou zuby. No, a proc to sem pisu - dostali jsme rano lahvicku na moc, ze pry kdyz to Beatka umi, tak at to maji od zdroje 🙂 Jenze ona chudacek skoro necura, jak neco vyblinkala a neco vypotila. A je mozne, ze by mela separacni uzkost uz ted? Doslova na me cely den visi a nechce ani k tatovi.

jitka_
25. říj 2010

@lmm Tak to je blbý, že nechce nic papat. To jsem zvědavá, jak ta naše. Mlíčka vypije pořád víc a víc, ale mně se víc mlíčka nedělá ☹ Dudlík taky nechce, žmoulá si palečky, to bude taky bezvadný ji to odnaučovat. Ale s tím čůráním to je paráda!!!! Kéž by se to prolomilo! Držím pěsti! 😉

sussanah
25. říj 2010

@misha_ no na separacni uzkost mate presne vek 😉 U nas to zacalo pred 7m a skoncilo tak po 9m a byl to teda zahul.. 🙄 Kazdopadne at je mala co nejdriv v pohode a lahvicku pro Dr naplnite 😉

jitka_
25. říj 2010

@misha_ To je mi líto, že malé není dobře. Ať jste brzo v pořádku! 😉

johanka.
25. říj 2010

@misha_ kludne to moze byt nejaka crevna viroza, my sme mali nedavno cosi podobne. V noci grcanie, trochu aj rano, nasledujuci vecer zvysena teplota a doznievalo to par dni zltou trochu zrednutou stolicou. Najprv som to mala ja, o tri dni ma nasledovala Miska a o dalsie tri dni manzel, akurat ten bez grcania, jemu bolo v noci len tri hodiny zle, ma celkom dobry zaludok 😀 Ze na tebe visi, moze byt separacna uzkost, ale kludne aj ta choroba, to nikdy nevies, mne sa najviac osvedcilo prilis po pricinach nepatrat, aj tak nezistis naisto co je vo veci, len byt malej k dispozicii, kolko potrebuje.

dugyna
26. říj 2010

@misha_ misha pozor ked ti malicka skoror vobec necura...a ma hnacky a vracka, je dehydratovana alebo ma nabeh na dehydrataciu...urcite vidis kolko vycika....tak na to dr upozrni. a k zubkom pozri sa jej na dasienka ak su zacervenala a spuchnute, a robisa taky hrbolcek nad tak jej idu zubky...
ale podla toho co pises to naozaj moze byt crevna viroza....oni byvaju dost na jar a na jesen....
skus dat malej ryzovy odvar pre kojenim

prajem vam skore uzdravenie.

misha_
26. říj 2010

Vypada to, ze Beatce je cim dal tim lip. Teplotu uz skoro nema a ted temer hodinu spi SAMA v postylce. Zjistila jsem, ze mi vubec nevadi, kdyz ji cely den nosim. Ani telo me neboli. Jediny problem je, ze s ni nektere veci delat nemuzu, ale na pocitac dosahnu, tak je to v poho 🙂 Strevni chripka to asi fakt nebude, od vecera kakala jenom jednou, bylo to ridsi, ale jeste pred nedavnem by i tohle bylo dost huste. Rano se doktorka ptala, jestli to slo dobre z plinky nebo to bylo spis rozmazane - to fakt neslo odhadnout, z misky to jde dobre. A urcite ji to moc neprohani, kdyz vydrzela v noci min pulhodiny knourat, nez jsem se dostatecne vzbudila, abych ji dala na nocnik.
@dugyna davam ji pred kazdym kojenim nemlecnou ryzovou kasi. Ma to i vedlejsi ucinky. Poprve po dloooouhe dobe spala dneska v noci sest hodin v kuse. Zuby nechce ukazat, tak nevim, co v te pusince ma.
@jitka_ Jedna znama si cucala palec do sedmi let. Pry mela poradny mozol. Ale nakonec se to taky odnaucila. Zkousela jsi ruzne dudliky? My jsme uspeli jenom s gumovymi netvarovanymi. I tak si ho vezme jenom na usinani a pak ji hned vypadne - jsem docela rada.

dorotka77
26. říj 2010

Ahojte, kočky, ktoré praktikujete BKM, kde na Slovensku ste kupovali čínsky nočník? Doteraz sme chodili nad umývadlo, ale zrkadlo nad ním začalo malého véééľmi rozptyľovať. Dík, d.

sussanah
26. říj 2010

@dorotka77 zkus se podivat v okoli po nejakem dobre padnoucim plastovem kvetinaci nebo slehaci misce. Hlavne at ma zakulaceny okraj, at se dobre drzi mezi nohama a vyuzijete ho casem mnohem lepe nez cinak, zvlast kdyz mate doma kluka 😉 Nehlede na to, ze je to asi tak desetinova cena 😎

misha_
26. říj 2010

@dorotka77 Ted jsem videla v Kauflandu uplne presnou slehaci misku, stala 70 Kc. My jsme pouzivali misku jako na salat za asi 30 Kc.
Minule jsem se nejak moc rozepsala, tak ted kratce. Zahada vyresena, mame prvni zoubek. A taky spousty mokrych plinek 🙂 Mala uz je naprosto v pohode.