Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

erinka83
10. pro 2009

Marti, naše malá je přes den taky jen v body, čč a ponožkách, ale ona zatím jen leží, tak přes ni mám ještě fleesovou deku a máme takovývh 23 stupňů asi... No byla takhle i u našich, ti topí dřevem a uhlím a měli oproti nám ještě větší teplo 🙂 a teta měla oči navrch hlavy, že je malá tak nahatá 😅 Ale nevím, proč bych ju měla přehřívat, ze začátku měla hafo potniček, teďka má jen sem tam...a nemocná není...
Ale jak to budu dělat, až začne lozit, to nevím, asi taky budu muset pořídit ty návleky... Netlačí to do stehýnek? Já sama na sobě nemám ráda třeba nadkolenky ☹

Kofi, jsem zvědavá, jestli se někdy dopracujem k suché plíně v noci (zatím nehrozí ani přes den 🙂 ), protože já docela tvrdě spím...

Jo a nezkoušely jste některá s mimčem nějaký znak na to čůrání/kakání?

martinahor
10. pro 2009

erinka, Barbora je dost vyžle tak ji to snad moc neškrtí, ale na noc to radší nepoužívám, radši.Někdy to tam má trošku otlačený, ale když spí v šátku tak má otlačený zadeček od plíny, tak snad to moc nevadí. My máme návleky spíš levnější (cca70Kč), ale existují i za 250, takže to možná bude lepší. Chci říct naší mámě o tyhle návleky k Vánocům, tak pak poreferuju jestli je v nich nějaký rodíl (jestli je tada máma koupí 🙂 ).
znakování chci určitě vyzkoušet, ale myslela jsem, že to zkusím až od těch 6,7měsíců, aby to pak netrvalo moc dlouho než začne znakovat malá. Kdybych začla teď tak to moc dlouho nevydržím. Ale ještě o tom moc nevím, chci si zakoupit o tom knížku (nevím jak se teď jmenuje), za kurz se mi platit nechce.
jinak dnes v noci jen dvě mokré plíny a 4x čůranec do lavora a 1 kakanec do vany, a to spala od 18:00-8:30 😀 😀 😀

zizkam
10. pro 2009

zdravím všechny co mají čínský nočníček evropský u mokoshopu za 133.28kč 🙄 dnes jsem si k němu koupila v kauflandu oranžové dvojčátko pod názvem šlehací miska 2L za 59kč 😖

Jinak co se týče toho oblíkaní tak jsme na važkách mam strach aby ji nezebal zadeček 😀
navleky mám (mimochodem také výhodný kup z mokoshopu 😒 ) a přijde mi že ji řezají do stehýnek i když to není žadná baculka. chci jí ušít takový trubky z flísu (nemám stroj takže až pojedu k mamce - pak písnu jak se to osvědčilo)
jinak jsem šila takový kalhotky "rychlo prdky" navod někde desi na netu....no akorát mi je vžycky počůrá (asi ji špatně držím ☹ )

darishka
10. pro 2009

Ahojky,
my jsme s bezplenkovou metodou začali cca před měsícem, tedy v 4,5 měsíci. Už před tím měla malá své vyměšovací rytmy a tudíž po přečtení knížky Bez plenky jsme do toho šli naplno. Největší úspěchy máme s půlnočním čůráním, raním kaděním a čůráním po probuzení, nebo vyndání ze šátku. Když ji nechávám na podložce hrát si, tak většinou signalizuje až po vykonání potřeby 😒 . K tomuto účelu mám na zemi pěnové puzzle a na nich fleecovou deku. Když se malá ještě moc neposunovala, tak jsem pod ní dávala vícevrstevnou plenku, kterou jsem dle potřeby vyměňovala za suchou. Teď už se po podložce posunuje, tak případné nehody vysuším plenkou a dál to neřeším. Naštěstí kadí v 98% jen ráno a případné denní potřeby zatím vychytáváme do nočníku. Malá je oblečena do termo tílka od Moiry, trička a na nožkách má teplé vlněné návleky nebo baby legs za 260Kč 😒 a tlusté ponožky. Jen zadeček má holý a proto ji ráno přikrývám ještě lehkou dekou. V bytě máme mezi 20 - 24C a zatím měla malá jen jednou lehkou rýmu, tak to asi stačí. Na noc ji dávám látkovku, kterou kolem půlnoci měním za suchou. Zároveň ji dávám vyčůrat. Nechávat vyčůrat víckrát za noc bych opravdu nedávala. Já se chci taky trošku vyspat a malá je taky rozmrzelá, když ji v rozespalosti rozbaluji a dávám na nočník. Ohledně evropského čínského nočníku z Mokoshy jsem taky dnes ztratila iluze. Jedná se opravdu za obyčejnou šlehací mísu za pár šupů. A ono je to na tom nočníku dokonce napsané, že je to mísa na šlehání. No nic, kadí se do toho dobře. Tak to jsou mé dosavadní zkušenosti s tuto metodou. Jsem s ní spokojená, i když není 100%.

kofinek
10. pro 2009

zizkam: tie navleky z mokoshopu, ktore mas? Ja by som chcela kupit tie mokobi uni, ze vraj tie by nemali tlacit.

Inak ja mam navleky babylegs za 299 a bola som s nimi spokojna, pokym som nezistila, ze sa daju kupit aj lacnejsie 😀 Ale maly uz zacina byt velky 🙂 a ja by som mu chcela este nejake davat v noci, tak aby ho to netlacilo.

martinahor: ja mam 3 navlekov babylegs a som s nimi spokojna, akurat uz teraz nam nestacia (mame 15mes) a ked mozem poradit, kup nejake s pruzkami, lebo ak maju nejaky vzor, tak tam tie snurky zozadu drzia ten tvar a tlacia, ja mam jedny, co akoze horia a tie plamene su tesne. Sice bol V k sezrani, ale uz mu to nedavam a skusim predat 😝

delfi
10. pro 2009

holky a máte miminka v plínkách? jako látkovka + svrchňáky? já totiž, ačkoli přes den i v noci máme cca 2-4 mokrý plenky za den, tak sem se teda neodvážila ho nechat bez plenky celý den.....jasně že když už ho rozbalím tak ho nechvám třeba 10 min, někdy i půl hoďky prokopat bez plenky, ale pak zase balím do látkovky + svrchňáky. a doma máme 24 st. ale mám ho teda oblečenýho do bodýčka s dlouhým rukávem a tepláčky. když ho mám rozbalenýho tak mu dávám na nohy teplý ponožky, ale přesto se mi zdá, že po těch 10 min je už studenej, tak ho zas oblíknu. a s dekou si u něj neškrtnu, on jí do 5 vteřin odkope 😀 návleky jsem sice chtěla koupit, ale když jsem je viděla naživo (jak designsocks, babylegs, i ty mokobi) tak mi přišlo že musí škrtit a sjíždět - malej má hoooodně buclatý stehýnka....tak nevím

zizkam
10. pro 2009

kofinek: já mam ty proužkaty navleky, schvalně jsme se podívala na ty mokobi uni - vypadají líp tak snad budou lepší.
jo a s těmi vzory to máš pravdu malá ma punčocháčky s kytičkami a pejsky a když ji je svlíknu má na možičkách takový votlačený dolíčky 😀

delfi: jo ty návleky fakt sjížděj a zařezavaj se 😢

kveluse
11. pro 2009

ahoj,já jsem místo návleků ustřihla špičky takových těch hodně měkkoučkých chlupatých ponožek starší holčičky. Takže Květule má paty na kolínkách. Trošku jí to někdy klouže dolů, ale to bude asi klouzat vše, co?
Já tedy plínky nepoužívám ani přes den ani v noci. Přes den ji nahatou nenechávám, protože máme dlažbu a na koberečku už mi nevydrží, takže mám nakoupeno asi 20 kalhotek velikost 74/80 a tepláčky. Někdy se počůrá třeba jen 2x za den, někdy třeba 10x. Protože trénujeme i se starší holčičkou, která byla na plenkách jednorázovkách, tak máme pořád prádla dost a pereme dětstké věci každý den. V noci spí na dvou složených bavlněných plínkách a fleesové dece. Má na sobě tričko, mikču a ponožky. Takže dát ji vyčůrat není žádný velký problém, prostě ji jen vytáhnu a dám na nočník - případně donesu do koupelny, a pak spící položím zpátky - teď má tedy rýmu a nateklé dásně, takže většinou po probuzení ještě kojím.

erinka83
11. pro 2009

Hm a já si říkala, proč na tom nočníku jsou rysky a ml ☹ 🙄 No že jsem nezůstala u obalu na květináč, taky dobře sloužil 😀
delfi, my doma máme jen látkovku, ale zatím jenom leží, až se bude víc hejbat, tak nevím ještě....
kveluse a jak to děláš, když jdete mimo domov? To jí snad nějakou plínu dáš, nebo ne? 🙂

kveluse
11. pro 2009

No, ven jsme zatím chodily také bez. Leží na přebalovací podložce a látkové plínce a je oblečená do kalhotek a punčocháčů. Zatím to šlo, protože není taková zima, ale už jsem si objednala trénovací kalhotky a budu jí do nich dávat látkovou plínku a pokusím se v čůrání pokračovat i venku, když nebude ukrutný mráz. Uvidíme 😉 .

johanka.
11. pro 2009

ahojte, snad sa mi podari pridat do bezplienkoveho klubu, aj ked neviem... nejak sa mi nedari odsledovat tie signaly 😒 Moze byt, ze je este prilis malicka? Tiez utekat ju rozbalovat zakazdym, ked sa mi zda, ze by mohla chciet cikat., mi pride velke trapenie, lebo obliekanie/vyzliekanie Miska z duse neznasa. Tak neviem poriadne ako zacat. No stava sa, ze ked ju pocikanu ci pokakanu prebalujem, necham ju chvilu na pultiku (vetrat zadocek trochu), tak sa este vycika na pultik. Mozno uz pri kazdom prebalovani ju chvilu skusit este podrzat nad kyblikom - pomaha aj to k nauceniu? Mate s takym skusenosti?

erinka83
11. pro 2009

johanko, já u malé začla pár dnů po návratu z porodky, a právě jen při přebalování, protože nám často čůrala na přebalováku 🙂 Jako signály...doteď si nejsem moc jistá, ale většinou se začne mlet, občas trošku brečí (to už bývá i pozdě 😀) a někdy to prostě nepoznám vůbec... Akorát kakání končí většinou v nočníku, když nejsme slepá a hluchá 😉 dávat mezi kojením jsem ji začla asi v těch 3 týdnech, ale mám ji jen v čč pod dekou, takže žádný velký vysvlíkání...

martinahor
11. pro 2009

zizkam: já myslela, že rychloprdky jsou až pro starší děti, nevím teda proč, ale asi to není pravda. Jakou plínu máš prosímtě pod těmi rychloprdkami?
kveluse: obdivuju, že nemáš plíny, to já když ji mám bez plíny tak furt trnu co mi počůrá a nejsem moc v klidu, což k užitku moc není. Ale určitě to zkusím aspoň v noci. Nosím jen v šátku (kočár nějak nemáme), většinou je teda po vyndání suchá, ale někdy ne, takže ven dávám plínu a myslím, že ještě dlouho budu, ale kdo ví. 😀

erinka83
11. pro 2009

Tak zrovna před chvílí jsem byla slepá i hluchá ☹ ale zbytek kakání jsme ještě odchytly do nočníčku 🙂

johanka.
11. pro 2009

erinka vdaka, tak to tiez skusim pri tom prebalovani. Uz keby sa mi kakanie trochu podarilo odchytavat, tak by to bolo dobre, usetrila by som si prepieranie plienok 😉 Inak, co je to čč? Nejak sa mi to nedari desifrovat.

dalmationka
11. pro 2009

erinka83: Jé to máme stejně starý miminka 🙂
Já zatím vychytávám jen kakání a to ho držím už nad počůranýma plínkama. Ten musí snad čůrat furt. Ještě jsem nezačala s rozlišováním čůrání a kakání, někdy stíhá obojí naráz. Když ale řeknu ee tak se snaží a tlačí o sto šest 🙂 🙂

erinka83
11. pro 2009

dalmationka, já to taky nerozlišuju, i když to kakání má asi větší ty projevy 🙂 my říkáme čččččč a když chce kakat, tak začne tlačit 🙂 Ale nám to kakání takhle většinou vyjde na nočníček 🙂

čč je klasická čtvercová plena🙂 mám to z diskuze o látkových plínkách 🙂

kveluse
11. pro 2009

No, ono to bez plenky v teplém počasí jde lépe. V létě určitě budete chodit také bez plínek. Já jsem právě v létě začala, tak to bylo jednodušší - narodila se v červnu. Taky jsem měla období, kdy jsem trnula a hrozně to řešila, ale pak jsem vychytala všechny ochranné prvky - deky a podložky a už to bylo dobré. Když jsem klidnější, líp reaguju na signály. Jinak do šátku se mi malá také párkrát vyčůrala, ale jen když byla opravdu maličká. Teď se snaží opravdu utéct ze šátku nebo mé náruče, tak to bych ji musela hodně ignorovat, aby se vyčůrala.

dalmationka
11. pro 2009

Když bych začala říkat čččč u našich, seběhly by se všechny kočky 😀

erinka83
11. pro 2009

😀

dalmationka
11. pro 2009

Můj Petříček nechce být vůbec v šátku, tak jestli mu vadí ten úvaz, že je tam smáčknutej. Až trošku povyroste už ho budu moci uvázat trošku jinak a třeba se mu to bude líbit. Spoléhám na to. Jo a až bude teplo bude to jednodušší, ale teď má přijít teprve ta zima.
Nevíte, ve kterém věku kojené děti začínají méně často kakat a čůrat, nebo ta doba vůbec nepříjde? Signály nepozoruji, jen se chodíme přebalovat uprostřed kojení to máme 90% úspěšnost.Občas ze sebe Péťa vyhrkne ee. Bude to asi první slovo co řekne eee 🙂

betelgeuzz
11. pro 2009

Johanko, já taky začínala asi ve 3 týdnech. Ale signály jsem zatím žádné nevypozorovala. Když se malá vzbudila, šla jsem přebalit a při tom jsem ji dala i na nočník. Přebaluju před kojením, protože potom mi malá ublinkávala. Spousta lidí říká, že jím mimčo kaká při kojení, to dělala Alice taky, ale když se vykadila před kojením na nočník, tak jsem při příštím přebalování našla jen takové uprdnutí, žádnou velkou nálož. Zatím mi ale na nočník nečurá, jenom vyjímečně, většinou v leže na přebalováku ☹
Dalmationka, Alice je stejně stará jako Petříček, a přestala kadit teď. Kadí asi obden, ale bohužel do plenky a stojí to teda za to. No snad vychytám nějaký signál.

kveluse
11. pro 2009

Dalmationko,já jsem obě holky od začátku vázala do šátku do vzpřímené polohy a dokud nedržely hlavičku, tak jsem jim šátek přes ní přetahovala. Kolíbka mi nikdy nebyla sympatická - připadalo mi, že jsou v tom takové umáčknuté a mají zvrácenou hlavičku - asi jsem to neuměla správně uvázat.

Květuška kaká každý den, i několikrát a kakání se nám podařilo vychytat celkem brzy. Většinou kaká kolem páté ráno, takže to nebylo tak těžké a jinak po kojení a to jsem poznala tak, že nepila v klidu a pořád se kroutila - to se kroutí, ikdyž se jí chce čůrat. Mně se tedy nedaří kojení a venčení současně, takže kojení vždy přeruším, když se pustí, dám vyčůrat a pak zase pokračujeme. Někdy v noci se po vyndání z postýlky odmítá vyčůrat, tak si při kojení pod ní složím plínku a nechám ji vyčůrat do plínky. řekla bych, že přestala hodně často čůrat až teď, je to pár dní. 21. jí bude 6 měsíců.

¨Já taképoužívám ee a malá už to používá taky. Většinou tedy v noci, jasně se z postýlky ozývá ee. Myslím, že se malé děti všeobecně dost podceňují a že zvládají spoustu věcí, aniž bychom o tom my věděli, protože je zazdíváme.

erinka83
11. pro 2009

No tak naše malá dělá e-e-e-e-e-e když má hlad 😀 Takže to by u nás jako signál asi neprošlo 😅
A kaká mi třeba 5x denně.. zrovna dneska jsem byly úspěšný tak na 50% jenom...

kofinek
11. pro 2009

zizkam: tak ja skusim tie mokobi uni a potom Vam dam vediet. Pisu tam, ze to ma byt na obvod nozicky 35 cm, to som FAKT zvedava 🙂

Inak my sme v noci byvali suchi, ale teraz sa ho snazim oducit od nocenho kojenia a to sa vycikal za dve noci iba raz do nocniku, furt som vymienala mokre plienky ☹ 1.noc super, zobudil sa iba o 23 a potom az 6.15, ale tu druhu som si uzila. od 2.30-5.00 plac a plac. Strasne mi to trhalo srdce. ☹ Fakt s oducanim nemate niektora skusenosti? Kveluse, ty mas uz starsiu dcerku, neporadis? 😨

kveluse
12. pro 2009

Kofinku, neporadím. Nijak jsem to s Bělinkou neřešila. Kojila jsem ji v noci do roka a pak najednou spala celou noc. V 18 měsících se sama odstavila. S Květuškou to bude jiné. Je to závislák na prsu. A když už jsem ji začala odnaučovat, tak onemocněla, takže zase kojím každé 2 hodiny.

kofinek
12. pro 2009

Kveluse, na to som sa spoliehala, ze sa sam odstavi. No nestalo sa tak. Ono je to mozno aj tym, ze ho furt prenasam ako maca na slovensko a sem a tam. Nevadi, proste to mjusim nejako vydrzat. 😉

kveluse
13. pro 2009

Však v 15 už pít v noci nebude 😉

dalmationka
14. pro 2009

kveluse: díky za typ s tím šátkem, určitě to vyzkouším. Mě trošku odradilo, že tam píšou až od 3 měsíců.

Jinak mám obdobný systém, kojím a pak přeruším, jdeme přebalit většinou eee zabere. Pak má víc místa v bříšku a jde se zase kojit. 🙂 Než jsem na to přišla chvíli mi to dalo.

dalmationka
15. pro 2009

Tak jsem to vyzkoušela s tím šátkem. První chyba kterou jsem udělala, že jsme to zkoušeli chvilku po kojení. Malej se mi poblinkal přímo do výstřihu 🙂 A stejně se mu tam moc nelíbilo, protože neviděl kolem sebe. Prostě musím počkat, až povyroste, aby si už udržel hlavičku a mohl koukat po okolí.