Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kveluse
15. pro 2009

A jak ho jinak vážeš, že vidí? Jako maličký miminka mi v tom šátku vždy spaly, takže jsem koukání neřešila 😉 . Jedna moje kamarádka tvrdí, že ikdyž je člověk nošenec, tak některá miminka si musí i na šátek zvyknout. Některá si třeba zvykají na kočárek. Tak třeba jen si musí "osahat" novou polohu.

dandelion
15. pro 2009

ahojky holky... 🙂 Bude mi to chvíli trvat než přečtu celou diskuzi, ale ráda bych se přidala... Ještě sice nejsem ani těhotná, snažili jsme se první měsíc, ale napoprvé to nevyšlo, tak se budeme snažit dál, každopádně jsem si už o BKM hodně přečetla a jsem z toho docela nadšená... Ani jsem netušila že je tu už tak dlouho... 😅 no ale o je asi tím, že se o to člověk dřív nezajímal... 😉 Chtěla jsem se zeptat bezplenkářek 🙂 Je tu některá která nepoužívá plínky vůbec? ani jako pojistku? A jinak většina látkujete? Snad ste to tu ještě nepsaly, slibuju že budu postupně dočítat.. :D mám přečtenou půlku diskuze BKM 1 ;) tak snad to doženu...

kofinek
16. pro 2009

Kveluse: to vooooobec neni vtipne.... 😝 Uz je to lepsie, je to tyzden, co sme zacali a teda poviem, prala som furt, vsetko, lebo precikal az postel 🙂 ALe zatial sme bez kojenia a vcera v noci som minula len jednu plienku. Nejako si musi zvyknut, ze aj v noci je nocnik ale bez kojenia. Akurat je stale zvyknuty na cinsky nocnik a uz par krat som prala vsetko, lebo sa neviem trafit. 😀

Dandelion: ja za seba, 15 mesacny syn a stale mame plienky, ale ja som zacal az v 7 mesiacoch, skor som o bkm nevedela. Ja mam klasicke stvorcove (cc), tei mi pridu najlepsie, ze si ich mozes poskladat, ako chces a rychlo schnu a samozrejme ho prebalujem hned ako sa pocika. 😉

kveluse
16. pro 2009

Kofinku, to spíš bylo na uklidnění 😉 . To já vždy říkám, když mi někdo říká, že dcerky něčím rozmazluju 😉 např. že je moc nosím....

kveluse
16. pro 2009

Nám se tedy teď suché noci nedaří. Nejdéle spí 4 hodiny v kuse, ale většinou je po dvou vzhůru a k ránu už toho mám dost a její chrutí zaspím, takže mě budí, až když má pod sebou mokro.

Dandelion - my plenky nepoužíváme. Jen když jedem někam, kde nemůžu rychle reagovat, tak jí dám. Ale teď jsem koupila jednorázové trénovačky, tak je asi v zimě budeme nosit ven, už začalo mrznout a to se trochu bojím, že bych ji musela na tom mraze převlékat. Jinak jsme objednala také bavlněné trénovací kalhotky, tak až mi dojdou mám v plánu jí do nich složit plínku a kdyby to uteklo, tak jen vyměním tu plínku.

dandelion
16. pro 2009

děkuju moc za odpovědi 🙂 asi je to všude jinak... každá podle svého gusta... 😉 moje ségra mi na tohle téma řakla, že je to ztráta času.. zkusila chvíli látkovat a byla na prášky z toho že malýho musela každou hodinu přebalovat.... používá klasický pemprsky, který přebalí jednou za 3-4 hodiny. Ale malej trpí na opruzeniny, měl hrozný koliky... Myslím že na téhle metodě není nic špatného.. Nikdo neudává pravidla a každá mamina si to může zařídit podle sebe... Nikdo ji nepřikazuje jak a kdy... Četla jsem že je nejdůležitější pravidelnost.... Když není možnost, tak alespoň dítě vysazovat dopoledne... je to lepší než vůbec... Všichni argumentují tím že mají málo času, ale já si říkám, že ačkoli mám v plánu mít jen jedno mimčo, tak přeci mu ten čas i chci obětovat... Nikdy bych nemohla říct že nemám čas na dítě v jakýmkoli smyslu... A kdy jste začaly s BKM? Říká se že nejlépe od 3 týdnů miminka?

kveluse
16. pro 2009

Když mi někdo řekne, že by na to neměl čas, tak odpovídám, že přebalováním také tráví spoustu času - možná i víc, protože čistit pokakané miminko je pěkně náročná věc (první dcerku jsem měla na jednorázovkách). Navíc, právě pokud nechceš, aby ti dítko trpělo na opruzeniny a cítilo se v pohodě, musíš i jednorázovky přebalovat často. Používání látkových plenek mi přijde úplně nejvíce časově náročné - předpírat pokakané plínky, čistit miminko, prát, věšet, žehlit, skládat..... 😝

Určitě je to náročné ze začátku, protože si nejen zvykáš na miminko, ale navíc si i trochu nervozní z toho, když se to nedaří. Ale Květušce už je 6 měsíců a zvládáme to už krásně. A to mám už skoro tříletou a nechodí do školky. Takže náročné asi jak pro koho - já říkám, že to je vše jen o tom, kolik jsou rodiče ochotni dítěti obětovat....

erinka83
16. pro 2009

kveluse, no já mám malou v látkovkách a peru každý den 😀 Ale nepřijde mi to tak hrozné... A tím, že má na sobě látku, tak aspoň hlásí, že je počůraná, ale když jdeme ven, tak mi v látkovce vydrží i v počůrané, i ty 3 hodiny... Ale až bude teplo, a budem stále u BKM, chtěla bych potom dávat vyčurat i venku...
No ale teďka se nám to zas moc nedaří, ona se mi vyčůrá na nočníček a pak je za chvíli třeba zas počůraná ☹ Neudržíme plínu suchou několik hodin, i hodina je výkon, a to je třeba tím, že zrovna nečůrala vůbec 😀 No jsem zvědavá, jak to půjde dál, já ji teda snažím dávat nad nočník doma vždy, když si myslím, že chce, většinou po kojení a v noci vždy po kojení, to většinou kaká...

kveluse
16. pro 2009

Já jsem právě byla první měsíc také na látkovkách a připadalo mi to nejpracnější. Určo se to dá zvládnout a myslím, že je to pro mimča lepší, než jednorázovky.
Jinak já samo taky peru každý den, ale něco mi počůrá i ta starší - má teď miminkovské období a čůrá si prostě do kalhot.

martinahor
16. pro 2009

erinka: když byly Báře 2 měsíce tak jsem myslela, že s BKM seknu, ráno čůrání co 10 min, po čůrání a přebalení kojení, abych si ji udobřila 🙂 a tak furt dokola. Jen když mi usla v šátku tak byl klid i na 3 hodiny. Teď už je to dost o něčem jiném, ráno po probuzení je teda čůrání 4xza sebou, ale většinou vychytáme a pak po kojení 1-2x čůranec, spánek i 3 hodiny, suchá, dnes jsme jeli cca 40min v autě, posledních 10minut se vrtěla tak jsem ji řekla, že musí vydržet nebo pustit do plíny (nechtělo se nám už zastavovat) a vydržela. Takže to chce u BKM každopádně zůstat. A jak říkáš, na jaře a v létě to bude taky o něčem jiném.

dandelion: já malou nechávám bez plíny jen někdy doma, do šátku ven si netroufnu. Jelikož ale chytáme všechny kakance, tak nemusím předpírat a plíny nežehlím, což jsem nedělala ani v 6ti nedělí a Barborka má krásnej hlaďoučkej zadeček.

Co se týče času tak si myslím, že to zabere míň času, než začít ve 2 letech věku dítěti vystvětlovat k čemu je nočník a že do plín se přece nečůrá. Moje švagrová si stěžuje, že její dcerka se ještě v 3 letech počůrává (a nemá miminkovský období)a jaká je to práce. Mimochodem doktorka ji řekla, že je normální, že se děti počůrávájí v 5ti letech 😒

kveluse
16. pro 2009

to můžu jen potvrdit, že je to hodně náročné učit starší dítě čůrat a myslet na to.

dandelion
16. pro 2009

No já mám v rodině hodně ostrašující případ... Moje sestřička je z dvojčátek, a bráška je postižený, má Downův syndrom. Tudíš jeho vývoj byl hodně opoždění a až teď téměř v 6ti letech se učí na nočníček, teda alespoň čůrat, stále kaká do plínky... Ale proč to píšu, sestřička je úplně zdravá, šikovná.. prostě cácorka, ale kůli bráškovi byla i ona v téhle oblasti hodně opožděná.. bude jí 6 a teprve před půl rokem se zbavila plínky a počůrá se minimálně, jen když je nastydlá... Tohodle bych se chtěla každopádně vyvarovat... Mamka toho měla hodně, nevěděla kam dřív a takhle to dopadlo.. Raději dítěti obětuju (doslova) rok abych věděla že bude prospívat v pohodě a budu ho na nočníček pomalu zvykat, než pak takové šoky.. to samé s kojením.. určitě kojit co to jen půjde a pozvolna pak přestávat.. cca ve 2, 3 letech... Není to přeci o tom že dítě špatně snáší alternativy, ale o tom že špatně snáší šoky tipu radikáních změn...

erinka83
16. pro 2009

No jdu se pochlubit, takže už se nám to zas tak pěkně dlouho určitě nepodaří 😀 Odpoledne byla 4 hodiny v suché plíně, krásně jsme chytaly čůrání i kakání, až si potom trošku učůrla a při sundávání z nočníčku, než jsem ji položila, trošku počůrala i mě 😀 Ale byla jsem celou dobu v dosahu, tudíž jsem viděla, jak se vrtí, když jsem pak byla mimo a slyšela ji fňukat, bylo už pozdě ☹ vydržet chci, když vím, že to funguje 🙂 No nejhorší je fakt to čůrání x krát po sobě, to už si říkám, přece se jí zas nemůže chtít a ono jo 😀

martinahor
18. pro 2009

kveluse, kde jsi prosím objednávala ty trénovací kalhotky pro tak malého prcka?
A ještě tu někdo psal, že má pro mimi rychloprdky, to já taky myslela, že je to až pro starší. Co dáváte za plenu pod rychloprdky? Díky.
Jináč my jsme měly 2 dny v suchu včetně nocí, takže super, ale dneska u doktora byla show a hlavní aktéři - já s prckem. Dám na nočník, řev, dávám do šátku, řev. Se divím, že na mě nikdo neposlal sociálku 😀 . Škoda, že nikdo neviděl, že mi za 5min vytuhla na 3 hodinky a suchá a pak hodila vodotrysk 😀

kveluse
18. pro 2009

Oni ty kalhotky jsou až od 11 kg, ale já do nich chci cpát plínku, tak neva, že budou trošku větší. Bude to mít jen někdy....

kveluse
26. pro 2009

Hezký sváteční večer,

Potřebovala bych poradit. Možná vás něco napadne, co mě ještě nenapadlo.
Mám problém se starší holčičkou. Začala úplně sabotovat čůrání do nočníku nebo na záchod, pokud má na sobě kalhoty. Když se jí chce, prostě zaujme určitou polohu a pouští to "nenápadně" do kalhot. Když jí řeknu, aby šla na nočník, tak tvrdí, že se jí nechce, ikdyž chodí jak kačer. Pokud je nahatá, tak si 100% dojde sama, většinou aniž by přerušila hru - hračky jdou prostě s ní. V noci spí jen v tričku a většinu nocí má suchých, první čůrání ji budím, pak už si dojde sama. čůrá tak 2-3x za noc.
No, a tuhle z ní vypadlo, že Květuška také čůrá do kalhot - samosebou jen sem tam, když prostě nevychytnu signál a nebo ho ona nedá. Takže je to asi nejspíš tím, akorát nevím, jak na ní. už jsem jí zkoušela vysvětlovat všelicos, ale nějak to nezabírá. Nenapadá vás něco. Květuli rozhodně omezovat kůli tomu nechci.... to jsem si tou bezplenkovkou na jednu stranu tedy zavařila, co? 😉

delfi
27. pro 2009

kveluse: tak to je teda zamotaný....vůbec mě nenapadá co s tím? 😅 nechávat jí doma nahatou a na ven plenu jako pojistku? jinak tě obdivuju jak dobře chytáš čůrání menší dcerky - to můj malej čím je větší tak se mi zdá že tím míň toho chytám.....teda čůrání, kaká jen do nočňáku (zatím? 😕 ) a to ho nechávám dýl rozbalenýho (tak 1/3 dne) a vždy se mi počůrá 😅 a manža vypozoroval, že jak má papírovku, tak do ní zásadně nečůrá, to vydrží dopoledne třeba i hodinu a půl suchej, ale jak mu dám látkovku, tak si furt učůrává....fakt divný...

kveluse
27. pro 2009

Delfi, tak to je zvláštní, člověk by řekl, že by to mělo být naopak, co? NO, jak kdy to chytám. Některé dny je to horší. Ale ona si docela výrazně říká: většinou jde za mnou, nebo leze k nočníku. Někdy už je tedy počůraná, ale signalizuje krásně.
Doma máme docela chlad a studenou podlahu, takže nahatou ji nechat nemůžu.... Bylo by to nejlepší.... A plínku beze jako trest, prostě ji nechce, jen se o ní zmíním, tak začne ječet, že plínku ne..... Venku to docela jde. Manžel jí řekl, že se jí udělají rampouchy u zadečku a několikrát společně čůrali venku, aby neměli rampouchy, tak si docela říká. Ikdyž někdy ji musím odchytit já, když si sedne na bobek a vidím, že jí úplně lezou oči z důlků, jak to drží..... Bohužel, já jako dítě byla stejná, prostě jsem to držela a držela až jsem si učůrla, protože jsem už nemohla dojít na záchod.....

delfi
27. pro 2009

kveluse: tobe už leze jo? to ten můj se zatím jen otáčí a tak výrazně zase taky nesignalizuje...a to jsem si na začátku říkala, že v půl roce už bude bez plínek, protože si k tomu nočníku už poleze sám HAHAHA 😕 to jsem ale naivka co? s tou zimou je to fakt blbý, ale doma by asi rampouchy nezabraly, ale jinak dobrej nápad... ono to držení čůrání asi dělaj všechny děti ne? si pamatuju jak já jsem to taky enku držela, dokonce jednou tak moc, že jsem se venku v zimě na vleku počůrala (to mi mohlo být tak 5-6)??? 😨

kofinek
27. pro 2009

Kveluse: rozmyslala som a jedine, na co som prisla. Nedas starsej nejaku dlhsiu sukienku, aby jej nebolo zima a navleky na nohy a bez kalhotiek 😀 ze by bola free a zaroven aj oblecena... Mozno by to stalo za pokus. To je fakt neuveritlene, ako to ti prckovia skusaju. S mojim teraz vzdy bojujem, pokym ho dostanem na nocnik a potom spusti vodopad, fakt neviem, co si mam o tom mysliet. A dnes rano sa mi podarilo vyliat nocnik aj s kakosom na postel a perinu a vsetko, to bol budicek 😝

kofinek
27. pro 2009

A est som chcela poznamenat k trenovacim kalhotkam, ja mam tiez nejake, ale najlepsie mi pride kupit obycajne slipky alebo kalhotky, predavaju velkost od 1 roku a vycpat plienkou. Neni to sice nepriepustne, ale mne sa nejako nevidi ho nechavat v igelite, aby to nahodou nepreslo na oblecenie...

kveluse
28. pro 2009

Kofinku, to je dobrý nápad. Vlastně už mě to i napadlo a nakoupila jsem kůli tomu dlouhé teplé šatečky v bazaru a pak jsem na to nějak pozapomněla. Tak děkuju, zkusím to a uvidím.

Květuška taky měla jedno období, kdy se strašlivě na nočníku vztekala, a pak se vyčůrala. Tak jsem zkusila ji, pokaždé, když sezačala na nočníku zlobit, ji vzít do koupelny k tekoucí vodě nebo jsme si sedly spolu na záchod. Teď už se zlobí opravdu málokdy a většinou proto, že se jí nechce. Tak to zkus taky obměnit, ať nemá pocit násilí. Jo, nočník i s kakáním jsem si taky už párkrát vylila na koberec nebo do peřin 😀 .

delfi, tak snad ji to přejde, ale je to trošku na palici, když vidím, že to umí a ví, co se po ní chce a přesto to drží až se počůrá. Je schopná si pročůrat kalhoty až na ponožky, než přijde, že je mokrá. Asi se taky za to stydí, tak to zapírá - když vidím, že je mokrá a zeptám se jí, jestli chce převlíknout, tak tvrdí, že není počůraná.
Jo, Květule už nejen leze, ale stoupne si kde může a už udělala první krůčky kolem nábytku.

Já mám kalhotky vel 74/80. Ale trénovací jsem koupila nějaké myslím fleesové nebo z takového nějakého materiálu. Mám i jednorázovky, ty jsem kdysi koupila pro Bělinku, ale ta je vůbec nechtěla nosit.

delfi
28. pro 2009

kveluse: tak to máš teda šikovnou květušku - už si stoupá!!! to je teda rychlost. jsem zvědavá kdy to přijde na toho našeho, ale počítám že je to lenoch lenivá takže až za ár měsíců a do tý doby budu odkázaná na signály (který teda ne vždy pochopím). s tou starší jsi mě rozesmála - tvrdí že není počůraná 😀 a když to říká tak jí převlíkneš nebo jí necháš tak, ať si to uvědomí?
jinak nad trénovacíma kalhotkama jsem taky přemýšlela, ale přijdou mi zbytečný, když mám dvoje vlňáky. to do nich vždy dám jen čč nebo vv narovno a mám to taky štíhlý a navíc prodyštný.jinak slipy dostaneme k vánocům od švagrové (v praze jsem nikde neviděla tak malý 74/80)

martinahor
28. pro 2009

kveluse: ještě mě napadlo, ukazovat jak cůráš ty, aby tě viděla jak sedíš na záchodě nebo nočníku 😀 . Prostě aby měla ještě jiný příklad než malou ségru, ale já nemám žádné zkušenosti 😀
jinak se mi hezky radí, ale my máme tak 15 plín za den, v noci to asi funguje nejlíp, ale prostě mi příjde, že to u nás není BKM, ale nějaká metoda mokré plíny či co.

delfi
28. pro 2009

martina: no ať už plínu měníš těsně po vyčůrání nebo jí stihneš sundat ještě před tím, je to hlavně o tom, že znáš svý mimčo mnohem líp než ostatní mamči (ty většinou ani neví kolikrát a kdy mimísové čůraj) a do budoucna to bude mnohem snazší zbavit se plín i kdyby to mělo být až v roce nebo pozdějš. a taky poskytuješ malý mnohem větší a zdravější pohodlý, že je neustále v suchý plíně a přitom není zapařená v papírovce 😉 ono to půjde neboj...

kofinek
28. pro 2009

metoda mokre pliny 😀 to je fakt vtipne, ale my to mame tiez niektore dni tak isto. To ma teda pobavilo... 😅

dievcence hlasim, navleky mokobi uni su fajn, maly ma 16 mesiacov a vobec neotlacaju, sice sa mi nezda, ze ze by to bolo az na priemer okolo nozky 35cm, ale su prijemne a take by som brala aj ja na seba.

mouse
29. pro 2009

Ahojte, prosim Vas mozete mi poradit ohladne nocneho cikania? Asi od 8m syn v noci spava bez plienky, zo zaciatku cikaval raz okolo pol noci a potom az okolo 5tej rano. Okolo roku uz cikaval v noci 2x, o desiatej, o pol noci a potom az rano. Teraz ma 15mesiacov a uz asi 2 tyzdne cika 4-6 x za noc. Kym som si na tento novy rezim zvykla, pocikal aj tri plachty za noc... Neviem, ci je to caste cikanie normalne a je sposobene tym, ze mu rastu stolicky a castejsie pije, alebo mam zajst k doktorke, nech mu vysetri moc. Cez den cika tiez pomerne casto, ale je fakt, ze casto vysi na ciciku...
Este jedna vec. Ako malicke babo cikaval a kakaval nad cinak, umyvadlo, neskor do vane. Potom okolo 8m. si sam doliezol na nocnik a vonku cikaval do travy. Okolo roku sa to pokazilo a znovu sme zacali pouzivat plienky, az kym sa nezacal pytat, ale nie na nocnik, do vane. Pomaly sa mi podarilo presmerovat ho z vane do WC. Na redukcii sediet nechce, drzim ho nad misou. Na nocnik si ani nesadne.

martinahor
29. pro 2009

delfi: díky, já vím, mě to moc netrápí, že to nevychytávám a jsem ráda, když vím, že malá čůrala a můžu ji hned přebalit. Je to také tím, že tu mám přes svátky mamku, žije daleko, tak je tu celý týden, když dám malou čůrat a ona se vzteká tak mi říká, že ji trápím, tak jsem z toho trochu nervozní. Pak začne, že její kamarádce malá spí 5hodin v kuse v kočáře a vůbec nebrečí atd. Takže svátky pohody a klidu 😝 .
Ale přes noc jedna plína a to suchá 😀

kveluse
30. pro 2009

Ahoj,

mouse, může být třeba přistydlý. Hodně ho oblíkej, nesmí mít chlad od nožiček nebo sedět na studené podlaze. Možná by vyšetření nebylo od věci, ale já osobně bych s tím chvilku počkala a zkusila ho držet v teple. Já jako malá měla pořád problémy s moč. cestami a bylo to hrozné, neustále mě cpali prášky. Takže já dokud něco nebolí, tak radši všechno řeším doma.
JO, určitě jsou děti, které nechtějí chodit na nočník. Mám kolem sebe spoustu hlavně kluků (učí se na nočník tradičním způsobem), kteří nočník odmítali a začali chodit rovnou čůrat ve stoje. Zkus ho nechat čůrat do nějaké nádoby (asi bych nočník na nějaký čas schovala) vestoje, jen mu držet pinďu, a společně koukat na ten proud. Třeba se mu to tak zalíbí. co se týče kluků, tak většinou udrží víc čůrání než holčičky, takže chodí méně často. Ale jak říkám, může být citlivý na i maličký chlad a pak čůrat takhle často. Já to mám u obou holek. A to máme doma dlažbu, takže je pořád honím na koberec....

Martino, taky tady v sousedství mám jednu kamarádku, jejíž holčičku všichni vychvalují, zvlášť když jedu a řve mi kočár.... Každé dítě je jiné, některé je temperamentnější, některé hodně klidné, některé brečí hodně, některé skoro vůbec, některé spí, některé nespí.... A taky záleží na přístupu rodičů. Pokud to budeš dělat tak, jak radí stará generace, např. nechat vyplakat, nenosit, nezvedat, nemazlit, nevšímat si, když se "vzteká, tak si možná taky vychováš klidné a netečné miminko. Jenže touhle cestou asi žádná z nás jít nechce, co?
Je to úžasný, že vám vydrží miminka v noci v suchu. Nám se to teď nedaří, a aspoň jednou se vždy počůrá.... Takže jste šikulky 😉 .

johanka.
31. pro 2009

No konecne sa mi zacalo trochu darit s bkm. Chvilu to trvalo, lebo sme mali dost problem so spanim (tusim som viac dala na reci typu "nenosit - prilis si zvykne", "davat spat do postielky",... nez som si pripustala, vysledkom bolo uplakane, chronicky unavene, nervozne babatko a jeho frustrovana matka). Zatial som sice za tri dni odchytila len styri cikania/kakania, ale cumim, ze to naozaj funguje, super.

Akurat by ma zaujimalo, ci aj vam sa casto stava, ze vam babatko nad kyblikom namiesto cikania zacne len strasne nariekat. Tak ju potom dam naspat do plienky, a ta je za minutu durchom precikana. Tak som si nie ista, ci nerobim nieco zle - co ja viem, treba si dat pozor, aby som ju nedrzala nejak bolestivo? Alebo je to len uvod k nachadzaniu spolocnej reci? A ako dlho drzite babatko nad kyblikom, kym usudite, ze z toho asi nic nebude?