Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majka1981
3. dub 2012

@chomik kazdych 30-40 minut nie je casto, to je uplne okay.
@wilikiki neboj, to prejde ked bude dobre stat, tak sa to polepsi. ja to velmi dobre poznam, moj syn nemal na cikanie cas ked zacal lozit, stvornozkovat, stat, chodit. kazda tato faza trvala par dni, pri chodeni dokonca par tyzdnov, ked k tomu pripocitam ze von nechcel vobec curat (a to pritom pred tym sme boli na prechadzkach v suchej plienke az domov).

kofinek
4. dub 2012

dievcata, nestiham ani pisat, ani citat, len zajtra budu mat v lidl cyklisticky tyzden v CR, neviem SR, ale minule som tam kupila ten batoh, co ma i miesto na prilbu a namïesto toho tam davam cinsky nocnik. 😀 vyborny batoh. http://www.lidl.cz/cps/rde/xchg/SID-FB6D7F99-27...

ssassi
6. dub 2012

hezké velikonoce přeju!

mně se jaksi kazí průměr 😀 děcko se posledních pár dní z většiny spánků budí s mokrou plínkou. nevím, čím to je. ale už to tak jednou bylo, pak zas bylo období, kdy se nepočural v noci ani po obědě... každou chvíli je něco jinak. 😉

a vypozorovala jsem nový signál. no, nový. zkoumám to už asi 3 týdny 😉 když chce čurat, sáhne si na pindíka - na plínku. dobrý, ne? a já už měla pocit, že s tou jeho šílenou aktivitou signály nepoznám! tenhle se mi líbí 😀

ale pokračuje šílená únava! asi je to zubama, ale malej blbě v noci spí, budí se, špatně usíná... takže půlku noci uspávám dítě... jsem mrtvá. zítra jedeme k našim, tak máti malého vrznu a půjdu se aspoň na dvě hodiny vyspat. nebo zkolabuju 😠

kvietok73
7. dub 2012

aj ja sa pripájam 🙂 žienky, krásne sviatky želám...

my sme šli na víkend k rodičom a vyzerá to u nás tiež na sériu neúspechov..prosto všetko je zaujímavejšie než nejaké piškanie...ale čo už...snažím sa zachytiť, čo sa dá a keď sa nedá...no..tak si nadávam :D

chcem sa len opýtať...už som sa párkrát aj pýtala, ale nikto mi neodpovedal...znakujete? a podľa čoho? prípadne máte nejakú literatúru, čo by ste vedeli odporučiť?? ďakujeeem za odpoveď 🙂

ssassi
7. dub 2012

@kvietok73 znakuju.
mám základy znakového jazyka neslyšících, znakované češtiny, znaku do řeči (to vše jsem užívala při své praxi s různými klienty a dětmi/žáky). na kurz znakování s miminky jsem chodila spíš proto, aby se malý "kontaktoval" s dětmi. slečna mi jaksi nenabídla nic nového :o)
viktorovi se znakování líbí. znakuju mu třeba celou říkanku paci paci pacičky:o) ale obecně se snažím znakovat "důležité" slovo ve sdělení. znaky si upravuju a zjednodušuju. klasika: čurat, kakat, mlíko, pít, jíst, ještě, stačí, jména psů, máma, táta, bába, děda..... ukážu mu třeba kočka, pták..., když je vidíme, ale to je tak pro zpestření 😀

literaturu mám odbornou, ale obecně se soubory znaků blbě shání. zkus youtube. no a nebo kurz babysigns

ssassi
7. dub 2012

@kvietok73 co tak brzo vzhůru? 😀 😀 😀 😀 😀

katyxq
7. dub 2012

@ssassi Co tahle knížka http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=... , netušíš, jestli je dobrá? Tak se chci na znakování vrhnout, ale praxi žádnou nemám.

Jinak bezplenkování u nás bylo po úterním očkování zase v kopru, jen čůrání po prubuzení a častečne i kakání se dařilo, po očkování mi přijde, že pár dní čůrá časteji v menších dávkách a pouští to bez varování, taky nekakala jednou za den až dva, ale 3x denně, jednou pořádně (do nočníčku) a dvakrát trošku (a to jsem nevychytala).
Teď už se to zas zlepšuje, ale posední dobou to moc sláva ani tak není, jak už začla pořadně ozkoumávat okolí a hračky, tak je tak zaujatá, že nějaké čůrání je jí často putna ... Nebo má novym signál a já netuším jaký, respektivě se trochu zarazí, ale hned poté čůrá, to nestihnu ani omylem.

rozarka65
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kvietok73
8. dub 2012

@ssassi zasli sme na sviatky k nasim a tak nam malicka zase chaosila v spinkani..a aj piskanie sa trosku skomikovalo,ale s tym som akosi ratala,ze nove prostredie ju bude zaujimat omnoho viac :D dakujem za odpoved o tom znakovani..len mi este povedz,ze kedy si zacala znakovat?

ssassi
10. dub 2012

@katyxq hmm, knížku jsem nikdy neviděla, ale pokud nemáš se znakováním žádné zkušenosti, určitě ti neublíží... 😀

z mého pohledu, jakožto logopeda, je znakování s miminy perfektní způsob, jak rozvíjet řeč. plno lidí si myslí, že když bude znakovat, dítě bude později mluvit. je to přesně naopak. motorická realizace znaku pomáhá verbální výbavnosti. sama, když si nemůžeš na něco vzpomenout, pomáháš si "rukama", že? je to to samé.
já jsem pro, aby se nepoužívaly znaky, které "omezují" verbální doprovod (znak pro psa - vyplazený jazyk, psí dýchání, pro rybu - otevírání pusy jako kapr) právě proto, aby dítě mohlo ke znaku mluvit. já je nahrazuju znaky ze znakového jazyka neslyšících. je také dobré přizpůsobit "počet pohybů" počtům slabik ve slově. pro správné slabičné uvědomění (kočka - naznačujeme obouma rukama fousky - kočka = dvě slabiky - naznačíme fousky dvakrát)

ssassi
10. dub 2012

@kvietok73 znakovat můžeš od narození, ale doporučuje se zhruba od půl roku. dítě začíná napodobovat po 8. měsíci

wilikiki
10. dub 2012

caute, tak ako po sviatkoch? Nam sa totalne pokazilo cikanie, ale dneska uz sa to pomaly dostava do starych dobrych 1-2x pocikanych kolaji.
To znakovanie je hrozne zaujimave. Sassi, takze ja si mozem vymysliet znak aky potrebujem? Napriklad na cikanie robim znak ktory som si vymyslela, pretoze iny by mi ani nesiel, ked drzim malu nad umyvadlom (je to akoby rukou naznacujem 'bla bla bla'). Je jedno aky znak si vymyslim? Jasne ze by to mali byt asi znaky, ktore tu vec evokuju, ale aky znak evokuje cikanie, asi ziadny. Kocka, ryba atd je jednoducha na evokovanie, to je jasne.

ssassi
10. dub 2012

@wilikiki znak si můžeš vymyslet jaký chceš. neexistuje závazný "slovník". komunita neslyšících je velmi zajímavá, ale jako hlavní rys bych uvedla, že je dost uzavřená. mám pocit, že jejich koníček je vymýšlení nových znaků 😀 prý jen v praze je 6 znaků pro chleba. znaky, jejich provedení (tvar rukou, jejich pohyb a umístění v závislosti k tělu) se liší generace od generace, provedení je ovlivněno i pohlavím. staří nerozumí mladým :o)

ano, řada znaků je v podstatě napodobování činností, tvarů, zvířat (nebudu vás zahrnovat odbornými termíny:o) ).... ale některé znaky není z čeho odvodit, takže se musely vymyslet znaky, které bys neuhodla :o)

důležitá je mimika, s tou neslyšící pracují velmi výrazně. je dobré si s ní pohrát i u našich miminek

jelikož předpokládám, že máš slyšící dítě, nebude tudíž nutné dodržovat nějaké konkrétní znaky, můžeš si vymyslet naprosto cokoli - co je tobě a děcku milé. já kombinuju znaky ze všech různých alternativních či augmentativních dynamických systémů...

znakování s miminy je jakýsi mezičlánek, nástroj... kže v klidu, žádný stres 😀

kvietok73
10. dub 2012

@ssassi ešte jedna otázka...vy ste začali so znakovaním kedy??a posunkovú reč si sa naučila kde?resp ako? znakovanie ma tiež veľmi zaujíma a preto sa toľko pýtam, aby som to do toho pol roka stihla aspoň načítať 🙂

ssassi
10. dub 2012

@kvietok73 no, začala jsem asi po 4. měsíci. ale nevím to jistě. nějak to vyplynulo 😀 začala jsem se znakama pro bezplenkovku.
znakovku jsem se učila na fakultě v rámci studia surdopedie (vzdělávání osob se sluchovým postižením) . jsem logoped. pak v praxi jsem se víc zabývala systémem "znak do řeči" (podpůrná metoda např. u dětí s downovým syndromem) - pracovala jsem jednu dobu v ZŠ speciální (mentální, kombinované postižení)

mochenkaa
14. dub 2012

Ahoj holky, moc se mi BKM líbí a chtěla bych ji praktikovat s malým. Mám pár otázek, můžu?
Kdy jste začali BKM provozovat? V kolika dnech, týdnech mimča?
Je moc velký problém když malý nebude spát s náma v posteli, ale bude mít postýlku cca 1,5 metru ode mě?
Jak se to řeší třeba odpoledne při spánku, když je mimčo v jiné místnosti než vy?
Máte všechny čínský nočník, nebo jste nahradily něčím jiným?

Vím, možná ty otázky jsou hloupé, ale vy už jste tady zkušené 🙂

majka1981
14. dub 2012

@mochenkaa ahoj, vobec nemas hlupe otazky 😉
takze my sme zacali z hruba v siestom mesiaci bkm-kovat, ale pred tym mi kakaval na prebalovaku, takze komunikacia bola aj pred tym hned od narodenia
vobec to nieje problem, ked planujes ze mimco bude spat vedla (aj ked priprav sa na vsetko mozne, lebo aj ja som "planovala" postielku, a dodnes spava s nami 😀 - takto sa vyspime vsetci, ked som skusala postielku, tak nespal nikto 😀 ). predpokladam, ze nocne bkm-kovanie vam ale nepojde, nevadi, nemusi to byt - vela z nas to v noci nerobi, iba ked je uz dieta velke a necika casto.
cez den cez spanok sa to robi tak, ze das vycikat po spanku, dieta to vydrzi a ak nie, tak je poistka plienka
cinsky nocnik som ja nemala, ale pri druhom dietati urcite ano - kupim nieco podobne - baby tu spominali kvetinac akebi kuchynsku misu
drzim vam palce, aby ste sa rozbehli do bkm-kovania a daj nam vediet ako na tom budete 🙂

majka1981
14. dub 2012

ahojte ostatne babule 🙂
my sa mame celkom fajn, co sa tyka bkm-kovania mavame teraz dost vela obcuranych teplackov, neviem co sa deje - asi sa nieco uci alebo je vzruzeny. Dnes sme boli na novom ihrisku, kde je velke auto pre deti, na ktorom sa da jazdit, tak tam sa mu strasne pacilo, asi privelmi, lebo za stvrt hodinu obcural 2x nohavice a nehlasil vobec... a to pritom von sme super uspesni, spolahlivo hlasi alebo drzi kym ho nedam vycurat. takze dnes to bolo urcite pre vzrusenie.
cez velku noc sme odcestovali, mal ako poistku vela krat jednorazovku, ale sme ju casto nepotrebovali - cely den bola sucha a vecer som ju zahodila. super hlasil aj v aute, na dialnici sa nedalo odbocit a on pekne hlasil a ja som mu hovorila, ze este musi vydrzat, ocko sa ponahla 😅 , a vydrzal.
manzel sa viacej angazuje do bkmkovania, tak som spokojna... vcera sa odvazil ist aj na ihrisko bez plienky, len zabudol teplaciky do rezervy a skoncili s mokrymi 😀 , nevadi bral to s humorom 😀

mochenkaa
14. dub 2012

@majka1981 Děkuju moc za odpovědi.
To je super, že se angažuje i tatínek, já si to zatím nedovedu představit, že by se angažoval i on 😀

majka1981
15. dub 2012

@mochenkaa neboj, pride cas aj na tatinka, ked bude s nim sam a nebude chciet prebalit obkakanu plienku, tak sa pousiluje a bude bkm-kovat 😉

zlilly
15. dub 2012

@mochenkaa tatinek uvidi, ze to funguje a bude nadsen.

wilikiki
15. dub 2012

Caute, POMOOOC moja dcera ma ignoruje! Proste od velkej noci uplne utla ☹ furt vsetko pocurane a to sme uz na den nemali plienky....... naucila sa teraz tapi tapi tapusky a taaaaaka som velka, a kazdemu to teraz ukazuje a je na to hrda........myslite, ze to moze byt preto? Ze proste ma toho plnu hlavu (vlastne su to jej prve 'dovednosti' motoricko-psychickeho razu) (dneska sa nejak neviem vyjadrit., ale chapete) a nejake curanie jej pride nepodstatne? Co mam robit? Tvarit sa, ze nic? Ked je mokro, mam ju aj tak skusit dat este vycurat nad nocnik alebo sa na to vykaslat? Zacina robit sceny, ked ju davam cikat! Tak neviem.....Poradte...... Ked sa naucila sediet alebo stat, tak to ju vobec nepoznamenalo.

ssassi
16. dub 2012

@mochenkaa ahoj, já začala asi týden dva po příchodu z porodnice. čínský nočník jsem nikdy výrazně nepoužívala, chlapec má velký dostřel a často se stalo, že proud byl tak velký, že něco vystříklo ven. (na cesty je perfektní silikonová skládací miska fusion od tescomy!) čuralo se a kakalo do umyvadla - když byl menší, od půl roku do normálního nočníku s tím, že jsem ho tam sice posadila, ale stále držela pod kolínky (9kg v půl roce - to ž záda fakt bolí:o) ) myslím, že nespaní hned vedle tebe problém být nemusí, pokud tě dokáže mimi vzbudit. ale upřímně - opravdu nejde, aby aspoň v prvních týdnech/měsících spalo mimi s tebou? žádný z nám podobných savců nevede dětský pokoj, postýlku a chůvičky.... moje dítě nikdy nespí samo. přes den spí v hacce, mám několik háků po bytě, vždy mu ji přenesu tam, kde v tu dobu budu.... v bezplenkovce ti pomůže taky šátek a všeobecně kontaktní a přirozené rodičovství. kočárek používám až tak od 7 měsíců, páč už ho těžko unesu a navíc už se hodně zajímá o svět, tak rád z kočáru čučí ven a hraje si tam:o)

u nás se tatínek zapojil poté, co zjistil, že se dítě tak snadno nerozbije :o) ale jelikož věčně není doma, dává děcko čurat tak pětkrát za týden max 😀 ale je hezké vidět, že má radost, že to jde. myslím, že tím navázali pěkný vztah.

klidně se ptej dál, od toho to tady je, né? 😎

ssassi
16. dub 2012

@wilikiki taky mi někdy dělá scény. když se mu jakože nechce, začne mrčet, propínat se, div mi nevyskočí z náruče.... tak to zkusím za chvíli znova... a podaří se třebas až na třetí pokus. už je dost samostatný a začíná se občas vztekat. no to já mu sice velmi rázně vysvětlím, že vztekat se nebude, ale příště to zkusí znova :o) no, se štěňatama to bylo snadnější:o))))) naštěstí se ale průměr počuraných plen moc nepokazil. asi prostě čurá míň... nebo už to udrží dýl. nesnáším změny a s tím děckem je všechno každý týden jinak 😀

budeme doufat, že je to přechodné období - a že to přejde :o)

majka1981
16. dub 2012

@wilikiki to je urcite len prechodne obdobie, viem je to o nervy - stale sledujes a nic nezachytis. treba sa trosku uvolnit 🙂 , moznoze pomoze zase viacej nosit v satke, dlhe prechadzky a viacej sa dietatu venovat. nemozu to byt aj zuby?
u nas taketo bojkoty trvali niekedy par dni, niekedy aj 1-2 tyzdne. drzim palce aby si sa vedela uvolnit.

mochenkaa
16. dub 2012

@ssassi Děkuju moc. Já jsem si říkala, že bych to do měsíce věku malého zkusila.
Malý bude s náma v ložnici. Jen mám vedle sebe noční stolek a malého komodu na věci. Pak hned nastupuje postýlka. Vstávat v noci na každé zamrčení jsem zvyklá. Trénink od koček 😀 Já se právě hrozně bojím, aby spal s náma v posteli. Partner spí jak zabitý a nehledí kolem sebe (já i kočky už jsme párkrát dostali sestřel) tak aby nedošlo k újmě.

ssassi
16. dub 2012

@mochenkaa není dobré, aby dítě spalo mezi váma. z několika důvodů - první je bezpečnostní - chlap spí jak zabitej a neřeší, co je kolem. druhý důvod je jaksi "partnerský" - abyste se mohli v noci tulit a "nepřekážel" vám v tom prcek. co ložnici přeorganizovat? přirazit postel tvojí polovinou ke zdi? mám to tak u našich (ve svém starém pokojíku). děcko spí na kraji u zdi (na zdi je molitan, aby měl teplo a měkkoučko). doma mám přiraženou jeho postýlku bez bočnice k naší posteli. takže spí v podstatě na svým v postýlce, ale máme kontakt. nikdo se nemačká a je nám fajn :o) NEDOKÁŽU si představit, že by nespal se mnou.

mochenkaa
16. dub 2012

@ssassi to už je po přestěhování ložnice 😀 líp už to bohužel nepřestěhujem. Ale mě osobně není příjemné, když se ke mě v noci někdo tulí. Je mi horko a pak nespím.

majka1981
17. dub 2012

@mochenkaa uvidis, ako sa to vsetko zmeni, ked tu bude dietatko. ako tehulka som si to tiez velmi nevedela predstavit, co sa vsetko zmeni 😉 .

ssassi
17. dub 2012

@mochenkaa taky jsem nikdy nespala propletená s někým jak hadi. taky chci svůj prostor a klid. ale ono to dítě opravdu tvoří psychickou bariéru - chlap pak může mít dojem, že dítě tvoří zátaras k jeho milé. dost, že se najednou svět jeho partnerky netočí kolem něj, ale kolem děcka, ale ještě ke všemu zaclání v posteli 😀 tak jsem to myslela 😎