Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

valka
19. říj 2008

ahojte, tak dnes sa nam stala takato vec: manzelovi vravim, ze kamoska pouziva pri svojom 6 mesacnom krpcovi latkovky, lebo sa mu robili zapareniny z jednorazoviek...a ze uz ma 4. dieta a ze to nie je ziadna pasia prat pokakane plienky...a on na to: "a co je chory, ked stale kaka do plienok? " az po chvili mu docvaklo, ze to je predsa normalne dieta 😀 😀

johanda
19. říj 2008

dnada- i velice nepravidelná stolice (tj. třeba týden 3x denně a pak 14 dní pauza) je u kojeného dítěte zcela normální
valka 🙂

k284
20. říj 2008

Ahoj holky, o této metodě toho moc nevím, proto bych se ráda zeptala, jak to s dětmi děláte, když třeba jedete autem, v tu danou chvíli nelze zastavit, a ono dává signály, že chce kadit, nebo když jste venku, je zima a nemůže být polonahé, to se asi vykadí do plínky, neruší se tím ten návyk, že vždycky, když se ozve, dáte ho vykadit mimo plínku? Asi je to blbej dotaz, taky už jsem o této metodě přemýšlela, ale toto mně není jasné. Zrovna tak v noci. To asi stejně musí spát s plínkou, pokud vy spíte, tak ty jeho signály možná nemusíte ani vnímat. Je to tak? Děkuji za odpovědi.

sonulah
20. říj 2008

k, většina dětí má stejně plenku jako pojistku, takže jí třeba pokadí/počůrá i v autosedačce atd.... myslim, že bysme na signály museli přestat reagovat úplně, aby je dítě přestalo vysílat. Protože to, že přes den občas nereagujeme, je na denním pořádku - když je matka zaměstnaná něčim jinym nebo (to je můj případ) než jí to dojde....😉
A v noci to hodně závisí na obou (hihi, překvapivě, že). Já bych např. mohla mít dítě bez plenky, protože v noci nečůrá (dvakrát kojíme), ale na druhou stranu se ráno počůrá dřív než se mu povede mě vzbudit... 😉 Ale kdybych se vzmužila v probrala se hned při jeho probuzení, tak je to v pohodě.
Mmch, mě se dneska Jášula pokadil ráno - a já o tom nevěděla 😅 😅 teda hrozně prděl, ale to on takhle každý ráno.... a pak ho mhd rozbalil na čůrání a oba koukáme 😕 😕
Tož tak 😎

k284
20. říj 2008

sonulah, děkuji za odpověď, takže plínky stejně používáte, já jsem si říkala, že to úplně bez nepůjde 🙂, my používáme látkovky, k této metodě se nechystáme, skoro v 7 měsících už je asi pozdě, vím, že jsem pro dítě udělala aspoň to, že nepoužíváme jednorázovky

kili
20. říj 2008

k284, nie je neskoro, kľudne skús. dieťa ževraj prestáva signalizovať tak po 5m (je nejak vytrvalé, ja by som teda s tým praštila skôr) ale aj neskôr sa dá začať, len je to zložitejšie, ale aj 10m začali a za chvíľku sa dieťa zas chytilo 😉

milwa
20. říj 2008

k284 jen to jeste zkus, ted mi kamoska s desetimesicnim klukem rikala, ze ho zacala davat na nocnik, co zacal sedet, a vlastne tak nejak bezplenkujou. malej hned pochopil a uz nechce kakat do plinky 😵 A to pouzivaji jednorazovky, clovek by rekl, ze takovy mimco uz se nechyti, nebo mu to bude dlouho trvat.

venonna
20. říj 2008

my sme tiez dokazom toho, ze bkm sa da zacat praktikovat aj neskor, takze tiez odporucam zacat 😉

kili
20. říj 2008

tak nohavičky sú už zošité, zajtra budem lanolinovať a všijem tam tú gumičku. a na miesto drukov som kúpila také tie háčky, moja mama povedala, že sa to bude o všetko zachytávať, no neviem o čo by sa to, keď to budú mať medzi nohami 😕 , ale však uvidím, keď, tak kúpim druky našívacie. a kúpila som ďalšie podkolienky, rozmýšľam, že z nich ušijem rychloprdky 😀 , uvidím, ako to bude z dĺžkov, či nie sú moc krátke.

audreyd
20. říj 2008

kili, teba to prešívanie podkolienok nejak chytilo 😵 ako lanolínuješ? rozpustíš lanolín v teplej vode a operieš alebo ako? 😕

fibi
20. říj 2008

Ja lanolínujem takto: lyžičku lanolínu zaliať horúcou vodou, cvrknúť prostriedok na vlnu alebo šampón, rozmiešať, doliať studenou vodou tak aby sa ti vlna nezrazila a namočiť. Nechať cez noc lanolínovať 😉

kili
20. říj 2008

no ja lanolinujem podľa návodu

listicka77
20. říj 2008

Od té doby, co je BKM v Kojencích, tak sem nějak zapomínám chodit... 😀

Už 14 dní se nepokakala. Před těmi 14 dny to bylo jen proto, že jsem úpěla s vytrženým zubem a hlídal ji chlap. A od té doby, co má tužší stolici (něco přes týden), tak kaká jen jednou denně. Skoro vždy ráno. Jenom dneska mě vypekla, kakala až v poledne a potom odpoledne ještě jednou. No ale do nočníku, takže pohodička. Je to prima, nemuset furt předepírat plíny. (tak jsem se pochválila a jsem zvědavá, co nás čeká zítra.) 😀

audreyd
21. říj 2008

aj my sa ideme pochváliť 🙂 už sme nemali nehodu tiež penke dávno (to minule sa nepočíta, som si tie vlasy fakt musela umyť 😅 ) fakt je to pohoda, nemusieť umývať celého pokakaného miničloveka 😅 neviem si to vynachváliť 😵 adeli kaká každé ráno ako celá rodina 😵 minule sme boli v meste so susedou a jej malým (teraz v sept. mal dva roky) a tak sa posr... 😖 teda a ani mu to nevadilo 😲 vôôôbec! ešte sa aj vyškieral, že čo vykonal 🙄 a suseda ešte rozmýšľala, či ho ide prebaliť do centra alebo vydrží až domov (sedieť na tom v kočíku 😝 ) oni sú ešte full time plienka. myslíte, že niektoré deti to jednoducho nevedia alebo nechcú vedieť? 😕

kili, máš môj obdiv! ako to zvládaš s dvomi deťmi a dokážeš pritom vymýšľať všelijaké zlepšováky a pod. fakt, klobúk dole! 🙂 ja nie som schopná ušiť jedny gaťky adeli, som vďačná segre, že mi posunula tie vrchné gaťky imse vimse, takže na nejaký čas zase vystaráno 😅

sonulah
21. říj 2008

holky, tak mhd přišel včera s vtipnou historkou od svýho bráchy: on občas čůrá někde na trávu, když "venčí" svý dvouletý dítě a Kačenka teď prej chodí a řiká:"távu" (trávu), jde na trávu, chytí se za rozkrok (jako tatínek, že 😀) a pustí to do pleny... no vtipný 😅 ona bude v jednorázovkách asi do tří let 😒 , přitom si to už uvědomuje....

indy
21. říj 2008

no aj ja veru akosi zabudam sem chodit co je tema v kojencoch. Nam prisli nove vlniaky sckoon a su skvele teda nemam s cim porovnat su nase prve.Lanolinovala som podla navodu 15-20ml lanolinu na liter vody Ja som dala 2 nasobnu davku. Vytvorilo to teda poriadnu ochrannu vrstvu Bolo mi luto to este vyliat tak som tam hodila aj maleho ovcie ponozky a este aj vlneny obdlznik co mi babka dostrikuje

audreyd
21. říj 2008

... ja som to vedela 😠 adeli sa posr... 🙄

lenkakt
21. říj 2008

bkm historka - hovnenka 😉
včera večer jsem vařila polívku a do toho kojila. po kojení jako vždy dávám juru na nočník, vyčůral celkem hodně a ke kakání se neměl. tak jem ho ještě s holým zadkem čouhajícím z rychloprdek se zipem hodila na ruku a šla zamíchat polívku, aby se nepřipálily jáhly. hádejte, co se stalo?
celkem nic, například polévka, adélka a spousta dalšího zůstala nedotčená - taková šance a on pokadí jen dřevěnou podlahu, svoje a moje oblečení 😉

lenkakt
21. říj 2008

jo, pro přihlížející jsem chtěla dodat, že výše popsaná historka se stává jen vzácně, v 99 % případů prostě jura kadí do nočníku. jen občas nám to zpestří ;) abych někoho nezastrašila.

dnada
21. říj 2008

johanda - včera mě malej pěkně vypekl 🙂 Byli sme s kamarádkou na nákupech a malej se mi za 4 hodiny 3x pokadil a vše když na chvilku usnul...je to uličník... dneska nekakal zas vůbec ,ale snažil se o 106 🙂 čůrání by nám už i šlo,i když to je tak 50 na 50 - půlku vyčůral do vany a půlku do plíny 😎 ale největší radost má,když počůrá mě když chvilku nedávám pozor při rozbalení,to se přímo řechtá,uličník 😉

lenkakt
21. říj 2008

to jura, když něco pojurá, tak má takový báječný výraz, že se ho to vůbec netýká a že opravdu netuší, jak se to mohlo stát. je přitom moc sladký.
jinak jak jsem tady zoufale volala po řešení na noc, protože já prostě opravdu potřebuju palicí do hlavy, abych dala dítě na nočník: kalhotky imse vimse organic plus 1 plena vrstvená od bambino mio plus jedna bambuska baby lucy, uff, to vydrželo až do rána (jura spal 11 hodin v kuse, áááááááááááááááááááááááááááách)

sonulah
21. říj 2008

11 hodin v kuse? na to Jáchym potřeboval hexu 😅 jinak si to ani nedovedu představit 😉
paráda, že to máte vyřešený, já se bohužel taky zařadila do klubu "nevzbuditelných matek" s "ráno-počůranými dětmi", ale savý plíny máme, tak je alespoň využijem 😎

kili
21. říj 2008

lenka, ten výraz "pojurá" bolo schválne alebo taký zaújmavý preklep?

ja sa pridávam do klubu nevzbuditelných matek. vnoci o 2hej sa zobudil A. a to ho stačí len trošku pochovať a spí ďalej, ale keďže sa mi to jeho mrnčanie votrelo do sna, tak som spala ďalej a došlo mi to možno tak po pol hodine. keď som pre neho išla, tak začal plakať a to zobudil S. No skrátim to, napokon na miesto jedného pochovania sme ich uspávali 1,5h, kým mi došlo, že to nemá význam, lebo A. je proste už zobudený. tak som ho zobrala a hral sa pol hodinu, potom som ho dala do postielky, chvíľku bola s ním a odišla, chvíľku mrnčal ale potom konečne zaspal. Ale aspoň že spali do 10tej.
u nás zas kakanie u S. 0 bodov. zas nechce. len pár dní spoluprácie, to aby mi ukázal, aké by to bolo fain 😠
a A. vie kakať tak peknú úhladnú plastelínu. Aj keď to ide do plienky, zadok má čistý, hovienko pripláclé o plienku ale dá sa krásne odlepiť 😀 , fakt ako keď prilepíte plastelínu

s.arik
autor
22. říj 2008

já jsem obvykle snadno probuditelná. zrovna dnes ovšem neuspatelná. asi mě tak rozrušilo setkání s borou nebo co?!!!

😀

lenkakt
22. říj 2008

pojurá je schválně ;) vždyť je to jura.

kili
22. říj 2008

lenka, myslela som si 😀

kisska
22. říj 2008

Ahojte, nasla som to prvy krat, vyzera to celkom zaujimavo. Priznam sa, ze som citala len uvod a potom par links. Poradite mi niekto, ako na to s mojim drobcom? NIe je uz na to velky? Nam sa zatial dari len to, ze ked mu treba kakat, tak tlaci uz chvilu dopredu, tak viem, ze ho mam rozbalit a ked mu potlacim nozicky, tak sa lahsie vykaka. Takte uz vyse mesiaca sa nepokakal do plienky (ani sme nevedeli, ze je to BKM, aj ked len ciastocna 😉 ). Poradite mi niekto ako na to aj s cikanim? Lebo to sa nam zatial dari len obcas, ze ked ho rozbalim (po zobudeni, alebo po papani), tak mu fuknem na pipika a ked mu treba, tak sa vycika (z chladu)...Dakujem

milwa
22. říj 2008

kisska, asi by bylo dobry zavest nejakej ten curaci zvuk a pri curani ho rikat. A pak, az si ho asociuje s curanim, tak ten zvuk rikat i ve chvili, kdy si myslis, ze se mu chce, aby vedel, ze muze... Jinak davat curat po probuzeni a snazit se odpozorovat, za jak dlouho po jidle cura a obecne jaky ma pres den intervaly...

audreyd
22. říj 2008

takže od včerajšej pochvaly sme zaznamenali tri riadne dávky do plienky... budeme radšej len čítať ☹ 😖

sonulah
22. říj 2008

kisska, dobře jsi začla, tak ať zdárně pokračujete... a na začátku týhle stránky se podobně ptá k284 😉