Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

somik
3. črc 2009

matilko, Honzík čůrá dopolende snad pořád, někdy i po 5 minutách, jak kdy. Odpoledne ale skoro vůbec nečůrá, během 3 hodin jsme 3x kojili, čůrali 2x a jednou kakali. Ale je možné, že všechno spotřebuje, tedy myslím co se týče kakání, Domča kolem 5 měsíců kakal 1 za 9 dní a dr říkala, že všechno spotřebuje, že prý měli mimi, co nekakalo 30 dní, tak ho poslali na vyšetření do Prahy a tam mamině prý říkali, čemu se diví, když to prý všechno spotřebuje 😨 , že je to normální 😕 .

labutka
4. črc 2009

ahaaa, to klbko chápem.
ja mám ale tie vlhcené obrúsky po ruke, no skúsim si tam dať namiesto nich kotúčik wc papiera.
a jak presne vám deti "hlásia" že chcú cikať alebo kakať? ja poznám na adamovi že chce kakať len tak, že pri kojení začne tlačiť, vidno mu to na tvári. dnes doobeda som ho nestihla odbaliť, tak kúsok kakal do plienky. ale ráno sa mi darí vždy do číňáku, to sa teším. každé zachytené kakanie mi ulahčuje robotu z látkovkami. 🙂

somik
4. črc 2009

Mě Honzík hlásí tak, že kňourá, jakoby něco chtěl. Dřív, než jsme začali BKMkovat, tak jsme mu furt cpali dudlika a chovali a hladili a on pořád kňoural a ono se mu jen chtělo čůrat... no kdyby tohle už učili v porodnici, tak by bylo spokojených miminek a maminek 🙂 . Kakání nehlásí, my kakáme zásadně při nebo po kojení a to se pustí prsa upřeně se na mě zadívá a hodí petardu. Dneska si to leží na zemi, hlídá taťka, já vařím v kuchyni a Honzík začal kňourat, tak říkám, že chce čůrat. Tak ho taťka chvíli držel, ono nic. Pak dostal oběd na stůl a Honzík zas kňoural, tak si ho taťka vzal k sobě na gauč bez plínky, nahatýho a bez podložky a Honzík spokojeně leží, nic neříká až za chviličku si prdne a zas flek na gauči... 😝. Hlásí různě, kňourá, volá, pofňukává a někdy až začne plakat, ale jakoby naštvaně. Někdy nezahlásí vůbec, jen se tak zadívá a čůrá... Jo, BKMkování neskutečně ušetří práci s plenkami, to je fakt a hlavně mě to čůrání na nočník neskutečně potěší 😀 .

matilko
4. črc 2009

labutka, ja nepoznám nič 😀 takže ja neporadím, u nás to je pokus omyl 😉

ro.le
4. črc 2009

Znovu prosím o radu jak na MokoMidi. Vy je nikdo nepoužíváte???

somik
5. črc 2009

ro.le, co je to MokoMidi? To neznám...

ahojcek
5. črc 2009

Ahojte, baby,
náš drobec má už sedem mesiacov. Drvivou väčšinou používame látkovky. Veľmi rada by som sa pokúsila o BKM (aspoň čiastočnú), ale ... mám obavy, či už nie je "neskoro" = predpokladám, že to bude ťažšie. Máte tu niekto skúsenosti s neskorším začiatkom tejto metódy?

janadean
5. črc 2009

Ahojte maminky,

Tak já se k Vám přidam. Také jsem začala svého malého čůrat na nočník asi pře třemi týdny a můžu s radosti říct že mi tam ted čůrá pravidelně a už se nám podařilo i kakat. Já osobně nepoznám kdy se chce malemu čůrat ale vím že čůrá hned jak se vzbudí a nebo po kojení tak to hned zkouším a vždycky se mi tam tak to minutky vyčůrá 🙂.

ivka000
6. črc 2009

ahojte
my sme začali dávať malého na nočník ked mal asi 7,5 mesiaca. zo začiatku to vyzeralo všeliako nechcel tam sedieť tak som ho zabávala ale asi po týždni ked som rozmýšlala nad odložením nočníka na neskoršie tam začal cikávať. v poslednom čase tam začal aj kakať ale len občas ale aj to je niečo. dávala som ho tam vždy ked sa vyspinkal alebo napapal a teraz ciká skoro hned ako ho tam posadim. netreba to vzdávať a len skúšať podla mna je lepšie postupné privykanie a potom razom ako dvoj ročné učiť ktoré má už svoj rozum

zifka
6. črc 2009

ahojte babeny, tak my bezplienkujeme, teda snazime sa asi od tretieho mesiaca, ale posledne asi dva tyzdne mi babo nic nesignalizuje. Predtym aspon pred "akciou" vydal zvuk a teraz je ticho aj pocas akcie. Nemate s tym daku skusenost? Ze ci sa to zmeni alebo kedy. Teraz ma 5 mesiacov.

s.arik
autor
6. črc 2009

zifko, netuším, Mirka nedávala signály prakticky nikdy, ale stačilo nám časování 🙂

momentálně (asi tak tři měsíce) je přes den zcela bez pleny, nehody jedna denně nebo méně, na sedací nočník chodí úplně sama bez řečí. na noc má disaní natahovací vlňáky s jednou vv, páč se tak každou druhou noc počurá...

matilko
6. črc 2009

sarik, prosím ťa, môžeš tu to načasovanie popísať, neviem, či to tu už popísané bolo, dlho by som musela hľadať, dakujem

zifka
6. črc 2009

matilko, ja napriklad maleho davam nad nocnik vzdy pri dojceni, lebo to viem takmer na 100 %, ze sa mu nieco podari. A este vzdy po zobudeni. Ale aj tak z 20 curani chytame mozno 6-7 a rekord bol 9 minutych plienok za den... Ale aspon nieco 🙂

somik
9. črc 2009

Holky, musím se vám pochlubit, Honzík dneska nepočůral ani jednu plínku 😎 🙂 😉 ! Všechno skončilo v nočníku, taky v hrnečku v čekárně u dr. a pak venku na silnici mezi auty... nikde totiž nebyla poblíž travička, kterou by počůral 😀 . Rekord jsme měli za den tři čůrnuté plínky, tak dnes ani jedna, jsem zvědavá, jak dlouho mu to takhle vydrží, tedy hodně záleží na mě, když třeba luxuju, tak prostě hlášení neslyším 🤐 a pak je čůrnutá plnínka nebo podložka... 😝

papol
9. črc 2009

ro.le, mám doma šité moko midi, bez gumiček, širší, než je plenka a také delší. Plenku skládám na čtvrtiny a někdy si ji vepředu více navrstvím - pro kluka. Plenku vsunu v předu pod gumu a vzadu také spolu s moko. Dobře ji stáhnu, aby u nožiček těsnila a je to. Neprotéká mi. Tak nevím. Zkus ji na tom volném konci (ty ji máš asi opačně, než ji dávám já, ale to to nemá vliv na funkčnost) zatáhnout tak, aby u nožek nic neodstávalo.

ro.le
11. črc 2009

Papol, díky 🙂 A jak staré máš dítko? Naší Marušce je sice půl roku, ale je docela drobná, jen 6,5kg. Možná to mám moc volné v pase, nevím. A od kdy balíš ze předu dozadu?

papol
11. črc 2009

ro.le, klučíkovi je necelých jedenáct měsíců a má 10 kg. Jestli máte gumu v pase velkou, pak vám to nemůže dobře držet plenku. Kdybych měla dívče, také bych balila bráceně 😉

ro.le
11. črc 2009

myslíš obráceně než to děláš teď s chlapcem? takže to tedy dávám dobře. A od kdy asi tak používáš tyhle vlňáčky?

papol
11. črc 2009

ro.le, 🙂 já začala bezplenkovat s klučíkem až v pěti měsících. Do té doby jsem o něčem takovém vůbec nevěděla. A Moko midi jsem si ušila snad, když bylo klukovi 7 měsíců, neboť ani to jsem neznala a potřebovala jsem něco jednoduchého na cestování vlakem. k tomu jsem si tenkrát ušila i ,,rychloprdky", podle rady zkušených zde 😉
Určitě to dáváš dobře. je zcela jedno, z jaké strany se dávají. Každý podle toho, jak mu to vyhovuje 🙂

weronique1
13. črc 2009

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Štvrtým dňom sa snažíme s našou trojmesačnou dcérou bezplienkovať a stále sa nám nedarí. Malú mám rozbalenú na posteli a snažím sa vysledovať signál CIKÁM, KAKÁM. Žiadny však nevidím, krpatá sa proste vrtí, hrá, rehoce, mrnčí, pasívne leží a proste čúra alebo kaká. Nijaký signál, že UŽ sa to blíži nevysiela, resp. je taký nepatrný, že ho nedokážem dešifrovať. Naozaj sa snažím, ale ... Stretli ste sa s niečím podobným? Ako ste to riešili?

kili
13. črc 2009

weroni, signáli nesleduj, časuj a tak dávaj čúrať. v provom rade, ako ju máš rozbalenú a vidíš, že čúra/kaká, tak jej povec čúrací zvuk, po pár dňoch, čo si to takto zafixuje, ju už môžeš v určitých časoch (po zobudení, po jedení...) dávať čúrať a povedať jej ten zvuk a uvidíš, že sa chytí a až potom začne ona lepšie signalizovať 😉

weronique1
13. črc 2009

kili: ďakujem za radu...mal by ten zvuk byť taký, aby ho bábo dokázalo zopakovať?

emmis
13. črc 2009

Ahoj, chtěla bych se zeptat, kdy jste začaly bezplenkovat a za jak dlouho jste si troufly nechat dítě úplně bez plínek. Já mám měsíční holčičku a pomalu začínáme, zatím sleduju signály a při kojení zkouším něco chytnout do misky. Občas se zadaří 🙂 , ale stejně používám ještě plínky.

kili
13. črc 2009

weroni, nie, nemusí. stačí nejaké slovo, zvuk, napr. čururu, a-a-a, lulu, kaka..., niekto používa ššššš (zvuk žurčiacej vody), ale to sa môže pliesť z ukľudňovaním alebo volaním na mačku

kili
13. črc 2009

emmis, plienky väčšinou všetci používajú až do kým sa dieťa fakt nezačne pýtať, t.j. do tých cca 1,5r

matilko
13. črc 2009

Ahojte! Potrebujem radu 🙂 malá konečne ako tak hlási, no v poslednej dobe hrozne plače, keď ju na čínák posadím ☹ proste plače a potom sa vyciká. Ale plače dalej, bojím sa, aby som jej čínák neznepriatelila ☹ čo mi poradíte?
A ešte jedna vec, ako sa to dá riešiť napr. na grillparty, kde je celá ulica. Viem, že malá chce asi čúrať, alebo už je počúraná, ale bojím sa to skúšať. Tak dobrá v BKM nie som, aby som fakt vedela, čo chce. A rozbaľovať ju tam na 3x mi príde pred ostatnými blbé, by si mysleli, že som švihlá 😀 keby to bolo 100 % hlásenie, tak áno, ale takto? Nám to s hlásením vychádza v poslednej dobe asi na 30 % ☹ ale už hlási aspoň niečo, bud že príde čúranie,alebo že je už počúraná.

No a dnešný zážitok, mala som ju na rukách, mám odsledované, že vtedy ma nepočúra, začne krásne hlásiť a ja ju dám na čínák, no a svete div se, zrazu počujem prúd 😀 počúrala koberec, chichi a vôbec jej nevadilo, že leží na mne.

labutka
14. črc 2009

no ja som úúúplne hotovááá z Adama. 🙂 Dnes trikrát mraučal, tak som ho šupla na nočník a skôr než som stihla niečo povedať, tak sa vycikal. 😵 Nerozumiem tomu. Nikdy som ho na nočník nedávala cikať, vždy tam len kakával. Mám to chápať tak, že takéto maličké bábo si to vie spojiť, a tam kde kaká tam sa aj vyciká? Plienky počurané samozrejme máme, alebo to bola len náhoda?

somik
15. črc 2009

labutka, miminka jsou neuvěřitelně chytrá 🙂 , až k nevíře, co? Zkusila jsem dát Honzíka na nočník, a vyčůrá se tam taky, ale špatně se tam posazuje, nechce nožičky skrčit, navíc se nám pindík opíral o stěnu, takže bychom málem čůrali ven, ale jde to, dvakrát se tam vyčůral, ale lepčí je čůrání v klubíčku, líp se to mimi drží.

matilko, co se týče pláče, tak to nevím, mě když Honzík pláče, tak e prostě nevyčůrá, navíc se pak začne vztekat, tak ho pokládám. Grillparty - já bych se na lidi vyprdla a prostě to zkusila, ať si každý trhne nohou, to už jsem se taky naučila, zezačátku mi to připadalo divné, ale už prostě svlíkám a držím, ikdyž Honzík třeba nic nevytvořím, známí třeba chtějí vidět, jak čůrá a on zrovna nic 😀 , tak neřeším, takto ho z kočárku vyndavám několikrát a vyčůrá se třaba až na popáté nebo mi počůrá plínku 😨 moje rada zní, nestydět se a prostě to zkusit, za to nic nedáš a když se Kajkulka náhodou vyčůrá, tak bude okolím obdivovaná, ona bude obdivovaná i tak, neboj 😉

lenkicka
18. črc 2009

tak po dlouhé pauze, kdy chodil jen do plíny změna 😀
přes den spotřeba asi jen 3 kousky...krásně čůráme do vany nebo venku na travičku...kakáme do záchoda nebo do číňáku..nějak mičíňák poslední dobou nemusí ☹ ...prostě paráda..doma ho nechávám nahého...máme hodně horko...tak jen čas od času utírám loužičky 😀
A dnes poprvé zahlásil, tak že jsem to pochopila, takže jsem nadšená a konečně si to BKMování začím vyloženě užívat 😀 😀 😀