Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

matilko
6. kvě 2009

Ahojte!
Dnes som sa konečne odhodlala skúsiť to bez plienok 🙂 mám malé úspechy - jeden kakoš a jedno cikanie šlo mimo plienku, tak som rada za aspoň toto 🙂 Mám ale otázku, ešte sa presne nevyznám v znakovaní malej, dnes celý deň znakovala kakanie a pritom nič, tak som zmätená 🙂 ide o to, že ju mám tým pádom často nahulatú a skúšam to. Obávam sa, aby som jej ale neprivodila nejaký zánet močáku, keď je tak často rozbalená, nožičky má v teple - ponožky, babylegs, ale čo dupka? Tú má holatučkú a po 5min aj dosť studenú ☹

labutka
6. kvě 2009

po dlhšom čase sa hlásim, zatial sme v stave, že krpatý už reaguje na svoje cikacie slovíčko. už ho nemusím dlho prehovárať, aby sa vycikal. 🙂
som sa inak zlakla, lebo som bola u našich a bola tam aj babka, a keď sme sa prebalovali, ja som adamovi hovorila nech sa vyciká, a mamča aj s babkou mu rozprávali tiež nech čurá a nech očurá aj mamu a podobné nezmysly, tak som sa bála, či mi nejako BKMku nerozhodia... 😕 a keď som im povedala že to fakt funguje a nech si nerobia s toho srandu, povedali že OK, ale dalšie prebalovanie to isté..... 😖
inak kukala som ten čínsky nočník, ale funguje to aj s chalanmi? adam keď ciká, tak mu musím pridržať pipíka, inak by to išlo hocikade.....

vikinka27
6. kvě 2009

labutka, cinsky nocnik je fajn aj pre chlapcov - tiez sice treba pridrziavat pipika, ale je to pohodlnejsie pre Tebe 😉

detickam to vacsinou ostatni nerozhodia (ony dobre vedia, kto co s nimi robi), to si potom rozhodia iba ony same 😀

labutka
10. kvě 2009

matilko... pozeram ze znakujete? ja som prave citala na znakovanie.sk, ze deti sa vedia nauciz znakovat az od 8 mesiacov....... nerozumiem...?

sonulah
11. kvě 2009

ahoj holky, tak hlásim, že u nás pořád (krom kakošů) celkem bojkot.... ale byli jsme na prodlouženej víkend pryč a spolupráce i přes spoustu podnětů suprová - nechápu.... nošenim to nebylo, protože jsme nosili a vozili cca jako když jsme doma
ale stejně mě to potěšilo, příště povezu 3x míň plín (haha 😝 😀 )

papol
11. kvě 2009

sonulah, tak to je bezva! u nás jsou poslední dobou kakoše spíš v plence 😝 a čůrání jen občas v nočníku. A kdepak ty suché noci jsou... 😀

sonulah
11. kvě 2009

jj papol, o suchých nocích se mi už jen zdá........ 😀
(bane, občas se povede, že vydrží, a občas se já trefim a dam ho vyčůrat)

evicka7
11. kvě 2009

ty jo sonulah, v tomhle já jsem pesimista, jak povezeš půlku plen, tak nebude spolupráce žádná 😉 a nebudou ti stačit

kunak
11. kvě 2009

sonu, my to mame taky tak - jakmile jsme nekde pryc tak cura i kakosi primo ukazkove. Vezla jsem ted na ten dlouhy vikend plen a plen a nakonec jsme jich pouzili ani ne 10... uz jsem si toho vsimla nekolikrat...

tak jsem mela myslenkovy pochod - 1) priste jich vezmu malo - 2) radsi ne nebo nebude spoluprace zadna 😎
evicka 😀

papol
11. kvě 2009

sonu, to se ti už chce vstávat? 😉

sonulah
11. kvě 2009

papol, no, občas se donutim... když ono je to někdy jasný (třeba je to hodinu po kojení atd.) a navíc máme často "durchnehody", když se v noci počůrá (připomínam, že on má fakt čtvrtlitrový porce moči), takže když mam sílu a třeba se nevyčůrá před spanim, tak se ooooobčas dokopu

evičko, já vim, to byl fakt jen žert, vim, že ve chvíli, kdy povezu na víkend 6 plen, tak je vytřískáme za večer 😉

kunaku, oni ty děti v tom asi nechtěj bejt sami, tak se předvádí před ostatníma dětma a maminama, jak je ta bkm úžasná a doma v soukromíčku nám na to zase zvysoka.......... 😀
ale tak kdyby to bylo obráceně, to by taky nebylo dobrý, žejo.... bysme tvrdili, jak nám dítě úžasně spolupracuje a ono by pak předvádělo bojkot jak vyšitej 😉

papol
12. kvě 2009

sonu, nám to také tak funguje. Jak jsme někde jinde... a také jsem chtěla vzít méně plenek na příště 😅

evicka7
12. kvě 2009

tak nám to takhle absolutně nefunguje, doma jakž takž, ale mezi lidma má Viktorie starosti, aby jí něco neuteklo a nějaký soustředko na svý vylučování absolutně opomíjí, takže náš krásný nový čínský nočník už zažil asi tak 2 čůrání ☹

kunak
12. kvě 2009

sonu, tak kdyby nam na to zvysoka ..........., tak by to nebylo az tak zly 😎 😀 😀
I kdyz ja si ted nemuzu stezovat - mame obdobi, kdy je mala uplne ukazkova. Mame denne tak 3-4 pliny - jen curkly... uz se "tesim" na lezeni, zuby apod 😀 😀 😀

hupcza
12. kvě 2009

mám dotaz - nepraktikuju tuhle metodu ...nějakmě to ZATÍM neoslovilo -
hlavně teď co mám prcka
není mi jasné, jak se praktikuje
znám ho - vím, že se pokadí vždy v půlce kojení - takže v takových případech postupovat jak? příjde mi nesmysl rvát ho od prsa - to je spíš teror než porozumění
čůrání so dovedu představit...po rozbalení a pár vlídných slovech se rozčůrá (u nás do plíny na podložce)

matilko
12. kvě 2009

labutka, neznakujeme, ešte je brzo, myslela som tým "hlásenie"... neviete mi poradiť, čo s tou studenou prdelkou? asi nič, že? asi len častejšie rozbalovať a zabalovať... Inak neviem, či nás nechytajú zúbky ☹ takže celá BKM pôjde niekam aj so samostatným zaspávaním, chjo...

lentilka11
13. kvě 2009

hupcza: někdo na kakání/čůrání během kojení používá čínský nočník - dá se snadno držet mezi stehny, pod zadečkem dítěte, chlapečkům je potřeba čůrání "usměrnit"
my jsme s E. přerušovaly kojení; E. se vždycky, když potřebovala, odpojila, podívala se na mě a krásně se usmála. tak jsem ji svlíkla, dala nad umyvadlo a pak jsme zas v klidu pokračovaly..
během kojení přestala kakat už dávno, cca v 4./5. měsíci

sonulah
13. kvě 2009

hupczo, jak píše lentilka - jednak, když víš, že dítě vylučuje při kojení,můžeš si předem připravit číňák nebo (platilo i u nás), že dítě, který se při kojení pouští prsu, bude kadit 🙂
o teror dítěte nám opravdu nejde........ 😅

papol
13. kvě 2009

Zdravím vespolek! To je pěkné, že sem nakukují nové a nové tváře 🙂

Hlásím, že náš M. už pěkně sám sedí na nočníku takovém tom ,,opravdovém" a hlavně hned pochopil, na co že je 🙂 Jinak nic závratně nového.

ptica
13. kvě 2009

Hlasi se dalsi nova tvar, dokonce jsem se kvuli tomu registrovala.
Mame 4,5 mesicni Mysatko (Stepanek), ktere mi uz v porodnici curalo zasadne pri prebalovani, takze si reklo samo no;) Zacali jsme teda poradne az tak pred 3 tydny, kdyz dorazil cinak, uz se nemuzu vymlouvat, ze je Stepanek na drzeni nad umyvadlem moc tezkej(8kg🙂)
Vysledek - kakani skoro jen do nocniku, curani do pleny tak 4x pres den, v noci nam jde tak pul na pul:(cura za spani v zaveru kojeni a ne vzdy mam silu jit kojit nad umyvadlo;( kdyz odtrhnu od prsa a pokousim se dat vycurat, jeci a budi tatinka. Parkrat se mi povedlo ho v zaveru kojeni decentne probudit a nechat v polospanku vycurat, nastesti usina dobre.
Dite daleko spokojenejsi, vyprdene, klidneji pije, zmizel velky zdroj nespokojenosti, komunikuje a signalizuje jak o zivot, strasne legracne tlaci a pohekava u toho, i kdyz nema co, jen aby udelal mame radost;)
Dnes - totalni opruz, poprve po dlouhe dobe kojeni v restauraci na zahradce a zkusila jsem to zase po dlouhe dobe v satku, no hruza, vubec se mi tam uz nemoh vejit a desne sebou sil, tak jsem si rikala, ze se mu to nelibi v satku, po napiti se na me tlemil a byl napadne spokojenej. No a jasne, zas jsem po case drhla prdelku a zadicka asi tak 10-ti vlhcenymi ubrousky. Proste mi to vubec nedoslo a on signalizoval taaak pekne. A hned dalsi prihoda doma, mel na nocniku erekci jako hrom a pocural mi tak dziny, ponozky, sobe ponozky a predlozku v koupelne. A v tu chvili jsem si rekla, ze by se hodila nejaka moralni podpora tady v diskuzi;)

matilko
13. kvě 2009

ptica krásny príspevok, najmä ten záver 😀 akurát ja nepodporím, zatiaľ sme BKMkovali 1deň 😒 akosi furt na to nemám (nervy, či chuť?) a v podstate neviem presne, kde začať... chjo 😖 asi kúpou číňaka, potom by som sa už nemohla vymlouvať,hm?

bubaaca
13. kvě 2009

Čaute. G dnes zdrhol z nočníka, kde sme čítali leporelá, sadol holým zadkom na parkety a za taburetkou urobil kako. Videla som , že sa čudne tvári a šup s ním na nočník, a zas zdrhal, tak sme fičali do kúpeľne nad umývadlo, ako malí. a vykakal sa poslušne a hovoril si aj kaka. Tak som tlieskala a tešila sa - ako aj inokedy, keď sa nám to podarí do záchoda, resp umývadla. Potom sme šli do obývky, ukázala som na kaku na zemi a hovorím: toto je kaka, nie na zem, kaka patrí do záchoda/nočníka alebo umývadla a G. kukal a opakoval si: kaka, kaka, kaka.
Tak chcem veriť, že je to na dobrej ceste, už len začať hovoriť to kaka pred akciou.
Ale idú mu zuby a momentálne má aj 6. chorobu, tak je chudák zničený. Cez víkend mal 40 teploty. 😖

sonulah
14. kvě 2009

ptico, ahoj 🙂
Jáchym v šátku taky signalizuje mocně (a někdy marně 😅 😀 )....
na pokaděný plínky si asi můžeš začít směle zvykat, bojkoty byly, jsou a budou.... 😉

a to potvrzuju i já, že s BKM zvlášť u malýho mimi ubyde spousta "nejasných" nespokojeností 😎

ptica
14. kvě 2009

sonulah, to je mi jasny, ze bude jeste veselo, Mysadlo se zatim prekuluje jen na bok a trochu popoleza, ale uz ted, jakmile ho zaujme treba hracka nebo rucicky, je desne tezke odhalit, ktery skrek je povidani s hrackou a ktery znamena "mami musim". Mi prijde, ze kdyz musi, tak se jakoby diva po pomoci, ohlizi se na me a u toho udela ten knik🙂
Dnes prvni pocurani plenky az v 11(vstal v pul6:() to jsem sla jsen pro satek, abych ho uklidnila, priste jdu s miminkem, to uz tu zaznelo.
A s tou nespokojenosti, ted si nadavam, kdybych zacala poradne driv (matilko a jiny vahacky!), mohla jsem mit vetsi klidek, takhle jsem prvni dva mesice vicemene stravila pobihanim po Praze se satkem, ale zase, to byste neverily, jak tvrdou mam z toho zadnici 😀
bubaaca, to uz mas rozumneho chlapa, at se brzo uzdravi. Koukam ty zuby, to je takovej evergreen.

bubaaca
14. kvě 2009

ach jaj, stale sme omrncani... ale celkom sa dari aj zachytavat potreby. Dnes po veceri uz hlasil kaka a sli sme do kupelne, uz mal sice trochu v plienke ale dokakal do umyvadla. aj rano sme kakali do umyvadla bez bojkotu. 🙂 nocnik sa nam momentalne nepaci, na wc sa vzpierame.
ach, kde su tie casy kedy bkm ficalo na plny plyn - u nas najlepsie do 4 mesiaca.Raz ako pisala sarik bkm je najlepsie do 4 mes a potom opruz opruz opruz az kym samo nehlasi a nechodi na nocnik. 😎

papol
14. kvě 2009

Ptica, my tě podpoříme 😉 nemáme to kolikrát o nic lepší 😀 , ale nejde toho vysazování nechat. To je téměř - ne-li jistota.

Zkusila jsem dnes krmit klučíka na nočníku, neboť se ukázalo, že většina kakošů se tvoří v této době. Tak alespň něco 😝

jabrunko
14. kvě 2009

ahojte dievcata, priznavam sa, ze vas zanedbavam a po dlhom case sa pripojujem ... u nas teda k odplenenie zatial nedochadza,
teda Bru je definitivne bez, ale doslo mu to asi pred 2mesiacmi, s curanim to proste nevedel dopredu, ale az mal mokre slipy, ale uz mu je to jasne, sice to "trosku" trvalo ale on ma proste ine zaujmy 🙂

Dotka zase hlasit nestiha, kakanie teda robi vyrazne, ze si cupne a riadne zatlaci, ale na nocnik ide, az ked sa jej spytam co robi ... ona povie, ze kaka a necha sa posadit na nocnik, obcas nocnik na kakanie prinesie, obcas ho prinesie po akcie s tym, ze :"kakala"
curanie ignoruje, proste si cupne a uz je mlaka, ja to na nej vidim, az ked je akcia a tiez mi povie, ze "kaka" ... ale verim, ze to Dotke docvakne skor ako Brunkovi

Vennon - v noci pouzivam cinak stale, mam ho po ruke a aj ked je Dotka riadna baba /asi 13kg/ na nocne curanie to staci, mam pre istotu aj navlek aby neprestrelila a aby ju nestudilo 🙂

jabrunko
14. kvě 2009

a este som chcela pozvat, kto pojdete buduci tyzden okolo Banskej Stiavnice, zastavte sa
www.antikvariatik.sk/porod
v piatok by som chcela pokecat s mamickami, co nosia, latkuju a bezplienkuju, tak ste vitane ... zoberiem aj Mokoshop 🙂

bubaaca
15. kvě 2009

no predcasne som sa tesila, rano sme sa posr... do plienky. Samozrejme tomu predchadzalo vzpieranie sa nad zachodom aj umyvadlom. 😠

ptica
15. kvě 2009

papul no nechat toho fakt nejde🙂 je to stejne navykove jako noseni. I manzela to chytlo, davame curat i venku na prochazkach, nakupech.
Na kojeni nad nocnikem nemam moral, hlavne v noci 😀 troufam si akorat na kojeni nad umyvadlem, ale vetsinou se stejnak proberu k nejake akci az je myska uz pocuranej (po kojeni pak uz nechce), hlasi daleko decentneji nez hlad a moje usi uz nejsou tak citlive jako v sestinedeli...
Dnes zautocil naplno prvni ZUB!!! Uz se dere ven. Teda velmi rada jsem ho dnes propujcila mamce (taky dava curat). Dle ni jsem jecela vic, no nevim no, to je jako jeste mozne?? ☹ Ale snaha je urcite, cura pekne.