Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
11. pro 2010

@lmm s tim povarenym jablkem je to udajne tak, ze to proste potom neni tak vyrazne, takze pripadne alergicka reakce by nebyla tak silna. Ale uprmine taky jsem koukala, kdyz mi to tenkrat nekdo rekl. Kazdopadne jablko jsme potom taky nevarila, presne z toho duvodu jak pises, ze v lastne v jablku uz potom nic nezustane 😀

michaela80
11. pro 2010

Ahojte...Tiez som popri latkovani zacala s BKM, kedze malinka mala problem s kakanim...vykakala sa iba pri rurke az raz som ju dala do klbka a islo to aj samo a nemusela sa trapit.. Kakanie viem vystihnut lebo tam mi dava jasne signaly ale cikanie sa mi nepodarilo ani raz...Dufam ze tie signaly sa raz objavia a ze sa nam podari aj cikanie..ale zatial som vdacna aj ja za to kakanie aspon nemusim kapsovky zapierat 😉

sussanah
11. pro 2010

@michaela80 Ahoj 🙂 Ja myslim, ze zacit s kakanim se super zaklad, cokoliv navic ber v podstate jako bonus 😀 V tom klubicku to fakt hodne pomaha. Vcera jsem byla u kamaradky, ma 2m kluka, akorat se chystaji na bkm, tak jsem maleho nosila a ukazovala ji polohu a on se uplne paradne vyprdel a vykakal, i kdyz byl obleceny, proste mu ta poloha vylozene sedla 🙂

jitka_
11. pro 2010

Tak ráno měla prdelku zase červenou a dokonce kolem i pár pupínků. Tak mažeme a zase se to zlepšilo. Tak ji v noci přebalím víckrát, i když se teda pokaždé vzbudí, no naštěstí zase hned usne.
S tím jídlem to mám taky tak vymyšlené, že do tlakáče hodím maso a zeleninu, to je za 15 minut uvařené, samostatně uvařím těstoviny a rýži a pak to s masem různě zkombinuju a udělám z toho víc druhů jídla a zamrazím. Tak jsem zvědavá, jak to bude malé chutnat.

lmm
11. pro 2010

@michaela80, my bezplenkujem už deset měsíců a taky jsme v podstatě jen u kakanců, tak buď klidná 🙂. Taky jsme chtěli Viktorku, hezké jméno.
@sussanah, tak máš další zářez na pažbě, další přesvědčená kamarádka i s názornou ukázkou? Jen tak dál 🙂.
@jitka_ rybilka je dobrá, pokud to není úplně hrozné, snad u toho zůstaně a zlepší se to. Pak mě napadlo, kdyby to bylo hodně špatné, strčit mezi ty dvě půlky trochu léčivé vlny. Nebyly by nalepené na sebe a trochu by to dýchalo. Ale snad se to zlepší i bez toho.
Malá měla kalhotky až do půl 4 ráno, pak už jsem vyměkla, protože jsem tušila, že ráno nebudu schopná zareagovat dostatečně rychle (jsem kupodivu nejvíc hotová ráno) a měla jsem pravdu. Takže dneska je dáme zase, už se těším. Holky, nejsme my trochu úchylné? 😀

sussanah
11. pro 2010

@lmm tak to ti muzu rict naprosto presne - jsme uchylne 😀 s tou kamaradkou, nevim nakolik jsem ji presvedcilaja, ona o tom vedela, jen my jsme byli prvni exemplar na zivo, tak ji to spis jen utvrdilo v te volbe 🙂 Ale uplne me to vcera bralo to miminko, jak jsem videla toho naseho kluka velkeho, jak tam lital se psem a ja chovala to mimco 😅

misha_
11. pro 2010

@jitka_ Ja ti radim a zatim ma Beatka pekne cerveny zadecek. Hlidal ji cely den tatinek a radsi ji dal papirovku. Namazala jsem ji taky Rybilkou. V pondeli jdem k Dr. tak ze zeptam na tu niveu, ale nic jako hlnik jsem ve slozeni nenasla. Ale nejsem zadny chemik. Jidlo taky radsi varim. Dvakrat tydne si uvarim ruzne druhy zeleniny a ryzi a dam si to do formicek na led a pak rozmrazuju a ruzne to micham. Ted uz teda zeleninu necham den dva i v lednicce, ale maso si varim do zasoby porad. Predevcirem jsem Beatce dala lehce rozvarenou ryzi s nastrouhanou mrkvi a snedla to pekne. Tak uz asi prestanu mixovat 🙂
@lmm Uchylne jsme urcite, protoze dnesni norma je dite v papirovkach do dvou let 🙂 Vetsina mych kamaradek je zatim bezdetnych, jsem zvedava, jestli zkusi bkm, az budou mit mimca. Zatim jsou z toho okouzlene, jak to funguje a pry o tom vsude vypraveji. Mozna taky koupime kalhotky. V noci se Beatka budi na zachod bez problemu, jediny problem je v tom, abych se ja probudila vcas. Treba by me to donutilo.

lmm
12. pro 2010

@misha_ myslím, že doktorky se ani nemusíš ptát. Jediné, co o tom bude vědět, je to, co se dočetla z reklamy na niveu 🙂. Dívala jsem se, číslo už nemám ani na jednu tu kosmetičku, takže bohužel nezjistím. Jedině zkusit zagooglit. S tím hliníkem jsem to jen střelila, už si to fakt nepamatuju. Kdysi jsem si začala psát seznam těch škodlivých kosmetických přísad, ale jak mi bouchl počítač, bouchl i seznam. Bylo to fajn, vždycky jsem výrobek porovnala se seznamem a věděla, jestli to můžu koupit nebo ne. Do kalhotek jdi, je to fajn 🙂. Dneska už jsem jí teda dala plínu kolem půlnoci, protože se nevyčůrala a já měla špatné tušení. A správně, když se probudila ve tři, byla už durch. A já budu muset přestat kojit, než mi ukouše prsa úplně, takže to všechno asi půjde do háje, budem na plínách a hojdat a hojdat a hojdat...

jonki
12. pro 2010

ahojte baby som tu medzi vami uplne nova....chodila som obcas pocas tehu (aj pred tehu 😀 ) nakukat...kedze ma zaujimali latkove plienky a AP...a tak to nejako slo...ze som sa dostala az k BKM...
mame doma cerstveho mrnuska...a uz trikrat sa mi stalo ze ricala ako tur tak som ju polozila nad misku a bud sa vypisala alebo aj vykakala... 😕
ja som nejako velmi neplanovala bezplienkovat...ale ked vidim ze jej to takto ide lahsie...tak preco by som jej nepomohla 😵
.....lenze o bezplienkovani viem zalostne malo....viem ze existuje nejaka kniha...a rada by som ju precitala...ponukam na vymenu moju Koncept kontinua ak by ste mali niektora zaujem a este ste necitali 🙂

jitka_
12. pro 2010

Tak dnes už má prdelku lepší, tak snad se jí to přes noc nezhorší. Ale měli jsme další kakací nehodu. Ležela v postýlce na bříšku a najednou začala vřískat, tak jsem ji rozbalila a děsnej kakanec. Muselo jí to uniknout, protože když tlačí, tak se pak i vyčurá a plenka byla suchá. Nechala jsem se zlákat, přišel kupon na 50% slevu na hotové kaše hami. Tak jsem koupila mléčnou bez příchuti, ale není to husté jako kaše, je to tekutý mlíko s 10% rýžové kaše. Měla to včera jako poslední jídlo a dneska kakala na řídko a pak ta nehoda. Tak si říkám, že to mohlo být tím.
A přidávám se do úchylného klubu 😀

lmm
12. pro 2010

@jitka_ jen doufej, že to je tím jídlem. pokud si pamatuju dobře, malá má něco před půl rokem? To my jsme začali prát kakance běžně ☹. A vítej mezi úchyláky.
@jonki, vítáme Tě, určitě se tady objeví někdo z holek, co mají knížku doma, já jsem čerpala ze stránek http://www.pejashop.cz/ , bylo tam toho dost.

jitka_
12. pro 2010

@lmm Malá bude mít v sobotu 7 měsíců. Jsem sama zvědavá, protože čurání se nám hodně zhoršilo, dneska jsem každou chvilku přebalovala, i když teda pustila aspoň trošičku, stejně byla zase za chvilku počuraná. Úspěchy máme, do nočníčku čurá hodně, tak uvidím, jestli se to zasekne. Zuby pořád nikde, tak to možná přijde s tím.

mamusia
13. pro 2010

@jitka_ to moze byt tymi zubami,aj moja mala mala redsie hovienko a potom asi po 2tt sa ukazal zubok (a furt tam je iba jeden zatial 😠 😀 ).

No co sa tyka nasho cikania,necikania - odplienkovania... 😀 tak sme na stupni,ze cely den sa strieda,ze je to niekedy ok,niekedy bojkot,no co viem,ked stihnem rano prist nacas za nou,tak sa vycika do nocnika a ma suchu plienku,ak nestihnem,tak je mokra,no celu noc vydrzi necikat - tak aspon tato viedza a uspech v tomto 😉 Kakanie tiez dost tazko odchytavam,bo vacsinou mi nechce sediet na nocniku,jedine,ze ju zabavam rozpravkou v TV (mame TV Bebe,najlepsia vec,co ukludni nasu malu,ked je zla 🙂 )
Kupili sme jej velkacsku postel a postielka je uz pripravena pre druhe mimi - a samozrejme,aj cinak pod nou,moc sa tesim na to,ked uz v nemocke budem odchytavat kakanie - dufam,ze na mne nebudu pozerat jak na blazna - najma sestricky 😖 😀

misha_
13. pro 2010

@lmm Chtela jsem se te zeptat na ty kalhotky. Davas do nich jeste nejakou vycpavku - plinku apod.? Nerada bych pri nehode prevlikala uplne vsechno.
@jitka_ Urcite to ma z toho noveho jidla. U nas se bkm razantne zhorsilo s prikrmy. Dlouho ji trvalo, nez zpracovala, co se ji v brisku deje. Bojkot u vas urcite nebude 😉
My jsme dneska meli hovinko na zemi v obyvaku. Prisel na navstevu synovec a nejak mu uniklo pri prebalovani. Nikdo jsme si toho asi hodinu nevsiml. Jeste ze ho deti nenasly. Brrrrrrrrrr.
@jonki Knizku nepotrebujes. Jak jednou zacnes bezplenkovat, uz s tim nejde prestat a jako kontinulani matka budes vzdycky vedet, co delat 🙂 Ale vazne, vsechno podstatne najdes na netu. Drzim palce, at se vam dari.

lmm
13. pro 2010

@misha_ nedávám do nich nic. vedle postele jsem si nachystala hromádku s náhradním prostěradlem, oblečením a dekou 🙂. Dnes chci zkusit uspat po prvním probuzení bez kojení, tak asi budem převlíkat 🙂.

misha_
13. pro 2010

@lmm Ja uz taky v noci nekojim. Vetsinou to jde docela dobre, staci dudlik, obcas si lokne vody a spi. Ale davam ji po kazdem probuzeni na zachod. jinak by neusnula vubec.

jitka_
13. pro 2010

Díky moc všem za rady a za podporu 😉 Dneska zase krásně kakala donočníčku, ale to čurání je fakt hrozný, sice se nám daří chytit opravdu hodně do nočníku, přesto máme hodně počuraných plenek. Ale co, pračka to vypere. Dnes jsem navařila maso, těstoviny a rýži a různě jsem to namíchala se zeleninovýma přesnídávkama. Tak zítra to vyzkouším, jestli to bude malé chutnat. Příště už bych uvařila i tu zeleninu a měla by všechno domácí. Jen mám obavu z té zeleniny z obchodu, jestli to není chemicky ošetřené. Zatím bych stejně vařila jenom mrkev (tu mám naštěstí od mámy ze zahrádky), brokolici, trochu květáku a trochu brambor, cuketu a jinak mě nic dalšího nenapadá.

@jonki Chtěla jsem Ti napsat přesně to stejné jako misha 🙂 Pokud jsi začala, tak fakt žádnou knihu nepotřebuješ. 😉

lmm
14. pro 2010

@misha_ já kojím, někdy i sedmkrát 🙂. Celou noc mi spala někdy do pěti měsíců. Ale teď se to nějak lepší. Jen si říkám, že když ji přestanu kojit i v noci, tak bude dehydrovaná. Přes den už kojím jen dvakrát a ona vůbec nepije. Na záchod mi v noci jde jedině po kojení, jinak se šíleně vzteká. Tak to máte lepší.
@jitka_ já jsem navařila zásoby v létě ze zahrádky, teď vařím z kupované biozeleniny. Hlavně kořenová zelenina aby byla bio. Brambory se prý nedají zamrazit, nevím, co to udělá, říkala mi to mamka, tak jsem to nezkoušela. Jestli zkašovatí (což by nevadilo) nebo zesládne.

jonki
14. pro 2010

@misha_
@jitka_ vdaka za povzbudenie 🙂 viem ze v tejto teme aj inde na nete je toho kopa...myslela som ze v tej knihe je to nejake skoncentrovane na jednom mieste(a ze to prestudujem rychlejsie)...ale ked myslite ze netreba, tak oki 🙂

som sa dnes rano pytala mm ci by niecomu takemu uveril, keby to nevidel na nasej E 😀 ....samozrejme ze u nas je to skor tym ze klbko je pre nu vyhodnejsia poloha ako v posteli do plienky...nechcem sa nijako viazat na to ze sa nam obcas nieco podari chytit...(a obcas schytat 😀 )

evi_
14. pro 2010

Ahojky, neustále nakukuji a postupně dočítám i diskuzi 😉 chci dočíst alespoň rok 2010 😎
Chci poděkovat za tip na změnu polohy - před umyvadlem se opravdu tolik nevteká... asi jsem to ale neměla psát, protože teď se zákonitě vztekat začne, že 😅

S knížkou jste mě nepotěšily... já si ji objednala a čekám ji každým dnem ... fakt mi nepomůže? Já na ni docela spoléhám, že mi dodá hodně odhodlání 🙂

sussanah
14. pro 2010

@evi_ vidim, ze ctes diskuzi opravdu poctive, kdyz uz jsi dosla k pravidlu BKM "pochval mimco a ono ti to vrati se vsemi dusledky" 😀 Knizka, no to zalezi, ja mam treba knizku o znakovani s miinky, sice je toho na netu taky hromada, ale me vyhovuje mit to vsechno v jedne knizce a cist to najednou 😉

sussanah
14. pro 2010

Jinak teda nevim, co se deje, ale maly zacina mit zase sem tam nehody 😒 Proste on uz si zacina hrat fakt docela intenzivne, vzdycky se soustredi a pak se zapomene. ale teda jeste ani jednou nebyla nehoda, jakoze by se uplne pocural. Vzdycky jen udela kolecko na slipech a utika na zachod 😅 Ja uz ho nevysazuju pravidelne, nechavam to uplne na nem, at si zvykne kontrolovat se sam. Co myslite, mam ho radeji davat pravidelne? vydrzi mi tak 1-2h, jak kdy.

liduska.zap
14. pro 2010

Ahoj holky,
taky se přidávám mezi úchylačky - už skoro o ničem jiným než o tom kakání nemluvím 😅
Jak vás tak čtu, tak začínám litovat, že jsem si v létě nezamrazila nebo nezavařila víc zeleninky ze zahrady. Ale aspoň máme ještě dost vlastní mrkve a ve sklepě plno brambor a jablek.
Jinak se musím pochlubit, že už se mi taky podařilo získat pro BKM jednu kamarádku - už taky kakají do umyvadla 🙂
Čurání se mi taky zatím nedaří chytat, jen vyjímečně a to přebaluju fakt často. Tak jsem zvědavá, kdy se to zlepší.
Omlouvám se, že odbočím od tématu - stalo se vám někomu, že dítě nechtělo být v šátku ?(myslím, že většina z vás tady šátkuje, že?) Dost mě to trápí, nevím, v čem je problém, ale malá mi začala totálně bojkotovat šátek, už to trvá víc jak 2 týdny, kdykoli ji tam dám (samozřejmě napapanou, odpočatou, klidnou), tak spustí řev, jak kdybych ji mučila a musím ji za chvilku zase vyndat. Předtím jsem ji občas nosila - tak obden a docela to šlo, někdy si kňourla, když jsem ji do šátku dávala, ale pak se uklidnila a vypadala docela spokojeně, většinou za chvíli usnula, v poslední době je to ale hrozný. Mrzí mě to, protože ji nechci nechávat moc dlouho samotnou v postýlce, ale občas prostě musím taky něco dělat a nemůžu ji mít pořád v náručí. ☹

lmm
14. pro 2010

@sussanah, takové nehody se mi stávají i u tříletého, když se hodně zabere do hry, neřešila bych to. Často se to taky stává, když je dítě nachlazené. Neznamená to, že si neumí říct na záchod nebo že nechce, ale že na to v zápalu hry zapomene.
Malá zjistila, že jsem hrdá, že nosí v noci kalhotky, a přestala mi chodit na záchod i v noci. Fakt jsou to chytré hlavinky. Takže má kalhotky od osmi do dvanácti, pak se odmítne vyčůrat, tak jí dám plínu, tam to pustí. Srandy kopec.

lmm
14. pro 2010

@liduska.zap, stávalo se mi to taky, mám teda manducu, myslím, že zrovna v tom věku kolem 2-3 měsíců. Nechala jsem ji odpočinout asi týden a pak jsem zase začala nosit a už to bylo v pohodě. Mezitím ji můžeš dávat k sobě někam na zem na deku.

mamusia
14. pro 2010

@lmm hej,davas jej gatky na noc? Super! Moja mala vydrzi celu noc necikat,no zalezi len odomna,ze kedy pridem rano,ked ju nepocujem dost skoro vo vysielacke,tak pusti po plienky,inak vydrzi...... Musela by som si asi ja davat budik,aby som ju stihla dat nacas vycikat,ako sa zobudi - no to sa mi nechce 😅
@sussanah ak sam uteka na zachod,aj ked si uz cvrkne,tak to je len dobry znak,ze si to uvedomuje,takze to nechaj na neho - som na Vasfakt hrda! Uz aby sme aj my boli tam 😵

sussanah
14. pro 2010

@lmm @mamusia taky prave myslim, ze je to v podstate v pohode, ze to nepusti cele a pak hned ukazuje a fici na zachod. Ale uz nejakou dobu jsme byli na tom fakt uplne za sucha, ted je tak 1x za 1-2dny. Ono se i starsi deti obcas zapomenou, to je pravda. Venku se mu to ale nikdy nestalo, tam si dava extra bacha, ale doma pri hre, nebo ted prisla navsteva, tak to bylo tolik zajimavych veci kolem, ze to proste vsechno nezvlada osefovat 😅 Vim zase, ze kdybych ho davala pravidelne ja, tak by bylo 100% sucho, ale zas jsem uz slysela pripady, kdy maminy tak pravidelne vysazovaly deti, i kdyz uz mely z toho rozum, ze se jim pocuravaly i v 5 letech, protoze kdyz jim nikdo nerekl, ze se maji jit vycurat, tak proste sami od sebe nesly. Tak jo teda, opet nachystam nahradni teplaky a budeme prevlikat 😀 Diky 🙂

sussanah
14. pro 2010

@liduska.zap kdyz bylo malemu 2m, tak jsem ho davala do satku tak 1-2x tydne, jinak moc nechtel. Navic byl hodne blinkaci, tak to bylo o to slozitejsi. Proste radeji preferoval byt v naruci. Ale jak trochu povyrostl, tak neco mezi 3-4m jsem ho zacala vazat do normos krize s kapsou (maly byl hodne pevny, brzy drzel krasne hlavicku) a to uz se mu libilo, potom jsme presli na nositko a teda nejvetsi laska byla v noseni mezi 5-10m, to si vazne hrozne uzival 😀 Ted uz zase jen obcas, uz radeji chodi, do nositka chce jen na chvili, aby si nozicky odpocaly, ale jinak slape. Takze za sebe rikam, dej tomu cas a obcas vyzkousej 😉

zlilly
14. pro 2010

ahoj. uz na vas nejakou dobu nakukuju, malej ted spi, tak mam i cas psat. my zkousíme BKM asi tak 14 dni, nijak ortodoxne, proste ho dame po probuzeni a po krmeni na hrnecek a on se nekdy vycura, nekdy ne, parkrat se i vykakal. signaly asi moc poznat neumim, pripadalo mi, ze signal je, kdyz se zniceho nic zacne kroutit a protahovat, no nekdy chce curat, nekdy je to hlady 🙂 ale celkem spolehive zahlasi, ze uz je po vsem. 😀 to uz umim poznávat, takze ubylo plače a neni dlouho v mokrym. kdyby nic jinyho, tak aspon tohle.
malej se zda spokojenej, predtim nez sme zacali, tak se dost casto pocural nebo pokakal pri prebalovani, tak sme ho zkusili davat na hrnicek a ono to kupodivu docela funguje.
akorat me prekvapilo, jak ty deti curaji desne casto. kdyz si predstavim, ze driv to mel v plence a lezel v tom, tak su ted vazne rada, ze lip vim, kdy tu plinu vymenit.

lmm
14. pro 2010

@mamusia, no dávám, ale je fakt, že se moc nevyspím, říkám si, když se vrtí, počůrá se, nepočůrá? A tím, že mi zase bojkotuje noční čůrání, jí je můžu nechat jen do prvního kojení. Ale ono to zas přejde, stačí, aby mi na tom přestalo tolik záležet 😀 .
@sussanah, držím pěsti, aby to brzo přešlo. My jsme takhle převlíkali skoro tři měsíce, když se narodila malá. Určitě bych to už nechala na něm.