Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

misha_
16. zář 2010

@jitka_ Kdyz jsme nosili v novorozenecke vlozce, vzdycky jsme meli rozepnuty ten zip. Jinak by to asi fakt moc neslo. Beatka se tam vesla urcite az do tretiho mesice, kdy mela pet kilo. Kapucku jsme jeste nepouzii ani jednou. Kdyz byla malinka, byla cela schovana uvnitr manduky. Ted uz sedi normalne nozickama ven, hlavu ma taky skoro celou venku (ma 67cm), ale jak usne, cela se tak jako zmensi a stahne do manduky. Myslim si, ze na tu sponku by to slo pridelat. Jednou jsme to zkouseli a trochu to skrti (kdyz nosis na brise)

jitka_
16. zář 2010

@misha_ Tak uvidím, jestli tu vložku ještě zkusím s tím rozepnutím. Já dávám látkové pleny a když dám tu barevnou bambusovou kikko, tak je to hned poznat, že je v té manduce výš.

misha_
17. zář 2010

@jitka_ Velkych latkovek jsme vyuzivali, kdyz se nam Beatka nevesla do vlozky a ze zapunte nevidela. Sedela si jak na polstarku.
Pred chvili jsme se vratili z plavani. Dokonce tam meli malinkate nocnicky a povedlo !!! se Beatce do nej vycurat. Meli jsme plavky a podle pani instruktorky je to jedno. Staci je pry vydezinfikovat.
Vcerejsek byl absolutne tragicky. Za cely den se mi podarilo chytit jedno curani rano po probuzeni a jedno venku, jinak slo vsechno do pliny. Jeste za cely den nebyla na velky, tak jsem ji porad hlidala a kazdou chvili rozbalovala. Podarilo se az dneska rano. Mohla by to mit po spenatu? Jinak kadi bezne nekolikrat denne.

delfi
17. zář 2010

ahoj holky hlásím se po delší době, měla jsem v práci kalup 😖 . koukám, že se řeší manduca - my taky nosily až asi do 3 měsíců v novo vložce s rozepnutým zipem. ta kapucka se zapíná do těch černých sponek na popruzích (ty jsou i posunout nahoru dolu) a zapínáš to tam těma černýma gumičkama. jinak si tu kapucku nastav hlavně těma knoflíkama naspod protože, když bys dala ty sponky moc vysoko tak by tě ta kapucka mohla řezat do krku. jinak já i manžel nosíme ty popruhy překřížený, přijde mi to takový uzavřenější a stabilnější - zkus a porovnej.
já se k naší BKM radši nebudu vyjadřovat, protože jakmile bych se pochválila tak se to hned zhorší ale nadávat taky nemůžu. 😀

@misha_ je normální že se jí to kakání mění ne až tak kvůli špenátu ale kvůli změně stravy.

luvie
18. zář 2010

holky, ahoj. Kačce asi konečně rostou zuby - u nás to znamená to, že poslední týden dost špatně spí hlavně v noci - usíná mizerně u prsa, jako vždy, ale nejsem schoppná ji přenést do pelíšku... když se to konečně podaří, do půl hod. probuzená a pak už spí u nás ve velké posteli, ale chce mi spát na hrudníku přisátá na prsíko... furt se vrtí, občas se vzbudí a pláče, plenka počůraná durch... v noci teď přebalujeme i 4x, ráno je plenka taky úplně cmokrá...přes den je to trochu lepší, tak jako normlně, ale kakča teď byla trochu nevrlá, tak jí kolikrát radši nechám plenku, ať ji neotravuju na nočníku, nebo jí převlékám jen punčošky... taky místo obvyklého kakání jednou za 2-3 dny, teď bylo kakání i 3x denně... často do plenky.... ale zuby furt nikde 😀

jitka_
19. zář 2010

Tak mi dneska taky nic, pořád jenom přebaluju. 😒

lmm
19. zář 2010

@jitka_ tak vidím, že manduce přicházíš na chuť. ty gumičky se dávají za ty plastové sponky na popruzích, ale mně to pořád sklouzává níž, ještě to musím nějak vymyslet.

lmm
19. zář 2010

aha, teď vidím, že se to za těch pár dnů kapánek posunulo jinam, než to mám v PC, pardon .-).

sussanah
20. zář 2010

Ahoj, tak my jsme konecne patky z dovolene u more. Bylo uzasne a malemu to prospelo, zacal mit i suche noci 😵 Vecer se vycura pres spanim, potom tak kolem 2-3h chce k nam do postele a spi hned dal, potom kolem 4-5 nakojim, potom dam vycurat a zase spi. A pres den jedeme ve slipech, na spani plina, ale vetsinou tak max 2x denne nehoda. A na dovci jsem nemusela ani prat plinky, ani pocurane obleceni 🙂 Ale teda prala jsme pro zmenu kocar, chudak ho totiz cely poblil 😀

lmm
20. zář 2010

@sussanah, teda to je super úspěch. To gratuluju a tiše závidím 🙂. Teď jen držet pěsti, aby nepřišel žádný bojkot, a jste odplenkovaní!

jitka_
21. zář 2010

@sussanah Tak to je paráda!! To je zajímavé, jak kolikrát nějaká změna má tak dobrý vliv.

sussanah
21. zář 2010

@jitka_ u nas extra, on byl maly pri cestovani vzdycky mnohem sikovnejsi, no a dovolena mu sedla nejak extra. Zatim jsme i doma ve slipech a jsme uplne maximalne uspesni, tak uvidime dale. Snad si zase nezvykne, ze je doma a muze vesele do gati 😅

delfi
21. zář 2010

@sussanah gratuluju a tiše závidím 😵 snad se vám to odplenkování povede dřív než nám.
I když se taky musím pochlubit, že matýsek si už na tatínka (který je s ním od srpna doma místo mě) zvykl a úspěšně spolu s odplenkováním bojujou a oba to zvládaj skvěle, jen pár nehod za den. S tátou si užívá mnohem víc legrace a dal mu i řád v jídle (konečně já na to neměla energii) a krásně se rozpapal.

sussanah
21. zář 2010

no uvidime s tim odplenkovanim. Ty jsi tu myslim psala, jak ti maly nekdy v 11m taky krasne cural a byli jste ve slipech a potom se to zase zlomilo, ne? No zatim to jde, mam pocit, ze to i vnima, proste to necham na nem. Mimochodem ja ti zase tise zavdim to, ze muzes chodit do prace a manzel muze byt na rodicaku misto tebe doma. Ja bych sla pracovat hnedka, ale precejen novy barak a hypoteka na krku a mm precejen vydelava vic jak ja. Takze bylo hnedka rozhodnuto, kdo se bude starat o prcka a kdo vydelavat. Myslim, ze nas maly by taky ocenil tatinka doma 🙂

delfi
21. zář 2010

@sussanah no u nás to kolem 11 měsíce taky tak bylo a pak bojkot brutální (i s kaděním do plíny a do slipů!) ale já ti nechtěla připomínat a posílat ti jen pozitivní energii než ti možná zbytečně kazit dobrý pocit 😀
Fakt je, že jsem si oddechla že můžu zase "naplno" do práce, ale já i manžel máme "volnou" práci takže u nás to jde. navíc malýho začínáme na 2-3 dopoledne dávat do soukromých jesliček rodinného typu (max. 3-4 děti) kde se mu mooooc líbí a já mám malýho 1-2 odpoledne u sebe v práci nebo jsme na plavču. Jinak pracovat 8 hodin denně (plus 2 hodiny dojíždění do práce) bych fakt nemohla, to by bylo moc i pro mě (ze začátku mi malej straaaašně chyběl). no navíc to vypadá že za pár měsíců půjdu zase na mateřskou 😝 😅 s druhým. Manža aspoň poznal, že být doma s malým není žádný med a žádná dovolená jak si chlapi myslí 😀 , myslím že by to každýmu chlapovi i dítěti prospělo 😎

sussanah
21. zář 2010

@delfi tyjo, takze druhe? Gratulace 😵 Jakoze ja se z uspechu maleho raduju, ale porad to tam vzadu v hlave mam zasunute, jak jsi to popisovala ty 😉
No ono by to nasemu malemu urco prospelo, kdyby byl doma s tatkou, ale holt kdyz je takova prace, jaka je, tak co uz s tim. U me v praci se ted vyhazuje ve velkem, tak se ani neptam, jeslti by se tam pro me nenasel zkraceny uvazek, navic jsem mela praci, kde jsem byla furt na sluzebkach, od stolu se to delat nedalo, takze to uz vubec nepripada v uvahu 😔 Taky se uz zacinam poohlizet po nejakem hlidani, ze bych si nasla alespon nejaky pul uvazek, ale mam pocit ze mimo prahu je toho opravdu velmi pomalu. Po tom co jsme spocitali, za kolik jsou tady pul uvazky a kolik by nas stalo dojizdeni a hlidani, tak jsme navic asi 2tis v plusu, takze otazka, jestli to za to vubec stoji 😒

delfi
21. zář 2010

@sussanah zatím ještě není potvrzený srdíčko takže není nic jistý, ale děkuju za gratulaci 😉
s tou prací je to fakt mimo prahu na nic a navíc půl úvazku je na hlídání dost - jako že by tolik času hlídání přišlo na dost peněz a pak by se to kvůli 2 tisícům asi ani nevyplatilo, i když pár hodin mezi ostatníma dětma malýmu rozhodně prospělo a moc se mu tam líbí.

sussanah
21. zář 2010

@delfi tak ja teda jeste gratulovat moc nebudu, at se nic nezakrikne 😉
Jinak to vidim stejne, takze cas mezi detma zacnu resit nejakym materskym centrem a uvidime. Treba se nam taky brzo zadari a tim tuplem by jit do prace nemelo cenu 😀

jitka_
22. zář 2010

Tak jak jsme tu řešily to kojení, tak zřejmě budeme muset začít přikrmovat ☹ Malá za měsíc přibrala ani ne 150g. Ale doktorka říkala, že nevypadá jako hladové miminko, že vypadá spokojeně. Příští týden jdeme na krev, tak se uvidí.

sussanah
22. zář 2010

@jitka_ a jak stare mas mimco? Pokud pribira a hladove se netvari, tak bych mozna jeste pockala. Ono se po tom 3m uz tak silene rychle nepribira. A pokud Dr na tom netrva 😉

jitka_
22. zář 2010

@sussanah Má 4 měsíce, 57cm a 4150g. Narodila se v 37. týdnu s váhou 1870g a přibírala si nejdřív 200g týdně, ve 2. měsíci 150g, ve 3. 100g týdně a teď přibrala 150g za měsíc. Dnes jsem zkoušela ostříkávat a po dvou hodinách mám z obou prsů JENOM 50ml!! To je hrozně málo a kojím 6-7x denně, Ráno mám teda v každým prsu 100ml, ale pak fakt z obou jenom 50ml. Dnes jsem i vytáhla z mražáku zásoby mlíka, když jsem ještě měla víc, já jsem předtím měla normálně z obou 100-200ml, takže mám teď mlíka míň. Ach jo, zítra stejně jedeme pro umělý. Doktorka říkala, že ji mám pořád kojit a pak jí dát tak 20-30ml toho umělýho na dokrmení. Ona už od minulýho týdne pláče už půl hodiny před dalším krmením, takže to bylo určitě z hladu, včera jsem jí dala dřív a hned se uklidnila.

sussanah
22. zář 2010

@jitka_ no prvni, je to samozrejme jen a jen tvoje rozhodnuti. Sice je mala drobounka, ale zas uz pribrala jednou tolik co ela, kdyz se narodila, coz je krasa. To co odstrikas z prsu neni to, co by vytahlo dite, resp. co mas v prsou. Ono prvni 2-3mesice se mleko dela v prsou do "zasoby", jak jeste litaji hormony a podobne. Potom uz se mleko netvori tolik predem, ale az v prubehu kojeni, proto taky uz toho tolik neodstrikas (pokud neodstrikavas opravdu pravidelne nekolikrat denne). Ja kdyz odstrikavala pravidelne ( cca 3x denne), tak jsem byla schopna odstrikat temer celou davku, ale jakmile jsem prestala odstrikavat a zase kojit, tak uz jsem jen tak narazove neodstrikala temer nic a mleko se mi pri kojeni presto vzdy vytvorilo. Taky uz je mala vetsi, takze klidne muze mit fakt hlad. Ja taky zhruba do tech 4m kojila pravidelne po 3h, potom jsem musela casteji (hlavne teda vecer i po hodine). Rano jsem odstrikavala a tim vecer dokrmovala (cca 50ml) a vydrzela to do 5,5m a pak zacala prikrmama (rovnou dva 😅 Jen jestli zacnes dokrmovat UM, tak to zkus jen treba jen u nekterych kojeni (prave treba vecer, kdy je malo mleka), ale nedavej ji to hned, nechej ji nejdriv potrapit u prsu, at se snazi. Pokud chces kojit jeste s prikrmama, tak vam zbyva nejaky mesic a pak muzete pomalu pridavat prikrmy a ono to kojeni je uz potom mnohem snazsi 🙂
Ufffff, to byl monolog 😀

delfi
22. zář 2010

@jitka_ hmmm tak to sice nemá moc, ale když se netváří hladově tak proč jí dokrmovat umělým? to vždycky skončí tak, že s kojením je amen dív nebo později (skutečně neznám případ, kdy by přikrmování umělým neskončilo ukončením kojení 😔 ) 150g za měsíc fakt není moc, ale my jsme v tomto období taky přibírali kolem 200g měsíčně. To co odsaješ neznamená, že jen tolik mlíka máš v prsu, pokud nejsou prsa zvyklý na pravidelný odsávání tak víc než těch 50 neodsaješ, já taky neodsála a mlíka jsem měla dost. Podle mě kojíš dost málo, já kojila i 12x denně a rozhodně nedodržovala časový odstupy (že půl hodiny před kojením pláče). Je prostě starší a potřebuje častějš kojit, to je normální. zkus jí dávat častějš a ještě po kojení místo umělýho jí zkus dát to svoje zmražený a uvidíš jestli a kolik si ještě dá. jinak držím moooooc palce ať se z toho vyhrabete a spokojeně kojíte dál 😉
@sussanah jojo mateřský centra jsou taky fajn. budu držet palce ať se Vám brzo zadaří. můžu se zeptat jak se snažíte? jako jestli to jen necháváte na přírodě, nebo jestli tak nějak dodržujete a sledujete ovulaci apod.?

delfi
22. zář 2010

@sussanah hihi to jsme se ale shodly a to jsem tvůj příspěvek nečetla- si můžem říkat zasloužilé matky 😀

sussanah
22. zář 2010

@delfi ja jsem pripad, kdy UM neukoncilo kojeni 🙂 Byla jsem v maleho 3m na akutni operaci slepaku, maly byl 3dny na UM (castecne jsem se snazila kojit, ale to po operaci a bez jidla a s cerstvou jizvou moc neslo) a pak jsem se s dokrmama asi 14 dni rozkojovala a zvladnli jsme to 🙂 Ale kdyz se zpetne divam, tak mi ani neni jasne, jak jsem to dokazala 😕
S tim snazenim to zas tak zhave neni, proste jak to vyjde, budeme radi 🙂 Ono taky s mou periodou cca 6-7tydnu a stalym kojenim 😉 Kdy vlastne jdes na kontrolu?

sussanah
22. zář 2010

@delfi jinak jak to ted po nas ctu, tak jsme teda fakt chytre jak hrom 😀 Matky roku 😎 😀

delfi
22. zář 2010

@sussanah jojo matky roku 😀 ale já bych třeba takový rady jako prvomatka ocenila. jinak super že jste se rozkojili to máš můj obdiv 😎 na kontrolu jdu až 4.10. takže za dost dlouho, ale začínám mín už chutě a žravou (blbě mi zatím není...no ono to taky přijde) tak držím palečky ať vám to brzo vyjde. nám aniž bychom se snažili to vyšlo hned na podruhé - jako že to bylo v době ovulace. to je tak, když to člověk ani moc nechce tak to jde hned a když to vehementně chce tak má smůlu....

sussanah
22. zář 2010

@delfi jj my takhle prisli k nasemu malemu, vlastne jsme ani nezacali oficialne se pokouset a bylo hotovo driv nez jsme se vzpamatovali 😀 No proste uvidime, uz bych rada, ale kdyz to nejakou dobu potrva, veset se nebudu, aspon si muzeme v klidu uzivat a neresit antiko 😀 😀

delfi
22. zář 2010

@sussanah hele a jak plánuješ třeba kočárek nebo spaní apod.? prostě malýho odstěhujete do pokoje nebo mimčo si prostě bude muset zvyknout na přitomnost staršího?

sussanah
22. zář 2010

@delfi no to je jeste u nas daleko, my nemame ani zadelano 😉 Spani budeme resit az na to prijde cas, zatim spi maly s nama v posteli a vsem nam to naprosto vyhovuje. A kocarek resit nebudeme, ted uz zacina chodit, takze i kdyby se super zadarilo, tak to uz bude profi chodeca pak mam satek a nositko. Jak to planujete vy? Uz vas uz to bude za chvili aktualni 🙂