Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
1. lis 2010

@jitka_ je fakt, ze chybi objektivni informace. Ze proste existuje i jina cesta nez nechat v pline do 2 let a pak se dalsi rok divit 😔 Proste by melo byt regulerni info, ze je moznost BKM, potom davat na nocnik jak zacne sedet a pak proste pockat, az si rekne samo, coz prijde pravdepodobne mezi 2-3rokem. A pak at si kazda matka vybere, co je ji neblizsi 🙂

jankasramka
1. lis 2010

@sussanah tak to ja sa teraz normalne tesim az to nanho pride a uvidime ci dame do lavorika alebo do wc. joj, nikdy som sa tak netesila na jeho kakanicu ako teraz. dotez to vecsinou daval do bambusky, asi mu bola milsia na ritke ako ina plienka 😀 taka som rada ze som tu nasla tuto temu a vas 😉

@misha_ no este je trosku nervozny, asi ho to boli ale myslim ze uz sme za vodou. povedali nam ze cas kedy sa to ukaze je 48hod. tak to uz skoro preslo 🙂
no a z ostatnych nastrah su tu uz len skorpiony. mesto kde byvam ma najviac pichnuti skorpionom na svete. a to su take male hnede http://www.google.com.mx/imgres?imgurl=http://w... (jedovatejsie ako tie cierne). aj mojho mm pichol ked bol mensi a ked dosiel do nemocnice uz takmer nemohol dychat. vlastne vecsinou ludi co poznam s tym maju skusenost...ja sa bojim ze aj na mna raz dojde 😒
potom uz len ta cierna vdova a taky maly nhedy pavucik co sposobuje necrtizaciu tkaniv...
to je asi dan za celorocne teplo 😝

jankasramka
1. lis 2010

@jitka_
@sussanah mm ma bratranca -ten ma uz 9 rokov a tiez sa mu stava ze sa v noci pocika. nikto nechape a on si to nepameta, proste o tom nevie.... tiez mi je to divne. ale jeho mamka s tym nic nerobi, lebo cez den sa mu to nikdy nestalo.
spytam sa jej ze kedy prestal curat do plienok. mozno to ma daky suvis,ale tak kto vie...

luculele
1. lis 2010

Decka mne moja mama vravela, ze ja som sedela na nocniku uz od 8 mesiacov, takze nieco na tom pravdy bude, ze hned ako sa sedi, moze sa sediet na nocniku 🙂 dufam, ze aj mne sa to podari s dcerkou..

sussanah
2. lis 2010

@jankasramka no pokud se to stava casteji tomu 9-letemu klukovi, tak to bych ja osobne nechala prosetrit lekarem. Ale zase u nas muzou byt jine normy nez v Mexiku, takze kdo vi 😕 Kazdopadne u nas by se uz urcite zjistoval, zda se nejedna o nejakou fyziologickou poruchu, zda ma sverace mocove trubice spravne vyvinuty, jak cast o chodi pres den (pokud by to bylo napr co 30min, muze byt problem) nebo se jednoduse hodne napije, nez jde spat 😀
Chtela jsem se zeptat, jak je to vlastne v mexiku s latkovyma plinkama a bkm?

misha_
2. lis 2010

@jitka_ Naprosto s tebou souhlasim. Lobby plinovych vyrobcu je silnejsi nez - kdo by vlastne mohl mit zajem na tom, aby se deti naucily driv na nocnik? Vyrobci nocniku? Nemate nekdo tu knizku "Bez plenky"? Ja uz si to nepamatuju, ale ted jsme se o tom bavily se segrou a rikala, ze je tam nekde zminka o vyzkumu, ktery delala nejaky doktor v 60. (?) letech a prisel jako prvni s tim, ze deti do tri let nema cenu zkouset ucit na nocnik. A ten vyzkum sponzoroval Pampers (?). Nam babicky hned od zacatku rikaly, ze mame davat deti na nocnik hned, jak budou sedet a jeste nebudou umet chodit. To mi prijde dost rozumny - hur se utika 🙂 Pak mam jeste knizku cvicime s detmi a tam je, ze se maji zacit davat na nocnik v osmi - to se nauci jako reflex a ze dalsi moznost je pak prave v tech dvou letech. To je presne, jak pise @sussanah.

misha_
2. lis 2010

Jeste me napadlo, jestli jste o BKM nekdo mluvil s doktorkou. Neni treba nejake zdravotnicke doporuceni, jak ucit na nocnik? Neni to sice zdravotni problem, ale mohl by -treba prave to pomocovani, ale znam i lidi, kteri maji problem jit na velkou.
@jankasramka Nez skorpiony tak snad radsi vydrzim pul roku zimy 🙂

jitka_
2. lis 2010

@misha_ Já tu knížku Bez plenky mám, pamatuješ si to dobře, je v ní napsáno o tom výzkumu a sponzoroval to Pampers. To jsem právě měla na mysli, že někdo vymyslel jednorázové plenky a najednou je všechno jinak. A čím lepší, savější a na omak suché plenky se vyrábějí, tím se ta doba počurávání u dětí prodlužuje (a taky se vyrábějí čím dál větší plenky).

sussanah
2. lis 2010

@misha_ presne tak, nejprve je to u ditete reflex, ktery se rozvine ve vedomou cinost. Kdezto v tech dvou letech to uz musi byt na ferovku vedome rozhodnuti, coz muze byt prave ten problem 🙂
Nase dr vi, ze jsme uz bez plinky, ale nijak to nekomentovala 😅 Ani pozitivne, ani negativne, jen zkonstatovala, to je fajn.

jankasramka
2. lis 2010

@luculele presne som vcera volala s ocom a hrdo mu vysvetlovala BKM a on mi nato povedal ze vraj nas tiez nechavali na nocniku od 7 mes. a vobec nemali nejake vazne problemy oducit nas od plienok. to znie dobre, len to musim este overit u mamy, oco toho obcas nahovori 😀 😀

@sussanah on cez den funguje normalne, nema ziaden problem s castym cikanim ani nic len v noci sa pocura 😒
este som tu nepocula o BKM, ale mozno existuje, skusim to zistit.
latkove plienky je tu zacinaju fungovat ale ja nepoznam nikoho kto ich pouziva. dokonca vsetci vyvaluju oci ze co to ma maly na riti...a tiez mi to dalo zabrat zohnat ich. ale uz mam dodavatelku. daju sa zohnat bum genius a potom este jedna mexicka znacka ecopipo, tie su stokrat lepsie nez bum genius a este aj lacnejsie. ale bambusky mi museli poslat nasi, to tu bolo beznadejne, este to sem nedoslo...
inak sa tomu dost cudujem lebo tu su jednorazovky drahsie jak na slovensku....

ked sme boli u pediatricky tak tiez nechapala ze to jak je mozne ze pouzivam letkovky. somjej odvetila ze ci jej nezalezi ani trochu na tych zvysnych dvoch troch stromoch co im zostali v mexiku. no a ked sme potopm dosli znova tak sa pytala kde som ich zohnala ze aj jej kamoska z holandska to pouziva a ze s tou ekologiou mam uplnu pravdu, vraj im v mexiku chyba osveta...

mamusia
2. lis 2010

Ahojte.

Tak sa pomalicky,neisto a velmi tazko presuva z bojkotu do "bezplienkovania". Zachytavam jedno kakanie z 2-3 denne a s cikanim je to velmi biedne,asi tak 1 za den zachytim a to sa uz velmi tesim 😵 no mame znamenie velmi velke....zakazdym ako ide kakat/cikat ide za(pod)jedalensky stol v obyvacke a tam to vzdy urobi,velakrat nestihnem za nou prist a uz je po a len predomnou uteka,no uz si dnes ukazala prstikom na nocnik,ked sa uz pocikala,takze beriem to tak,ze si to uplne uvedomuje,ze uz nieco take robi a potrebuje sukromie,no dufam,ze zacne to pekne robit do nocnicka,nie vsetko do plienok..... Ja len stale tajne dufam,ze dokym pride druhe babatko,tak Zoinka uz bude bez plienok 😅

jitka_
2. lis 2010

My jsme dneska byli na očkování a malá se před prohlídkou krásně vyčurala do nočníčku. Paní doktorka podotkla, jak je vzorná 😉

sussanah
2. lis 2010

@mamusia a kde mate nocnik? Pokud nekde uprotred obyvaku, tak ho zkus presunout do soukromi/koupelny. U nas to fakt zabralo a choznei na nocnik zacalo byt mnohem klidnejsi 😉

mamusia
2. lis 2010

@sussanah mame ho na skrabadle pre macku,hore,bo do neho pcha rucicky,mame aj pridavnu dosku na wc,no tam sa len 1x vycikala zatial a ona ked ide za stol,tak ju musim hned utekat ju dat na nocnik,do kupelky by to asi nevydrzala,je to dost daleko 😒

sussanah
2. lis 2010

@mamusia jj taky jsem musela porad schovavat nocnik, protoze do neho lezl, sama jsem zirala, kdyz jsme ho presunula do koupelny a ono to zabralo. Treba fakt jen hleda soukromi a treba bude akceptovat koupelnu, za zkousku nic nedas, k puvodnimu zpusobu se muzes vratit vzdycky 😉 jak jinak zvladas tehu s malou?

karmenta
2. lis 2010

Ahojte, mám na vás dotaz - narodila se nám holčička o 2měs. dřív, je v inkubátoru a určitě ještě nějaký ten měsíc bude. Normálně si čůrá a kadí do plínečky, takže to chápu tak že až nám ji dají domů už tato metoda asi není možná, je to tak? Nebo se to dá pak doma "donacvičit"?? Díky za odpověd.

mamusia
2. lis 2010

@sussanah o,skusim teda ho tam zajtra dat. Davala som aj na k bolo fajn,ze mam dva,no cinak mi zacal uplne odmietat a vstava z neho,takze ten uz je pre druhe odlozeny 🙂 Inak dakujem,celkom dobre teraz,uz sa moje telo vyrovnalo s hladinou hormonov,tak sa necitim taka unavena ako na zaciatku (vtedy som aj zanedbavala BKM 😝 bo som nevladala),no teraz je to ok,uvidim ako zas bude ku koncu,no to uz bude rozumne dievcatko,ktore sa zvladne hrat aj samo (dufam),tak sa vpodstate nato vsetko moc tesim 🙂 hlavne na BKM s novym baby uz od zaciatku v porodnici - aspon kaka teda 🙂 A Vam sa ako dari?Mate este aj nehody,ci uz iba na slipkach fungujete cely cas - aj v noci?

@karmenta mozes zacat kedy chces,babatko do3-4 mesiacov dava signaly,takze vobec nevadi kedy zacnes,vola je najdolezitejsia 🙂

sussanah
2. lis 2010

@karmenta Ahoj 🙂 V prvni rade moc a moc preju, at je mala co nejdrive s Vami doma a muzete se navzajem uzivat 🙂 Co se BKM tyce, nemam zkusenost jak je to s nedonosenymi detmi. Zkusit to muzete urcite, uvidis sama, jeslti ji jeste nejaky reflex zustal nebo ne. Teorie rika, ze by se melo diteti ukazat moznost vykonavat potrebu jinak nez do plinky nejpozdeji do cca 3m, pote jiz schopnost signalizovat upada az postupne vymizi. My jsme davali nad umyvadlo zpocatku jen velmi sporadicky, ani jsem se nijak zvlast nesnazila odchytavat. Intenzivneji jsme zacali "trenovat" az kolem 3m a fungovalo to. Sice ten zacatek byl asi slozitejsi, asi tyden trvalo, nez malemu docvaklo, co po nem chci, ale slo to ted uz jsme bez plinek 🙂 Proste uvidis, az bude mala doma.

sussanah
2. lis 2010

@mamusia nehody sem tam jsou, maly je ted hodne aktivni, takze jak si zacne intenzivne hrat, tak se nekdy neuhlida. Ale kdyz uz se mu podari, tak zacne hned ukazovat znak pro nocnik a vali tryskem do koupelny 😀 Je to jak kdy, dneska nebyla ani jedna, vcera 2 (hlidal tatinek 😀 ). Odpoledni spanky je ve slipech, to byl zatim jen jednou pocurany, ale moji vinou, protoze jsem mela neco rozdelane a nechala ho volat asi 2min, coz po 2h spanku uz fakt neudrzel. A i tak jeste vycural pulku do hrnce 🙂 Noci jsou jak kdy, kdyz uz se pocura, tak prvni polovinu noci. Kolem pulnoci se budi a kdyz je suchy, tak dam vycurat a spi az do rana naostro nebo je mokry, docura zbytek a stejne uz ho necham bez pliny. Spi s nama v posteli, mam tam nepromokavou podlozku, ale zatim ani nebyla potreba. Pak cura az rano kolem 8 a to ho v noci i nekolikrat kojim. Takze bych rekla, ze noci jeste chvili potrvaji, ale myslim, ze je maly na nejlepsi ceste 🙂 Uvidime dal, precejen, je mu "jen" rok 😉
Uvidis, ze mala ted bude prochazet takovyma zmenama, ja u toho naseho jen koukam, jak je kazdy tyden o kus dal 😕 Je bezva, ze je ti dobre a ze to vsechno tak skvele zvladas 🙂 Ackoliv bych uz taky dalsi chtela, docela se toho obavam, jak to s tim nasim torpedem budu zvladat 😅

jitka_
2. lis 2010

@karmenta Ahoj! Naše malá se narodila v 37. týdnu s váhou 1870g, takže byla týden v inkubátoru a potom týden na vyhřívané postýlce. Takže čtrnáct dní v nemocnici. Začala jsem s bkm za týden, co jsme byli doma, takže po třetím týdnu. Reflexy zůstaly, tak to klidně vyzkoušej. Jak píše sussanah do těch 3-4 měsíců je to v pohodě. Držím pěsti, ať je malá brzo doma! 😉

karmenta
2. lis 2010

@mamusia
@sussanah
@jitka_ děkuji za rady, vyzkoušíme tedy jak budeme doma. Odhaduji že malá bude mít tak 2-2,5měs když nám ji dají domů.

sussanah
2. lis 2010

@karmenta to je naprosto ok vek zacit 🙂

mamusia
3. lis 2010

@sussanah hej,ja to praveze teraz vidim na malej,ze ako postupuje vpred,tento tyzden ma "tyzden tanca" 😀 len pocuje hocijaku hudbu/melodie,alebo jej povieme tani tani a uz tancuje 😀 Ale este je stale v pohybe,neobsedi chvilku,ze b y sa sama tak hrala,tak toho sa celkom obavam,ze ked to pride a zacne sa sama hrat,ze bude pri tom sediet,tak nebude mat cas ist za stol,alebo ze mi nijak nezasignalizuje,ze chce cikat. Dnes skusim dat ten nocnik do kupelky,ale asi az poobede,ked uz menej cika,bo rano je to aj kazdych 40 min a fakt mame kupelku dost daleko a hlavne mame branku na obyvacke,takze by tam sama ani nedobehla - ak sa zacne hravat vo svojej izbe,tak to ma hned oproti,tak to aj chodit tam bude hadam 🙂
Myslim si,ze keby aj teraz hned otehotnies,tak mas este stale 9 mesiacov casu a za ten cas Ti vyrasite z Tvojho chlapceka velky chlap 😉 a budes ho moct zapajat do aktvit s babatkom,Ti bude pomahat drzat plienky,prinasat nocnik.....a hlavne cim skor,tym bude starsie menej ziarlit. Ja som sa jedine obavala dvojiciek,ale nastastie je tam jedno 😀 lebo vtedy by som vobec nemala cas na malu,na BKM s novymi detmi a ani na latkovanie a domacnost,to uz ani nevravim,ale je tam teda jedno a verim,ze si to budeme uplne uzivat.Ma sa narodit v aprili,cize uz bude celkom teplo,tak b udeme chodit na preliezky,druhe bude zatial v satke a doma budem malu zapajat do aktivit s pomahanim a aby ukazovala druhemu,ako sa pekne cika a kaka mimo plienku 🙂

sussanah
3. lis 2010

@mamusia jj mas to hezky naplanove, vcetne toho pocasi 😀 Ale fakt ze jaro je na to docela idealni, hlavne i ptom pristi rok zacne vlastne chodit ve chvili, kdyz uz bude venku zase hezky, takze to obdobi. co mas ted s malou, jak je ji vsude plno, tak budes moct travit s druhym mimcem venku 🙂 Jinak tve obavy s dvojcatek naprosto chapu, u nas jsou taky v rodine dvojcatka no a priznejme si, to by byl teda ficak mit jako druhe mimco dvojcata a k tomu 1,5 - 2r stare mimco 😕

jitka_
3. lis 2010

Tak já vždycky když malou pochválím, jak nám to krásně jde, tak se to na druhý den pokazí. Změnila si intervaly čurání, takže vůbec nevím, kdy bude chtít. V noci se vzbudila v půl jedné a řvala, ale strašně, jako kdybychom ji snad vraždili. Tak se vykakala, alel pořád řvala, tak jsem ji zkusila nakojit, tak to bych chvilku klid a pak zase. Když řvala asi hodinu, tak až pak se probudil manžel 😀 Tak jsme ji měli chvilku v posteli, ale zase začala vřískat. Tak prý jestli jí nerostou zuby. No já myslela, že je to po tom očkování, tak jsem jí meřila teplotu, ale bylo to v pohodě. No tak jsem jí namazala dásně tím gelem na prořezávání zoubků a okamžitě přestala!! Sice si ještě asi čtvrt hodiny žmoulala, ale pak usnula a vzbudila se až v osm. No má pět a půl měsíce, tak to je na zoubky tak akorát čas. A už jsme se domluvili s doktorkou, že bychom mohli zkusit dát první mrkvičku. Tak ji nechám teď v klidu a o víkendu zkusíme.

hamma
3. lis 2010

Mám další otázku: dáváte všechny kakat děti nad umyvadlo? Nebo jak to řešíte, když ještě nesedí? Já si totiž říkám, že až ten můj kluk ještě trochu přibere, tak mi z toho držení nad umyvadlem asi upadnou ruce!

sussanah
3. lis 2010

@hamma ja pouzivala umyvadlo jen ze zacatku, potom jsme si koupili kyblicek (kupuje se obvykle cinsky nocnicek http://www.branakdetem.cz/cinsky-nocnicek.htm) nad kterym dite ale opet pridrzis v klubicku. Kdyz uz ale clovek sedi, muze si i ruce trochu oprit, potom pozdeji, kolem 6-7m jsem zaclaa opirat trosku i maleho, ale porad to nebyl klasicky sed - musi mit kulata zada a hlavni vaha spocivat na rukach, kterymi drzis stehynka. Kolik ma tvuj maly? Nas mel po 6-ti nedeli pres 5kg a v 6m 8,5kg a slo to 🙂 Clovek jak uz potom ziska grif, tak je to v pohode.

lmm
3. lis 2010

Jak náhle bojkot odezněl, tak náhle se zase znovu vrátil...užívala jsem si radosti asi tři dny, teď jsme zase na nule. Navíc si malá asi zvyká na syrové jabko, kadí do každé plíny. Uááá 🙂.

misha_
3. lis 2010

@jitka_ Ja uz radsi Beatku nechvalim. Funguje uplne stejne 🙂 Na zoubky uz urcite cas mate, nam vylezl prvni az ted a to deti kolem jich uz maji ... Vcera jsem koupila v DM sadu tri kartacku, z toho jsou dva na masirovani dasni. B. se hrozne libi a porad je zuzla (dokonce spravnym koncem). Pry by to melo pomoct prave pri prozezavani.
@hamma Pokud to slo, chodili jsme ze zacatku jenom na umyvadlo, protoze se pak nemusela vyplachovat miska. Ted uz tam radsi malou neberu, protoze mame hned nad umyvadlem policku a B. ma moc dlouhe ruce. A to drzeni neni tak narocne. Kdyz stojis, opres si mimco o bricho. Nebo v polodrepu (nad zachodem) si zas opres ruce o nohy a to je uplne v pohode. Stejne nikdy nedrzis pracka tak dlouho, bud to jde hned nebo vubec.
@karmenta Jak je to s vyvojem predcasne narozenych deti? Nepripocitavam se jim nejaky cas navic? Musi se preci jeste dovyvinout a dva mesice je opravdu hodne. Ze by pak ciste teoreticky mohla signalizovat delsi dobu 😉 A klidne se da zacit i pozdejs, moje sestra zacinala, kdyz bylo malemu 5 mesicu. Nesnazila se o BKM na 100%, ale docela to slo. Akorat ted maji skoro absolutni bojkot, ma deset mesicu a asi bude brzy chodit.

misha_
3. lis 2010

@lmm Aspon vis, ze BKM nezapomnela. To zas prejde.