Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

evlyn
3. bře 2011

já mám příspěvek jen pro zasmání - malej dneska vyrazil plížením plazením vpřed z pokoje směrem do chodby, tak jsem si dělala legraci, že asi na záchod...Když jsem pro něj šla, aby nebyl na studené dlažbě, tak jsem zjistila, že má v plíně nakadíno (přebalovala jsem ho asi tak 5minut před tím) - že by opravdu vyrazil na ten záchod?
Jinak teď tak nějak nevím jak na něj. Kadí z 90% při jídle - i to na něm vidím, že začíná tlačit, ale když ho rychle vysvlíknu, aby to mohl pustit mimo - ať už do kyblíku, nebo jen tak na stole do ubrousku - tak nic. Zabalím ho do plíny, pokračujem v obědě a do dvou minut má v plíně plnou nálož. A to mu to tak pěkně šlo, i když jsme začali pozdě ☹ Skoro tři týdny ani jedna pokaděná plena.

luty
3. bře 2011

@evlyn Jo, ja jsem dneska opet resila stejnou situaci. Vlastne ji resivam denne. Dam Jarinka curat tesne pred jidlem, nic. Pak behem jidla po me pomrkava a nechce jist, tak ho slozite vysvliknu z tech bryndaku apod, krouti se jako zizala, nevytvori ani kapicku, mezitim si rozmaze obed po cele hlavicce, koupelne, obyvaku apod.. Zase ho obliknu, aspon castecne umyju, jdeme pokracovat s obedem, tuhle estradu si zopakujeme jeste tak 2x a nic. Nez za ty dalsi 2 min dobasti, tak ma plnou plinku. Ale aspon posun od poslednich dnu v tom, ze uz nekolik dni behem jidla nekakal do plinky, ale pockal az po obede🙂)) Jo, i malickost potesi 😀 Snad to nejak casem zmakneme🙂

zlilly
3. bře 2011

@evi_ pět měsíců. je šikovnej a neuvěřitelně sladkej. a dneska se sám od sebe třikrát přetočil z bříška na záda 🙂

luty
3. bře 2011

@dueliola Ja asi nemam tak vysoke cile, ale mne prijde i rok a pul na odplenkovani super! Nedavno u nas byla kamaradka s dvou a pul rocnim klukem a ten si pridrepnul, zrudnul v obliceji a ona mu rika: "Kakas,ze?" Taky ze jo. Vedela, kdy tlaci, a na nocnik ho nedala... Pritom je to opravdu moc sikovny a bystry kluk. Skoda... Jak jsem koukala okolo sebe, tak vetsina deti do roku a pul nocnik nezna, maloktere je ve dvou bez plinek. Ale ja nemam cil odplenkovani v roce (no, uprimne, zase bych se tak moc nezlobila 😉 ), spise je to desne fajn, kdyz vidim, ze syn chce, tak mu umoznit se vycurat jinam nez do pliny (nebo postele, na koberec, tatovi na klin..).

luty
3. bře 2011

@zlilly Sikulka! Pockej, za chvili bude valet sudy po celem byte a dumat nad tim, na co ma ta kolinka na nozickach🙂

faraya
4. bře 2011

Ahoj, nevím, jak to tu žije, ale tak za cca 5 týdnů budu mít miminko a jsem celkem odhodlaná pro bkm. 1.D do půl roku na jednorázech, neb jsem byla líná si zjišťovat(i přesto, že jsem chtěla látkovky), no nic...a teď bych právěže chtěla spasit svět, když si to všechno nastuduju už dopředu🙂
Takže chci začít s bkm už v porodnici(asi nějak tajně, ptže nevím, jak se v našem maloměstě na to budou koukat odborníci na děti) a na doma chci mít připravený přebalovák v kuchyni na stole(jištěn ze 2 stran stěnou, 3. moc daleko na skutálení a 4. jištena těžkou židlí)-pro celodenní pozorování, další normální v koupelně. Oblečení, asi ve větší míře návleky+body s obdélníkem a čč, jak se začne přetáčet, tak ty mokomidi. To jen tak od stolu, když tak opravujte, prosím.
Mohla bych poprosit zkušenější o rady(je mi jasné, že se začnu ptát až podle vývoje), ale tak nějak, abych měla na koho se obrátit? Neb, nevím, jak vy, ale já jsem celkem exot ve vícero věcech, bkm, byl jen poslední hřebík, tak(když nepočítám:"Je to blbost" a "Takhle křivit páteř dítěti, já ti nevím...")nikoho nemám. 🙂

ameliejulliette
4. bře 2011

Zdravím vás znovu, přicházím se nepochlubit 😉 Pořád se bojím, že prošvihneme vhodnou dobu začít... Zatím teda na přebalováku nechávám dýl prcka rozbaleného, a když ho chci zabalit a on mrnčí (a nemá hlad), tak to znamená, že ještě bude něco produkovat... Často se nám povede takto "vychytat" čůrání, i několik za sebou - během jednoho rozbalení. A někdy zapomenu kromě čury čury říct prd prd a on mi to připomene 😀 že je nespokojen a já řeknu no jooo, ještě prd prd a on se prd prd občas vykadí 🙂
Ale když ho dám po spánku, kdy by mohl aspoň čůrat, nad kyblík, tak to je jiné prd, prostě jenom řve a nic z toho ☹ Co s tím? Uklidníte mě znovu? 😀

lmm
4. bře 2011

@ameliejulliette, to neprošvihnete, protože jste už začali 🙂. Každý úspěch se počítá, každý neúspěch je normální. Nesnaž se o stoprocentní BKM a budeš spokojená, myslím, že vám to jde krásně. S tím, že používáš dva znaky, nemám zkušenost, tak tady neporadím. Já mám jeden a jsem tak zblblá, že ho občas použiju i u tříletého syna 🙂. Že řve, může znamenat cokoliv, to se uhladí. Prostě si zkus užívat každé vyčůrání a vykakání, ostatní neřeš, pokud to jen trochu jde (pamatuju si, že jsem na tom byla stejně).
@faraya, jsi super připravená, teď ještě aby spolupracovalo dítko 🙂. V porodnici bych raději měla nějakou malou misku, kterou si můžeš položit i na postel a po vymytí položíš na noční stolek. Do umyvadla - to by se nemuselo líbit spolunocležnici, nočník pod postelí by mohla komentovat uklízečka, případně by Ti mohlo být ekhlhaft ho pak pokládat na postel, když stál na zemi. Ale jinak bych to nijak tajně neřešila, ať si trhnou nohou. Nevím přesně, o jaké rady Ti jde, ale ono se všechno uvidí, až budeš mít mimi doma. Tak se budem těšit 🙂.

ameliejulliette
4. bře 2011

@faraya Držím pěsti 😉 (Já jsem byla v porodnici ráda, že jsem ráda, a miminka jsme pomalu nemohli ani rozbalit ze zavinovaček ... Taky to tam drobek celé prořval 😝 )
@lmm Díky 😉 No o 100% mi nejde 😀 Momentálně jsem ráda, že to na 100% zvládám mimo plínu sama 😀 Dva znaky nám nějak samy vyplynuly, uvidíme, co z toho... Jaký máte ten jeden?

dueliola
5. bře 2011

@luty nemám vůbec vysoké cíle, dělám jen to, co vyplyne ze situace. Když jsme se synem chodili na plavání, měl asi sedm-osm měsíců, zjistila jsem, že se nechce nebo mu to nejde se vyčurat do vody. Mrčel, kroutil se a hned, jak jsme vylezli se počural. Na nočník jsem ho dávala asi od půl roku, kakal vždy po obědě, tak to bylo jednoduchý vychytat, čural klasicky po vyspání, taky po jídle, když byl dlouho suchý, ale nedával žádné signály, kromě toho ve vodě. Kojila jsem ho skoro devět měsíců, pak mu to ze dne na den přestalo chutnat, myslím, že se změnila chuť mlíka, když jsem byla ve třetím měsíci. Myslíte, že kojení ovlivňuje úspěšnost nočníkování? Mě trochu připadá, že jo. Jako, že dítě si cucne kdy chce, kolik chce, samo si to určuje a pak taky nějak víc ví kdy bude čurat? Taky mi to tak připadá z toho důvodu, že holky jsem kojila plně jen 3, 4 měsíce a byl a je to pak větší boj vychytat čurání.
No, taky jsem moc nestíhala 15-ti měsíčního kluka a miminko.
Teď si to užíváme s nejmladší a přijde mi nejkomunikativnější, nejen co se týká nočníkování. Stalo se nám zatím jen jednou, při krmení z lahve v náručí se začala posazovat, vykrucovat, tak jsem ji přestala krmit, zeptala jsem se jí chceš dělat a-a (takovým hlasem-tlačivým), udělala stejný zvuk a šla kakat, teda dala jsem ji vykakat. Nejspíš ojedinělý úspěch?
Ale ona se se mnou "baví" i o jídle- mlaskáním, začala vyluzovat cosi jako ha,ha (ham?). Takže co stihnu se snažím chytit, ale kaká dost nepravidelně, myslím si, že proto, že není kojená. Čurání jde po vyspání a zbytek moc neřeším, pláče, když se počurá, tak ji přebalím-do jednorázovek. Nemám teď pro ni naimpregnovaný vlňáčky.
Asi se sem moc nehodím, když nepoužívám nekompromisně látkovky.
A co vaše detičky-houbičky, jak vsakují a komunikují?
Klidnou noc všem

sussanah
5. bře 2011

Ahoj holky zname a vitam nove tvare 🙂
Tak jsme se vratili po dovolene a teda zazili jsme s malym docela sok. Byli jsme v Jesenikach na chalupe spolu se svagrovou a 3 jejimi detmi a na maleho to asi bylo moc vzruchu, takze zacal tak trochu bojkotovat nocnik. 2x se mu tam podarilo ucurnout si do kalhot, ale hlavne skoro kazde posazeni na nocnik doprovazel vzdor jako hrom. Nakonec jsme ho vzdycky premluvili, ukazovali knizky, fotky na mobilu a slo to (vecer a noc uplne bez problemu). Ale on radeji necural i 3,5h nez aby sel na nocnik 😔 Dokonce i omezil piti, bezne mi vypije kolem 700ml za den + 3-5x kojo a najednou byl problem jedna 300ml flaska.. Vcera jsme prijeli domu, ja jelana gyndu na kontrolu a nez jsem prijela, tak se maly stihl zase 2x pocurat ☹ V noci se ale polepsil, uz se nai nebudi na nocni curani a vydrzi od vecera az do rana (a to se koji cca 2x). Myslela jsem, ze je to jen zmena prostredi, ale dneska opet stejny scenar jako na chate. Po probuzeni se vycural v pohode, potom po 2h si curnul a pak se docural do nocniku a od tech pul 9 nic.. Takze dostal plinu a sli na vychazku. Ale tak nejak nevim, jak na to ted. Navic na zacalo docela drzne obdobi zvdoru, takze to urcite souvisi, nechci ho nutit, protoze by se opravdu mohl sprajcnout.. Takze to resime opet vlozkou v kalhotech a plinkou na venek nebo kdyz dlouho nechce curat a budeme doufat, ze si k tomu zase najde cestu sam. Nastesti resime fakt jen curani, kakani si myslim ze ma tak zazite, ze to snad ani jinak neumi. Naposledy mel nehodu v zari, kdyz mel chudak prujem, ale od te doby uplne v pohode.

sussanah
5. bře 2011

@jitka_ Ahoj, ja teda muzu rict, ze maly po lahvickach miva siiiilene zapachajici stolici a teda rozhodne takovou napul prujmovou.. Spis nez ale sklenicky se munehody stavaly po konkretnich potravinach (hruska, svestky atd), ale casem to preslo, naucil se o travit v pohode.

sussanah
5. bře 2011

@dueliola ahoj, takove to "jakoze tlaceni" tim mi maly taky daval najevo, ze potrebuje na zachod, kdyz byl mrne. On proste hral, ze tlaci, abych si toho vsimla, ale pritom to drzel, dokud nebyl nad nocnikem. Takze ja bych rekla, ze toklidne jako signal muze byt 😉

lumarque
5. bře 2011

@luty
@jitka_
@lmm
Ahojte kocky, ked si tak citam, o vasich drobcoch a o tom ako pri kakani objavili caro plienky 😉, vidim, ze na tom nie sme sami. Tiez pol roka som nevedela, co je prepierat pok. plienku.. a teraz...fuuuu.. chodi stale iba do plienky. A presne v tom case ako vase. syna to bude nejaka vyvinova etapa alebo zmena stravy, neviem.
Prve dva tyzdne som nadavala, ale uz som sa s tym zmierila, viac menej. Iskricka nadeje este nyvhasla 😵, hlavne ked ju zivi moja pohodlnost
Lmm tvoja mala potom zacal sama od seba zase chodit do nocnikul? Citate si na nom aj nejake knizky alebo daco? Lebo rozmyslam, ze sa mu tam nechce tak dlho sediet.

lumarque
5. bře 2011

@faraya Ahoj..
hlasia sa exoti 😉
ja by som s bkm v nemocnici nezacinala. Budes dost ubolena...a neboj npersonal bude mat aj bez toho dost stresujucich poznamok. " Malo pije!" potom v ten isty den" Boli ho brucho, lebo ste ho prekrmili" " Je nejaky zlty, budete tu musiet zostat!" To ste mu co obliekli, bude mu zima... bude mu teplo. Takto sa zadok neutiera..
Neviem ako by to rozdychali, ak by si tam este" saskovala" s nocnickom. 😀
Alebo potom podrobne zreferuj, nech sa pobavime.
Inak moj maly pochopil, co od neho chcem tak v 5. mesiacoch. dovtedy to bol skor tipos-bongo.

lumarque
5. bře 2011

@ameliejulliette
ale ved vam to uz super ide. Bezplienkova metoda aspon u nas znamena, ze sa neperie kazdy den, ale raz za dva tri dni(ale zato plna pracka plienok). Takze nehody su aj teraz a ked sme zacinali, tak som mala pernamentne mokry chranic matraca

ameliejulliette
5. bře 2011

@lumarque 😀 No to by bylo hezké, neprat každý den - ale jen proto, že by to znamenalo, že nemusel drobek dělat do plínek 🙂 Jinak mě to neobtěžuje, ale je fakt, že bych se mohla třeba místo ranního rituálu nandávání do pračky - vyndávání - sbírání - věšení - uklízení plín vysprchovat 😅 😀 No uvidíme, třeba i takoví dnové přijdou 😉 Uklidňuje mě, jak píšeš o tom 5. měsíci 😉 No a s matrací - my zatím necháváme rozbaleného víceméně jen na přebalováku, i když celkem dlouho. Ono je ještě dost chladno, ale těším se, až ho budu moct na jaře nechat svlečeného a pořádně pozorovat 😀

avila
5. bře 2011

No, ja sa musim pochvalit, ze ja periem uz len nocne plienky 🙂 Takze po 4 dnoch ich dam do bubna a stlacim polovicnu napln. Nehody su, ale vacsinou su mojou vinou... Ignorujem naznaky, ze ved este chvilu, alebo si ich nevsimnem alebo popletiem, alebo ho pred spanim zabudnem dat vycikat a ako sa zobudi a kym ja doletim, tak uz pusti.

lmm
6. bře 2011

@lumarque, někdo to tady nazýval obdobím stydlivého sraní 🙂. Má to hodně dětí v tomhle věku, tak budu přát @avila, aby se jí to vyhlo. Malá se potom zase zlepšila, zhoršila, zlepšila. Mám vypozorováno, že když se děje nějaký vývojový skok nebo rostou zuby, jde BKM do háje. A to je bohužel skoro furt 🙂. Na nočníku ji nedržím. Když chce něco udělat, sedí tam, když nechce, sleze dolů. Ale je pravda, že předevčírem slezla a vyčůrala se na zemi. Ale to se stalo jen jednou. Naopak, někdy ji chci sundat a ona nechce a potom je tam kakanec (na který někdy potřebuje víc času). Někdy tam sedí a hraje si nebo čte, ale to většinou znamená, že si tam prostě jen tak sedí a nic neudělá.
S tím praním, já peru jednou za 3 dny pořád, používáme čč a tak než naplníme pračku, chvíli trvá. Když se nám daří, peru poloprázdnou pračku nebo na 40 s ostatním prádlem, déle jak 3 dny už plíny ležet nenechávám (skladuju nasucho). Když se nedaří, tak je po třech dnech pračka narvaná. Taky se těším na jaro, kdy jí nechám jen kalhotky a návleky.
Jo, jak někdo psal o tom "tlačení", tak u nás je to signál právě teď. Malá asi neumí říct eee, které používáme, a ono to tlačení je tomu docela blízko. Problém je, že to "říká", i když jen vidí nočník nebo záchod, takže skoro furt 🙂.

ameliejulliette
6. bře 2011

@lmm Tý jo, pračka za 3 dny... 🙂 No na ty vlny se těším, když drobek bude mít něco lepšího na práci, než se hlídat, jestli náhodou nečůrá a nekadí 😀
@avila To jste teda šikulíni šikovní.

Tak musím uznat, že šátek je pro BKM asi neocenitelný pomocník. Dnes poprvé drobek po instalaci nezačal ječet, ale usnul, pak stačilo, aby vřísknul, já ho vyndala a rozbalila a udělal všecko hezky na přebalováku, až jsem skoro brečela štěstím, jak jsme to vychytali 😀 A při kojení dvakrát, když začal mrnkat, jsem ho jen tak provizorně u prsu rozbalila a řekla čury čury, že jako může, a on se fakt vyčůral (většinu jsem chytila do plenky, trocha šla na overálek, ale co... když budu vědět, že to fakt funguje a že to stihneme, nachystám si kyblík 😉 ) Jinak teda mám den debilní, takový šestinedělácký ubrečený 😝

sussanah
6. bře 2011

@lmm jj nam znak pro nocnik taky pouziva jako bezne slovo, takze musime rozlisit, kdy rika, ze on chce na nocnik, kdy oznamuje ze byl na nocniku, vidi nocnik nebo ze treba sel tata curat. vsechno je to jeden znak 🙂

Jinak teda dovolena toho naseho sviste teda kvalitne rozhodila. Dneska jsme byli v Zoo a normalne se nam venku pocural 😲 Byla jsem naprosto v soku, protoze venku to bylo opravdu 100% ze si rekne, no a poprve od rijna, co je bez plinek i na ven a nosimnahradni obleceni, tak jsem to obleceni musela pouzit 😢 Pak dostal papirovku (jesli jsme jeste do restaurace na obed), tak si 2x rekl a vycural do prenosneho nocniku, ale potom v aute to hodil a papirovka uplne plna.. Ale doma zase v pohode. No nevim, jsem z toho takova nesva, fakt se ho snazime ted moc nestresovat, at se neblokne, ale normalne jsem v soku, myslela jsem, ze mame hotovo 😒 Ale fakt je jeste maly, takze ho to cestovani proste rozhodilo.. A navic, a to je vcelku blbe, mi uplne prestal chtit curat venku, proste na travicku ani za milion, to radeji vydrzi dalsich 30min 😒

sussanah
6. bře 2011

@ameliejulliette no super, normalne to zacinatemit zmaknute 🙂
Takovych ubrecenych dnu jeste bude, ale neboj, bude to cim dal lepsi 😉 Me svagrova rikala, at si v 6-ti nedeli porad rikam, ze kazdy den je proste lepsi nez ten predchozi a hlavne, ze to opravdu prejde (ma 3 deti). No a mela pravdu, preslo 🙂 Sice u nas az tak po 3m a opravdu vyrovnana se synatorem jsem se citila az tak dobre kolem 9-10m, ale tohle ma fakt kazdy jinak. Za chvili vam bude dobre, uvidis 🙂

ameliejulliette
6. bře 2011

@sussanah Děkuju. Já vím, že to bude lepší, ale někdy si to prostě připustím, že jako teď nic moc 😀 Do toho mám různé nepěkné následky porodu a jsem rozhozená o to víc. Ale tak taky je to řešitelné. A ono stačí, aby se mimík na mě usmál a hned vyjde slunce 😉
To musí být pro vás taky náročné, když jsi myslela, že už jste víceméně odplenkovali... Ale dětičkám asi ledacos přelítne přes nos a je to... Tak přeju pevné nervy a trpělivost 😉

sussanah
6. bře 2011

@ameliejulliette no bud rada, ze se maly na tebe alespon smeje. Nas kluk povazoval usmivani se za neco pod jeho uroven. Poprve se usmal presne v mesici, ale asi ho to nijak neoslovilo, takze jsem byla rada, kdyz se na me usmal tak 2x do tydne 😖 Ale potom, kolem 5m uz to bylo lepsi, od te doby uz byl vysmaty vic 🙂
Jo problemy po porodu, to moc na sebevedomi neprida, znam duverne ☹ Ale mas po porodu jen mesic, hodne udela cas a zbytek je v dnesni dobe opravdu resitelny (at uz je to cokoliv) 😉

S tim jeho pocuravanim se, spis mam z toho vycitky, ze jsme ho tim vyletem nejakmoc rozhodili 😢 Ale asi je to normalni, precejen je maly svist. Spis me to fakt sokovalo, on uz si naprosto suverene rikal, vubec jsem ho uz nehlidala, nehody byly jen u spani a i to jen vyjimecne a najednou tohle 😕 Ale snad to zase prejde 😅

barboto
6. bře 2011

zdravicko.. tak by som sa vas mile bezplienkujuce maminy rada na nieco opytala.. s nasim synom sme sa zacali o bezplienkovu metodu pokusat asi od jeho 3 tyzdnov.. teraz uz ma desat mesiacov a snazime sa stale, ale musim konstatovat, ze niekde robime asi chybu, pretoze som doteraz neodpozorovala, ze by mi daval nejaky signal, ked potrebuje na zachod. vycikat a vykakat ho davam skor intuitivne (a po spanku a papani).. niekedy celkom bezuspesne.. akurat v poslednej dobe zacina protestovat a vykrucat sa.. ako zachod pouzivame k tomu urcenu misku, takze ho drzim.. na nocniku iba vysedava 🙂.. neviem, ci som nepozorna, alebo je to tym, ze ked chodievame von, je niekedy dlhsie v pocikanej plienke, pretoze je vonku chladno a nie je kde ho vycikat ci prebalit.. tak to vzdal.. ako vlastne davat vycikat dieta vonku v takej zime (ak sa nepyta samo)? nejak som na to neprisla.. a ako vyriesit ten vzdor, ked nechce sediet nad nocnikom pretoze nema cas? 🙂

opica
7. bře 2011

ahojte babule,
zas som tu nebola hadam aj pol roka. niektore si ma mozno este pamatate 😎
proste kopec roboty v praci plus dieta 🙂
gregor ma 20 mesiacov a je v podstate bez plienky. je pravda, ze na spanie dat musim. teda, cim dalej tym castejsie sa stane, ze je sucha, ale este stale to nie je uplne vonco.
minule sa mi tiez stalo,ze zadriemal v aute a potom som prala autosedacku. ale to nevadi. skoda, ze nie je uz tak riadne teplo, teraz proste musim davat pozor, aby sme nesli von, ked uz dlhsie necikal, lebo potom mu treba a to je apokalypsa.
jedine v skolke ma este plienku, i ked ho davaju cikat. klasika, podla nich je este maly. i ked sa uz chystam im ho zacat davat bez nej 😉
proste do leta musi byt uplne bez (snad aj an spanie), kdze bude mat surodenca 😀
drzim palce a verte, ze vasa snaha sa vam skoro vyplati 😉

sussanah
7. bře 2011

@jasekd Ahoj, prosim te, porad mi, jak beres malemu moc na testy? Mam podezreni u naseho sviste na zanet mocovych cest 😒 Dr mi rikala, prvni ranni moc do vyvarene sklenicky, akorat ze maly se mi uz v klubicku nevycura ani omylem, abych to chytla primo. Myslis, ze kdyz poradne vymyju nocnik a necham ho vycurat tam a potom preliju, nebude to kontaminovane? Nebo radeji zkusit chytnout primo do sklenicky? Diky

mamusia
7. bře 2011

@sussanah ahoj. U nas sa da kupit v lekarni taky sacok,co prilepis na pipika normalne do plienky a on ked tam nacika,tak len od neho odlepis a zavres. Ja som tiez mala chytat moc malej,no s mm sme to robili asi tyzden,bo tiez nechcela byt v klbku,no nakoniec sa podarilo nad umyvadlom do zrkadla,mm ju drzal v klbku a ja som chytala 😝

Inak sme postupili s oznamvanim "kaka" 😀 uz vascinou neoznamuje,ked urobi,ale skoro vzdy oznami,ked sa jej chce robit,no ani za svet do nocnika nechce cikat,uz som zufala,bo viem,ze si je vedoma,ze jej treba,no vlastne do nocnika urobiiba po dennom spanku a inak mi vzdy oznamuje a ukazuje na nocnik,potom vacsinou ide za stol,si vykonat potrebu,no ak ju odtial zoberem na nocnik,tak tamlen sedi a nic nerobi.......nejake rady damy? 😅

mamusia
7. bře 2011

@sussanah a este som chcela,ze som sa pytala Dr.,ze ci to mozem z nocnika preliat a povedala,ze nie 😒

sussanah
7. bře 2011

@mamusia s tim nocnikem jsem si to myslela :-/ O tech saccich vim, ale nejsem si jista, jak by to dopadlo, protoze on se sice obcas pocura, ale sacku na pindiku by si vsiml a ze bych ho posadila se sackem na nocnik a on by se vycural, tomu moc neverim.. No zkusime na neho figl a nejak to odchytit. On totiz dneska zacal vylozene ucuravat asi po pul hodine. Sice si rekne, nehoda zadna, ale fakt chodi skoro porad, navic se porad skrabe na pindikovi a ma teplotu 38, tak mi to teprve docvaklo, jestli tam nemuze byt zanet ☹ Ale doufam, ze ne, ze je to jen shoda okolnosti..