Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

susuq
16. kvě 2011

@moninka1 Ahoj, náš tiež tak dlho držal, keď ma 8 mesiacov, až teraz vlastne začína tak naozaj piť, ja som mu dávala vodu od 6 meisacov, ale to si vždy cucol len minimálne, takže čuranie to veľmi neovplyvnilo. Tiež som sa bála, aby nebol dehydrovaný, niekedy som mu dávala vodu aj lyžičkou. Ja to zisťujem podľa fontanely na hlave, keď je trochu preliačená vraj to je znak miernej dehydratácie, mi dakto vravel 🙂 Pokiaľ ide o plienky, ja ich mám asi 12 a stačia, ale periem častejšie, aj každý druhý deň, niekedy aj denne s inými vecami na 60 (uteráky, bodynka a tak). Skladujem ich len tak na sucho v lavore, lebo vo vode strašne smrdeli, keď som to vykotila do práčky som skoro umrela :-/.

kaja73
16. kvě 2011

@raa2 Tak dnes maly cural 18 krat za dobu čo bol bez plienky.Z toho sa 3 krat vypytal slovom pisi-pisi,5krat sa chytil za pipika-dostatočne vcas,aby sme stihli vecko- a cca 5 krat reagoval na moju otazku-ides cikat-odpovedou pisi,pisi-par krat aj povedal ne-ne,zvysok som ho proste chytila dala vycikat.Takže obrovska zmena za jeden den,normalne nechapem a vytešujem sa. 🙂 Dufam,že mu to už vydrži.Este som zabudla,že si 2 krat cvrkol ,hned mi to oznamil a zvysok vycikal do vecka a ked videl pocikane gatky tak ho naplo na vracanie 😕 To tiež nechapem.Ja som ho nehrešila,prave naopak, pochvalila,ked to docikal do vecka.

evi_
17. kvě 2011

Ahojte, poctivě dočítám... u nás je to pořád tak nějak stejné....průměr kolem 6 - 7 plínek za den/noc. Největší úspěch byly 3 plínky. Signály stále žádné nepozoruji a čůrá jak kdy...některý den i po 10 min ...a jiný den ve stejnou dobu čůrá po půl hodině. Včera jsme měli po několika měsících nakakáno v plínce...moje chyba...
Ohledně skladování plínek - já je dávám na kraj šňůry na balkón..a až jich je 30 - 40, tak to dám do pračky.

dugyna
18. kvě 2011

ahojte kocky do pozornosti davam jedne link
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/alexandrag1/...

kde nas urazaju ze sme trafene... 😖
ale poviem vam ze asi som trafena ked nasa 10mes mala uz vobec nepouziva plienky.

lmm
18. kvě 2011

@dugyna, tak to gratuluju a držím pěsti, aby vám to vydrželo! Nám to nevydrželo 🙂. Na mně by si kritičky smlsly 😀 .

evi_
19. kvě 2011

@dugyna Joj, jsem asi něco prošvihla.... co bylo na tom linku? Ta stránka je jakási prázdná...

kaja73
19. kvě 2011

@dugyna Možem sa ta opytat? Mala sa ti aj pyta dakym slovom,alebo vedomim gestom,či je to o tom, že ju sleduješ a rozoznas priznaky, že jej treba čurat,popripade mas odpozorovane v akych casoch čura? ja som robila s malym ciastočne BKM-od 4m sa mi nepokakal,ale to bolo o tom že som ho ja sledovala-od 10m sa občas vypytal kakat citoslovcom eee a tiež vtedy pochopil, že sa do vecka aj cura-začal to robit cielene-dovtedy len nahodne,ale zaroven cural aj do plienky.Teraz 10 den sme bez plienok- to mal 16m aj 3 tyždne a vyslovene sam sa začal pytat-slovom ,alebo vedomim gestom pred 4 dnami.Tak ma zaujima,ako to je u vas,či to už tvoja vie ozaj vedome hlasit-slovne,gestom-,alebo je to skor o tebe a tvojej sikovnosti 🙂

raa2
19. kvě 2011

@dugyna suprer, gratulujem a to nemate ziadne nehhody? tiez by ma zaujimalo ako ti to hlasi..dakujem

dugyna
20. kvě 2011

@evi_ to biol linka na jeden fotoblo..kde si myslia ze je tho hovaduna BKM..a jedna si vyjradila ze sme trafene.. 😠

dugyna
20. kvě 2011

@lmm a co sa stalo? kedy sa vam to pokazilo?

dugyna
20. kvě 2011

@kaja73 no casi vobed neslsdujem to sa neda lebo niekedy cika v ratkych intervaloch po sebe..a niekedy vydrzi velmi dlho. ja som jej jedneho dna rano isla dat plienku asi pred mesiacom pomaly tomu bude tak...aona ju odmietla vyslovene tu plienku a furt robila taky zvuk ako na kakanie..eee..tak som jej ju nedala a pekne sme kakali do nocnika....predtym sme tiez kakavali do nocnika,ale iniciator kakania som bola ja,..vedela som napr.ze s obedom nam suvisi kakanie.a odvtedy sa pytala..cikanie zacne mrncat opakoven bez nejakeho dovodu./cize to viem ze cikat, lebo ked chce nieco ie pouzije znak pre vec ktoru chce-znakovanie s miminkami, teraz sa snazim aj zaclenit znak pre cikanie a kakanie/ 2tyzdne to bolo uplne super ze len 2 nehody max 3 za den a to boli mojou chybou. a potom sme prerabali balkon tak sa to trosku pokazilo..lebo som sa malej az tolko nevenovala -dajme tomu ze som hned neutekala ju dat ikat ked hovorila ale az neskor..a uz bolo neskoro.. a obcas ma take ze sa postavi k nabitku a kuka medzi nohy a to uz cika/takze vtedy nic.../ale teraz uz sa opat venujeme naplno..a mozem povedt ze od vcera sa uz zlepsilo .
voku sa lespie pyta ako doma, niekedy mam pocit ze doma to sama flaka..alebo v zaale hry,stane sa aj vonku ze sa vypyta neskoro..ked je zaujata hrou..ze sa pyta a kym ju vyzlecem uz cika..
ale myslim ze super.pouzivame uz len treningove gatky.
a slovom este nehovori, ale kakanie skor eee-obcas povie a inak mrnci ked jej treba-ale to robila aj ked bola o dost mensia ze ked chcela cikat tak nam todavala najavo mrncani,a teraz zaclenujeme znak..

dugyna
20. kvě 2011

@raa2 dakujeme.mame nehody alebo puzivame terningove nohavicky,plienku si ma nechce dat uz vobec nasadit..a hlasi o mrncanim.viem ze chce cikat lebo ked nieco ine chce tak ktomu prida znak..ze chce papat jablcko napriklad. ale ked chce cikat je to len mrncanie. a preto sa snazim ju teraz naucit znak pre cikanie aby sa lespie rozpoznalo ze ked malu by niekto nahodou varoval.

kaja73
20. kvě 2011

@dugyna Ja som sa bala tak skoro nedat plienku,ale možno keby odmietol.......teraz totiž on sam odmietol-pred tymi 2 tyždnami-prve dni som striehla,par krat sa pocikal a mas pravdu tie intervali su rozne od 10min do 2h,no a teraz 5 den je super-ani jedna nehoda.Ja som nastrihala jednu balvnenu plienku na male plienocky a to ma v slipoch,takže ked si cvrkne,tak stači len to vymenit-fakt malo cvrkne aj to za tychto 5 dni hadam len 1-2 krat.A krasne sa pyta hlavne slovom,obcas rukou,že si ju da na pipika a pride za mnou,ale aj vtedy vačšinou povie pisi.Ja som velmi spokojna ,na chalana vek 16 m a 3 tyždne je myslim super.A co si vsimam,tak rano,ked ho okolo 5,30 prebalim,a dam 2 deci mlieka,tak ked vstane okolo 8,30,tak ma suchu plienku a hned ,ked vojdem do izba hlasi-pisi a vycika dost vela. 🙂 myslim si že sme odplienkovali hlavne vdaka BKm a to sme ju fakt použivali len ciastočne-na kakanie a to až od 3m-a žiadna namaha to nebola,skor naopak neriešila som osr... ritku,nemusela cez den kupat a samozrejme žiadne pokakane plienky-kedže sme hlavne latkovali,tak to bolo super.

dugyna
20. kvě 2011

@kaja73 super fakt vam gratulujem ako pises na chlapca je to super velka sikula.treningve pouzivam hlavne ked ideme niekam a nemozem auto zastavit ked mala chce cikat...alebo ked ideme busom...lebo obcas si zmysli cikat ak vtedy..niekedy este troska vydrzi a niekedy to proste inka nejde ako do tych trenigovych.
ale myslim ze je to super..aj ked s malymi obcasnymi nehodami..ale urcite je to vdaka BKM,inak by som ju nedavla bez plienky ale kedze ju odmietla a odmieta tak...
nemusela by ju mat ani na noc-vecer je to obcas dost boj dat jej ju..prve dni sa nedalo vobec...ale to som odsledovala ze vydrzi celu noc..a cika az ked rano sa koji..cize ak by som vstavala skor ako mala a dala ju hned cikat bola by sucha aj noc...lebo som to testovala asi 5 dni..a z 5 dni iba jednu noc cikala aj okolo 3h.
mala rozprava zatial hvo tato ham...a take..ale verim ze coskoro bude pouzivat bud znak pre ciaknie alebo hovroit 🙂

raa2
20. kvě 2011

@dugyna tie treningove su ake prosim ta? my sme natom ako kedy, niekedy ziadna nehoda a niekedy 5 za den, ale ked to spriemerujem tak jedna nehoda denne. a teraz opica mala mi nechce moc na nocniku sediet, tak chodim s nim na terasu a tam to spravi velmi rychlo 😀 no sranda s nim...ale ja cakam ze do tych 18 mesiacov to doladim a bude sa pytat.
@kaja73 dobry napad s tou plienkou, vyskusam aj ja, len ja mam pocit ze on ked cika tak cika aj 2 deci, on moc neucvrkava...

kaja73
20. kvě 2011

@raa2 Dnes mame za sebou dalsi den bez nehody,dokonca si už druhy den ani necvrkol 🙂 krasne sa pyta a nasledne vydrži už aj 20-30 sekund.Takže už 5 dni bez pocikania 😵 ,velmi sa tesim.Aj von chodime bez plienky a ani ked sa hra nezabudne sa vypytat.Prave mi maju prist tie treningove nohavičky-objednala som ich pred 10 dnemi a ani už možno nebudu potrebne,ale neva-do auta sa hodia.Tie plienočky v slipoch su fajne na to ucvrkavanie a aj ked sa ti viac pocika aspon mu to nevtečie až do topanok 😉

raa2
20. kvě 2011

@kaja73 krasa, sikovny je! my sme teraz 3 tyzden bez plienok, ale este sa nepyta, teda niekedy donesie nocnik ku mne, alebo sa chyti za pipika, tak vtedy viem ze sa mu da. len to musim stale na neho kukat, nehoda sa stane vtedy ked nieco robim a sa pozabudnem ho dat na nocnik, alebo si nevsimne ze sa chyti, ale ved nevadi. uz aj vonku sme boli par krat a stale vydrzal bez pocikania, alebo sa vonku vycikal...kuknem tie treningove nohavicky na nete.

raa2
20. kvě 2011

@raa2 prosim ta porad mi aku velkost mam objednat? maly je taky tenky ako sliz, ma cca 10 kil, tak neviem aku velkost, hned by som ich objednala, ved sa zidu...dakujem

kaja73
20. kvě 2011

@raa2 my sme bez myslim cca 11 den-to mal 16m a 3t a prvych 5 dni bolo takych nič moc-stale som ho len sledovala a sledovala a aj tak obcas uslo.Už som to chcela vzdat,ked sa prvy raz pred tymi 5 dnami vypytal slovne-skoro som odpadla a odvtedy je to už pravidlo.Normalne nastal zo dna na den zlom.Teraz sa už ani nenecha chytit len tak na vyčuranie,povie ne-ne a hotovo.A už ho ani vobec 2 den nesledujem,ale nechavam to uplne na nom-a zatial sa dari.A co je zaujimave,tak ked sa obcas pocikal pred tymi viac ako 5 dnami,tak čural velmi casto,teraz dva dni už čura len cca raz za 1 a pol h-predtym aj v 10min.intervaloch.Je to zaujimave.

raa2
20. kvě 2011

@kaja73 ved toto mam aj ja, ze nechce ked sa mu neda, vydrzi dlho, len stale to musim sledovat ja, ze nechce sa pytat, no ale hadam aj u nas nastane zlom, mato je predsa len o tych 8 tyzdnov mladsi. kupim aj ja jedny tie treningove gate, akurat to kukam na nete a skocime zajtra do predajne a vyskusame tam...lebo to cislovanie zavisi od vyrobcu 🙂

kaja73
20. kvě 2011

@raa2 my sme 19. 12 narodeny a vy? Ste asi februarovy že? inak uvidis, že to bude zo dna na den-to pytanie,fakt by som tomu neverila,keby som to nezažila.U vas sa to možno-určite zlomi skor,kedže si skor zacala 😉 mna by to ani teraz nenapadlo,keby maly sam plienku neodmietol 😕

raa2
20. kvě 2011

@kaja73 my sme 6.2,tak to je len 6 tyzdnov 😉 no ved uvidim kedy sa to zlomi, pojdem zajtra tie gate kupit, mozno ho to donuti sa pytat, ked bude v mokrom 😉 lebo ozaj dlho vydrzi, len pytat sa nepyta, minule az 3 hodiny vydrzal a vypil 4 dcl caju, tak nemozem povedat ze nepije. nieco pred pol rokom som ho zacala davat na nocnik a teraz tiez 3 tyzdne uz tu plienku nechce, vyhadzuje ju a ukazuje na slipy. fakt je ten tvoj maly sikovnucky, ved budem hlasit ked sa to zlomi, ja mam pocit ze on ma furt inu robotu ako sa pytat cikat, dokonca minuly tyzden sa naucil vonku cikat, aj na zachod sa uz vycikal, tak snad to bude fajn 😉

kaja73
20. kvě 2011

@raa2 Moj sa vycika hocikde,lebo ho držim v klbku-obcas už aj sadne na vecko s redukciou,ale to tak raz za den.Inak ma rad to klbko-na to si zvykol-ved od 3m tak kaka.Na nočniku este nesedel nikdy.Starši sa odplienkoval ako 18m,ale vonku začal curat až v 21m,dovtedy sme museli vždy utekat domov,alebo držal a držal až sa popisal,ked to už bolo moc dlho.On cikala len v sede na vecku,tiež na nočniku nikdy nesedel.Ale u neho som nikdy nepouživala ani ciastočne BKM-vtedy o takom ani nechyrovalo.Takže aj tych 18m bol uspech.

raa2
20. kvě 2011

@kaja73 mne ti na stojaka cika, teda v takom podrepe, ale nie je to ako dievca a dneska v parku aj vytlacil hovienko, no zabava velika, som sa citila ze som so psikom 🙂 objednala som gate, snad pochopi skor ked bude v mokrom 🙂 aj ja s bratom som bola do 18 m odplienkovana, teda hadam aj skor, ved vtedy tie latkove plienky len boli 🙂

kaja73
20. kvě 2011

@raa2 To s tym kakanim sa aj nam stalo-pytal sa pisat,boli sme prave pred susedovym domom,maju tam travnik-tak sup vyzliekla som ho a on nič,len par kvapiek-nechapala som,už som ho sla obliekat,ked tu vidim že sa niečo ine tlaci 😀 .No zbierala som ako po psikovi,esteže som mala do čoho. 😝

raa2
20. kvě 2011

@kaja73 ja som tiez zozbierala a zahodila, no sranda je s nimi 🙂 aspon sa nenudime 🙂

ejuska79
20. kvě 2011

ahojte,natrafila som na tuto temu a velmi ma zaujala...moja mala ma 9 mes a 2 týždne....prosim o radu ako zacat a takym malym miminom (pozeram, ze aj skoresie ste zacinali) doteraz som pocuvala len same, ze do roka a pol minimalne nedokazu ovladat cikania a kakanie, ze si to vobec neuvedomuju, ale skor su to len vyhovorky pohodlnejsich mamimiek (nic v zlom, kazdy nech sa riadi svojim rozumom)...dakujem pekne

raa2
21. kvě 2011

@kaja73 hlasim celkom uspech dneska, sme boli kupit treningove gate, tak som ho nechala bez plienky, doma necika, dala som do autosedacky uterak pre istotu, keby to tam pustil, ale ako sme dosli do obchodu, zbadal nocnik a rovno sa nan isiel posadit, tak sa aj vycikal, a potom este dvakrat vonku a ako sme dosli domov tak aj tu. len som ho dala spat, a nie a nie zaspat, len vykrikoval a skakal v postielke a ked som na to nereagovala tak sa mi pokadil, lebo vzdy ked ho davam na tento spanok , tak ani nemrkne a za 5 minut je tuhy. tak asi signalizoval to kakanie...
@ejuska79 no skus zacat ju davat na nocnik napr. po kazdom spanku, jedle, ked sa vratite z prechadzky a vzdy ked nieco spravi tak ju pochvalit. a samozrejme jej dat hracky a zabavat ju, aby ti odtial nezdrhla..uvidis, mozno sa jej to zapaci...tak by som to ja robila, ale ja som zacala ked mal maly 5 mesiacov a to este nevedel utekat z nocnika, tak si vytvoril navyk, i ked teraz niekedy sa snazi zdrhnut, tak ho treba zabavat.

raa2
21. kvě 2011

@ejuska79 a je to velka pohodlnost, ved pohldone je neriesit a nechat decko sa parit v lete v plienke a este potom sa divit ze ma dieta 3 roky a nosi plienku...

kaja73
21. kvě 2011

@raa2 Sikulo maly. 🙂 Ak ti este nerozprava,skus ho naučit daky znak na cikanie a kakanie-možeš si to aj sama vymysliet.My sme aj znakovali a maly sa kombinaciou znakov a slov už od 12 m vyjadruje v jednoduchych vetach.Teraz už znaky postupne prestava použivat lebo keca ostosest. 🙂