Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
26. říj 2012

éééééé, je mi ještě hůř jak včera. a ústav by se bez muže opět zhroutil.... 😠 i když je pátek, nemá tam žádné doktorandy a jinak je tam beztak nuda 😉
jak jsem se včera bála, jak budu děcko zvládat, příjemně mě viki překvapil. počural se jen jednou a to prosím venku, což je podivné 🙂 celý den krásně hlásil a byl úplně nejhodnější. zato dnes se probudil s výrazem, kterého se trochu obávám 😀

ssassi
26. říj 2012

buďte rády, že kojíte. aspoň vás to v tom blázinci kolem děcka nutí nějak normálně jíst. já jsem kolikrát jedla jen kus suchýho rohlíku a čokoládu na energii 😖
teď už, když malej po-o spí doma, mám čas si něco přichystat. většinou si udělám nějaký rychlo salát. a vyloženě mi to svědčí :o)

katka_brno
26. říj 2012

@ssassi jak mám oblect malou do erga s kapsou v téhe zimě, stačí mikina a pod kalhoty štrupny?díky

ssassi
26. říj 2012

@katka_brno já dávala triko s dl rukávem, středně tlustou, spíš tenší mikču, na krk šáteček, čepku na uši (kukla se nám bohužel neosvědčila, tlačila), přes to ještě kapuci. a pokud jsme šli jen někam bez vyslíkání, tak punčocháče (koupila jsem na krutou zimu froté, byly opravdu teplé, ale teď ještě bych dala tenké, aby neměl příliš horký zadek), froté ponožky (dostala jsem od máti sadu froté fusek. a jelikož ona nikdy neodhadne velikost, měl je jako podkolenky) a merino návleky-botičky od MaM na nožky. pokud se měl někde promenádovat, tak polodupačky od honzíka (mají i flísové). teď dávám tepláčky, botičky a na to návleky bez šlapky z ovčí vlny. ponožky tlusté.

já neoblíkala nikdy moc, pokud jsem nosila. vyrábím hodně tepla a malej byl horkej i v tenké mikince. a nemá rád, když je mu horko. ale ty části noh, které blimbaly, jsem oblíkala hodně.

dandelion
26. říj 2012

@ssassi včera jsme byli naproti taťkovi, malá v manduce (ještě mi nedorazila kapsa) a měla na nožičkách punčocháče, teplé pletené ponožky a merino botky... a měla trochu nožičku studený :/ co budem dělat v zimě? i když ta kapsa asi udělá hodně viď...Jinak mě asi ubezdušíš :D 🙂 kupuju hnědý Longies vlňáky 🙂 bude je mít jako kamašky na zimu a pak jako svrchňáče.. a ještě uvažuju o hnědý kukličce 🙂 viděla jsem jí a děsně se mi líbí 🙂

ssassi
26. říj 2012

@dandelion blééééééééé 😀 😀 😀 😀

jo, ta kapsa udělá hodně. hezky konzervuje vaše společné teplíčko. ale super je taky nějaká stará vytahaná mikina - aby teplo neutíkalo. než budeš mít kapsu, zapni se do něčeho s malou dohromady. máš určo nějakou mikču, kterou mělas jako těhule? nebo po tatínkovi? já třeba mám ještě nosící bundu a teď by bylo ještě v kapse malému horko, tak zapínám do flísové části (ta bunda je skládací - 3 v 1 - flísová mikča, šusťákovka a dá se to zapnout dohromady) ale než jsem měla kapsu nebo bundu, používala jsem starou vytahanou flísovou mikinu od ťamanů :o))) na těch 10-15 stupňů značka ideál

katschka
26. říj 2012

@mochenkaa Ahojda, hele k těm příkrmům.. Já kojila... pouze kojila oba kluky do osmého měsíce. Konce osmého měsíce. Pak už chtěli něco jiného, tak jsme začali. No, začali. Udělala jsem jim jen trošku mrkvičku, dala jednu lžičku a tím to haslo, páč to všechno vyprskali. A tak to v tomto duchu pokračovalo i nadále. Takže jsem hodně kojila hodně dlouho. 🙂 Ale vyhovovalo to i mě i klukům. Dlouho se s tím jídlem seznamovali ručně.. doporučuju dát dítě v sedačce doprostřed ničeho. Páč co je v okolí dvou metrů, nemá šanci na přežití. 🙂 A neměli jsme absolutně žádný problém s odstavením. Oni se odstavili sami. Prostě jednoho dne už nechtěli a bylo. A s tím čajíkem. To nemohla rozdýchat tchýně, že jsem klukům 3, ale i 4 měsíčním v létě nedala, já krkavčí matka, čajík!!!!! Chápeš? Taková troufalost. 🙂))
A bobek má týnka taky hodně často dost tekutej. Ale je fakt, že si myslím, že je to těmi antibiotiky.

a hranolky a brabmůrky a čokoládu... nějak to nezvládám nejíst.. ale nějako to moc neřeším.

mochenkaa
26. říj 2012

@katschka tak to je error. V celém bytě není okruh 2m bez ničeho 😠 😀

ssassi
26. říj 2012

@mochenkaa klííííd, my máme na zdi u židličky taky základ na kvalitní abstarktní obraz :o) za pár let, až začne dít jíst trochu kulturněji, to seškrábnu a přemaluju. neřeším 😎

katschka
26. říj 2012

@mochenkaa Ono nejde o zničení, ale o tu práci s tím úklidem... Třeba bude Davídek způsobně papat. 😉

zlilly
26. říj 2012

v létě je dobrý mít dítě nahatý. v zimě sem na něj oblíkala starý tričko po mě, krylo ho celýho. a na podlahu takový ten omyvatelný plastový ubrus ať nemusíte furt vytírat.

lucikf
26. říj 2012

Ahoj holky, trochu jsem četla vaši diskuzi a chci se zeptat, malý má 3 měsíce, není to pozdě začít s bezplenkovkou? Chtěla jsem si to dneska vyzkoušet a podařilo se mi chytit jedno kakání, ale to byla vysloveně náhoda, protože byl zrovna rozbalený a já jsem viděla, že začal tlačit, tak jsem ho strčila nad nočník, kde se vykakal a taky když se probudil a měl suchou plínu, tak se potom vyčural do nočníku. Ale jak pokračovat dál? Když nespí, jak často ho vysazovat, nebo jak to poznám, že chce čurat. Nepříjde mi, že by něco naznačoval. A taky se mi hodně stává, že kaká zrovna při kojení. To tak rychle nestihnu ho odpojit, rozbalit a nechat vykakat do nočníku. Jak to děláte vy? Díky za vaše rady a zkušenosti.

katka_brno
26. říj 2012

@lucikf já začala ve třech a půl a myslím, že jsme poměrně úspěšní máme 5 plen na den z toho 3 počůrané a jedna uslintaná nebo poprděná nebo už ji má dlouho tak dáme novou

ssassi
26. říj 2012

@lucikf vítej.
prvně zkus http://www.branakdetem.cz/ingrid-bauerova-bez-p... :o)
tam se myslím dozvíš základy.

ke krmení: někdo dává při krmení dítěti pod zadek misku nebo složenou plenku a pod ní igelit. ale já prostě krmení přerušila (chápu, že položit flašku a "zasunout" prso nemusí být to samé) a utíkala do koupelny. byl jen v plence a přes nožky měl deku, kterou jsem rychle sundala, plenka je dole raz dva a už kakal. po pár dnech sám vyplivl flašku a začal se sápat - jasně pochopil, že se u jídla nekaká. no a pak jsme v klidu po kakání mlíko dopili. pak už mohl být normálně oblečen - používala jsem tričko a polodupačky - stáhnuté okamžitě, žádné cvočky a zdržování - a malý už pak, když věděl, že se kaká do umyvadla, dokázal v klidu vydržet cestu do koupelny, svlékání atd. děti jsou velmi učenlivé a překvapivě rozumné i v malém vydání. rychle vše pochopí.

na začátek s BKM máš ještě chvilku čas. říká se, že by se mělo začít do konce čtvrtého. ale neotálej. nejjasnější signály dávají děti po narození. buď spí, jí nebo vylučují. naučíš se tak signály rozlišovat. později to bude horší :o))

každé dítě signalizuje jinak + v průběhu jeho života se signály mohou měnit (jak si dítě osvojuje nové pohyby).
může to být hlasový projev - kňourání, pláč. mimika - kroucení pusy, krčení nosu... pohyby těla - kroucení nebo propínání nožek, ruce v pěst... může to být kde co.

janakkk
26. říj 2012

@mochenkaa jestli bude malej jedlik jako náš, tak budete mít čisto, naše dítě nenechalo nikdy ani drobek nazmar natož aby něco vyplivnul 🙂 🙂 dokonce ani od nedávno probíraných křupek nebyl nikdy upatlanej 😀 on když něco nechtěl, tak rukou odstrčil lžičku a bylo to jasný.
jinak BKM se u nás konečně trochu zlepšuje, průjem přestává, dneska už hovínko ráno bylo v nočníku, přes den 3 čůrání v nočníku a 2 na zemi (hrozně rád čůrá ve stoje u pohovky, ale nesnese abych pod něj dala jakoukoliv záchytnou nádobu) 🙂 tak snad už se zase začne dařit 🙂

pajenka
26. říj 2012

Zdravím po delší době, ještě stále nebezplenkujem, ale chtěla jsem se trošku pochlubit někomu, kdo se tím zabývá, bohužel v mém okolí zatím není nikdo, kdo by to ocenil.
O víkendu jsme s manželem oznámili rodině, že budem bezplenkovat a reakce byla super 🙂 všichni se hned ptali, jak se to dělá atd. Ale nejvíc mě potěšil manžel, který řekl, že je na to zvědavý, jak NÁM to půjde 😵 ne, jak to půjde mně, ale nám, mě to tak zahřálo, že se do toho angažuje, ani nevíte jak. Chodí se mnou na předporodní kurzy a chce i látkovat 😲 tak budem látkovat. Už se těším, až náš pokusný králíček vykoukne. Mějte se hezky, hodně zdaru, ať mám kde brát inspiraci a já zas napíšu. Pája

dandelion
27. říj 2012

Tak u nás je teď nějaký divný období.. malá mi přes den bojkotuje nočník.. :/ včera jsme nechytli NIC! Pokakala se do plenky (ale to proto že jsem já nutně potřebovala na záchod, tak jsme asi byly synchronizovaný :D), ale nad nočníkem se mi propíná, blbne, kouše si nohy, když jí dám hračku tak se už vůbec nesoustředí a jakmile to vzdám a zabalím jí, tak se vyčůrá.. no snad je to jenom období..

katyxq
27. říj 2012

@dandelion Synchronizace funguje 😀 - Šárka zásadně chce čůrat nebo kakat, když sedím na záchodě.

dandelion
27. říj 2012

@katyxq :D kolikrát já byla na záchodě a malá v posteli tlačila :D 🙂

janistr
27. říj 2012

@dandelion To mi Helča dělala minulý týden asi dva dny, teď už je to dobré 🙂.

ssassi
27. říj 2012

i přes to, že dítěti rostou zuby (už tu stoličku nahmatám - už jen pár dní a bude venku!) a má rýmu, má minimum počuraných plínek. včera jenom jedna nehoda, dneska zatím taky jedna, páč já jsem prohlásila, že se musím kurýrovat, tak se stará manžel :o) kupodivu máme suché i noci a odpolední spánky. o to větší vzrůšo bylo, když jsme ráno dítě chtěli dát po probuzení na nočník. zběžně jsem na plenku sáhla, super, suchá. ale ouha, dítě pokaděné. v 11 chtěl dát čurat a pak celou noc spal jak zabitej. netuším, kdy se to stalo. tím, že spí v pytli, jsem ani nic necítila 😒 bylo to takové "ucáknutí", jak teď místo bobečků kadí žlutou vodu. ale fakt jsem to nečekala, páč naposledy byl pokakanej v noci asi tak ve 4 týdnech 😀

já vařím a albert teď s malým opravuje vysavač - zaseklo se navinování el. šňůry. "to jsem už dlouho neviděl... zelmer je teda výrobce, každej šroubek jinej... pocem, tys ukradl filtr?!?!? no ty seš šikovnej... kam to neseš??? zase reklamy. dej to sem.... ha! kupodivu se nic neulomilo. proč je todle vůbec rozdělávací, to jsem ještě neviděl.... viktore, ty máš vždycky všechno rychle rozebraný, ale na todle sereš, že bys mi s tím pomoch...."
velmi se bavím 😀 😎

janakkk
27. říj 2012

Včera jsem nás přechválila, začalo se dařit, ale dneska to jde zase k šípku, jelikož průjem nezmizel, jen přešel od malýho ke mně 😠 😠 malýmu zůstala mohutná rýma a kašel, takže ani nemůže spát, sotva usne, tak do 10 min ho zbudí záchat kašle.... 😒 😒

janakkk
27. říj 2012

@ssassi oprava vysavače je velká zábava.... 😀

dandelion
27. říj 2012

Mám vsuvku.. :D 🙂 když byste to nevěděly, tak děti čůrají ze spaní! Bylo mi to řečeno kamarádkou, že děti nejvíce čůrají když spí... Argumentovala jsem, že zdravé dítě ze spaní prostě nečůrá, vždy se musí alespoň trochu probudit.. A že Štěpánka měla nespočet suchých nocí 🙂 A čůrala až ráno 🙂 Prý je to blbost... :D Tak jen pro info, že si dejte pozor, děti čůrají když spí :D

dandelion
27. říj 2012

@lucikf Ahoj 🙂 Určitě taky doporučuju knížku Bez plenky 🙂 Začni pomalu.. ono to ani jinak nejde.. 🙂 Řekni si třeba že se pokusíš malého vysadit každý den ráno.. Udělejte z toho rituál. (dělala jsem to stejně) Pak jsem zavedla kakání po, nebo při kojení. Někdy jsem jí stihla rozbalit a jindy ne.. Ale většinou ano.. Malá mi pustila bradavku a já věděla že bude kakat.. fungovalo to báječně. A pak se docucala.. Na kojení nad nočníkem jsem neměla ani zručnost a ani nervy :D 🙂 A čůrání mezi kojením a spaním jsem tolik neřešila.. Ani teď nevím jaké má intervaly, protože se to dost mění a malá mi moc nesignalizuje.. Takže stačí začít a brát to jako +, že když něco chytíš tak super 🙂 Nechtít za každou cenu chytit vše (Zase mluvím ze své zkušenosti, protože mě chvíli fakt hrabalo a povzbudila mě až věta z knížky Bez plenky, že praktikování BKM nesmí být stresující pro mě ani pro dítě.. Prostě se mi propíná nad nočníkem, tak jí dál netrápím.. nabídnu, když nechce, tak se počůrá do plenky a tu hned přebalím 🙂 Ale vím, kdy čůrá.. Jsou dny kdy se daří víc a dny kdy se daří méně.. 🙂 Já čerpám odhodlání z těch lepších dnů do těch horších :D a když se mi třeba pokaká, tak už se nehroutím a říkám si že jiné děti kakají do plenek běžně.. Štěpánka hodně výjimečně! 🙂 Hodně mi dalo i období, kdy jsem chtěla malé vyléčit plíseň z plenek. Tak jsem jí měla 14 dní doma bez plenky jen v punčoškách, nebo tepláčkách a pozorovala jí.. je pravda že jsem se nezastavila a pořád byla u ní, nezvládala uklízet a vařit, ale plíseň jsme pokořily! 🙂

ssassi
27. říj 2012

@dandelion já vůbec nezačínala pomalu. já když se k něčemu rozhodnu (no upřímně, moc často to není 😀 ), tak už se do toho vrhnu po hlavě! mně stačilo pár dní na "vychytání" praktických záležitostí a děcku bylo tak asi 14 dní a už jsme bezplenkovali na 100% 😉 😉 já buď něco dělám nebo nedělám. pro mě i pro okolí to může být značně úmorné... ale už to asi lepší nebude 😝

jasně. tos nevěděla? že děti do 18. měsíce netuší, že existuje něco jako čurání, že čurají ZÁSADNĚ při jídle a ve spánku? to já už se dověděla dávno 😀 😀 😀 a s takovýma lidma se prostě nemůžeš normálně bavit. kategorie lidí, kteří tě mají z špatnou matku, páč dítě NUTÍŠ čurat, ničíš mu záda, protože mu je ohýbáš v šátku, nenecháš po pořádně v klidu vyspat, protože ho máš v šátku, nemluvě o tom, že se tam beztak chudák dítě dusí. proto je taky tak podezřele v klidu, určitě nemůže dýchat! no a jenom čekají na parte, kdy dítě zalehneš, protože seš nejhorší matka, že mu ani nedopřeješ vlastní postel 😀 😀 😀

dandelion
27. říj 2012

@ssassi ty seš super žena 🙂 mě by se to tak taky líbilo ale ve finále jsem k tomu postupně dospěla.. 🙂 Však i v té knížce píšou o těchto dvou přístupech 🙂
:D 🙂 takové zásadní informace mi ještě nikdo neřekl :D co já teď budu dělat.. všechno čemu věřím je v háji 🙂

ssassi
27. říj 2012

@dandelion 😀 😀 😀 😀 😀
to na mě tenkrát hartusila prodavačka od vietnamců. byla teda češka, asi 50 let, možná víc. bylo to tak touhle dobou před rokem, bylo mi líto vyhodit 5 tisíc za nosící bundu, tak že mrknu k ťongům, že bych vzala nějakou velkou pánskou. přijdu tam (dítě v manduce) a baba na mě spustila: "to nevidíte, jak má chudák křivý záda!?! dyť bude postiženej! proč si nekoupíte kočárek, přece nejsou tak drahý, moje dcera kupovala jeden v bazaru a...." no už si nepamatuju co všechno na mě hartusila, ale stála jsem tam jak zařezaná, než jsem se nějak vzpamatovala 😀 pak sem jí slušně vysvětlila něco o postavení nožiček, vyklenutí zad atd ve správném úvazu, ale asi to na ni bylo moc:o))) zanadávala jsem si venku 😉
a asi o týden později jsem jela trolejbusem od babičky, dítě taky v manduce a dvě ženské se bavily (jasně tak, abych to slyšela), že jsem asi pěkná socka, když nemám na kočár a chudák dítě tam namačkaný... to už jsem se smála 😎 kdybych spočítala, kolik tisíc jsem navrážela do věcí k nošení, mám za to těch kočárů hned několik 😀 😀 😀

mochenkaa
27. říj 2012

Teda @dandelion tos nevěděla, že má @ssassi pravdu? Dítě si potřebu neuvědomuje, čůrá hlavně v noci v tvrdém spánku. A o tom nucení dítěte na nočník, tak to už je bez debat, ne? Chůďátko malé, nutíš ho 😀
Mimochodem, já se dozvěděla že dítě v manduce týrám, je to strašné že nutím dítě na nočník a nepočkám až sám bude vědět že se mu chce. Postel má přiraženou postýlku k mé, takže toto bez komentáře. Jo, a ještě ho týrám žízní. Nedávám mu k MM čajíčky 😉 😀

lucikf
27. říj 2012

🙂 🙂 🙂