Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lmm
31. bře 2010

Mamusia, ona je ještě maličká, většinu času prospí, takže je to hlavně o časování. Probudí se, vyčůrá se, nakojí se, vyčůrá se, hraje si, vyčůrá se (tady musím odchytit signál) a jde spát. Někdy (jako včera a dnes) to zachytím skoro všechno, jindy má každou plínu mokrou. Taky záleží na tom, jestli mám čas se na ni soustředit. Zrovna teď se mi počůrala, dvakrát jsem si myslela, že se jí chce, ale chtělo se jí až napotřetí, kdy jsem si myslela, že si jen tak brouká 🙂.
Hzocka, já ti neporadím, jsem taky začátečník a mám minimimi, ale určitě vydrž, možná to u starších dětí chvíli trvá, než na to přijdete.

opica
31. bře 2010

sonice...ja som ich teraz len prala, tak uvidm, ked uschnu...snad to nebdude taka katastrofa.
inak zas tu je s holou ritou a je spokojny a stastny (a to mu idu zuby). uz sa snazim mat ho doma stale tak a celkom chystame...uvidime, co bude do leta 😉

ludmilabb
31. bře 2010

opica no aj moja je s holou ritusou stastna ale ak by mi pocas dna nevyslo BKM a odchytaval by to nas koberec v obyvacke a si neviem predstavit to cistenie 😝 to mas serblik po ruke?

hzocka my sme zacali okolo 5 mesiaca ale urcite by som z jedneho, dvoch, troch pokusoch o BKM s vysledkom uspech/neuspech nebola nejako vykolajena....niekedy to ide krasne a niekedy nic, ja moju extra dlho na cinaku nedrzim lebo potom dostava nervy ale napr. dnes dala som ju na zachod a nic zacala sa pucit a odtahovat tak som ju rychlo zobrala na cinak ale ani tam nic tak som ju skusila na tom cinaku podrzat tesne v naruci (vzdy ju pridrzam)a zrazu zacala krasne tlacit ....u nej clovek musi furt vymyslat

ludmilabb
31. bře 2010

baby niektore co tu pisete nevidno ake velke deticky mate, nechcete si to doplnit do profilu? 😀 aby to bolo prehladnejsie 😉

hzocka
31. bře 2010

Krásný večer přeju, moc díky za podpůrný reakce!!!
Tak moje vychytávání je dost bída,signály mám pocit,že prostě neexistujou..
byla jsem z toho odpoledne přešlá - když jsem sem psala i ten příspěvek...a pak jsem se vrátila ke knížce Bez plenky a zrovna narazila na úryvek,že to může trvat měsíce a že je to ok..že když se děti učí na nočník,průměrně jim to trvá 8 měsíců (celý proces)..to mi hrozně pomohlo si tohle uvědomit.
Ale mám radost i z toho,že když zaregistruju že se počůral,vím,že ho následující půlhodinu-hodinu můžu nechat suchýho..to mi přijde super.
Dneska se povedlo 2x čůrat do vany... tak třeba se to občas povede a matýsek časem pochopí že tak to jako je...a třeba někdy i to káko...

A je super,že se o tom někde diskutuje,to zní ohromně podpůrně..

Všem moc přeju ať to s prťouskama jde ku radosti a spokojenosti všech zúčastněných!!!

kveluse
31. bře 2010

Ahojda,

jů, vy jste se tedy rozepsaly....
U nás střídavě oblačno 😉 .
Má teď nějaké zvláštní období, že si dost vymýšlí, kde bude čůrat. Třeba dnes v mateřském centru mi jasně říkala, že se jí chce, ale když jsem ji vzala na WC, tak prkno. Jen co jsem ji postavila na zem, tak to šlo do kalhot. No, musím se nad tím zamyslet, třeba chtěla na nočník 😀 . Prostě to nechám a budu zase víc pozorovat, ona se zase srovná.

Já si tedy taky už kolikrát říkala, že by určitě v noci spala "líp", ale vůbec nelituju toho, že ji dávám. Tak nějak ani z toho nejsem unavená, už jsem si zvykla. Taky jsem už nacvičená na každé zachrutí, ale většinou mne probudí jen to, když se jí opravdu chce čůrat. je to zvláštní, ale ta moje intuice taky docela funguje 😉.

Ještě k těm signálům, které dítko vysílá. U nás se třeba během těch 9 měsíců dost mění. Asi podle toho jak se vyvíjí její schopnost vyjadřovat se. A jsou různé i během jednoho dne. Taky podle toho, jak jsem zrovna v tu danou chvíli natvrdlá 😉. Někdy stačí, že jen přijde a koukne a jindy musí fakt nahlas protestovat a plakat (a pak se většinou vyčůrat do kalhot, protože maminka je v diamantové chvilce 😝)

hzocka, až tu budeš číst déle (nebo pročteš pár předchozích stran) uvidíš, že je to pořád nahoru dolu 😉 😉 . Ale není to závod!

Nikdo mi tedy zatím neřekl, že dítko trápím, ale většinou se mě lidi ptají, jestli má ještě nehody, nebo už je to DOBRÉ. Takže říkám, je to výborné i s nehodama.
Nechápu, jak si může někdo myslet, že si může 9 měsíční miminko 100% říkat a já že to můžu 100% vychytat 😅 .

hzocka
31. bře 2010

Kveluse
to je taky téma - jako kde se bude vylučovat....
ale pro nás až další level 🙂
Začala jsem pomalu pročítat zpět, že třeba vylovím nějaké tipy...ale bude mi to chvilku trvat..
Určitš z toho nechci udělat soutěž! Zakázala jsem si to. I se snažím si dát pozor aby to nebyl nějaký úkol pro Matýska. Spíš to pojímám jako úkol pro sebe,naučit se to vychytávat,aspoň občas..trochu víc zcitlivět na signály..Protože i po 9 měsících mám spousty momentů kdy netuším co je špatně..
A fakt mi přijde úžasný i to,že prostě vím kdy se přesně počůrala že když teď dostane čistou plínku tak bude nějakou dobu v suchu...a třeba časem objeví že být v suchu je příjemnější..

opica
31. bře 2010

ludmilka...my nemame koberec, mame len parkety a on ma to puzzle, na ktorom je vacsinu dna, takze tam ked sa postasti (dnes sa mi tam vecer standardne vykakal), tak sa to dobre umyva 😉
ale v jeho izbe, kde ma koberec, tak tam by som ho len tak nenechala 😉

ludmilabb
31. bře 2010

opica my sme hlavne v obyvke a tam je koberec 😝

mamusia
1. dub 2010

Pekne slnecne ranko 😎

Takze sme cikali do zachoda asi tak na 70% vcera (aspon som mala ten dojem 😀 ) ale skor to bolo casovanie ako signaly.......
Ale zistila som,ze ked mi zacne plakat nad zachodom,tak sa jej vobec nechce, tak aspon jeden signal viem 😝

Dnes som ju nechala rozbalenu na nepremokavke a zistila som,ze cika asi tak kazdyc 12 min, no pred velkou davkou cikania je 4 minuty skor maly cvrk. Takze to davanie kazdu chvilu na zachod by bola fakt drina......inak mam dnes svalovku na zadku a ruchach z toho,co som tam vcera tolko nastala... 😀

Inak baby, Vy ked date vycikat mimi, tak potom mu date naspat tu pocikanu plienku (aj ked nie moc, ale predsa sa aj tam ujde..),lebo keby mam davat stale novu,tak to by som minula za den aj 5x tolko,co normalne.....

Ja som normalne minala 5 plienok za den....

marcik2
1. dub 2010

Ahoj holky, trochu jsem prelouskala tuto diskuzi a rada bych se k vam pridala. Mame 4,5 mesicni holcicku a s BKM jsme zacali na zacatku ledna, to ji bylo 1,5 mesice. Kakani celkem vychytavame, i kdyz to neni pravidelne a curani, jak kdy, nektery den se mi podari treba i 10 curani, nekdy jen 5... ale stale jsem z toho vseho NADSENA!
Take patrim ke generaci, ktera byla v jednom roce bez plinky, tak si rikam, proc by to nemelo jit ted??? Ted jsem jen nahlidla do tematu v batolatech, tykajiciho se uceni na nocnik a hruza, znovu me to ubezpecilo v tom, ze jsme se rozhodli spravne.
S cim mam ale problem, je male sebevedomi, kdyz nekde jsme, nebo pred navstevami, ktere BKM neznaji, a hraji si s malou - tak to je mi jaksi blby, ji brat na nocnik - a kdyz uz, tak na potvoru nic nechytnu 🙂 No snad se casem zlepsi. Minuly tyden tu napr. byli na navsteve na par dnu nasi, tzn. ze travili s malou spoustu casu a sice se moje mamka snazila, ale nebylo to ono. Musim se priznat, ze jsem byla celkem rada, kdyz uz pak odjeli a muzu si najet na svuj obvykly BKM rezim 🙂 Nejak tak zjistuju, ze jsem nejradsi s malou sama, to se mi dari nejlepe. Jakmile tu nekdo je, je s BKM konec ☹
Ziju v Rakousku a o BKM se tu celkem vi, ale praktikujicich maminek je malo, shodou okolnosti ale moje sousedka BKM se svymi dvema holcickami praktikovala, tak se o tom casto bavime. Jinak se tu taky obecne zastava nazor - nenutit - takze tu trilete - a starsi deti behaji s plinkou ☹ A ja jsem celkem za exota...

kveluse
1. dub 2010

Pěkný den,
marcik, nám to také jde nejlépe přes týden, když jsem s holkama sama. Stačí taťka o víkendu a moje pozornost je rozhozenější.

Je to škoda, že se takto cítíme, když vlastně děláme pro miminka správnou věc.

mamusia
1. dub 2010

Baby, ja to asi zabalim... ledva som zacala a uz chcem aj skoncit.. ☹

Mala mi dnes zakazdym ako ju davam na zachod place, teda najprv je ticho a tesne pred cikanim (5 sekund asi) zacne plakat a aj pri cikani a aj potom total vresti........tak si myslim,ze sa jej to nepaci a je jej tak zle..... 😒

Co myslite?

kveluse
1. dub 2010

A když se ti vyčůrá sama - třeba na podložce, tak nepláče při čůrání?
Možná je to polohou - jestli ji dáváš do klubíčka zády k sobě, tak jí při tom může nepříjemně tlačit bříško. Zkus ji třeba den jen pozorovat, sama se hoď do klidu a pak zkus třeba polohu, že ji budeš mít obličejíčkem k sobě, posazenou jakoby v otevřenějším klubíčku, pažema podpíráš celá zádíčka. Můžeš udržovat oční kontakt a ona se může vyčůrat.

Nevzdávej to, jen to nějak nenásilně překonejte. Kdyžtak prostě na pár dní přestaňte a pak to zkus znovu. Může to být cokoliv, třeba ji jen "otravuje", že ji tím rušíš - sice mají dáno od přírody si "říkat", ale nejradši by se vyčůrali na zem pod sebe a pokračovali v tom, co právě dělají.

Moc moc držím palce, aby to vyšlo a mohly jste pokračovat.

mamusia
1. dub 2010

Praveze na podlozke vpohode. Ziadny plac......

Chcem skusit este ju normalne posadit na nocnik a drzat tam, no nocnik mam u rodicov a najblizsie tam ideme 12-teho, tak uvidim,ze ako to pojde dovtedy......a uz som sa tak tesila, ze ako nam to fajin ide.....

Ja mam skor pocit, ze ona sa tam vycika iba kvoli mne,ze jej hovorim ten signal....inak by sa nevycikala......

Inak dnes ju dost boli aj brusko (ona ma totiz koliky), tak to moze byt aj tym sposobene(ale zas na druhej strane, ona zacne plakat az pred cikanim, pocas a po.....uplne pred,ked ju tam drzim je kludna...)

Vsak uvidim...havne sa zle citim,ze jej tym robim zle.... ☹

ludmilabb
1. dub 2010

mamusia aj my sme mali koliky a Sofia plakala veeela, pri prdkani, grgani atd
ako ju davas na zachodik? v akej polohe? mas ju opretu o seba? poloha robi tiez vela
a neboj sa ja viem ze ked ju vidis plakat tak rozmyslas ci to ma vobec zmysel ale zase si spomen ako sa ti vcera darilo...nie kazdy den je ukazkovy ked pises ze dnes ju viac boli brusko tak si dajte pauzu...hlavne sa velmi netrap

mamusia
1. dub 2010

Drzim ju vacsinou vo vzduchu len tak,ako sa male deti davaju cikat vonku....v takom klbku, chrbtom ku mne ju drzim za nozicky.

Dnes este nekakala,tak preto je aj horsie, teraz spinkam,uz iba vecerne kupanie a papanie a uvidim ako bude 😒

mamusia
1. dub 2010

Baby, skusala som ju tak drzat spredu(ako pisala kveluse) a tak sa az tak nehnevala a dokonca som zachytila aj kakanie 🙂

Uvidim, budem skusat spredu teraz 😎

Prajem Vam pekny vecer 🙂

delfi
1. dub 2010

ahoj holky teeeda vy jste toho popsaly, než jsem to přečetla je půl dne pryč 😀 jsem ráda že k nám přibývají další, které tímto zdravím 😉
mamusia: mě to malej taky dělal a myslím, že to bylo tím, že byl v tom klubku moc schoulenej a špatně se mu čůralo. pak mě na to upozornil manžel, který to viděl přímo, že musí čůrat nasilu jak moc je schoulenej. ono když ho člověk drží tak se to nezdá, ale pak když to vidíš z jinýho pohledu tak to je vidět. takže bych jí zkusila držet v jiný poloze, třeba v tom leže na rukách (leží ti zádama na předloktí). event. ji nedrž za nohy, ale spíš za zadeček, aby byla narovnanější.
snad se sem večer nebo zítra dostanu na dýl a trochu se rozepíšu. zatím se mějte

luvie
1. dub 2010

Ahoj holky, "staré" i nové 🙂
Teda, přibylo toho tady hodně, pročítám to už druhý večer 😀
My jsme byli o víkendu u babičky a dědy, po příjezdu byla Kačka celkem rozhozená (4 hod. cesta autem a pak 5 cizích lidí a dva psi naráz...). No druhý den už zas všechno v pohodě, přivezli jsme doů spoustu čistých plenek. Babička se pokaždé, když jsem ji rozbalila, ptala, jestli je ještě suchá- trochu mě to pak už i rozčilovalo 🙂 Takže jsme se hezky vytáhli 🙂 Teď jedem zas 200 km k našim, tak uvidíme, jestli se nám bude opět dařit. Jo, na cestu jsem jí dala papírovou - tatínek říkal, že bude aspoň líp spát, ale spala jako obv. po půl hodinách a po dvou hodinách byla plenka nacucaná až hrůza, dala jsem ji v autě vyčůrat a pak látkovku a čůrali jsme dle potřeby.

Dnes jsme byli u kamarádů, mají 14 měsíční holčičku. Než jsme odcházeli, vykoupali ji, dali jí plenku papírovku a ještě si s námi chvilku hrála. Držela jsem ji u sebe, no a najednou cítím i přes tu papírovku takové známé teplo... asi už na to mám hmat 🙂 No, neudržela jsem se a oznámila to, ale pochybuju, že jí tu plenku vymění dřív než ráno... Nevím, jestli se mi podaří usnout 🙂 Hned nato jsme byly s Kačkou čůrat, když jsem jí znovu chtěla dát tu plenku, zjistila jsem, že tam má minicvrknuto, když jsem jí dávala úplně čistou plenku, maminka té holčičky se na mě tak nějak divně dívala... Ale já svou holčičku v počůrané plence nechci nechávat, i když jsem ji měla za půl hodiny koupat. (MAMUSIA to je taky odpověď pro tebe 🙂)

Ohledně čůrání na veřejnosti - já to neřeším. Taky jsem zpočátku pořád měla obavy, aby si o mě někdo něco nepomyslel, ale po pár dnech bezplenkování mě to přešlo. Teď už myslím jen na to, co si o mě pomyslí Kačka, když ji nedám vyčůrat, když mi dává tak jasný signál. A to že se to někdy nepovede, nevadí.
Už jsme čůraly i venku, v centru 60tis. Opavy jsem nenašla rychle vhodný objekt k nakojení i se zachodem nekuřácký, tak jsem Kačku vybalila z šátku v parku, vyčůrala, suchou plenku nechala zatím bokem, zabalila do svetru, nakojila, Kačka se (pravděpodobně pod náporem nové situace) statečně bez náznaku počůrala ještě na mě, takže jsem šla domů celá mokrá, ale ona byla až na mokrou ponožku v pohodě 😀

Zítra k nám přijde poprvé paní na plavání, tak jsem zvědavá, jestli se nám podaří vyčůrat před ní a co na to bude říkat, hehe 🙂

A ještě, hodně zdaru a trpělivosti šem začínajícím, je to někdy náročné, ale vyplatí se to 🙂

kofinek
1. dub 2010

hzocka: ja som zacala s malym, ked mal 7 mesiacov, bohuzial som o bkm predtym nevedela. Ak ta to bude zaujimat, tak tu mas par mojich rad, co som za ten nejaky skoro rok zazila.
Ze nevidis signaly, nic sio z toho neorb, ja mam pocit, ze u maleho to skoro nikdy nepoznam. Na zaciatku som sa spoliehla a vlatne to stale robim, na casovanie. Strasne mi to bolo luto, ze som nikdy nevidela ani jedan siganl, ale fakt si myslim, ze ked su uz vacsi, tak maju oplno zaujimavejsich veci okolo seba a samozrejme, uz su na plinky zvyknuti. Ale kakanie islo rychlo a ked curral, tak hned som hovorila signal a postupne sa fakt naucil, ze aj ked mu netreba, tak nieco zo seba vytlaci... 😝 A teraz je to super, ked ideme von, tak sup na zachod, ked sa vratime, zase a tak, ale dalo to prace. Tiez niekedy mam proste pocit, Ze cjhce. A odhadujem ho podla vypiteho mnozstva vody. 😀 ALe ake som mala ocakavania, ze to urcite pojde, a ze ked sa mu budem venovta, tak urcite do 1 roka bez plienky, ale sme sa k tomu v tom jednom roku nedopracovali 😉 V prvom rade prejdi na latkove plineky, ak este nemas a mne sa velmi osvedcilo, ze som mu kupila male slipky a take tie male bambusove plienky 30*30cm a to mu tam skladam. Nieco to zachyti, ale zaroven vidno, ked je mokry, takze ho hned mozem prezliect.
Keby som to mohla vrartit, tak zacnem aj davat curat v noci, ja som bola na to leniva a teraz to lutujem. Uz sme sa sice dopracovali k tomu, ze vacsinou spi suchy, ale myslim, ze cim skor, tym lepsie.
Som rada za kazdy vytvor v nocniku, ked sa pozeram dokola, starsi kamarati, uz vyse 2rokov nocnik im nic nehovori. Fakt si neviem predstavit, ze by som ho cistila z pokakaenj pampersky.

kofinek
1. dub 2010

A este nedam dopustit na slehacia misky z Kaufu, mame aj normalne nconiky, ale maly, ako je zvyknuty na "klobuky", tak ine ani nechce... 😀 Stary dobry cinak nosime na cesty

kofinek
1. dub 2010

Luvie: niekedy si hovorim, co za bic som si to na seba usila, ze ho prezliekam na kazde ucvrknutie 😀 ale potom si poviem sama pre seba, ze ci by som ja chcela byt v mokrom a mam jasno.

briketa
2. dub 2010

Ahojte dievcata, metoda BKM sa mi velmi paci, len sa chcem opytat - nas zivotny styl je takmer cely den byt vonku (cca 10.00-18.00) a vela casu v aute (nebyvame v SVK, CZ). Myslite, ze by sa to dalo ustrazit aj tak? Neviem ako si to prakticky predstavit. Taktiez vzdy musim utekat kamsi na zachody, tu len tak v prirode ist na potrebu je nepripustne aj pre deti. 🙄

hzocka
2. dub 2010

Ahojki holky,
Kofinku mooooc dik za zkusenosti!!!!!
Ja zatim v noci taky nedavam curat a premyslim ci to teda zkusit...Kdyz maly totiz odmalinka strasne blbe spinka..noci mel hlavne od toho aby se pilo z prsa a mezitim mozna malinko spinkalo..ja zu byla totalne vycerpana..zkouseli jsme leccos..az jsme od jemnych metod skoncili u toho nechat ho samotneho v postylce v loznici a spat jinde..a tak spi celou noc teda do cca 4:30rano,kdy chce vstavat a mordujem se aby jeste aspon chvilicku spal..Tak predstava,ze ho zas budu budit na curani..nevim jak to dam fyzicky..
vcera jsme byli cely den mimo,takze jednorazovky...ale doma ma na nozickach navleky a na prdylce 1 ctvercovku prichycenou takovou tou fleesovou gumkou kolem pasu (vcera jsme koupili🙂 jinak jsem mu davala snappi sponku ale to je moc prave s rozbalovanim...a on nema cas na nejaky prebalovani a oblekani...
Rano jsem se odhodlala rict o tom manzelovi 🙂 a kupodivu rekl,ze prima! Ze jsme sikovni ze to zkousime..

kveluse
2. dub 2010

Ahojky,

hzocka, já jsem se ze začátku taky potřebovala ujistit, že si o mě manžel nemyslí, že jsem šílená. Byl moc rád, že je malá spokojená a metoda se mu líbila. Myslím, ž je na nás i hrdý 😉 .

Ještě k té poloze v klubíčku. Já do takového toho hodně uzavřeného klubíčka dávám, když kaká. Ale zkoušela sjem to pozorovat a opravdu, když ji nějaký den zlobí bříško a talčí ty těžké prdíky, tak se jakémukoliv klubíčku a čůrání brání.

mamusia
2. dub 2010

Kveluse, moze byt....ale aj dnes je nejaka nesvoja....mozno,ze zle casujem, len 1x cikala dnes, no nejak ma boli hlava a nemam na to sily, aspon nie doobeda...skusim poobede, ak mi bude lepsie....

Mozno tym,ze zle casujem,tak sa jej nechce cikat a sa hneva,ze ju tam davam......alebo sa jej v kupelni nemusi pacit...rozmyslam a cinaku,alebo len normalnom nocniku......

lmm
2. dub 2010

Mně ta šlehací miska z Kauflandu nevyhovuje, je moc malá, takže si do ní nemůžu vložit ruce, na kterých mi malá leží, navíc pak střílí ven, stejně tak s nočníkem, včera u bráchy počůrala podlahu. Přemýšlím, jestli investovat do číňáku nebo zůstat u obyčejné kuchyňské misky...vy o ten čínský hrnec dítě opřete nožičkama a zádíčkama, nebo taky držíte v rukou a ty opíráte o kraje hrnce? Zase se mi líbilo, jak někdo psal, že se nevyleje, i když se převrhne, malá mi do misky často kopne, když ji přebaluju, a já se ne a ne naučit ji dávat za hlavu.
Jinak my jsme až neuvěřitelně úspěšní, k plínám už do pračky cpu všechno možné, protože za ty tři dny, co se mají prát, jich máme jen pár, a to musí mít tři kvůli širokému balení. Čekám, kdy se to zlomí. Včera a dnes se zkouším nesoustředit na časování a signály (to pak skoro nic neudělám) a dát na intuici, kupodivu to funguje, a to si o sobě nemyslím, že bych byla nějaká extra vnímavá máma, no asi to není tak hrozné 😎 . Možná už jsem si ty signály i trochu zažila, že je vnímám podvědomě.

delfi
2. dub 2010

ad mokrá plína - papírovka, já taky vždycky dávám novou i při malým ucvrnknutí.
hzocka: mi tady všechny jedeme v látkovkách /až na světlé výjimky co jsou úplně bez plínek/, s papírovkama se BKM nedá dělat, alespoň ne ze začátku. já když dám papírovku na cesty tak mi i po 8 měsících BKM dělá občas problém vědět kdy mám dát čůrat když se vyčůral do papírovky - nevím kdy přesně čůral.
lmm: já jsem malýho dokud byl malej 😵 dávala na ten číňák tak, že jsem ho měla v klubíčku a ruce opřený o ten okraj a jedním prstem jsem mířila 🙂
mamusia: to je normální v tomhle věku že se zlobí když jde na nočník, mě to malej dělal taky a dělá to i občas teď. ale pokud jsem věděla, že se mu opravdu chce tak jsem ho chvilku na tom nočníku nechala i na silu a snažila se ho zabavit. možná pomůže změna prostředí
holky jen jsem se pochválila tak máme dneska zase mraky počůranýho 🙄

lmm
2. dub 2010

Delfi, to mi nedošlo, že u kluka musíš ještě navíc mířit 🙂. Ale jsem překvapená, že holčička taky dokáže čůrat docela vysoko a daleko, obzvlášť na návštěvách 🙂.