Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

delfi
22. lis 2009

erinka: ten perlan se prodává v lékárně nebo ve zdravotnickejch potřebách. je to taková jakoby netkaná textilie nebo spíš papírovina. prodává se to v takovejch velkejch arších (archách?), já to pak nastříhám a namáčím v tý vodě. je to celkem jemný, celkem jako vlhčený ubrousky. v lékárně my říkali, že prý to mužu použít i jako hadr 😀 jo a pro začátek si kup těch archů jen pár na vyzkoušení, protože celý balení (asi 100 archů) stojí 500,- ,
jinak barunka je ještě malinká, aby to čůrání nebo kakání udržela do kojení, nebo aby si uvědomila, že je na nočníku a jen tam může. můj malej si to opravdu začal cíleně uvědomovat až po 3. měsíci - to byl takovej zlom a od tý doby chytáme celkem všechno (za den 1-2 počůr. plíny, kakání vždy do nočníku). a s tím kakáním - taky měl dřív v plínce vždycky ukáknuto (většinou to šlo s prdem) a kolem toho 3. měsíce se tohle úplně vytratilo a teď už žádný ukáky nejsou. takže vydrž, až bude starší bude to fungovat mnohem líp 😉

erinka83
23. lis 2009

Tak mě napadlo, jestli ten perlan není to samé co ubrousky Perlička, to taky vypadá jako netkaná textilie a na utírání to celkem jde, tak se zkusím poptat🙂
Díky delfi 🙂

terirez
24. lis 2009

Já taky řeším protesty, když malýho vezmu nad misku a vím, že se mu chce čůrat, ale on se prohybá, vzpouzí a tak...asi je to koukám běžné.
Jinak já číňák nemám vůbec, používám obyčejnou plastovou kuchyňskou mísu...Je příjemně široká, takže se do ní i ten náš klučina pěkně strefí...ale ta moje má zrovna "ostrou" hranu, takže musím dávat pozor, aby se jí nedotýkal (tzn. neotlačil si zadek). Nicméně se dá koupit i taková ta kuchyňská miska se zaoblenou hranou (na šlehání těsta apod...). Já jsem sáhla po starý míse, co mám doma, nechtělo se mi nic kupovat 🙂

Jinak u nás se to teď tak nějak zastavilo ☹ Od doby, co se malej začal plazit, tak už ho nemůžu nechat úplně nahatýho, jinak má odřený kolena...koupila jsem mu slipy a návleky na nohy, ale nestíhá mi to schnout...
V noci jsem to ještě nikdy bez plíny nezkusila a přes den teď v zimě venku taky ne...mám pocit, jako bych se na to úplně vykašlala ☹
Musím někde sebrat druhý dech a zase začít, přijde mi to škoda. Jenže ten náš pacholík ani nijak nesignalizuje, neupozorňuje, tak nevím. Kakání většinou chytím, ale čůrání čím dál tím míň.

Do toho nejspíš mladýmu začínají růst zuby, dáseň má nateklou jako blázen a je protivnej a protivnej...v noci jakmile si odvážím vzít mu prso z pusy a odvalit se na svojí část postele, tak je okamžitě vzhůru a řve jako protrženej - tohle dřív nikdy nedělal. Tak snad to přejde.
Manžel odmítá jít spát do obýváku, takže aby se vyspal, jsem celou noc za živýho dudlíka... 😖

Jaj, omlouvám se za slohovku.

erinka83
24. lis 2009

Já zatím používám plastovej obal na květináč, ale číňák už mám objednanej, manža se na něho těší, že bude větší a třeba už to bude s malou taky víc zkoučet 🙂
teri, to já ti neporadím, snad zas napíšou holky, co už to praktikujou dýl...Ale snad ty zuby brzo přejdou... A dudlík by nepomohl?

ludmilabb
24. lis 2009

baby chcem sa vas spytattaku hlupu otazku vy na ten cinak alebo inu nadobku deticky "posadite" alebo drzite za stehienka vo vzduchu nad nadobkou?

erinka83
24. lis 2009

ve vzduchu v klubíčku 🙂

delfi
24. lis 2009

erinka: jojo je to jako ty ubrousky perlička, akorát levnější 😀 no nevím, jestli tě ten číňák svou velikostí nezklame, bo je opravdu dost úzkej, ale s holčičkou si myslím, že se trefíte
ludmila: já teda už od začátku sice držím za stehínka v takovým přímějším klubíčku, ale ruce mám položený na tom nočňáku, takže mi v podstatě "sedí" ale je o mně opřenej zádíčkama. myslím, že v tomhle věku už je to v pohodě. kdyžtak mám foto v albu

delfi
24. lis 2009

terirez: jo o tom prohýbání v luk mi ani nemluv, dneska je zřejmě nějakej nachlazenej nebo co, ale za jeden den počárat asi 15 !!!! plen a 3x se se vzpouzením vyčůrat do nočníku tak to je fakt masakr, a to nepočítám noc, kdy počůral další plíny. a přitom jsem ho na nočník dávala často i když měl počůranou plínu, ale on se prostě nevyčůrá a jak nandám plínu tak do 5 minut zase mrčí (asi že chce, ale kdo to má poznat, když mrčí i kvůli jinejm věcem) a vyčůrá se do ní! dělali vám to mimísové občas taky? může to být tím, že je třeba trošičku nachlazenej?

erinka83
25. lis 2009

delfi, vypadá to, že máš ten klasický číňák, já budu mít ten evropský a ten by měl být širší, tak uvidíme...

delfi
25. lis 2009

erinka: jojo já mám klasický, ten evropský jsem taky chtěla, ale když jsem ho viděla naživo.... nemá tak moc zaoblené okraje, abych ho na něj mohla "posadit"

erinka83
25. lis 2009

aha, no když oni nic jinýho nemají 😅 tak uvidím, neodrazuj mě předem 😀

martinahor
26. lis 2009

tak za dnešní noc 7xčůrání, tím pádem 7xkojení, plena sice suchá, ale za to já zničená 😒 Máte taky někdy takové noci?

delfi
26. lis 2009

martinahor: jojo občas se i taková noc poštěstí, ale aspoň ti čůrá do nočníku, mě malej už 3 dny nočník tak napůl bojkotuje, asi bude trošku prochladlej a tak chce čůrat do pleny a mnohem častějš. třeba ti malá taky prochladla, proto čůrá tak často 😉

ludmilabb
27. lis 2009

my kakame chvalabohu kazde rano do lavorika lebo po tych prikrmoch sa to trosku narusilo. Ja mam pocit, ze ju tlacim prstami ked ju drzim za stehienka a bojim sa aby ju to nebolelo
ja som rada ked odchytim aspon to, cikanie nam az tak nejde ale nechcem jej to znechutit tak ju az tak casto nedavam zhruba 4,5x za den.V noci to neskusam mame dost nekludny spanok v noci ju kojim a som rada, ze pri tom hned zaspi ak by som ju mala este rozbalovat pred tym nez dostane prsnik to nejdem ani riskovat raz som ju chcela prebalit a jacalaaaa na cely panelak, ona musi mat prsnik hned 😝

neurologia
28. lis 2009

Ahojte,
baby nam mala uz 3 dni bojkotuje kakanie nad zachodom...za ten cas asi len 2 kaky sme zachytili ja neviem co sa stalo z nicoho nic prestala a tak jej to krasne slo...dame nad wc nic len si "sedka"...zabalim ju teda do plienocky a zachvilku take rany a uz je to v plienke vsetko.....som z toho totalne smutna ja viem svet sa nezruti teraz ale stve ma to chapete.....?

delfi
29. lis 2009

neurologia: ahojky, můj malej taky začal bojkotovat nočník (ale teda jen na čůrání, prostě nad nočníkem nic a jen co mu dám plínu tak čůrá) - jsem si to teda myslela, ale pak mě švagrová co taky bezplenkuje řekla, že to může být chladnem. my jsme totiž přestali topit v krbu a přešli na podlahovku, takže pocitově je doma míň teplo. no a jak je nahej nad nočníkem tak se tím chladem stáhne a nečůrá, pak jakmile jde do plenky a oblíknu ho - je mu teplo a už se uvolní a čůrá. tak možná toto může být ten problém, prostě že je jí zima a nebo jí to je jinak nepohodlný na dlouhý tlačení.

zizkam
1. pro 2009

zdavím všechny bezplenový maminky, také zkouším bezplenkovat i když mám skoro každej den plnou pračku plen 😒 pro své kamarádky zaryté pampersačky jsem exot a tak jsem se rozhodla přidat k vám 😉

erinka83
1. pro 2009

Tak to my počůraný plíny máme taky, ale to kakání se celkem daří, ona většinou kaká po kojení...
Na víkend jsme byli poprvé u našich a tak jsem pak vytáhla nočníček a malá se krásně vyčurala i vykakala, naši měli oči navrch hlavy a hrozně se jim to líbí 😀 A látkový plíny už mi nijak nekomentujou, nakonec to vzali v pohodě a to jsem je u nich i přepírala 🙂

delfi
1. pro 2009

já teda musím říct, že celá moje i manželova rodina to bezplenkování (nebo spíš nočníček) vzali v pohodě, naopak se hned začali předhánět kdo měl svoje mimino bez plen dřív 😀
zizkam: neboj nejsi exot (i když já si taky někdy když jsem venku mezi ostatníma maminkama tak připadám) naopak ostatní jsou exoti. Pampersačky co přebalujou po 3-4 hodinách opravdu miluju!!! I když teda teďka se veřejně přiznávám, že mi používáme na noc a občas i do města taky pampers, ale chci koupit alespoň alany od DM. Ale samo že přebaluju při každým učůru 😉 a jinak jak dlouho už bezplenkuješ?

ludmilabb
1. pro 2009

delfi Alany mam a su v pohode

zizkam
2. pro 2009

Já se snažím nočníčkovat (páč plíny má furt) už skoro dva měsíce. Ještě jsem nepřišla na to jaké že to signály má moje dcerka vydávat. Prostě jen časuju a přijde mi to jak při jízdě autem pokud chytnu zelenou vlnu tak je to super jsme celý den na jedněch plínachá a pak přijde červená a je to zasekany a malá je stále mokrá.
Alany z DM také používám když by byly látkovky otravný a nebo když byla Jožule nemocná. Na noc používám látkovky, stejně kojím min. dvakrát za noc a dokonce mi mnohokrát dokázala, že zvladne být i 5 hodin v suchu.

erinka83
2. pro 2009

Ty jo, 5 hodin v suchu 🙂 To já jsem malou v suchu udržela tak max. 2 hodiny a to jsem musela mít oči jak ostříž a chuděru jsem dávala nad nočníček skoro při každým kroucení 😀 Takže už to tak nehrotím a někdy zvládne počůrat 2 plíny během 10 minut 😅 Uvidíme co bude, až bude větší...
Dneska v noci jsem přemýšlela, jestli se nevyprdnout na noční dávání nad nošníček (a že by i 1 přebalování?), ona u toho prostě spí a 10 minut ju nad tím držet než něco málo vyčůrá...no nevím, no... Je zase fakt, že někdy v noci pěkně kaká...Tak nevím...

zizkam
2. pro 2009

erinka: to také spala jak dudek jen si rozespalosti vzala trochu mlíčka a spala dál, návíc je podstatné větší. A asi zaleží kolik toho za den vypiješ ty - já někdy hodně málo 😢

erinka83
2. pro 2009

zizkam, ale ona sice vyčůrá do nočníčku málo, ale plínu má durch, já ju nad ten nočníček dávám hlavně kvůli kakání....

zizkam
2. pro 2009

erinka83 : je ještě malá to jsem ji dávala jen po probuzení když jsme přišly vycházky

yancha
2. pro 2009

Ahoj holky, tady uz to krapet vypada na soukromej mejdan 😎 . Ale risknu to, heslovitě popsat, jak jsme na tom s šestnáctiměsíční holčičkou, se kterou jsme začínaly ve třech měsících. Nočník je pro ní předmětem zcela známým, když jí posadím po probuzení a jídle, vyčůrá se vždycky, jinak je to trochu načasování (obvykle co půl hodiny až hodinu), někdy přinese nočník sama s panenkou vevnitř 😝 , jindy řekne "čí", někdy zas neřekne nic. S kaďancema se to má tak, že většinou v určité poloze soustředěně sedí a hraje si, popřípadě funí. Za jakýkoliv pokus o komunikaci, třeba "kaka", je náležitě chválena a 90 procent kak. končí v nočníku. Vášnivě ráda si na nočníku čte leporelka, fakt doporučuju, i když to bývá krapet časově náročný. Tak bezplenkování a komunikaci s mimištěma zdar!

erinka83
2. pro 2009

yancha a to už dáváš na normál nočník, že?

ludmilabb
2. pro 2009

yncha povzbudive 😉 hadam aj nam sa to podari

martinahor
3. pro 2009

Ahojte, tak u nás BKM trošku pokulhává, nějak se nám hromadí špinavé plínky 😝 . Je to moje vina, přes noc, když se malá začne vrtět tak se mi vůbec do té zimy vstávat nechce, takže čekám, až se ozve trošku více a to je většinou pozdě. Ráno to samé, než se zmátořím, je to v plíně. Přes den je to teda lepší, ale přes noc a ráno jsem děsně líná. Ach jo. Měla bych se nad sebou zamyslet 🙄 Žádný bojkot se strany Barbory, ale trošku bojkot ze strany mé. Mějte se, a ať to jde 🙂

kofinek
3. pro 2009

Ahojte, tiez sa pridam do sukromneho mejdanu 😎 Ako som tak pozerala, vacsinou mate mensie deti, ja mam 15 syna, bezplienkujeme od 7 mesiacov, predtym som o tom nevedela a celkom nam to ide. Stale kojim v noci a prave to by som chcela obmedzit. Vojta ale cika pocas kojenia, ked som skusala len ho dat vycikat, tak hrozny rev, ale ked je prisaty, tak v pohode, sme suchi celu noc. Mate s tym niektora skusenost? Odstavovat a pritom, ze cika do nocniku? Chcela som to vyskusat, ze mu davat pit vodu z pitka, ale furt sa neviem odhodlat. Alebo to mam skusit, ze ho necham v plienke? Neviem, vsak, ze ci ked by sme sa uz odnaucili pit v npci, ci sa bude mrvit na cikanie. Budem vdacna za kazdu radu. 😉