Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

evi_
22. pro 2010

Ahojte... jak se můžu pochlubit, aby se to neobrátilo proti mě? 😀 ..radši nic říkat nebudu 🤐
Docela se hrozím bojkotu, který určitě nastane... nevíte, jak se to řešilo dřív, když nebyly plenky nebo jak se to řeší v kulturách nyní, kde plenky nepoužívají? Děti jim tam nebojkotují??? 😝
Jak často perete plínky, pokud máte počůraných jen pár plínek denně?
A jaký je znak pro BKM? O znakování jsem nic neslyšela... ale to jsem neslyšela ani o BKM před pár týdny.... jde to napsat nějak stručně jak znakovat BKM? Díky moc 😅

sussanah
22. pro 2010

@evi_ no udajne v tech narodech, kde plinky proste nejsou ty bezplenkovky funguji temer 100%, protoze v drtive vetsine pripadu jsou deti s matkou v podstate porad (v satku, spi spolecne v posteli atd). Kdyz bylo malo pocuranych plin denne, delala jsem to tak, ze jsem je nechala uschnout na kyblu a pak hodila dovnitr a prala tak co 5 dnu. Ale maly uz byl vetsi, takze jsem to hazela spolecne s cc blinkacima a treba prala spolecne s rucnikama na 60 nebo normos s oblecenim na 40. Ted v podstate pocurane obleceni taky neresim nijak extra, proste necham oschnout (at to nezahnije v kosi) a pockam na ostatni pradlo. V tech 3m bych jeste radeji prala plinky oddelene od obleceni na 60. Znaku pro bkm je nekolik, nam se osvedcil poklepavani rukou na podbrisek. Tj maly tesne pred tim, nez jsem ho vysadila, tak jsem se otocila tak, aby men videl, rekla zaroven "pujdeme na zachod" a ukazala zak (je dulezite spojeni slovo a znak) a pak teprve sundala kalhoty a dala ho na nocnik. To mel ale uz asi 11m, u mladsiho jsme neznakovali, to se moc nechytal. ostatni holky poradi lip 😉 Kdyz tak muzes kouknou na znakovani na diskuzi 🙂

jonki
22. pro 2010

@misha_
@sussanah vdaka za tip na knihu😉 pozerala som o nej uz co to na nete...je tu jedna "dobra" diskusia 😀 v podstate asi tak nejak pocitovo vela z tych veci robime od zaciatku..akurat to zavinutie ee....to som skusila raz a myslela som ze mala mi skolabuje nervami 😕 takze zavinovat ju asi radsej nebudem....ale som totalne mimo bezplienkovu temu 🙂

a k bezplienkovej teme sa chcem opytat...ako sledujem tak sledujem...ja ziaden signal, ze sa chysta nieco vykonat nepozorujem...akurat taky myslitelsky vyraz pocas tlacenia a blazeny usmev pocas mocenia....ale ziadna predzvest...takze ak sa zamysli alebo usmeje tak nieco riesit je v zasade neskoro 😀

sussanah
22. pro 2010

@jonki jj takovy ten pohled do dalky, co? To ma maly taky, kdyz se zklidni a "hluboce zamysli" tak je jasne, ze bude kolecko na teplacich 😀 Pockej, za chvili budes mi na neho intuici, proste to tak nejak poznas. Ja jsem fakt zadne konkretni signaly nepozorovala, ale proste podle zmeny chovani jsem to nejak poznala.
ad zavinovani, to nas maly nenavidel, jak nemohl rozhazovat rucicky vsude kolem, tak vriskal jako sileny. Takze zavinku mel jen na spani a davala jsem ho tam, az kdyz spal (museli jsme ho polohovat), jinak by to neslo 😉

annie003
22. pro 2010

Ahoj holky, můžu poprosit o radu?
Zatím jsme teda ještě nezačaly a ještě "dojíždím" i balík jednorázovek... Nicméně malá mi docela často kadí a čůrá na přebalováku, tak už se docela těším, až to začnem zkoušet, vč. látkovek... Přijde mi, že jsem zatím strašně neohrabaná, co se týče manipulace s malou a vůbec si nedokážu představit, jak ji nad tím číňákem držet, když ještě nedrží hlavinku? Poradíte? Případně - kdybyste měla některá nějaké foto nad číňákem ještě předtím než vám mimčo začalo držet hlavu, byla bych za ni moc ráda.

katarina82
22. pro 2010

@annie003 Já sem nepřispívám, ale zrovna jsem nakoukla, tak píšu jak jsem to dělala já. Malou jsem si chytla do klasického klubíčka a číňák přidržovala nohama, chtělo to trošku cviku, ale šlo to. Stejně tak je to s koupáním v kýblu, že jo, člověk se bojí, aby mimčo neutopil... 😅 My nočníkovali asi od dvou týdnů 😵 Je to super, Kačka má devět měsíců, kaká vesměs jen do nočníku, často máme plínku i po spinkání suchou a čeká, až ji dám na nočník.

sussanah
22. pro 2010

@annie003 mam doma knizku Velka kniha o diteti a tam jsou krasne ukazane polohy na noseni. Poloha vyvysene klubicko se da pouzit v obmene i pro bkm a nasla jsem to tady oskenovane 🙂 http://www.mojetehotenstvi.cz/spravne-no-eni-deti
Jsou tam videt i ty prehmaty. Pokud si ale nejsi jista, tak si dejte klidne jeste par dnu/tydnu, az ziskas trochu praxe a zatim malou proste rozbal, podstrc plinku pod zadek a rikej ji signal po rozbaleni, ona to bude stopro vnimat i tak ( ja takhle davala kakat maleho do cca 3m). Kdyz totiz ty budes cela nesva z toho, jestli ji treba neublizis, tak to mala vyciti a asi se moc nevycura, protoze z tebe bude citit tu nervozitu.

misha_
23. pro 2010

Vidim, jak vanoce vsechny zamestnavaji 🙂
@jonki U nas taky zavinovani melo uplne opacny efekt, jak nemohla mavat rucickama, hned se vztekala.
@evi_ Na znakovani se podivej treba sem http://www.znakovanismiminky.cz/. Mam jejich knizku, ale myslim, ze i informace z netu staci. Princip je obdobny, jako kdyz se dite uci delat "paci paci". Beatka ted neustale znakuje "svetlo", uplne se na tom zasekla, jak vidi ty miliony zarovek vsude kolem 🙂
@katarina82 Uz ani nevim, jak jsem malou drzela driv. Vubec si to nedokazu predstavit. A koupani v kybliku jsem driv radsi nechavala na mm. Ted uz je to pohoda, sedi sama ve vane. Ale zas uz ma trochu svuj rozum a dokaze se dost nahlas prosazovat 🙂 Kazdy vek ma neco.
Holky, ja velke kalhotky jste kupovali? Mala ma asi 8,5 kilo a nejmensi velikost jsem nasla na dvou rocni deti. Plinku ji do toho davat neplanuju, tak aby ji to nepadalo. A jeste jsem se chtela zeptat, jestli nekdo pouzivate minimalni plenu - neco takoveho http://www.pejashop.cz/svrchni-kalhotky/moko-mi.... Hrozne bojujeme s prebalovanim a myslim, ze na spani pres den by to melo stacit.

zlilly
23. pro 2010

ahoj musim se pochlubit 😀 dneska jenom dve nehody. jedna v sest rano a za to sem mohla ja, nemohla sem se vykopat z postele a jedna odpoledne, za to mohl tatinek. jinak je malej uzasne sikovnej. delal se mnou v kuchyni salat, semtam si knikl ze chce a sli sme curat. je to fakt parada. a tri noci po sobe byl suchej.

tak se holky mejte pekne, krasny a klidny vanoce 🙂

sussanah
23. pro 2010

@misha_ ja nasla nejmensi slipy vel 1,5-2r, ale maly je vcelku cvalda, takze mu sedly. Minimalni plenu, no nevim, u nas by to byl tenkrat snad jeste vetsi boj 😉 Spis bych se koukla po nejakych natahovacich vlnacich/kalhotkach a do nich vkladacku, to bych urco pouzila tenkrat ja (nechtel mi lezet na zadech) anebo kapsove plinky, ty jsou super a raz dva zapnute 😉

lmm
24. pro 2010

@misha_ já jsem šla do klasického malého obchůdku s oblečením /snažím se kupovat jen české/, paní mi ukázala košík s nejmenšími kalhotkami (jedno číslování od různých výrobců znamenalo úplně různé velikosti), vybrala jsem fakt pidimidi, i když na nich bylo napsáno snad 104. Kolem prdýlky je má holka akorát, trošku jí plandají mezi nožkama, ale byla v nich fakt nádherná. Teď už jsme bohužel zase pár dní na absolutní nule, takže kalhotky leží ve skříni.
Holky, určitě se to tady už ikskrát řešilo, ale já jsem to zapomněla: když mi malá začala odmítat chodit kamkoliv čůrat a vzpíná se (nad záchodem, umyvadlem i nočníkem), mám omezit vysazování? Stejně nic neudělá. S náma to jde fakt od desíti k pěti.

misha_
24. pro 2010

@sussanah Máme natahovací merino kalhotky. Zatím jsem je moc nevyužila, protože jsem líná motat cc. Malá ještě pořádně nestojí, takže se ji snažím přebalit (nebo spíš zabalit) vleže. Rozbalování zvládám ve vzduchu jednou rukou. je děsně rychliá, potvůrka. Kapsovky mám dvě, šetřím si je na speciální příležitosti 🙂 Zvláštní je, že slipy měli i menší.
@lmm Už jsem se v jednom obchodě ptala. Malou jsem měla s sebou a paní prodavačka se na mě dívala hodně divně, že to chci na ni. Stejně tam měli jenom samé velké. Budu hledat dál, buď seženu malinké nebo do větších Beatka doroste. A k tomu vysazování, já bych jí asi nenutila. Třeba má nějaký důvod, proč nechce chodit na záchod. Nejde přeci o to, jí donutit, ale umožnit jí, aby nemusela čůrat do plínek. Zkoušela jsi, nechat jí úplně plenkovat pár ní, jestli si to nerozmyslí?

misha_
24. pro 2010

@lmm Ještě jsem ti chtěla říct, jak jsme se bavili o tom pití přes den. Musela jsem koupit nový hrneček, protože se nám ten starý ztratil. Vybrala jsem ten nejlevnější z tesca za 50 korun a malá z něj vypije mnohem víc než dřív. Nějak ji to asi víc baví.

lmm
25. pro 2010

@misha_ kdybys nesehnala, můžem to vymyslet tak, že Ti je tady koupím a pošlu. Stály jedny 30 korun, je to čistá bavlna. Ještě jsem neodolala jedněm s kočičkou za 25, ale ty jsou větší 🙂. Hrnky jsme vyzkoušeli tři, kupodivu si oblíbila ten, od kterého jsem nejmíň očekávala, protože nemá uši. Vypije tak deci za den, ale poslední dva dny kojím jen jednou za noc, tak uvidíme, jestli se rozpije. V noci jsem ji nevysazovala, abych si nekomplikovala uspávání bez prsu, a ráno se krásně vykadila i vyčůrala. Jsou to holt nevyzpytatelné osobnosti 🙂.

mamusia
27. pro 2010

Ahojte.

Tak my sme na rezime,ze po 5pm uz len nohavicky,vacsinou sa 1-2x pocika do nich,no si to fakt velmi uvedomuje,tak som sa rozhodla prejst na plan B,ako radila @sussanah a ideme prejst uplne na nohavicky iba s malou vlkadackou,aby to nepretieklo na zem,tak si idem estetake bambusove vkladacky male nastrihat,co mam latku a budeme cez den to skusat len v nohavickach,no budem musiet asi dokupit,bo mame asi 10+2 treningove - no jedny tatinko zapatrosil pred par dnami a nevie si spomenut,ze kde ich dal 😠 😀

Baby ja kupujem H&M nohavicky a tie su na 1-1,5 roka a malej su dobre teraz,no ked bola mensia,tak som ich vytiahla uplne hore a zrolovala pas - to su tie najmensie,co som nasla zatial...

Inak prajem pekne sviatky a krasny Novy Rok vsetkym,hlavne vela uspechov v bezplienkovani 🙂 🙂

mamusia
28. pro 2010

A este by som baby potrebovala jeden link,ktory ste tu niektora davali,nechce sa mi ho hladat dozadau,bo to uz bolo dost davno,ze sa nalepi nalepka do nocnika a ked sa dietatko vycika,tak sa tam objavi usmiaty ksichtik 🙂 nemate niektora ten link prosim? 😅

andrea79
28. pro 2010

ahoj, male kalhotky a slipy maji na http://www.pejashop.cz/spodni-pradlo/
@misha - system minimalni pleny pouziva kamaradka - upletla si vlastni a sem dala navod - je to fakt moc sikovna vec - http://www.bezplenek.cz/viewtopic.php?f=7&t=72 🙂

misha_
28. pro 2010

@andrea79 Dik za navod na pleteni. Tim se opet dostavam ke svemu problemu, kde vzit pravou vlnu. Nasla jsem ji v nejakem eshopu, jenze mi prijde lito kvuli dvou klubickum platit postovne 🙂 Premyslela jsem, ze bych je usila s fleesu. Jenze ta vlna vypada tak pekne a pohodlne.
Koupila jsem dneska kalhotky v tescu, velikost 92 (1,5 - 2 roky). Po par super suchych dnech mame zas velkou spotrebu puncochacu, takze je asi radsi budu trochu vycpavat, tak se mi to aspon to tech vetsich vejde. Myslim, ze se nam rozjizdi bojkot - mala si nechce skoro nikdy sednout na nocnik, hrozne se sponuje a nadava, kdyz uz ji tam dostanu, tak nic neudela a za pet minut ma mokro. Podruhe v pomerne kratke dobe se mi i pokadila, ale to by mohla mit z jahod. Mam nejake zmrzle, tak jsem ji je primichala do jogurtu. Ani nevim, jestli ji uz jahody dat muzu, ale kdyz mohla mit jahodovou presnidavku, tak snad jo.
@mamusia U nas mame vecery nejhorsi, nejak nam komunikace vazne.

andrea79
28. pro 2010

@misha odkud jsi? Klara, co ten navod, delala, je z Brna a kupovala vlnu ekde v centru, ale na bezplenkovem srazu, ktery jsme nedavno mely, vzpominala i nejake webovky, kde se da vlna za par penez sehnat....

misha_
28. pro 2010

@andrea79 Jsem z Melnika. Nasla jsem nejaky obchod prave v Brne, uz jsem si tu vlnu skoro i koupila a ka jsem nejak dosla k tomu, ze nemam cas na pleteni (chtela jsem vyrabet vlnacky). Myslim, ze se ta vlna musi dat sehnat v Praze. Tam se dostanu snadno. Nebude taky nejaky bezplenkovy sraz v Praze?

andrea79
28. pro 2010

To nevim, ale snad brzo jo... Na www.bezplenek.cz je jdna pani s nickem Withep, ktera by taky rada nejaky sraz mela, ale pry bohuzel z Prahy nikoho nezna....Z Prahy za posledni mesic navstivilo www.bezplenek.cz asi 160 lidi, v materskych centrech visi i letaky o tomto diskuznim foru, tak kdybyste neco zacaly organizovat, treba se nekdo chyti... 🙂 Nas v Brne bylo jenom osm, ale bylo to fajn.. Aspon se clovek presvedci, ze neni sam "divny" 😀

feb13
28. pro 2010

Ahojte, teraz mam 2,5tyz. babatko a s "nocnikovanim" som zacala po 9 dnoch. Odchytavanie stolice nam uz celkom dobre ide, po nakojeni ho dam nad misku a cakame, vacsinou odide 2 az 5 davok a potom maly zacina byt nekludny ako keby mi chcel vyskocit z ruk tak to je pre mna signal ze viac uz nebude a mozem zabalit. No niekedy po dalsom rozbaleni je este v plienke maly fliacik co netusim kedy urobil, ci mu to unika spolu s vetrami alebo som ho ja dala zle vykakat alebo preco? Mate s tym skusenost? A dalsia otazka ze ako to riesite s cikanim u novorodenca? Ja vobec neviem kedy cika, pri kakani vacsinou nie. Pred kojenim som sa nepozerala lebo nechce sa mi ho tolkokrat vyzliekat a obliekat a tiez ho nechcem nechat vyzleceneho pocas kojenia lebo niekedy to trva dlho a bojim sa ze prechladne. No ani mu nechcem ten reflex utlmit. Dokedy sa to da vytrenovat?

andrea79
28. pro 2010

@feb13 Ahoj, oni to poznaji hned, zadne trenovani neni treba...Zkus ho dat vycurat po probuzeni, pokud nebude chtit, tak po kojeni... Ono ze zacatku asi nic jineho nezbude, nez miminko porad vysvlikat a oblekat, aby se to vypozorovalo....☹ pri kojeni mu muzes dat pod sebe treba plinku nebo cinak a prikryt ho dekou... kazde mimco to ma jinak, nase mala curala treba az po kojeni....

misha_
29. pro 2010

Tak jahodama to asi nebylo. Ted pred spanim jsem ji donutila na nocnik, malinko do nej neco pustila, pak uz vstavala, ze nechce. Tak jsem ji zvedla,v tom dalsi davka rovnou na koberec ☹ . Umyla jsem ji, dala cistou plinku a ulozila do postele a sla jsem vyprat ten koberec. Mala porad kricela, tak jsem ji za par minut chtela dat znovu na zachod a uz tam mela dalsi naloz. Proc to dela? Vzdyt ma moznost to pustit vsechno najednou a bez kriku, ale ona ne. Ted uz nastesti spinka.

sonkab
29. pro 2010

ahojte baby, viete mi poradit - nechcem uplne praktizovat BKM, len chcem v 5 a pol mesacnom synovi vybudovat navyk chodit na nocnik, aby sme sa vyhli problemom s neskorsim ucenim.
Predvcerom soh ho dala na nocnik, prvy krat sa nevycikal, potom som skusila neskor a uz sa vycikal. Pochvalila som ho, ale od vtedy sme to neskusali (momentalne sa stahujeme, tak nemam nocnik). Idem na to dobre ?
Ako casto ho mam na ten nocnik posadzat ? On este sam nesedi, takze ho tam musim aj drzat aj ho nejak zabavat. Vopred dakujem za rady 🙂

agenturaberuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
evi_
30. pro 2010

@misha_ To by mě taky zajímalo proč se děti takto chovají... Snad se to u malý brzy zase srovná, držím pěsti.

evi_
30. pro 2010

@zlilly Jak často Ti malej v noci čurá? ...Je to paráda, že máte suché noci... tuším, že nám se to asi jen tak nepodaří.

lumarque
30. pro 2010

Ahojte maminy- bezplienkacky🙂
mam 7 mesacneho chlapceka, nocnikovanie nam ide tak striedavo, ked striehnem dobre, ked mam nejaku pracu tak je tych plienok dost vela najma v poslednom case. Niektore pisete, ze vysadzujete male kazdych 15 minut, takze ho vlastne kazdych 15 minut vyzleciete,vysadite, obleciete a o chvilku zase? alebo ich mate vyzlecene?
a tie casove intervaly si strazite podla hodiniek alebo odhadom?
dakujem za rady a skusenosti🙂
Inak objavila som u nas v obchode slovensku verziu cinaku pre vacsie deti, uz mam doma a velmi vyhovuje
http://www.arc-slovakia.sk/shop/sortiment_detai...

zlilly
30. pro 2010

@evi_ Poslednich par dni v noci necura vlastne vubec. usne nekdy pred pulnoci, predtim se vycura, vzbudi se na kojeni asi ve tri a to curat nechce, pak kolem pate, to porad curat nechce a pak tak zhruba o pul sedme, to uz cura a to nekdy chytam nekdy ne, podle toho jak rychle se vykopu z postele.
jinak sem zjistila, ze nam to nejlip jde, kdyz jsme s malym sami doma. kdyz je doma i tatinek, tak je to horsi. jestli proto, ze se venuju i jemu, nebo ze davame malyho curat oba dva a tim padem ho ani jeden vlastne nesledujeme stoprocentne....